WEG WIEL 2 Kawasaki Z1000: alles een beetje Grootste Daewoo slechts met één motor leverbaar ïti-slingersysteem houdt sleurhutten op rechte pad Nieuwe motor kruising tussen supersportmodel en Italiaans design Professionele fietsschoen Smaakvrije bidon Elektrische fietsen Triker iden Wiel voor i Vollenhoven 10AM - Pieter van Vollen- heeft het eerste Gouden el in ontvangst geno- lij krijgt de prijs van de iniging volgens een i 'vanwege zijn vele en irige inspanningen ten i e van de verkeersveilig- De prijs is bestemd voor rsoon of organisatie, die nationaal of internatio- veau heeft onderschei- het gebied van verkeer /oer in brede zin. ere band Michelin it - Michelin heeft een e band voor bedrijfswa- lie veel minder water op- ;n dus voor beter zicht (dere weggebruikers kan Michelin spreekt over en spray als het over op- nd regenwater gaat. is het fijn vernevelde wa door het draaien van de opstuift. Splash is het iwen van water langs de en van de banden, zoals K)t langs zijn boeg water wt. Met name de splash K>r een anders ontwor md voorkomen worden. losport kssen In Assen wordt zondag I het achtste Jamex Duits >ort Festival gehouden. i, imers strijden om de titel le auto, er zijn audiowed- II en een bandenspoor- ;mooi. Het circuit is open .00 tot 18.00 uur en de is 13 euro. Aanmelden eelname kan via tele- ïmmer 0165-503554 of uto-maxx.nl. Op 11 mei |ssen een Amerikaanse Daarbij draait het in van Duitse om Ameri- i auto's. Er is een slalom een tuningbeurs. De igstijden en entreekosten ijk aan 27 april. vrijdag l8 APRIL 2003 ilia w De nieuwe Kawasaki Ziooo tegen het decor van de Italiaanse vul kaan Vesuvius en een toevallig passerend stel uit Schotland. Foto: GPD/PR door Rob van Ginneken De nieuwe Kawasaki Ziooo bespeelt een breed publiek. Zijn eigenwijze lijnen mik ken op de designliefhebbers, de 127 pk sterke 4-cilinder is op maat gesneden voor sportieve rijders en er zitten zelfs nostalgi sche tintjes in het ontwerp. Die vier afzon derlijke uitlaatpijpen? Een knipoog naar de eerste Kawa superbike, de 900 Zi uit de ja ren zeventig. Soms zit het mee. Eigenlijk kun je het bonte karakter van de nieuwe Kawasaki Z1000 niet beter illustreren dan met het tafereel dat geheel onverwacht in de zoe ker van onze camera te zien is. De Kawa staat keurig opgesteld voor een statiefoto, met op de achtergrond de Vesuvius. Op datzelfde moment -vraag niet hoe het kan in het Italiaanse Sorrento- wandelt een Schots echtpaar in kilt achter de mo torfiets langs. In één kader worden de drie belangrijkste thema's van deze spraakmakende nieuwe machine gevan gen: design, vulkanisch geweld en een krachtig gevoel voor traditie. De Z1000, dat mag inmiddels duidelijk zijn, is een nieuwkomer die zeker de aan dacht zal trekken. Niet alleen onder de motormuizen trouwens, want vooral met oranje lak of in de fel groene Kawasaki huiskleur trekt hij de blikken van de toe vallige passanten als een magneet aan. Zelfs niet-kenners voelen feilloos aan dat de Japanse ontwerpers er iets heel bij zonders van hebben gemaakt. Een soort kruising tussen een supersportmodel en Italiaans design. Met zijn kleine stroom lijn neusje, bijna hoekige tank, het Spar taanse ogende zitje en de bijna nostalgi sche keuze voor vier afzonderlijke uitlaat pijpen is de Z1000 een feest voor het oog. Als je van zoiets gedurfds houdt natuur lijk. Zoals de fraaie voorvork en de kloeke an kers al aangeven, houdt het verhaal zeker niet op bij een knap smoeltje alleen. Hij stuurt en remt namelijk als een volbloed sportmachine. Waarbij vooral de enorme wendbaarheid opvalt. Alsof je op een veel compacter model zit. Oké, de vering is aan de stevige kant en je zit vrij hoog, ook daar moet je dus van houden, maar de liefhebber krijgt er veel voor terug. Het motorblok is de derde troefkaart. Een opgehoorde versie van de Ninja ZX-9R, maar dan met een geavanceerde brand stofinspuiting. Het zorgt ervoor dat de Z1000 verbluffend soepel en makkelijk rijdt. Al vanaf pakweg 2000 toeren ronkt hij er met speels gemak vandoor. Maar het motorblok heeft een tweede gezicht: boven pakweg 8000 toeren lijkt het alsof de vulkaan wakker wordt en gaat de Z1000 er met een opvallend luide brul uit de uitlaatpijpen vandoor. Waarbij je even in de gaten moet houden dat hij in de la gere versnellingen nog even snaaks het voorwiel van de grond tilt. Kortom: een motorfiets die wel eens een heel breed publiek kon aanspreken. Her intreders die ooit droomden van zo'n stoere Kawa superbike, liefhebbers van het sportieve werk, maar ook motorrij ders die vooral willen flaneren. De Z1000 trekt bekijks, dat staat als een paal boven water. Een allemansvriend dus? Zeker niet. Zo als zo vaak met gedurfd design zijn offers gebracht aan de praktische bruikbaar heid. Zo moet je van het digitale dash- boardje houden en biedt het minuscule kuipje weinig tot geen bescherming. Op min of meer normale snelheden merk je er niet veel van, maar de 127 pk's sleuren de slanke machine desgewenst een heel eind richting 250 km/u en ruim voor die tijd zit je natuurlijk al enorm uit je mo torpak te wapperen. Vandaar dat als ac cessoire een iets groter ruitje leverbaar is, dat voor groottoeristen wellicht enige verlichting kan brengen. De zithouding kun je ontspannen spor tief noemen. Niet zo opgevouwen als in de echte hypersport klasse, tot grote vreugde van de niet zo heel atletische rij ders (de meeste), die weten dat je er op den duur behoorlijk flauw van wordt om met half afgeknelde lichaamsdelen rond te rijden. Aan de andere kant: een iets zachter zitje dan het keiharde Z1000 kus sentje was wel prettig geweest. Zo kim je nog wel een paar praktische details aantippen. Het meenemen van bagage is een lastig verhaal. Wat heef je moet inventief zijn om droge handschoe nen en een wegenkaart mee te kunnen nemen. Koffers of een bagagerek zouden de boel enorm ontsieren. En zelfs zo'n al oude tanktas is door die wat eigenwijs gevormde tank slechts met kunst- en vliegwerk mee te nemen. Maar goed, we vergeven het de nieuwe Z1000, omdat hij zoveel leuke karaktertrekken in huis heeft. Tot slot zijn prijskaartje van 11.398 euro. Redelijk te overzien dus. De populaire modeÜen in de naked bike klasse hebben er een serieuze concurrent bij. ilia brengt e scooter ig - Aprilia heeft een scooter, luisterend naar n SR 50 Racing LC Di- nsi Nieto Replica. De heeft een 50 cc motor ecte brandstofinjectie, e eerste tweetakt van dit met elektronisch gere- ïspuiting. De scooter 129 euro. voor nan Nissan Carlos Ghosn, de Brazi- e in 1999 de leiding ver het zieltogende Nis- apan en het concern er de kortste keren weer ip hielp, heeft uit han- 1 de Franse oud-premier ir een prijs gekregen, maakt samen met Re- lat een controlerend be de onderneming heeft, inst en dat is volgens het dagblad La Tribune een sche jaarprijs waard. foon-carkit Bluetooth AG - Motorola, een van tste fabrikanten van ge erde communicatie, ider de naam Optimoto uwe telefoon-carkit, die etooth werkt. Bluetooth ïr radiotechnologie die teer computers en mo- lefoons draadloos ver- n de auto schakelt het 1 in zodra de contact- omgedraaid wordt. En imobilist houdt zijn tele- ivoon in de zak. In de unnen 100 telefoon- xs opgeslagen worden, oopprijs van de carkit, uro. Een headset erbij Jeuro. FIETSSTROOK De Evanda - het woord komt van het Griekse evander en betekent 'wat goed is voor de mens' - is de grootste Daewoo. Foto's: GPD door Rien van der Steen Drukke boel bij Daewoo. Een nieuwe motorisering voor de kleine Matiz en diens grote broertje Kalos en later dit jaar een nieuwe Nubira. Maar eerst is er de Evanda, de iets grotere opvolger van de Leganza. De auto rijdt niet slecht, is fors van afmetingen en nog redelijk van prijs ook: vanaf 21.995 euro. Een paar minpunten zijn er wel. De Evanda - het woord komt van het Griekse evander en be tekent 'wat goed is voor de mens' - is de grootste Daewoo en voor de gelegenheid hebben ze de opvolger van de Leganza ook maar een stukje groter ge maakt. Ze zitten daar in Korea niet heel breed in hun motoren, want de Evanda wordt uitslui tend geleverd met een 2.0 liter 4-cilinder. En dat houdt niet echt over, al levert hij een stuk of vijf pk's meer dan diezelfde motor uit de Leganza. Om wat te kunnen moet hij nogal fors op toeren geholpen worden. De motor is afkomstig van GM, die hem net als Opel bijvoorbeeld weer betrekt van Holden in Au stralië. Het gaat om een traditio nele 4-deurs sedan, die aan de achterkant trekjes heeft van een Ford Focus met kofferbak, maar ook van Volvo's S80. De voor kant loopt wel erg stijl naar be neden af en oogt laten we zeg gen erg Aziatisch. Terwijl de Ita liaan Giugiaro, die zich begint te ontpoppen als huisstylist van Daewoo, zich toch met het de sign bemoeid heeft. Van de Leganza zijn sinds 1997 in Europa een kleine 44.000 stuks verkocht, maar in Neder land was de belangstelling knap lauw. Het afgelopen jaar zette Daewoo hier zelfs maar 26 Le- ganza's af. Met de nieuwe Evan da moet dat veranderen. Dae woo rekent dit jaar op een stuk of 280 afleveringen. En het to taal aantal afleveringen moet in Nederland dit jaar van 6000 naar ruim 10.000. Het weggedrag valt niet tegen. De vering is niet al te slap en onderstuur treedt niet te vroeg op. Ook de stoelen zijn niet on der de maat. Jammer van die grote beugels die het kofferdek sel laten scharnieren. Daar zijn veel betere oplossingen voor. Het kofferdeksel kan alleen van binnenuit, met een sleutel of met de afstandsbediening ge opend worden. En er zit geen handvat binnenin om de klep weer omlaag te trekken. Het kof- ferruim is voor zo'n ruime auto ook niet indrukwekkend, al is het toch weer een beetje meer dan in de Leganza. Imposant is de plek voor de pas sagiers achterin weer wel. En op dat vlak kan de niet gek geprijs de Evanda de concurrenten wel een hak zetten. Die concurren ten zijn vooral de Renault Lagu- na, Ford Mondeo, Citroën C5, Opel Vectra, Nissan Primera, AGU brengt een nieuwe schoen op de markt, geschikt voor profes sional en amateur. De AGU RSX 600C, waarin het stevige maar zeer lichte carbon is verwerkt, is geschikt voor Look, Time-Mid, SPD en SPD-R klikpedalen. De bovenkant van de schoen is van Lo- rica en mesh-nylon. Daardoor is de schoen soepel, ademend en vochtregulerend. De sluiting met een strap control zorgt voor een perfecte pasvorm en de binnenzool is van leer. Om meer kracht op de pedalen te kunnen zetten, heeft de schoen een zeer stijve en bijna gewichtsloze carbon buitenzooi. Daardoor is de schoen ge schikt voor zowel de professionele renner als de veeleisende wie- lerliefhebber. Verkrijgbaar in de maten 38 tot 48 voor €199. Een bidon is een bidon, zou je zeggen. Maar toch is er volgens importeur Au gusta iets speciaals aan de BBB Hydra Tank. De doorzichtige drinkfles (in houd 600 ml) is namelijk gemaakt van polypropuleen, een absoluut geur- en smaakvrij kunststof. Want water met een smaakje is er al genoeg. Te koop in twee kleuren (transparant en 'smo ke') voor de prijs van €3,50. Elektrische fietsen zijn nog steeds niet 'hip'. Vooral ouderen en gehandicapten rijden op deze fietsen rond terwijl zo'n elektrisch steuntje in de rug voor iedereen prettig kan zijn. De nieuwe stich ting E-bike gaat het foute imago van deze fietsen opvijzelen. De club heeft zich tot doel gesteld om onafhankelijk advies en infor matie te geven over elektrische fietsen. Daarnaast wil de stichting deze fietsen samen met de Fietsersbond gaan testen en opstapda- gen organiseren waarop het publiek de geneugten van een elektri sche fiets zelf kan ervaren. De eerste opstapdag is op zaterdag 10 mei op de wielerbaan van DTS in Wormerland. Meer informatie over de stichting is te vinden op internet: www.elektrischefietsen.com Achter het stuur kan er geen misverstand over bestaan datje in een Koreaanse auto zit. Met 'houtaccenten' en een groot stuurwiel. Maar wel veel uitrusting. Seat Toledo en natuurlijk de Kia Magentis, die met hetzelfde Ko reaanse sop overgoten is. De Hyundai Sonata ook, maar dat is de enige van het stel die nog groter is. Het is een kruising tus sen een trapskelter en een ligfiets: de triker, een hip scheurijzer voor kinderen tussen de 7 en 13 jaar. De trappers van deze drie wieler zitten aan de voorkant, een stuur ontbreekt echter. Stu ren doe je namelijk met je lichaam. Gewoon naar linies of rechts hangen en de kar gaat de bocht om. Om te voorkomen dat je dan uit de triker dondert zijn er links en rechts wel twee steuntjes voor de handen. De triker is voorlopig alleen te koop (€399) bij een aantal speelgoedzaken. Met de fietshandel wordt nog overlegd. Voor meer informatie en de lijst met alle verkoopadressen: www.triker.com Stabilisatorkoppeling •nry van der Wal De test met de nieuwe caravankoppeling liep iets anders dan verwacht. Foto: GPD/Marc Bolsius slingerbedwinger had blijkens de remsporen wel degelijk gewerkt. Maar het geeft perfect aan waar het bij veel caravanongelukken tegenwoordig om draait: op grond van de betrekkelijke zeker heid die antislinger systemen bieden, zijn bestuurders geneigd kritische grenzen van zichzelf en hun materieel te overschrijden. Tot op het punt waarop de tech niek hen niet meer kan helpen. Negen van de tien nieuwe cara- vans wordt tegenwoordig afgele- v verd met een zogenoemde stabi lisatorkoppeling. Die zorgt er voor dat de kritische snelheid - dat is de snelheid waarbij een combinatie zonder invloeden van buitenaf gaat slingeren - met pakweg tien kilometer per uur wordt verhoogd. Een stabilisator koppeling verhoogt bovendien het rijcomfort doordat beginnen de slingerbewegingen worden onderdrukt. Maar hierin schuilt tevens een gevaar. De bestuurder merkt namelijk minder goed dat de kritische snelheid wordt gena derd. Wordt die eenmaal over schreden dan heeft hij een fors probleem. Snel en krachtig rem men is doorgaans het enige dat nog helpt, maar vaak gaat het toch mis. Ingenieur Wolfgang Lubs, de uit vinder van het door de Duitse TÜV goedgekeurde Leas, ziet zijn systeem als een aanvulling op de bijna standaard geworden stabili satorkoppeling. Zodra de combi natie door overschrijding van de kritische snelheid of door invloe- den van buitenaf in een oncon- troleerbare slingerbeweging dreigt te komen, grijpt het sys teem actief in door de oplooprem een stukje aan te trekken. Veel sneller dan een chauffeur dat zou kunnen. Het Leas bestaat uit een meeteenheid, die zover mogelijk achter in de caravan moet wor den geplaatst, en een remeen- heid, die aan de dissel wordt be vestigd. In de meeteenheid zit een banaanvormige buis met sensoren aan beide uiteinden. Een kogeltje in de buis botst bij een slingerbeweging tegen de sensoren. Wanneer de frequentie waarmee dat gebeurt de kritische grens dreigt te bereiken trekt het systeem letterlijk aan de rem. Door de vorm van de meeteen heid komt het systeem sneller in actie wanneer bergafwaarts wordt gereden. Dat moet ook, want de kritische snelheid ligt dan lager. Als extraatje biedt het Leas een temperatuurvoeler die op een van de remtrommels wordt ge- plaatst en die waarschuwt wan- r1 neer de remmen te heet worden. Als de remmen heter worden dan 200 graden wordt het systeem uitgeschakeld omdat de oploop- rem dan niets meer uithaalt. Tij dens een testrit met Lubs aan het stuur - zelf testen behoorde na het ongeval niet meer tot de mo gelijkheden - is inderdaad een rukje voelbaar. Tegelijkertijd gaat jn de auto een zoemertje af, dat aangeeft dat het systeem in wer king is getreden. Een momentje later ligt de combinatie weer on berispelijk recht op de weg. Een handige doe-het-zelver kan het Leas-systeem zelf plaatsen. Het wordt in Nederland op de markt gebracht door CamPart BV, een groothandel in caravan onderdelen in Oirschot. Leas wordt alleen geleverd via de er kende caravandealer. Inclusief inbouwen kost het systeem 899 euro. Daar bovenop komen nog de kosten voor een extra con stante stroomdraad in de auto. Informatie: www.bl-trading.de of importeur CamPart BV, tel. 049<L 551420. Nieuwe caravans worden tegenwoordig bijna stan daard afgeleverd met een zogenoemde stabilisator koppeling. Hun werking is gebaseerd op de wrij vingsweerstand tussen een of meer remblokjes in de koppeling en het staal van de kogel op de trek haak. Er zijn koppelingen die alleen het slingeren te gengaan en er zijn typen die ook het deinen kun nen dempen. In deze kop pelingen zijn de remblok jes niet links en rechts van de kogel gemonteerd, maar voor en achter - in de rijrichting. Omdat de remschoenen in dit type groter zijn, wordt zowel in het horizontale als het verticale vlak een goede demping bereikt. De belangrijkste spelers op de markt zijn Al-Ko, met de modellen AKS 1300 (voor aanhangers tot 1500 kg), 2004 (tot 2000 kg) en de nieuwe 3004 (tot 3000 kg), Westfalia met de SSK 3, Ingenieyfsbureau Sanders met d#Stabifix en Winterhoff met de hiervan afgeleide WS 3000. De laatste drie stabilisatoren zijn allemaal geschikt voor aanhangers met een ge wicht tot drie ton. De AKS 1300 en 2000 en de SSK bieden alleen hori zontale demping. De rem blokjes bestaan uit hard weefsel dat zo'n 50.000 ki lometer mee gaat. De Sta- bifix en de WS 3000 bie den horizontale en verti cale demping. De Stabifix heeft bronzen remblok- ken, die in principe le venslang meegaan. Van de overige modellen is de le vensduur van de remblok jes lang, maar 'eindig'. De prijzen voor stabilisatoren liggen allemaal rond de 250 euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19