LEIDEN REGIO 3'Alles wordt straks anders bij Portaal Leiden amü-i Iiaos blijft uit bij vernieuwing in gezondheidszorg 'Vliegende schotels' blijven in de De Genestetstraat? Onderzoek naar moord in Lisse bijna afgerond R3 2006 weer diumdag cale schiedenis Patiënten snappen weinig van nieuw zorgbudget woensdag l6 APRIL 2003 De Stichting Podium Geschiedenis wil ie stichtingen en ver in Rijnland helpen opzet van websites en zorgen dat zij hun ar en foto's op internet zetten. Dit bleek gister- tijdens een vergadering igingswoordvoerders landse Huys, het za- iplex naast de Leidse indse kerk. Met de hulp Podium moeten de lo- historische verenigingen ihoger plan' komen, aa got aantal lokale histori- organisaties in Rijnland löijrórig jaar de handen ineen W) amenlijk een Podiumdag td Hooglandse kerk te hou- ij wilden elkaar daar beter kennen. De dag was een "-{succes: er kwamen maar .200 mensen op af. Orga- van een tweede Podium- I jkt echter onhaalbaar. De l zijn met 50.00 euro te evenals de belasting voor rilligers. er torische organisaties zijn Ie Podiumdag echter van gd dat samenwerking in loordeel is. Zij willen hun I organisatie niet meer broeden op vervolgacti- Voorzitter Jack Blom- resenteerde gisteren een oma tot en met 2006. Er en tijdschrift komen dat de vier jaar verschijnt en twee symposia houden. ;ste moet al op zaterdag i plaatshebben. Pas in imt er opnieuw een Podi- idium voor Lokale Ge- nis moet vooral een zijn voor historische or- rj} ies om elkaar te helpen. ge clubs hebbenwebsites Val bezig met het digitali- ■n interessant archief- en teriaal. Andere zijn lang ,afnno niet. De Oudheidka- lerdorp bijvoorbeeld as een jaar een compu- r. el sympathisanten staan ivennig tegenover de mo- ea den. Gebruikmaken van gelijkheden van internet k een manier zijn om if|eden, donateurs en vrij- te werven. Dat is hard meent Blommers. Veel che clubs vergrijzen. Woningbouwcorporatie streeft naar daadkracht en kwaliteit door WIm Koevoet leiden - Portaal, actief in Leiden, Nijmegen, Arnhem, Eemland en Utrecht, gaat op de schop. De re organisatie gaat ook aan Portaal Leiden, de grootste woningbouw corporatie van de stad, niet onge merkt voorbij. Portaal Leiden wordt nog zelfstandiger. In de Leidse vestiging aan het Schuttersveld bezetten zo'n tachtig medewerkers circa ze ventig arbeidsplaatsen. Ge dwongen ontslagen zijn volgens A. van Usen, voorzitter van de raad van bestuur, niet aan de orde, maar van veel medewer kers verandert het werk. Op 1 ja- nuarimoet Portaal nieuwe stijl een feit zijn. Voor de ldant wordt Portaal, dat per jaar zo'n 800.000 telefoon tjes krijgt te verwerken, als ge volg van de reorganisatie, beter bereikbaar. Volgens Van Usen blijkt uit recente enquêtes dat Wanten ontevreden zijnover de bereikbaarheid. De reorganisatie moet de corpo ratie een ander imago opleve ren, vindt de nieuwe directeur van Portaal Leiden, L. de Boer. Het is de bedoeling dat Portaal Leiden, nu nog te veel een 'de fensieve organisatie', wordt om gezet in een 'radicale klantge- richte corporatie die kwaliteit le vert. En wordt begrepen'. Op Portaal wordt dikwijls ge mopperd. Door huurders en door gemeenteraadsleden. Of het nu om de vernieuwing van de Oranjegracht en Waadgracht of over 'de communicatie van Portaal' gaat, de organisatie is steevast mikpunt van kritiek. Volgens De Boer en Van Usen is er daardoor in de publieke opi nie voornamelijk aandacht voor 'het negatieve'. De twee geven toe dat Portaal er nog niet in slaagt om de prestaties 'goed voor het voetlicht te brengen'. Bescheidenheid zou daarbij een rol spelen. „Veel van wat we doen, gebeurt in fasen en we kunnen dikwijls pas wat laten zien als het Waar is. Maar het besef dringt door dat je niet per se hoeft te wachten tot de laat ste woning Waar is. De borden met de kreet 'Portaal werW aan wonen' zijn een voorbode van onze andere aanpak. We willen meer daadkracht tonen." Portaal Leiden moet volgens directeur L de Boer een klantgerichte corporatie worden die kwaliteit levert. Foto: Henk Bouwman Portaal Leiden worstelt ook nog met de erfenis van de Woning bouwvereniging Leiden (WBL) waarmee het een paar jaar gele den is gefuseerd. „De WBL was de op één na armste corporatie van Nederland", memoreert Van Usen. „Er was geen geld om een verrot kozijn te vervangen. De kunst was toen om gebakken lucht te verkopen. Met een bak- We koffie werd de Want gerust gesteld. Wij willen het nu anders aanpakken." De Boer is alweer de derde di recteur die Portaal, dat nu drie jaar actief is in Leiden, naar vo ren schuift. Niets dan lof van Van Usen over de kwaliteiten van de eerste directeur, J. de Greef, maar deze was door de fusieperikelen onderdeel gewor den van een imago waarmee Portaal juist wilde afrekenen. De Greef, die volgens Van Usen werd geassocieerd 'met hangen de koppies', is nu als directeur in een andere Portaal-regio ac tief. Zijn opvolger, C. Buijs, was vooral aangesteld om vastgelo pen discussies open te breken. Hij gooide dan ook direct na zijn aantreden wat knuppels in het hoenderhok. Zo lanceerde hij het idee om volkstuincomplex Ons Buiten te bebouwen. Buijs is inmiddels 'weggeroepen' om zich voor Portaal geheel te wij den aan het beleidterrein 'wo nen en zorg'. Sinds de fusie met de WBL, me moreert De Boer, 'is er voor tientallen miljoenen euro's in onderhoud van onze Leidse wo ningvoorraad gestoken'. „Het budget daarvoor is in Leiden op zo'n 2.000 euro per woning ko men te liggen. Dat is twee keer zo veel als in de andere regio's. Het verleden kunnen we niet veranderen, maar we kunnen het morgen wel beter doen dan gisteren." Van Usen: „Portaal wil voor zijn Wanten scoren zoals de gemid delde Weinere corporaties dat doen en diezelfde Wanten laten meeprofiteren van de schaalver grotingen van Portaal. Dankzij de relatief grote omvang van Portaal, zegt Van Usen, is 'risi coverdeling' mogelijk. „We kun nen het ons veroorloven om meer te investeren in één van onze regiobedrijven dan het op brengt, want we kunnen dat compenseren met de resultaten die elders worden geboekt." Een ander voordeel van de forse schaalgrootte is, zegt hij, dat bij de inschakeling van ondersteu nende diensten professionals' kunnen worden ingehuurd, zo als bijvoorbeeld bij automatise ring. Het besef dat de verschillende regiobedrijven nog meer over hun werkgebied te vertellen zouden moeten krijgen, was het uitgangspunt bij de reorganisa tieplannen. „In Leiden moet De Boer 'wie, wat en waar' bepalen, zegt de voorzitter van de raad van bestuur. De wensen van de Wanten vormen daarbij het uit gangspunt. „In het jaarverslag wordt Leiden ook meer apart becijferd." De regiobedrijven worden in vier afdelingen opgesplitst die elk een hoofdtaak krijgen. 'Kwa litatief hoogwaardige dienstver lening', aldus Van Usen, staat op één. Portaal moet klantge- richt te werk gaan. „Als wij we ten", aldus De Boer, „dat de kinderen van huurders de deur uitgaan en de woning dus te groot wordt, kunnen we ze ac tief benaderen en een Weiner huis aanbieden. Dat is bevor derlijk voor de doorstroming. We kunnen wel net als de Leidse gemeentepolitiek roepen dat de woningmarkt is verstopt en ons volledig focussen op Valken burg, maar dan weet je maar één ding zeker en dat is dat er niets gebeurt." Van Usen: „Por taal neemt het initiatief en dat is men in Leiden niet gewend." De twee noemen verder onder houd en 'de leefbaarheid op wijkniveau'. „Met het onder werp 'vitale leefomgeving" heb ben we ons tot dusverre nauwe lijks bemoeid. We beheerden onze complexen. Punt. We wil len nu aan de weg timmeren." De vierde doelstelling van de re giobedrijven is 'het volgen van ontwikkelingen op de langere termijn van vastgoedontwiWce- lingen'. Portaal Leiden moet be leid maken voor de wijziging, samenvoeging of geschikt ma ken van woningen voor oude ren. „We hebben nu nogal een eenzijdig aanbod met veel por tieken en etageflats. Door meer differentiatie voorkomen we een uittocht naar Voorschoten en Leiderdorp." Voor de klant, zegt Van Usen, wordt Portaal beter bereikbaar. „We willen dat alle bellers hun vragen stellen aan een 'call cen tre', Portaal Klantenservice in Veenendaal. Telefoontjes over huursubsidies, lekkende riolen en piepende deuren kan het Veenendaalse team volledig af handelde. inclusief de inschake ling van een aannemer. We gaan gebruik maken van een modem systeem. Alleen mensen met vragen over lokale omstandig heden worden doorverbonden naar het bewuste regiokantoor. Wat niet Leids is, moet je ook niet Leids maken, is het credo. „Maar het call centre is wel van de regiobedrijven, dus als De Boer wil dat ze in Veenendaal zeggen dat het kantoor in Lei den op 3 oktober dicht is, dan gebeurt dat ook." elf Reinders Chaos. Dat voorspelde re*lien van het zorgkantoor olland Noord vorige zo- f Vanaf 1 januari zou er anders zijn in de zorg. ^fctste verandering voor de het geld van een per bonden budget (PGB) irect op de rekening ge- oomens zorgkantoor zou d moeten overmaken, ras er nog lang niet klaar ministerie strooit met jke regels, klaagde ze, ontbreekt aan geld en om ze uit te voeren. Ze tstel. Half april is het nu. aangebroken? Krij gen patiënten op tijd hun geld? Nee, de chaos is uitgebleven. En ja, iedereen krijgt op tijd zijn geld. Koomens smeekbede om uitstel van de nieuwe maatrege len werd opgevolgd: 1 januari werd 1 aprü als ingangsdatum van de zogeheten modernise ring van de AWBZ, de wet die de zorg voor ouderen, gehandicap ten en de psychiatrie regelt. De zorgkantoren, die door de ver nieuwingen een belangrijkere rol in de zorg zijn gaan spelen, kregen extra tijd om zich voor te bereiden. „En die tijd hadden we hard nodig", zegt Koomen. „Er waren wel wat probleempjes met de automatisering, zodat we procedures handmatig moesten afhandelen. Maar met kunst- en vlieg- en houtje-touw- tjewerk lukt het ons te doen wat we moeten doen." Wat houden de veranderingen in? Sinds twee weken moet iede re oudere, lichamelijk en ver standelijk gehandicapte en psy chiatrische patiënt voor hulp naar het Regionaal Indicatieor gaan (RIO). Die bepaalt als enige welke hulp nodig is. Voor die tijd hielden verschillende in stanties zich daarmee bezig. Verder zijn de regels voor het persoonsgebonden budget ver simpeld. Met zo'n zorgbudget kunnen patiënten zelf bepalen hoe ze aan zorg komen: van een traditionele zorginstelling of van iemand die ze inhuren. Die per soon kan ook een familielid of buur zijn. Dat kon al, maar het oude systeem kende zo veel rompslomp dat maar weinig mensen er gebruik van maak ten. Nieuw bij het PGB-nieuwe stijl is dat patiënten het geld di rect op hun rekening krijgen. Dat doet het regionale zorgkan toor, terwijl tot voor kort de So ciale Verzekeringsbank de finan ciën deed. De RIO's hebben het door de veranderingen extra druk gekre gen. Staatssecretaris Ross van volksgezondheid voorzag pro blemen en beloofde geld en mensen als RIO's in de proble men zouden komen. Maar de RIO's voor de Leidse regio kun nen de drukte aan. „We hebben de zaak op de rails", zegt hoofd H. Bekkers van het RIO Duin en Bollenstreek. „Er is geen wachtlijst voor indicatiestel ling." Directeur J. Kieft van het RIO voor Leiden en omstreken: „Het zijn zware tijden, maar we hebben geen achterstanden." En directeur S. van Geel van Stichting Zorgwijzer, het RIO voor de Rijnstreek, zegt: „We hebben geen wachtlijst. Maar de bedrijfsvoering moet verande ren, en daar zijn we hard mee bezig. De modernisering is een gigaproject met ups en downs. We hadden wat problemen met de automatisering, maar de cli ënten hebben daar niets van ge merkt." Per Saldo, de vereniging van pa tiënten met een PGB, heeft nog wel een klacht. Bij de nieuwe methode die de RIO's gebrui ken, gaan sommige PGB-hou- ders erop achteruit: ze krijgen minder geld voor zorg. „Wij hebben dan wel bij de staatsse cretaris afgedwongen dat de mensen er dit jaar in elk geval niet op achteruit gaan", zegt Per Saldo-directeur A. Saers. „Maar volgend jaar zijn ze wel de klos. Ze kunnen dan minder zorg in kopen. Dat is een nadeel van de veranderingen. Dat moet wor den opgelost." leiden - Bij veel ouderen, ge handicapten en psychiatrische patiënten met een persoonsge bonden budget (PGB) heerst onduidelijkheid over de veran deringen. „We worden over spoeld met telefoontjes over het PGB-nieuwe stijl", zegt zorgmanager L Koomen van het Zorgkantoor Zuid-Holland Noord. De bellers zitten vooral met onduidelijkheid over hoe het nu zit met de financiën en over het nieuwe systeem van indiceren. De speciale tele foonlijn die we daar we daar voor hebben, kan het werk niet aan. We werken nu al met te- rugbelafspraken." Koomen be grijpt de onzekerheid van PGB-houders weL „Hoewel het allemaal simpeler is geworden, is het toch wel een hele veran dering." Patiënten krijgen sinds 1 april hun PGB op hun rekening gestort. Ze moeten het geld zelf beheren. Achteraf controleert het zorgkantoor of de bestedingen terecht zijn ge weest. Het PGB-telefoonnum- mer van het zorgkantoor is: 071-5825931. Ijarige jongeman uit de irdamse Jordaan kwam J. iers in 1946 naar Leiden, ig op bezoek bij een 'in het Haagwegkwartier. «1 van Leiden had toen is Lammers iets van een Want als je er niets te n had, kwam je er niet. irdanees voelde ik me n thuis in de buurten ben vanaf die eerste dag nooit meer weggegaan. Iedereen ken de elkaar en hielp elkaar waar nodig en de wijkagent deed 's nachts de deur voor je dicht als je vergeten had deze af te slui ten. Vanaf de Toussaintkade keek je uit over boerderij Nooit- gedacht van boer Stoel naar Voorschoten en Zoeterwoude. Bij helder weer kon je de con- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat Rgt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 touren van Rotterdam herken nen." U vraagt zich af: waarom dit verhaal? „Dat is de verbondenheid met de buurt", vervolgt Lammers. „Het was een buurt waar elke zaterdag het koper van de trek bel, de brievenbus en de deur knop werd gepoetst, de straten waren er geschrobd en de gor dijnen waren gewassen. Bij mooi weer zat je 's avonds bui ten al of niet met een gitaar te zingen met de buren tot de lan taarns aangingen." Nu komt de aap uit de mouw. „Die lantaarns, en daar gaat het hele verhaal om", aldus Lam mers „waren ons net zo dier baar als onze medebewoners die mij verwelkomden bij te rugkeer als militair uit het voor malige Nederlands Indië. Bij de renovatie van de buurt, circa dertig jaar geleden, zijn die lan taarns hier geroofd. Nustaan ze als nostalgische versiering in de binnenstad of worden ze daar nog geplaatst Dacht u dat het arbeidersvolk van het Haag wegkwartier niet trots was op zijn wijk en het wijkmeubilair? Sinds de renovatie vraagt ieder een zich af waar de oude lan taarns zijn gebleven. Ook wij vinden de legende schotels die er nu staan niet mooi en willen de oude lantaarns terug. Bij elke gelegenheid dat wij met raadsleden en wethouders in contact kwamen, hebben we dit onderwerp aangekaart, maar nog nooit hebben we ant woord gekregen." Dat antwoord krijgt Lammers nu van ons. Hij kan de klassieke verlichting in zijn straat en aan palende dreven wel vergeten. „Want in het beleidsplan open bare verlichting van de ge meente staat dat in het cen trum, behalve op doorgaande routes en in winkelstraten, klas sieke verlichting is dan wel komt, passend bij het karakter van de stad", laat een woord voerster van de gemeente we ten. „Daarnaast worden histori sche invalswegen zoals de Jan van Goyenkade, Haarlemmer weg, Utrechtse Jaagpad en Rijnkade van dezelfde sfeerver lichting voorzien. Maar de De Genestetstraat ligt niet in dat gebied. Dus zoals het er nu uit ziet, komt die straat niet voor klassieke verlichting in aanmer king. Maar het beleidsplan wordt in mei nog in de ge meenteraad besproken. Dus helemaal vast staat het nog niet" Dat wordt lobbyen voor de be woners van het Haagwegkwar tier. Eric-Jan Berendsen 'Verwerkingsavond' voor buurtbewoners De bewoners van de De Genestetstraat zijn niet blij r taarnpalen in hun straat. Foto: Hielco Kuipers door Anton Diedrich lisse - De 40-jarige Lissenaar die maandagmiddag dood werd ge vonden aan de Jachthavendam is inderdaad de moordenaar van de 41-jarige vrouw die 's mor gens is doodgeschoten. Dat blijkt uit politieonderzoek. Hij heeft zich na de moord met twee pistoolschoten van het le ven beroofd. In de Van Ostadestraat, waar de vrouw werd doodgeschoten, leggen mensen bloemen ter her innering aan de gebeurtenis. De gemeente Lisse houdt vlak na Pasen een besloten 'verwer kingsavond' voor de mensen uit de buurt. De man en de vrouw hadden een relatie. Zij hadden geen kin deren. Volgens de politie was de vrouw te voet onderweg naar haar werk en kwam de man haar in de auto achterna. Na een woordenwisseling bracht hij haar om het leven met vijf of zes schoten. In de struiken bij een slootje, naast de jachthaven, sloeg ?iij de hand aan zichzelf. Dat de man twee schoten op zichzelf kon afvuren komt vol gens de politie doordat bij som mige wapens het eerste schot veel vingerdruk nodig heeft, ter wijl voor een tweede schot een lichte aanraking van de trekker genoeg is. In Lisse gaat het hardnekkige gerucht dat twee kinderen de man zouden hebben gevonden. Dat is volgens de politie perti nent niet waar. Een politieman die aan die kant de omgeving moest afsluiten, ging zelf op on derzoek uit en vond het li chaam. „Maar als kinderen bij voorbeeld de eerste moord heb ben zien gebeuren, dan willen we dat wel graag weten", zegt woordvoerder J. Nelemans van de politie. „Niet omdat we de informatie nodig hebben, maar vooral omdat er misschien enige nazorg nodig is." Bij het lichaam van de man is het moordwapen gevonden. De politie kan het onderzoek afron den zodra de resultaten van het onderzoek door de technische recherche binnen zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15