'Pak die bal en gooi 'm erin' SPORT Beleggen in Lafeber blijkt profijtelijk Te koop: een plek in het eerste De laatste kampioen We geven voetballes De kleine Van den Hoogenband kiest voor topsportcultuur bij AZ PC Ballentest 3Balletje mef denkt mee (2) Topclubs aan de Boshuizerkade Van Vlierberghe verrast Creemers leiden - Met een daverende eindsprint heeft Ronald van Vlierberghe in Leiden de 3.000 meter gewonnen. De Leidenaar verraste gisteravond zijn stad genoot Edgard Creemers en Vincent Trinthamer van Haag Atletiek. Het trio eindigde net boven de negen minuten. Wel betekende de winnende tijd van 9.00,72 voor Van Vlier berghe (Leiden Atletiek) een persoonlijk record. Op de zon overgoten atletiekbaan heerste de Spartaan Schniedewind op de korte afstanden. De Lisse- naar won zowel de incourante 150 meter als de 300 meter. Yvonne van Dorp (Leiden Atle tiek) bleef haar clubgenote Tinka Smith net voor in de ver- springbak (4,96 om 4,91). 150 m: 1. Schniedewind (Spartaan) 17.47; 300 m: 1Schniedewind 36.65; 3.000 m: 1Van Vlierberghe (Leiden Atletiek) 9.00,72,2. Creemers (Leiden Atletiek) 9.01,78. Kogelslingeren: 1. Koot (Spartaan) 43,46. Vrouwen, ver springen: 1 Van Dorp (Leiden Atle tiek) 4,96, 2. Smith (Leiden Atletiek) 4.91. Kogelslingeren: 1. Bentvelsen (Leiden Atletiek, B-junior) 42,24 Turkiyemspor zwaar gestraft zeist - De tuchtcommissie van district West I van de KNVB heeft forse straffen uitgespro ken tegen het eerste elftal van de voetbalhoofdklasser FC Tur kiyemspor uit Amsterdam en vijf spelers van dat team. Het eerste elftal, momenteel koplo per in de hoofdklasse A, heeft twee punten in mindering ge kregen. De vijf voetballers zijn geschorst voor een periode van zes weken tot negen maanden. De tuchtcommissie legde de straffen op wegens ernstige on geregeldheden tijdens en na af loop van de competitiewed strijd bij Baronie op 16 maart Het tuchtcollege had de vijf aangeklaagde spelers eerder de ze maand al voorlopig ge schorst De voetballer Oerle- mans Montnor kreeg de zwaar ste straf. Hij werd geschorst tot 1 januari 2004. Akgün (tot 1 ok tober 2003), Van Zwieten (10 duels), Mendes (8) en Lima-Pi- res (6) moeten eveneens voor langere of kortere tijd toekijken. Van Wetten zet IJsland uit hoofd leiden - RBC-speler Jeroen van Wetten gaat ervan uit dat hij volgend seizoen bij een hoofd klasser in de regio speelt. Een stage bij een IJslandse club die op trainingskamp was in Ko penhagen is de afgelopen da gen teleurstellend verlopen. Het sportieve niveau viel tegen en de Leidse voetballer kon niet meer meetrainen nadat hij maandagochtend door zijn en kel was gegaan. „Het was een soort teambuildingsweekeinde. De spelers gingen elke avond naar Kopenhagen, uit eten en dan daar rondlopen. Dus ik heb veel van Kopenhagen gezien." Bij de club uit de IJslandse hoofdstad spelen vooral semi- profs. De trainingen beginnen 's avonds om zes uur. „Dat is voor mij geen doen", aldus de 23-jarige Van Wetten. De stage bij de club uit Reykja vik was geregeld door de agent die de Leidenaar eerder in con tact had gebracht met een an dere IJslandse club. De kennis makingstrip werd een paar keer verzet en ging uiteindelijk niet door. Van Wetten is in gesprek met enkele regionale hoofdklassers en wil binnen twee weken een besluit nemen. Twee jaar gele den stapte Van Wetten over van ADO Den Haag naar de Bra bantse eredivisieclub, waar hij lid is van de selectie, maar voornamelijk wedstrijden in het tweede elftal speelt Zijn con tract loopt af. donderdag 17 APRIL 2OO3 BALLETJE MET (Blj)ZAKEN IN DE SPORT Robert van den Hoogenband: „Wat betreft tips over waterpolo heb ik niet veel aan Pieter." Foto: GPD/Ton van de Meulenhof Het derde elftal van UDWS kan volgende week kampioen wor den. Het elftal speelt in de reser ve vijfde klasse, op zondag. Er worden in deze tijd van het jaar tientallen teams kampioen van hun afdeling, op zich niets bij zonders dus. Daar denken de UDWS'ers Richard Laterveer en Simon Kijk in de Vegte anders over. „Wij worden de laatste kampioen van 'de Kade'. In ie der geval de laatste kampioen van UDWS. Dat heeft toch iets historisch", aldus Laterveer. UDWS gaat met LFC en VNA fu seren. Mogelijke nieuwe clubna men en tenue worden vanavond tijdens de ledenvergadering ge presenteerd. Een onderzoekje op de KNVB-site bevestigt de uitlating van Laterveer en Kijk in de Vegte. Bij de drie betrokken clubs is er maar één elftal dat vlak voor het samengaan kans op de titel maakt UDWS 3. Dat Leidsche Boys 2 en Gol Sport 1 (twee zaterdagteams) ook kam pioen worden, doet aan de be wering niets af. „Wij zijn de laat ste kampioen van de oorspron kelijke clubs aan de Boshuizer- kade die er ook blijven", zegt Kijk in de Vegte die daarmee GOL Sport (niet oorspronkelijk) en Leidsche Boys (gaat vertrek ken) eenvoudig buitenspel zet. De twee spelers zijn allebei voorstander van een fusie. La terveer „LFC loopt op zijn laat ste benen. VNA en UDWS kun nen het nog een jaar of twee uit zingen, maar dan trekt de ge meente de stekker er wel uit. Toch heeft de nieuwe club toe komst. Er wordt druk gewerkt aan een jeugdafdeling." UDWS 3 heeft een eigen lijflied. Una Paloma Blanca van George Baker, bij de club beter bekend als 'nummer dertien'. Speciaal gekozen als pesterijtje omdat enkele bestuursleden er een ge weldige hekel aan hebben. Als festiviteit rond hun bijzondere titel, bezoekt het elftal twee da gen voor de kampioenswed strijd een optreden van Baker, tijdens de jaarlijkse feestavond bij MMO. En wie dit festijn in Hoogmade wel eens heeft mee gemaakt, weet dat UDWS 3 het in datzelfde weekeinde wel eens heel moeilijk kan krijgen om de historische zege binnen te sle pen. Zonder goede bal geen goede wedstrijd en zonder goede bal geen goede kantine. Hei Leidsch Dagblad test de staa van de gehaktbal bij sportvei enigingen in de regio. Deze week: Voetbalclub De Sleutels te Leiden. Prijs: 1.00 euro Wachttijd: 1 minuutje Eerste indruk: Goed, gepre senteerd op een bordje Oordeel: Een uitstekende bal van goede omvang. Zelfs een tweede bal ging er een half uurtje later makkelijk in. Cijfer: 7.5 Tussenstand: Biljartclub DOS en voetbalclub De Sleu tels 7.5, voetbalclub Lugdu- num en tennisclub Room burg? door Arjen Vos eindhoven - Het i8-jarige water- polotalent Robert van den Hoo genband verruilt PSV voor A2 &PC. De jongere broer van Pieter van den Hoogenband gaat, mits hij zijn havo-diploma haalt, stu deren in Utrecht en sporten in Amersfoort. Een prima combina tie, vindt Van den Hoogenband. „Ik kijk er naar uit." AZ&PC is een mooie uitdaging. „Er wordt meer van me gevraagd", zegt Van den Hoogenband. „En bij AZ&PC moet ik me er nog maar eens zien in te knokken. Bij AZ&PC heerst net wat meer een top sportcultuur." Van den Hoogenband maakt te vens deel uit van de A-selectie voor het Nederlands team. „Dat is een groep van een man of twintig." Uit die groep selecteert bondscoach Johan Aantjes zijn groep voor de grote toernooien. Van den Hoogenband: „Ik zit er tegenaan, maar zit er nog niet bij. Mijn positie is ergens tussen vijftien en twintig. Ik ben recht streeks uit de jeugd bij die selec tie gekomen, normaal duurt het dan wel een paar jaar voordat je écht doorstroomt." Zijn debuut in Oranje heeft hij overigens al achter de rug. Van den Hoogenband speelde mee in een vriendschappelijk duel tegen Canada. De A-selectie traint - Van den Hoogenband incluis - drie dagen per week in Zeist, op het complex van de voetbalbond. De resterende da gen traint Van den Hoogenband bij PSV, met medewerking van de schoolleiding die zich flexibel opstelt De grote droom van Robert van den Hoogenband is er eentje met vijf ringen; de Olympische Spelen. Een klein beetje hoopt hij al in Athene van de partij te zijn. „Samen met Pieter." Maar die kans lijkt niet groot. „Ik denk dat Athene te vroeg voor mij komt. Of allerlei jon gens moeten geblesseerd raken. Ik ga er niet vanuit. De selectie die naar de EK-kwalificatie ging, zal wel tot en met de Spelen bij elkaar blijven. Dat is één tra ject." Dus moet het Peking 2008 wor den. Zonder Pieter, want die zet waarschijnlijk al eerder een punt achter zijn topsportloop baan. „Op zich zou hij er dan nog wel bij kunnen zijn. Maar Pieter is geen type dat meedoet om alleen maar wat finales te halen. Hij moet echt töp zijn", zegt Robert van den Hoogen band. Pieter van den Hoogenband kan, volgens broer Robert, 'ei genlijk niet waterpoloën'. „Wat betreft tips over waterpolo heb ik niet veel aan hem. Hij zegt wel eens dat ik vaker moet schieten als ik de bal hebt. Ty pisch een opmerking van een individuele sporter. Wij zijn een ploeg in het water, we maken tactische afspraken. Pieter zegt dan: 'Afspraken, afspraken... Pak die bal en gooi 'm erin. Scoren, dan is het klaar'." Tom Vreeswijk krijgt instructie van Leython-coach John Groen. Foto: Hielco Kuipers door Henri van der Steen zand voort - Beleggen is een ha chelijke zaak, maar je hebt uit zonderlijk profijtelijke fondsen. Wie zes jaar geleden aandelen kocht in de golfer Maarten Lafe ber is spekkoper. Je zult maar een rendement hebben op je aandelen van 85 percent Belastingvrij. Eind vol gend jaar valt deze meevaller 1100 golf- en gokliefhebbers ten deel die ooit aandelen kochten op de sportcarrière van Maarten Lafeber. Het ging natuurlijk om relatief kleine bedragen en geen koper zou huilend in het ledi kant zijn gedoken als het mis was gegaan, maar het succes van Lafeber is voor zijn aandeel houders/supporters toch wel dikke pret. Bijna zes jaar geleden besloot bankier Theodoor Gilissen om ten behoeve van Lafeber 15.000 aandelen uit te geven. Op deze manier kon de jonge golfspeler zich een aantal jaren ongestoord bezig houden met zijn werk: Maarten Lafeber behoort tot 's werelds beste tweehonderd golfers. Foto: Ton Kastermans proberen te infiltreren in de we reld van het topgolf. Dat blijkt nu gelukt. Deze week maalde mr. Roelf Rogaar, directievoor zitter van Gilissen, bekend dat de aandeelhouders waarschijn lijk eind volgend jaar worden uitgekocht. Naar verwachting met een rendement dat inhoudt dat iedereen 185 percent terug krijgt van wat hij heeft 'ingezet.' „En dat is toch wel een beter re sultaat dan de AEX de afgelopen jaren heeft laten zien", aldus Rogaar met gevoel voor ironie. De reden van de verkoop is sim pel: Lafeber kan intussen zijn ei gen loopbaan financieren. Ster ker: de Eindhovenaar heeft het afgelopen jaar zo goed gespeeld en zo goed verdiend, dat een doorbraak nu echt wordt ver wacht; als die al niet aan de orde was. Lafeber staat inmiddels 21ste op de order of Merit van de Europese Tour over 2003 en verdiende vorig jaar zomaar ruim 550.000 euro aan prijzen geld. Een jaar geleden stond La feber nog 370ste op de wereld ranglijst, inmiddels behoort hij tot de 200 besten ter wereld, hij is 183ste. Of anderen ook niet op het idee zijn gekomen om hun sport- loopbaan op deze manier op gang te krijgen? Ja. Rogaar „Er zijn ruiters en autocoureurs langs geweest, maar met Lafeber was het onzerzijds een eenmali ge geste aan de golfsport. Wij zitten als bank graag in een be paalde hoek, we willen ons niet met alle sporten associëren." Tom Vreeswijk (14) debuteerde afgelopen zater dag in de tweede divisie volleybal bij zijn club Leython. Niet omdat hij zo goed is (dat moet hij nog worden), die plek in het eerste team had hij gekocht (althans zijn vader, de voorzitter van Ley thon, Nico Vreeswijk) Vorige maand hield de Leiderdorps^ club een vei ling. Eén van de kavels was het meespelen in het hoogste mannenteam. Hoe was het, Tom? „Het was cool Ik was best wel zenuwachtig. Mn eerste service ging meteen fout. Ga je het eerste ooit 'echt' halen? „Ik speel nu in jongens A, natuurlijk hoop je ooi in het eerste te komen. Maar ik weet niet of mei ook gaat lukken." Hebben we gewonnen? „Leython verloor met 3-2. Maar dat maakt nieti iedereen was hartstikke aardig. SPORT EN SPEL BILJARTEN In de nationale kadercompetitie heeft Sportrust/Van Diemen uit Sassenheim zijn laatste competitiewedstrijd met 0-6 verloren van het Rotterdamse Maasstad. De Rotterdammers namen daarmee re vanche voor de nederlaag in de eerste helft van de competitie. Herman Lijsen verloor in dertien beurten, Niels van Noord verloor in zeven beurten en Ben Duivenvoorde kwam slechts tweemaal naar het biljart. Zijn Rotterdamse tegen stander (T. Paris) maakte met een serie 238 van acquit en 37 caramboles in de tweede beurt de partij snel uit. Spor trust/Van Diemen eindigde uiteindelijk op een negende plaats in zijn poule. BOWLING Bowlster Paula van Hemert (BV Leiden) kwam in het A-ranking toernooi te Rijs wijk slechts twaalf pins tekort voor een finaleplaats. Door het moeilijke patroon van de Rijswijkse baan gooide zij in de voorronden drie slechte games en ein digde hierdoor op een gemiddelde van 188 pins. Het duo Alfredo Hollebeek en Willem van Hemert (BV Leiden) eindig de in het koppeltoemooi te Zaandam in de finale op een veertiende plaats. De heren bereikten een gemiddelde van bij na 200 pins. nale hoofdklasse van het NBB district Leiden met 21-9 verloren van Bodegra ven 4. Hierdoor degradeert LBC welis waar uit de hoofdklasse, maar promo veerden de teams twee en drie uit de eerste klasse, dus ging nagenoeg geen terrein verloren. DAMMEN Als verwacht hebben de sterkste dam- teams zich geplaatst bij de laatste acht in de regionale bekercompetitie (DMH). De acht zijn: drie teams van RDC uit Rijnsburg, HDC en ADC uit Alphen aan den Rijn, Damlust Gouda, Samen Sterk Hazerswoude en het Leids Damgenoot- schap. Op 25 april spelen de laatste acht in twee poules voor de eindronden van de laatste vier. POOLBILJART Ben Duivenvoorde. Foto: Taco van der Eb Het Leiderdorps Bridge Centrum (LBC) heeft de beslissingwedstrijd in de regio- Titelfavorieten Brandewijn United en De Stalgasten hebben zich geplaatst bij de laatste acht in de bekercompetitie van de regionale dartbond. Ook de eredivi- sionisten De Gouwe, Downstairs, Bulls hit en Ramses Sjaffies zijn er nog bij. In de week van 28 april wordt er gespeeld. De loting van de laatste acht is als volgt: Balletje Mayo 2 - De Gouwe; Bullshit - Downstairs 2; Bad Habits - De Stalgas ten; United - Ramses Sjaffies. if Komend weekeinde (19 t/m 21 april) or ganiseert Poolvereniging 't Dijkje aan de Hoge Rijndijk voor de elfde keer het Open Leids kampioenschap. In dit na tionaal- en internationaal aansprekende toernooi is de volledige pooltop aanwe zig. Er wordt daarnaast in teams van drie personen gespeeld om de 'Predator Team Cup'. SNOOKER Noordwijker Ronald Blok won de laatste ronde van het Open kampioenschap van Warmond. Hij versloeg in de halve finale lijstaanvoerder Florian Moederscheim en in de finale Leidenaar Mark Davis met twee keer een 'black-ball-frame'. De verliezersfinale ging naar Cok van Dis seldorp (Zoeterwoude), hij versloeg Paul Swanenburg. Moederscheim won uit eindelijk het algemeen klassement met een gemiddelde van 9,64. Hij had een 'hoogste break' van 75. Eindstand aan kop: 1.Florian Moederscheim 241 2.Martin Zevenhoven 219 3.Ronald Blok 181 4.Nico Seisveld 179 5.Leon Alewijnse 167 6.Lea Lindhout 152. LFC, UDWS en VNA nemen vanavond een beslissing over een gezamenlijke toekomst. Vo rige week deed 'Balletje met' en kele suggesties aan de hand voor de nieuwe naam voor de fusieclub aan de Boshuizerkade. Uit betrouwbare bron hebben we vernomen dat de winnende naam er nog niet bij zit Maar we geven niet op. Hier opnieuw vijf suggesties: 1.LUV 2. Ka 3 3. UFS (Uit Fusie Samen) 4. Penningen En Centralisatie Helpen Tegelijk Ons Leidse Dorpsvoetbal 5. Lokomotief Leiden Het begon met een reclamebord voor Feyenoord. Leden van Leidsche Boys, die ook aanhan ger zijn van de Rotterdamse club, lapten allemaal vier euro en hup, daar hing het bord met naam en logo van Feyenoord langs de rand van 'veld 4' aan de Boshuizerkade. Dat lieten de Ajax-supporters niet op zich zitten. Er volgde een inzameling en daar hing het re clamebord van Ajax. Peter Ra maker, de pr-man van Leidsche Boys, kreeg het zelfs voor elkaar om PSV-fans voor een bord te interesseren. PSV-fans in Leiden? Ramaker „Vooral onder onze allochtone leden zijn er PSV-supporters. Dus het is echt niet alleen maar Ajax of Feyenoord in de stad." Ramaker denkt dat Leidsche Boys de enige vereniging in Lei den is met reclameborden voor Wij in voetbaldistrict West 2 wisten het natuurlijk al lang. Er wordt in onze regio voortreffelijk gevoetbald, veel beter dan in andere districten natuurlijk. Daar zijn ze inmiddels in district West 1 (de regio Amsterdam) ook achter. Elk jaar moet een club uit die afdeling meedoen in de eerste klasse van ons zo sterke district (met Voorschoten'97 en ARC). Ze kunnen in West I niet alleen niet zo best voetballen, ze zijn nog naïef ook. Amoud Pee ters, de trainer van Amstelveen/Heemraad, het slachtoffer van dit jaar, aan het begin van deze competitie: „Ik hoorde dat de klasse in West 2 minder goed was, dus ik had er weinig proble men mee." Na 20 wedstrijden en 12 nederlagen in West 2 weet Peeters bete „Elke ploeg in deze klasse heeft een goede as. En er wordt heel anders gespeeld, veel meer gecounterd dan we gewend zijn. En ik heb geen snelle verdedigers. Deze competitie is gewoon beter dan West 1. In West 1 hadden we het beter gedaan", aldus de trainer die met zijn ploeg de laatste plaats inneemt Welke club wij volgend jaar krijgen toegewezen uit district West is nog niet bekend, maar één ding is wel zeker: 'Ze krijgen voetballes'. De juiste volgorde? Foto: Taco van der Eb de drie topclubs. „Misschien zijn we wel de enige in Zuid- Holland", veronderstelt de Lei denaar. Hij is een voetbalkenner, die Ra maker. „Kijk zegt hij, de borden hangen al in de volgorde van de eindstand van dit seizoen. Eerst PSV, dan Feyenoord, daarna Ajax." En als Ajax nou toch boven ft enoord eindigt? „Dan hang ik de borden in df f goede volgorde", zegt Ramafe n Daar komen wij een foto van maken, Peter. Jan Bey Voor reacties en tips: 071-5356464 of sportredactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18