LEIDE Toch genoeg ruimte in Aalmarktschool 11 Advocaten in plaats van vagebonderende jongeren Drakenburgh ontslaat kwart van personeel n nou?' Duinri REGIO R1 Het plein is terug in de Mandenmakerssteeg Vijf dagen Paaskermis Hij krijgt de Sony Ericsson Tl00 voor maar 99,- et more. T -Mobile* Zij krijgt 35% extra beltegoed cadeau. Get more. T -Mobile- donderdag 17 april 2003 Zeeheldenbuurt Milieustraat eer dan zat Volkstuinder ilkpolder moet ekomst vrezen enoord-fan 1 een gestoken r - Een 24-jarige Feyen- re fan uit Leiden is gister- o 1 na terugkeer van de ilwedstrijd Feyenoord- p station Leiden Centraal been gestoken. Hij stond nen toen hij werd uitge- d len. Direct daarop werd token door een man, die gens wegrende. Het offer moest naar het zie- ïis. De politie onderzoekt a ekpartij. 1- to over de kop De Sitterlaan H - Een 20-jarige Leide- k vannacht op de De Sit- h in Leiden met zijn auto de kop geslagen. De man ilgens de politie onder in- van alcohol. Hij bleef, s een 20-jarige passagier sterdam, ongedeerd. door Marijn Kramp leiden - Bij het Leidse metaalbe drijf Drakenburgh moet bijna een kwart van het personeel er uit. De directie ziet zich tot deze reorganisatie genoodzaakt om het hoofd boven water te hou den. Het aantal opdrachten in de metaal- en bouwsector loopt al enige tijd fors terug doordat veel bedrijven een investerings stop hebben afgekondigd. In totaal heeft Drakenburgh, dat op bedrijventerrein Waardei- land is gevestigd, 82 mensen op de loonlijst staan. De directie heeft het plan 18 banen te schrappen. Daarover voert di recteur W. Kerkum momenteel gesprekken met de onderne mingsraad en de vakbonden. De afgelopen jaren nam het aantal werknemers bij Drakenburgh al af. Eind jaren negentig had de machinefabriek, die sinds 1933 in Leiden is gevestigd, ongeveer 110 mensen in dienst. Kerkum: „In die jaren was er veel natuur lijk verloop, omdat de banen voor het oprapen lagen. Een hoop goede vaklui begonnen toen ook voor zichzelf. Veel metaalbedrijven hebben last van de economische terug gang die zich nu enkele jaren manifesteert in Nederland. De oorlog in Irak en de afwezigheid van een regering versterken dat nog eens. „Bedrijven houden hun opdrachten aan, in afwach ting van de internationale ont wikkelingen, en in Nederland gebeurt er ook niet veel omdat er al tijden geen belangrijke be sluiten worden genomen." De schaarste aan opdrachten heeft tot gevolg dat de prijzen die in de sector worden betaald, stevig zijn gedaald. „En als de prijzen zwaar onder druk staan wordt arbeid duur." Dat laatste geldt nog sterker in vergelijking met de lonen die worden betaald in Oost-Europa. De metaalsector zag de afgelo pen jaren steeds meer werk daarheen vertrekken. De bedrij ven in Nederland zagen zich daardoor genoodzaakt zich toe te leggen op specialistisch werk. Dat is Drakenburgh op zich goed gelukt, meent Kerkum, die sinds twee jaar de scepter zwaait in het bedrijf. „Het bedrijf heeft een goede naam en kan heel in gewikkelde en zeer diverse klus sen aan. Maar als bedrijven een investeringsstop hanteren - en dat doen velen nu al één tot an derhalf jaar - raakt het werk op een gegeven moment op." Voor de werknemers die moeten vertrekken, trekt het bedrijf een bureau aan dat hen helpt met zoeken naar een nieuwe baan. Ook komt een aantal mensen in aanmerking voor vervroegd pensioen, verwacht Kerkum. „Maar daarmee loop ik vooruit op de onderhandelingen." Het nieuws is volgens Kerkum rela tief goed ontvangen door de werknemers. „Iedereen betreurt het natuurlijk, laat dat duidelijk zijn. Maar dat er problemen zijn was wel bekend. Dus men zag het enigszins aankomen. Kerkum nam het bedrijf twee jaar geleden over. In deze perio de moderniseerde hij het vrij traditioneel ingesteld bedrijf. „Met de huidige economie en de concurrentie van de lagelo nenlanden moeten we veel meer aan acquisitie doen dan vroeger, toen het werk gewoon naar ons toe kwam." Als voor beeld noemt hij de betonsector. „Een paar jaar geleden kwam nog 70 tot 80 procent van ons werk hier vandaan. Centrales bouwen enzo. Dat ligt tegen woordig nagenoeg stil." monnees luis gestolen Uit een woning aan de Spieghelstraat zijn in de van dinsdag op woens- ssen gestolen. Waar- ijk is het deurslot via de abus ontgrendeld. Een spullen uit de tassen, ader een paar portemon- ijn in de omgeving terug- jden. tlezing over nie in ruimte - Harvard-hoogleraar ider Dalgamo spreekt rdag 24 april de Oortle- it in het Academiege- van de Universiteit Lei- ak na de oerknal waren moleculen, maar nu Ifs stoffen als koolmo- water en aromatische dingen in het gas tussen ren te vinden. Dalgamo Ihoe dat kon en gaat ook le vraag of zulke chemi- erbindingen de bouwste- innen zijn van moleculen Tn mogelijk maken. Aan- .00 uur. Kaarten bestel- via tel. 071-5275837. door Wim Koevoet leiden - Voor én een extra zaal voor de Stadsgehoorzaal én de culturele tuin én een winkel van zo'n 900 vierkante meter is toch ruimte in de Aalmarktschool. Met die verrassende boodschap kwam gisteravond supervisor W. Patijn in de projectgroep Nieuw Aal marktplan (NAP). Enthousiasme voor deze oplos sing was echter slechts hier en daar te bespeuren. De voorzitter van de projectgroep, C. Waal, en wethouder R. Hillebrand (PvdA- /ruimtelijke ordening) gingen zelfs chagrijnig uiteen omdat ze het moeilijk eens konden wor den over het vervolg van de plannenmakerij, nu de eind streep in zicht lijkt. Hillebrand wil er nu echt mee aan het werk, maar Waal claimde - en kreeg - meer bedenktijd voor de pro jectgroep. Patijn had de vorige keer de op dracht gekregen om ruimte voor de drie planonderdelen 'in de verticaliteit' te zoeken, zoals projectgroeplid T. van Raan had voorgesteld. Gekscherend werd het bouwwerk al de Aalmarktto ren gedoopt. Maar Patijn en projectontwikkelaar MAB blij ken de oplossing juist in de diepte te hebben gezocht. De supervisor van de projectgroep presenteerde gisteravond schet sen waarbij de winkel in de kel der is getekend. Op de begane vloer bevindt zich de bovenste verdieping van de winkel, die veel publiek moet gaan trekken. Er blijft dan voldoende ruimte over voor de cultuurtuin, al valt die wel wat kleiner uit dan de bedoeling was. Ook de felbe geerde tweede zaal behoort tot de mogelijkheden. Wel vervalt het theatercafé. De directeur van de Stadsgehoorzaal P. Un- ger betreurt dat in hoge mate. Voorstellen om de foyer als the atercafé in te zetten, wees zij van de hand. Een ander nadeel van Patijns vondst zou kunnen zijn dat het nieuw te maken bruggetje bij de eveneens nieuwe winkelpassage tussen de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn niet op de gewen ste manier aansluit op de Aal marktschool. De projectgroep heeft het liefst dat het winkelend publiek vanaf de brug via de doorgang in de Aalmarktschool de cultuurtuin inloopt. Maar de kans bestaat dat het om de win kel heen moet. Hoogleraar Van Raan kraaide het uit van plezier. „We zijn nu echt een stap verder." Dat er aan Patijns oplossing bezwaren kleven, zegt hem niet veel. Hij voorziet dat architecten en ste denbouwkundigen daar oplos singen voor kunnen bedenken. „Wij moeten op hoofdlijnen be slissen." Maar 'the devil is in the details', kreeg hij van een ander lid te horen. F. Hendrikse van de Vereniging voor de Pieters- en Academie- wijk keurt de 'kelderoptie' nu al geheel af. Zij vindt dat het thea tercafé behouden moet blijven. Foyers zijn niet altijd open, zei ze. Bovendien zijn die niet van buiten zichtbaar. Verder vreest ze de enorme kosten die de bouw van een kelder met zich meebrengt en voorspelt ze een groot bevoorradingsprobleem van de winkel. Wethouder Hillebrand is veel optimistischer. „Ik ben er voor honderd procent van overtuigd dat de impressies van Patijn de richting vormen die we moeten ingaan. Het ontwerpen van ge bouwen moeten we aan Al-ar chitecten overlaten. Ik wil mijn ambtenaren nu de opdracht ge ven het stedenbouwkundig plan te maken, want dat moet voor de zomer af." Maar dat ging voorzitter C. Waal veel te snel. „Dit kunt u niet ma ken, wethouder", riep hij uit. „Wij willen langere tijd voor overleg met de achterban." A.van Bochove, voorzitter van het centrummanagement, steunde Hillebrand. „Wij kun nen de wethouder er niet van weerhouden aan het werk te gaan. Dat moeten we ook hele maal niet willen." Maar Waal was niet te vermurwen en liet de leden hun agenda trekken voor een nieuwe vergadering. leiden - Met een heerlijk voorjaarszonnetje erbij legden kermisexploi tanten gistermiddag de laatste hand aan hun attracties op de Lam mermarkt en het parkeerterrein bij Molen de Valk. Vandaag is de Paaskermis opengegaan. De kermis met ruim twintig attracties is da gelijks geopend van 's ochtends elf tot 's avonds elf uur. Zondag, eer ste paasdag, begint de kermis twee uurtjes later. Is de Paaskermis in middels een niet meer weg te denken traditie in Leiden, nog geen vijf jaar terug probeerden omwonenden uit alle macht de kermis te we ren. Vooral de geluidsoverlast zou volgens hen niet kunnen. Maar de gemeente oordeelde toen anders. En dus is het elk jaar rond Pasen vijf dagen lang een drukte van belang op de Lammermarkt. Vooral de botsauto's doen het altijd erg goed. Toch is de drukte op deze kermis niet te vergelijken met de massa's mensen die op de kermis op 2 en 3 oktober afkomen. Voor de kermisexploitanten wordt dit verschil in elk geval gecompenseerd door de pachtgelden. Tijdens het Ontzet van Leiden zijn die extreem hoog, nu niet. Foto: Henk Bouwman leiden - Terug van weg geweest: een plein aan de Breestraat-kant van de Mandenmakerssteeg. In het oorspronkelijke gemeentelij ke Aalmarktplan was het nog een steen des aanstoots ('Een tochtig gat'), maar het tij is ken nelijk gekeerd, want in de pro jectgroep Nieuw Aalmarktplan sprak gisteravond niemand zijn afschuw uit over een schets van de toekomstige Mandenmakers steeg mét plein. Voorzitter C. Waal vermeed het woord 'plein'. Hij stelde vast dat de projectgroep 'ontvankelijk is voor het idee van een ingang van Vroom Dreesmann in de Mandenmakerssteeg waarbij ex tra ruimte wordt gecreëerd in de steeg'. Niemand sprak hem te gen. Op een ander moment in de vergadering mopperden ver schillende projectgroepleden dat 'via een achterdeur allerlei planonderdelen uit het oude plan het nieuwe in worden gedi rigeerd'. Maar ook deze sprekers omzeilden het woord 'plein'. De vernieuwde Mandenmakers steeg met een glazen kathedraal aan de Breestraat oogt zeer aan trekkelijk, gaven de leden van de projectgroep toe. De huidige nauwe, donkere doorgangsroute voor fietsers ondergaat dan ook een complete metamorfose als het aan W. Patijn, de supervisor van de projectgroep, ligt. De Mandenmakerssteeg baadt op zijn schets dankzij het plein in het licht en nodigt het publiek uit om erin te lopen. Men kan er winkels aflopen of de ingang van V&D gebruiken. Fietsers die willen opschieten, zullen zich niet meer op hun plek voelen, want de Manden makerssteeg is straks omgeto verd van een doorgangshuis in een verblijfsruimte. Patijn wil 'zijn' plein niet gebrui ken voor de bevoorrading van het warenhuis. Dat was wel een optie uit het vorige Aalmarkt plan. Het heeft er alle schijn van dat de aanvoer van winkelarti kelen aan de Breestraatzijde van het warenhuis wordt afgewik keld. Hoe dat moet worden ge combineerd met de Rijn Gouwe Lijn, is onduidelijk. Opvallend was wel dat de Leidse filiaalchef van V&D, die de ver gadering van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan als toe schouwer bijwoonde, te kennen gaf dat het warenhuis zélf nog geen enkel idee heeft over het bevoorradingsvraagstuk. Wat zij vindt van de ideëen van Patijn en de projectgroep over haar warenhuis, liet ze in het mid den. (advertenties) k kapot? Bel: S89 88 87 !de stelling! Om uit de politieke problemen te komen is een nieuwe gang naar de stembus onvermijdelijk ste ijk nu een Sony Ericsson Tl00 neemt, krijg je daar 10,-* beltegoed bij. Dat is mooi, nog niet alles. Want als je dit combineert met een T-Mobile Beltegoedpakket, krijg 9 eens tot 35% extra gratis beltegoed. Da's dubbel voordeel dus! En wanneer je nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse loedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten over de ika nogelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op towbile.nl of bel 0800-7123. 5,- via mo antwoordkMrt (actie loopt zolang da voonMd «refctj. 0» pfip vtn do telefoon is een adviesprijs door Marijn Kramp leiden - Met dank aan dominee en filantroop Rutgers van der Loeff en twee zeeofficieren, en eigenlijk ook met dank aan de hangplekjongeren van weleer. Want waren zij er niet geweest, dan had het prestigieuze advo catenkantoor Geelkerken en Linskenjs nu niet gezeteld in de Kweekschool voor Zeevaart aan het Noopdeinde. De oprichters werden dan ook postuum geëerd in de speech van advbcaat Boonstra gisteren bij de officiële opening van het kantoor. Zonder Rutgers van der Loeff was er namelijk geen Zee vaartschool geweest, memoreer de Boonstra. Hij trok zich samen met twee zeeofficieren in 1855 het lot aan van wat hij 'de verwaarloosde vagebonderende jongeren in Leidse achterbuurten' noemde. Jongeren die in een tijd van enorme armoede en werkloos heid verstoken bleven van be roepsonderwijs. Het driemanschap zocht con tact met de Koninklijke Marine die wel wat gedisciplineerde goed opgeleide matrozen kon gebruiken. Zij besloten een boot te sturen mits de gemeente met behuizing zou komen. Maar die gemeente reageerde een stuk minder enthousiast. Iets wat de afgelopen jaren ook het geval was toen Geelkerken en Lins- kens hun verhuisplannen naar de Zeevaartschool kenbaar maakten en de gemeente met enige terughoudendheid rea geerde. De advocaten hadden een optie op het gebouw en wil den die te gelde maken, maar dat doorkmiste de plannen voor een Rembrandt-centrum en stelde de trouwe bezoekers van het modelbouwmuseum teleur. Maar naarmate de tijd vorderde, groeide het enthousiasme van de gemeente. En daarmee trok Boonstra een tweede parallel naar het verleden. Destijds kwam de aarzelende gemeente met een pand op de proppen dat - zo werd gezegd - slechts bij toeval aan de hand van de sloper scheen te zijn ont komen. En ook de door de mari ne ter beschikking gestelde ka nonneerboot stuitte aanvanke lijk op heel wat hindemissen. De maten van de bruggen tus sen Hellevoetsluis, waar de boot in oktober 1855 vertrok, en het Leidse centrum waren verkeerd doorgegeven. De boot zat voort durend klem. De kanonneer boot kwam onttakeld aan en liet een spoor van ontmantelde bruggen achter. Deze valse start werd echter snel rechtgetrokken toen de drie op richters aan de slag gingen en de opleiding in een straf tempo tot een groot succes maakten. Het stelde Rutgers van der Loeff in staat om op hoogbejaarde leeftijd op 3 oktober 1878 de eerste steen te leggen van de huidige Kweekschool voor de Zeevaart aan het Noordeinde. Ter ere van deze roemruchte opleiding die ten tijden van het antimilitarisme en de mobilisa tie in 1914 werd opgedoekt, no digde Boonstra de aanwezigen gisteren uit een oude traditie te doen herleven. Via de smalle steile traptreden die dienst de den om de matrozen te drillen en te laten wennen aan de krap pe scheepstrappen, werd het ge zelschap verzocht naar 'het dek' te gaan. Op deze derde verdie ping van de zeer stijlvol ver bouwde Zeevaartschool wachtte de genodigden een prachtig uit zicht over de Leidse wateren, de historische havenen het Kweek school voor de Zeevaartkoor Ru- nor di Mare. (advertenties) VROLIJK PASEN OP DUINRELL! Familietip! Kom dit paasweekend voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de kleine attracties DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP if, - Met het T-Mobile Beltegoedpakket ben je een jaar lang verzekerd van elke maand zeer voordelige belminuten. Er zijn 3 verschillende pakketten, met een voordeel dat kan oplopen tot 35% gratis extra beltegoed! En als je meer beltegoed nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voorde actievoorwaarden of bel 0800-7123. Van Kweekschool voor de Zeevaart, via modelbouwmuseum, tot ad vocatenkantoor. Het statige gebouw aan het Noordeinde heeft weer een nieuw leven gekregen nu het ingrijpend is gerenoveerd voor Geelkerken en Linskens Advocaten. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13