'Deze baan is een roeping' REGIO Een bevrijding kost altijd slachtoffers Stek Pastoor Kees van Vliet verhuist van Oegstgeest naar Voorhout Eén veld voor DIOK? VRIJDAG l8 AP NAVRAAG Postduivenliefhebbers ondervinden ook last van de vogelpest. Zoge heten 'wedvluchten' zijn voorlopig niet mogelijk. Daardoor komt de j 1 competitie in het Onze duiven dragen het nauw. hj. de vogelpestvirus niet vereniging De Blauwband uit Sassenheim vindt de vluchtbeperkingen van minister Veerman onterecht Welke beperkingen ondervinden duivenliefhebbers zoal? „We mogen onze duiven niet 'africhten', dat wil zeggen: een soort proefvluchten laten maken. Je kunt wel individuele duiven africh ten, maar geen groe pen. Eén mand met duiven kun je vanuit een ander punt in Ne derland wel lossen en terug laten vliegen, maar meer mag niet. Dat betekent dat we niet zoals normaal wedvluchten vanuit Frankrijk kunnen ma ken. Je mag de grens ook niet over.'" Wat vindt u van het verbod? „Overdreven, want onze duiven zijn allemaal ingeënt tegen para- mixo. Dat is zo'n beetje hetzelfde als vogelpest. Nou goed, het zal misschien een beetje anders zijn. Maar onze duiven zijn geen dra gers van het vogelpestvirus. Ze zijn door die inentingen immuun voor de ziekte en kunnen het dus ook niet overbrengen op andere dieren. Duiven vallen ook niet onder pluimvee." Waarom is de maatregel dan afgekondigd? „Ja, dat weten wij ook niet. De Nederlandse Postduiven Organisa tie heeft de zaak ook al aangekaart bij het ministerie, maar dat gaat niet overstag." Hoeveel wedvluchten zijn er al niet doorgegaan? „Komend weekeinde zou de vierde wedvlucht gehouden worden. Tot nu toe is er geen doorgegaan. Het betekent dat ons hele com petitieprogramma danig in de war is. Voordat we nu eindelijk weer kunnen beginnen moeten de duiven eerst afgericht worden en dat kost ook tijd. De vogels moeten er weer aan wennen dat ze per mand vervoerd worden. Je zou daarvoor eventueel naar België kunnen uitwijken, maar het probleem is nu dat ze daar nog stren ger zijn dan in Nederland. Daar vallen duiven wel onder pluimvee, en wordt zelfs gesproken over het ruimen van duiven." Doet u zelf ook aan de competitievluchten mee? „Ja, daar doe ik zelf ook aan mee. Maar ik ben geen hele fanatieke deelnemer hoor. Ik doe het niet voor het geld. maar uit hobby, dus voor mij is het niet zo erg dat we niet kunnen vliegen. De meeste van de 33.000 duivenliefhebbers in Nederland zijn overigens hob byisten; er zijn er zo'n 3.000 die van de opbrengsten moeten le ven." tekst: Ema Straatsma foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 18 April LEIDEN - Hoewel het heden ten dage uitgesloten moet worden ge acht om op de avond van Leidens grote feestdag, 3 October, christe lijk jeugdverenigingen op te richten, was dat 75 jaar geleden anders. Toen immers werd aan een feestelijke viering van deze dag - de 3 Oc tober Vereeniging werd eerst in 1886 opgericht - nog geen aandacht besteed. In wijkgebouw Levendaal kwamen enkele jongeren bijeen om van gedachten te wisselen over de oprichting van een christelijke jongensclub. Diezelfde avond werd een jongensclub opgericht, voor jongens van 12 tot 16 jaar, waarvoor de naam Samuel werd gekozen. Door de grote toeloop moest na enige maanden worden gesplitst. In de eerste jaarfeestviering van beide clubs kwam, gezien de grote be langstelling voor deze vorm van jeugdwerk, de gedachte naar voren om ook een christelijk jongelingsvereniging op te richten, voor jonge ren van 16 jaar en ouder. Dat leidde tot de oprichting van de C.J.V. 'Dient den Heer'. Ook de beide in de Sleutelstad populaire verenigin gen t.w. het Chr. Tamboers- en Pijpercorps 'Kunst en Genoegen' en het Chr. Toneel- en Mandolinegezelschap 'Sempre Avanti', 'Jong en Jolig', zijn uit de jeugdverenigingen van Levendaal voortgekomen. t ïA ANNO 1978, dinsdag 18 april VOORSCHOTEN - Omdat Voorschoten de laatste jaren geen groeien de gemeente meer is, is de Burgeravond een jaarlijkse feestavond voor alle nieuwe ingezetenen. Burgemeester J. van der Haar vertelde dat Voorschoten gerekend kan worden tot het verstedelijkte platte land. Drie wethouders vertelden over allerlei aktiviteiten welke be horen tot hun portefeuille. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Leon Klein Schiphorst (adjunct) E-maii: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 5^7 ADVERTENTIES 071-S 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. t VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Leztf^service, postbus 507,2003 PA Haarlem. Nog vier maanden, dan verruilt hij zijn parochie in Oegstgeest voor de Bartholomeusparochie in Voorhout. Nu stapt pastoor Kees van Vliet (47) nog geestdriftig door de Oegstgeestse kerk, maar per 16 augustus hangt er niet langer een Sint Willibrordbeeldje bij zijn deurbel. „Ik heb al een plattegrond van Voorhout gekocht", zegt hij ijve rig. En hij gaat straks op huisbezoek, om zijn pa rochianen te leren kennen. Dat kost veel tijd, „maar ik zie dit ook niet als een baantje van ne gen tot vijf. Het is een roeping." Dat gevoel kreeg hij voor het eerst op de mid delbare school. „Op het VWO vond ik maar twee vakken bijzonder leuk: geschiedenis en exact. Biologie, scheikunde en natuurkunde. Geschiedenisleraar wilde ik niet worden. Medi cijnen studeren? Dan moet je vreselijk veel we ten over het lichaam, en ziekten. Terwijl ik veel benieuwder was naar de mens achter de zieke. Hij is dus liever hoeder van het innerlijk en de geest, dan van het lichaam. En omdat hij uit een groot christelijk gezin komt en het geloof hem boeit, is de keuze snel gemaakt. Hij gaat theologie studeren. Met goed gevolg, want in november 1983 wordt hij in Rotterdam door de bisschop tot priester gewijd. Hij kijkt trots naar de foto die goed zichtbaar in het middelpunt van zijn woonkamer hangt. „Ja, daar ben ik heel wat jonger, hè?", zegt hij met een glimlach. Alleen priester zijn is voor Van Vliet echter niet genoeg. Tien jaar later promoveert hij en naast zijn werk als pastoor geeft hij de helft van de week colleges op een HBO in Amsterdam en aan de priesteropleidingen in Vogelenzang en Utrecht. Daarnaast is hij actief binnen de Be- raadsgroep Geloven en Kerkelijke Gemeen schap, een denktank van de Raad van Kerken in Amersfoort. Daarin wordt onder meer gefiloso feerd over de relaties tussen de verschillende kerken, het ambt of actuele zaken zoals de oor log in Irak. Van maandag tot en met woensdag morgen is er dus theorie, daarna verdwijnen de boeken in een doos, en is er de praktijk van de parochie. Een heel gedoe om overal tijd voor te vinden, zegt Van Vliet, „maar gelukkig valt er veel te combineren. Want het onderwijs is ook prak tisch ingesteld, zodat ik de studenten veel voor beelden uit de parochie kan geven." Geen baan van negen tot vijf, maar een roe ping. Maar wat wil Van Vliet zijn parochianen zo graag meegeven? „Dat dood en ziekte niet het laatste woord is, maar leven over alle gren zen heen", zegt hij in de geest van het paasver- haal. „Geloven is bemoediging. Bij de EO zeg gen ze altijd: je wordt door God bemind. Dat vind ik ook wel, maar ze zeggen dat zo gemak kelijk. Geloven moet ook reëel zijn en zichtbaar zijn in het leven van alledag. Daar horen alle menselijk dingen ook bij: filosofie, nadenken. Wat je met het menselijke verstand kan, moet je Pastoor Kees van Vliet: „Ik wil het beste in de mensen naar boven halen." Foto: Hielco Kuipers niet op God afschuiven. Mensen moeten altijd blijven nadenken, God heeft de mensen niet voor niets een verstand gegeven. De oerknal, en de evolutietheorie? „De bijbel is een moeilijk boek om uit te leggen. Ik zeg altijd: de schepping is heus niet in zeven dagen te fil men geweest als er toen een camera bij stond te zoemen. Dat moeten we niet zo letterlijk ne men. Maar een begin is er wel gewees geloof dat daar wel een godswonder is g Maar het paasverhaal verkleinen door gen: na iedere winter wordt het weer Ie vind ik weer veel te gemakkelijk. Ik gel dat Christus is opgestaan, omdat God de. Dat Hij zo zijn liefde wilde laten z sterker is dan de dood." Geloven en moeten niet los van elkaar staan, vii Vliet. „Het spreekwoord is niet voor niet labora', bidt en werk. Lichaam en geest en verstand. Beide. Het katholicisme is beginsel heel evenwichtig in, hoewel er lijk altijd bijbelvaste richtingen blij\ staan." Het is in ieder geval niet de richting d Voorhout op wil. Voor hem is het gelo tiek de diepte ingaan, en eveneens een een moderne maatschappij zijn, tussen ren en flatgebouwen en veel hectiek. menleving is teveel bezig met uiterlij Luxe is prima, maar het moet niet het d Daar draait het in dit leven niet om. goede menselijke relaties, vriendschap steunen bij ups en downs." De boodst Van Vliet daarbij wil doorgeven is dat hi daarbij kan helpen. „Geloof zegt het al: meer zijn. Geloof geeft hoop. Dat je bij genslag toch blijft hopen. En geloof za liefde. De kerk probeert dat door te gev natuurlijk alle problemen van dien. Wa niet gemakkelijk. Ook omdat er de laatste tijd veel sombe den te horen zijn over de kerk. Veel blijven op zondag toch liever in hun be< en er zijn nog maar weinig pastoors te Zo ook in Voorhout, waar ze door de h< tijd van de huidige pastoor om een priester zaten te springen. „En daarom heen", zegt Van Vliet. Of hij van de Voo kerk ook een 'parochie van het jaar' kan zoals hij met zijn collega wel voor elka« weet hij nog niet. „Ik blijf colleges ge hier in Oegstgeest werkt mijn collega I In Voorhout is de situatie anders. Ik wi samen met een parttime pastoraal werk hebben minder uren, om maar even in den te praten." Maar om een echte p van het jaar te worden, gaat het volgi Vliet om de sfeer, de uitstraling, de ti wordt gezet, en dat jong en oud zich voelt. Als een mooi boeket bloemen, b verschillend, de een met doornen, kleii en samen is het een mooi boeket. Alle tulpen vind ik saai." Een goede parochie vooral door goed te luisteren, denkt Vi „En door mensen te bemoedigen. Wan een heeft wel iets goeds in zich, wat k den gestimuleerd." En dat is precies Voorhout gaat doen: goed luisteren, stil en richting geven. Zodat mensen meer lijke verdieping krijgen.Ik wil het best naar boven halen." Martine Zeijlstra SCHRIJVENDE LEZERS Het is gebeurd. Door al het politieke getouwtrek is wethouder Pechtold nu echt het overzicht kwijt. Hij durft zo maar te stellen dat rugbyclub DIOK maar één veld nodig heeft. Pechtold heeft blijkbaar geen idee van de intensiteit, waarmee een rugbyveld wordt betreden. Door het ontnemen van een trainingsveld zullen in het natte seizoen vele malen vaker velden moeten worden afge keurd, daardoor wordt het vrijwel onmogelijk om op het hoogste ni veau mee te blijven draaien. In plaats van de enige Leidse sportclub die meedraait op het hoog ste niveau van haar sportbond nu eens ex tra te steunen, ont neemt hij haar een hoogst noodzakelijke faciliteit C. de Wal, Leiden. Het 'Oorlogsdagboek' van Ahmed Dadou in het Leidsch Dagblad van 15 april geeft aanlei ding tot de volgende reactie. Vooropgesteld zij dat elke oorlog, vóór of tegen wie dan ook, een verschrikking is. Het leed van de slachtof fers laat zich in geen enkele taal adequaat be schrijven. Edoch... het valt mij op dat verre weg de meeste betogers tegen de oorlog in Irak, afgaande op de foto's, verwekt moeten zijn (lang) nadat de Amerikanen Europa door middel van een zeer felle en bloedige oorlog verlost hadden van het regime van Hitier en zijn Derde Rijk. De bevrijding van ons land, die zich in feite voornamelijk in de drie zuide lijke provincies en Groningen heeft afge speeld, heeft uiteraard heel wat burgerslacht offers geëist. Wellicht meer dan in Irak, alleen al doordat onze bevrijding ongeveer een half jaar tijd gevergd heeft. Trouwens, bevonden die Amerikanen zich eigenlijk wel rechtmatig in Nederland? Dit even terzijde. Ook het Ne derlandse volk kent zijn 'twaalfjarige Ali zon der armen en met zware brandwonden', en waarschijnlijk veel meer dan één. Alleen was het destijds not done om deze slachtoffers zo ostentatief in beeld te brengen. Tenzij door het Presse-Amt van Joseph Goebbels. 'Men' begreep zonder nadere uiüeg dat de bevrij ding zware offers zou vergen. Daarom kwam niemand op het idee om met spandoeken met daarop de tekst 'Stop de bevrijding' te wapperen, al zouden de Duitsers dat graag gezien hebben. Dat wij dat nu wel doen, komt doordat wij zelf al zestig jaar geleden bevrijd zijn en zij die dat mochten meemaken te oud zijn om nog schreeuwend de straat op te gaan. Bovendien hebben wij het aan di logszuchtige"'Amerikanen te danken d onder een systeem mogen leven dat o staat ons eigen nest in ernstige mate te len. Niemand die ons dat kwalijk neen leven nu eenmaal niet in Irak. Overige onze vrijheid geen vrijblijvend cadeaul Amerika: wie wil weten hoeveel het gel heeft, moet maar naar Margraten gaan daar de kruisen tellen. Resumerend de dat meneer Ahmed Dadou al veel rust slaapt als hij bereid is de oorlog in Irak als de bevrijding van Irak. Gesprekken gevluchte Irakezen kunnen hem daart hulpzaam zijn. HJ. Oeg LEIDS DIALECT Mag een woordenboekenma ker zijn eigen subjectieve op vattingen in zijn woordenboek tot uiting brengen? Mijn voor ganger als hoofdredacteur van de Grote Van Dale, dr. C. Kruyskamp, vond van wel. Hij was een groot liefhebber van klassieke muziek. Popmuziek was in zijn ogen en oren dan ook iets vulgairs. En dus luid de zijn definitie van dat woord: "ben. voor zekere, oor- spr. op de rock 'n roll geba seerde, bij jeugdige en onrijpe personen in de smaak vallen de hedendaagse amusements muziek". Ook van sport moest Kruyskamp niet veel hebben. Dat was niets voor een intel lectueel als hij. Hij wist er ook heel weinig van af, getuige zijn omschrijving van het woord volleybal"door twee ploegen van zes spelers gespeeld bal spel bestaande uit het heen en weer slaan van een bal over een net". Kruyskamp beriep zich voor dit soort subjectief gekleurde definities op de be roemde 18de-eeuwse, Engelse lexicograaf dr. Samuel John son. Die presteerde het om een hengel als volgt te definië ren: 'stok met aan de ene kant een dobber en aan de andere kant een idioot'. Dat is natuur lijk uitermate grappig, maar het kan niet door de beugel. Een lexicograaf moet zich neutraal opstellen en niet zijn eigen houding ten opzichte van de werkelijkheid in zijn definities leggen. Nog een voorbeeld van Johnsons ge kleurde visie. Johnson was in hart en nieren een Engelsman, en als zodanig had hij een ge gronde hekel aan de Schotten.- En die hekel formuleerde hij bondig in zijn definitie van het woord haver, "graansoort dat in Engeland dient tot voer voor de paarden, maar dat in Schotland door de Schotten zelf wordt opgegeten". Overigens, toen ik de om schrijving van popmuziek 'fat soeneerde' tot 'op de rock 'n roll gebaseerde hedendaagse amusementsmuziek' kreeg ik al spoedig een paar boze brie ven van oudere mensen. Zij schreven me dat ze vroeger, met Van Dale in de hand, ie mand die al te veel en te hard popmuziek draaide, konden toevoegen dat ze onrijp waren. En dat kon met die veranderde definitie niet meer. Heb ik me zelf nooit bezon digd aan iets subjectiefs in Van Dale? Jawel, maar verstop in voorbeeldzinnetjes. En dat is minder ernstig. Kijk maar eens bij baas in de betekenis 2: "aanspreekvorm voor een man uit de lagere klasse". Die betekenis heb ik vergezeld doen gaan van het voorbeeld zinnetje: baas, kun je mij zeg gen waar de Rijnsburgeriveg 22 is? Ja, precies, dat is mijn huis adres. Ik vond het oude station van Leiden heel erg lelijk en dat heb ik ook duidelijk kenbaar gemaakt in de 11de druk van Van Dale, uit 1984. Bij station stond toen te lezen: Leiden heeft het lelijkste station van Nederland. In elk woordenboek staan wel woorden of zinnetjes die er al leen maar in staan omdat er een bepaalde relatie is tussen de woordenboekenschrijver en die woorden of zinnetjes. U weet dat het grote Woorden boek der Nederlandsche Taal (het WNT) in Leiden wordt ge maakt. Het zal u, na het voor gaande niet verbazen dat er heel veel woorden en beteke nissen in zijn opgenomen die in Leiden voorkomen. Ge woon, omdat de redacteur ze in Leiden heeft gehoord en ge noteerd. Dat geldt bijvoor beeld voor het woord stek in de betekenis 'rotte plek op fruit'. In het WNT leest u dan ook zo'n zinnetje als: "Die ap pelen zitten vol stekken, ge hoord te Leiden (a°. 1899)". En omdat stek ook nog kan bete kenen 'vrucht met een rotte plek" staat er ook "Ik heb er van de week de stekken uitge zocht (t.w. uit een partij appe len) en nou kan de rest nog een heelen tijd liggen, gehoord te Leiden (a°. 1910). Baas, heb je geen stekje voor me? (een straatjongen in een winkel)." In het Leids komt nog een woord voor waarin de stek een rol speelt, maar dan in een an dere betekenis, namelijk hoe- renstek voor 'hoerenkind'. Stek zal hier ongetwijfeld moeten worden opgevat als 'loot van een boom of plant', want een kind is ook een soort loot Lei den is met dit scheldwoord re delijk uniek in Nederland. In Nederland schelden we over het algemeen met ziekten en geslachtsdelen. In zuidelijk landen wordt veel gesd met belediging van de i der. "Als je iemand uits voor hoerenjong dan st( zonder meer vast dat dl der een hoer is. En een dere beschuldiging dan kun je niet uiten: de mc die kuise, hardwerkend devolle vrouw, een hoe We kennen in het Ned< natuurlijk wel het wool renjong. Dat is de kwali van een scheidsrechter volgens het publiek vee keerde beslissingen ne< Maar dit woord is nog i zo'n 25 jaar oud en die stek komt al voor in een met Leidse woorden uil begin van de 20ste eeui Uniek, dus. Hans Heestermans Reacties en tips voor d briek kunt u sturen na redactie van deze kran bus 54, 2300 AB Leidei der vermelding van de brieksnaam 'Leids dial mailen naar de auteur ook: heestermans@inl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10