Alarm over vogelpest bij varkens Remkes vindt straf Van der G. te laag Abu Abbas eindelijk gepakt Leidsch Dagblad i ru i Bom ontdekt, N44 afgesloten 'Vader goot ontstopper in keel dochter' Viroloog: Gevaarlijk voor mens Zonnige kijk WD ziet af van schrappen woonbelasting Leidsch Dasblad uagD ma M OC Leiden lipt leerlingen et kiezen lies wordt iders bij nrtaal muel Johnson heb gemerkt dat ensen aardiger zijn n ik had verwacht en nder rechtvaardig MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 AAAART 1860 INTERNET: www. leidsch dagblad. nl Dagblad NR. 43208 los woensdag 16 april 2003 dagblad NR. 43208 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 (t is ite in de mmetjesfabriek ncent van Gogh mmer^ieel [gemolken friërs begrijpen ets van schuldigingen wassenaar - De ontdekking van een bom uit de Tweede Wereld oorlog nabij motel Bijhorst in Wassenaar, heeft vanmorgen geleid tot enorme verkeersop stoppingen. De bom werd even voor tienen gevonden bij graaf werkzaamheden voor een via duct. De politie sloot daarop de N44 in beide richtingen af. Rond elf uur waren rechercheurs en bomverkenners nog bezig met onderzoek en was nog niet be kend of het nodig is de bom on schadelijk te maken. De afsluiting van de N44 heeft volgens een gemeentewoord voerder geen gevolgen voor het bezoek van prinses Méxima en prins Willem-Alexander aan hun nieuwe woonplaats Wassenaar. Zij komen vanmiddag via een andere route Wassenaar binnen. Toeschouwers van buiten Was senaar kunnen gebruik maken van een omleidingsroute. Emotionele en chaotische rechtszaak tegen Leidenaar door Silvan Schoonhoven leiden/den haag - Een brullende rechter, een luidkeels huilende getuige, geschreeuw op de publieke tribune en zeven parket wachten die moesten voorkomen dat woe dende familieleden de zaal binnendringen. Een rechtszaak tegen een 46-jarige Leide naar van Marokkaanse afkomst verliep gis teren even emotioneel als chaotisch. De Leidenaar wordt verdacht van ernstige mishandeling van zijn dochter. Omdat hij haar omgang met een vriend afkeurde, zou hij haar hebben vastgebonden, geslagen met een elektriciteitskabel, gootsteenont stopper door haar keel hebben gegoten, een sigaret op haar hebben uitgedrukt en haar hebben willen wurgen met haar eigen hoofddoekje. Ook zou hij haar hebben ge schopt, geslagen en met de dood bedreigd. De eis van de officier van justitie: drie jaar celstraf. De dochter had over de mishandeling in ja nuari een belastende verklaring afgelegd toen politieagenten op het rumoer in de woning waren afgekomen. Ze liet toen ook haar verwondingen zien. Toch houdt ze nu bij hoog en bij laag vol dat het 'allemaal leu gens' waren die ze toen had verteld. Toege geven, haar vader was boos op haar geweest en had wat aan haar hoofddoek getrokken, maar dat was alles. Overduidelijk was dat de officier en rechters geen woord geloofden van de nieuwe, sterk afgezwakte verklaring. Ze houden rekening met de mogelijkheid dat het meisje gezwicht is voor druk uit de Marokkaanse gemeenschap om het conflict binnen de eigen kring op te lossen. De zitting tegen de man verliep chaotisch. Huilend viel de dochter haar vader in de be klaagdenbank om de hals, toen ze als getui ge in de rechtszaal werd geroepen. Dat kwam haar op een donderende reprimande van de rechter te staan. „U doet nu precies wat ik zeg! Aan tranen hebben we helemaal niets!", bulderde die. Pagina Ri: 'Die wond? Gevallen met mijn fiets' LP F OF D66 Ijen WD koersen nu in de te versnelling af op een J|im-rechtse coalitie. Pro- itisch komen beide par- er wel uit, maar voor een irmeerderheid zijn zij aan- en op een of meer kleinere en ter linker- of ter rechter- De grote uitdaging voor de informateurs is een meerderheid te vor- ;n daarbij gaat de keus tus- 66 en de LPF. Ook de klei- ""ihristelijke partijen zijn in wijsheid? Feit is dat WD, en LPF, de huidige demis- ire coalitie, weliswaar door aer zijn afgestraft, maar sa- nog altijd een nipte meer- ;id hebben. Premier Balke- bezwoer echter na de ver- igen dat voortzetting van nalitie niet geloofwaardig ijn. Nu de gesprekken met VdA zijn mislukt, krabbelt erug onder het motto dat land wel geregeerd moet en'. In dat geval had hij ge- met de PvdA zaken moe oen. 'F is - zo leert 87 dagen re- gsverantwoordelijkheid betrouwbare partner. De is een tijdje uit de schijn- ers geweest, maar dat zegt over de competentie van de ge roergangers. Na de poli wanvertoning kan een aan- aren oppositie juist loute- werken voor de LPF. De christelijke partijen zijn min een alternatief, alleen al t de ethische vraagstukken e deze partijen zich pro- niet worden gedragen de bevolking, oven D66. Aanvankelijk Dittrich deelname aan cen- - rechts uit, maar nu B alke naar de LPF lonkt, denkt actievoorzitter genuanceer- ïn terecht D66 heeft name- iets te verliezen. De partij is paarse regeringsjaren zo n de kiezersgunst gezonken *n beetje 'links' beleid in centrum-rechts kabinet, wel electoraal gewin kan eren. D66 moet zijn huid uur verkopen en een aantal punten - milieu, onder scoren. Zalm, die gruwt Ie LPF, heeft Dittrich al als d. Nu Balkenende nog. teyer rotterdam/anp - Varkens die besmet zijn met vogelpest moe ten direct worden opgespoord en geëlimineerd, aldus viroloog A. Osterhaus vanmorgen. Dit moet helpen voorkomen dat een nieuw soort virus ontstaat dat gevaar lijk is voor mensen. Als de besmette varkens zelf griep hebben, zouden de twee virussen kunnen samensmelten tot een nieuw virus. „De kans daarop is weliswaar klein, maar als het zich voordoet kunnen de gevolgen wereldwijd desastreus zijn. De vorige eeuw hebben drie nieuwe virussen miljoenen mensen het leven gekost", aldus Osterhaus. Varkens zijn net als mensen een mengvat van griepvirussen. Bij mensen die met vogelpest te maken hebben, adviseerde Os terhaus mondkapjes en een an tigriepprik. Bij varkens is dat on doenlijk. Ook inenten van de miljoenen varkens in vogelpest- gebieden vindt Osterhaus niet praktisch. „Het is een ernstige zaak. Snel screenen en elimine ren is erg belangrijk." Minister Veerman (landbouw) meldde de Tweede Kamer giste ren dat bij verscheidene varkens in de Gelderse Vallei antistoffen zijn gevonden tegen het virus dat nu de vogelpest bij pluimvee veroorzaakt. Deze beesten heb ben het virus dus gehad. De mi nister heeft inmiddels verboden om varkens en varkensmest te vervoeren in de vogelpestgebie- den. Of het besmette varkens vlees nog mag worden gegeten, wordt pas later deze week dui delijk Varkens worden niet ziek van het vogelpestvirus, maar kun nen het mogelijk wel versprei den. Onderzoek moet hierover deze week uitsluitsel geven, al dus de minister. Tot die tijd blijven alle varkens in de toezichtsgebieden in de Gelderse Vallei en Limburg op stal. Varkensvoorman Chris van Gisbergen van LTO-Nederland is woedend op het ministerie. „Waarom komen ze nu pas met het onderzoek? We hebben al vijf weken vogelpest. En in het draaiboek vogelpest staat dat varkens moeten worden ge screend." Het vogelpestvirus is inmiddels ook overgeslagen naar België. Een pluimveebedrijf in Belgisch Limburg is vrijwel zeker besmet geraakt, zo heeft het Belgisch voedselagentschap vanmorgen bekendgemaakt. (advertentie) leiden - De bijna Zuid-Europese temperaturen van de afgelopen dagen vragen om een zonnige kijk op de wereld. Grappige, trendy of klassieke zonnebrillen bepalen het straatbeeld, zoals een rondgang door de Leidse binnenstad laat zien. Ook voor de rest van de week voorspellen de weermannen- en vrouwen nog hoge temperaturen. Pas richting het paasweekeinde wordt de temperatuur lager. Foto: Mark Lamers Vonnis 'inspiratie om door te gaan met discussie over strafverzwaring' Rotterdam/anp-gpd - Minister Remkes van binnenlandse zaken vindt de gevangenis straf van Volkert van der G. van achttien jaar aan de lage kant. Hij ziet het vonnis als 'in spiratie om door te gaan met de discussie over strafverzwaring'. Dat stelde de be windsman vanochtend in het Algemeen Dagblad. „Ik heb mij enigszins verbaasd over het vonnis en dat is een understatement", aldus de minister. De uitspraak is opmerkelijk, omdat politici hun mening over rechterlijke uitspraken meestal niet uiten. Ook het openbaar ministerie (OM) gaat niet akkoord met de achttien jaar gevangenis straf die Van der G. kreeg van de rechtbank van Amsterdam. Het OM vindt dat te weinig rekening is gehouden met het uitzonderlijke karakter van de moord op Pim Fortuyn. Zo heeft de rechtbank onvoldoende laten mee wegen dat Van der G. het democratisch pro ces 'buitengewoon ernstig' wilde frustreren, en zijn belangrijke elementen van zijn per soonlijkheid niet of onvoldoende meegewo gen, aldus het openbaar ministerie gister avond. Het OM had levenslang geëist tegen de moordenaar van Pim Fortuyn. De recht bank vond dat echter een te zware straf voor een enkelvoudige moord, en veroordeelde Van der G. tot achttien jaar cel. In de prak tijk kan de 33-jarige Harderwijker daardoor in 2014 weer vrij komen. Familieleden en aanhangers van Fortuyn reageerden met woede en ongeloof op de uitspraak. Zij vin den net als de LPF en Leefbaar Rotterdam dat hij tot levenslang had moeten worden veroordeeld. De verdedigers van de 33-jarige Harderwij ker, die eerder een straf van twaalf tot zes tien jaar hoog genoeg hebben genoemd, be raden zich ook nog over de vraag of ze in beroep gaan. Advocate Britta Böhler bepleit te gistermiddag haar cliënt als een gewone gevangene te behandelen. „Hij moet dus in een groep worden geplaatst." Pagina Binnenland i: Meer over het proces den haag/gpd - De WD is niet langer van plan de onroerend- zaakbelasting (OZB) voor parti culieren te schrappen, zoals in het kabinet Balkenende-I was afgesproken. Wel willen de libe ralen het 'kwartje van Kok' te ruggeven en de uitkeringen los koppelen van de lonen in de marktsector. Dit blijkt uit voor lopige bezuinigingsvoorstellen, opgesteld door WD-minister Hoogervorst (financiën). De WD wil fors ingrijpen in de WAO, het recht op WW inper- ken, en 150 miljoen euro korten op de publieke omroepen. In to taal mikt Hoogervorst op een bezuinigingsbedrag van circa 15 miljard euro. Koningin Beatrix heeft gisteren de staatsraad Rein Jan Hoekstra (CDA) en minister van staat Frits Korthals Altes (WD) benoemd tot informateurs. Zij zijn van daag begonnen met een gesprek met hun voorgangers Donner en Leijnse. Daarna spreken ze met alle fractievoorzitters. Ze moeten onderzoeken welke par tijen nog meer plaats kunnen nemen in een CDA/WD-kabi- net, zodat dit kan steunen op een Kamermeerderheid. „Onze intentie is niet langer dan enkele weken aan het werk te zijn", al dus Hoekstra. Als derde partij voor een nieuw kabinet valt steeds nadrukkelij ker de naam van D66. Partijlei der Dittrich noemt een kabinet van die partijen met de LPF 'niet wenselijk'. Hij vraagt wel een prijs: CDA en WD moeten in stemmen met verdere democra tische vernieuwing, meer geld voor onderwijs en voor natuur en milieu. Volgens WD-partij- leider Zalm is D66 een stabielere partij dan de LPF. Maar als D66 'absurde eisen' stelt is het met de liefde snel over, waarschuw de hij. LPF-leider Herben stelt dat zijn partij na de strubbelin gen indertijd heeft bewezen wel een stabiele partij te zijn. Binnenland i: Meer over de formatie Baby dood na gooi uit raam sittard - In Sittard is gister avond een baby van nog geen jaar oud overleden, nadat het meisje uit een raam op de vijfde etage van een flat was gegooid. Het kind was op slag dood, meldt de politie. Een man en een vrouw, familieleden van de ouders, zijn aangehouden. Zij waren dezelfde dag uit Somalië aangekomen. Parlementslid wil Saddam-straat Jakarta - Een vooraanstaand parlementslid in Indonesië wil dat een straat in de hoofdstad Jakarta naar Saddam Hussein wordt vernoemd om 'de dappe re strijd van het Iraakse volk te gen de door de Verenigde Sta ten geleide invasie' in Irak te eren. Sabam Sirat, parlementa riër en een van de stichters van de partij van president Mega wati Sukarnoputri, heeft hiertoe vandaag een aanbeveling ge stuurd naar het stadsbestuur van Jakarta. De Indonesiërs hebben de oorlog in grote meerderheid veroordeeld, hoe wel het regime van Saddam in Indonesië op slechts weinig steun kon rekenen. door Akijn Visser bagdad - De Palestijnse man die in 1985 de kaping leidde van het cruiseschip Achille Lauro is gis teren opgepakt in Bagdad. Abu Abbas wordt vastgehouden door Amerikaanse troepen, zo heeft een Amerikaanse functionaris in Washington laten weten. Met de arrestatie van Abu Abbas hebben de Amerikanen een van de meest gezochte Palestijnse terroristen in handen. Na de be ruchte kaping van het cruise schip Achille Lauro in 1985, bracht Abbas het grootse deel van de tijd door in Libië en Irak Vanuit die landen bleef hij be trokken bij het terrorisme. De Palestijnse Autoriteit eist de vrijlating van Abbas. Zijn arres tatie zou in strijd zijn met een in 1995 door Israël en de Palestij- nen gesloten interim-akkoord dat ook is ondertekend door de Verenigde Staten. Abu Abbas, ook wel Moham med Abbas genoemd, is de lei der van het Palestijns Bevrij dingsfront PLF. Leden van die groepering kaapten op 7 okto ber 1985 het Italiaanse cruise schip Achille Lauro. De kapers eisten de vrijlating van vijftig Pa lestijnse gevangenen in Israël, in ruil voor de levens van de 600 passagiers. Tijdens de actie schoten de kapers de invalide bejaarde joodse Amerikaan Le on Klinghoffer in zijn rolstoel dood, en gooiden hem over boord. Enkele dagen later meerde de Achille Lauro in Port Said in Egypte aan. Abbas en zijn drie handlangers kregen een vrijge leide naar Tunesië. Onderweg werd het lijntoestel door Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen ge dwongen om te landen op een NAVO-basis in Italië, maar na fel Italiaans protest mocht het vliegtuig zijn reis vervolgen. Pas later werd Abbas door de Itali aanse autoriteiten bij verstek tot vijf keer levenslang veroordeeld. In 1990 probeerden zestien zwaarbewapende guerrillastrij ders van de PLF met speedbo ten de kust bij Tel Aviv te berei ken waar ze een bloedbad wil den aanrichten. Het Israëlische leger wist de aanslag ternauwer nood te voorkomen. Washing ton eiste hierna van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Tunis dat het de kleine PLF-factie en Abbas uit haar ge lederen verwijderde. PLO-leider Yasser Arafat weigerde dit, en de relaties met de VS waren sinds dien voor jaren verstoord. In 1990 zette Libië onder zware Amerikaanse druk Abbas het land uit en werden de trainings kampen van het front gesloten. Abbas en zijn handlangers wa ren hierna welkom in Irak. Tij dens de invasie van Koeweit in 1990 vochten leden van de PLF mee met het Iraakse leger. In interviews liet Abbas zich steeds gematigder uit. In 1998 noemde hij de kaping van de cruiseschip Achille Lauro 'een vergissing'. Ook distantieerde hij zich van de terroristische aan slagen op de VS van 11 septem ber 2001. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Abu Abbas in 1996. Foto: Reuters/Ahmed Jadallah Postcode Telefoon (ivm controle nabezonjng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gronumrner aj 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl TTiT%T

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1