Volvo helpt bij Thais project rond veiligheid Nissan geeft befaamde Z-serie waardig vervolg Opel levert nieuwe ergo-stoel ook in komende Vectra Signum Wat zal er van Rover overblijven? Succes op zee voor Alfa Romeo OERISME indelen door me moet niet kt opgevat verlaagd Volvo Cars Nederland prijs van de Volvo C70 tible voor het nieuwe aar verlaagd. De open aft veel bijgedragen aan iwe uitstraling van het let voordeel van de Con- loopt ten opzichte van gaande versies uiteen 0 euro voor de 2.0T-ver- 5105 euro voor de T5. ite editie van de C70 tible heeft een opgefrist et heldere koplampen, jrille, vernieuwd motor- en een verbeterde kap. jen vrouwen lly Marokko dam In de Marokkaan- yAïcha des Gazelles, Bmationale rally wa ar en vrouwen mogen nen, doet Nissan mee 1 Patrol, bemand door iZutphen, hoofdredac- i het vrouwenblad Ele- n reisredacteur Helen De enige Nederlandse binden de strijd aan met uit zeventien andere De opbrengst is voor loeien in Marokko. De de woestijn in het zui- de Afrikaanse staat el van het navigatieta- i de rijders. tLENDER lation. Oldtimer Mani- Prins Bemhardhoeve, www.pbh.nl middag motorfilatelis- imteplus', Merelhof, toten. 029 7264 060. erdelendag Saab Club nd. www.saabclub.nl aasraces, Circuit Park ort. www.cpz.nl •an Marino, Formule 1, van Imola H Oldtimerfestival, en. 022 8542 500. dtimer.club.tip.nl ïenruilbeurs, buurthuis ter, Molenwerf 44, n de Zaan. tintjes.info Citron Pressé, klassie- •or Franse auto's. chtingchrono.nl ederlandse Model- Igen, Darling Expo, www.darlingexpo.nl reamcar International, lal, Mechelen, België. dtimerdreamcar.com Autosport Festival, lit, Assen. to-maxx.nl redactie Weg Wiel, 07,2003 PA Haarlem, of: viel@damiate.hdc.nl 'ing onder verantwoording reffende organisatie. De uit- iet verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. atste informatie: bel het ver- foonnummer of ga naar het Ie internetadres. Weg 8t Wiel vrijdag 18 APRIL 2003 redactie: Peter Lodewijks ■gerende urhutten rechte pad is Peak wordt i's Cayenne h - Volkswagen heeft be- om het vierwielaange- studiemodel Pikes Peak, versie van de VW Toua- de Porsche Cayenne, in tie te nemen. Het wordt te luxe terreinwagen van rk Audi, maar het duurt og tot medio 2004 voor- iverkelijkheid wordt. De eak is genoemd naar de n ruim vier kilometer ide Rocky Mountains, kjaar een heuvelklim m 20 kilometer wordt len. ipacte sedan fllac CTS Cadillac, het vanouds vooraanstaande merk neral Motors, wil in Eu- eer een partijtje van be- meeblazen. De luxe CTS eter lang) uit Michigan bij de Nederlandse dea- achterwielaangedreven ie in de VS als compacte vordt bestempeld, met .2 liter 6-cilinder benzi- Dr (181 of 281 pk) is te anaf 47.500 euro. De be- Seville STS (4.6 liter V8) ,500 euro. n Volvo in bredjl/gpd - Opel heeft een nieuwe, ergonomische bestuur dersstoel ontwikkeld voor de Vectra en de komende Signum. Opel heeft er 75 miljoen euro in geïnvesteerd. Zo'n 80 procent van de volwas senen heeft weieens last van rugpijn, een derde zelfs chro nisch. De technische standaard van auto's is hoger dan ooit, maar goede stoelen daar ont breekt het vaak aan. „De meeste autostoelen zijn ergonomisch niet acceptabel," zegt Ulrich Strauss van het Duitse AGR (Ak- tion Gesunder Rücken), een club van ergonomische experts en gespecialiseerde medici, die campagne voert voor gezonde ruggen. Bij het ontwerpen van autostoe len oriënteert Opel zich op de specificaties van AGR. Die om vatten een royale stoelhoogte en -lengte en verstelmogelijkheden voor de rugleuning. Ook een in lengte verstelbare zitting en een in hoogte verstelbare lenden- steun zijn van groot belang. De nieuwe AGR-stoelen, voor 2000 euro optioneel leverbaar op alle Vectra's en de in september ver schijnende Signum, hebben een in hoogte verstelbare lenden- steun en zittingen die in de lengte aangepast kunnen wor den. Hij is 18-voudig verstel baar. Ondertussen zijn van de Signum de prijzen bekend geworden. De beginprijs is vastgesteld op 29.995 euro en geldt voor de 122 pk sterke uitvoering met 1.8 Ecotec benzinemotor. De top- versie is de V6 CDTi met 3.0 liter commonrail dieselmotor waar voor een vanaf-prijs van 37.995 euro geldt. De Signum staat vanaf midden juni in de show room in vier verschillende uit voeringen: Signum, Sport, Ele gance en Cosmo. Direct vanaf de introductie zijn er vijf verschillende krachtbron nen leverbaar in de Signum: drie benzinemotoren en twee die sels. Twee motoren zijn hele maal nieuw. De direct ingespo ten 2.2 liter benzinemotor met een vermogen van 155 pk is de eerste direct ingespoten benzi nemotor van Opel. De tweede nieuwe krachtbron is de 2.0 liter Turbo, goed voor een vermogen van 175 pk. Genoemde 2.2 liter motor is een resultaat van de kruisbestuiving van Fiat Auto en Opel, die dus zeer tastbare vormen begint aan te nemen. De techniek van deze motor is afkomstig van Alfa Ro meo, waar de JTS-versies een vergelijkbare krachtbron heb ben. De Signum is de derde variant binnen de nieuwe Vectra-serie, na de sedan en de hatchback GTS. Het is een stijlvolle multi functionele auto op basis van de stationwagon, die later volgt. De multifunctionele Signum is de derde versie binnen de Vectra-serie. Foto: Opel Beide wagens hebben een lan gere wielbasis dan de gewone Vectra, hetgeen ten goede komt aan de binnenruimte. De sta tionwagon is langer dan de Sig num, die opvalt door zijn koe pelvormige achterruit. Opel raakt langzamerhand ge specialiseerd in het bedenken van slimme interieuroplossin gen, waarmee de firma begon in de Zafira. Ook de nieuwe ruim tewagen Meriva beschikt over een slim stoelensysteem en het zelfde geldt voor de Signum. Zo kunnen de stoelen achterin afzonderlijk van elkaar in de lengte verschuiven. De middel ste zitplaats kan op verschillen de manieren worden gebruikt. Als de zitting naar voren geklapt en omgedraaid wordt, ontstaat een praktische opbergruimte. Met de rugleuning van de mid delste zitplaats omgeklapt doet hij dienst als armsteun. De drie achterzitplaatsen in de Signum kunnen ook naar voren worden geklapt voor een vlakke laad vloer met een laadruimte van 1400 liter (normaal 480 liter). De rugleuningen kunnen tot een hoek van 28 graden worden ver steld in de 'business-class' stand. door Peter Lodewijks schiphol - Nissan gaat de 350Z vanaf ok tober leveren in ons land. Het Japanse merk maakte op diverse autoshows in druk met deze wederopstanding van de beroemde Z-serie en het ontwerp won inmiddels diverse prijzen. We weten ook al wat deze pure sportauto gaat kosten: de basisprijs is 48.695 euro. Voor een au to van dit kaliber moet dat een scherpe prijs zijn, maar het blijft natuurlijk een heleboel geld. De tegenhanger van de Mazda RX-8 (vanaf 41 euromille) is een oogstrelende tweezitter met een uiterst sportieve uit straling, een zeer lage luchtweerstand, een laag zwaartepunt en een uitgekiende gewichtsverdeling. Nissan heeft zich voor de 350Z laten inspireren door de succes volle Datsun 240Z uit begin jaren zeven tig. De ontwerpers hebben er echter geen kopie van gemaakt maar slechts de allure van de klassieker vertaald naar de auto mobilist van nu. De 350Z, voortgekomen uit het studie model Z Concept, heeft dus een verge lijkbare styling met een lange motorkap en een korte achterkant. De motor wordt ook weer een 6-cilinder, nu echter met een inhoud van 3.5 liter en een vermogen van 260 paardenkrachten. De nieuwe V6 drijft de achterwielen aan via een 6-versnellingsbak of een 5-traps automaat. De nieuwe Nissan sportwagen beschikt over een remsysteem dat recht streeks afkomstig is uit de racerij. De Z-serie geldt als de bestverkochte sportwagen aller tijden. Van de 240Z, de 260Z, de 280Z en uiteindelijk de 300ZX werden in bijna dertig jaar meer dan een miljoen stuks verkocht. Met de Z-serie kwam voor het eerst een Japanse produ cent met een sportauto die kon tippen aan de grote Europese namen op dit ge bied. Uiteindelijk verdween de in de loop der tijd tot supersportwagen geëvolueer de auto geruisloos van het toneel. Maar in het najaar is de Z-serie weer he lemaal terug en hoe. De 350Z is het vier de, totaal nieuwe model dat Nissan in anderhalf jaar in Europa op de markt brengt. Mogelijk komt er ook nog een ca briolet-versie. Nissan levert de 350Z met een zeer luxe uitrusting: leren bekleding, elektrisch verstelbare en verwarmbare stoelen, airbags voor bestuurder en pas sagier, zijairbags, gordijnairbags, een boordcomputer, xenonkoplampen, licht metalen 18-inch wielen, verwarmbare buitenspiegels, een Bose-audiosysteem van 240 Watt, climate control, cruise control en een geïntegreerde telefoon met stemactivering. den haag/gpd - Volvo geldt al ja ren als een autoriteit op het ge bied van veiligheid. Thailand heeft nu de hulp van het Zweed se automerk ingeroepen bij het opzetten van een ongevallen-on derzoeksinstituut. De brede ken nis van Volvo moet er voor zor gen dat er jaarlijks minder Thaise verkeersslachtoffers vallen. Elk jaar komen in Thailand 14.000 mensen door een ver keersongeval om het leven. Dat is het officiële cijfer. Het werke lijke aantal bedraagt vermoede lijk circa 30.000. Het nieuwe in stituut verzamelt gegevens en vormt zich een beeld van de meest voorkomende ongeluk ken. Daarop moet de overheid nieuwe wetgeving en voorlich tingscampagnes stoelen. Volvo heeft in 1970 een speciaal team in het leven geroepen dat verkeersongelukken onderzoekt. Dit 'ongeluksteam' wordt door de politie ingeseind als er ergens een Volvo bij een ongeval be trokken is. De fabrikant koopt vaak het wrak op of leent het om het in het veiligheidscentrum te Gothenburg in alle rust te kun nen onderzoeken. Bij het nieuwe onderzoeksinsti tuut in Thailand is ook zo'n team gevormd. Medewerkers zijn binnen een uur ter plekke als er in Bangkok en directe om geving een ongeval gemeld wordt. Zij registreren alle gege vens en brengen het ongeluk in kaart. Gaat het bij Volvo vooral om de auto en wat daaraan op veiligheidsgebied verbeterd kan worden, bij genoemd instituut wil men vooral weten welke plekken gevaarlijk zijn, wanneer de meeste ongelukken plaats vinden en welke het meest voor komen. In Thailand is de situa tie op straat heel anders dan in Europa. Er zijn veel onbe schermde weggebruikers, zoals voetgangers en motorrijders, die vechten om hetzelfde stukje as falt met auto's, vrachtwagens en bussen. sydney - Het zeiljacht 'Alfa Romeo' heeft met overmacht de be roemde Rolex Sydney to Hobart zeilrace gewonnen. Deze wedstrijd van de Australische stad naar het eiland Tasmanië, ten zuiden van Australië, is een van de belangrijkste oceaan-zeilraces ter wereld en staat bekend als zwaar en gevaarlijk. De Alfa Romeo kwam na iets meer dan twee dagen als overtuigende winnaar over de streep. De Alfa Romeo is het nieuwe zeiljacht van de in Sydney wonende be kende Nieuw-Zeelandse zeiler Neville Crichton. Twee jaar geleden moest hij in deze race opgeven na problemen met zijn (oude) boot. Rover staat bekend als de heer van stand onder de hedendaag se automobielen. De 75 is het paradepaardje van het merk dat met zijn klassieke lijnen geheel in de merktraditie past. Lekker veel chroom, hout, leder in een statig glooiende carrosserie. De tijden van de P4 en P5 herleven een beetje. Maar sinds het ver scheiden van Austin bouwt Ro ver ook auto's in de Astra- en Corsa-klasse. Veel zoden aan de dijk zetten de verkopen niet ver geleken met de concurrentie. Rover komt dit jaar met een nieuwe instapper: een Tata In- dica uit India in Rover-uitvoe ring. De herinnering aan de Austin Metro en Rover 100 bor relt spontaan op: dat waren niet al te betrouwbare en innoveren de auto's. MG Rover doet van alles om op te vallen, merkte ik onlangs op een Duitse autobeurs. Op de stand kreeg ik een felgekleurde tas vol hebbedingetjes. Daarin zaten natuurlijk autofolders, kartonnetjes die met een ijzeren ring heel trendy aan elkaar ge stanst waren. De grabbeltas be vatte verder een cd-single met de veelbelovende song The Heat Is On, een setje kaarten inclusief azen en boeren, een MG-sticker en een pakje MG-lucifers. Heel slim van MG Rover. Ik ben een half uur bezig geweest met lezen en uitpakken. Toch werd ik een beetje droevig. Een Rover uit India, een MG-bestel... Is er genoeg geld om nieuwe Rovers te ontwikkelen? Hopelijk krijgt stripheld Ollie B. Bommel gelijk: Een heer van stand kent zijn ei gen krachten niet. Daf viert dit jaar zijn 75ste ver jaardag. Het merk, dat ooit in Eindhoven begon, is vooral be kend geworden door het piente re pookje, de continu variabele transmissie die de Dafjes in de jaren vijftig en zestig van de vo rige eeuw beroemd hebben ge maakt. Maar er was ook een an der Daf, dat van de vrachtwa gens, voortgekomen uit Van Doorne's Aanhangwagen Fa briek. De bedrijfswagentak ken de een moeilijke start maar wist in korte tijd het vertrouwen van de Nederlandse transportonder nemers te winnen. En, wat voor Daf misschien nog wel belangrij- 'j ker was, het ministerie van de fensie zag de Brabantse wagens wel zitten. De fabriek had op ei gen initiatief een nieuw type mi litair terreinvoertuig met 6-wiel- aandrijving ontwikkeld en aan het Nederlandse leger aangebo den om te testen. Vervolgens be gon Daf in 1950 aan de ontwik keling van een reeks zogeheten YA-voertuigen: een artillerietrek ker, een wapendrager en een jeep. Ruim een jaar later volgde een eerste Defensie-order van rond 6000 militaire voertuigen. Verreweg de bekendste was de manschappenwagen YA328 (fo to), later ook wel 'dikke Daf ge- 7 noemd. Deze 3-tonner had acht wielen waarvan er zes werden aangedreven door de 6-cilinder zijklep Hercules benzinemotor. Op elke liter benzine kon hij on geveer twee kilometer rijden. De twee hooggeplaatste reserve wielen moesten tevens de aan drijving beschermen in al te ruw terrein. In de eerste jaren was bijna de helft van de totale Daf vrachtwagenproductie bestemd voor Defensie en de toen ge bouwde legertrucks waren 20 jaar later nog altijd in gebruik. Van de YA328 zijn tussen 1952 en 1958 bijna 4500 exemplaren ge bouwd. Foto: Daf een 25 zonder achterbank. Heel leuk, deze nieuwe modellen, maar het wachten is op een nieuwe generatie auto's. Bij MG zit het wel snor. De onlangs ge presenteerde XPower SV belooft een waar scheurijzer te zijn. Maar waar blijven de langver beide opvolgers van de inmid dels zeven jaar oude 25 (200) en 45 (400)? Wat blijft er van Rover over? door Quirijn Visscher vianen - MG verkoopt nu ook bestelwagens. Ik dacht eerst nog aan een grap, maar het is heus waar. De nieuwe Express High Speed Service Van is op de ZR gebaseerd. Tegenwoordig kijk ik bijna nergens meer van op. Saab verkoopt diesels en 6-cilinders, Volkswagen peperdure limousi nes, dus waarom MG Rover geen hete hatchback zonder achterbank? De erfopvolger van British Ley- land en Austin Rover heet MG. Rover sinds BMW de fabriek in 2000 verkocht. De Duitsers lukte het niet winstgevend Rovers aan de man te brengen. Nu probeert investeringsmaatschappij Phoe nix het door een nieuw imago neer te zetten met MG. De we deropstanding van het legenda rische sportmerk moet de ver kopen opstuwen. MG Rover grijpt alle middelen aan om au to's te slijten. De fabrikant past de beproefde Britse tactiek toe door dezelfde auto's met een andere badge uit te rusten. Zo kun je nu bijna elke Rover ook in MG-gedaante aanschaffen, inclusief bestelwagens. De MG Express is namelijk ook gewoon als Rover Commerce te koop, zijn eigen krachten niet Hij was te zien op de AutoRAI: de MG XPower SV. Foto: Peter Lodewijks Een heer van stand kent

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17