s Nettowin Akzo loop; sterk terui ECONOMIE Van Gogh-producten doen het steeds betei Turkije vraagt hulp bij afzet olie uit Irak Hoogervorst:schiphoi-top Oprichter Jan Baan lonkt naar zijn geesteskind; moet beloningen matigen 'Stroombomenbos' MKB: Weg met volledige loondoorbetaling zieken Waterbedrijven boos over strijkijzerwater ING-bestuur verhoogt salaris in drie jaar flink Nieuwe CAO in supermarkten leidschendam De vakbonden hebben gisteren met de super markten een principeakkoord voor een nieuwe eenjarige CAO afgesloten. De CAO geldt voor ongeveer 200.000 werknemers. Het personeel gaat 2,5 procent meer verdienen. De nieuwe pensioenregeling die tweemaal zoveel kost was zo belangrijk, dat de loonsverhoging er enigs zins bij is ingeschoten. Normaal gesproken wordt het loon per 1 juli en 1 januari verhoogd, nu gebeurt dat alleen op 1 januari. Verder zijn afspraken gemaakt over de veiligheid. In alle filia len komen verplicht camera's te hangen. Pensioenplan van Philips valt slecht eindhoven - De vakbonden wil len pas met Philips onderhan delen over een nieuwe CAO als het concern duidelijkheid heeft verschaft over de aanpassing van de pensioenregeling. Er be staat grote weerstand tegen het plan om werknemers die nu nog een eindloonpensioen heb ben. over te hevelen naar een middelloonregeling. De voor 24 april geplande onderhande lingsronde is geschrapt om de bonden de tijd te gunnen het voorstel te bestuderen. Philips wil verder onder meer de in dexatie 'voorwaardelijker' ma ken en de pensioenleeftijd voor nieuwkomers verhogen van 62,5 naar 65 jaar. 'Blair stelt besluit over euro uit' londen - De Britse premier Blair zal pas na de volgende verkiezingen een referendum over invoering van de euro houden. Dat is het resultaat van besprekingen van Blair met mi nister van financiën Brown. Die houdt liever vast aan het pond. Dat schrijft de Guardian van daag op basis van bronnen bin nen de Britse regering. Brown zou Blair ervan hebben over tuigd dat het voortdurende ge speculeer over een datum voor het referendum slecht is voor de economie. Daarom zullen ze voor juni een definitieve datum presenteren. Dat zal in ieder ge val na de komende verkiezin gen zijn, die normaliter in 2005 worden gehouden. Meer werklozen ondanks seizoen amsterdam - Voor het eerst in negen jaar is het aantal werk zoekenden in maart gegroeid. „Normaliter zorgt de impuls van extra banen voor het sei- zoenswerk voor een daling in maart", aldus het Centrum voor Werk en Inkomen. Het aantal werklozen dat de afgelo pen maand bij het CWI heeft aangeklopt voor werk, is opge lopen met 3700 tot 590.300. Ge zien de slechte economische si tuatie vreest het CWI dat in de komende zomermaanden de werkloosheid verder zal oplo pen. De afgelopen negen jaar is het volgens hem alleen in 1994 en 1997 voorgekomen dat de werkloosheid in de zomer maanden opliep. ankara/anp - Turkije zoekt hulp van de VS en de Verenigde Naties bij de doorvoer van Iraakse olie. Ankara doet dat omdat de oliereservoirs in Cey- han in het zuidoosten van het land tot de nok toe vol zitten. Turkije vormt een doorvoerha ven voor Iraakse olie, maar in verband met de oorlog in het buurland zijn er problemen ont staan. De olie is afkomstig uit het noorden van Irak. Ondanks de gevechten daar ging het olie- transport via een pijpleiding ge woon door. De olie komt terecht in reservoirs in Ceyhan. Door de spanningen in de regio zien schippers in de Middellandse Zee het niet zitten om die kant op te gaan om de olie op te ha len. Ze vrezen voor hun veilig heid. Turkije verdient jaarlijks 350 tot 400 miljoen dollar aan de over slag van Iraakse olie. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van energie in Ankara zit Ceyhan nu met een voorraad van 1,8 miljoen ton ruwe olie opgescheept. Turkije heeft Irak al gevraagd het transport stop te zetten. Er zijn ook problemen op admi nistratief gebied. Een van de vraagstukken is met wie zaken te doen nu het bewind ten val is gekomen. Turkije hoopt daar nu van de VS en de VN meer duide lijkheid over te krijgen. woensdag 16 april 2003 den haag/anp - Minister Hoo gervorst (financiën) vindt dat di recteur Cerfontaine en de rest van de Schiphol-top over dit jaar geen forse bonussen mogen opstrijken. Hij stuurt het bedrijf binnenkort een brief waarin hij oproept tot matiging. Dat zei de VVD-bewindsman gisteren in de Tweede Kamer. Schiphol maakt een moeilijk jaar door. De luchtvaart zit in de hoek waar de klappen vallen door de oorlog in Irak en de angst voor het SARS-virus. De luchthaven, die voor 75 procent in handen is van de Staat, moet daarom bezuinigen. De Centrale Ondernemingsraad van Schiphol trok maandag aan de bel over de fors hogere bo nussen die de directie vorig jaar kreeg, toen al bekend was dat de luchtvaart het moeilijk zou krij gen. Hoogervorst zei kritische vragen te hebben gesteld over de hogere beloning van gemid deld 25 tot 30 procent in de top en 42 procent voor Cerfontaine. Hij hield de Kamer wel voor dat 2002 een uitstekend jaar was voor Schiphol en dat er vorig jaar geen bijzondere offers zijn gevraagd aan het personeel. De hoogte van de bonussen voor directieleden wordt onder meer bepaald door het financië le resultaat van Schiphol. Te genvallers hebben een negatieve invloed op de beloning, zei een woordvoerster gisteren. De sala risverhoging van de directie is volgens haar dit jaar terugge schroefd van 3 naar 2 procent, om in de pas te lopen met de rest van het personeel. putten/anp-gpd - De kans be staat dat softwarebedrijf Baan weer in handen komt van de oprichters, de gebroeders Baan. De Britse eigenaar Invensys heeft geld nodig en wil het be drijf weer verkopen. Invensys kocht Baan in 2000 voor 711 miljoen euro maar gaat gebukt onder zware schulden. Jan Baan wil best praten over het terugkopen van zijn geestes kind. „Mocht Invensys met een voorstel komen, dan zullen we dat zeker serieus nemen", aldus de zegsman van Vanenburg Group, het investeringsvehikel van Jan Baan. Maar als Invensys ovemamegesprekken wil voe ren, zullen de Britten zich bij de investeerder in Putten moeten melden. Eind 1998 gaf hij zijn zetel in de directie op omdat er veel kritiek kwam op de structuur. Jan Baan zat in het bestuur van Baan Company en had tegelijkertijd een groot belang in het soft warebedrijf. Twee jaar na zijn vertrek overwoog hij al Baan te rug te kopen omdat hij niet kon aanzien dat zijn bedrijf failliet dreigde te gaan. Pas nadat In vensys een bod deed liet hij dat plan varen. Volgens Baan-directeur Van der Tang is er behoefte aan een fi nancieel sterke partner. Er zijn gesprekken gaande. Namen wil hij niet noemen. De vakbond RMU, die de meeste leden bij Baan heeft, vreest dat in beide gevallen niet aan een herstruc turering, inclusief nieuwe ont slagen valt te ontkomen. Van der Tang heeft het perso neel gisteren voorgehouden daar rekening mee te houden. Vorige maand kondigde Baan aan 250 arbeidsplaatsen te Het hoofdkantoor van het Barneveldse softwarebedrijf Baan. Foto: ANP/Koen Suyk schrappen; vorig jaar verdwe nen er in Nederland al 130 ar beidsplaatsen. Invensys haalde bij de overname een streep door eenderde van de 5000 arbeids plaatsen. Bestuurder Baggerman van de RMU zit niet op een terugkeer van Baan te wachten. „Een in vesteringsmaatschappij saneert eerst flink en verkoopt de boel daarna weer door. Wij willen een branchegenoot die op lan gere termijn meer stabiliteit geeft." Baan ontwikkelt software vi multinationals als Boeing, B en Mercedes. Concurrente! onder meer IBM, SAP en Oi Baan heeft een omzet van 1 miljoen euro maar leed in n boekjaar 2002 (dat op 1 ap! liep) verlies. Dit boekjaar Baan weer winst, aldus Van] Tang. I Het 25-jarige Baan CompaJ was eind jaren negentig del veling van de Amsterdams J beurs. Maar duizenden bell gers raakten grote bedrage! kwijt toen de cijfers bleken! geklopt en Invensys het bel van de ondergang redde. Erj] pen nog diverse rechtszaka de VS en Europa tegen hetï drijf over beursfraude, mis! ding van beleggers en aandl handel met voorkennis. i kleinwulkow - In het kleine dorpje Kleinwulkow in het oostelijk deel van Duitsland verrijst een woud van zonnecollectoren. De eerste dertien zonne-energiebomen zijn elk uitge rust met 45 vierkante meter collectoren. Ze produceren zo'n 8ooo kilowattuur per stuk. De milieuvriendelijk opgewekte stroom is voldoende om 45 gezinnen van alle benodigde energie te voorzien. Foto: DPA/Peter Förster AMSTERDAM/ANP - AkzO Nobel heeft in het eerste kwartaal een nettowinst behaald van 139 mil joen euro. Dat is veel minder dan in dezelfde periode een jaar eer der, toen het chemie- en farma- concern met een winst van 234 miljoen euro een sterk kwartaal had. De winst werd met 25 mil joen euro gedrukt door eenmali ge lasten voor het afslanken van het personeelsbestand. Zonder die kosten bleef het resultaat 30 procent achter op vorig jaar. Het concern kondigde vandaag bij de presentatie van de kwar taalcijfers aan meer besparings maatregelen voor te bereiden. Het wilde tijdens een persconfe rentie nog niet vooruitlopen op die bezuinigingen. Wel is duide lijk dat er wereldwijd meer ba nen gaan verdwijnen. Details geeft Akzo later dit jaar. Akzo Nobel had hinder van nadelige valutakoersen van vooral de dol lar, pensioenlasten en de con currentie bij medicijnen. Het re sultaat was lager dan wat analis ten in doorsnee hadden ver wacht. Het chemiebedrijf herhaalde vanochtend dat de winst over heel 2003 aanzienlijk lager] te liggen dan vorig jaar. zet daalde over de eerstf maanden van dit jaar 6 p tot 3,3 miljard euro. Bij maceutische tak Pharma d het resultaat met 33 pro Autonoom bleef de omzet gelijk, door valutakoers» verkopen daalde de omza 12 procent. Organon kreeg te makeiji meer concurrentie op h bied van medicijnen. Zo li octrooi op Remeron af. Verenigde Staten liep dep koop van dit antidepre; del met 29 procent terug, t in de wereld groeide de I met 18 procent. Akzo voertji organisaties bij Pharma L waardoor 800 van de 22.0lj nen verdwijnen.. Coatings (verf) en Ched (chemie) zagen het met respectievelijk 14 en 1^ cent afnemen. De bedrijvf hieronder vallen, draaide» doorgevoerde reorganisatie ter, maar kampten met oj stige valuta en hogere pel nen. Zonder deze twee p was het bedrijfsresultaat heel Akzo Nobel 9 procentf delft/gpd - MKB Nederland wil dat werkge vers niet langer het volledige loon hoeven door te betalen als hun werknemers ziek zijn. Voorzitter De Boer van de ondeme- merskoepel zegt dat werkgevers de strijd aanbinden met de vakbeweging om te voor komen dat die afspraak nog in CAO's wordt vastgelegd. „Dit wordt het issue van de ko mende jaren", aldus De Boer. Volgens hem is het de grootste ergernis van zijn achterban dat in CAO's vaak is geregeld dat bedrijven verplicht zijn alle zieke werk nemers 100 procent van hun loon door te betalen. „Werkgevers moeten zelf beslissen of ze Jantje of Pietje 70 of 100 procent willen geven. Een baas kent zijn werknemers het beste. Die weet welke werknemer een finan ciële prikkel nodig heeft om snel weer aan de slag te gaan en welke niet" De FNV vindt dat werknemers geen financi ële prikkels nodig hebben. Die prikkels zou den er juist toe kunnen leiden dat werkne mers gaan werken terwijl ze nog ziek zijn. Daardoor zouden ze nog zieker kunnen worden. Bovendien denkt de vakbond dat als werknemers zich onterecht ziek melden dat komt omdat ze moeilijk een keer vrij kunnen nemen als bijvoorbeeld de kinderen ziek zijn. De FNV vindt dat verlof beter moet worden geregeld. MKB Nederland heeft on derzoek gedaan naar de nieuwe wet poort wachter die het moeilijker moet maken om toegang te krijgen tot de WAO. De onderne mers vinden dat de wet te veel administra tieve rompslomp veroorzaakt. Ook vindt het merendeel van de ondernemers de begelei ding van de arbodiensten slecht. „Onderne mers hebben het gevoel dat ze er alleen voorstaan als hun werknemer ziek wordt", zegt De Boer. Toch mogen ondernemers straffen uitdelen als de werknemer zelf te weinig moeite doet om aan het werk te blijven of om nieuw aangepast werk te vinden. Ze mogen bij voorbeeld korten op het loon. Uit een en quête blijkt echter dat de ondernemers dit soort maatregelen niet durven nemen. apeldoorn/gpd - 'Strijkijzerwater', of 'accuwa ter'. Zo noemt directeur Van Winkelen van lei dingwaterbedrijf Vitens het Zero Water dat in een aantal Albert Heijn-fiialen te koop is. Zero belooft de klant water dat geheel ontdaan is van mineralen en andere stoffen en dus - in tegen stelling tot leidingwater - volkomen veilig. Dat heeft de woede gewekt van de drinkwaterbe drijven die er door HWS, de leverancier van Zero Water van beschuldigd worden onveilig water te leveren. Zero Water schuwt op haar website de relatie tussen gewoon leidingwater kanker, HIV en aids niet. Vewin, de koepel van de leidingwa terbedrijven, onderzoekt juridische stappen te gen Zero Water. Zero-Water wordt gemaakt uit gewoon leidingwater dat in de winkel in een speciaal apparaat gezuiverd wordt. Klanten I nen een Zero-fles van twee liter 1,25 euroi pen en die zelf voor 49 eurocent vullen, „ji taalt dus 150 keer meer dan voor gewoon t[ uit de kraan," zegt de Vewin-woordvoerstei ze week rondt de branche-organisatie derzoek naar de samenstelling van Zero 1 af. „Nu staat al vast dat er teveel metalen ten, en dat andere stoffen er in een geri hoeveelheid inzitten dan de wet voorschi Van Winkelen: „Je hebt mineralen nodig ii drinkwater, anders wordt het laf en corrosief mogen volgens de wet geen gedeir drinkwater verkopen. Onze goede naam is] getast en als blijkt dat Zero-Water niet deugf moet het als de donder uit de schappen." scheveningen/gpd-anp - ING Groep gaat het salaris van de bestuurders in drie jaar met zo'n 60 procent verhogen. Het inkomen blijft volgens de bank verzekeraar nu 40 procent ach ter bij bestuurders van vergelijk bare bedrijven. Dit kondigde president-commissaris Herströ- ter gisteren aan op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. ING heeft de beloningsstructuur laten onderzoeken door een ex- tem onderzoeksbureau. Volgens Herströter zijn de aandeelhou ders van ING 'geen overmatige uitspattingen' gewend. Hij kon digde aan dat aandeelhouders volgend jaar kunnen stemmen over de beloning van de raad van bestuur, de optie- en aande lenpakketten. De beloning wordt meer prestatie-afhanke lijk door een nieuw optie- en aandelenplan. Topman Kist ver diende in 2002 700.000 euro, zijn Amerikaanse collega Hub- bel 1,4 miljoen euro. De aandeelhouders stemden gisteren in met het voorstel dat benoeming van commissarissen met hun instemming moet plaatsvinden. Voorheen gebeur de dat veelal binnen het 'old- boysnetwerk'Volgens de Ver eniging van Effectenbezitters klinkt dat democratischer dan het is. Door de raad van bestuur voorgedragen commissarissen kunnen alleen met tweederde van de stemmen worden tegen gehouden. De onderneming voldoet met de nieuwe struc tuur aan de aangescherpte re gelgeving in de VS. De aandeelhouders stemden ook in met de benoeming van oud-minister-president Wïm Kok tot commissaris. Zijn afwe zigheid viel slecht bij enkele aanwezigen. „De heer Kok is blijkbaar erg druk, dat belooft weinig voor de invulling van zijn functie. Ik stel daarom voor zijn vergoeding sterk te verlagen. We kunnen het hem niet aandoen om enkele tienduizenden euro's te krijgen terwijl hij daar weinig voor doet. Hij houdt immers niet van zelfverrijking", scham perde een van hen. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging. 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl door Johan Bosveld Apeldoorn - Het commerciële succes van Vincent van Gogh begint grootse vormen aan te nemen. De armlastige schilder die deze maand precies 150 jaar geleden werd geboren, dringt steeds meer bedrijven bin nen om naam te geven aan de meest uit eenlopende producten. Musea in binnen- en buitenland hadden Van Gogh al lang ontdekt als melkkoe; al lerhande zaken met werken van de be roemde schilder worden in de museum winkels verkocht. Daarnaast vinden ui teraard de posters en fotoboeken gretig aftrek. Voor de musea is de merchan dising een welkome extra geldstroom. Maar ook buiten de kunstwereld is Van Gogh een goed verkoopmiddel. Parfum, aardappels, een spaarrekening en verf dragen de naam van de kunstenaar. In vrijwel alle gevallen hebben ze niets met kunst in het algemeen of Van Gogh in het bijzonder te maken. De meeste bedrijven die meeliften op het succes van Van Gogh doen dat met een verwijzing naar 'diepere achtergronden en betekenissen'. Zo meldde ABN Amro in Forum, het huisblad van werkgevers organisatie VNO-NCW, dat het bankcon- cept Van Gogh' (voor de klanten met veel geld) die naam kreeg vanwege Van Gogh's 'wereldfaam, creativiteit en inno vatiekracht'. Dat de Tilburgse aardappelgroothandel Jansen-Dongen in het buitenland de Vin cent-aardappel op de markt brengt, valt nog te verdedigen. Piepers krijgen, even- Vincent van Gogh-aardappels komen uit de inpakmachine van groothandel Jansen in Dongen. Foto: GPD/Ralph van de Lisdonk als dat bij tulpen gebeurt, vaak de fraaiste namen en daarbij worden beroemdhe den niet geschuwd. Bovendien is Van Gogh mede beroemd geworden met zijn 'Aardappeleters'. Maar waarom distilleerderij Dirkzwager in Schiedam een aantal wodka- en ginva- riëteiten op de markt brengt onder de naam Vincent van Gogh is een stuk moeilijker uit te leggen. Vooral omdat de schilder berucht was om zijn voorkeur voor absinth. De distilleerderij geeft zelf opheldering: Van Gogh had de mogelijkheid om kleu ren tot een schitterende harmonie te mengen, onze meesterdistillateur heeft dezelfde harmonie gecreëerd.' En de Amerikaanse importeur (de van origine Nederlandse David van de Velde) voegt daar in het toonaangevende verpakkings magazine Packworld aan toe: 'De vraag was hoe je de Amerikaanse markt pene treert met een herkenbare naam die staat voor Nederlandse topkwaliteit, kostbaar heid en klasse. Iedereen kent Van Gogh.' Dat moeten ook andere bedrijven heb ben gedacht, want een internationale zoektocht naar producten met de naam Van Gogh brengt in ieder geval no! complete cosmeticalijn (Royal Saj boven water, terwijl een Ameri" brikant van breiwol het merk Van(] verkoopt. In Engeland kan de doe-het-zelver dimmers aanschaffen van het mei Gogh (vanwege de fraaie vormge> Nederlandse amateur-schilders k al jaren de tubes VanGoghverf diei( Apeldoomse Talens verkoopt. L Bedrijven ondervinden nauwelijks] als ze de naam van de kunstenaar 4 een van hun artikelei willen hangi moeten wel een licentie aanvragen); het Van Goghmuseun in Amstercty zich laten registreren bij het Benelfl Merkenbureau. De laatste controle! er niet al een vergeLjkbaar produel] de naam Van Gogh Het Amsterdamse museum is niet I derachtig als het gaat om het verstt van licenties. Bedrjven moeten hef heel bont maken als zo'n vergunnl wordt geweigerd. Mes is te koop: f douchegordijn totlunchtrommel cj stropdas tot zeep., t In de kunstwereld wordt al langer] sie gevoerd over de vraag of de stede verdergaande commercialisering tj| baar is. Tegenstanders spreken ovft vulgarisering van de kunst, terwijl] standers juist betogen dat kunst ojh manier onder brede lagen van del» king kan worden gebrachtfa Hoe het ook zij, de naam Van Gogfc een belangrijk marketinginstrumefcj zeker in dit jubileumjaar zullen er] heel wat commercieel denkende \t| pers komen die willen meeliften ot; succes van de schilder. fa

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6