OM: 'Pestregels' expres overtreden BINNENLAND 1 'Alweer ganzen op de startbaan' AutOTelegraaf Kidsweek, papieren versie van het Jeugdjournaal ^ra^ese Ali krijgt Nederlandse huid CDA en WD zien eerste contouren nieuw kabinet Balkenende fluit Remkes terug Ministerie protesteert tegen doodstraf Nederlands duo 'Sigarettendans' voor meer beweging Limburgs-Duitse grensstreek voor groot deel pluimveevrij gemaakt Chinook als 'bluskopter' uwen bij rarzanbocht vrijdag l8 april 2003 ootdorp - Een 64-jarige man )tdorp heeft gisteren zijn ;e vrouw doodgestoken woning aan de Magnoli- Daarna stak hij zichzelf Voorafgaand aan het fa- ama heeft de politie drie probeerd contact te krij- it het echtpaar. De eerste :eft de politie daadwer- net het echtpaar gepraat, ede keer verliep de con- evia de brievenbus. Een naai kregen de agenten ial geen contact meer. ling daarvoor was een aan de deur van het huis om hulp werd verzocht. amsterdam/anp - De redactie van Kidsweek, een nieuwe weke lijkse jeugdkrant op tabloidfor maat, is vastbesloten de papie ren versie van het Jeugdjournaal te worden. Nieuws en actualitei ten afgestemd op kinderen van 11 tot 14 jaar en in voor hen be grijpelijke stijl geschreven. Het eerste exemplaar is vandaag van de persen gerold en ligt morgen in de winkels. Om te zorgen dat Kidsweek geen eendagsvlieg wordt, zoals eerder de Kidskrant en Ketch Up heeft het weekblad een lezers- raad samengesteld. De redactie heeft een keer per maand over leg met deze kinderen over de kwaliteit van de krant. Ook zijn er twee proefnummers versche nen waar 150 kinderen door middel van een enquête hun op- en aanmerkingen op los konden laten. Kidsweek heeft zes journalisten in dienst en twintig freelancers. Jeugdige journalisten in spe kunnen zelf onderwerpen aan dragen uit hun omgeving. De boek-, film- en theaterrecensies worden uitsluitend door kinde ren geschreven. Die zijn te vin den in de rubriek 'Mijn lol'. In 'Mijn land' en 'Mijn wereld' is respectievelijk binnenlands en buitenlands nieuws aan de orde. 'Mijn kring' besteedt aandacht aan wetenschap en in 'Mijn lijf staat onder meer nieuws over kleding, sport en gezondheid. Kidsweek beslaat 24 pagina's met veel foto's, grafisch materi aal en een wekelijkse strip. De weekkrant van uitgever R. Pelle, voorheen van Het Parool en Spits, krijgt geen subsidie. Kidsweek bestaat dan ook voor ongeveer vier pagina's uit adver tenties. Het blad is elke zaterdag te koop voor 1,35 euro. den haag/gpd - Ali Ismael Ab bas, het twaalfjarige Iraakse jon getje dat zijn armen verloor tij dens een Amerikaans bombar dement op Bagdad, wordt voor zijn brandwonden behandeld met donorhuid uit Nederland. De Nederlandse Brandwonden Stichting stuurde enkele weken geleden een voorraad donor huid naar Koeweit, op verzoek van dat land. Ali verloor met het bombardement zijn vader, zijn zwangere moeder en broertje. Omdat hij daarna vanuit Bag dad naar Koeweit werd gevlo gen, wordt hij nu met Neder landse donorhuid behandeld. De stichting stuurde twintigdui zend centimeter op, waarmee vier tot zes mensen behandeld kunnen worden, al naargelang de ernst van de brandwonden. „Voor Ali is ongeveer vierdui zend centimeter nodig", schat Ger Kropman, hoofd van de Brandwonden Stichting. De do norhuid wordt in strookjes op het verbrandde lichaam geniet of gehecht, zodat het lichaam niet uitdroogt. Ook kunnen zo minder snel infecties optreden en krijgt de eigen huid kans om te herstellen. „Dat duurt gemid deld een dag of tien. Het herstel hangt ook af van de mate waar in het twaalfjarige jongetje wordt verzorgd en gevoed," zegt Kropman. De Nederlandse Brandwonden Stichting leverde de donorhuid tegen kostprijs aan Koeweit. Een vierkante cen timeter donorhuid kost 1,60 eu ro. „We verdienen er niks aan", aldus Kropman. den haag/gpd - Een kabinet CDA-WD, aangevuld met een derde partij, is mogelijk. Tot die overtuiging zijn beide partijen gekomen na gesprekken die de informateurs de afgelopen da gen voerden met de Kamerfrac ties. De drie fracties die zo'n ka binet aan een meerderheid kun nen helpen, LPF, D66 en Chris- tenUnie/SGP, staan in principe positief tegenover deelname. CDA en WD zeggen zelf nog geen van de kandidaat-coalitie partijen te willen afschrijven. Gisteren leek daar enige aanlei ding toe, toen kopstukken van de LPF zware kritiek uitten op CDA en WD. Zalm en Verhagen, Balkenendes secondant, wilden geen conclu sies verbinden aan de LPF-aan- val. „Dit is niet het moment om partijen uit te sluiten", aldus Zalm. Hij heeft excuses gemaakt en zelf ook van de LPF ontvan gen naar aanleiding van de woordenwisseling. Verhagen benadnikte dat de be reidheid er moet zijn een stabiel kabinet te vormen. „De LPF maakt zo geen stabiele indruk", zei hij. De LPF-aanval noemde hij 'weinig verheffend'. LPF-Ka- merlid Van As bood gistermid dag zijn excuses aan Balkenen de aan. D66-leider Dittrich zei zich te schamen voor de woordenwis seling. „Mensen willen dat de werkloosheid wordt aangepakt, niet dat politici ruziënd over straat rollen." Evenals CDA en WD houden de informateurs Hoekstra en Kort hals Altes nog alle opties open voor welke derde coalitiepartner dan ook. Ze besteden de ko mende dagen aan het lezen van stukken, aldus hun woordvoer der. De informateurs spraken tot nu toe alleen met alle fractievoor zitters afzonderlijk. Vanaf volgende week komen waarschijnlijk ook fractieleiders gezamenlijk langs bij Hoekstra en Korthals Altes. den haag/anp - Premier Balke nende heeft minister Remkes (binnenlandse zaken) gisteren in de ministerraad teruggefloten om zijn uitspraken over het vonnis tegen Volkert van der G. Die werd dinsdag tot achttien jaar cel veroordeeld voor de moord op Pim Fortuyn. Remkes zei daarop de straf aan de lage kant te vinden. In het Algemeen Dagblad meld de hij het vonnis te zien als een 'inspiratie om door te gaan met de discussie over strafverzwa- ring'. „Ik heb mij enigszins ver baasd over het vonnis en dat is een understatement", aldus de minister. Het is hoogst ongebruikelijk dat bewindslieden zich uitlaten over uitspraken in rechtszaken. Balkenende drukte daarom zijn collega-ministers nog eens op het hart gedrukt dergelijke uit spraken niet meer te doen. e brand in enbergen ergen - Een grote brand fgelopen nacht in Zeven- (Noord-Brabant) twee holen, een sporthal, een een Turks ontmoetings- n grotendeels in de as Over de oorzaak van de s nog niets bekend, reerkorpsen uit omlig- ;emeenten zijn inge- Id om te helpen bij het l Er zijn voor zover be- een gewonden gevallen, n uit voorzorg bewoners kele tientallen woningen i huizen gehaald. Zij i opgevangen in de lijke brandweerkazerne. iliedrama Amersfoort - In het Amersfoortse theater De Flint doen kinderen een 'sigarettendans'. Zij dongen mee naar de Heart Dance Award, van de Nederlandse Hartstichting, ingesteld om kinderen duidelijk te maken dat een gezonde levensstijl belangrijk is. En daar hoort natuurlijk bewegen, dus ook dansen, bij. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een protest ingediend tegen de terdoodveroordeling van twee Nederlanders in Thailand. De twee kregen van een rechtbank in het Aziatische land de dood straf wegens een aantal drugs delicten, zo meldt het ministe rie. Een advocaat van het duo dient bij de Thaise justitie een cassatieverzoek in. Het gaat om twee Rotterdam mers van Chinese komaf, A. Yang en E. Tang. De twee wer den op 3 april door de rechter ter dood veroordeeld. Buiten landse zaken heeft, daags na de uitspraak, de Thaise ambassa deur ontboden om protest tegen het vonnis aan te tekenen. „Ne derland is, ongeacht of de twee nu wel of niet schuldig zijn, te gen doodstraffen", aldus een woordvoerster van Buitenlandse Zaken. „We hebben onze zorg over het vonnis uitgesproken en het Nederlandse standpunt dui delijk gemaakt." Thailand heeft nog niet op het protest gerea geerd. Het ministerie bekostigt een ad vocaat voor de Nederlanders. Het gaat om een raadsman die veel ervaring heeft met het ver dedigen van terdoodveroordeel- den. De advocaat dient een ver zoek voor cassatie in en heeft gevraagd of de enkelketens, waaraan de mannen zijn vastge klonken, af mogen. Het ministerie houdt er reke ning mee dat de mannen, in af wachting van het cassatiever zoek, lang in onzekerheid blij ven, mogelijk 2,5 jaar. I - Een 5-jarig jongetje uit i in Drenthe is gisteren en ongeval om het leven en. Het jongetje werd bij derlijke woning overre- »or zijn vader. De man iet zijn pick-up en een ïgwagen vol kuilvoer uit over de oprit. Volgens tie zag de man, een hob- daarbij vermoedelijk on over het hoofd. De ïgwagen reed over het tan het jongetje. Het rerleed ter plaatse aan wondingen. den haag/gpd - Justitie verdenkt drie gro te eierhandelaren ervan het vervoersver- bod voor eieren willens en wetens te heb ben overtreden. De bedrijven zouden de overtredingen uit winstbejag hebben be gaan. Daarmee hebben zij mogelijk de ver spreiding van klassieke vogelpest in de hand gewerkt. Dat heeft het openbaar mi nisterie (OM) in Maastricht gisteren beves tigd. Eén van de verdachte bedrijven is de Bra bantse eiergrossier Kwetters, landelijk bekend van het 4-Granen-ei en het Gras- ei. Van dat bedrijf is de administratie in beslag genomen, nadat de eiergrossier was betrapt op een illegaal transport van 200.000 eieren. Een woordvoerder van Kwetters wil niet meer kwijt dan dat de vrachtwagen 'per ongeluk verkeerd is ge reden'. De Nederlandse Organisatie van Pluim veehouders noemt de overtredingen 'meer dan verwerpelijk'. De Algemene Nederlandse Vereniging van Eierhande laren betreurt de verdenkingen. Maar justitie moet niet de hele branche in een kwaad daglicht stellen, vindt voorzitter Ton van Dijk. „Je hebt overal mensen die het niet zo nauw nemen met de regels." Op twaalf bedrijven tussen Roermond en Venlo, bij de grens met Duitsland, is al het pluimvee preventief afgemaakt. Dat heeft het ministerie van landbouw be kendgemaakt. De nieuwe bufferzone moet voorkomen dat het virus naar Duitsland overslaat. Het is niet bekend hoeveel dieren er zijn gedood. De buffer zone wordt uitgebreid, zodra er zich in de grensstreek nieuwe verdenkingen openbaren. De inspectiedienst van de Dierenbe scherming is gisteren gestopt met haar onderzoek naar ruimingen bij pluimvee- bedrijven. De Dierenbescherming vindt dat ze te veel wordt tegengewerkt door de over heid. „Het is duidelijk dat de overheid geen pottenkijkers wenst", aldus direc teur W. van de Giessen. De Dierenbescherming heeft het ver moeden dat zich ernstige taferelen afspe len in kippenstallen die worden geruimd. Met name het vergassen zou gepaard gaan met een minutenlange doodsstrijd van de kippen. „Maar we mogen van het ministerie geen camera's plaatsen om dat na te gaan. Zelfs niet als we de came ra's na afloop grondig ontsmetten." Een woordvoerder zegt dat de organisatie 'wat lijntjes heeft lopen' om alsnog beel den te krijgen van kippen die in stallen worden vergast. Het ministerie bestempelt 22 pluimvee- bedrijven als ernstig verdacht, 218 bedrij ven zijn zeker besmet. Er zijn in Neder land sinds de uitbraak bijna 16 miljoen dieren afgemaakt. yoort - Bruidsparen kun- linnenkort op het circuit andvoort of op het strand luwelijk laten sluiten. S meer paren vragen of ze h het gemeentehuis kun- tjuwpn. Daarom wordt nu jgelijkheid geboden om in trandpaviljoen te trouwen He befaamde Tarzanbocht [Zandvoortse circuit, h: doordeweeks ruim 300 .op zaterdag bijna 800 eu- gemeenteraad van Zand- moet nog ja zeggen op iorstel van B en W. kverbod ir stalker ingen - Een man uit Gro- n mag een jaar lang niet in twee kerken in Gronin- omen. Dat heeft de recht- |n die plaats gisteren be- t De parochie en de pas- hadden tegen de man een teling aangespannen, om- j diensten verstoorde pbscene taal door de kerk [reeuwen. Ook zou hij de br hebben mishandeld en jigd. De man bezorgde de jarenlang overlast, maar pch steeds agressiever ge il, Volgens de verdediging jde man last van psycho- Is hij een vertegenwoordi- h een kerk ziet, waant hij tod en gaat hij zich onge- fcn vreemd gedragen. overrijdt ntje van vijf - Een Chinook-helikopter stort water in de bestrijding van een grote brand op de Oldebroekse jelderla^d). De heli werd door deze klus uitgerust met zogeheten 'bambi-buckets': flexibele contai- iin een keer 10.000 liter water kunnen lozen. Om de brand te blussen waren acht ladingen water Randmeer bij Elburg nodig. De 'bluskopter* kon echter niet voorkomen dat uiteindelijk 100 hectare terloren ging. Foto: CPD/Cees 8aars S Piloten melden opmerkelijke incidenten (advertentie) door Richard Mooyman hoofddorp - „Een groep ganzen op de startbaan? Ja, daar hebben andere piloten ook al over ge klaagd", zo luidde het laconieke antwoord van de verkeersleider. De gezagvoerder van een Neder lands passagierstoestel had tijdens de start op een buitenlandse luchthaven zojuist twee van deze zware vogels geraakt, waarvan er één in een straalmotor was verdwenen. De vlucht hoefde niet te worden afgebroken, maar de boze captain rapporteerde het incident aan de divisie luchtvaart van de Inspectie verkeer en wa terstaat. De verkeerstoren had immers vooraf moeten waarschuwen. Een botsing met een vogel kan risico's opleveren als daardoor een straalmo tor wordt beschadigd. Op de website van de inspectie staan opnieuw zeer uiteenlopende problemen en technische mankementen waarmee de Nederlandse lucht vaart in binnen- en buitenland werd geconfron teerd. Tot dusverre zijn er zo'n 540 incidenten over 2002 gepubliceerd. Er lijkt sprake van een lichte toename ten opzichte van voorgaande ja ren, aangezien nog niet alle meldingen zijn ver werkt. Zo'n veertig keer werden vogelbotsingen gerap porteerd. De dieren knalden tegen een cockpit raampje of werden een vliegtuigmotor ingezogen, waarna zich in het toestel soms de geur van ge braden gevogelte verspreidde. In enkele gevallen moest de machine voortijdig landen om de scha de te inspecteren. Spannend was het ook op 30 mei: een toestel maakte zich op voor de landing op de Zwanen- burgbaan van Schiphol, maar vloog abusievelijk richting de Polderbaan in aanbouw. De beman ning had op tijd door dat er iets niet klopte (de baanverlichting brandde niet) en maakte een doorstart. Na nog enkele incidenten besloten Luchtverkeersleiding Nederland en Schiphol een groot kruis op de baan te zetten. Even schrikken was het voor de captain van een toestel waarvan de remmen na de landing weiger den. Pas na een derde poging begonnen de rem men hun werk te doen. Om het toestel tijdig te stoppen besloot de gezagvoerder de handrem aan te trekken. Het vliegtuig kwam net voorbij het ein de van de baan tot stilstand. Een gedenkwaardige vliegreis moet het zijn ge weest voor de passagier die tijdens de start uit het raampje keek en brandstof uit een van de vleugels zag klotsen. Nadat de bemanning was gewaar schuwd, besloot de gezagvoerder direct terug te keren. Terug op de grond werd geconstateerd dat de dop van de brandstoftank ontbrak. Alerte grondwerkers wisten ongelukken te voorko men. Een chauffeur van een vliegtuigtrekker rem de net op tijd toen hij een begin maakte met het wegduwen van een toestel bij de gate. De ver keersleiding was vergeten te melden dat er nog een toestel achterlangs zou taxiën. Bij technische inspecties werden soms vreemde zaken gevonden. Zo bleek een aantal nieuwe stoe len in een vliegmachine niet goed vast te zitten. Ernstiger was een misser waarbij een brandstof- pomp niet volgens de voorschriften bleek te zijn aangepast. Dit voorval wordt nog nader onder zocht. Passagiers werden verder geconfronteerd met blikseminslagen, hevige turbulenties, een for se waterlekkage in de cabine en brandjes in de keuken. www.autotelegraaf.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3