ECONOMIE 'Arbo-rompslomp terugdringen' Supertelescoop kan ook banenmagneef worden Ondernemingsraad ING boos over hogere beloning top Secretaresse worstelt met vertrouwensrol Buitenlandse bedrijven leveren veel banen op Rutte: In CAO's afspraken maken voor hele bedrijfstak Transportsector wil praten over betere naleving CAO Kant-en-klaar-kantoor ABN koopt Braziliaanse bank -- ome: r Kunstmatige regenbuien Onderzoek fruitveilingfusie treinen n op tijd Van de treinen reed kwartaal van dit jaar ;ent op tijd. Dat heb- dsteren bekendge- |it is een aanzienlijke ng vergeleken met de de maanden van 2002, IS veel last had van e herfststorm. Slechts ent reed toen volgens j strooster. In het eerste van vorig jaar bedroeg ualiteit 82,2 procent. ij {sven NS een 6,3 als ;il jjfer. Dit cijfer bleef na- jelijk. Het aantal trei- liet reed, bedroeg het rartaal 1,5 procent. teler omgaan i irbeidstijden' - Om te kunnen af- an de Arbeidstijdenwet i CAO meer nodig j zijn. Het is voldoende 5; dememingsraad of ilsvertegenwoordiging instemt. Dat is het i'; ie standpunt van een M ;ie van de Sociaal-Eco- l' eRaad. De minister ale zaken had om het -\Taagd. De aanpassing et voor bedrijven mak- 7 fcm af te wijken van de j: e regeling voor maxi- eids- en rusttijden. ogstoeslag afgeschaft' er Reders moeten de j jeslag op routes naar len-Oosten afschaffen rlog in Irak ten einde «e extra heffing van 40 dollar per contai- het Nederlandse be- •n dagelijks 20.000 tot 7l)llar. Dat zei Kranen- de verladersorganisa- jsteren. Volgens de 5 ig van opdrachtgevers isport zien de reders de i' Is een extra inkom- ag voor lldzieke Kunststoffabriek Dyka rijk heeft van de Zwol- 3j irechter toestemming om een 46-jarige 6; ïer uit Meppel de laan 4' ren. Dyka zet een punt f arbeidsovereenkomst man sinds zijn aan- 1972 in totaal zo'n niet werkte wegens 'i e kantonrechter be- eren dat Dyka per 15 hem af is, op voor- 7 lat hem een ontslag- 5] ag van 45.000 euro 5 rordt uitbetaald. De e een vergoeding van 9 luro. 2, de veiling nestations Het ministerie van 1 heeft gisteren de in- voor de tweede vei- lenzinestations langs n geopend. Op 10 sep- omen er tien onder de )e overheid wil zo mers een kans geven jsconcurrentie bevor- de markt, die wordt leerd door Shell, BP. Texaco. Vorig jaar de- verwisselden vier sta- eigenaar. Q8 en Gulf elk twee in handen, ngst van die eerste as 29,1 miljoen euro. nations langs de snel- imen onder de hamer, re eigenaren mogen on 15 jaar exploiteren, vordt de locatie op- veild. De opbrengst is >taat. grotere proef e reïntegratie De Raad voor Werk nen wil meer werk zoe kwerknemers voor wie fontslag dreigt. De lo- 'oef moet worden ver- medio 2006 en uitge- adviseerde het over- n gisteren minister De proef met de vroegtij- ïtegratie is nu beperkt werknemers en loopt ort af. De RWI vindt dat Jast in een tijd met zo- ïctieve ontslagen. Vol- 1WI staan tegenover de «sparingen op de uit- et spelletjes 'uter stijgt - De markt voor van spelcomputers en is vorig jaar met 21 gegroeid tot 213 mil- 0. Die stijging komt eheel voor rekening letjes. Dat blijkt uit een ek van onderzoeksbu- iw Research. De omzet :uwste generatie spel ts (onder meer on 1 en 2, GameCube J steeg in 2002 met 55 tot 116 miljoen euro. 03 stonden er bijna 1,6 spelcomputers in Ne- e huishoudens, waar- layStation 1 het groot- eel heeft. donderdag 17 april 2003 noordwukerhout/anp - De administratieve rompslomp die ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid voor kleine bedrijven met zich meebrengen, kan flink worden terug gebracht. Brancheorganisaties zouden hun leden veel werk uit handen kunnen nemen door hierover voortaan in CAO's afspraken te maken die voor de hele bedrijfstak gelden. Dat zei demissionair staatssecretaris Rutte (sociale za ken) gisteren op een congres van de Commissie Ar beidsgehandicapten en Werk van TNO Arbeid in Noordwijkerhout. Hij pleit ervoor dat werkgevers en vakbonden voortaan in CAO's per branche vaststellen wat de risico's voor de werknemers op de werkplek zijn en hoe die kunnen worden teruggedrongen. Elk bedrijf moet een eigen risico-inventarisatie en evalu atie (RIE) opstellen. Een standaard-RIE in bedrijfstak- CAO's verlicht volgens de staatssecretaris de admini stratieve lastendruk voor meer dan 150.000 kleine be drijven. Rutte heeft zijn voorstel inmiddels voorgelegd aan de Sociaal-Economische Raad en de Raad voor Werk en Inkomen. In deze adviesorganen van het ministerie van Sociale Zaken zitten onder meer werkgevers- en werknemersor ganisaties. „Als de sociale partners instemmen met dit voorstel van het kabinet, betekent dat automatisch ook meer aandacht voor de arbeidsrisico's in de bedrijven", aldus de staatssecretaris. MKB-Nederland is zeer te spreken over het voorstel. „We worden op onze wenken bediend", aldus secretaris sociale zaken Kuiper van de koepel voor middelgrote- en kleine bedrijven. Een dag eerder uitte MKB nog kri tiek op de bureaucratie, die de hoek om komt kijken als een werknemer ziek wordt. „Dit is een stap in de goede richting. Bovendien komen we nu ook een beetje af van die verplichte winkelnering bij de arbodiensten", meende Kuiper. Die instanties moeten de risico-inventarisaties van bedrijven beoorde len. „En de kosten per keuring bedragen toch al gauw 250 euro. Dat is een hoop geld voor een klein bedrijf." Vice-voorzitter Roozemond van de FNV zegt te willen meedenken zolang het doel niet alleen lastenverlichting voor het MKB is. De arbeidsomstandigheden voor werk nemers in kleine bedrijven moeten wel goed gewaar borgd blijven." zoetermeer/anp - Werkgevers in de transportsector zijn bereid te praten over hardere bestrijding van CAO-ontduiking. Onderne mersorganisatie Transport en Logistiek Nederland heeft dat gisteren de vakbonden gemeld. „De omgekeerde bewijslast is voor ons bespreekbaar en dus hebben we de bonden gevraagd 29 april verder te praten over een nieuwe CAO", aldus een TLN-woordvoerder. Het bete kent dat werkgevers voortan moeten bewijzen dat ze de CAO wel naleven als vakbonden of werknemer zeggen dat het niet zo is. TLN vraagt de bonden conces sies zoals een bezuiniging op het ziektegeld. FNV Bondgeno ten en de CNV Bedrijvenbond waren dit voorjaar na vier over legronden van tafel weggelopen, omdat werkgevers niet bereid waren te praten over een betere naleving van de CAO. Ook de korting op het ziektegeld gold als een pijnpunt in de onder handelingen. De CNV-bond zegt in een eerste reactie blij te zijn met de toezeg ging van de werkgevers. Wel be nadrukt bestuurder Piqué eerst het concrete voorstel op papier te willen zien, voordat hij beslist aan te schuiven aan de CAO-ta- fel. Volgens Piqué zijn transportbe drijven die niet de regels van de CAO volgen, zowel een bedrei ging voor de eigen werknemers als voor de hele sector. „De con currentie is daardoor niet alleen moordend, maar vooral ook on eerlijk. Het is van belang dat de werkgevers dat nu ook lijken in te zien." Bestuurder Heilig van FNV Bondgenoten zegt zeker het overleg met de werkgevers te willen hervatten. Onder de CAO beroepsgoederenvervoer vallen circa 125.000 vrachtwagen chauffeurs. exloo/buinen/gpd - De komst van de supertelescoop Lofar in Noord-Nederland levert in het gunstigste geval 3000 banen op. Dat blijkt uit onderzoek van As- tron in Dwingeloo, dat de su pertelescoop laat bouwen. De Lofartelescoop bestaat uit een stelsel van 25.000 antennes, waarvan 25 procent het hart vormt en in de gemeente Bor- ger-Odoom komt te liggen. De ze concentratie krijgt een dia meter van zes kilometer. De overige antennes worden ge plaatst volgens een spiraalvor mig patroon. De diameter van de totale telescoop bedraagt uit eindelijk 350 kilometer. De spectaculaire banengroei wordt mogelijk gemaakt door dat de nieuwe radiotelescoop, gebruik maakt van een glasve zelnet waarover ongekend snel data kunnen worden verzon den. De Geus van Astron: „We creëren in feite de snelste inter netverbinding ter wereld. Het netwerk krijgt een enorme capa citeit. Voor het begrip: er kun nen 30 dvd's of 600 muziek-cd's per seconde worden verzon den." Astron werpt zich niet op als in ternetaanbieder, maar geeft an dere bedrijven wel de mogelijk heid gebruik te maken van het netwerk. Uit gesprekken is As tron gebleken dat het bedrijfsle ven, overheden en instellingen brood zien in de infrastructuur van de nieuwe radiotelescoop. Directeur Alblas van IT-bedrijf Bysky, dat nauw samenwerkt met Astron: „Tachtig procent van de economie van de toe komst is afhankelijk van kennis en informatie. De capaciteit van het Lofar-netwerk trekt kennis en mogelijkheden naar de regio en kan een enorme economi sche impuls zijn. De werkgele genheid kan daardoor 10 tot 30 procent extra groeien." Rotterdam - In de Maasstad wordt op een unieke manier een nieuw hoofdkantoor voor Unilever Bestfoods gebouwd. Het vier etage hoge complex wordt buiten het fabrieksterrein op 25 meter hoge stalen palen vol ledig in elkaar gezet. Als het 140 meter lange kantoorcomplex klaar is, wordt het staketsel met hydrauli sche hefwagens naar de bestaande Blue Band-fabriek gereden en er dan overheen geschoven. Foto: ANP/Ton Borsboom amsterdam/anp - De Centrale Onderne mingsraad (COR) van bankverzekeraar ING is het niet eens met de forse loons verhogingen voor het bestuur. De perso- neelsvertegenwoordigers hebben veront waardigd gereageerd op plannen waarin de raad van bestuur de komende drie jaar ruim 60 procent meer gaat verdie nen. De beloning van de ING-top wordt opge schroefd, omdat de bankverzekeraar zijn bestuurders nu minder betaalt dan ver gelijkbare bedrijven. De COR verweet ING gisteren met twee maten te meten. De inkomsten van de bestuurders wor den vergeleken met die uit andere lan den, terwijl ING bij de CAO-onderhande lingen hamert op loonmatiging. Bovendien wil ING de arbeidsvoorwaar den van het personeel versoberen om kosten te besparen. Zo heeft ING zich ge schaard onder de groep banken die het premievrije pensioen voor werknemers wil afschaffen. De Socialistische Partij wil dat ING-com- missaris oud-premier Kok een stokje steekt voor de hogere beloning van de top. Kamerlid Kant vraagt de PvdA'er de jaarrekeningen van de bankverzekeraar niet goed te keuren, voordat de beloning van de baan is. Verder heeft Groenlinks minister Hoogervorst(financiën) vragen gesteld over de inkomsten van de ING- top. Eerder dit jaar kwam ook de onder nemingsraad van KPN in opstand. De raad wü dat de ex-topman Smits zijn af koopsom teruggeeft. Smits, onder wiens leiding KPN in diepe problemen kwam, kreeg vorig jaar bij zijn vertrek 2,87 mil joen euro mee. Smits is inmiddels druk bezig met het verzamelen van commissariaten. Giste ren kozen de aandeelhouders van com puterfirma Unit 4 Agresso hem als com missaris. In november wordt Smits ook amsterdam/anp - ABN Amro heeft voor ruim 687 miljoen eu ro de Banco Sudameris in Brazi lië bijna geheel overgenomen. De aankoop werd gedaan via de Braziliaanse poot Banco ABN Amro Real. ABN Amro neemt een belang van 94,57 procent over van Banca Intesa in Banco Sudameris. De aankoop wordt voor 158 miljoen euro contant betaald, de rest in aandelen Banco ABN Amro Real. Laatsge- noemde zal een bod uitbrengen op de aandelen die zijn geno- dirksland - De lange droogteperiode begint voor problemen te zorgen in de landbouw. Zo moeten veel akkerbouwers hun bieten overzaaien omdat het zaad niet ontkiemd is. Ook de bollentelers moeten berege- ningsinstallaties inschakelen om de natuur een handje te helpen. Bovendien heeft de nachtvorst op som mige plaatsen roet in het eten gegooid. Gewassen die net boven de grond uitkwamen zijn bevroren en moeten vervangen worden door nieuwe aanplant. Foto: ANP/Wim van Vossen den haag/anp - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) wil de fusie tussen de veilingen The Greenery en Fruitmasters nader bestuderen. De NMa con cludeerde gisteren dat het sa mengaan kan leiden tot een economische machtspositie. Door de fusie kan de concurren tie op de Nederlandse markt of een deel daarvan ernstig worden belemmerd, meent de kartel- waakhond. Daarom is er een De jonge Adriaan Schoevers, oprichter van het gelijknamige insti tuut. FotO:ANP commissaris bij KPN's concurrent Ener- tel. Hij is ook commissaris bij reisorgani satie Travel Unie, lid van de raad van ad vies van de Rabobank, lid van het be stuur van de Stichting Feyenoord Rotter dam, voorzitter adviesraad Media Plaza en voorzitter van het bestuur centrale discotheek in Rotterdam. De COR van Schiphol trok maandag aan de bel over de fors hogere bonussen die de dir ectie vorig jaar kreeg. En dat terwijl Schiphol het moeilijk heeft en op de kos ten moet letten. Minister Hoogervorst heeft de directie inmiddels opgeroepen zich dit jaar te matigen. door Sentina van der Meer/ANP den haag - De secretaresse van de baas hoort veel. Maar wat mag zij met die informatie doen? De rol van de secretaresse als vertrouwenspersoon in de top van het bedrijfsleven en de politiek heeft de afgelopen tijd diverse malen onder druk ge staan. „Neem de bouwfraude en het boekhoudschandaal Enron, in beide gevallen is de secreta resse met vertrouwelijke infor matie naar buiten gekomen", aldus directeur Ria van 't Kloos ter van Schoevers Bedrijfsoplei dingen. Vandaag is de Nationale Secretaressedag en het oplei dingsinstituut Schoevers viert zijn 90-jarig bestaan. Dit najaar begint Schoevers sa men met het Managementcen- trum De Baak in Noordwijk een opleiding over normen en waar den. Circa twaalf secretaresses uit de top 100 van het bedrijfsle ven doen als eersten mee. „Het is van belang dat een secretares se op hetzelfde niveau kan mee denken met de directeur en kan omgaan met ethische vraagstuk ken", stelt Van 't Klooster. Daarbij wijst zij op het huidige schandaal bij Ahold. Het super marktconcern riep begin deze maand zijn eigen personeel op geen enkel document te vernie tigen. „De verhoudingen staan op zo'n moment flink onder druk. Wat kan en mag je in zul ke situaties wel en niet doen?" Volgens Van 't Klooster werken op topniveau ongeveer 800 se cretaresses. Grofweg 150.000 mensen doen in Nederland se cretarieel werk. Ineke Schils, directeur Schoe vers Opleidingen, stelt ook vast dat de vertrouwensfunctie rela tief nieuw is: „Toen ik 30 jaar geleden aan mijn Schoeversop- leiding begon, was het werk van de secretaresse puur productie werk. Tegenwoordig ben je een office manager en vaak het klankbord in een organisatie." In de tijd dat Schils bij Schoe vers studeerde, bestond het les programma uit minimaal tien uur steno en acht uur typen. „We werkten op van die zware hamerslagmachines en spraken toen van een tennisarm in plaats van een muisarm", aldus de directeur Opleidingen. „Het was puur productiewerk: brie ven uitschrijven, uren stond je achter het stencilapparaat, toen werd het de kopieermachine en nu kun je al die tijd besparen met één druk op de e-mail- knop." Adriaan Schoevers richtte Schoevers in 1913 op door een advertentie te plaatsen in diver se Amsterdamse dagbladen. Van een instituut was eigenlijk nau welijks sprake: moeders' salon aan de Reguliersgracht was spreekkamer en het zijkamertje was het leslokaal. De directeur van het 'Instituut' was pas 18 jaar. Typen had hij zichzelf ge leerd en de beginselen van ste no had hij van een vriendinnetje meegekregen. In vijf jaar tijd liep het aantal cursisten op van 64 tot 1993. Het bleek een gat in de markt. Door de groei van de overheid en de toename van de interna tionale handel, communicatie en dienstverlening maakte kan- toorarbeid aan het einde van de negentiende en het begin van de 20ste eeuw een enorme expan sie door. De introductie van al lerlei kantoorapparatuur ver snelde de vraag naar secretarieel medewerkers. De eerste Schoeversleerlingen waren vooral mannen. Zij leer den 's avonds typen en steno grafie of volgden een cursus boekhouden om vooruit te kun nen op kantoor. Meisjes en vrouwen veroverden pas later geleidelijk een plaats op kan toor. Tegenwoordig is slechts 2 tot 2,5 procent van de circa 15.000 Schoeverscursisten man. Schoevers bestaat tegenwoordig uit twee zelfstandige werkmaat schappijen: Schoevers Opleidin gen en Schoevers Bedrijfsoplei dingen. Deze hebben ieder een aanbod aan dag-, avond- en praktijkopleidingen (een combi natie van werken en leren) op zowel het niveau van het hoger beroepsonderwijs als het (lage re) mbo. De stenolessen zijn volgens Schils begin jaren negentig pas definitief afgeschaft. „Dankzij de automatisering werden dergelij ke technieken overbodig. De di recteur dicteert niet meer, maar schrijft zelf zijn brieven en laat die bewerken door zijn secreta resse. Veel mensen laten zelfs ook al hun e-mails nakijken en dat doe je natuurlijk alleen als je weet dat iemand absoluut te vertrouwen is", aldus de direc teur Opleidingen Schoevers. Secretaresses typen geblinddoekt bij het 12,5 jarig bestaan van het Instituut Schoevers. Foto: ANP teerd aan de beurs van Sao Pau lo. Banco Sudameris heeft 293 kan toren en 500.000 klanten. Er werken zo'n 6280 mensen. Bra zilië is naast Nederland en het midwesten van de VS een van de thuismarkten van ABN Amro. „We krijgen de beschikking over een gunstig gesitueerd kanto rennet en toegang tot fors aantal nieuwe klanten, vooral vermo gende particulieren", aldus Bar- bosa, topman van de Braziliaan se ABN Amro-tak. vergunning nodig. De twee wil len iri een nieuw gezamenlijk bedrijf, Fruit-NL, hun fruit aan bieden. De marktpositie van de fruittelers verbetert omdat de opbrengsten stijgen en de kos ten dalen. Fruit-NL wordt een van de grootste Nederlandse fruitaanbieders. In 1999 werden soortgelijke plannen afgeblazen toen de NMa ook onderzoek no dig vond. den haag/anp - Buitenlandse bedrijven met een vestiging in Nederland jagen de werkgele genheid hier sterk aan. De be drijven zorgen voor 529.000 ba nen en zijn daarmee goed voor 7 procent van de werkgelegen heid. Vooral buitenlandse ICT- bedrijven leveren veel werk op. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van het ministerie van economische zaken. Het minis terie laat voortaan de filialen van buitenlandse ondernemingen door een .onderzoeksbureau in kaart brengen. Het betreft be drijven met ten minste zes werknemers. Nederland telt nu ruim 5000 vestigingen van buitenlandse bedrijven. Bijna één op de drie bedrijven komt uit de VS. Verder is Nederland in trek bij onder nemingen uit Duitsland en Groot-Brittannië. Meer dan de helft is neergestre ken in de Randstad, vooral in Amsterdam, Rotterdam en bij Schiphol. Daarnaast trekt Noord-Brabant veel internatio nale bedrijven aan, omdat ze daar dicht bij de grens van zo wel België als Duitsland kunnen opereren. Die provincie telt zo'n 1000 vestigingen van buiten landse ondernemingen. Het gros van de buitenlandse investeerders opent in Neder land een filiaal om producten te maken. Daarnaast hebben veel internationale bedrijven in Ne derland een verkoop- of marke- tingkantoor. Driehonderd con cerns bestieren in Nederland hun Europese hoofdkantoor.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9