Rimpelloos dankzij botox GESPREK VAN DE DAG Botuline toxine: gif of wondermiddel? Voor honderden euro's drie maanden strak en jeugdig Vreemd verlangen DAGELIJKS LEVEN r/VW/U/t<4 ZEÓT IWTJE«UTHUh> r tdMlM MENSELIJK Neuroloog Dénes Tavy van het Leyenburg ziekenhuis in Den Haag weigert botox een wondermiddel te noemen omdat dat niet waar te maken verwachtingen oproept. „Maar een wonderlijk middel met giganti sche toepassingsmogelijkheden is het ze ker", luidt zijn nauwelijks minder lovende omschrijving. De grote 'inzetbaarheid' blijkt bij het opstellen van een lijstje met kwalen die (tijdelijk) verdwijnen of ten minste wor den verlicht door het toedienen van botox: schrijfkramp, spasticiteit, hyperhidrosis (overmatig zweten), bevingen, dystonieën (spiertrekiangen), vaginisme en incontinen tie. En, hoewel met goed fatsoen geen ziekte of aandoening te noemen, ook voor hoofdsrimpels en kraaienpootjes zijn met een paar botox-injecties te bestrijden. Beke ken wordt nog of ook mensen die regelma tig met zware hoofdpijn kampen er baat bij hebben. Niet slecht voor een door bacteriën gepro duceerd eiwit dat vroeger, toen mensen zelf veel eten inmaakten, regelmatig voedselver giftigingen opleverde en in een onbekend aantal gevallen tot (tijdelijke) verlammingen of de dood leidde. „Botuline toxine is het sterkste gif dat in de natuur voorkomt", zegt Tavy. Het is ook precies deze werking die in de Tweede Wereldoorlog de aandacht van het Amerikaanse leger trekt. De Amerikanen za gen er een efficiënt biologisch wapen in en begonnen met het winnen van het gevaarlij ke eiwit. Volgens de Haagse neuroloog is het ondanks een vergevorderde productie nooit ingezet bij een conflict. „Het is ook maar de vraag of botuline zou werken als je het bij voorbeeld met een vliegtuig boven een stad uit zou sprayen. Het is een kwetsbaar mole cuul; het verliest al kracht en kwaliteit als je er bijvoorbeeld mee gaat rondrijden." In 1973, als Defensie weinig belangstelling meer toont voor botuline toxine, bedenkt de Amerikaanse oogarts Alan Scott dat het ver gif in verdunde vorm misschien gebruikt zou kunnen worden bij strabismus ofwel scheelzien. Dat blijkt niet zo te zijn. Voor neurologische toepassingen is botox echter wel prima te gebruiken. Door uitgekiend in te spuiten levert het een spierontspanning op in plaats van een verlamming. Schadelijke langetermijneffecten hebben medici in de twintig jaar dat het middel wordt gebruikt niet kunnen vinden. „Aan botox is niet gesleuteld in een laboratorium. Het staat dicht bij de natuur. Alleen als we een heel hoge dosis moeten geven om een kwaal goed te behandelen, voelt de patiënt zich een paar dagen grieperig of krijgt hij wat uitslag op de plaats waar is geprikt." Neurologen zetten sinds 1995 botox in bij patiënten van wie nek en hoofd scheefstaan (toricollis) en bij mensen die lijden aan een blepharospasme, een verkramping van de oogspier, waardoor op volstrekt onvoorspel bare momenten de ogen voor korte ol tijd dichtgaan. Inmiddels verschuift de belangstellinj artsen van zeldzame ziektes naar bote bruik voor vaker voorkomende medis lende. Deze toepassingen van het mid zijn overigens (nog) niet allemaal offit erkend. Zo werd een paar jaar gcledet genlijk bij toeval iets nieuws ontdekt t steeds meer mensen die een botox-bt deling tegen rimpels hadden onderga spontaan meldden dat ze na de inject hun hoofdpijn af waren. Sindsdien zij ne onderzoeken gedaan naar de effeo van botox op migraine en spanningsk pijn. „Op zich leverde dat hoopvolle gegev maar er is absoluut meer onderzoek i om uit te kristalliseren welke patiënte welk soort hoofdpijn baat hebben bij botox", zegt Tavy. In Nederland organiseren diverse privé-klinieken sinds enige tijd zo geheten botox-party's, waar men sen zich cosmetisch kunnen laten behandelen met het 'wondermid del' botuline toxine, kortweg botox. Na wat injecties verdwijnen de in hun ogen ontsierende voorhoofd rimpels en kraaienpootjes voor en kele maanden uit hun gezicht De stukken cake, minisandwiches en koekjes vliegen de monden bin nen als de acht vrouwen en een man in de Rotterdamse vestiging van de particuliere Velthuisküniek zijn binnengedruppeld. De mees ten zijn direct uit hun werk naar de kliniek gekomen en een maag begint rond een uur of half zeven 's avonds toch te knagen. De negen, stuk voor stuk goed ge soigneerde mensen van eind der tig en ouder, zijn hier omdat ze meer willen weten over het 'won dermiddel' botox. Het anti-rimpel preparaat, een gezuiverde en sterk verdunde variant van het gif botu line toxine, is al maanden een ge liefd gespreksonderwerp van men sen die strak door het leven willen. Als het bevalt wat ze te horen krij gen, kan de spuit er nog dezelfde avond in. Weg met die lelijke diepe frons tussen de wenkbrauwen, net zoals Patricia Paay onlangs voor het oog van de tv-camera liet doen. Als iedereen met een hapje en kop koffie of sapje in de luxe fauteuils zit, neemt arts Helga van den El zen het woord. Om haar gasten niet drie kwartier in een illusie te laten geloven vertelt ze direct dat niet alle rimpels geschikt zijn om met botox te behandelen. Voor de diepe rimpeltjes en vouwen rond de lippen bijvoorbeeld kunnen be ter andere middelen gebruikt wor den. „Met botox kunnen we mimi sche spieren stilleggen waardoor een rimpel wordt voorkomen. Een frons verdwijnt omdat de spier waar de rimpel begint wordt ver lamd en dus geen frons meer kan trekken. Dokter Van den Elzen waarschuwt voor een te hoog verwachtingspa troon. „U ziet er na een behande ling niet twintig jaar jonger uit Wel verzacht het overmatig mi miek. De 'boze blik' door de frons valt weg uit het gezicht Het aantrekkelijkst van botox blijkt dat er niet hoeft te worden gesne den zoals bij een facelift De scal pelvrees onder de aanwezigen zit diep. Wie mooi wil zijn, wil tegen woordig hooguit eventjes een heel klein beetje pijn lijden. Overigens zijn de belangstellenden ook be vreesd voor het noemen van hun naam, want niemand wil dat be kenden in de krant lezen dat zij zich met botox willen of hebben laten behandelen. Een 49-jarige horeca-onderneem- De beroemde en omstreden Ameri kaanse DIEETGOEROE dr. Robert ATKINS is gisteren op 72-jarige leeftijd in een New Yorks ziekenhuis overleden aan de gevolgen van de val die hij op 8 april maakte op een gladde stoep. Atkins werd begin ja ren zeventig wereldberoemd met zijn dieet, dat hij presenteerde in het boek 'Dr. Atkins' Diet Revolu tion'. Koolhydraten waren in dat di eet zo goed als helemaal verboden, maar eiwitten en vetten mochten in ongelimiteerde hoeveelheden ge nuttigd worden. Artsen keerden zich massaal tegen Atkins' opvattingen, die zij schadelijk voor de gezond heid noemden. Desondanks kochten meer dan vijftien miljoen mensen het boek. Foto: AP De huizenmarkt mag dan in een dip zitten, sommige panden hebben daar geen enkele last van. Een vroe ger WOONHUIS van schrijver J.R.R. TOLKIEN is daar een voorbeeld van. Britse kranten schreven donderdag dat er een ware run ontstond op het oude pandje (zonder keuken en ver warming) in Oxford toen bekend werd dat het in de verkoop ging. Het huis, waar de schrijver van de drie delen van In de ban van de Ring in 1918 woonde, ging voor een slordi ge 745.000 Britse pond over in an dere handen. Dat was 45.000 pond boven de vraagprijs. Onder de bie ders was volgens de makelaar ook de officiële Tolkien-fanclub. Die zal met lede ogen naar de nieuwe eige naar kijken. Deze is naar verluidt niet eens geïnteresseerd in Tolkien en zijn wereld van elfen, ores en hobbits. De dierenarts van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp heeft gisteroch tend vroeg de mannetjesolifant PALONG afgemaakt. Palong had heel veel pijn aan zijn rechtervoor poot en uitgebreid onderzoek wees uit dat er niets meer voor hem kon worden gedaan, zo maakte een woordvoerster van de dierentuin gis teren bekend. Palong kwam in 1998 met een vliegtuig uit Singapo re. Hij was toen ongeveer twaalf jaar oud. Palong was wees geworden bij de aanleg van de Kenyir-dam in Ma leisië. Wat er gebeurd is met de poot van Palong, is niet bekend. In Sin gapore was al wel geconstateerd dat de rechterpoot een beetje langer was dan de linker, maar daar had hij aanvankelijk geen last van. Palong is indertijd naar Blijdorp gehaald om als fokstier te dienen. Maar me de door zijn pootproblemen is het hem nooit gelukt een vrouwtje te dekken. LUTHER VANDROSS, een van 's werelds bekendste R&B-zangers, heeft woensdag een BEROERTE ge had. De zanger en songwriter is nu onder medische behandeling, aldus zijn platenmaatschappij J Records gisteren. Zijn familie rekent op een spoedig herstel. De 51-jarige Vandross is in de jaren '80 beroemd geworden met romantische songs als 'Here and Now'. Hij gaat daar door ook als 'The Love Doctor' door het leven, een benaming die hem regelmatig tot razernij heeft ge bracht. ,,lk wil herinnerd worden als een van de beste zangers van deze tijd, niet als de Love Doctor of de Master of Bedroom Music", zo zei ooit hij in een interview. Foto: AP ster wijst ter illustratie op een uit vergroot tijdschriftartikel over schoonheidsbehandelingen dat aan de muur hangt. Op de begelei dende foto's zijn enkele Holly- woodsterren te zien, waaronder het summum van de cosmetische ingreep: actrice en zangeres Cher. „Wat zij allemaal doet om er jon ger uit te zien... dat gaat mij veel te ver. Als je zo wanhopig bezig bent, heb je geen chirurg of botox-spuit nodig maar een psychiater." Een 40-jarige schoonheidsspecia liste vertelt over al het fijns dat de injectienaald haar heeft gebracht „Botox is een verbetering, al het andere is een verandering." Van avond laat zij zich niet onder han den nemen. Haar vorige bezoek aan de Velthuisküniek is nog niet zo lang geleden. Ze is hier met een cüënte van haar, 'voor de gezelÜg- heid en als morele steun'. „Weet je wat een kennis tegen me zei na mijn eerste behandeling: 'Góh fie- verd, ben je op vakantie geweest?' Geweldig toch! Het uitgeruste ef fect op je hele gezicht is ook inder daad het mooiste van de behande ling", meldt de Rotterdamse. Op de muur wordt ondertussen een foto van een dame met een enorm hangende mond geprojec teerd. Geen prettig plaatje; het lijkt alsof ze door een beroerte is ge troffen. Bij het inspuiten, een me dische handeling, kunnen compü- Een nekspierbehandeling met botox (boven). Weg met die rimpels en fronsen, zoals Patricia Paay (onder) voor het oog van de tv-camera liet doen. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels caties optreden, legt de arts uit Duideüjk verschrikt kijken een paar dames naar een 'gezakte wenkbrauw' en een 'Jack Nichol son-wenkbrauw'. Bij een afbeel- ding van iemand met een hangend bovenoogfid zegt Van den Elzen: „Dan ben je büj dat botox maar drie maanden werkt." Na drie tot zes maanden komen de rimpels en frons nameüjk weer terug omdat de botox is uitgewerkt. Dan is een nieuw gang nodig naar de 'in- spuitarts, zoals Van den Elzen zichzelf noemt In de maanden dat het middel werkzaam is kan alvast voor de vervolgbehandeling worden ge spaard, want het kost een paar centen om met een gladgestreken gezicht door het leven te gaan. Voor kraaienpootjes moet 350 eu ro worden neergeteld en de frons en de voorhoofdrimpels als sneeuw voor de zon laten verdwij nen kost 550 euro per keer. De Velthuisküniek heeft daarom ook een 'voordeüg abonnement' be dacht. Wie meteen een serietje van drie behandelingen koopt is dan respectievefijk 840 euro en I euro kwijt. Een stel uit Noordwijk gaati de behandelkamer binnea vrouw zegt dat ze nog wat ti Pas als de 'ingreep' bij haar ner zonder problemen verin besluit ze om dezelfde beha ling te vragen. Na een kleine tig minuten rekenen ze met in het voorhoofd en langs d (tegen de kraaienpootjes) II ro af. De komende drie tot vier ut ten ze overdreven fronsen, rimpels aantrekken en de o| dichtknijpen alsof ze tegen i inkijken. Gaan Uggen is vert Het is allemaal nodig om dt spoten vloeistof zo goed mo over het behandelde gezich bied te verdelen. Na twee to dagen moet het resultaat op zijn. „Het jeukt en brandt een be zoals een muggenbeet. Maa al wat minder dan een kwal leden", vertelt de man aand vrouwen die bij de baÜe noj te wachten op hun hehande Ze glimlachen opgelucht. Angelique Mulders 'elthuiskllnlck heeft vestingen int Rotterdam, Hilversum en EnsdM In alle vier de panden worden om del botax-party's georganiseerd. www.velthulsidinlek.nl De REUZENSCHILDPADDEN in diergaarde Blijdorp in Rotterdam hebben een nieuw verblijf gekregen waar hun oorspronkelijke leefgebied van de Galapagos- eilanden is nagebootst. Blijdorp hoopt dat de weliswaar al flink uit de kluiten gewassen maar nog lang niet volwassen schildpadden zich daar later voortplan ten. De Galapagoseilanden speelden een belangrijke rol in het werk van Charles Darwin, de opsteller van de evolutietheorie. Hij ontdekte daar mede door de schildpadden dat dieren zich aanpassen aan hun omgeving. Bij het nieuwe schildpaddenverblijf is dan ook een gedeelte van het schip de Beagle, waarop Darwin meevoer, nagebouwd. Schildpadden van de Galapagos kunnen waar schijnlijk 150 jaar oud worden. De acht in Blijdorp zijn pas acht jaar.Foto: ANP Geen twijfel over mogelijk dat dit een enkeltje narig heid wordt. Een reisje dat ik al eens eerder heb ge maakt. De bestemming een zwart gat, als blijkt dat ik de overbodige en achterblijvende derde ben. Ik MOET dit keer beter weten. Afstand nemen en hopen dat ik hem uiteindelijk vergeet. Zeker vier keer per dag wordt die verstandige instelling geweld aangedaan. Zijn huis ligt tenslotte op de basisroute van en naar mijn huis en iedere keer faal ik schandalig in de ultie me test van zelfbeheersing. Niet kijken, niet naar bin nen gluren: Doorfietsen! Niet aan denken! Niet hopen dat hij belt, hij belt niet. Hij is voorzien... Een hoofd vol verstandig beredeneerde tegenargumenten, toch draait het eigenwijs en wanhopig richting raam en heb ik drie straten en een brug riodig om me weer op het verkeer en de angstig opzij springende toeristen te kunnen concentreren. Maar ik bel niet! Ik prent mezelf in dat het een slecht geregisseerd toeval was, een slordige nalatigheid in tijd en ruimte, een kwaadaardige grap van het ver veelde noodlot, dat ik hem plotseling weer tegen kwam. Dat die onverwachte ontmoeting bij hem een impulsief enthousiasme aanwakkerde waardoor hij me bij zich thuis uitnodigde vooreen late lunch. Dat het een leuke middag was en verder niets. En ik blijf erbij dat het per ongeluk was dat ik mijn boek bij hem liet liggen, wat voor onbewuste tactiek daar ook achter lijkt te liggen. Hoe had ik aan mijn boek moe ten denken, terwijl doorzijn blik mijn bevlieging van een tijdje terug een noodlanding in mijn hoofd maak te. Enn... ik wist het niet' Pas toen ik op kivam halen wat ik in al mijn verwarring vergeten was, kwam het ter sprake. Bijna verplicht liet hij het vallen, bewust heersende aantrekkingskracht Het maakt de verwar ring niet minder. Ik had heel hard weg moeten ren nen, maar hij hield me tegen. Vroeg of ik bleef eten. Ik bleef. En toen kwam zij ook!Zelden ontmoette ik een meisje, zo aardig en misschien zelfs een beetje naïef, dat me zo pijnlijk bewust maakte van mijn eigen fou te motieven. Als een wolfin schaapskleren zat ik aan tafel. We hadden vriendinnen kunnen zijn, maar de rollen zijn zo verdeeld dat ik haar 'worst nightmare' kan worden. En dat wil ik niet zijn, dus als ze me uit nodigt te blijven om een film te kijken, heb ik einde lijk een moment van onzelfzuchtige helderheid en laat ze samen achter. Thuis veeg ik woest mijn natte wangen droog. Ik zou beter moeten weten. Ik heb dingen bij hem willen zien, die er niet zullen zijn. Willoos en verloren laat ik me voor de televisie vallen en zap de opkomende ge dachten weg. Het helpt even om naar de meest achter lijke vormen van programma's te kijken, maar ik vind mezelf terug op 'IMF, waarop een tekstbalk on der in beeld een driftige sms-race aan de gang is. Domme, verveelde, oversekste en eenzame pubers doen banale en wanhopige oproepen voor contact, flirten zonder schaamte en voeren onderling een hal vegare discussie over vreemdgaan. Ik walg van de uit spraken, ik walg van mezelf om wat ik het liefste zou willen. De dagen gaan voorbij. Soms fiets ik een omweg. Iedereen zegt: laat het los! Eentje zegt: 'Alles kan stuk! Liefde is net als shoppen. Als je iets moois ziet, wil je het hebben. Als het moeilijk te krijgen is, zul je er meer voor moeten betalen. De vraag is: Wat is het je waard?' De droogte houdt aan, de hitte neemt toe. Hele stukken bos staan in de fik en ook mijn vurig binnenbrandje blijft vlam men. Hij belt. Met de ogenschijnlijk on schuldige vraag over een e-mailadres van een gemeenschappelijke kennis. Ik lig in de zon achter het huis. Hitte van buiten, hitte van binnen. Hij vraagt of hij daar bij gebrek aan een eigen balkon of ter ras ook eens mag komen. Ik hap, gulzig en verdorven, niet in staat tot zelfbescherming. Zie ons twee hier al liggen. Opgehitst als twee amfibieën in de zon. Koelbloedig vreemdgaan. Ik zal de vreemdeling zijn, hij de ganger. Zij in eerste instantie de du pe, maar zonder twijfel de uiteindelijke winnaar. Een enkeltje narigheid dus, maar ik ben al onderweg. Hoe spring je uit een rijdende trein? Reageren? Reacties_op_ column®hotmaiLcom

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2