LEIDEN REGIO Kopers Leyhof slepen bouwer voor rechter Als foetus komen ze binnen, als volwassene gaan ze weg' Trommelen en seks in plaats van alcohol 'Energie en koele auto door overdekte Kuil' Rijkswaterstaat heeft haast met NI 1 R5 afé Choices art homobar 'Kantoren bouwen op A4 bij Zoeterwoude te duur' Buren mogen van rechter overpad blijven gebruiken ans op subsidie por gastenkamer MPWiiK - De Stompwijkse nilie Van Boheemen maakt ,te kans op Europese subsi voor de gastenkamer voor idervaliden die zij onlangs bben ingericht in hun boer- ij Akkerlust. De subsidie- ivraag van de Van Bohee ms is positief beoordeeld or de Plaatselijke Groep dse Ommelanden. Deze club igt zich over plannen om het tteland rond Leiden toegan- ijker te maken. Valt een idee de smaak, dan vraagt de club Europese subsidie voor aan. ior het platteland rond Lei- is tot 2008 1,5 miljoen euro chikbaar. De familie Van ïeemen heeft sinds kort vier e gastenkamers en een ap- tement voor mindervaliden, it brede deuren en voldoen- ruimte om met een rolstoel nanoeuvreren. indermiddag ver Jozef derdorp - De baptistenge- :ente Leiderdorp houdt zon- g27 april een kindermiddag :r de dromen van Jozef. Er rdt een film gedraaid over ef en er worden liedjes ge- r;en. De bijeenkomst duurt 14 tot 16 uur en is in het 5ser 't Hooft Lyceum aan de izenlaan in Leiderdorp. De gang is gratis. vrijdag 18 april 2003 door Ruud Sep zoeterwoude - Op een Hollands vakantie-ei- land loopt in de zomer het drankgebruik volle dig uit de hand. Als een 15-jarig meisje over lijdt aan alcoholvergiftiging is voor de gemeen te de maat vol. De politiek besluit tot een dras tische maatregel: alle jongeren onder de 21 worden drooggelegd. Hoe zorg je voor draagvlak voor zo'n zware in greep en hoe krijg je het voor elkaar dat die maatregel ook daadwerkelijk wordt ingevoerd? En, nog belangrijker: hoe voorkom je dat de economie van het eiland, die voor een belang rijk deel draait op de krattenstapelende jonge ren, volledig in elkaar stort? Honderden com municatiestudenten aan hogescholen in Ne derland en België hebben zich het afgelopen half jaar gebogen over die vragen in het kader van de jaarlijkse wedstrijd van het Voorscho- tense pr-bureau Van Hulzen. Hoe goed weten communicatiestudenten de drooglegging te verpakken en het nadeel om te buigen in een voordeel? In de ontvangstruimte van de Zoeterwoudse bierbrouwer Heineken blijkt hoe vreselijk moeilijk die opdracht is. Niet één van de zeven deelnemende teams slaagt erin een overtuigend plan te presente ren. Wat te denken bijvoorbeeld van het plan van het Rotterdamse team dat door de meegereis de docent zo dodelijk geïntroduceerd werd met de mededeling, dat deze studenten gese lecteerd waren omdat ze als enigen de op dracht op tijd hadden ingeleverd? Met een nieuw alcoholvrij drankje en wat niet nader uitgewerkte evenementen denken zij de jonge ren die zich een jaar eerder nog een slag in de rondte zopen voor zich te winnen. En dat is nog niks vergeleken met de Belgische deelne mers, die de stugge drinkers denken te verma ken met lessen Afrikaans trommelen, kleu rentherapie en een 'vrije-expressie-avond', en die als klap op de vuurpijl en zonder een spoor van ironie betogen dat ze de jongeren willen begeleiden en zeggen: je hoeft je niet te scha men dat je geen alcohol drinkt, er vallen heel veel leuke dingen te doen. Nee, dan toont een team uit Diemen heel wat meer inzicht in de psyche van de puber. De studenten stellen voor het zuipeiland om te vormen tot een - alcoholvrij - sekseiland waar de verrichtingen van de jongeren op de voet worden gevolgd door een cameraploeg van de commerciële televisie. „De jongeren zijn de hele dag bezig en hebben geen tijd voor alco hol", betogen de plannenmakers. Maar de jury vraagt zich af of dat nou het nieuwe imago is waar de gemeenteraad op zat te wachten. Op dat punt komt het team uit Leeuwarden een stuk dichter bij de wensen van de op drachtgever. De Friezen pleiten er bij het ei landbestuur voor zich te richten op een ande re doelgroep. En ze presenteren een campag ne die flitsend van start moet gaan met zwerf vuil ruimende padvinders en Katja Schuur man die het eiland rondreist. Of Katja, die er om bekend staat dat ze meer dan eens dron ken op de motor heeft gezeten, nou zo'n ge lukkige keuze is, wil de jury weten. „Ja, hoor. Bij BNN heeft ze spijt betuigd." De hoofdprijs gaat naar Leeuwarden. Van Hulzen zoekt ieder jaar een opdracht die zo dicht mogelijk bij de actualiteit ligt. Hoe dicht de case van dit jaar bij de actualiteit ligt, bleek eind vorig jaar toen de burgemeester van Texel bij wijze van grap de drooglegging van haar eiland afkondigde. Boze horeca-onderne- mers en felle discussies tot in het Lagerhuis aan toe waren het gevolg. De burgemeester bleek haar grap letterlijk te hebben overgeno men van de opdracht voor de pr-wedstrijd, die kort tevoren bij de plaatselijke VW-directeur op de mat viel. De Texelse VW-baas was giste ren bij de finale één van de juryleden. aan den rijn - Vrfjdag- ind, homoavond. Met dat e begint café Choices aan de ihense Julianastraat van- >nd met een wekelijkse ho- )bar. Eén van de zes ruimtes de uitgaansgelegenheid is in Ier geval tot de zomervakantie vrijdagavond gereserveerd or homo's en lesbiennes, et idee speelt al jaren door ijn hoofd", legt exploitant ggeveen uit. „Je moet in de ireca geregeld veranderen. En en we eerlijk zijn: homo's elen zich misschien links en ;hts wel gediscrimineerd." ggeveen heeft uitgerekend tde doelgroep voor de homo- rin de Alphense regio 10.000 an groot is. „Daarvan hoef ik een fractie binnen te krij- i. Met 125 bezoekers zit de mte vol." de wekelijkse homoavond promoten, heeft de exploitant ik plannen om eens per aand in de homobar iets spe- als te organiseren. „Ik wil rst eens kijken waar het pu- ek behoefte aan heeft. Maar f denk ik bijvoorbeeld aan extravaganza-avond of iets [gelijks." lewel hij goede hoop heeft op cces, houdt Roggeveen er re- ning mee dat zijn initiatief igelijk in het water valt. „Ja, in euwijk heeft een soortgelijke it het een paar jaar geleden probeerd, en dat werd hele- aal niks. Ach, ik val me er ook en buil aan als het mislukt.." Parkeerplaats De Kuil in Wassenaar: auto's in de brandende zon. GroenLinkser Claassen: „Je zult maar kleine kinderen hebben en ze na een dag aan het strand roodverbrand in een loeihete auto moeten zetten." Foto: Henk Bouwman door Coen Polack wassenaar - „Ik loop altijd hard in duinen", vertelt Antoon Claassen. Toen het Wassenaarse raadslid van Groenlinks op een mooie dag de parkeerplaats De Kuil bij het strand passeerde, verwonderde hij zich over de honderden auto's in de bran dende zon. „Je zult maar kleine kinderen hebben en ze na een dag aan het strand roodver brand in een loeihete auto moe ten zetten." Ter plekke ontstond bij Claassen het lumineuze idee om de parkeerplaats te overkap pen. Als GroenLinkser was het voor hem een kleine gedachte sprong om die overkapping uit zonnepanelen te laten bestaan. „Want zo krijgen de automobi listen een heerlijk koele auto en heeft de gemeente een prachtige plek om groene stroom op te wekken. Een gewone overkap ping is kostbaar en het zou moeilijk zijn om daar geldschie ters voor te vinden. Zonnepane len betalen zichzelf terug." Claassen presenteerde zijn plan voor De Kuil onlangs in de Was senaarse raadscommissie voor milieu. De reacties waren van gematigd geïnteresseerd tot en thousiast Claassen: „Het is voor de gemeente een goede kans om het milieuverdrag van Kyoto uit te voeren. In dat verdrag staat dat de overheid moet mee werken aan een vermindering van de uitstoot van C02. Door een groot terrein te overkappen met zonnepanelen, krijg je een heleboel groene stroom. Daar mee komt Wassenaar flink in de richting van wat in Kyoto ook door Nederland is afgesproken." Claassen ziet het dak van zon necellen al helemaal voor zich, maar de financiële kant van de zaak heeft hij nog niet precies op een rijtje. „Ik heb gehoord dat zo'n overkapping van zon nepanelen ongeveer 600 tot 700 euro per vierkante meter kost, afhankelijk van de ondergrond. Ik heb nog niet opgemeten hoe groot het terrein is. Ik ben heel serieus bezig met dit idee. Het moet gewoon onderzocht wor den. Ik wil niet dat het bij voor baat wordt afgewezen omdat het te duur zou zijn. Met de hoeveelheid energie die opge wekt wordt, ben je binnen een paar jaar uit de kosten. Het is een groot terrein om te overkap pen, ja. Maar dat betekent ook dat er flink wat energie gewon nen kan worden." Het raadslid is momenteel in gesprek met de Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu (NOVEM), een over heidsbedrijf dat adviezen geeft op het gebied van energie. „Vol gens de NOVEM zijn er subsi dies te krijgen voor initiatieven zoals dit", zegt Claassen. „Ze gaan me nu helpen met de ver dere ontwikkeling van het plan. Later kan ik ook energiebedrij ven vragen of ze het project hel pen financieren." Zonnepanelen van dergelijke grootte zijn nog niet erg gebrui kelijk in Nederland. Claassen ziet zijn idee daarom als een echte 'pilot', een project waar andere gemeenten een voor beeld aan kunnen nemen. „Als mijn idee voor De Kuil ergens strandt, kunnen er ook op ande re plaatsen in de gemeente zon nepanelen worden neergezet. Er zijn een paar flats met platte da ken die zich er goed voor lenen, en als het nieuwe zwembad er eenmaal is, dan zijn daar ook genoeg mogelijkheden. Ik denk dat je, overal waar het kan, schone energie moet toepas sen." door Martine Zeijlstra leiderdorp - Kopersvereniging Het Schild van nieuwbouwwijk Leyhof in Leiderdorp stapt naar de rechter. „We zijn het hartstik ke zat", zegt Barend Elshout. „Met het geld dat alle kopers nog krijgen van projectontwikkelaar Interheem door zijn geknabbel aan onwerkbare dagen, zouden we bijna nieuw huis kunnen ko pen." In 2001 werden de nieuwbouw woningen van Leyhof veel later dan gepland opgeleverd, zodat veel kopers tijdelijk in zomer huisjes moesten zitten. Dat was nog niet het ergst, vinden Els- hout en zijn buurtgenoot Dolf Fakkel. „Interheem rekent in half werkbare dagen, zodat ze geen boetes hoeven te betalen doordat ze te laat hebben opge leverd. Een huis moet worden opgeleverd in 225 dagen, maar door in half werkbare dagen te rekenen sjoemelt Interheem met dat getal. Terwijl half werk bare dagen niet eens bestéan. Ook niet in ons contract." Elshout laat een dikke stapel pa pieren zien. Boven liggen ook nog twee dikke dossiers, alle maal bewijzen van hoe lang de kopersvereniging nu al met de projectontwikkelaar in de clinch ligt. Brief na brief na brief. „Ze reageren gewoon nergens op. Niet op wat we zeggen, niet op wat we schrijven. We hebben ze twee keer de mogelijkheid gege ven om te schikken, maar ook daar zijn ze niet op ingegaan." De maat is nu vol. „Laat de arbi ter het maar verder uitzoeken." De onwerkbare dagen zijn niet het enige probleem dat Het Schild met Interheem heeft. Al voor de oplevering van de hui zen constateerden de kopers dat een groot aantal daken van de huizen totaal aan het verrotten waren. „De paddestoelen groei den uit mijn dak", zegt Fakkel. Inmiddels zijn de PVC-daken vervangen, maar een jaar later rook hij nog steeds 'die muffe, rotte geur'. „Volgens mij zit er nog steeds rot. Ik kan er niet naar kijken, want dan moet ik mijn hele plafond mollen." En dat doet hij liever niet. Het is slechts een klein tipje van de sluier van alle problemen in de huizen. Fakkel somt op: verkeer de verf die nu al gaat bladderen, kieren. Elshout vult aan: „Slecht functionerende garagedeuren, niet goed gelegde vloeren, ga zo maar door." .Alleen de huizen met schim mels en paddestoelendaken die door wethouder Molkenboer zijn bezocht, zijn echt van nok tot kelder aangepakt", zegt Fak kel bitter. Het had echter alle maal nog veel erger kunnen zijn, vindt het tweetal. „Vanaf het be gin hebben we een bouwkundi ge in de arm genomen, die veel leed heeft kunnen voorkomen", zegt Elshout. Als de bouwkundi ge er niet was geweest, was er ook nog betonrot geweest, en had hij zelf met een lekke garage gezeten, en veel geluidsoverlast door puin tussen de spouwmu ren. Ze hebben alle correspondentie en paperassen vanaf het aller eerste begin bewaard, en dat kan tijdens de arbitrage bijzon der goed uitkomen. „We staan erg sterk", denkt Elshout. „We kunnen alles aantonen. Er zal niets anders opzitten voor Inter heem dan betalen." Het durt al leen nog een jaar voor de zaak voorkomt, en Elshout en Fakkel denken dat Interheem het echt op de laatste dag laat aankomen met reageren. „De vereniging Eigen Huis waarschuwde ons al dat het een tactiek is van Inter heem. Ze wachten net zo lang met reageren tot het echt niet anders kan, in de hoop dat zo veel mogelijk mensen afhaken." Met spijt moeten Elshout en Fakkel toegeven dat die tactiek zijn vruchten heeft afgeworpen. W. Meuwese, algemeen direc teur van Hopman-Interheem, kondigt aan dat hij zich bij de uitspraak van de rechter neer legt. „Een arbitragecommissie kan goed werken. Dan is er dui delijkheid. Anders blijft de dis cussie lopen." Hij houdt er reke ning mee dat zijn bedrijf gelijk krijgt. „Er kan een verschil van mening zijn over of het goed is of niet. Een muur stucadoren blijft mensenwerk." Hij geeft toe dat de afhandeling van klachten 'niet altijd even vlot gaat'. „Dit plan heeft best wat problemen gehad. Het speelde al toen wij Interheem overnamen, en het houdt onze aandacht." hazerswoude - Rijkswaterstaat maakt haast met het herstel van het verzakte deel van rijksweg 11 ter hoogte van de Oostvaart in Hazerswoude. De 'deuk' wordt steeds groter en het gevaar voor het verkeer neemt toe. Vracht wagens kunnen er hun lading verliezen. De reparatie begint hoogstwaar schijnlijk woensdag, aldus W. Vermeulen van rijkswaterstaat. „Het hangt nog even van een aantal toestemmingen af." De wegwerkers halen het verzakte deel helemaal weg, leggen een nieuwe fundering en na de nieuwe laag asfalt kan het ver keer er weer overheen. De ver wachting is dat het werk volgen de week vrijdagavond is afge rond. De kosten bedragen rond de 130.000 euro. Het was de bedoeling dat de re paratie in een weekeinde zou plaatshebben, omdat er dan minder verkeer is. Maar vanwe ge de haast heeft de rijksdienst toestemming gekregen om door de week de klus te klaren. amer van Koophandel ontworstelt zich van oubollig imago w Nancy Ubert den/regio - Mensen die mij- eren over een eigen zaak krab- n zich tegenwoordig een paar er op het hoofd voordat ze ht een besluit nemen. Drie ir geleden signaleerde de Ka- er van Koophandel Rijnland ig een wildgroei van bedrijven, ilgens Angèle Magré, consu lt startende ondernemers, lat de recessie ook deze regio et voorbij. „Maar wanhoop et, ondernemen biedt nog eeds kansen." Twintig jaar irkt ze nu bij de Kamer van •ophandel Rijnland, die 24 ge- eenten bedient. In de Duin- Bollenstreek, de Leidse regio i de Rijnstreek rond Alphen aan zo'n 40.000 bedrijven in schreven. Gemiddeld voert lagré tien tot vijftien gesprek en per week met 'beginners'. 35 ht zijn vooral mensen die niet inger van een uitkering afhan- elijk willen zijn of het zat zijn I een baas te werken. Bijna e *n enkele starter komt met 'e kip met gouden eieren' aan- l itten. „Voor sommigen is het i genoeg dat ze erin slagen hun igen kost te verdienen. Aan het oofd van een multinational a neven ze niet te staan, de vrij viel van het zelfstandig onder- rj merschap is genoeg." Hoewel i- agré nog steeds haar handen -ie >1 heeft aan de afspraken met v alters, is het aantal ondeme- IC lingen dat het levenslicht ziet iniggelopen. ong jaar schreef de Kamer van Hi°ophandel Rijnland 1734 nieu- 6 bedrijven in. In 1999 waren 't er 1946. Het aantal onderne mers in Rijnland dat het niet jikt het hoofd boven water te ouden, is in drie jaar met 19 procent gestegen. In 2002 zijn 1846 bedrijven opgeheven te genover 1551 in 1999, het jaar waarin het bedrijfsleven nog uit stekend floreerde. „Laat je door die cijfers nu niet meteen uit het veld slaan. Voor goede ideeën is altijd plaats op de markt", weet Magré. „Stel dat in Leiden volgens de prognose ruimte is voor 250 horecabedrij ven en jij wilt de 251-ste ope nen. Dan heb je alle kans van slagen als je een origineel con cept hebt bedacht." Onderscheidingsvermogen is een belangrijke eigenschap voor een ondernemer, benadrukt de adviseur. „En wat je beslist niet met je mee mag dragen is een kruideniersmentaliteit. Een be ginnend ondernemer denkt ruim, houdt een brede, constan te doelgroep voor ogen en komt goed beslagen ten ijs. Dan heeft het nieuwe bedrijf ondanks de teruggang van de economie nog steeds kan van slagen. Succes is overigens moeilijk meetbaar. De een noemt zijn onderneming geslaagd als hij in staat is een goed belegde boterham te ver dienen en de ander heeft zijn doel pas bereikt als hij 100 man personeel heeft rondlopen." Binnen haar werkgebied her- ként Angèle Magré drie totaal verschillende typen onderne mers. „Op het gevaar af dat ik generaliseer durf ik wel te stellen dat in Leiden en omgeving voor al geboren handelaars rondlo pen. Die zijn in staat alles aan je te verkopen, zelfs als je hun pro duct niet wil hebben. In de Bol lenstreek zie ik doorgaans con servatieve ondernemers. Het duurt lang eer je hun vertrou wen hebt gewonnen, maar als ze jou dat eenmaal hebben ge zoeterwoude - Het idee om de Meerburgerpolder te sparen door kantoren te bouwen op de dijklichamen van het toekomsti ge knooppunt van A4, Nil en Rijn Gouwe Lijn is niet haalbaar. „Er hangt een vreselijk groot kostenplaatje aan", aldus wet houder Ates. Ates had de dijklichamen graag optimaal willen benutten. „Hoe dichter de kantoren op de dijk komen, hoe beter," aldus Ates. Het idee om onder het knoop punt parkeergarages te maken, is nog niet van de baan. De wet houder wil het bureau dat een stedenbouwkundige visie voor het gebied gaat maken, vragen om te kijken wat de mogelijkhe den hiervoor zijn. De Meerburgerpolder is als on derdeel van het zogeheten W4- project aangewezen als plek voor woningbouw en kantoren. Met de opbrengst ervan wordt een deel van de verdiepte aanleg van de A4 betaald. Het CDA in Zoeterwoude heeft zich in de vorige raadsperiode fel verzet tegen opoffering van de polder. Ates was toen fractie voorzitter. Toen zij vorig jaar haar rol in de oppositie verruil de voor die van wethouder, stond zij voor een voldongen feit. Het contract waarin Zoeter woude belooft tien miljoen euro bij te dragen aan de verdiepte ligging van de rijksweg was al getekend. De wethouder heeft niet geprobeerd dat contract onderuit te halen. „Dan hadden we iedereen over ons heen ge kregen. Je kunt alleen proberen er het beste van te maken." geven, is dat ook voor jaren. De Alphense regio is vooral zelfbe wust. 'Houd maar op met je ver haal, ik weet het wel', krijg ik daar te horen." Magré, die haar baan typeert als een 'eigen bedrijfje binnen de kamer', heeft volgens secretaris Cees Broeksma een belangrijke bijdrage geleverd aan de imago verbetering van de Kamer van Koophandel. „We hadden het stigma van een Opel Kadet", vergelijkt Magré. „Een strakke meid op een racefiets hoeven we niet te worden, maar sportie ver moeten we in elk geval zijn." Tien jaar geleden kon je als be ginnend ondernemer binnenlo pen en ging je met een starters- pakketje weer naar huis. Je was welkom voor een verkennend praatje. Verder mocht je het he lemaal zelf uitzoeken. Tegen woordig biedt de kamer inten sieve begeleiding. Vanaf de eer ste bouwstenen voor de onder neming tot aan de voeding voor verdere groei. Magré: „Als foe tussen komen ze binnen, als volwassen kerels en vrouwen kunnen ze weer weg." Zoals eer der gezegd, niet elké foetus wordt geboren. „Soms kan een ondernemings plan op een minuscuul detail vastlopen. Als ik zo'n pijnpunt belicht, is niet elke starter even blij met me. De ondernemer in de dop heeft zijn ziel en zalig heid in dat plan gelegd en dan gaat de kantoorjuf eventjes ver tellen dat het op die manier geen kans van slagen heeft. Ja, ik sta ook wel eens verbaasd over mijn lef van dat moment. Het tegenstrijdige is dat ik nooit voor mezelf wil beginnen. Ik heb veel bewondering voor mensen die daar wel voor kie zen. Ik ben veel te perfectionis tisch. Nu kan ik mijn werk per fect combineren met mijn gezin. Ik trek de deur van het kantoor achter me dicht en stap thuis in een andere wereld. Als ik een ei gen bedrijf zou hebben, valt die duidelijke scheidslijn weg. Ik zou mezelf totaal over de kop werken." voorschoten - De kinderen van de familie Karremans mogen gebruik blijven maken van het achterom over het erf van buur vrouw Van der Geer. Rechter Kalbfleisch bepaalde gisteren in zijn vonnis in een kort geding, dat de erfafscheiding zo moet worden aangepast dat de kinde ren er ongehinderd door kun nen. Als de vrouw niet mee werkt moet zij een dwangsom van 200 euro per dag betalen. De vrouw had op eigen grond een schutting laten neerzetten, omdat ze meer privacy wilde. Ronald Karremans had eerder met de toen nog in leven zijnde man van de buurvrouw afge sproken, dat zijn kinderen van een pad achterom gebruik mochten maken. Het enige al ternatief was de voordeur in en uit, en dat vond Karremans aan de drukke Leidseweg in Voor schoten te gevaarlijk voor zijn kroost. Van der Geer en Karremans kwamen destijds zelfs overeen dat er tegels op het pad moch ten worden aangebracht. Dat ging jaren goed. Maar de buur vrouw is daar recentelijk anders over gaan denken. Volgens rechter Kalbfleisch heeft zij de noodzaak van de schutting, die de vrije doorgang belemmert, niet kunnen aantonen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13