Duikles voor terroristen in Nederland BINNENLAND 2 Gezaghebbendst pauselijk document Mensensmokkel beperkt tot valse papieren Tafels stoelen Protest tegen 'raspen' kalf voor pokkenvaccin Snoeihout stapelen voor paasvuur - bereid om ïoordacties leunen Paus in nieuwe encycliek tegen intercommunie Nü te koop Extra veel tuinideeën! WONEN IN EEN GLAZEN HUIS Vlaamse villa in het groen Voldoende bewijs tegen verdachten kindermoord gaat ook op «harreltoer - Na C1000, Albert Dirk van den Broek en >le rij andere supermarkt- »aat nu ook Aldi op de (toer. De supermarktke- left gisteren volgens actie- Wakker Dier beloofd om 004 de legbatterijeieren schappen te halen. Wak- heeft na de toezegging di onmiddellijk alle acties azen die met Pasen wa- pland. De actiegroep zou ag een landelijke cam- bij Aldi-filialen beginnen protesteren tegen de ver ban eieren uit de legbatte- zestig actievoerders nu met de paasdagen bij narktketen Lidl om hand- ngen te verzamelen tegen coop van legbatterij-eie- er Groningse larde dood igen - In verpleeghuis ershof in Groningen is dagavond opnieuw een er overleden aan de ieuze luchtweginfectie, ee heeft de infectie aan mensen het leven gekost, bben de hulpdiensten in igen gisteren gemeld. La- riumonderzoek heeft et kunnen uitwijzen om iekteverwekker het gaat. n opnieuw een aantal en, zoals veelvoorko- griepachtige virussen, oten. De afgelopen twee zijn er geen nieuwe be ugen gemeld. Elf bewo- n nog ziek. vardessen ig in Playboy dorp - Maar liefst negen- I-stewardessen hebben J Playboy aangemeld En naaktreportage in het ■blad. De aanmeldingen binnen na een oproep blad in de ochtend- i. Compleet met foto's de stewardessen zich reen decente naaktre- in het juli-nummer. wil hiermee „de KLM economisch zware tij- ;r de glans geven die het t." Uit de aanmeldingen de 'mooiste en leukste' ;ekozen. VRIJDAG l8 APRIL 2003 afles als inetank holten - Al vier weken zijn de paasvuurbouwers in het Overijsselse buurtschap Holten bezig met het handmatig bouwen van een paasvuur. Met een groep van vijftien man wordt ruim 1500 kubieke meter in het paasbaken verwerkt. Op eerste paasdag, worden volgens eeuwenoude traditie in Oost-Nederland de vuren ontstoken. Foto: ANP/Vincent Jannink Een tot bromfiets om- de kinderfiets waarbij ine uit een blikken ran- imt. De geïmproviseer- inetank is dichtgemaakt ecomponentenÜjm, de zijn soort die niet op- Ie benzine. De politie {da kwam dit wonder der k tegen tijdens een Jieepse bromfietscon- e 14-jarige bestuurder foromkinderfiets' span on. Hij had het fietsje lotoriseerd. De vader l4-jarige jongen uit Bre- I een afstandsverklaring 1. Of de uitvinding nietigd of een plaats leen museum voor uit- len moet justitie beslis- rke Calis - De Nederlandse tak ibische Europese Liga wil geld geven aan Pa- organisaties die zelf- anslagen steunen. Dat bestuurslid Marmouch )didaat-voorzitter Chep- nneer Palestijnse organi- B die zelfinoordaanslagen ^1, geld zouden vragen y AEL, zou de Liga dat ge- 16- zegt ook al-Aqsa te steu- organisatie waarvan de !e n onlangs wegens steun 0 terroristische organisatie Dej zijn geblokkeerd. Chep- 31 'ie geblokkeerde gelden ntfhdsen voor familieleden ngekomen martelaren. ,0n laar strafbaar aan?" eib irdacties in Israël zijn AEL-NL een legitiem hu niddel. „Er is daar een ft trijd gaande. Verzet, hoe fe6' 1 ook wordt gevoerd, is e a 1aldus Marmouch. LHjldige burgers kunnen ah de AEL niet worden ge- omdat 'alle burgers in zetters zijn'. ut uitspraken is onaan- zegt WD-Kamerlid Zelfinoordaanslagen 'een enkele manier te le- 'n, zeker niet door ie- ie de ambitie heeft de :iden." van Cheppih tot 'r van de AEL Nederland ;ens Wilders tot 'een van moslimradicale van de AEL Neder- jft eerder deze week bij pinet opheldering ge- [over het verleden van ned Cheppih als direc- I de Wereld Moslim Liga. Nijmegen/ANP - In een ency cliek spreekt de paus met het meeste gezag. Alleen plechtige uitspraken over de geloofsleer die de paus vanaf zijn troon ('ex cathedra') doet, hebben nog meer gewicht. Die zijn on feilbaar. Maar sinds het Eerste Vaticaans Concilie in 1870 het dogma van de onfeilbaarheid heeft afgekondigd, heeft geen paus 'ex cathedra' gesproken. Een wijziging van het kerkelijk wetboek heeft enkele jaren ge leden de status van encyclie ken en andere pauselijke leer stellige documenten opge schroefd, memoreerde de Nij meegse kerkjurist prof. dr. K. Walf gisteren.Aan alles wat de paus als leraar zegt, dienen de gelovigen gehoorzaam te zijn", aldus Walf. „Dat gaat sterk in de richting van onfeilbaar heid." Ook in zijn gisteren verschenen encycliek over de eucharistie verlangt Johannes Paulus dus de uiterste gehoorzaamheid van de gelovigen. Walf denkt dat de paus niet voor niets een maand voor de eerste Oecume nische Kerkendag in Berlijn met zijn bevestiging van de kerkleer over de eucharistie komt. In de aanloop naar die manifestatie, die van 28 mei tot 1 juni wordt gehouden, is een conflict ontstaan over de geza menlijke viering van avond maal en eucharistie door pro testanten en rooms-katholie- ken (intercommunie). Een protestantse gemeente in Berlijn en twee kritische rooms-katholieke organisaties willen buiten het officiële pro gramma om twee van dergelij ke vieringen houden. Kerldei- ders keuren dat af. De paus heeft in zijn encycliek het ver bod op intercommunie nog eens duidelijk onderstreept. Het woord encycliek is sinds paus Benedictus XIV (1740- 1758) in zwang gekomen als pauselijke rondzendbrief over geloof en zedenleer. Sinds de negentiende eeuw verschijnen ze met grote regelmaat. Ze worden aangeduid met de eer ste woorden van de Latijnse ti tel. Bekende encyclieken zijn Re- rum novarum (1891) van Leo XIII, een reflectie op de sociale kwestie, het Duitstalige docu ment Mit brennender Sorge (1937) van Pius XI, een veroor deling van het nationaal-socia- lisme, en Humanae Vitae (1968) van Paulus VI, waarin kunstmatige geboortebeper king wordt afgewezen. De huidige paus heeft veertien encyclieken op zijn naam staan. In zijn sociale encycliek Sollicitudo rei sodalis breekt hij een lans voor internationale solidariteit. Evangelium Vitae uit 1995 bevestigt de kerkleer over abortus, euthanasie en anticonceptie. In Ut unum sint (ook uit 1995) behandelt hij de oecumene en toont hij zich be reid tot een discussie over het pausambt. V fcfc De paus tijdens een eucharistieviering ter gelegenheid van Witte Donderdag. Foto: EPA/Maurizio Brambatti vaticaanstad-utrecht/anp - Paus Johannes Paulus n ver oordeelt gezamenlijke eucha ristievieringen met protestan ten en andere niet-katholieke christenen. Dat blijkt uit zijn veertiende encycliek Ecclesia de Eucharistia (De kerk leeft van de eucharistie), die giste ren op Witte Donderdag is ge publiceerd. De kerkleider wijst rooms-katholieken daarin op het verbod om deel te nemen aan een protestantse avond maalsviering. Ook herinnert hij hen aan de plicht om elke zon dag de eucharistie te vieren. Dit sacrament in de Rooms- Katholieke Kerk is bedoeld als een voortzetting van het laatste avondmaal van Jezus Christus. Ze gaat daarbij uit van de wer kelijke tegenwoordigheid van Jezus onder de gedaanten van brood en wijn. Een voor alle christenen toegankelijke eu charistieviering zonder volledi ge kerkelijke eenheid is een hindernis in de oecumene, zo staat in de tachtig pagina's tel lende encycliek. De paus be treurt daarin ook de 'misbrui ken' in de praktijk van eucha ristievieringen. De Nederlandse bisschoppen laten weten blij te zijn met de encycliek, die zich volgens hen laat lezen als een 'kleine cate chismus' van de kerkelijke leer over de eucharistie. Ze erken nen dat bepaalde 'schaduw kanten' die de paus noemt, ook in ons land voorkomen. In Nederland zijn de kerkelijke meningen over intercommu nie verdeeld. De kwestie is sinds 1998 weer actueel. De oecumenische huwelijksdienst van prins Maurits en prinses Marilène leidde toen tot com motie, omdat de hervormde prinses Juliana, prins Bemhard en prinses Margriet in weerwil van de rk-regels ter communie gingen. De sectie geloofsvra gen van de Raad van Kerken stelde een jaar later dat de rk- regels een ruimere intercom muniepraktijk toestaan. Maar volgens de bisschoppen was daarvan geen sprake. De oecumene wordt in de en cycliek doodverklaard, zegt de progressieve Acht Mei Bewe ging in een reactie. De indruk wordt gewekt alsof de eucha ristie, waarin altijd een priester moet voorgaan, nog centraal staat in de parochies. Als gevolg van het priesterte kort is de praktijk totaal anders dan wat het Vaticaan wil, aldus voorzitter Henk Baars van de Acht Mei Beweging. Legitimeren bij ziekenhuis in wet den haag/anp - Patiënten van ziekenhuizen en poliklinieken moeten zich voortaan bij opna me kunnen legitimeren met een paspoort of rijbewijs. Minister De Geus van volksgezondheid wil dit in een nieuwe wet vast leggen. Hij neemt de maatregel om fraude in de zorg tegen te gaan. Later moet legitimatie volgen bij verzorgings- en verpleeghuizen, de thuiszorg, instellingen voor geestelijke gezondheidszorg en gehandicaptenzorg. Deze zorg wordt betaald via de AWBZ, de Algemene wet voor bijzondere ziektekosten. Als een zieken fondsverzekerde gebruik maakt van zorg die via de AWBZ wordt betaald, kan, in geval van frau de, de persoon bovendien de mogelijkheid worden ontnomen om kosten te declareren. De Geus stelt verder voor dat ziekenfondsen voor straf de pre mies van fraudeurs mogen ver hogen. De minister wil een Sofi- nummer invoeren in de Wet op de toegang tot ziektekostenver zekeringen. Voor particulier ver zekerden gelden al langer straf maatregelen bij fraude. (advertentie) den haag/anp - Mensensmokkelaars in Ne derland beperken zich er steeds meer toe valse papieren te regelen. Zij verzorgen min der vaak het complete transport van illega len. Dat blijkt uit een rapport dat minister Donner van justitie gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens het onderzoek van het Landelijk Parket en het Informatie- en Analysecen trum Mensensmokkel (LAM) hebben zowel smokkelaar als gesmokkelde baat bij de nieuwe werkwijze. Voorzien van valse docu menten kan de vluchteling gewoon met het openbaar vervoer mee. Dit is goedkoper voor de vluchteling en veiliger voor de men sensmokkelaar omdat die niemand hoeft mee te sturen. In meer algemene zin zijn de smokkelorga nisaties de afgelopen twee jaar professione ler geworden en richten ze zich meer op Eervoer per vliegtuig. Doordat de ontroles op de luchthavens scherper zijn dan vroeger en de eisen voor een visum strenger, is de noodzaak van goede vervalsingen groter, re deneren de onderzoekers. Uit een steekproef, die de onderzoekers zelf als niet erg betrouwbaar aanmerken, blijkt dat 55 procent van de asielzoekers in Neder land hulp heeft gehad van smokkelaars. „Dat wil zeggen dat zij én illegaal de grens zijn overgegaan én georganiseerde hulp hebben gekregen én een reissom hebben betaald om zich toegang tot Nederland te verschaffen." Asielzoekers die langs deze weg naar Neder land komen, doen dat steeds vaker om door te kunnen reizen naar Groot-Brittannië. Hierdoor is Nederland naast 'bestemmings- land' steeds meer een 'transitland' gewor den, concluderen de onderzoekers. Hoeveel mensen er via smokkel Nederland binnenkomen, is onbel' 2nd maar de grens bewaking op Schiphol houdt er maandelijks alleen al drie- tot vierhonderd aan wegens valse reis- en identiteitspapieren. De illega len maken vooral gebruik van documenten uit Nigeria, Frankrijk. Spanje en Nederland. De Nederlandse documenten zijn inmiddels bij de Franse autoriteiten berucht, omdat ze daar in grote aantallen worden aangetroffen in de zeehavens. Blijkbaar maken de smok kelaars graag gebruik van deze papieren omdat ze er gemakkelijk aan kunnen ko men. In 2000 en 20Q1 zijn in Nederland 386 per sonen gedagvaard wegens betrokkenheid bij mensensmokkel. De 189 personen die inmiddels zijn veroor deeld, zijn overwegend Nederlandse man nen tussen 25 en veertig jaar. Zij kregen vooral straffen van drie maanden tot twee jaar. Een kwart ging meer dan twee jaar ach ter de tralies Dé meubels, dé ontwerpen, dé verlichting, dé boeken 10x gedurfd gecombineerd Verbouwde herenboerderij met zelfontworpen droomtuin rotterdajm/gpd - Vermoedelijk 150 vermeende terroristen heb ben in Nederland een duikcursus gevolgd, denkt het landelijke openbaar ministerie. De lessen werden allemaal gegeven door één school. De 'duikcel' zou een van de vijf cellen zijn van een ter roristische organisatie, die mos lims zou rekruteren en opleiden voor de zogenoemde jihad, de heilige strijd. Twaalf vermeende terroristen die verdacht worden banden te hebben met deze organisatie, verschenen gisteren voor de Rotterdamse rechtbank. Eén van hen was een 31-jarige man uit Arnhem. Hij zou als leider van de duikcel contacten heb ben gehad met een duikinstruc- teur die, zoals zijn advocaat M. Pestman gisteren tijdens de rechtszaak met een glimlach zei, '150 moslims had opgeleid tot diepzeeduikende terroristen'. Pestman zou deze duikinstruc- teur graag horen omdat hij vraagtekens plaatst bij dit ver haal, maar zijn verzoek werd af gewezen. Over de achtergronden van de duiklessen kan het OM verder nog niets zeggen. De vergelijking met de moslim terroristen die vlieglessen heb ben gevolgd, dringt zich op. Na de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten, bleek duidelijk dat een aanzien lijk aantal al dan niet actieve ter roristen vlieglessen had geno men of zich hiervoor had opge geven. Zij deden dit, zo bleek in de VS, met het doel om deze verworven vaardigheden te ge bruiken voor aanslagen. Het onderzoek naar de duikles sen is een van de 'kleine' onder- zoekjes die nog lopen, aldus de officier van justitie J. Valente. Omdat het OM nog bezig is met informatie verzamelen, wees de rechtbank gisteren de verzoeken om de voorlopige hechtenis op te heffen af. De twaalf verdach ten blijven vastzitten tot de rechtszaak die op 12 mei begint en bijna twee weken duurt. Dan hopen de rechters meer duidelijkheid te krijgen over de informatieoverdracht tussen het openbaar ministerie en de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD). De advocaten betoogden dat al leen AIVD-informatie belastend lijkt voor hun cliënten en dat er zich in het dossier verder geen bewijzen bevinden. Die informatie is echter niet controleerbaar, omdat de inlich tingen- en veiligheidsdienst zijn bronnen nooit prijsgeeft. Volgens de advocaten is justitie er niet in geslaagd om de bewe ringen van de AIVD juridisch te bewijzen. Op 18 december vorig jaar sprak de rechtbank in Rotterdam vier andere vermoedelijke terroris ten vrij. De rechters vonden toen dat de ze verdachten niet op rechtma tige gronden waren aangehou den, maar alleen op basis van AIVD-informatie. Deze vrijgesproken extremisti sche moslims werden verdacht van betrokkenheid bij de voor bereiding van een aanslag op de Amerikaanse ambassade in Pa rijs. aken-solothur/gpd - De Duitse politie zegt inmiddels over 'meer dan genoeg" bewijsmate riaal te beschikken tegen de mannen die gisteren zijn opge pakt voor de moord op twee kinderen. Het materiaal zou de twee in direct verband brengt met de gewelddadige dood van Tom (11) en Sonja (9) uit Es- chweiler, vlak over de Neder landse grens. Na de vondst van het jongetje werd ook in ons land naar zijn verdwenen zusje gezocht. Haar lichaam werd uit eindelijk toch in Duitsland ge vonden. Vingerafdrukken en genetisch materiaal van de verdachten ko men overeen met sporen die deskundigen bij de vindplaats van een stoffelijk overschot heb ben aangetroffen. De politie vond het dna tijdens huiszoe kingen in de woningen van de mannen, op twee kilometer van het oude mijnterrein waar Tom en Sonja bijna drie weken gele den zijn verdwenen. Naast de ontdekte dna-sporen hebben volgens de politie twee tips geleid tot de aanhouding van de mannen. Een tip had be trekking op de zwarte auto. In de plaats Stolberg zou de wagen kort na het verdwijnen van de kinderen zijn gezien. In de auto zou een kind tegen de zijruit hebben gebeukt. De andere gouden tip had betrekking op een bij een van de lichamen ge vonden tang. De tang is uiterst zeldzaam. Een van de mannen is werkzaam als huismeester en zou de tang regelmatig hebben gebruikt. De verdachten (28 en 33) waren sinds eergisteren op de vlucht in een zwarte Fiat Punto. Volgens de politie hebben automobilis ten op de snelweg Al in de Zwit serse kanton Solothum de auto met het Akense kenteken opge merkt. Via de tv waren signale menten van de mannen en de auto verspreid. Verscheidene automobilisten belden met hun mobiele telefoon de politie. De mannen lieten zich zonder ver zet inrekenen, aldus de politie. Duitsland heeft inmiddels bij de Zwitserse autoriteiten verzocht om de uitlevering van beide mannen. Ze zijn volgens de Duitse justitie akkoord gegaan met een ver snelde uitleveringsprocedure. lelystad-den haag/gpd - Ver eniging Proefdiervrij heeft ge protesteerd tegen het mishan delen van kalveren bij het on derzoeksinstituut ID Lelystad/ In Lelystad worden in opdracht van de rijksoverheid pokkenvac- cins geproduceerd. Daartoe worden tientallen kalveren over hun hele lijf bewerkt met een rasp met een uitsteekseltje er aan. De open plekken worden geïnfecteerd met het pokkenvi- rus, zodat ze antistoffen ontwik kelen. Na enkele dagen worden de dieren uit hun lijden verlost en worden de antistoffen uit de dode kalveren gewonnen. Dierenbeschermingsorganisa ties hebben met afschuw kennis genomen van de methode. Proefdiervrij wil dat de Kamerle den de minister onder druk zet ten om de productie stop te zet ten. De vereniging zette vorige zomer al vraagtekens bij de noodzaak om voor alle Neder landers een pokkenvaccin pa raat te hebben. Hoewel de Ge zondheidsraad deze mening deelde en het advies gaf een miljoen doses op voorraad te houden, ging toenmalig minis ter Borst door met produceren. „Als de angst voor bioterroristi- sche aanslagen zo groot is had af; lang moeten worden geweckt aan diervriendelijke alternatieve productiemethoden", laat Es ther van der Meer van Proef diervrij weten. Verder begrijpt ze niet waarom de overheid zo ge spitst is op pokkenvaccins. Het is net zo goed denkbaar dat bio- terroristen andere ziekten ver spreiden. Het 'raspen' van kalveren wordt al twintig jaar gedaan. Volgens A. Lijdsman van hfl Nederlands Vaccin Instituut (NVT) is er geen beter en diervriendelijker alter natief. Het produceren van de pokkenvaccins in Lelystad ge beurt onder verantwoordelijk heid van het NVI, onderdeel van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). De vaccins die nu worden ge maakt dienen ter vervanging van 5,2 miljoen doses die al zo n twee decennia geleden werden aangemaakt en die nu tegen de houdbaarheidsdatum aanlopen. Wanneer ze over enkele maan den klaar zijn, zijn zestien mil joen vaccins beschikbaar zodat elke Nederlander tegen de pok ken kan worden ingeënt. Pok ken - al geruime tijd een over wonnen ziekte - staat met stip bovenaan als het gaat om bio- terreur. Het virus kan zich razendsnel verspreiden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5