Aantal autodiefstallen neemt af wiegel: y.erlroLm'cn BINNENLAND 1 is er or is er niet 5Ik heb Buahja horen vallen Hergebruik van glas daalt Afscheid op zee van bemanning 'Victory' Flinke paniek in Tilburgse villawijk door bosbranden Sittard in shock na dramatische dood baby 'Moordverdachten gepakt' Onderzoek naar bedreigingen Van der G. "Verspreiding pest via varkens onwaarschijnlijk' grssele niet dicht 131 december ,haag - De kerncentrale in ssele hoeft van de Raad van eniet al op 31 december 3 de poorten te sluiten. In gisteren gepubliceerde uit- aak verwerpt 's lands hoog- bestuurscollege het eerder lane sluitingsverzoek van de ieuorganisatie Greenpeace. sen beroep in ak-Nulde tEN - De stiefvader van Ro- Rikkers, 'het meisje van de', ziet af van hoger be rt. De rechtbank in Zutphen oordeelde de 33-jarige man in dit jaar tot twaalf jaar cel len tbs met dwangverple- wegens moord op het 4-ja- meisje. Volgens de advo- ivan de verdachte wil zijn nt 'rust in de zaak'. Nu het ook afziet van hoger be- p, kan de man beginnen met uitzitten van zijn straf. ichtoffers wone griep 11ndel - De meldingen die Inspectie voor de Gezond- jszorg heeft binnengekre- iover overleden bejaarden verpleeghuizen in Schijndel, el en Rotterdam zijn alle- al terug te voeren op gewo- griep. Dit meldt een woord- rder van de dienst. Vanwege IS wordt de betekenis echter kuitvergroot. Jaarlijks ster- er in ons land duizenden nsen, meest bejaarden, door p Het is nog onduidelijk irdoor de acht dodelijke fctoffers in een Gronings ileegtehuis vielen. ommerteken naf 2005 ihaag - Begin 2005 wil de rheid beginnen met de hi ring van kentekens voor m- en snorfietsen. Twee jaar r moeten alle vehikels met officieel kenteken in plaats een plastic plaatje rondrij- Dat heeft minister De Boer keer) gisteren aan de Twee- Kamer geschreven. Volgens PF-bewindsman groeit >r de operatie de kans dat ïsen die hun brommer of rfiets hebben opgevoerd in raag gevat worden. Ook wacht hij een afname van [stallen en denkt hij dat in veiliger gaan rijden, it de politie ze sneller in de ïn heeft. Invoering van eens is een oud plan dat mkelijk dit jaar had worden ingevoerd. staties bij kerfinale idam - De politie heeft :n voor, tijdens en na de ijd Feyenoord-Ajax in ;dam veertig supporters iteerd. Ze werden aange- in voor uiteenlopende in als het in bezit heb- vuurwerk, het beledi- van agenten en baldadig- L Eén man had een Pales- se vlag bij zich en moest ram de wedstrijd missen, enoord verzocht onlangs porters geen Palestijnse en élische vlaggen mee te ne- 11 naar het stadion. ar ouwen in irkije vast inbul - Twee Nederlandse erc wwen zijn gisteren door een n kse rechtbank aangeklaagd iru gens drugssmokkel. Zij kun- 1 achttien tot 36 jaar gevan- lisstraf opgelegd krijgen. De k werden op 31 maart op vliegveld van Istanbul opge- t nadat 12 kilogram heroïne hun bagage zou zijn aange- e ïen. Een Turkse man die D then meereisde wordt ook j igeklaagd. De vrouwen zeg- 1 onschuldig te zijn. Zij moe- j, ihet begin van hun proces in gevangenis afwachten. donderdag 17 APRIL 2003 den haag/gpd - Het aantal autodiefstallen neemt af. In het eerste kwartaal van dit jaar lag het aantal gestolen voertuigen ge middeld 13,9 procent lager dan in het eer ste kwartaal van 2002. Volgens de stich ting Aanpak Voertuigcriminaliteit werpt de harde aanpak van de politie vruchten af. De diefstal van personenauto's en bestel auto's nam in de eerste drie maanden veertien procent af. Bij vrachtauto's was de daling zelfs bijna dertig procent. Aan hangwagens werden achttien procent minder vaak gestolen. Alleen het aantal diefstallen van motorfietsen steeg, met 7,7 procent. De sterkste dalingen van de diefstallen deden zich voor in Rotter dam-Rijnmond (32,8) en Zuid-Holland- Zuid (26,6). De afgelopen jaren was het aantal gesto len voertuigen juist gestegen, vooral nieuwe personenauto's. Meestal is dat het werk van professionele criminelen. De daling is afgelopen november begon nen. Regionaal zijn er grote verschillen in de ontwikkeling van het aantal gestolen auto's, vrachtwagens, aanhangers en scooters. In Rotterdam-Rijnmond daalde het aantal ruim 32 procent, in Friesland stéég het aantal gestolen voertuigen met ruim honderd procent. Volgens stichtingdirecteur Guus Wesse- link scheelt het dat garagebedrijven en transportondernemingen beter op de au tosleutels letten, waardoor ze het dieven lastiger maken. Dieven halen steeds vaker goed beveilig de auto's weg door de sleutels te stelen. „De slordigheid vierde hoogtij. Nu heb ben de meeste bedrijven bijvoorbeeld sleutelkluizen." De autodieven slaan vermoedelijk ook minder toe door het toegenomen aantal controles. De afgelopen jaren rapporteer de de Stichting Aanpak Voertuigcrimina liteit dat dieven, in veel gevallen profes sionele criminelen, steeds meer belang stelling hadden voor nieuwere personen auto's (nul tot drie jaar oud). Juist die ca tegorie liet de afgelopen drie maanden de sterkste daling zien: 20 procent. Ook het aantal gestolen oudere auto's daalde: auto's ouder dan elf jaar 10 procent, au to's tussen vier en tien jaar oud 17 pro cent. den haag/gpd - De politieke situ atie van nu is vergelijkbaar met 1977. Dagen achtereen voerden PvdA en CDA destijds vruchteloos gesprekken met elkaar. In plaats van het tweede kabinet-Den Uyl, werden CDA-leider Van Agt en WD'er Hans Wiegel het binnen de kortste keren eens. Kunnen Balkenende en Zalm hiervan le ren? Wiegel, tegenwoordig be kend als 'het orakel van Diever', geeft advies. Bent u teleurgesteld dat u niet door de WD als informateur bent aangezocht? „Nee. Gerrit Zalm heeft mij maandag gebeld om te vertellen dat de VVD-fractie had gekozen voor Korthals Altes met het oog op de voorkeur van de fractie om D66 in het nieuwe kabinet te betrekken. Zalm dacht dat mijn voorkeur een andere was dan D66. En dat klopt." Waarom ziet u D66 niet zitten? „Ik denk dat D66 een hoge prijs zal vragen voor deelname aan het kabinet. Die partij zal onge twijfeld weer willen proberen haar staatkundige vemieu- wingsideeën uit de jaren zestig te verzilveren. Ik heb het gevoel dat de LPF programmatisch veel dichter bij de WD staat Ook in personeel opzicht zijn CDA en WD er veel sneller uit met de LPF. LPF-minister De Boer van verkeer kan bijvoorbeeld ge woon aanblijven en staatssecre taris Van Eijck van financiën kan zo minister worden van econo mische zaken." Is praten met D66 dan niet ver spilde moeite? „Ach, dat weet ik niet. Ik weet wel dat de LPF veel stabieler is geworden na de breuk in het huidige CDA-WD-LPF-kabinet. Direct na de kabinetscrisis heb ik destijds publiekelijk gepleit voor een lijmpoging. Als men daarop toen was ingegaan, zou het land nu al volop worden ge regeerd." U was er in 1977 heel gauw uit met de toenmalige CDA-leider Van Agt die daarvóór bijna 200 dagenlang vruchteloos had on derhandeld met Den Uyl (PvdA)- Wat is uw advies nu aan CDA en WD? „De situatie van nu is veel mak kelijker dan toen. CDA en WD hebben al een hele tijd in har monie met elkaar geregeerd. Als je kijkt naar de inbreng van Bal kenende in de besprekingen met Wouter Bos moet je zeggen dat de huidige CDA-leider met stevige teksten is gekomen die passen in de lijn van de WD. De kaarten lagen in '77 heel anders doordat de WD toen vanuit de oppositie kwam." Wat hebben Bos en Balkenende verkeerd gedaan? „Ze hebben samen niks gedaan. Dan kun je ook niks verkeerd doen. Een coalitie smeden is een kwestie van geven en ne men. Iedereen kon zien dat het daaraan heeft ontbroken. In in vesteren in vertrouwen geloof ik niet. Je hebt vertrouwen in el kaar of je hebt het niet. Toen ik in november 1977 m'n eerste gesprek voerde met Van Agt klikte het meteen. Toen ik 's avonds thuiskwam zei ik tegen m'n vrouw: 'ik denk dat dit gaat lukken'. Dat schijnen ze tegen woordig 'chemie' te noemen." - RAO den helder - Kransen en bloemstukken op zee. Over de golven klinkt hoorngeschal: 'The Last Post'. Zeventien na bestaanden van de drie nog vermiste bemanningsleden van de Victory, Sjak Smit, Gerrit Kuik en Paul Groen, na men gistermiddag afscheid van hun dierbaren. De Victory verdween in november 2001 in een stormnacht. Een maand later spoelde het lichaam van bemanningslid Erik Nauts aan op het strand bij Den Helder. Eind februari van dit jaar vond onderzoeksschip Cerberus het wrak. Marine duikers doken verscheiden malen naar de Victory maar, vonden de lichamen niet in het schip dat half onder het zand steekt. Voor de marine is de groet aan de Victory-be- manning ook een afsluiting. „We hebben onze best ge daan en niets gevonden. Nu kan alleen een bergingsope ratie nog helderheid brengen, maar daar hebben wij het materieel niet voor." Foto: GPD/Henry Westendorp amsterdam/anp - Het herge bruik van glas in Nederland neemt af. Mensen gooien wel steeds meer glas in de glasbak, maar de glasproductie stijgt sneller. Dat zegt woordvoerder Van Notten van de Stichting Kringloop Glas. Belangrijkste oorzaak is de toe name van de flesjes zonder sta tiegeld, waarin hippe drankjes als Breezer worden verkocht. Volgens Van Notten gooien- vooral de mensen in de grote steden niet trouw hun glas in dë glasbak. Uit onderzoek blijkt dat het met name tweeverdieners, studenten en allochtonen zijn die hun flesjes bij het gewone afval blijven dumpen. gen zou bereiken. „Het zag er bedreigend uit", aldus J. Mutter, officier van dienst van de GGD. „Sommige bewoners waren flink in paniek. We hebben ie dereen geadviseerd hun huis te verlaten en niet te wachten tot ze geëvacueerd moesten wor den. Dat laatste hoefde uitein delijk ook niet." Om de vuurhaarden van boven in kaart te kunnen brengen, liet de brandweer een helikopter van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) komen. „Het vuur is met grote sprongen door het bosgebied getrokken", zei F. Kooistra die een vlucht met de helikopter maakte. In een bos bij Dronten woedden gisteren ook verschillende kleine brandjes in een gebied van an derhalve kilometer bij enkele honderden meters. Exacte toedracht nog onduidelijk bevestigen dat de man in ver- tilburg/gpd - Een grote bos brand nabij Tilburg heeft giste ren het verkeer in delen in de stad grotendeels verlamd. De brandweer, die met zo'n hon derddertig man uit de hele regio ter plekke was, had tweeënhalf uur nodig om het vuur onder controle te krijgen. De branden, onder meer in de buurt van een woonwijk, ver nielden zo'n zeven hectare na tuur. Het vuur zorgde voor rookkolommen die tot ver in de omtrek te zien waren. Brand weercommandant P. Verlaan verwachtte na het sein brand meester dat zijn manschappen de hele avond en een deel van de nacht bezig zouden zijn met nablussen. De paar villa's in het gebied hebben geen schade opgelopen, al zag het er in het begin even naar uit dat het vuur de wonin- nokkel van retten n haag - De fiscale opspo- dienst FIOD-ECD heeft sa- frmet de douane en re- prpsen van de politie zeven pen gearresteerd in ver- tómet sigarettensmokkel. houdingen hadden afge- l.n weekeinde plaats, zo jlde de FIOD-ECD vanoch- f Met de arrestaties is waar- üijk een groot deel van [heel grote sigarettensmok- jn' opgerold. De organisatie P de afgelopen twee jaar 1 pd sigaretten gesmokkeld. er bezoekers nisten-site iergen - Het Korps Lande- ïlitiediensten (KLPD) is [tevreden over zijn website vermiste personen. Dage- teken tweehonderd tot inderd geïnteresseerden '1 de kinder- als volwasse- dink. „Na uitzendingen van 'oorbeeld Opsporing ver- tokan dat oplopen tot twee- zend", aldus de KLPD. Tom en Sonja, die een paar weken geleden dood werden aangetrof fen. Foto: EPA aken/dpa - De twee mannen die werden gezocht op verdenking van moord op Sonja (9) en Tom (11) uit het Duitse Eschweiler, vlak over de grens bij Zuid-Lim burg, zijn vermoedelijk gearres teerd. De politie van Aken heeft dat vanochtend gemeld. Een politiewoordvoerder zei monde ling van een Zwitsers korps te hebben vernomen dat de twee in Zwitserland zijn aangehou den. De Duitse politie vaardigde gis teren een arrestatiebevel uit te gen een 28-jarige en een 33-jari- ge man. Ze meldde meteen al dat het goed mogelijk was dat de twee naar het buitenland wa ren gevlucht, mogelijk naar Ne derland. De beide verdachten wonen in Eschweiler, waar de twee slacht offers - broer en zus - vakantie vierden. De twee kinderen ver dwenen op 30 maart. Het li chaam van Tom werd een dag later gevonden. Hij bleek te zijn gewurgd. Het lijk van Sonja werd pas een week later gevon den. De politie vermoedt dat de twee kinderen seksueel zijn misbruikt ^oor ze zijn vermoord. sittard - De dood van het So malische meisje Buahja is hét gesprek van de dag in de Sit- tardse wijk Limbrichterveld. Veel flatbewoners hebben al eens iemand zien springen, maar een kind dat van de vijfde verdieping wordt gegooid is nieuw. Getuigen die het lijkje hebben zien liggen, kunnen het nog steeds niet bevatten. Voorzichtig zet de driejarige Anouk een kaart bij de knuffels. „Ze wilde per se iets voor de ba by neerleggen. Dat had ze op school gehoord", legt haar moe der uit. „Ze heeft het meisje niet gekend. Ik denk ook niet dat ze amsterdam/gpd - Het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam bekijkt of bedreigende uitlatin gen aan het adres van Volkert van der G. strafbaar zijn en ver volgd moeten worden. Dat zegt woordvoerder Meulenbroek van het Amsterdamse OM. Aanhangers van Fortuyn en LPF-politici lieten zich dinsdag na het bekend worden van het vonnis dreigend uit over Van der G. Ze waren diep veront waardigd dat hij geen levenslang kreeg. Te oordelen naar de uitlatingen van de Vrienden van Pim en een enkele LPF-politicus wacht Vol kert na zijn vrijlating over elf jaar een helse tijd. Hij zal na te rugkeer in de samenleving con stant 'over zijn schouder moe ten kijken'. „Over twaalf jaar is Volkert voor ons", zegt Fortuyn-adepte Thea Croese. „Bij mij moet hij niet langskomen", zei voormalig LPF-Kamerlid Ferry Hoogendijk. „Ik pak mijn geweer", aldus fractievoorzitter Sörensen van Leefbaar Rotterdam. Meulenbroek: „Het is een sche mergebied. Het overgrote deel van de uitlatingen valt onder het recht op vrije meningsuiting, de rest niet. Telkens moet daarbij de afweging worden gemaakt over wel of niet actie onderne men." door heeft wat er is gebeurd." Op de plek waar het bijna an derhalf jaar oude meisje te rechtkwam, liggen rond het middaguur knuffels en waxine lichtjes. Enkele briefjes wappe ren in de wind. Anita van Mierlo (17) maakte een kort gedicht voor het overleden Somalische meisje. „Ik moest dit doen. Er springt wel vaker iemand, maar (fit raakt me echt. Ik ga zelf veel met kinderen om." Sebastian Floris heeft de val van zijn buurmeisje nog niet ver werkt. „Het was zo'n liefkind, met van die grote zwarte ogen en mooie krullen. Ze lachte al tijd", mijmert hij onrustig ter wijl hij een jointje draait. „Ik heb vannacht niet kunnen sla pen. Het is zo onwerkelijk. Ik heb haar horen vallen." Rond tien uur hoorde Floris bij zijn buren een hoop kabaal, ge schreeuw en gebonk. Daarna volgde een vreselijk hoog ge krijs. „Ik krijg het nog koud als ik eraan terugdenk. Nu besef ik dat dit de doodskreet van mijn buurmeisje moet zijn geweest." Even moet hij slikken. „Ik liep naar buiten en zag mijn buur- vrouw op het balkon staan. Ze was helemaal hysterisch. Ze bad tot Allah en riep de naam van haar dochtertje. Toen pas zag ik beneden het lijkje liggen met Een 27-jarige man, waarschijn lijk een oom van Buahja, wordt beschuldigd van moord dan wel doodslag. Dat heeft de raadsman van de Somaliër ge zegd. De advocaat wil niet zeg gen of zijn cliënt toegeeft dat hij het land moedwillig over de balustrade heeft gegooid of dat het een ongeluk was. Een pers officier van justitie wil alleen het gezicht in een plas bloed. Het was vreselijk" In het buurthuis tegenover de flats staat een team van vrijwilli gers en de politie bezorgde ou ders te woord. Een van de vrij willigers van het wijkplatform probeert iets te regelen voor de kinderen in de buurt. „Want die worden vergeten in het hele ver- STEVENHAGEN zekering is genomen, evenals een 26-jarige vrouw met Brits paspoort. Duidelijk is dat poli tie en justitie de vrouw vooral als kroongetuige zien en daar om tijdelijk vasthouden. Zij was met de man alleen op hel balkon toen het kind de fatale val maakte. De twee worden morgen voorgeleid. haal. Of ze iets van het ongeluk meekrijgen, weet ik niet. Het broertje van het meisje zit bij mijn zoontje in de klas. Er is verteld dat hij ziek thuis is." Een van de peuterleidsters, die ano niem wil blijven, is boos. 1 r! „Waarom moet er weer zo veel ophef óver worden gemaakt? Dit kan dveral gebeuren." den haag/gpd-anp - De kans dat varkens het vogelpestvirus verspreiden is uiterst klein. De varkens waarbij deze week anti stoffen van het pestvirus zijn aangetroffen, zijn. individueel besmet door ziek pluimvee. De varkens besmetten elkaar ver moedelijk niet, aldus een woordvoerder van het dierziek te-instituut CIDC in Lelystad gisteravond. Dinsdag werd bekend dat op vijf bedrijven in de Gelderse Vallei bij varkens antistoffen zijn ge vonden tegen de vogelpest. Mi; nister Veerman kondigde voor de toezichtsgebieden direct een vervoersverbod voor varkens en varkensmest af. In de Tweede Kamer is gisteren geopperd de vogelpest te bestrijden door vac cinatie. Kippenslachterij Plukon is van plan om 130 van de 240 banen te schrappen bij de kalkoen slachterij in Boxmeer. Dat zegt de vakbond CNV Vlees en vis. De bond vreest dat ook bij an dere bedrijven in de pluimvee sector banen verdwijnen. Ook Voedingsconcern Nutreco gaat de gevolgen van de vogel pest voelen in de knip. Het be drijf maakte vandaag bekend dat de ziekte het operationele resultaat over de eerste helft van 2003 met 5 tot 10 miljoen euro negatief beïnvloedt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3