Slapen met dolfijnen en relaxen tussen nijlpaarden GESPREK VAN DE DAG TMF Awards krijgt internationale allure Deventer zet koningin aan het koekhappen TRN-directeur: Toerismebranche moet lef tonen DONDERDAG 17 APRIL 200} DAGELIJKS LEVEN Zi/N UEC0?AFLNI£ wa I* tlK (5KVAL Nltl MENSELIJK De voormalige Argentijnse president CARLOS MENEM en zijn Chileense vrouw en schoonheidskoningin Ce cilia Bolocco verwachten een KIND, heeft Menem gisteren bevestigd. „Ja! Ja!", antwoordde Menem op de vraag of zijn vrouw zwanger was. „We hebben een datum in decem ber." De Argentijnse media staan al maanden vol met berichten over po gingen van het paar om een kind te verwekken. Ze trouwden in mei 2001. Voor Menem zal het zijn der de kind worden, voor Bolocco (37) het eerste. Menem was president gedurende twee termijnen van 1989 tot 1999. Hij werkt hard aan een politieke comeback als presi dentskandidaat. Foto:Reuters Een vrouw uit Los Angeles, die bij een rechtbank in de Amerikaanse stad een slordige 107 miljoen euro eiste van acteur MARLON BRANDO, zal haar zaak intrekken. Haar advo caten en die van de 79-jarige acteur hebben dat gezegd. De reden daar van is niet duidelijk. Ook is onbe kend of de twee de zaak hebben ge schikt. De 44-jarige Maria Cristina Ruiz beweert dat ze drie dochters van de beroemde acteur heeft en dat ze veertien jaar een relatie met de filmster heeft gehad. De verhou ding werd in december 2001 beëin digd. Volgens de vrouw was tussen de twee afgesproken dat Brando's bezit met haar en haar dochters zou worden gedeeld als de relatie om wat voor reden dan ook zou worden verbroken. Behalve het bedrag eiste ze een maandelijkse toelage voor haar drie dochters. Een Noorse gedetineerde heeft eni ge tijd in de gevangenis rondgelo pen met 2500 euro verstopt in zijn enorme dreadlocks-kapsel. De man viel bij een routinecontrole door de mand. „We vinden wel vaker dingen die op en in het lichaam zijn ver stopt, maar GELD IN JE HAAR. da's een nieuwe!", liet de adjunct-direc teur weten. Het is niet duidelijk hoe lang de man met zijn spaargeld heeft rondlopen. Zelf zei de gevan gene dat hij het niet aan de politie had durven opgeven, omdat die waarschijnlijk niet zou geloven dat hij het geld eerlijk had verdiend. De Noor zit in de derde maand van drie .jaar celstraf wegens het smokkelen van veertien kilo marihuana. De lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag wordt dit jaar in de gemeente Sittard-Geleen vooraf ge gaan door het uitreiken van KIN DERLINTJES. Het is voor zover be kend de eerste keer dat dit in Neder land gebeurt. „We willen de jeugd betrekken bij zaken waar we mee bezig zijn", zei burgemeester Wim Dijkstra gisteren. Alle basisscholen in Sittard-Geleen hebben een brief gekregen om leerlingen voor te dra gen voor een lintje. De genomineer den moeten zich op een bijzondere wijze inzetten of hebben ingezet voor de medemens of de gemeen schap. „Het is de bedoeling dat van elke school iemand een lintje krijgt", aldus Dijkstra. Maandag, dinsdag en woendag zijn de beste dagen om te STUDEREN. Dat gaat het beste overdag of direct na het avondeten. Dat zijn enkele conclusies uit een onderzoek naar modern studeren in Nederland in opdracht van de LOI. Volgens het onderzoek wordt maar weinig in het weekeinde gestudeerd. De concen tratie en discipline is tijdens het studeren bij de vrouwen hoger dan bij de mannen. Vrouwen studeren gemiddeld twee uur achter elkaar; mannen laten zich sneller afleiden en houden dat studeren niet langer dan een half uur tot een uur vol. Koningin Beatrix heeft er 23 jaar op moeten wachten. Sinds jaar en dag is Koninginnedag synoniem voor koek happen, maar in geen van de veertig gemeenten die de vorstin tot nu toe bij de officiële viering van haar ver jaardag heeft bezocht, maakte koek happen deel uit van de feestelijkhe den. Dit jaar is er echter geen ontko men aan. 'Koekstad' Deventer heeft de oud-va derlandse bezigheid welhaast van zelfsprekend op het programma ge zet. Burgemeester Van Iidth de Jeude is er trots op, zo bleek gisteren in het Overijsselse provinciehuis waar De venter en Olst-Wijhe hun plannen voor Koninginnedag 2003 bekend maakten. De activiteiten in beide gemeenten onderscheidden zich verder niet veel van die door de jaren heen gebruike lijk zijn, zoals volksdansen door ou deren, gymnastiekoefeningen, touw trekken en demonstraties van tradi tionele ambachten. In de Nicolaas- kerk van Wïjhe wordt het uitgebreide koninklijke gezelschap - de koningin komt met haar drie kinderen en hun echtgenotes, plus de voltallige Van Vollenhoven-clan naar Overijssel - toegezongen door verschillende ko ren. De jeugd van Olst en Wijhe komt aan het slot van het bezoek aan bod onder de wieken van de plaatselijke molen, waar een speciaal voor de ge legenheid geschreven afscheidslied ten gehore wordt gebracht. De koningin en haar familie reizen vervolgens per waterbus over de IJs- sel naar de oude Hanzestad Deventer, waar het officiële programma even na twaalf uur begint. Behalve koekhap pen, een lekkernij die een geschiede nis van vijf eeuwen kent, maakt Bea trix kennis met Deventer als boeken stad, kermisstad en als hart van het Sallandse aspergeland. Hoogtepunt is ongetwijfeld het middeleeuwse festijn 'Op den Berghe', waar een paar hon derd Deventenaren in middeleeuwse kledij het dagelijkse leven van de stad in het jaar 1500 uitbeelden. De NOS verzorgt traditiegetrouw de recht streekse uitzending van het koninklijk bezoek. De jeugd kan via Z@ppelin en Mir@kel naar beelden van de visite kijken. Hans Jacobs Met de doorbraak van Robbie Williams aan de andere oceaanzijde wil het maar niet vlotten. Pech voor zijn platenmaatschappij EMI die 80 miljoen pond in het Britse popi dool investeerde, maar leuk voor alle lief hebbers elders in de wereld die nu meer aandacht van hem kunnen krijgen. Zo ook de Nederlandse fans, die de voormalige Ta ke That-zanger zaterdag in levende lijve mo gen bewonderen bij de achtste editie van de TMF Awards in Ahoy'. Alleen al zijn komst geeft de jaarlijkse prij zenregen ineens veel meer allure, maar er zijn dit keer nog meer beroemde buiten landse namen die de moeite nemen om al dan niet voor de ontvangst van een onder scheiding naar Rotterdam af te reizen. Neem Ricky Martin, die zich ook niet meer te groot acht voor een werkbezoek aan ons kleine kikkerlandje. Of denk aan Atomic Kit ten, Gareth Gates, Big Brovaz, Skin (van Skunk Anansie), Sugababes, Blue en Craig David, die straks allemaal komen opdraven re TM F-troeven bij elkaar. Als centrale presentator fungeert ditmaal roen Post (27), die al enige weken gelede begonnen met de voorbereidingen voori hij een hoogtepunt in zijn carrière noemt Wouter Bos reikt zaterdag in Ahoy' een vj de TMF Awards uit. De PvdA-leider krijgt gezelschap van and bekende Nederlanders zoals Bridget Maa land, Georgina Verbaan, Gordon, Katja Schuurman, Sita en Xander de Buisonjé.1 het jonge publiek leeft de TMF Awards m dan ooit, getuige het recordaantal stemm dat is binnengekomen op www.tmfawan s.nl en per sms. Verwachting is ook dat dt kijkdichtheid van de vijf uur durende uit zending hoger zal zijn dan ooit tevoren. Louis Du Moulin Achtste TMF Awards Ui Ahoy1: zaterdag 19 april, aanvM uur. in de hoop (of wetenschap) met een heuse TMF-trofee het sportpaleis te zullen verla ten. Dankzij deze internationale invasie neemt deze popparade meteen flink afstand van het 'poldermodel-imago' dat de afgelopen afleveringen in toe nemende mate werd opgebouwd. Wellicht dat de toegenomen belang stelling van over de grens te ma ken heeft met het samengaan van TMF met MTV Net works. Het kan ook zijn dat de aanhoudende crisis in de platenindustrie bij draagt tot meer bereid heid van de gevestigde sterren tot actieve pro motie. Tegenover het vrij ver rassende peloton buiten landse helden staat een Ne derlands contingent, dat min of meer als vertrouwd basispakket kan worden be schouwd. Want met alle respect voor hun prestaties mogen genomineerden en gas ten als Anouk, Brainpower, Gordon Re-Play, Blof en Marco Borsato zo langzamerhand tot de overbekende in boedel van het op singlesuccessen ge richte popfestijn worden gerekend. Kane heeft afgezegd, in plaats van de Haagse band zal Trijntje Oosterhuis de bühne van de Ahoy' be klimmen. Temidden van al deze vaste prikken zijn er slechts enkele nieuwe ge zichten: Do, vanwege haar monsterhit 'Heaven' en Idols-win- naar Jamai, die de voor bije maand in zijn eentje misschien wel meer sin gles verkocht dan alle ande- In Terheide wandelen onder een glazen dijk, recreëren in drijvende bungalowtjes bij de Hondsbossche Zeewering. Slapen naast dolfijnen in Harderwijk, ontspannen tussen nijlpaarden in Emmen. Per zweef- trein naar het Groninger Museum en tenslotte met de zeppelin een rondvlucht boven Nederland. Zie daar het toeristisch aanbod in ons land in 2015. Droom of werkelijk heid? Van Driem kan er wel om lachen. De directeur van TRN, de koepel voor toeristisch Nederland, heeft zijn huiswerk, de toekomstvisie 'Beleef Holland!', zojuist afgerond. Met daarin bovengenoemde mo derniteiten. Droom of werkelijk heid? „Wij willen daarmee zeggen dat je creatief moet zijn, dat je lef moet tonen. Met zulke voorbeel den willen we ons bewust kwets baar opstellen, uitdagen tot dis cussie." Van Driem, tot twee jaar geleden baas van Six Flags, vindt dat er wel gebruik moeten worden gemaakt van oude successen (klederdracht, klompen, molens) maar dat ons land inmiddels vele andere kwali- 'teiten heeft. Hij formuleert het voorzichtig. „Ik zeg niet dat Mar ken en Volendam hebben afge daan, maar wie loopt hier in kle derdracht? Bijna niemand toch, nou laat dat dan in het buitenland ook niet zien. Wij roepen een beeld op dat we niet waar kunnen maken, we beloven iets dat er niet is." Maar ook: „We moeten onze kroonjuwelen, als de binnenstad van Amsterdam en de bollenvel den, koesteren. Beschermen zodat onze toekomstige generatie er ook wat aan heeft. Te vaak ervaar je toch zelf dat een leuk plekje dat je jaren geleden bezocht, nu is ver dwenen. Het succes van toerisme heeft iets afbrekends. Een keuze maken is niet makkelijk, maar wij zeggen: geen standaard massatoe risme, maar individuele kwaliteit en variëteit." Het veranderende gedrag van de reiziger heeft uiteraard een rol ge speeld bij het verwoorden van de toekomstvisie. „De consument neemt bliksemsnel besluiten, ziet iets op internet en bestelt. Het moet ook allemaal kort en snel, als een zappende tv-kijker. Dat komt, hij heeft vrije tijd genoeg, maar dat gaat op aan allerlei verplichtingen waardoor hij maar weinig tijd meer over houdt voor échte ont spanning." En die ontspanning zoekt de toerist (soms) in een ont vluchten van de werkelijkheid. „Hij wil dingen ondergaan, bele ven." De grachten van Amsterdam. Foto: GPD/Phil Nijhuis De toeristische branche moet daar op inspelen door flexibel te zijn en intensief samen te werken om de toerist een 'compleet pakket' aan te bieden. Zoals nu bijvoorbeeld gebeurt rond Van Gogh, waarbij kunst toerisme hand-in-hand gaan. „Toerisme is daar goed op ingesprongen en het is een enorm succes. Dat kan vaker. Zet snel een arrangementje in elkaar rond een succesvolle opera. En denk eens aan Holland Broadway. Met Van den Ende hebben we een interna tionaal toonaangevende musical producer. Een nieuw product. Waarom naar Londen voor een musical?" Volgens TRN 'biedt Nederland werkelijk alles om de veeleisende toerist tevreden te stellen'. Ons land heeft een aantal 'unieke the ma's' die met kracht moeten wor den gepromoot. Zoals kunst, cul tuur en historie (architectuur, mo derne kunst, musea), kust zee (dijken, duinen, havens) en natuur recreatie (Waddenzee, Bies- bosch, wandelen fietsen). Verhaal apart is de 'deltametro- pool', waarmee zo'n beetje de ge hele Randstad tussen en inclusief Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam als kloppend hart, wordt bedoeld. Net zoals een toerist Londen, Pa rijs of New York gaat ontdekken, moet een buitenlandse reiziger de ze 'deltametropool' bezoeken. Van Amsterdamse binnenstad, Utrechtse grachten, Rotterdamse haven, Madurodam tot Keuken hof. Eerst winkelen in Amsterdam, dan eten in Rotterdam en vervolgens slapen in Utrecht. „We hoeven het niet van Londen of Parijs te win nen, maar waarom zouden we voor deze steden onderdoen?" Van Driem realiseert zich dat er nog wel wat water door de Rijn zal stromen voordat de Randstad zich als één grote toeristische bestem ming kan presenteren, maar 'zo gek veel hoeft daar fysiek gezien niet voor te gebeuren'. Hij geeft toe dat er 'bestuurlijk' nog wel for se hobbels op het pad liggen. „Als je kijkt naar hoogwaardig vervoer, ligt dat er al. Je moet het alleen an ders organiseren", stelt Van Driem, die het (afgeschoten) plan In Volendam worden buitenlandse toeristen in de klederdracht geholpen om op de foto te gaan. Foto: GPD/Robin Utrecht Het oude haventje van Rotterdam. Foto: GPD/Phil Nijhuis Molen, tulpen en klompen zijn nog altijd een succes. Foto: ANP/Jasper Juinen van de NS om treinen niet op tijd maar in een vaste frequentie ach ter elkaar te laten rijden alleen al om die reden omarmde. „Een soort circle-line zoals in Londen. Perfect." Ander speerpunt is het neerzetten van ons land als bestemming voor korte vakanties. Ook daarvoor hebben we alles in huis, meent TRN. Zo veel zelfs dat ons land in ternationaal een topbestemming kan worden voor korte vakanties. 'We zijn een compact land, met relatief korte afstanden, we heb ben hier alles goed georganiseerd en er is genoeg te doen', aldus 'Be leef Holland!' Van Driem: „Wij zeggen niet dat ons land niet inte ressant is voor langere vakanties, maar juist voor de toerist die vaker en korter weg wil, kunnen we een rol van betekenis spelen." Daarbij vindt TRN het ook belang rijk ons land te promoten als Euro pese natie. Mede daarom wordt (buiten Europa) intensief samen gewerkt met zusterorganisaties uit buurlanden. „In China bijvoor beeld doen we samen met Vlaan deren een project en in Amerika zijn we net een campagne gestai waarbij Amsterdam, Wenen en Berlijn gezamenlijk worden gepc y senteerd." Het verkopen van Nederland als één product is iets waar Van Driem al langer voor pleit, maai C daar tot op heden niet bijster vei bijval voor krijgt. Net zoals voor zijn vurige wens dat Nederlands N multinationals het oranje-groene |m, Holland logo (mét tulp) in hun buitenlandse advertenties gebni ,e| ken. Dat daar zo moeilijk over ja wordt gedaan, begrijpt de TRN- JS, topman niet. „Zestig procent var r onze economie draait op export De merknaam Holland werkt j daarbij ondersteunend." u Niettemin heeft Van Driem 'steil fe aanwijzingen'dat er binnenkoit een doorbraak te melden valt, „f waarbij ons land in het buitenlai zichzelf als 'Holland' afficheert! plaats van The Netherlands. „Ii ne vind het een must, al was het al leen maar om de uitspraak." Gerard Chel IH

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2