Powell wil naar Syrië voor overleg BUITENLAND Britse krant: De oorlog heeft niets opgelost Vijftig angstige, uren aan boord Achille Lauro Gevaarlijke longziekte SARS heeft nu ook India bereikt Verdachten ontkennen moord op Holly en Jessica Amerikanen bewaken geld Italië gaat om uitlevering vragen breiding EU teren bezegeld iNe Aan de voet van de polis in Athene hebben de ingsleiders van de Europe- lie en de tien hoofdzakelijk Europese kandidaat-lid gistermiddag het verdrag lekend dat de toetreding nieuwe leden officieel elt. Daardoor zal de Euro- jnie vanaf mei volgend •staan uit 25 leden. imando NAVO fghanistan in - De NAVO wil het nando overnemen van de smacht in Afghanistan, augustus hebben Neder- n Duitsland gezamenlijk ding over de vredestroe- fot nu toe was onduidelijk K stokje zou overnemen. du de eerste keer zijn dat VO buiten Noord-Ameri- •uropa een opdracht uit- lenpost in Eentratiekamp iiNBURC - Bouwvakkers en in het voormalige nazi- ntratiekamp Sachsenhau- ssenpost van gevangenen Jet. De geheime bood- iwas in 1944 in een holle f in een muur bij het bu- ran de kampcommandant apt. Op een papiertje van zestien centimeter «en een Duitser en een sun hoop op een spoedig van het nazi-regime tot kking. Beide gevangenen 1 overigens door de geal- en bevrijd. iloze Ali ipereerd kit stad - Het bekendste •rslachtoffer van de oorlog ik de 12-jarige jongen Ali sis gisteren in Koeweit- geopereerd. Artsen behan- si het weeskind aan de Jwonden die hij tijdens pallieerd bombardement igdad had opgelopen. Bij nval verloor Ali Abbas te- beide armen, zijn ouders idere familieleden. Iraakse d hadden maandag gezegd szen voor het leven van de n als hij niet snel specia- che hulp zou krijgen. verlagen leuralarm iiNGTON De VS hebben ien het binnenlandse ter irm verlaagd van 'oranje' jgeel'. Volgens de Ameri- iregering is door het ein- ide gevechten in Irak de ng van aanslagen vermin- Het terreuralarm was op iart, drie dagen voor het van de oorlog tegen Sad- lussein, op oranje gezet, ns regeringsfunctionaris aren er toen sterke aan- ngen dat al-Qaeda, het ter- ïetwerk van Osama bin La- en waarschijnlijk ook se agenten, acties in de VS let voorbereiden waren. or zo miljard schoten in Irak mgton - De oorlog tegen eeft de aanvallers inmid- ïeer dan 20 miljard dollar LEen hoge functionaris Pentagon Dov Zak- heeft dit gisteren gezegd, lerikaanse president heeft in Washington een itekend die 79 miljard voor de oorlog bestemt, van komt 62 miljard bij het igon terecht. Tot dusverre i de Amerikaanse militai- leer dan 10 miljard uit aan lire acties, 4 miljard aan teelskosten, 2 miljard aan steunende diensten en 3 daan munitie. De militai- eraties in Irak kosten circa ard per maand. bje dood door lelvliegtuigje in - Een Brits meisje (13) eren overleden nadat een vliegtuigje waarover de tige eigenaar kennelijk de ■ole had verloren tegen hoofd was gevlogen. Het eliep met haar moeder in >ark in Dartford. De politie uit van een tragisch onge- let modelvliegtuig had een Ispanwijdte van 1,5 me- Ktaresse an getuigt Haag - De geheime dienst Slobodan Milosevic gaf op- hten voor terreurcampag- n Bosnië en Kroatië die ge- tcierd werden door de talige Joegoslavische pre nt Dat zei een beschermde f>e gisteren in het proces 'Milosevic voor Joegosla- hbunaal. De getuige is se- "esse geweest van Zeljko 'atovic ofwel Arkan, de ge- jde leider van de Servische ®de Tijgers. Zij zegt een oek te hebben bijgehou- van de operaties van Arkan. new delhi/rtr-afp - De gevaarlijke longziekte SARS heeft ook een man uit India besmet, zo heeft het Natio nale Instituut voor Virologie van India vandaag beves tigd. Het gaat om een werktuigbouwkundige bij de ma rine in de westelijke staat Goa, die onlangs naar Hong Kong en Singapore is geweest. Daar is hij mogelijk be smet geraakt met Severe Acute Respiratory Syndrome. De wereldgezondheidsorganisatie WHO heeft gisteren bevestigd dat SARS wordt veroorzaakt door het corona virus. Het soort virus veroorzaakt de meeste gewone verkoudheden. Deze voor mensen nieuwe variant heeft tot dusverre aan zeker 159 mensen het leven gekost. Naar schatting 3300 mensen in meer dan twintig landen hebben het ernstige en acute ademhalingssyndroom (SARS) opgelopen, sinds het op 12 maart werd gecon stateerd en benoemd. Het sterke vermoeden dat het coronavirus aan de ziekte ten grondslag lag, bestond al langer. De bevestiging kwam uiteindelijk tijdens een ontmoeting in het Zwit serse hoofdkwartier van de WHO van toponderzoekers van dertien laboratoria uit de hele wereld. Een laborato rium van de Rotterdamse Erasmus universiteit had door testen op dieren het coronavirus kunnen identificeren. De Singaporese luchthaven Changi gaat in de strijd te gen de besmettelijke longziekte militaire technologie in zetten. Op het vliegveld komt infrarood apparatuur waarmee medisch personeel op afstand kan zien of ie mand koorts heeft. Nu worden verdachte passagiers nog met de thermometer gecontroleerd. „Dit is een vriendelijker benadering om de temperatuur te meten en het gaat nog veel sneller ook", aldus een woordvoerder van het vliegveld. De moderne apparaten worden voorlopig alleen ingezet bij vluchten uit het be smette Hong Kong en Guangdong. De technologie wordt normaal gesproken door het leger gebruikt tij dens nachtelijke surveillances. washington/dpa-anp - De Ame rikaanse minister van buitenland se zaken Colin Powell wil binnen kort met de Syrische regering praten over de crisis die tussen beide landen is ontstaan. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken vandaag gezegd. Het is nog niet bekend op welke termijn Powell naar Damascus denkt te reizen. „Hij zei dat hij verwachtte dat hij er binnenkort naar toe zou reizen, maar hij heeft nog geen reis gepland", al dus een anonieme zegsman. De Syrische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft verheugd gereageerd op het mogelijke bezoek. „Het is goed nieuws en een goede stap in de juiste richting want een dialoog tussen ons en de Verenigde Sta ten is beter dan dat we elkaar van een afstand beschuldigen", aldus ambassadeur Rostom al- Zoubi. De relatie tussen beide landen bereikte de afgelopen dagen een dieptepunt, nadat de Ameri kaanse regering Syrië ervan had beschuldigd dat het hulp bood aan gevluchte Iraakse leiders. Ook heeft het buurland van Irak volgens de VS massavernieti gingswapens. Powell liet maan dag weten dat de Amerikaanse autoriteiten bekijken of het mo gelijk is om economische en di plomatieke sancties tegen Syrië in te stellen. AI-Zoubi ontkende dat hoge Iraakse vertegenwoordigers, zo als de voormalige hoge functio naris van de inlichtingendienst, Faruq Hijazi, in zijn land zijn. „Ik verzeker u dat hij er niet is en dat we niemand zullen ac cepteren die het voormalige re gime van Saddam Hussein ver tegenwoordigt." Syrië heeft gisteren in de VN- Veiligheidsraad namens de Ara bische landen een resolutie in gediend om het Midden-Oosten te verklaren tot een ABC-wapen- vrije zone. De resolutie is gericht tegen Israël, dat door de Arabi sche landen wordt beschuldigd van het aanwakkeren van de Amerikaanse dreigementen je gens Syrië. De Syrische VN-am bassadeur Mikhail Wehbe ont kende gisteren nog eens dat zijn land over massavernietigings wapens beschikt. De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren in een toespraak tot een legeron derdeel in St. Louis het regime van Saddam tot 'onderdeel van de geschiedenis' verklaard en de Verenigde Naties gevraagd na bijna dertien jaar een einde te maken aan de economische sancties tegen Irak. Zonder de oorlog voor beëin digd te verklaren zei Bush dat de militaire missie in Irak geslaagd was. „Dankzij de moed en inzet van ons leger is de bevolking van de Verenigde Staten veilig en is Irak bevrijd", aldus de pre sident. Ook ondertekende Bush de on langs door het Congres goedge keurde wet die de regering 80 miljard dollar geeft voor de fi nanciering van de oorlog tegen Irak. Bush had gevraagd om het grootste deel van dat bedrag 60 miljard dollar, uit te mogen ge ven zonder verdere ruggespraak met het parlement, maar kreeg uiteindelijk maar de vrije be schikking over 15 miljard dollar. De Amerikanen zetten gisteren een prijs van 200.000 dollar op het hoofd van Saddam. bagdao - Een Amerikaanse soldaat bewaakt geld dat is teruggevorderd nadat het buit was gemaakt bij plunderingen in de Iraakse hoofdstad. De coalitietroepen proberen de orde in de stad te herstellen maar er worden nog wel veel gebouwen geplunderd. Foto: EPA/Patrick Baz >'THE INDEPENDENT The war is over. Now these questions must be answered Where are the weapons of mass destruction? Where is Saddam? What about the alleged links to al-Qa ïrfa ?How many Iraqi soldiers were killed and injured? How many dviliana were killed and injured? How many A Hied casualties Did the Allies stick to the Genera Conventions? Why did Saddam's forces crumble? Was the tear illegal? What side deals were made? Who is in Ihe 'coalition' and what did they do? HViare la the anti-war alliance now Is the UN relevant any more? Do Iraqis feel liberated? H7iy did so many Journalists die? Who was really responsible for the two marketplace bombings? Is there a humanitarian crisis? Are the contracts to rebuild frag aft rjntng to White Iforrse cron/rs?lathis the first step to reordering the Middle East? What about North Korea? H'hat happened to the human shields? Has public opinion changed since the war began? Isn't Ahmed Chalabi just a crooked US stooge? What are the chances of an Iranian- style Shia revolution?How long will American troops stay in Iraq? Has the Rumsfeld doctrine been vindicated? Was it really all about Israel? Or was it about oil? Or was il about the '2004 presidential election? Is the world a safer place? Independent writer» nuüce «enne of the Iraq conflict, pupe» 2,3 imd -t The Independent. Foto: CPD door Louis Burgers londen - De oorlog in Irak heeft 27 dagen geduurd. Een kleine maand dus waarna, zo is de wereld voorgehou den, alle vragen beantwoord zouden worden. Dat dacht de Engelse krant The Independent ook, en zette de der tig belangrijkste vragen nog maar eens op een rijtje. De krant zocht ook de bijbehorende antwoorden, maar ontdekte dat die niet te vinden zijn, zelfs niet op de be langrijkste vraag: Is de wereld veiliger geworden? De re dactie besloot daarop maar om met de vragen de hele voorpagina op te offeren. De antwoorden vullen drie pagina's in de krant van gisteren. De dertig vragen (en antwoorden) maken duidelijk dat de oorlog de problemen van terrorisme, van de onveili ge situatie van Israël en van de toekomst van de VN al leen maar ondoorzichtiger heeft gemaakt. Zo had al- Qaeda al nauwelijks meer de mogelijkheid om nieuwe grote aanslagen te plegen, en dat is niet veranderd. Er waren gewoon géén banden tussen Irak en de terroris ten. Evenmin kan gezegd worden dat olie, Israël of zelfs de herverkiezing van president George Bush een rol speel den bij de beslissing ten strijde te trekken. Olie niet om dat daarvoor de oliemarkt te groot en ondoorzichtig is; Israël niet omdat Amerika er wel voor waakt een sur rogaat joods leger te vormen en als zijn herverkiezing belangrijk was, dan had Bush nog wel een jaartje ge wacht. Nee. De oorlog is nu gevoerd, omdat Bush en zijn rege ring direct na 11 september 2001, en misschien nog wel eerder, daartoe hadden besloten. Wel houdt The Inde pendent er rekening mee dat de VS de rol van de VN willen beperken en Londen en Parijs him vetorecht in de Veiligheidsraad willen ontnemen. Over het aantal doden dat de oorlog heeft gekost bestaat ook bij de krant nog steeds onduidelijkheid. The Inde pendent becijfert die op 119 Amerikaanse militairen, met nog vier vermisten. Er zijn 30 Britten gesneuveld en zeker meer dan 3650 Iraakse soldaten. Tot 3 april, toen Irak stopte met het geven van cijfers, waren er al 1254 burgers gedood en meer dan 5000 gewond. De wettigheid van de oorlog kan worden bestreden, maar in een van de resoluties van de Veiligheidsraad, voorafgaand aan de beruchte resolutie 1441, wordt ge sproken over 'alle noodzakelijke maatregelen', en dat betekent dat oorlog is toegestaan. Alleen wanneer een tweede resolutie was weggestemd, had deze eerdere motie niet gegolden. Vandaar dat Bush en Tony Blair besloten die resolutie niet in stemming te brengen. We herinneren ons de boosheid van de Amerikanen toen hun soldaten op de Iraakse televisie werden ge toond. Maar hebben de Amerikanen zelf zich wel ge houden aan de Conventies van Genève? Nee, denkt de krant. Clusterbommen mogen niet tegen burgers wor den gebruikt, en dat is wel gebeurd. De Amerikanen schoten vanuit ziekenhuizen en uit woonbuurten. Een tank vuurde gericht op een hotel met journalisten en de VS faalden in de beveiliging van musea, burgers en par ticuliere bezittingen in de gebieden waarover zij het ge zag uitoefenden. Of de wereld een veiliger plek is geworden, valt uitein delijk pas over geruime tijd te beoordelen. Dat is onder meer afhankelijk van de vraag of Bush de vrede tussen Israël en de Palestijnen weet te realiseren. Daarnaast zal hij Syrië en Iran moeten overtuigen hun steun aan Palestijnse terreurgroepen op te geven. Lukt dat, dan heeft Bush gelijk gekregen. Maar Independent- correspondent Rupert Comwell gelooft niet in wonde ren. Hij denkt dat de invasie niets heeft opgelost Triest eind van Hollands trots De Achille Lauro was van oorsprong een Nederlands schip dat vanaf 1946 voer onder de naam 'Willem Ruys'. Na de oorlog vervoerde dit schip passagiers van en naar Nederlands-Indië. In 1965 werd het verkocht aan de Italiaanse rederij Lauro die het cruiseschip omdoopte tot Achille Lauro. De kaping in 1985 was met de enige tragische gebeurtenis in de geschiedenis van het schip. In 1994 ging het voor de kust van Somalië in vlammen op. Er vielen vier doden, onder wie twee Nederlanders. door Nathalie Strijker Amerikaanse troepen in Irak heb ben dinsdag in een buitenwijk van Bagdad de Palestijn Abu Ab bas aangehouden. Achttien jaar geleden was hij het brein achter de kaping van het Italiaanse crui seschip Achille Lauro. De kaping hield dagenlang de wereld in zijn greep. 7 oktober 1995, 's ochtends vroeg. Het cruiseschip Achille Lauro ligt in de haven van Alexandrië, Egypte. Vandaag zal het volgens planning beginnen aan de vijfde etappe van een zestiendaagse cruise over de Middellandse Zee. Aan boord zijn maar 427 passagiers, 500 anderen hadden een dagje Alexandrië verkozen boven een korte zeetrip naar Port Said. Een steward ziet tijdens zijn ochtendronde in een van de hutten vier mannen gebogen staan over wapens die ze zorg vuldig aan het schoonmaken zijn. De steward probeert weg te rennen maar hij komt niet ver. De vier overmeesteren hem voor hij alarm kan slaan. Iets voor lunchtijd rennen de vier Palestijnen wild om zich heen schietend de brug op waar ze het schip 'bezet' verklaren. Kapitein Gerardo de Rosa kijkt in de loop van twee geweren en kiest eieren voor zijn geld: hij voert de bevelen uit en zet koers naar de Syrische havenstad Tar- tus. Kort daarna worden de passa giers opgeroepen naar de eet zaal te komen. Lukraak om zich heen schietend stormen daar de kapers binnen. Alle passagiers, voornamelijk bejaarden, moeten gaan liggen. Handgranaten staan op scherp om de dreiging kracht bij te zetten. Ruim vijftig angstige uren vol gen. De passagiers moeten hun paspoorten afgeven. Vooral de Amerikanen en Israëliërs heb ben het gevoel dat ze daarmee hun eigen doodvonnis vellen. Ook de 69-jarige gepensioneer de New Yorker Leon Klinghoffer volgt de verrichtingen met angst en beven. Hij is tenslotte Ameri kaan en ook nog joods. De inva lide Klinghoffer maakt de cruise samen met zijn vrouw Marilyn ter gelegenheid van hun 36ste trouwdag. Als de Achille Lauro bij Tartus het anker uitwerpt, blijkt dat Sy rië geen toestemming geeft om de haven binnen te lopen. De kapers zijn woedend en halen Klinghoffer in zijn rolstoel aan dek. Ze slepen hem naar de rand van het schip en jagen hem een kogel door zijn hoofd. Daarna dumpen ze zijn lichaam in zee, samen met zijn rolstoel. Dé kapers laten het schip terug varen naar Egypte en nemen contact op met het brein achter de aanslag: Abu Abbas. Hij be gint een 'bemiddeling' en geeft de kapers opdracht het schip te verlaten. Een sleepboot zet ze in Egypte aan wal. Abbas en zijn handlangers krijgen een vrijge leide naar Tunesië. Onderweg naar Tunesië, boven Sicilië, wordt het lijntoestel met de kapers door Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen gedwongen om te landen op een NAVO-ba- sis. Daar krijgen gewapende Amerikaanse en Italiaanse mili tairen ruzie over wie de kapers gevangen mag nemen. De Italiaanse autoriteiten weige ren Abbas te arresteren omdat het door Washington verzamel de bewijs tegen hem te dun is en hij over een Iraaks diploma tiek paspoort beschikt. Binnen twee dagen verdwijnt Abbas uit Italië. Twee weken later vaardigen Ita liaanse magistraten een aan houdingsbevel voor hem uit. In juni 1986 wordt Abbas bij ver stek berecht en wegens het be ramen van de kaping veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf. door Louis Burgers londen - De conciërge en de tij delijke leerkracht die verdacht worden van moord op twee tienjarige Engelse schoolmeis jes, ontkennen deze daad. Bij hun eerste gezamenlijke voorge leiding in de Old Bailey in Lon den gaf de vroegere conciërge Ian Huntley (29) wel toe dat hij geprobeerd had de politie op een dwaalspoor te brengen. Zijn toenmalige vriendin Maxine Carr (26), die verdacht wordt van hulp bij de moord en van samenzwering, bestreed alle aanklachten. De rechtszaak te gen Huntley en Carr zal in okto ber beginnen en naai verwach ting twee maanden duren. De moord op de twee vrolijke tieners schokte niet alleen het dorp Soham in de buurt van Holly en Jessica (rechts). Foto: EPA washington/ap - Italië gaat om de uitlevering vragen van Abu Abbas, de maandag in Bagdad opgepakte leider van een Pales tijnse groep die in 1985 het Itali aanse passagiersschip Achille Lauro kaapte en een Ameri kaanse passagier vermoordde. Dat heeft de Italiaanse minister van justitie, Roberto Castelli, gisteren gezegd. Abbas is in Ita lië bij verstek tot levenslang ver oordeeld. De Amerikaanse regering over weegt Abbas over te brengen naar de Verenigde Staten om hem te berechten in verband met de moord op de Amerikaan. Eerst willen de VS hem echter verhoren over het afgezette Iraakse regime en andere terro risten die mogelijk onderdak Cambridge. De laatste beelden van de bewakingscamera's laten zien hoe de twee, Holly Wells en Jessica Chapman, in hun gelief de David Beckham-shirts op weg zijn naar hun afspraak met klasselerares Maxine Carr. Deze beelden werden over de hele wereld uitgezonden na de op roep van voetballer Beckham aan de ontvoerders om de twee vrij te laten. Enkele dagen later werden de ontzielde lichamen gevonden in een droge greppel. Hun school, St. Andrew's basis school in Soham, heeft inmid dels een glas-in-lood-raam bo ven de ingang aangebracht ter nagedachtenis aan de twee meisjes. Het gedenkteken werd betaald uit donaties die uit heel Engeland binnenkwamen na hun dood. Enkele maanden na de arresta tie van de twee verdachten kreeg de zaak een schokkende nieuwe wending toen de recher cheur die het onderzoek leidde, werd gearresteerd na de vondst van kinderporno op zijn com puter. Anthony Goodridge (34) werd later veroordeeld tot zes maanden cel nadat hij had toe gegeven dat hij meer dan drie honderd foto's van jonge meis jes, sommigen niet ouder dan vier, op zijn computer had op geslagen. Andere beelden toon den volwassenen die sex met die jonge kinderen hadden. Goodridge werd opgepakt nadat de Amerikaanse FBI de files van een pornosite in de VS wisten te kraken. Het nummer van zijn kredietkaart was onder de dui zenden die gevonden werden. Zijn verdediger hield vol dat Goodridge de porno nodig had om te 'ontspannen' na de druk van het werk. Hij zou kinderen nooit kwaad doen. kregen van Saddam Hussein. Nadat Abbas in 1986 in Italië tot levenslang was veroordeeld voor de kaping van de Achille Lauro, hebben de VS zijn vervolging wegens de moord op de Ameri kaanse passagier gestaakt. De Palestijnse Autoriteit eist dat Abbas wordt vrijgelaten, omdat zijn arrestatie in strijd zou zijn met een in 1995 door Israël en de Palestijnen gesloten interim akkoord dat ook is ondertekend door de Verenigde Staten. In het akkoord staat dat vertegenwoor digers van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) niet ge arresteerd mogen worden voor gewelddaden die dateren van voor 1993. Abbas maakte tot 1991 deel uit van het PLO-be- stuur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7