LEIDEN REGIO Toekomst volkstuinders uit Kalkpolder onzeker onnevylle bereidt klas voor op 4 mei TNO: Llicht WOrdt Schoner yIk til het dranghek op en kus onze toekomstige Omwonenden A4 stomverbaasd en vol ongeloof lEen lik op Je kop van Pietje Ba e moeder van de juf, dat maakt vast indruk' Janneke Dijke irdorp - Je bent elf en krijgt de burgemeester de vraag e iemand met een bril uit- dt. „Nou, gewoon: bril- f of brillejood", klinkt het in p zeven van De Driemaster. I eblieft", reageert Michiel ïevylle, burgemeester van s erdorp. Hij doet zijn best 5 de leerlingen uit te leggen discriminatie is, en hoe die «n oorlog kan leiden. „De j luwelijkste oorlog begint een klein verschil van me- K3jk daarom steeds naar f, in de spiegel." es van Zonnevylle heeft een Groep zeven van de Drie ter is dit jaar aan de beurt te helpen bij de dodenher- dng in Leiderdorp. Een bij- omst die voor veel mensen vast ritueel is, een moment van bezinning waarbij de entou rage misschien vanzelfsprekend lijkt, maar dat niet is. Gerrie Spies is namens de Oran jevereniging Leiderdorp al ge ruime tijd bezig met de voorbe reiding. Zij stippelt het pro gramma van minuut tot minuut uit De bijeenkomst in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat moet precies zo lang duren dat de aanwezigen rustig naar het monument aan de Eikenlaan kunnen wandelen, om daar om acht uur twee minuten stil te kunnen zijn. In het draaiboek voor 4 mei hoort ook het bijspijkeren van de kennis van de basisschool leerlingen. De kinderen dragen gedichten voor tijdens de her denkingsbijeenkomst in de kerk, ze delen programmaboekjes uit, ze geven bloemen aan de deel nemers en dragen de kransen en bloemstukken. Ieder jaar gaan burgemeester Zonnevylle en Gerrie Spies samen op be zoek bij de Idas die aan de beurt is, voor een lesje over discrimi natie en democratie. Groep zeven van De Driemaster aan de Wilddreef kan dat wel gebruiken. Zonnevylle krijgt ze maar moeilijk mee. De normaal gesproken drukke klas verandert in een kolonie bedeesde vogel tjes die alleen opveert bij het horen van de naam Anne Frank. „Wat ze toen opschreef, mocht niet. Nu wel. Je mag in Neder land zeggen wat je wil, je mag geloven wat je wil en je mag schrijven wat je wil." Zo pro beert hij de kinderen aan te spo ren gedichten te schrijven over dodenherdenking, of vrijheid, of over iets anders waar ze bij 4 mei aan denken. „We vinden het wel moeilijk om gedichten of verhaaltjes te maken", zegt juf Karin Kruidenier namens de kinderen. „Het hoeft ook niet over bommen en granaten te gaan. Juist niet. Het mag iets zijn dat dicht bij huis is, bijvoor beeld pesten", oppert de burge meester. Kruidenier neemt het draaiboek na afloop van de les nog even door met Spies. „Ik heb hier kinderen in de klas die er thuis nooit over praten. Het wordt steeds moeilijker om aansluiting te vinden over dit onderwerp. Dertig procent van de leerlingen is allochtoon. Zij hebben geen opa's of oma's die over de oor log vertellen." Daarom heeft ze iemand in de klas gehad die als 10-jarig kind in een jappenkamp zat, en overweegt ze haar moe der uit te nodigen. „Misschien dat dat helpt, de moeder van de juf. Dat maakt vast indruk." door Janneke Dijke leiderdorp - De lucht rond rijks weg A4 in Leiderdorp wordt met het jaar minder vies en onge zond. Dat concludeert TNO na een onderzoek naar de hoeveel heid stikstofdioxide en fijnstof. De omwonenden zijn stomver baasd. „We wonen blijkbaar in een brandschone omgeving", zegt Ton van der Wekken, voor zitter van de woonwijk Holtlant. Uit het onderzoeksrapport dat gistermiddag verscheen, blijkt dat de hoeveelheid stikstofdioxi de in de lucht vanaf 2010 niet meer gevaarlijk is. Dit is te dan ken aan het verdiept aanleggen van de A4 en de aanleg van een lokale weg parallel aan de A4, die het verkeer zoveel mogelijk uit de woonwijken houdt. Omdat de parallelweg al in 2006 klaar is, heeft TNO ook bere kend hoe hoog de concentratie stikstofdioxide in dat jaar is. Het blijkt dat de weg gunstige effec ten heeft voor de wijken in de buurt: de lucht wordt daar min der vies. In 2001 zweefde er nog veel meer viezigheid in de lucht. Bij praktisch alle wijken en gebou wen rond de snelweg, zoals de Kastanjelaanschool, de Willem de Zwijgerschool, de woonwijk Holtlant, het Rijnland Zieken huis en Medisch Kleuterdagver blijf Margriet, lag de hoeveel heid stikstofdioxide toen boven de toegestane norm. De cijfers van TNO staan in con trast met een eerder onderzoek van de Milieudienst West-Hol land. Die meldde de ouders van leerlingen van de Kastanjelaan school vorig jaar, dat de lucht tot 2010 te vervuild blijft om een nieuwe Brede School te bouwen aan de Ericalaan. Deze school vervangt vanaf 2004 of 2005 de bouwvallige Kastanjelaanschool. De bewonersvereniging Holtlant vindt het opvallend dat de ver vuilende stoffen nét binnen de toegestane marges blijven, zegt voorzitter Van der Wekken. „Je kunt van het wantrouwen uit gaan, maar dat doen we maar even niet. Eerst willen we weten wat de input is die TNO ge bruikt voor de rekenmodellen. Misschien is die flatterend." Het bestuur hoopt volgende week donderdag duidelijkheid te krij gen tijdens een informatie avond. Holtlantbewoonster Ita van den Enden is heel wat feller. In een gemeentelijk rapport dat vorig jaar zomer het licht zag, was de hoeveelheid stikstofdi oxide in Holtlant veel hoger dan in het TNO-rapport „Wat moet je, als de cijfers zo verschillen?" Ze kan dat nauwelijks geloven. Ongeloof heerst ook bij een groep ouders van leerlingen van de Kastanjelaanschool. Zij heb ben G. Hoek van de Universiteit Utrecht in de arm genomen als adviseur. „Van hem hebben wij begrepen dat er op de aanna mes van TNO nogal wat valt af te dingen. TNO heeft het meest optimistische scenario geno men", zegt Karin Laurens, één van de ouders. Door het TNO- rapport voelen zij zich gesterkt in hun opvatting dat de Kastan jelaanschool op de huidige plek herbouwd moet worden. „De school ligt op de schoonste plek in de wijk. Waarom verplaats je die naar de slechtste plek?" egstgeest it weer gif in jtgeest - De borstelmachi- konden de wildgroei van juid in Oegstgeest niet vol- (nde binnen de perken hou- Daarom gooit de gemeen- et over een andere boeg. De ast gaat weer open. Het on- id op verhardingen wordt irtaan selectief met bestrij- gsmiddelen behandeld, eemaal per jaar, in de maan- i april en augustus rukt de litwagen uit, een klein voer- i dat aan de onderkant een s met spuitkopjes heeft. Het mische middel wordt uit- tend op het ongewilde en gespoten. Door de selec- e wijze van werken wordt gebruik van gif tot een mi- ium beperkt, meldt de ge- intevoorlichter aterschap jert truc uit 9CRDORP - Het waterschap de He Rijnstromen voert bij de Sjouw van het gemaal juwkoop in Ter Aar een om- Men belastingtruc uit. fchts zes van de 27 aanwezige jtuursleden stemden gister- Énd tegen het aangaan van togenoemde sale lease fc-constructie. Het water- (ap omzeilt daarmee het be- in van BTW en bespaart zo f ton op de totale kosten van 'Ijoen euro. formatie over [-onderzoeken !rdorp - Mensen die vra- hebben over de onder- irapporten naar geluids- last en luchtvervuiling rond 14 in Leiderdorp kunnen ende week op twee bijeen isten terecht. Op dinsdag 22 I spreken dr. G. Hoek van Iniversiteit Utrecht en M. illaart van de GGD op een enkomst van het Platform in de Muzenhof, die om 20 begint. Op donderdag 24 rt is er informatie in het ge ntehuis. Van 19 tot 20.30 staat de wijk Holtlant cen- I, van 20.45 tot 20.15 is het voor de Kastanjelaanschool. Roelf Reinders jjjERwouDE - Aaihond. Een hv woord in zorgland. Veel leeghuizen laten al honden i en. Aaien maakt bewoners Djpannen, actief en praterig. j lichtingen voor verstande- jl ehandicapten zijn nog geen jonden gezien. Tot gisteren. ,p tterhage in Zoeterwoude n de primeur met de aaihon- Sara en Sammy. is een experiment, hoor", 3 schuwt Trudi Weijers van tterhage over de nieuwe n van dagbesteding voor t,ar gehandicapte bewoners, gj willen meer dan snoezelen aliet ballenbad voor deze )C p bewoners. Maar het kan o: zijn dat het mislukt." Wen- r( roost, ex-werknemer van 11 terhage en geestelijk moe- z, fan het aaihonden-idee: „Ik het contact met honden r ig. Nu maar hopen dat de n( Dners dat ook vinden." En ^van der Valk, bedrijfsleider k |een manege voor verstande- ehandicapten en eigenaar de twee aaihonden, zegt: is wel de verkeerde tijd van etaar'.' Ze trekt wat plukken 01 uit haar golden retriever .Zij haart vreselijk. Ik heb jiJnog laten trimmen bij de aj >er, maar dit is een ramp." lu pie, die vroeger Charles ,n te - maar niemand die hem zo noemt - ligt op een stret door Janneke Dijke en Coen Polack leiderdorp - De toekomst van de volkstuinvereniging Kalkpol der hangt aan een zijden draad je. De gemeente Leiderdorp kan geen geschikte plek vinden voor zestig nieuwe tuinen. Alleen de volkstuinders die al heel lang hun moestuinen in de Kalkpol der hebben, kunnen terecht bij volkstuinvereniging De Bloem hof in De Bloemerd. Voor de overige tuinders, die er volgens de gemeente van op de hoogte waren dat zij hun tuin maar tij delijk konden gebruiken, is de toekomst onzeker. De Belangenvereniging Volks tuinders Kalkpolder is kwaad en noemt de gang van zaken stijl loos. In een brief aan burge meester en wethouders schrijft de belangenvereniging dat de volkstuinders het 'spijtig, jam mer en vervelend' vinden dat er zo met hen wordt omgegaan. Uit de brief: „Eerst moet u de belangen van de huidige bewo ners van Leiderdorp behartigen en ervoor zorgen dat al degenen die van een hobby, sport of wat dan ook in ons dorp genieten daarmee door kunnen gaan en pas daarna kunt u woningen plannen." De moestuinen in de Kalkpolder liggen achter de Mauritssingel, vlakbij de Kalkpoldermolen, de ijsbaan en de jachthaven. De ge meente wil de tuinen daar weg hebben, omdat het gebied ont wikkeld wordt tot de nieuwe woonwijk Kalkhaven. Hier ko men ongeveer 110 vrijstaande huizen en wellicht 30 waterwo ningen en een appartementen gebouw. Om de bouw te kun nen voorbereiden, moeten de tuinders nog dit jaar plaatsma ken. De opbrengst van de woonwijk is bestemd voor de verdiepte aanleg van de verbre de rijksweg A4. Het was de bedoeling dat het volkstuincomplex in zijn geheel naar een nieuwe plek zou ver huizen, het liefst een beetje in de buurt. Wethouder Molken- boer had dit de tuinders zelfs beloofd. Een lange zoektocht liep echter dood. Molkenboer legt de schuld bij de provincie: „Wij mogen de volkstuinen geen nieuwe plek bij het oude dorp geven, omdat het daar volgens de provincie Groene Hart is. Volkstuinen worden gezien als bebouwing en de grenzen van de bebouwing zijn daar keihard. De provincie is bang dat als wij nu volkstuinen aanleggen in bij voorbeeld de Munnikenpolder, dat daar over tien jaar misschien wel gebouwd wordt." Molken- boer zegt erg teleurgesteld te zijn dat het hem niet gelukt is een nieuwe plaats voor de volks tuinders te vinden. De belangenvereniging van de volkstuinders vindt de verhui zing naar De Bloemerd een nau welijks bespreekbare optie. De vereniging stelt dat er bij de volkstuinders geen behoefte is om bij De Bloemhof te tuinie ren, omdat de volkstuinders zich daar anders allang hadden aangemeld. Voor de vereniging is het belangrijk dat er een nieu we locatie in de buurt van de oude dorpskern van Leiderdorp komt, omdat de meeste tuinders daar in de buurt wonen en om dat daar geen andere sociale ontmoetingsplaatsen zoals een buurtcentrum zijn. In hun brief aan B en W doen de volkstuinders zelf twee voorstel len voor een nieuwe locatie. De tuinders hebbelf allereerst hun zinnen gezet op een hectare grond in de Doeshof langs de Does. Volgens de belangenver eniging is er een bijkomend voordeel voor de gemeente: de volkstuinen kunnen daar dienen als buffer tegen lawaai van be drijven aan de Doeslaan. De volkstuinders noemen een stuk grond in de Munnikenpolder als tweede optie. Molkenboer laat weten dat beide locaties geen kans maken, omdat de provin cie daar geen volkstuinen wil. Volgende week besluiten burge meester en wethouders wat er met de tuinders moet gebeuren, die niet naar De Bloemhof kun nen. Begin mei wil Molkenboer met de bestuurders van Kalk polder praten. cher. „Hondjes", roept hij als Sara en Sammy het terras van woning 33 oplopen, het huis van voornamelijk op babyni veau functionerende bewoners. „Hondjes." Maar eerst is Tonnie aan de beurt, een dove en blin de gehandicapte bewoner, die over een been van medewerker Paul Uiterwaal hangt. Uiterwaal helpt met het aaien van Sara. „Wat is dit nou? Een vloerkleed? Tonnie geeft geen sjoege. „Hij gaat tegen de hond zitten, zie je dat? Het zijn bij Ton de kleine dingetjes die het doen." Tonnie geeft Sara nog een lik en een snelle aai over de kop en dat is het. Hij kruipt weg over de grond. Kees, die in een rolstoel zit, is de volgende. Ook weer voor Sara, een 'sociale thee muts' volgens eigenaar Van der Valk. .Alleen moet je niet aan haar trekken, dat vindt ze verve lend." Sammy, een cockerspa- niël, doet het een stuk minder als aaihond. Hij loopt steeds weg. „Dat is ook geen ras waar mee je dit moet doen", zegt Van der Valk. „Die honden zijn hier eigenlijk veel te zenuwachtig voor." Maar Sara doet het uit muntend. „Pietje Ba", roept Kees voortdu rend tegen haar. „Is 'ie lief dan", vraagt Kees' moeder. Dat is 'ie, vindt Kees. „Hij is dol op hon den", vertelt ma. „Op alle bees ten eigenlijk wel. Eendjes, var kens, Kees vindt het prachtig." En Pietje Ba, hoe zit dat? „Zo noemt Kees de hond van een vriendin van mij. Dat is hele lie ve hond." Willy, die op een mat op de grond ligt, reageert op geen enkele manier op Sara. Medewerker Jessica Overdijk probeert hem te laten aaien. „Ik weet het niet, hoor. Ik wil hem niet onwijs forceren." Willy is een gesloten jongen, legt haar collega Uiterwaal uit. „Maar als hij het bedreigend vindt, had hij het zeker laten weten." Overdijk is ervan overtuigd dat Willy een hond zo dichtbij hartstikke leuk vindt. „Op z'n kamer hangt een foto van hem en een bouvier." Als Sara weg is, begint Willy te lachen en te knipogen. „Zie je nou wel", zegt Overdijk. „Lekker ding ben jij." De moeder van Willy leunt te gen aaihond Sa ra. Het contact tussen honden en gehandicap ten is een expe rimentele vorm van dagbeste ding op de Zoe- terwoudse in stelling voor verstandelijk ge handicapten. Foto: Hielco Kuipers Oempie wil eigenlijk dat haar andere zoon, Freek, ook nog even bezoek krijgt. Maar Sara en Sammy zijn bezet. „Denk je dat je ook nog mag?" vraagt ze aan Freek, die net als z'n broer op een stretcher ligt. Daar komt Sa ra al. „Niet duwen", waar schuwt Van der Valk. „Dat vindt ze niet leuk." Sara wordt bij Freeks voeten gezet. Een sok gaat uit en de blote voet rust op de vacht van de aaihond. „Leuk hè", zegt Troost tegen Sara's baasje Van der Valk. „Ik vind het gaaf. Ik zie hele kleine, minima le, reacties. Maar dat is logisch bij meervoudig gehandicapten. Ik had van tevoren geen ver wachtingen. Dat ze zo reageren, had ik echt niet verwacht." door Nancy Ubert vervolg voorpagina wassenaar - Het is dat deze woensdagmiddag nergens een mierzoet lied klinkt en dat er geen paardenhoeven op het weg dek slaan. Anders had Park De Paauw in Wassenaar zeker in een kasteelroman gepast. Op het bordes van het bijna pronkzuchti ge, spierwitte raadhuis - een voormalig Oranjepaleis - ligt de loper uit. Het volk verzamelt zich om het koninklijk bezoek van burgemeester Van den Muijsen- berg toe te juichen. Nog twee uur tot de kroonprins en zijn gemalin bewonderd kunnen worden. De Raadhuislaan leidt naar Hui ze De Paauw, waar eens prins Frederik, de tweede zoon van koning" Willem de Eerste met zijn gezin heeft gewoond. Anno 2003 houdt het gemeentebe stuur van Wassenaar hier huis. Op de Raadhuislaan zit een Voorschotenaar in zijn scoot- mobiel te wachten. „Ik zal mijn plan verklappen", fluistert de invalide man. ,Als prins Willem- Alexander en prinses Méxima hier aankomen, til ik het drang hek op en dan kus ik onze toe komstige koningin op de wang. Ik kan wel even op mijn benen staan, dus dat moet lukken." Zo'n schelmenplan koesteren Jasper Oostenbrug en Rob Fuchs niet, maar spitsboeven zijn ze wel een beetje geweest, geven ze toe. De medewerkers van het gemeentelijk groenbe- heer hebben vanmorgen met z'n tweeën alle ijzeren hekken langs de weg en in het park ge plaatst. Geheel volgens voor schrift van de Rijksvoorlich tingsdienst, op een kleine afwij king na. Precies tegenover het bordes hebben zij met lint een klein hoekje afgezet. Daar mag Een vrouw, die schijnbaar niet kan wachten tot een troonopvolger wordt geboren, drukt prinses Maxima een luiertaart in de handen. geen mens komen, behalve het duo zelf. „We hebben ons toch niet voor niets kapot gesjouwd", zegt Fuchs. „Dan mogen we ook de allerbeste plaatsen hebben." Tegen twee uur arriveert Lia Broekens uit Voorschoten met haar schoonzus en dochter bij De Paauw. „Vanaf het moment dat Maxima haar intrede deed, zijn mijn schoonzus en ik fan van het koningshuis", vertelt Broekens. „De hele familie lacht ons uit maar dat kan ons niks schelen. We zijn op het nationa le bruiloftsfeest in de Arena ge weest, hebben op de dam ge staan en vandaag zien we Maxi ma eindelijk eens van heel dichtbij. We zijn helemaal voor bereid. Ik heb zojuist nog een wegwerpcamera gekocht. En we hebben weinig gedronken van daag. Als Oranjefan moet je na melijk zo min mogelijk drinken. Anders sta je na een paar uur wachten op klappen. Een volle blaas verpest het helemaal. Terwijl het dorpshart van Was- Willem-Alexander en prinses Maxima bekijken het tangodansend echtpaar, het beeld da^hun is geschonken door de bevolking van Wasse naar. Foto's: Dick Hogewoning senaar uit zijn voegen barst van drukte, blijft het in park De Paauw met een paar honderd mensen relatief rustig. Daardoor kan iedereen een glimp opvan gen van prins en prinses. Geheel volgens het draaiboek arriveert het paar klokslag drie uur bij het bordes. Vanuit een speciaal persvak recht tegenover het bordes klikken tientallen fo tografen, waaronder paparazzo Joop van Tellingen, bezeten. „Maxima, prinses Maxima, kijk alsjeblieft", roepen ze. De bur gers joelen en klappen. Kiki de Cler heeft de dag van haar leven. Het Wassenaarse meisje won vorig jaar de plaatselijke teken en schilderwedstrijd die was ge organiseerd ter ere van het ko ninklijk huwelijk. Zij mag Maxi ma bloemen overhandigen. Met een lach van oor tot oor loodst burgemeester Van den Muijsen- berg zijn toekomstige dorpsge noten naar de raadkamer, die in oude glorietijd als balzaal dien de. De wethouders, de raadsle den, de gemeentesecretaris, de griffier, de commandant van de brandweer en de bureauchef van de politie: ze zijn er alle maal. Het prinselijk paar schudt elke hand met een glimlach die bijna op het gezicht gebakken staat. „De Wassenaarders zijn er trots op dat u ervoor gekozen hebt om in Eikenhorst te wonen", zegt de burgemeester in zijn speech. Het is in Wassenaar niet goedkoop wonen, gaat hij ver der, de OZB moesten ze fiks ver hogen, maar dat heeft de Oran jes gelukkig niet weerhouden. „En daarmee wordt een goede traditie voortgezet", vindt Van den Muijsenberg, doelend op prins Frederik der Nederlanden en - wat minder lang geleden - prinses Christina. „We hopen dat u beiden uitkijkt naar het moment dat u uw nieuwe home Eikenhorst kunt betrekken. Het eerste echte huis van u samen." Willem-Alexander en Maxima gaan nog dit voorjaar in de villa op landgoed De Horsten wo nen. Onderweg worden duizenden handen geschud.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17