Lente in de lammetjesfabriek GESPREK VAN DE DAG Met een nieuwe heup of de Vanessa-look op safari Een boekje open Geblaat en gemekker op grootste schapenhouderij van Nederland WOENSDAG l6 APRIL 2OO3 DAGELIJKS LEVEN WT /VloesffcA/ W/J VRutfTirR e£NS l'flOIStReAJ MENSELIJK De Amerikaanse RAPPER BIG LURCH is door de moeder van een 21-jarige vrouw die door hem zou zijn vermoord, voor een civiele rechtbank aangeklaagd. Volgens de moeder handelde de muzikant be wust 'extreem gewelddadig' om zo zijn imago van 'gangsta rapper' op te poetsen. Big Lurch, echte naam Antron Singleton, wordt ervan ver dacht in april vorig jaar de 21-jarige Tynisha Ysais op bloedige wijze te hebben vermoord in haar apparte ment in Los Angeles. Hij zou haar borstkas hebben opengereten en stukken van haar lichaam hebben opgegeten. Een rechercheur ver klaarde later dat hij op de longen van het slachtoffer sporen zag waar uit bleek dat er op gekauwd was. Big Lurch moet terechtstaan wegens moord en foltering. Hij riskeert de doodstraf. De moeder heeft niet al leen de rapper maar ook zijn platen label Death Row Records aange klaagd. Dit label, onder andere be kend van wijlen Tupac Shakur en Dr. Dre, zou Big Lurch aan drugs hebben geholpen en hem hebben aangemoedigd de moord te plegen. Weekblad Story heeft ten onrechte foto's geplaatst van PAUL DE LEEUW die in zijn huis rondliep met zijn zoontje Kas. De bewuste afbeel dingen waren door een fotograaf van buiten gemaakt en door de ramen van de woning 'geschoten'. De Raad voor de Journalistiek vindt dat on toelaatbaar, zo bleek gisteren. -„Ook publieke personen hebben recht op eerbiediging van hun persoonlijke levenssfeer", staat in de uitspraak. Verder oordelen de mediadeskundi gen dat een journalist degene over wie hij publiceert met open vizier te gemoet moet treden. Slechts in bij zondere omstandigheden mag een verslaggever afwijken van deze bas isregel. In dit geval waren die er niet. De raad vindt wel dat publieke lijk bekende personen in het alge meen moeten accepteren dat hun portret wordt gepubliceerd als zij in het n ieuws komenStory gaf ter zit ting zelf toe dat het geen publicatie met een bijzondere nieuwswaarde betrof, maar slechts een onderwerp dat nog steeds de aandacht van de lezers trekt. Mede vanwege zijn inzet voor jong couturetalent heeft FRANS MOLE NAAR gisteren de Max Heymans- ring gekregen, een tweejaarlijkse onderscheiding van de Nederlandse Vereniging van Modejournalisten (NVM). De Max Heymans-ring is een van de belangrijkste prijzen voor de gevestigde couturiers in Nederland. De onderscheiding is vernoemd naar de overleden extravagante couturier Max Heymans en bedoeld voor ont werpers die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor de Nederlandse mode. Molenaar krijgt de ring omdat hij zich niet alleen beperkt tot cou ture. Hij ontwerpt ook uniformen, vazen, verf, een auto en bestek voor in het dagelijkse leven. ,,Zo kennen we de werkkleding die hij maakte voor het leger en de postbodes", al dus de voorzitter van de NVM. Foto: ANP Twee SIERADEN die ooit aan Holly- wood-ster MARILYN MONROE toe behoorden, zijn maandag in Londen ontvreemd. De diamanten ring met een M en een gouden armband, sa men omgerekend rond de 60.000 euro waard, maakten deel uit van de tentoonstelling Marilyn Monroe: Het leven van een legende, die momen teel in de County Hall Gallery te be zichtigen is. De politie heeft een verdachte aangehouden. Een twee de is nog voortvluchtig, meldde de politie gisteren. Foto: EPA Zeker eenderde van de Nederlan ders trekt de broek wel eens uit in 'verboden gebied'. Bovendien kent 43 procent van de Nederlanders vrienden en kennissen die VREEMDGAAN. Toch keurt 76 pro cent van de ondervraagden een slip pertje af, zo blijkt uit de 'Vreemd gaan-enquête' die het blootblad Playboy deze maand in zijn jubile umnummer publiceert. De Neder landse Playboy bestaat twintig jaar. Voor het onderzoek heeft het bureau NetPanel 810 mannen en vrouwen ondervraagd. Een kleine 40 procent van de mensen die vreemdgaan, biecht dat trouwens op, 24 procent vertelt het niemand en 30 procent deelt de heimelijke liefde met een vriend of vriendin. De favoriete part ners in crime ontmoet de vreemd- ganger vaak toevallig (23 procent), maar ook collega's doen het goed, stelt 17 procent. Daarnaast zijn het vakantieliefdes (15 procent) en ou de liefdes (10 procent). In Apeldoorn zijn zeven witte WALI- BI'S GESTOLEN. Eigenaar Man in 't Veld is pislink en looft 7500 euro tipgeld uit. Het gaat om twee man netjes, vier zwangere vrouwtjes en een zogende moederwalibi, waarvan het jong is achtergelaten. Een van de dieren die achterbleven, raakte zodanig gewond dat het waarschijn lijk moet worden afgemaakt. Foto: GPD Hoe kijken mensen van buiten tegen ons en onze ge woonten aan? Men kan mij er wakker voor maken. Ik ben er dol op. Uiteraard valt die vreemdeling op, wat anders is dan bij hem thuis. Wat hetzelfde is, is niet in teressant. Zo viel het Graciela Prosperi op dat een taart in Buenos Aires gemiddeld twee keer groter is dan in Nederland. De gebakjes in Den Haag zijn aan de kleine kant en dat compenseren de banketbakkers daar door fijnzinnige artistieke opsmuk bovenop de lekkernij. Niets van dat alles in Buenos Aires Daar is het van dik hout zaagt men taarten met extra veel aandacht voor de vulling overvloedig karamel op volle-melkbasis, dulce de leche. In Buenos Aires verlaat een klant zelden een banketbakkerij met minder dan twaalf doughnuts. Graciela Prosperi is Argentijnse, met een Nederlander getrouwd en woont hier lang zat om verbanden te leg gen, maar kort genoeg om nog verwonderd te zijn. Zij doet er een leuk boekje van open dat, vertaald, 'Een voet op twee kusten', heet. Om nog eens een observatie van haar te melden: Argentijnen zijn geneigd om zich tegenover een klant omstandig voor een fout te veront schuldigen, „Sorry, ik wist het niet", of „Pardon, hele maal vergeten. "Dat zal je volgens Graciela een Neder lander maar hoogstzelden horen doen. Het blijft meest al bij „zoiets kan gebeuren.Voor een Argentijnse win kelbediende ligt de verantwoordelijkheid uiteindelijk altijd bij de chef, dus komt-ie weg met zo'n excuus, ter wijl de Nederlander zich de gelijke waant van de klant die van zijn diensten gebruik maakte of van zijn baas. Er is weinig geneigdheid bij ons kaaskoppen, ons nader te verklaren als dingen fout gaan. Er zit iets riskants aan dergelijke boekjes. Het blijven ketens van momentopnamen. Bovendien is de actiera dius van de observatie beperkt. Graciela Prosperi komt uit de bevoorrechte hogere middenklasse van Buenos Aires en beweegt zich in navenante Haagse kringen. Haar achtergrond laat zich vergelijken met die van die andere Argentijnse, een handvol jaren jonger, voorbe stemd om de aanstaande koning van dit land tot steun en toeverlaat te dienen. Zal Maxima, telg van een land vijfenzeventig keer de omvang van onze eigen moeras delta, ook zo verbaasd zijn als een Hagenaar zijn gas ten liever naar het station rijdt dan ze eventjes het kip- peneind helemaal naar huis terug in Leiden te bren gen? De cadeaubon, geliefde gulle gave in dit kikker land met inkijk van buiten, scoort niet hoog in Argen tinië. Het mist het element van de verrassing zoals trouwens per definitie met onze gordijnen open het ge val is. Maar Argentijnen kussen slechts één keer en pas sen voor de Nederlandse drieklapper op anderhalve Medische specialisten van gerenommeerde privé-klinieken in Zuid-Afrika claimen veel goedkoper te zijn dan de Nederlandse ge zondheidszorg. Mensen met een versleten heup of dames op leeftijd die de Vanessa- look willen, worden met open armen in Kaapstad ontvangen. Met na een paar da gen ziekenhuis een bezoek aan fameuze wildparken of een partijtje golf. Een delegatie van Zuid-Afrikaanse medici presenteerde zich gisteren in Hotel Jan Ta bak in Bussum. Het initiatief voor Medical Holiday komt van een in Kaapstad wonende Nederlander, Hans Nuis. Volgens hem heb ben de artsen daar hetzelfde opleidingsni veau als in West-Europa, maar bedragen hun honoraria en de ziekenhuiskosten 'een derde tot de helft van de kosten in Neder land'. Medische behandelingen in Zuid-Afrika worden niet vergoed door zorgverzekeraars, ook al staat iemand op de wachtlijst. Nuis denkt dat veel mensen de pijn en het onge mak zo beu zijn dat ze daar niet op wach ten. Orthopedisch chirurg Leith Stewart (48) van Medical Holiday heeft vijf maanden geleden zelf een nieuwe heup gekregen en stond na drie weken weer te opereren. „Bij oudere mensen gebruiken we een andere methode. We gaan uit van een verblijf van zes weken om nacontroles te kunnen doen." De voor onderzoeken vinden in Nederland plaats. Wie bang is voor de risico's van bloedtrans fusie kan voor de operatie eigen bloed mee nemen. Orthopeed E. Albers van Ziekenhuis Hilver sum denkt niet dat de wachtlijsten een re den zijn om naar Zuid-Afrika te gaan. „Voor een nieuwe heup kan iemand binnen acht weken bij ons terecht. Zo'n reis regelen zal toch ook wel vijf weken duren. Dus daarin zie ik niet veel tijdwinst", aldus Albers. Medical Holiday biedt een scala aan medi sche behandelingen aan, waaronder een ontwenningskuur voor alcohol en drugs. Toch verwacht het bedrijf vooral vraag naar cosmetische ingrepen. „Mensen willen aan hun uiterlijk laten sleutelen zonder dat c buurvrouw er lucht van krijgt. Als dan g< zegd wordt: wat zie jij er goed uit, kun je zeggen dat het komt door de heerlijke va kantie", aldus Nuis. Cosmetisch specialist L. Habbema van i disch Centrum het Gooi in Bussum, vin* ons land steeds meer een soort 'wild we worden op zijn vakgebied. „Nederlandei kijken vooral naar het geld en slikken de verkoopverhalen voor zoete koek. Het is schande wat er nu allemaal gebeurt. En zeg het niet voor mezelf, want ik kom ot het werk." Jetty Claus Aan de lopende band tuimelen ze naar buiten. De lammetjesfabriek van de gebroeders Kingma in Han- tumeruitburen draait op volle toe ren. Het is een geblaat en gemekker van jewelste. In iedere hand sjouwt hij een pas geboren lam. Ze bungelen aan hun achterpootjes. De boer brengt de natte dieren naar een kraam- hok met een dikke laag stro. Hun moeder volgt ongerust blatend, aan haar achterkant bungelt nog een slijmerig stuk nageboorte. Ze heeft vlot gelammerd. In een recordtempo wierp ze haar twee ling. „Bij schapen gaat het altijd heel snel. Dan hoeven we alleen maar een beetje te helpen", zegt An dries Kingma. Met zijn broer Gerrit runt hij de grootste scha penhouderij van Nederland, 's Zomers is de zeedijk van Fer- werd tot voorbij het Groningse Us- quert het domein van hun vee en ook rond het totale Lauwersmeer grazen de Texelaars van de broers. Als in het najaar de kuddes op hun top zijn, hebben de Kingma's in totaal zo'n tienduizend schapen lopen. Achttien lammeren heeft Andries vannacht 'gevangen'. „Het was een mooie rustige nacht", zegt de boer tevreden. De meeste ooien lagen rustig te herkauwen of te sla pen. Kingma vertrouwt op zijn ge hoor. Als een van de schapen ze nuwachtig begint rond te drente len of te mekkeren, stroopt hij de mouwen op en haalt hij het lam 'er even af. Ook op klaarlichte dag draait het circus gewoon door. Het regent lammeren. De broers werken om beurten, de klok rond. Ze komen alleen toe aan wat hazenslaapjes. In de twee grote stallen op het erf staan achttienhonderd drachtige fokschapen. „We kunnen eer nu eigenlijk geen seconde bij weg." Met een handige beweging trekt Gerrit Kingma een schaap van haar poten. Het dier geeft zich ge laten over als de boer twee vingers in haar achterkant steekt. „Even voelen en wat ruimte maken." Voorzichtig trekt hij twee pootjes naar buiten. Als het neusje naar buiten komt, volgt al snel het hele lam. En een paar tellen later een tweede. Meteen na de landing schudden ze met hun kopjes. „Dat lijkt goed. Die zijn mooi helder." Bij schapen gaat de geboorte meestal zonder problemen. Slechts nu en dan ligt een lam Gerrit Kingma helpt de lammetjes ter wereld (foto's boven). Twee oudere lammeren worden gezoogd door hun 'superpleegmoeder' (onder). Foto's: GPD/Jan de Boer achterwaarts, of met een afgewend dig. „We kunnen het meestal zelf kopje voor de uitgang. De broers wel af.Ze zijn ervaren verloskun- hebben bijna nooit een veearts no- digen. Vroeger op de boerderij van hun vader in Temaard vingen ze al lammeren. Zoals ook de kinderen van Gerrit en Annet Kingma hun ouders bijstaan. Dochter Gonnie (15) en Eelkje (9) redden zichzelf bij het lammeren. Het is vooral oppassen dat de pas geboren lammeren niet verdwalen in de drukke stal. „Ze raken zo maar door elkaar." In hun opwin ding willen schapenmoeders zich nog wel eens over het verkeerde lam ontfermen. Ze lopen door el kaar heen, likken alle pasgeboren jongen en raken in de war. Pas de volgende dag komen ze tot bezin ning: de geur en stem van het in middels opgedroogde lam staat hun niet aan. Niet zelden versto ten ze het jong. De Kingma's hebben er een fraaie oplossing voor. Als er een lam dood wordt geboren, stroopt Ger rit het vel er af. Dat gebruikt hij als jasje voor een verstoten jong. De moeder van het dode lam accep teert het weesje vaak moeiteli Twaalf lammeren, die al in ja het levenslicht zagen, zijn do boer ondergebracht bij een s pleegmoeder. Het koppel wo gezoogd door een jonge koe. de kop in de nek kunnen ze i de uier. Op de meeste boerderijen is I in februari of maart lammerti De gebroeders Kingma laten kudde later dekken. Dan kun schapen en lammeren snelle wei in. Het beheer van de gra kudde is tijdrovend. „Schape gen veel aandacht. Je moet ei regeld bij langs." Het jonge vee krijgt de hele zc de tijd om zich rond vreten. E maal op gewicht zijn ze beste voor de export en voor Islami sche slagerijen in de Randsta shoarmamarkt groeit de laats ren flink. Peter Grondsma wang. En de Nederlandse gekte om iemand een maand van tevoren op een informele lunch te vragen, is ook al niet aan Argentijnen besteed. Ze bellen voor alle zekerheid een paar dagen te voren of die afspraak nog wel doorgaat en tref fen dan meestal een onthutste Nederlandse gastvrouw. Maar natuurlijk gaat het door. Prachtig al die observaties. Zijn wij een hard vochtig volk? Ik dacht van niet. De Amster damse rechter heeft Volkert van der G. alleszins humaan gestraft. Hulde. Zijn wij een volk dat zorgvuldig met de ei gen spullen omgaat en nooit de boel kort en klein zal slaan, zoals pas nog met de oudste resten van menselijke beschaving in Bagdad gebeurde? Ik hoop het, maar sinds ik mij waag temidden van de grijpgrage menig te tijdens de roemruchte drie dolle dwaze dagen in het grootwaren huis, steek ik mijn hand minder graag in onze Nederlandse bijen korf of wespennest of mierenhoop. Dat laat ik voortaan aan Graciela

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2