Hulp voor zwakke leerling faalt MASTERCLASS BINNENLAND 2 Khalid L: weldoener of tikkende tijdbom Rijkswaterstaat staakt snelheidsproef op Al Mijn naam is Haas Te grote klassen, onvoldoende geschikt materiaal en te weinig leraren Weer celstraffen geëist in zaken vuurwerkramp Heerenveen bezorgd over ammoniakopslag Thialf CBR mag doorgaan met opleiden rij-instructeurs Ministerie stuurt nota van 3 cent licijnen i lig tips over dwijning kind lg De politie heeft tot liddag vijftig tips ontvan- r de mysterieuze ver in Den Haag in 1985 destijds 3-jarige Michel- d. Het onderzoek werd heropend en maan- md besteedde het televi- ima Opsporing Ver dacht aan de zaak. mma toonde een zo- ide verouderingsfoto die fe Amerikaanse FBI is ge- Het onderzoeksteam wil JJehulp van diverse media Ïc-Willard oplossen. Een jke moord op het meisje augustus verjaren. ;n beroep iaak-Nienke U jtAAG De Hoge Raad heeft w ssatieberoep van een 33- i man, veroordeeld wegens g meer de moord op de 10- ,1 Nienke Kleiss, gisteren w rpen. De veroordeling tot jj[ >n jaar cel en tbs blijft :ii ee in stand. De uit Vlaar- i afkomstige man ver- te en wurgde het Schie- r meisje op 22 juni 2000 Kferlichte dag in het Bea- tk in haar woonplaats. De ge Maikel, een vriendje ,a enke, werd op gruwelijke ishandeld. brvers bij brand nippertje gered - De brandweer van Bre- kft maandagavond twee jee zwervers op het nip- nnen redden uit een knde container. De poli- zoek is naar twee jon- pe in de buurt waren. Zij in de container brand gesticht en de uitgang Icontainer met een stuk bben geblokkeerd. De ervers zijn met tweede- I brandwonden opgeno- 1 een ziekenhuis. roposofische mogen - Antroposofische ge- Bddelen mogen niet van t worden gehaald. Nederlandse producen- en de middelen blijven digen en verkopen. Dat e voorzieningenrechter 1 Haag gisteren in kort ge- kpaald. De Federatie An- pfische Gezondheidszorg t kort geding aangespan- dat minister De Geus 'ezondheid) in januari hgekondigd dat hij straf- jijk wilde optreden tegen (ductie en de verkoop van oposofische medicijnen. >05 20.000 plaatsen ag - Het aantal structu- vangplaatsen bij het te al Orgaan opvang Asiel- ;d s (COA) moet in 2005 Ie rder terug dan was ver- 5e Op grond van de nieuw- chten kan dat aantal 9 naar 20.000. Dat heeft A gisteren gezegd. Het streefcijfer komt van ïisterie van justitie. Het sl leidde in februari nog dat ,u ital plaatsen zou dalen /e 1.000, mogelijk 30.000. lei, begin juni bekijkt het (orgaan of de zogeheten te prognose nog moet wor- ie gesteld. Die kan er dan g s een woordvoerster >t eel anders uitzien. „Nu jj, in een vrije val maar de im van asielzoekers is lliger dan de beurs." ter tegen s vliegveld 2 ag - De Tweede Kamer de opening van het Duit- veld Niederrhein op 1 )0 blokkeren, omdat ondui- h!s of de belangen van Ne er ders in de grensgemeen- fckd zijn beschermd. Voor 3 ning van de luchthaven a itaatsverdrag nodig, om- vliegveld Nederlands lim gebruikt in de buurt It Noord-Limburgse Ber et kabinet besloot on- lat verdrag alvast te teke- idanks grote weerstand frensregio. Na consultatie Raad van State kan de zich later dit jaar alsnog inhoud van het verdrag ien, betoogde staatsse- Schultz van Haegen art) gisteren in de Ka- meeste fracties hebben iiter geen vertrouwen in. {tie vindt 174 es traangas der - De politie heeft gavond bij een inval in no in Den Helder 174 ngas aangetroffen, f vond de politie een bus- herspray en acht ploer- lers. De politie had reden 1 te nemen dat er m het jerboden wapens aanwe- den zijn. Het speelhuis 'ge tijd niet in bedrijf. Er Êmand aanwezig zodat Meur moest worden ge- i De wapens zijn in be komen. woensdag l6 april 2003 zutphen - Komend weekeinde is het weer Pasen. Dan hebben chocolade-liefhebbers een goed excuus om zich te buiten te gaan aan allerhande chocolade eieren, kippen en ha zen. Chocolatier Huub Janson uit Zutphen heeft van zijn paashaasjes echte kunstwerkjes gemaakt. Bijna te mooi om op te eten. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Zwakke leerlingen krijgen op bijna de helft van de basisscholen niet de extra hulp en begeleiding die ze nodig hebben. Dat blijkt uit het vandaag gepre senteerde onderwijsverslag van de Inspec tie van het Onderwijs. Volgens de scholen lukt het niet de kinderen voldoende te hel pen vanwege te grote klassen, onvoldoen de geschikt materiaal, gebrek aan tijd en organisatieproblemen. De begeleiding van zwakke leerlingen komt extra in het gedrang door het lera rentekort. Veel scholen zetten om lesuit val te voorkomen noodgedwongen hun intern begeleiders voor de klas. Deze specialisten voor zwakke leerlingen ko men daardoor minder of niet aan hun ei genlijke taak toe. De Inspectie van het Onderwijs is ook bezorgd over de leerlin genzorg in het speciaal basisonderwijs. Driekwart van de schooldirecties van scholen voor kinderen met leer- en ge dragsproblemen heeft onvoldoende zicht op de leerprestaties van hun leerlingen en beschikt over te weinig informatie over het tempo waarin de kinderen vor deren. De inspectie vindt de situatie in het speciaal basisonderwijs ook zorgelijk vanwege het grote lerarentekort op deze scholen. Het voortgezet onderwijs heeft eveneens te lijden onder een tekort aan docenten. Vooral het vmbo en de prak tijkscholen hebben ermee te maken. „Er ontstaan grotere klassen, er zijn minder uren les per vak beschikbaar en het toe zicht op leerlingen neemt af. Ook is er minder aandacht en tijd voor de indivi duele begeleiding. Positieve initiatieven, ontwikkelingen en programma's worden belemmerd en zelfs gestopt door gebrek aan goede leraren", aldus de Inspectie van het Onderwijs. Het tekort aan leraren neemt de komen de jaren waarschijnlijk verder toe. In het basisonderwijs worden in 2006 naar ver wachting 2100 volledige banen niet ver vuld. Er is daarbij nog geen rekening ge houden met invallers die nodig zijn om ziek personeel te vervangen. Uit ramin gen voor het voortgezet onderwijs blijkt, dat het aantal niet vervulbare vacatures kan oplopen van 2800 dit jaar naar 6000 in 2006. De problemen rond het lerarentekort zijn het grootst in de vier grote steden. Ruim één op de drie basisscholen in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam had bij het schoolbezoek van de inspectie te maken met onvervulde vacatures. arnhem/anp - Het openbaar ministerie heeft gisteren voor het gerechtshof in Arnhem vijf tien jaar cel geëist tegen André de V. Hij wordt verdacht van brandstichting op het terrein van het Enschedese vuurwerk- bedrijf S.E. Fireworks op 13 mei 2000. Tegen beide directeuren eiste advocaat-generaal Welschen celstraffen tot dertig maanden. In alle zaken betoogde Welschen dat generale preventie een grote rol speelt. „Een kleine aanleiding kan grote gevolgen hebben." Voor De V. houdt dat in dat hij als enige verantwoor delijk is voor het ontstaan van de vuurwerkramp. In de zaak van directeuren Bakker en Pater wil het OM nog eens duidelijk maken dat degene die zo'n be drijf runt ook verantwoordelijk is voor de gevolgen als er iets mis gaat. De vuurwerkramp sloeg een gat in Enschede. Het kostte aan 22 mensen het leven, honderden mensen raakten ge wond en woonwijk Roombeek werd volledig verwoest. Welschen eiste tegen de 40-jari- ge Bakker dertig maanden cel straf, waarvan tien maanden voorwaardelijk. De 51-jarige Pa ter hoorde 24 maanden celstraf tegen zich eisen, waarvan zes maanden voorwaardelijk Zij zijn volgens het OM schuldig aan het overtreden van milieu voorschriften, brand/ontplof fing door schuld met de dood tot gevolg hebbend en illegale verkoop van vuurwerk Bakker en Pater waren volgens Welschen deskundig op het ge bied van vuurwerk Ze hadden moeten kunnen voorzien wat de gevaren van dat materiaal zijn en ze hadden kunnen weten dat er teveel en te zwaar vuurwerk op hun bedrijfsterrein lag opge slagen. Ze hadden moeten on derzoeken of bepaald vuurwerk massa-explosief was. Omdat ze dit hebben nagelaten, zijn ze volgens Welschen schuldig aan brand/ontploffing door schuld. Fireworks-directeur Pater arriveert samen met zijn advocaat bij het Paleis van Justitie in Arnhem. Foto: ANP/Robin Utrecht De aanklager erkende dat de ge meente Enschede en een over heidsbureau dat de vergunnin gen controleerde onzorgvuldig hebben gehandeld, maar dat heeft geen invloed op de eigen verantwoordelijkheid van beide verdachten. „Veiligheid was een zaak voor de overheid: die moest maar zeggen waaraan het bedrijf moest voldoen! Alsof bei de heren zelf geen enkel ver stand van zaken hadden!" De advocaten van de drie ver dachten houden op 23 april hun pleidooi, waarna Bakker, Pater en De V. het laatste woord mo gen voeren. Het hof doet op 12 mei, een dag voor de derde her denking van de vuurwerkramp, uitspraak roermond - Dat Khalid L. de man is die René Steegmans in Venlo dusdanig heeft mishandeld dat de 22-jarige Venlonaar aan de gevolgen is overleden, staat vast. Waarom de destijds 18-jarige plaatsge noot tot zijn daad kwam, is veel minder duidelijk Rapporten van psychologen en psychiaters, die gisteren tijdens de rechtszitting ter sprake kwamen, beant woorden deze vraag gedeeltelijk. Khalid L. ziet zichzelf als een buitenge woon goed mens. Hij vindt dat hij res pect verdient. Als hij denkt dat iemand hem geen respect toont, kan hij van het ene ogenblik op het andere in blinde woede ontsteken. Daarbij kan hij ook ge welddadig worden. Dat is, in het kort, een van de belangrijkste conclusies van psychologen en psychiaters die zich heb ben gebogen over de geestestoestand van de Venlonaar. Khalid lijdt aan een stoor nis die in vaktermen als narcisme wordt aangeduid: een overdreven positief zelf beeld. Het is deze stoornis die ertoe heeft geleid dat hij verminderd toerekenings vatbaar wordt geacht en dat naast tien jaar cel ook tbs tegen hem is geëist. Khalid groeit op in een ontredderd gezin, samen met twee jongere en een oudere broer. De vader zit al jaren in de WAO en kan de zorg voor het gezin niet aan. De moeder staat bekend als labiel en heeft ook geen greep op haar kroost. Een situa tie van ernstige sociale en affectieve ver waarlozing, zo verwoordt het openbaar ministerie de toestanden in het gezin. Na de uithuisplaatsing van de oudste broer neemt de dan 13-jarige Khalid de zorg voor zijn jongere broers op zich. Hij zorgt dat ze zich wassen, dat ze te eten hebben en hij stopt ze soms wat geld toe. Ge dragsdeskundigen concluderen dat die verantwoordelijkheid absoluut te veel is voor een jongen van zijn leeftijd. Khalid zelf is trots op wat hij voor het ge zin doet. Hier ligt dan volgens de des kundigen ook de wortel voor zijn stoor nis. 'Hoe kan iemand mij kritiseren, als ik zo goed ben voor iedereen', vraagt Khalid zich af, telkens als hij problemen heeft met iemand. Ook geweld schuwt hij daarbij niet. Een keer eerder wordt hij veroordeeld voor openbare geweldple ging. Geweld is Khalids antwoord op problemen. Zijn vader is wat dit betreft de grote leraar. Niet bij machte om op Eis: tien jaar cel en tbs Officier van justitie Ummels heeft gisteren voor de rechtbank in Roer mond tien jaar cel en tbs geëist tegen Khalid L„ die ervan verdacht wordt René Steegmans te hebben doodge slagen en -geschopt. Tegen mede verdachte Silvio R. eiste hij, eveneens wegens doodslag, twee jaar jeugdde tentie. Hij deed zelf niet mee aan de vechtpartij, maar zou zijn vriend Khalid hebben aangemoedigd. Het openbaar ministerie legt beide ver dachten doodslag ten laste. Ook eiste de officier van justitie dat zij ieder de nabestaanden ruim 2500 euro beta len voor de begrafenis. Uitspraak op 25 april. een normale manier leiding te geven aan het gezin, gebruikt hij regelmatig geweld tegen zijn kinderen. Klappen met de blo te hand of met een riem zijn niet onge bruikelijk. René Steegmans moet in okto ber vorig jaar aan den lijve ondervinden hoe groot Khalids woede kan zijn. Hij overleeft zijn kritiek aan het adres van de jonge man niet. „Ik wilde dat hij pijn had. Hij moest weten dat je zo niet tegen mij mag spreken. Als ik een pistool had gehad, had ik geschoten", zegt Khalid tij dens zijn verhoor bij de politie. Tijdens de rechtszitting zegt hij spijt te hebben van Steegmans dood. „Ik wilde hem niet doden. Ik was gek van pijn en woede." René Steegmans heeft met zijn leven be taald, maar volgens het OM had het ook net zo goed iemand anders kunnen tref fen. Een tijdbom, die elk moment weer kan afgaan, zo omschrijft het OM de jon geman. Khalids familie denkt er heel anders over. Zijn tante Khadeja, die namens de moe der spreekt, snapt niet dat haar neef de cel in moet. „Het is een goede jongen. Hij wilde René niets doen. Het spijt ons voor de familie, maar Khalid hoort niet in de cel." Over de stuitende toestanden in Khalids ouderlijk huis is de tante kort en laconiek: „In welk gezin zijn er geen pro blemen?" arnhem/anp - Rijkswaterstaat stopt vrijdagavond met het lan delijke experiment Slim Rijden, Files Vermijden op de snelweg Al tussen Apeldoorn en Deven ter. De dienst kan volgens een woordvoerder pas na verkeers kundige analyse van de proef zeggen of het aantal files op het wegvak voldoende is afgeno men. Rijkswaterstaat bracht boven de snelweg speciale lichtbakken aan, die weggebruikers een vari abele, verplichte maximumsnel heid voorschreven. De aangege ven snelheid werd aangepast op basis van gegevens van meetsys temen langs de weg. Zodra het verkeer drukker werd moest de snelheid omlaag. Het was de be doeling dat het verkeer op het drukbereden wegvak daardoor soepeler zou verlopen. De proef, die bij voldoende suc ces landelijk wordt ingevoerd, startte in september. Al na enke le weken bleek dat het regelsys teem niet goed was afgesteld, waardoor de dagelijkse files nog langer waren dan normaal. Ook na aanpassingen van het sys teem zijn er veel files blijven staan tussen Apeldoorn en De venter. Of die files nog langer waren geweest als het experi ment niet was gehouden, is nog onduidelijk. Vanaf vrijdagavond gelden op het wegvak weer de normale re gels voor snelwegen, aldus Rijkswaterstaat De dienst denkt pas in de zomer te kunnen ver tellen of het systeem mogelijk elders in het land navolging krijgt. met 15.500 bezoekers in de ijs hal georganiseerd. Alle oppositiepartijen (Groen linksChristenUnie, Leefbaar Heerenveen, SP en FNP) en coa litiepartner WD stellen volgen de week vragen over de opslag aan het college van burgemees ter en wethouders. Eerder al stelde de gemeente 136.000 euro beschikbaar om Thialf veiliger te maken. Witteveen: „Ik wil weten wat er met dat geld is gebeurd. Verder eisen de partijen dat de ijshal voor het najaar veilig is. Volgens interim-directeur van Thialf, J. Nieweg, is 5000 liter ammoniak al overbodig. De nieuwe baan wordt namelijk niet meer door middel van am moniak, maar door freon ge koeld. Het ijs in de ijshockeyhal wordt nog wel met ammoniak gekoeld. Nieweg hoopt voor de zomer toezegging te krijgen van over heden en bedrijven voor het re noveren van de ijshockeyhal. Dan wordt ook de rest van de 7000 liter overbodig. heerenveen/anp - Een meerder heid van de raadsfracties in Heerenveen maakt zich ernstige zorgen over de veiligheid van Thialf. Onder de vloeren van het ijsstadion is 12.000 liter giftig ammoniak opgeslagen. Door de nieuwe 400-meterbaan is deze voorraad niet meer nodig. Raadsleden willen dat de am- moniakvoorraad zo snel moge lijk wordt afgevoerd. Het nood lijdende Thialf zegt daar echter op dit moment geen geld voor te hebben. Aanleiding voor de opgelaaide discussie is volgens T. Witteveen van Leefbaar Heerenveen een 'bijna-ramp' van eind vorige week. Een heftruck zakte door de betonvloer van de ijshockey hal. „Als de heftruck 10 centi meter verder was doorgescho ten. was de ammonialdeiding opengescheurd", aldus Witte veen. Het raadslid vraagt zich af of het wel veilig is als er honder den mensen op zo'n vloer staan te dansen. Afgelopen weekeinde werd het dansfestijn 'Qlimax' den haag/anp - Het Centraal Bureau voor Rijvaardigheid (CBR) mag doorgaan met rij-in- structeurs op te leiden voor een nieuw soort lesmethode. Dat heeft de voorzieningenrechter in Den Haag gisteren beslist. De belangenvereniging voor rij scholen LBVI had de zaak aan gespannen. Zij eiste dat het CBR zijn monopoliepositie bij het opleiden van docenten zou op geven. Het CBR biedt als enige de Rij opleiding In Stappen (RIS) aan, een rijcursus nieuwe stijl met een zeer hoog slagingspercenta ge. Volgens de rijscholen wordt het behalen van een rijbewijs 1000 euro duurder als het CBR zijn monopoliepositie behoudt. Maar het CBR verklaarde al eer der nooit op het monopolie op de nieuwe opleiding uit te zijn geweest. De reden dat nu alleen het CBR leraren opleidt is dat de nieuw lesmethode nog wordt getest. Het CBR wil de komende maanden de introductie van de nieuwe cursus versneld voort zetten 'om te voorkomen dat de consument onnodig lang op be tere slagingskansen hoeft te wachten'. De RIS is een intensieve lesme thode die in vier fasen is ver deeld. In elke fase wordt een deel van de rijvaardigheid be handeld. Uit testen die het CBR heeft uitgevoerd, blijkt dat met deze nieuwe methode het lan delijk slagingspercentage van cursisten van 44 naar ruim 70- stijgt bergeuk/anp - Budget neutraal is budget neutraal, vindt het mi nisterie van VROM. In Bergeijk weten ze daarvan mee te praten. Het ministerie stuurde die ge meente een rekening van drie eurocenten, binnen vier weken betalen. Een woordvoerster van het Brabantse plaatsje liet giste ren weten dat Bergeijk zich niet laat kennen: de gemeente be taalt het openstaande bedrag netjes binnen de gestelde ter mijn. De schuld dateert al van enkele jaren terug, aldus een woordvoerder van VROM, toen het ministerie nog voorschotten voor de huursubsidie aan ge meenten verstrekte. Bij de om zetting van de gulden naar de euro gold de afspraak dat dit budget neutraal moest gebeu ren. Bij het wisselen ontstonden soms kleine afrondingsverschil len en die moesten worden ver rekend, aldus de zegsman. Het kan volgens hem ook zijn voor gekomen dat het ministerie der gelijke kleine bedragen heeft overgemaakt aan gemeenten. (advertentie) Toyota Previa. Vanaf €32.650/-/€645/- per maand. Vergelijkingen met TGV's en Boeings zijn op hun plaats. Comfortabel reizen moet je leren waarderen. Zeker op weg naar de top. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Leasephp (Toyota lease) o b.v. ful operational Iease, <8 mnd en 20 000 km p I o cl. BTW en bnndstoI Gecalculeerd mei 75% no daim. Pnp ind. BTW, e>cl kosten njWiji maken en verv<i|deringsbi|drage Brand stofverbruik vaneen van 7,2 L/100 km (13,9 km/1) tot 10,8 U100 km (9,3 km/l). CO} 155 -191 gr/km. VMjzigingen voorbehouden D.str Lcum-man Parqw 8 V. -£» TOYOTA

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5