Powell: Geen oorlogsplan voor Syrië BUITENLAND Syriërs begrijpen niets van beschuldigingen Commandant Oric acht zich onschuldig Na de oorlog keert Blair zich weer naar Europa WHO bezoekt hospitalen longziekte sars mm Scuds niet gevonden in Irak Calais mag woningnood Britten helpen oplossen overwinning i is zeker Iton - De Amerikaanse [George Bush heeft ;ezegd dat de overwin- ilc zeker is, maar nog oid. „Het regime van lussein in Irak is niet v i Bush. In delen van jjn echter 'wanhopige lijke elementen' ge- P1 aar de coalitiestrijd- jj tegen zullen optreden zich overgeven of tot woensdag l6 APRIL 2003 P^tigd zijn', rn in all W"l [gave kunst -Secretaris-generaal ei n van de Verenigde n eft gisteren de Irake- oepen alle uit musea cunstschatten terug te ce VN-chef verklaarde ;t 'te zijn over 'het kolos- 's'' is aan Iraakse cultuur- 1(f de afgelopen dagen Annan vroeg de mi- n de coalitie heilig- musea en andere cul- telllingen extra te be- i om nog meer schade h pen. Jms Pentagon over preek in Moslims in het zijn boos over de uit- lan Franklin Graham, evangelist Billy m op Goede Vrijdag iterie van defensie te de aanslagen op het Ie Center en het Pen- •ptember 2001 had de islam een 'zeer verdorven' religie ge- brieven aan de gees- irging van het Pen- moslims een voor niet afstoot en die ;n aanvaardbaar is', in wilde niet op de ageren. [iiet af van 2it and awe' ;t Japanse concern "van zijn voornemen spel voor zijn computers 'shock noemen. De onder- id daarvoor op 21 VS een verzoek in- ^j het Amerikaanse ;au. In een verklaring lat het idee achteraf tast' is gebleken, al- >anse persbureau Dek and Awe (schok vernoemd naar een jaren negentig, is un die de Amerikaan - ichten hebben gege- m manier van han- ergebracht toeweit Het 12-jarige symbool ien van het Iraakse iorlog tegen Saddam Abbas, is de afgelo- j overgevlogen naar -Jlhuis in Koeweit. De nieuwszender de aankomst van de een ziekenhuis in id rechtstreeks uit. ?n verklaarden vrezen voor het le- 12-jarige Ali Abbas. tijdens een bombar- tide armen en liep ndwonden over zijn Zijn zwangere |n vader en acht an- ileden kwamen om ~titie Nigeria irpt uitslag Jbpositiepartijen in Ni- )en gisteren de uitsla- parlementsverkie- 10li afgelopen weekein den. De partijen ia|erder al over de vele nltigheden die zich Wens de stembusgang ej°rgedaan. Na telling er*nmen in meer dan ;v|van de kiesdistricten ^irtij van president ^übasanjo fier aan de in de dertig deelne- ^Btijen hebben 28 tffdens crisisberaad de '8%ls frauduleus be en Ze eisen onmiddellijk r<%n de Onafhankelijke e'jVerkiezingscommis - 3'e en annulering van de ïciang. etl 'bij ™ire actie 1 - Israëlische militai- sn gisteren in Nablus ;jeen ra(licale Pales- tefeging doodgescho- l ^bestorming van het '^Westelijke Jordaan- ij'in ook een Israëlische het leven en raakten e we militairen gewond, n ernstig. Dat maakte 5$sche militaire woord eend. De gedode mi- ?r he volgens Palestijnse bronnen voor de ge- 0 ak van de islamiti- Iging Harnas. O doden 0 verdachte gevallen Peking - Artsen van de wereld- gezondheidsorganistaie WHO hebben twee militaire hospita len in Peking bezocht, waarvan vermoed wordt dat er niet opge geven mensen met de longziek te SARS liggen. De WHO heeft geen mededelingen gedaan over het bezoek. In China is vandaag opnieuw ie mand overleden aan de gevol gen van SARS. Ook zijn er der tien nieuwe besmettingsgeval- len geconstateerd. Daarmee komt het aantal SARS-doden in China op 65 en zijn er nu 1445 bekende besmettingsgevallen. De burgemeester van Peking heeft achttien extra ziekenhui zen aangewezen waar SARS-pa- tiënten behandeld kunnen wor den. In Hong Kong zijn gisteren ne gen mensen overleden aan SARS, het grootste aantal op één dag sinds de longziekte daar voor het eerst werd vastgesteld. Een van de slachtoffers was een 34-jarige zwangere vrouw, wier baby door artsen kon worden gered, zo maakte het Princess Margaret-ziekenhuis in Hong kong bekend. De zwangere vrouw was eind maart opgenomen in het zie kenhuis met SARS-verschijnse- len. Omdat haar toestand bleef verslechteren hebben artsen op 1 april haar baby via een keizer snede ter wereld gebracht. De vrouw was een dag daarvoor overgeplaatst naar de intensive care en is uiteindelijk aan de ziekte bezweken. De geneeskundige dienst van Toronto (Canada) zei gisteren te vermoeden dat een groep van rond de dertig mensen SARS heeft opgelopen tijdens de be grafenis van een slachtoffer van de longziekte. Het gaat om 29 leden van een kerkgenootschap SLACHTOFFERS 7 nov. 2002 - 16 apr. 2003 10.00 uur VST [174] [EB zaf sing -/ mal 158110 ED S C Ziektebeeld lijkt sterk C Besmetting mogelijk door op dat van een longontsteking virus via de lucht (inademen uitgeademde lucht besmet C Incubatietijd bedraagt persoon) of via waarschijnlijk 2 - 7 dagen lichaamsvloeistoffen die op 1 april de begrafenis in de stad bijwoonden en bij wie de anp - bron: who afp symptomen van de ziekte zijn geconstateerd. den haag/anp - Naser Oric, van 1992 tot 1995 de moslimcom mandant van Srebrenica, heeft gisteren voor het Joegoslavië-tri bunaal verklaard onschuldig te zijn. Hoofdaanklaagster Carla del Ponte beschuldigt hem on der meer van moord en plunde ring. De 36-jarige Oric werd afgelo pen week in Bosnië opgepakt en overgebracht naar Den Haag, op basis van een tot dan geheimge houden aanklacht. Oric gaf lan ge tijd leiding aan de verdedi gers van de Oost-Bosnische moslimenclave Srebrenica. Bos nische Serviërs belegerden ja renlang de stad en veroverden haar in juli 1995, ondanks de aanwezigheid van het Neder landse VN-bataljon Dutchbat. Na de val van Srebrenica wer den duizenden moslims ver moord. Tijdens de belegering voerden de moslims geregeld moordende uitvallen uit naar de omringende Servische dorpen. Volgens de Bosnisch-Servische generaal Krstic, die de aanval op Srebrenica mede plande, was dat een van de belangrijkste re denen voor de verovering. Mos lims uit Srebrenica, die afgelo pen zaterdag nog voor het tribu naal demonstreerden, wijzen er op dat in de belegerde enclave honger heerste en dat de mos lims wel moesten gaan stelen. Voor moorden in Servische dor pen is Oric trouwens niet aange klaagd, wel voor wat er in de stad Srebrenica zelf met achter gebleven Serviërs gebeurde die in het politiebureau of in een gebouw achter het gemeente huis werden vermoord of ge marteld. door Louis Burgers londen - Na de overwinning heeft Tony Blair zich nu gezet aan het herstel van de vrede. Zijn bezoek gisteren aan bondskanselier Gerhard Schroder mag officieel tot doel hebben na te gaan hoe Duitsland kan helpen bij de opbouw van Irak, in werkelijkheid gaat het gesprek over veel meer. Zo zal Blair er alles aan gelegen zijn het isolement waarin Duitsland terecht is geko men, te beëindigen. De Europese samenwerking, ook voor Groot- Brittannië de hoeksteen van het buitenlands be leid, kan alleen voortgaan wanneer de deelne mers bereid zijn hun tegenstellingen over Irak te vergeten. Schroder en de Franse president Chirac maakten al duidelijk dat voor hen een nieuwe fase is begonnen. Zij beseffen dat Blair nu zijn partners in Europa nodig heeft om al te drastisch optreden van de VS in Irak, en moge lijk Syrië, tegen te gaan. Ook al werd Blair de af gelopen weken nog al eens afgeschilderd als het vijfde wiel aan de Amerikaanse wagen, in die periode is hij er wel in geslaagd de rol van de haviken binnen de Amerikaanse regering terug te dringen. Hij wist zelfs president Bush zo ver te krijgen dat deze instemde met een rol voor de VN bij de opbouw van Irak. Daar staat tegenover dat die rol in de ogen van Bush beperkt moet blijven, terwijl Blair - in na volging van de Europese Unie - pleit voor een veel belangrijker rol. Hij gaat niet zo ver als de Duitse opvatting, die een essentiële rol voor het wereldlichaam nastreeft, maar hij komt wel in de buurt. In het oorlogsgeweld zijn we het misschien ver geten, maar Blair kwam aan de macht met de wens om Londen een centrale rol binnen Euro pa te laten spelen. Hij is dan ook uitgesproken voorstander van de deelriame van Groot-Brit- tannië aan de euro. Binnen enkele maanden, na een advies van het ministerie van financiën, moet duidelijk worden of het beloofde referen dum op korte termijn gehouden kan worden. En net als de rest van de Europese Unie zoekt Blair intensieve (handels) relaties met Syrië en Iran, twee staten die voor de Amerikanen beho ren tot de As van het Kwaad. De komende dagen en weken zullen in het te ken staan van het zoeken naar een nieuwe basis voor de samenwerking binnen Europa. Blair kan zich daarbij richten op zijn natuurlijke rol van tussenpersoon die de beide zijden van de Atlantische Oceaan met elkaar weet te verbin den. Hij kan dat doen door onverkort te streven naar Europese steun voor Irak. Op dat punt zul len ook de Amerikanen maar al te zeer bereid zijn een deel van de rekening van naar schatting 600 miljard euro, nodig voor de komende tien jaar, bij Europa te leggen. Niemand houdt er re kening mee dat de relaties tussen Duitsland en de VS op korte termijn weer net zo intensief worden als ze waren. Maar Frankrijk en Was hington kunnen, door het toch wat handiger optreden van president Chirac, vermoedelijk snel weer partners worden. Daar duidt ook het telefoontje op van president Bush gisteren naar Parijs. Amerika beschikt over een immense militaire macht, zoals de afgelopen 25 dagen duidelijk maakte. Maar zonder Europese partners met de statuur van Duitsland en Frankrijk kunnen de VS van de wereld geen veilige plaats maken. Duitsland is bijvoorbeeld nu al nodig (samen met Nederland) voor het garanderen van de vei ligheid in Afghanistan. Mocht Bush zich dat niet herinneren, Blair zal het hem ongetwijfeld heb ben verteld. nasiriya - Een bijeenkomst van tientallen vertegenwoordigers van de Iraakse oppositie groepen, stamhoofden en religieuze leiders bij de stad Nasiriya luidde gisteren het begin in van een reeks besprekingen over de toe komst van Irak. De door de Amerikanen geor ganiseerde bijeenkomst moet onder meer lei den tot de vorming van een nieuw Iraaks be stuur. De aanwezige afgevaardigden gaven na afloop van de besprekingen een verklaring uit, waarin zij aangaven wat de uitgangspun ten van de volgende gesprekken moeten zijn. Zo staat daarin dat Irak een 'democratisch fe deraal systeem' moet krijgen, maar dat dit tot stand moet komen na een 'nationale volksraadpleging'. Daarnaast willen de Irake zen dat een toekomstige regering niet geba seerd is op etnische achtergrond. Verder meldt de verklaring dat er 'gesproken is over het principe' dat Irakezen hun eigen leiders moeten kiezen, en de oppositieleden spraken zich uit voor het snelle herstel, in sa menwerking met de coalitietroepen, van de orde en veiligheid in het land. Ook willen zij de volledige ontbinding van de Baath-partij, die Irak de afgelopen decennia heeft gere geerd. De leiders spraken af over tien dagen opnieuw bijeen te komen. Buiten het gebouw waar de bijeenkomst plaatsvond demon streerden zo'n 20.000 mensen tegen de bij eenkomst en tegen de aanwezigheid van de Verenigde Staten in het land. Foto's: EPA washington/ap-anp - De Ver enigde Staten zijn niet van plan militair in te grijpen in Syrië, heeft minister van buitenlandse zaken Colin Powell gisteren ge zegd. De VS staan kritisch tegen over de regering in Damascus, maar de oorlog in Irak was een uniek geval, aldus Powell. Powell ontkende op een persconferentie dat de Amerikanen een lijst heb ben opgesteld van landen die zij met militaire middelen willen aanpakken. „Er is geen lijst, er zijn geen oorlogsplannen", bena drukte hij. Powell erkende dat de VS zowel Syrië als Iran hebben ingelicht dat zij niet 'behulpzaam' zijn geweest tijdens de oorlog in Irak. Verder beschuldigde hij Sy rië er nogmaals van dat het on derdak biedt aan kopstukken van het Iraakse bewind die zich schuldig hebben gemaakt aan mensenrechtenschendingen. Zo zou een voormalige hoge functionaris van de Iraakse ge heime dienst zich volgens Ame rikaanse opgave ophouden in Syrië. De ex-chef van de gehei me dienst Mukhabarat waarop de VS doelen, is Faruk Hijazi. Hij was medio jaren negentig direc teur externe operaties van de dienst. In 1993 speelde hij naar verluidt een grote rol bij de mis lukte poging ex-president Bush senior te doden tijdens diens toenmalige bezoek aan Koeweit. Dat olierijke land was twee jaar eerder bevrijd van bezettende Irakezen. Spanje is door de VS ingescha keld om Syrië op het hart te drukken geen gezochte Irakezen binnen te laten. Premier José Maria Aznar heeft gisteren met Damascus gebeld. Hij bena drukte dat het telefoongesprek niet bedoeld was om druk uit te oefenen, maar om te overleggen over een manier om de situatie op vreedzame wijze te stabilise ren. Aznar zei verder dat Syrië geen doelwit zou worden van oor logsactiviteiten. „Ik ben ervan overtuigd dat het conflict zich niet zal uitbreiden naar andere landen in het Midden-Oosten", aldus Aznar. Volgens het voormalige hoofd van de Iraanse Revolutionaire Garde zal Iran in ieder geval niet neutraal blijven als het tot een Amerikaanse aanval op Syrië komt. „We zullen geen militaire confrontatie met de Amerikanen aangaan, maar zullen al onze niet-militaire middelen inzetten om zo'n aanval te voorkomen, of Syrië te steunen", zei Mohsen Rezaei. Inmiddels is bekend geworden dat de eerder deze week in Irak gevonden vermeende 'mobiele laboratoria' niet zijn gebruikt voor de productie van chemi sche of biologische wapens. Dat meldde de nieuwszender CNN op gezag van de leider van een Amerikaans team dat onderzoek deed naar de vondst. Ook heb ben de geallieerde troepen in het westen van Irak geen spoor van scudraketten aangetroffen. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld liet gisteren weten dat 'voor zover hij weet' er geen scuds zijn gevonden. door Arthur Blok Damascus - Syrië begrijpt er niets van. De harde aantijgin gen van de Amerikaanse president Bush zijn in Damascus hard aangekomen. De trotse Syriërs vinden niet dat ze over een kam kunnen worden geschoren met buurland Irak. Ze vermoeden dat de Amerikanen een dubbele agen da hebben. De sfeer in de straten van Damascus is naargeestig. De markt in het oude stadscentrum is akelig stil. Op het Martelarenplein, waar normaal rond deze tijd van het jaar bussen vol toeristen aankomen, is de gezelligheid ver te zoeken. Na de reeks van Amerikaanse beschuldi gingen aan het adres van Damascus weet men het even niet meer. Syrië geeft volgens Bush en consorten onder dak aan Irakese leiders, beschikt over chemische wa pens en moet beter meewerken aan de vrede in het Midden-Oosten. De felle woorden van de Amerikaanse president worden door niemand echt begrepen. Op de campus van de Universiteit van Damascus verzamelen groepjes stu denten zich in hun pauze rond draagbare radio's om het laatste nieuws te volgen. Het bericht dat Amerika nu diplomatieke en economische sancties aan het overwe gen is kraakt uit één van de luidsprekers.Alsof dat wat uitmaakt", lacht een student. „We redden het zonder Amerika ook wel." In de colleges op de politieke facul teit staat al sinds het begin van de invasie de situatie in het buurland Irak centraal. Nu ook Syrië betrokken lijkt te raken bij het conflict, verandert het onderwerp en vooral de toon van de discussie. Politicoloog Omar Sa- wafi hekelt de Amerikaanse aanpak. „Ik vind het in één woord schandalig wat er nu gebeurt. Het enige waaraan Syrië zich tot op heden schuldig heeft gemaaükt is het veroordelen van de invasie", legt hij uit. Sawafi, die in VS heeft gestudeerd, 'vermoed dat Amerika er een ande re agenda op na houdt. Eén die gericht is op machtsuit breiding'. „Natuurlijk spelen geld en olie ook een grote rol. Ik denk dat Israël achter deze laatste reeks beschuldigin gen schuil gaat", zegt hij. Sawafi verwacht echter dat het slechts bij woorden zal blijven: „Syrië heeft immers een goede relatie met de Europese Unie en met tal van an dere landen." Het vermoeden dat het Israël is die het vuur keer op keer opstookt bestaat bij veel Syriërs. Op de markt vlie gen de woorden 'Bush' en 'Sharon' je om de oren. Ie dereen heeft wel iets te zeggen over de huidige crises, maar opvallend genoeg is er weinig haat tegen de Ame rikanen. Het is vooral een gevoel van onmacht eri ver bazing dat overheerst. „Wij Syriërs zijn een sterk volk, dat blijkt wel uit onze geschiedenis", legt een verkoper trots uit. „Het idee dat Amerika nu een campagne tegen ons voert, vind ik vreemd." Ook in de badhuizen zijn de woorden van Bush het ge sprek van de dag. De verontwaardiging wint het ook hier van de daadwerkelijke angst.Als Amerika had op gelet in de afgelopen twintig jaar, dan had het geweten dat wij geen vrienden zijn van Saddam Hussein", mop pert iemand. „Er moet iets anders achter zitten. Wét weet ik niet, maar één ding is zeker; wij zijn niet te ver gelijken met Irak. Wij staan echt achter onze president." De timing van het huidige conflict kon niet slechter. Het ging Syrië steeds meer voor de wind. Sinds de jonge president Bashar al Assad het roer van zijn vader Hafez overnam dringen langzaam maar zeker hervormingen door in het logge en corrupte politieke systeem van Da mascus. Nog geen jaar geleden ontving Syrië een pluim van mensenrechten organisatie Amnesty International. Uit een onderzoek bleek dat naast een verbetering van de 'individuele vrijheden' vooral de situatie in de gevan genis flink vooruit was gegaan. Velen zijn bang dat dit alles in één klap zal verdwijnen. Omar Sawafi is het daar mee eens. Hij vreest dat de VS van het Midden-Oosten een soort tweede Amerika wil len maken. „Er wordt over het hoofd gezien dat er van een eenheid hier nooit sprake zal zijn." Hij benadrukt dat tot op de dag van vandaag een deel van Libanon en Syrië bezet is door Israël.Alle VN reso luties ten spijt. En dan heb ik het nog niet eens over het gruwelijke optreden van het Israëlische leger in Palesti na. Het is duidelijk dat er door Amerika met twee maten gemeten wordt." londen/gpd - Het bestuur van de Britse provincie Kent pro beert op een heel eigen wijze de woningnood op te lossen. Zo'n tienduizend gezinnen zullen het vriendelijke verzoek krijgen om een woning te zoeken aan de andere kant van het Kanaal, in Calais. Alles dank zij de Kanaal tunnel, die de reis kort en over zichtelijk maakt. Klinkt dit een beetje als een dagdroom van een overwerkte ambtenaar die plaats moet vinden voor 116.000 huizen in het nu al overbevolkte maar nog steeds groene Kent? Dat dachten de Engelse kranten ook, tot zij de afgelopen dagen met een schok wakker werden. Massaal stuurden zij verslagge vers naar Calais om de levens standaard aan beide zijden van het Kanaal te vergelijken. Gezien de hoge koers van het pond en de lagere accijnzen in Frankrijk lijkt het voor de Britse migran ten en grensarbeiders kat in het bakkie. Huizen zijn er rond een derde van de Britse prijzen, wijn is bijna gratis en het eten van een veel hogere kwaliteit. Als er maar geen Fransen zouden wo nen. De achtergrond van ftet plan is serieus genoeg. Tot 2016 moe ten in het zuidoosten van Enge land zo'n 800.000 woningen ge bouwd worden om de overloop van Londen op te vangen. Kent heeft geen ruimte om haar deel te bouwen. Het plan ontstond toen bleek dat veel van die hui zen in Ashford, bij de ingang van de tunnel, moeten komen. Voeg daarbij dat onze relaties met Calais veel intensiever zijn dan met bijvoorbeeld Oxfords hire aan de andere kant van Londen. Daarbij komt dat wan neer de hoge snelheidslijn in 2007 is doorgetrokken naar Lon den forenzen vanuit Calais bin nen twee uur achter hun bureau kunnen zitten. Gezien de mise rabele staat van het Britse spoor is dat sneller dan veel collega's.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7