j/vachttijden f korter. 'Atta trainde in moskee Eindhoven* BINNENLAND 1 Zorg en Zekerheid i maakt Actie Spin in het web wordt informateur Deftige liberaal is politieke alleskunner De nieuwe informateurs TFYF! De vrienden van Pim garanderen wél levenslang ïorg en Zekerheid Onderzoek naar rol in jihad Vanzelfsprekendheid strafkortingen afschaffen getest toch e maand C - Het landelijk proef- vanaf september weer erste maandag van de t horen. Het jaarlijkse de afgelopen zeven gt t onvoldoende om de betrokken te houden va aarschuwingsstelsel. falarm van 4 juni komt 1 en wegens de oorlog in n< is een woordvoerster e ninisterie van binnen- e iken gisteren. Ie fdoden longziekte en - In het Groningse huis Coendershof zijn weer vier nieuwe geval- ekt van de mysterieuze se longziekte, zo meldt Het totaal aantal in- aat daarmee nu op 38. zijn er acht overleden, jatiënten zijn inmid- teld. Volgens de GGD niet om SARS of le- en verder ederd ic - Het gevoel van ver- in de grote steden is ipen jaren toegeno- nals het gevoel van ïeid. Met de economie den ging het daarente- ief goed, zo blijkt uit oek Grote Stedenbe- [isteren uitkwam. De genheid in de grote ijgt nog, in tegenstel- e landelijke trend en de woningmarkt gaat ;elopen jaren beter. ichten dode s vrijgelaten I - De jongen en het worden verdacht van ggen van een dode een achtertuin van ng in Rotterdam, zijn n. Het 26 weken oude je werd 28 maart ge- De week erop werden rige jongen en een meisje opgepakt. Ze led als zeker de ouders etus omdat erfelijk overeenkomt. De eis ie om de voorlopige i van het duo te ver afgewezen. itzuur ook hazenlip Vrouwen die een veelheid foliumzuur mrondom het begin van irschap, hebben 50 ninder kans op de ge it een kind met een gehemelte of een ha lt blijkt uit een pro- derzoek van epidemi- in Rooij van het Rad- ;enhuis in Nijmegen, ïten schisis is een van voorkomende aange- irijkingen. Het was al at inname van folium- ihermt tegen het ont- een open ruggetje. woensdag 16 APRIL 2003 door Koos van Wees den haag - De man die voor het CDA onderzoekt welke re geringscombinaties mogelijk zijn, Rein-Jan Hoekstra (62), geldt al jaren als een van de invloedrijkste mensen van ons land. Het is voor het eerst dat hij nu ook in die rol naar buiten treedt. Eerder kreeg hij enige bekendheid als lid van de commissie-Van den Haak, die onderzocht of Pim For- tuyn met een betere beveiliging nog geleefd had. Hoekstra, momenteel lid van de Raad van State, heeft een lange car rière achter de rug in het centrum van de macht en was daarbij niet geheel onomstreden. Als secretaris-generaal op het ministerie van algemene zaken, en daarmee rech terhand van CDA-premier Lubbers, was hij mede-verant woordelijk voor de Inlichtingen Dienst Buitenland. De ge heime dienst werd wegens disfunctioneren van het ene op het andere moment opgeheven, maar nog voor dat mo ment verdween het archief in de papierversnipperaar. Daarmee werd in ieder geval de Archiefwet overtreden. Hoekstra zou de opdrachtgever zijn geweest. Na zijn overstap naar de Raad van State kreeg hij onder meer opdracht het onderzoek naar 'de mannen in witte pakken' te leiden bij de Bijlmerramp. Een bevredigende verklaring voor deze figuren kon ook hij volgens de slacht offers van de ramp niet geven. De ervaring met de parle mentaire enquête naar die ramp deed hem later in een in terview verzuchten: „Ik ben het er volstrekt niet mee eens dat enquêtes worden gebruikt om trauma's weg te wer ken." Hoekstra geldt als een netwerker pur sang. Het weekblad Intermediair zet hem in de top-25 van invloed rijke personen. Hij is voorzitter van het wetenschappelijk bureau van het CDA, en lid van tal van raden van toezicht en besturen van scholen, ziekenhuizen en verenigingen. „Hij is erg bekend met de politiek, maar staat toch op ze kere afstand. Dat maakt hem uitermate geschikt als infor mateur", aldus een CDA-woordvoerder. door Hans van Soest den haag - „Als ik mij de komende ja ren nog ergens nuttig kan maken, ben ik zeker beschikbaar", zei Frits Kort hals Altes (71) bij zijn vertrek uit de actieve politiek anderhalf jaar geleden. Als informateur kan de vaak als libera le havik gekenschetste Korthals Altes zijn politieke ervaring nog eens aan wenden om een derde partij te verlei den toe te treden tot een CDA/WD- kabinet. Korthals Altes weet als geen ander dat ondenkbare zaken niet on denkbaar zijn in Den Haag. Is een nieuwe coalitie met de LPF ongeloof waardig? Daar kan een mouw aan ge past worden. Heeft D66 voortdurend gezegd nooit en te nimmer met CDA en VVD in zee te willen gaan? Dat kan gerepareerd worden. Zelf heeft de oud-minister van justitie aan den lijve meegemaakt dat alles mogelijk is in de politiek. Zo had nie mand gedacht dat de al vroeg in zijn carrière in opspraak geraakte Korthals Altes het zo lang zou uithouden in de eredivisie van de politiek. Nog geen jaar was hij minister in het kabinet Lubbers-I, toen hij in opspraak kwam om de Slavenburg-affaire. Deze bank bleek niet alleen haar winstcijfers op te poetsen, zij diende ook als witwas- machine van de onderwereld. Kort hals Altes was tot eind jaren zeventig raadsman van de bank. Korthals Altes geldt als een WD'er van de rechtervleugel. Niemand had ver wacht dat de steile, ietwat hautaine stereotype WD'er met zijn Wasse- naarse accent (hoewel hij geboren en getogen Rotterdammer is) de vernieu wingsdrang binnen de WD van mid den jaren tachtig zou overleven. Maar de toenmalige partijleider Nijpels ver dween en Korthals Altes keerde terug in het kabinet Lubbers-II. Later schopte hij het nog tot voorzitter van de Eerste Kamer. Hij oogstte veel lof met de manier waarop hij met zijn onderkoelde gevoel voor humor lei ding gaf aan de vergaderingen. Die humor zal hij bij de komende onder handelingen vaak nodig hebben. den haag - De CDA'er Hoekstra (links) en WD-man Korthals Altes, gisteravond bij het verlaten van Paleis Noordeinde. De koningin heeft de twee vlak daarvoor benoemd als de nieuwe informateurs. Foto: ANP/Niels Broekema (advertentie) Op Texel bloeien in juni miljoenen wilde orchideeën. Extra reden om nu te komen! Boek via www.texel.net of bel VVV Texel 0222 314741 (advertentie) t lukt ons bij negen van de tien orthopedische operaties! g moet voor iedereen en altijd bereikbaar zijn, den wij bij Zorg en Zekerheid. Daarom doen we alles i wachttijden te bekorten. Door capaciteit op te >ren en te benutten, als het kan bij ziekenhuizen in regio. Daardoor konden in het eerste kwartaal 85 tiënten veel eerder aan hun knie of heup geopereerd rden. Zo zetten we ons in voor uw gezondheid, t u meer weten over onze zorgverzekeringen? m naar één van onze verzekeringswinkels, kijk op vw.zorgenzekerheid.nl of bel (071) 5 825 825. den haag/gpd - Waarom zegt de rechter dat Volkert van der G. achttien jaar straf krijgt, terwijl het in de praktijk maar 12 jaar is? Politici en juristen discussië ren al jaren over de vervroegde invrijheidsstelling. Tot 1985 moest die nog verdiend worden. Sindsdien is het vervoegd vrijla ten van gevangenen een auto matisme geworden. Gevangenen die in het verleden eerder vrij kwamen, moesten zich correct hebben gedragen in de gevangenis om zich vervol gens te wijden aan hun terug keer in de samenleving. Nu wor den gevangenen per definitie na tweederde van hun straf vrijge laten. „Zo'n twee keer per jaar vraagt het openbaar ministerie om een verzoek om vervroegde vrijlating terug te draaien omdat de persoon in kwestie opnieuw een strafbaar pleit heeft ge pleegd. Maar dat doen we niet. Het komt zo weinig voor dat we daar ook geen beleid op kunnen afstemmen. De vervroegde vrij lating is een ordinaire strafkor ting geworden", zegt R. Otte, vi ce-president van het gerechts hof in Arnhem en voorzitter van de Commissie Vrijheidsbeper king die onlangs advies uit bracht aan minister Donner van justitie. Otte vindt dat de vervroegde in vrijheidsstelling echt een voor waardelijk karakter zou moeten hebben. In het derde en dus laatste deel van de straf zouden gevangen moeten worden bege leid in hun terugkeer naar de maatschappij. En wie zich mis draagt zou alsnog de rest van zijn straf moeten uitzitten, plus de straf voor het nieuwe mis drijf. Zo'n voorwaardelijke vrijlating kost veel meer geld aan reclas sering. Daarnaast moeten er naar schatting tweehonderd ex tra cellen worden gebouwd voor gevangenen die zich niet aan de afspraken houden. De commis sie Vegter, die vorig jaar al ad vies uitbracht aan minister Kort hals, becijferde de omvorming van de Vervroegde Invrijheids stelling op 37 miljoen euro per jaar. Niettemin toonde de WD zich voorstander en het CDA ook. Maar toen viel het kabinet en kwam minister Donner (CDA) met andere voorstellen. Hij wil gevangenen al na de helft van hun straf naar huis sturen. Daarbij wil hij dat vervroegde ZIEKENFONDS PARTICULIER rg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij. door Mayke Calis en Ferdi Schrooten Amsterdam - „Huurmoordenaar! We wach ten je wel op als je weer vrijkomt", gilt een groepje op de publieke tribune nadat de rechter het vonnis tegen Volkert van der G. heeft uitgesproken. Voor de aanwezigen in de rechtszaal en de televisiekijkers thuis is alle tumult amper hoorbaar. Het gewapen de glas smoort de woede en verontwaardi ging. Levenslang, dét had ie moeten krijgen, vindt de Rotterdamse, met buttons vol gespelde Beb Mes, als ze weer buiten staat. Haar geestverwanten van de Vrienden van Pim' hebben ook dit keer de omgeving van de rechtbank volgehangen met leuzen tegen Van der G. Het is de vraag of de 33-jarige Harderwijker ze ziet. Kort na het vonnis wordt hij in de middelste van drie geblin deerde BMW's met gezwinde spoed afge voerd. De spandoeken tegen de dranghek ken aan weerszijden van de weg moeten amper leesbaar aan hem zijn voorbij geflitst. „Moordenaar, klootzak!", roepen enkele woedende Fortuynisten de auto's na. Iedereen rond Van der G. moet het ook deze ochtend weer ontgelden. Vlak voor opkomst van Van der G. gaat binnen het gerucht dat de moeder van de verdachte en zijn vrien din voor het eerst in de zaal aanwezig zullen zijn. Als op het laatste moment een aantal onbekenden zitting neemt op de stoelen rechts in de rechtszaal - Pim Fortuyns broer Simon zit aan de rechterkant - klinkt ge schreeuw. „Petra, hoer! Jij komt ook nog aan de beurt!" Niemand kan met zekerheid zeggen of het ook de moeder en vriendin van Van der G. zijn. Buiten, luttele minuten na de uitspraak, hee*j. Beb Mes een schilderijtje met een ifito van Pim Fortuyn in haar hand. Het groepje trouwe Fortuyn-aanhangers zoekt troost bij elkaar. Er vloeien zelfs tranen. „Wat is nou achttien jaar? Over elf jaar loopt-ie weer over straat verwoordt Ferry Hoogendijk, ex-Tweede-Kamerlid voor de Lijst Pim Fortuyn, de gevoelens. De rechter heeft bij de moord geen onderscheid willen maken tussen mensen en heeft het dus niet extra zwaar laten meetellen dat Fortuyn een politicus was, zegt Hoogendijk. „Maar als Fortuyn koning was geweest, had Volkert wél levenslang gekregen." Theo Hiddema, de advocaat van de familie, spreekt meteen na de uitspraak van een te leurstellend vonnis. „De rechter heeft zich volledig op het verkeerde been laten zetten door deze rigide milieudespoot. De nieuwe Volkert is hier neergezet als een bewogen verontruste burger met een warm menselijk hart." De rechter heeft het motief van Vol kert volstrekt verkeerd begrepen, doceert Hiddema. Intussen wringt Simon Fortuyn zich tussen de camera's en journalisten door. Dat ze wel even hun verhalen op elkaar afstem men. „Het vonnis is hom noch kuit, toch Theo?", vraagt Simon. „Hom noch kuit?", reageert Hiddema verbaasd. „Het is teleur stellend." Simon knikt en duikt weer terug naar zijn eigen publiek. Dat krijgt keer op keer te horen hoezeer de uitspraak een zwaktebod is. Dat de rechtbank is meege gaan in het 'onzin-motief van Van der G., die beweerde op te komen voor de zwakke ren in de samenleving. Ik ben niet zo ran cuneus dat iemand tot het einde van zijn le vensdagen in het gevang moet blijven. Maar de waarheid is niet boven tafel gekomen." Hans Smolders, de chauffeur van Pim For tuyn, is zichtbaar aangeslagen als hij naar buiten komt. Smolders kreeften pistool op zich gericht toen hij meteen na de aanslag de achtervolging op Van der G. inzette. „De strafmaat vind ik niet eens het belangrijkste. Ik heb problemen met de mensen die het klimaat hebben geschapen waarin Fortuyn vermoord kon worden. Die komen er zo mee weg. Kok bijvoorbeeld met zijn impo tente gedoogbeleid." „Dit is toch geen recht", zegt Bep tegen' haar vriendin Jennifer Vetter op de parkeer plaats voor de 'bunker', de bijnaam voor ex tra beveiligde rechtbank in Amsterdam-Os dorp. „Zo koelbloedig." De twee vrouwen hebben elkaar voor het huis van Pim ont moet. Bijna iedere dag komen ze daar even samen. Het is een grote vriendenkring ge worden met een harde kem van dertig per sonen. We hebben zelfs samen sinterklaas gevierd, vertelt Jennifer. „Nou", zegt Bep als het 'uitje' er weer op zit. „Nu hebben we nog zes mei en in de zomer naar Provesa- no." Sommigen proberen de positieve kant in te zien van het vonnis. Simon Fortuyn stelt fijntjes dat de herinnering aan de aanslag over een jaar of elf, twaalf, als Van der G. weer vrijkomt, nog vers is. „Hij zal er nog zijn hele leven aan herinnerd worden." Een teleurgestelde Marten Fortuyn, de oudste broer van Pim, laat aan de telefoon vanuit zijn vakantieadres in Italië weten niet in Van der G.'s schoenen te willen staan. „Als hij vrij komt staat een hele menigte hem op te wachten." Zo is het maar net, zegt Rinus van den Herik, Pim-fanaat van het eerste uur en altijd goed voor een rabiate uit spraak. „Van der G. heeft dan wel geen le venslang van de rechtbank gekregen, maar wel van een hele hoop mensen. Hij zal altijd achterom moeten blijven kijken. Als hij vrij komt, staan zat mensen klaar om 'm te lyn chen." v eindhoven/gpd - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) onderzoekt welke rol de Eindhovense al-Fourqaanmoskee speelt in de opleiding van isla mieten die zich voorbereiden op de gewapende jihad. Dat meldt een woordvoerder van de AIVD, naar aanleiding van een publicatie gisteren in de Amerikaanse krant The Wall Street Journal. Volgens de Ame rikaanse krant zijn mogelijk ook de twee zelfmoordpiloten Mo hammed Atta en Marwan al- Shehhi. afkomstig van de Ham- burgse cel van al-Qaeda en ver antwoordelijk voor de kapingen die leidden tot de vernietiging van het WTC in New York op 11 september 2001, voor religieuze trainingen in de Eindhovense moskee geweest. De al-Fourqaanmoskee is eerder in verband gebracht met het op leiden van jihad-strijders. Het is voor het eerst dat de AIVD openlijk toegeeft deze zaak zelf te onderzoeken. Een directe re latie tussen de moskee en de Hamburgse cel van al-Qaeda wil de AIVD evenwel niet onder schrijven: „Zover willen wij nog niet gaan", aldus de AIVD. Eer der bleek echter dat leden van de Hamburgse cel in de Eindho vense moskee zijn geweest: de in Hamburg veroordeelde hand langer van Atta al-Motassadeq gaf tijdens zijn proces toe sa men met Essabar, een ander prominent lid van de Hamburg se cel, de moskee te hebben be zocht. The Wall Street Journal stelt dat de al-Fourqaanmoskee een be langrijk fundamentalistisch reli gieus opleidingscentrum voor honderden islamitische jonge ren uit heel Europa is of is ge weest. Van een aantal islamie ten, die later betrokken raakten bij terroristische activiteiten, staat vast dat ze een cursus in Eindhoven hebben gevolgd. De Amerikaanse krant baseert zich op politierapporten en gerech telijk onderzoeken in onder meer Pakistan en Duitsland. Woordvoerder Saïd Mohammed van de moskee wil niet reage ren, omdat hij bezig is juridisch advies in te winnen naar aanlei ding van de publicatie in The Wall Street Journal. (advertenties) invrijheidsstelling al mogelijk is na zes maanden zitten. De commissie Otte vindt dat een gevangene pas na een jaar strafkorting kan krijgen. „Ik ver moed dat Donner met zijn voor stellen het cellentekort wil te rugdringen", zegt Otte. Hij vindt het frappant dat er nu zoveel verontwaardiging is bij de LPF over de straf aan Volkert van der G., terwijl diezelfde LPF het vei ligheidsplan van Donner heeft ondertekend waarin voor rui mere strafkortingen wordt ge pleit. Als er toch geen geld wordt vrij gemaakt om de vervroegde in vrijheidsstelling om te bouwen tot een voorwaardelijke, dan kan ze maar het beste helemaal wor den afgeschaft, meent Otte. „Dat is wel zo consequent." Wie vóór 1 mei ADSL neemt, krijgt EUR 60,- korting op het ethernetmodem En omdat internet zo veilig mogelijk moet zijn, krijg je onze beveiligings software er gewoon bij. Ga naar Primafoon of kijk op www.xs4all.nl/adsl "t#cl\, ooj< Kv«ert je peesje. |XS4ALLl de professionals Witlof per 500 gram prijs per kilo 118 Verse vruchtensappen, diverse smaken, pak 1000 ml, vanaf

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3