SPORT Topsporten onder de wapenen Cornelia per direct weg bij Noordwijk Leiderdorp sluit seizoen met een goed gevoel af M Ruzie om aangekondigde overstap naar Ter Leede door Peter van der Hulst en Loman Leefmans noordwuk/sassenheim - Spits Floren- cio Cornelia speelt komend seizoen voor Ter Leede. Deze mededeling heeft bij zijn huidige club Noordwijk kwaad bloed gezet. Trainer Andries Wendt heeft hem laten weten dat hij niet meer welkom is en ook niet meer wordt op gesteld in de laatste twee wedstrijden van het seizoen. Wendt is ook woest op zijn collega Arie Lagendijk van Ter Leede. „Vroe ger had hij een neusje voor het vinden van talent bij vierdeklassertjes, nu pikt hij je topscorer in. Ik ben een nieuw komer in dit wereldje, maar hier houd ik niet van." Toch is het vooral de handelwijze van Cornelia die Wendt steekt „Hij heeft vorig jaar ongeveer iedere club in de iter Florencio Cornelia. Archieffoto: Taco van der Eb regio gebeld met de vraag of hij mocht komen. Wij hebben hem een kans ge geven toen hij met een gebroken been bij Go Ahead weg moest. Het pakt toe vallig goed uit en hij schopt er vijftien in. Afgelopen zaterdag zegt hij nog dat hij bij Noordwijk blijft, zondag meldt hij dat hij naar Ter Leede gaat. Opeens spreekt hij Lagendijk-taal; dat het be ter is voor zijn ontwikkeling en dat zijn kansen op een terugkeer naar het be taalde voetbal bij Ter Leede groter zijn en dat soort geklets. Ik ben niet ach terlijk, hij speelt hier niet meer." Wendt weet wel waarom hij voor de Sassenheimse club heeft gekozen. „Ze hebben er gewoon een schep bovenop gedaan", zegt hij. Cornelia is zich van geen kwaad be wust. De overstap heeft volgens de Leidenaar niets met geld te maken. „Ik ben 21 en heb nog twee of drie jaar de kans om naar een profclub te gaan. Bij Ter Leede kom ik beter tot mijn recht, omdat Ter Leede met drie spitsen speelt. Bovendien denk ik dat ik veel kan leren van de trainer. Was ik nou 25 of 26 geweest, dan zou ik bij Noordwijk zijn gebleven. Ik kan me voorstellen dat ze er niet blij mee zijn. Patrick van Dam en ik zijn dit seizoen toch goed voor 26 goals." Ter Leede-trainer Lagendijk reageert teleurgesteld op de Noordwijkse reac ties. „Dit soort zaken schijnt altijd op deze manier naar buiten te moeten komen. Een jaar geleden had ik een zelfde geval met een speler die on langs kampioen is geworden (Remco Torken bij Quick Boys, red.). Daar ben ik toen niet mee naar de pers gelopen. Ik kan me voorstellen dat ze bij Noordwijk niet blij zijn, maar laten ze mij bellen dan vertel ik ze precies hoe de vork in de steel zit. Cornelia wilde vorig jaar al komen, maar dat kon toen door omstandigheden niet. Hij heeft sindsdien laten weten dat hij nog altijd interesse in Ter Leede heeft. Wie mij kent, weet dat ik geen speler zou ne men als ik niet het gevoel heb dat hij ook echt graag bij de club wil spelen." De luchtmacht scoort met Mark Huizinga. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door Vincent Ronnes Dertien topsporters staan op de loonlijst van het ministerie van Defensie. Maar hun hoofddoel ligt bepaald niet bij de krijgs macht. Ze willen naar de Olym pische Spelen. Onderwijl bezor gen zij Defensie een beter ima go- Korporaal Dennis Bekkers zou ook als hij niet zo goed zou zijn in taekwondo in dienst zijn van het ministerie van Defensie. Hij is vervoerscoör- dinator van het 640 squadron op de vliegbasis VolkeL Bekkers is een uitzondering. Hij is de enige van de dertien leden van de topsportselectie van het ministerie van Defen sie voor wie commodore Huub van Dillen zijn hand in het vuur durft te steken dat hij ook zonder topsport tot 's lands krijgsmacht zou beho ren. Voor die andere twaalf le den van de topsportselectie waren het de gunstige (top sport)-voorwaarden die de doorslag gaven om de handte kening onder een contract te zetten. „We zouden er best nog wel enkelen weten die we in dienst zouden willen nemen", vertelt Huub van Dillen. Hij is de leider van het zes leden tel lende Bureau Internationale Militaire Sport op vliegbasis Valkenburg. Maar de tijd zit even tegen. Er liggen bezuini gingsplannen die erin voor zien dat 7.000 functies bij dit ministerie worden geschrapt. Niet het goede moment om bij de hoogste bazen aan te komen met de vraag zijn top sportselectie uit te mogen breiden. „Dit is niet zo'n goe de tijd om iemand aan te ne men." „Wij hebben als organisatie altijd wel wat met topsport ge had", legt hij uit „Ten tijde van de dienstplicht hadden wij altijd wel enkele topspor ters in huis. Die kregen dan een functie in de organisatie waarbij ze in staat werden ge steld hun sport te beoefenen." Toen in 1996 de dienstplicht werd afgeschaft waren er nog zo'n vijftig zogenaamde top sportplaatsen. Ooit waren dat er negentig. „De Duitsers heb ben er nog wel 750 in hun or ganisatie", klinkt het niet ge heel zonder jaloezie. „Op in ternationale toernooien sco ren de Duitsers altijd nog sky- high. Sinds de afschaffing van de dienstplicht in ons land merken wij op internationale militaire sportevenementen natuurlijk heel goed dat we niet meer die prestaties van vroeger halen." Daar moest wat aan worden gedaan. Van de ene kant om dat sport en krijgsmacht alles met elkaar te maen hebben, maar vooral ook om aan de buitenwacht duidelijk te ma ken dat Defensie zo'n slechte werkgever nog niet is. Kortom, de sporter als uithangbord voor Defensie. Niet veel an ders dus dan de bedoelingen van de gemiddelde sportspon- sor. Veruit het beste voorbeeld daarvan is judoka Mark Hui zinga. Nog spint de lucht macht van genot als ze terug denken aan de thuiskomst van luchtmacht-officier Mark Huizinga nadat hij zijn gou den medaille op de Olympi sche Spelen van Sydney had opgehaald. Straaljagers be groetten de KLM-Boeing waarin het hele olympische gezelschap zat. Een mooier en leuker reclamespotje had ie mand kunnen bedenken. Van Dillen: „De luchtmacht scoort met Huizinga, de ande re krijgsmachtonderdelen zijn best wel jaloers op de lucht macht." Het besef dat sporters van waarde konden zijn voor Defensie was er altijd wel, maar de prestaties van Hui zinga in Sydney hebben dat idee versterkt „Huizinga heeft invloed gehad op het denken in de organisatie", stelt Van Dillen. Tegenover het bezorgen van een positiever imago wil De fensie graag geld en facilitei ten verschaffen. Maar een ver gelijking met elke andere wil lekeurige sportsponsor die de presterende medemens als uithangbord wil gebruiken gaat toch ook weer niet hele maal op, vindt Van Dillen. „Wij wülen uitdrukkelijk dat de mensen in onze organisatie ook wel iets kunnen beteke nen. Als wij geen baan voor hen hebben, dan nemen we ze ook niet aan. Wij weten heus wel dat veel sporters geen verdere carrière bij onze krijgsmacht willen, maar als ze hier weggaan willen we wel hebben dat ze een opleiding hebben gehad." „Mensen aannemen is mo menteel met al die bezuinigin gen wat moeilijk, maar ook als het beter zou gaan, dan zou den wij niet zelf op zoek gaan naar mensen. Ze komen altijd uit eigen beweging naar ons toe omdat ze gehoord hebben van de faciliteiten die wij ku- nen bieden", aldus Van Dil len. „Niet dat ze hier in luilek kerland komen. Ze hebben een baan, maar als ze met een goed trainings- en stageplan komen voor hun sport, dan krijgen ze daar de ruimte voor." In het ondersteunen van de amateursporter heeft hij niet zo'n zin. Wel gebeurt het veel vuldig dat lokale comman danten hulp bieden. Dat geldt voor individuele sporters. Maar ook bijvoorbeeld Jong Oranje van het vrouwenvol leybal profiteert van een sporthal van Defensie. Maar het bureau van commo dore Huub van Dillen zal zich blijven richten op de individu ele topsporter. Als tegenpres tatie kunnen zij bijvoorbeeld - naast het helpen oppoetsen va het imago van Defensie - van dienst zijn bij de sportoplei- ding in de krijgsmacht. Van Dillen: „Claudia Zwiers is bij ons sportinstructrice. Zij is be kend. Het is voor onze men sen best leuk om van zo ie mand les te krijgen. Huizinga scoort natuurlijk heel hoog. Mensen hebben daar wel een bepaalde gevoelswaarde bij." Krijgsmacht en sport horen bij elkaar, vindt Van Dillen. Toen Huizinga zijn goud won werd vaak gevraagd of hij de eerste militair was die zo'n prestatie in de burgerwereld leverde. Niemand binnen de kazerne- muren wist het. Na een zoek tocht in de archieven stuitten de mensen van Van Dillens bureau op de naam van de militair Pahud de Mortanges, die met zijn paarden een keer goud in Parijs (1924), twee maal goud in Amsterdam (1928) en een keer goud in Los Angeles (1932) veroverde. Ne derland speelde in de jaren meteen na de Tweede Wereld oorlog een grote rol in de op richting van de internationale militaire sportorganisatie. Sinds kort zijn de dertien top sporters die op de loonlijst van Defensie staan, onderge bracht in de zogenaamde Topsportselectie. In de loop van dit jaar zal deze groep als zodanig worden gepresen teerd. De wens van Van Dillen en de zijnen om er nog wat topspor ters aan toe te voegen, zal voorlopig niet vervuld kunnen worden. Toch is hij al een te vreden man. Zo werden vier van de vijf judoka's in zijn se lectie in 2002 Nederlands kampioen in hun discipline. Menig sponsor moet zich te vreden stellen met minder. Ondanks nederlaag tegen Jumpers leiderdorp - Het klinkt tegenstrijdig: verliezen en toch een goed gevoel overhouden aan de laatste wedstrijd van het seizoen. Toch was Leiderdorp-coach Joris Zandbergen gisteravond een tevre den man. „Na de 105-69 nederlaag in Tubbergen was de verwachting dat we vanavond weer flink onderuit zouden gaan tegen Jolly Jumpers, maar we hebben een waanzinnige prestatie geleverd." Leiderdorp ver loor thuis met slechts tien punten verschil: 67-77. Daarmee is de rol van Leiderdorp wel uitgespeeld. Zandbergen kon in de tweede play- ofiwedstrijd tegen Jolly Jumpers op slechts drie senioren een beroep doen. Renske van der Voort, Kika Stijger en Marijke Goudberg waren door blessures niet inzetbaar. De coach van Leiderdorp deed dan ook een beroep op drie junioren en ka- det Anouk Breel. „Zij deed het prima - schoot drie op drie - en gaf alvast een voorproefje van hoe de toe komst van Leiderdorp er uit kan zien." Ook over de eerstejaars junior Anouk Gorter, die als spelverdeler in de basis startte, was Zandbergen te spreken. De jeugdige ploeg hield Jolly Jum pers, een team met internationals en Amerikaanse speelsters, lange tijd bij. Bij rust stond het 31-36 en hal verwege het laatste kwart was het verschil nog steeds maar zes punten: 65-71. „We hebben ze flink de stui pen op het lijf kunnen jagen." Toch gaf de ervaring van Jumpers uitein delijk de doorslag. In de slotfase haalde Zandbergen Maris ka van Zegveld naar de kant Ze speelde haar laatste duel en kreeg een publiekswisseL Van Zegveld was tegen Jumpers goed voor 14 punten. Christa Ellis (22 punten) en Lonneke Bransz (18 punten) deden het nog iets beter. Mariska van Zegveld (aan de bal) kreeg een publiekswissel. Zij speelde gis teren haar laat ste wedstrijd voor BV Leider dorp. Archieffoto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22