REGIO Zeshonderd kilometer hard trappen door Siberi 'Het bloemencorso is een wereldevenement' 'Het mag wel wat moderner. En met minder reclame' HDC970 woensdag l6 april j NAVRAAG Dirk Kuyt was gisteravond de beste man van het veld in de beker wedstrijd FC Utrecht-PSV (2-1). De Katwijker speelde zich, achter de spits dit keer, volkomen leeg, stond aan de basis van het tweede doelpunt en had op die manier een belangrijk aandeel in de zege van Kuyt is om in te lijsten de financi eel ge plaagde club uit de Domstad, die de bekerfinale mag spelen in de Kuip. Kuyt speelde precies zoals de Utrecht-fans hem graag zien spelen: 'met het bloed in de ogen' en hij werd na de zege letterlijk op handen ge dragen door de uitzinnige supporters. Die zullen hem dus wel met le de ogen zien vertrekken. Of niet? Navraag bij MARC VERHOEF uit Zeist, voorzitter van de 150 leden tellende fanclub van Dirk Kuyt. Hoe kijken jullie tegen het vertrek van Kuyt aan? „Het is natuurlijk heel jammer dat hij weg gaat, want met doelman Wapenaar heeft hij dit seizoen heel erg veel voor de club bete kent. Ook gisteravond speelde hij weer heel sterk. Maar anders dan bij Wapenaar, die met Ajax in onderhandeling is, gunt ieder een in Utrecht Dirk de kans die hij nu krijgt. Komt omdat hij naar Feyenoord gaat en niet naar Ajax, want dat ligt veel gevoeliger. Als hij naar Amsterdam zou zijn vertrokken, zou hij heel wat minder sympathie hebben ge had." Wordt de fanclub na zijn vertrek opgehei>en? „Waarschijnlijk niet. We moeten er nog over praten in het bestuur, maar vermoedelijk gaan we wel door. Dirk is ook zo aardig. Hij kan met iedereen goed opschieten, staat al tijd voor de leden van de fanclub klaar en is nooit te beroerd om een handtekening te geven. Dat geldt overigens voor alle spelers van Utrecht." Daarvan gaan er nu misschien wel negen of tien weg. Hoe moet het nu verder? „We kunnen alleen maar hopen dat de nieuwe spelers het goed oppakken, maar meer dan de middenmoot zal er vermoedelijk niet inzitten. Laat staan dat we nog eens mee kunnen doen om Eu ropees voetbal. Dus moeten we dat nu maar halen en dan hoop ik dat we Ajax in de finale treffen. Dan kunnen we meteen het on recht van vorig jaar rechtzetten. Voordeel is in elk geval dat Dirk Kuyt nu wel mag meedoen. Hij wil ontzettend graag met een prijs vertrekken bij Utrecht, zoals hij altijd ten koste van alles wil win nen. Dat is gewoon zijn mentaliteit." Neemt de fanclub daarna nog persoonlijk afscheid van Kuyt? „Natuurlijk. Tijdens een fanclubdag op 21 juni, rondom het stadi on. Met een voetbaltoernooi, een veiling en spelletjes voor de kin deren, want die moet je ook bezig houden. Dat is ons officiële af scheid van Dirk en dan willen we hem ook wat meegeven. We we ten nog niet wat, maar het wordt vermoedelijk zoiets als een inge lijst schilderij van hemzelf. Daar denken we aan, want hij is een voetballer om in te lijsten" tekst: Paul de Tombe foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 17 april TER AAR - Alle openbare gebouwen die de gemeente Ter Aar rijk is (raadhuis, dorpshuis, sporthal, brandweergarage en de enige weken geleden opengestelde nieuwe provinciale brug over het Aarkanaal) zijn dit weekeinde rijkelijk besmeurd met verf. Zowel spuitbusjes als kwasten hebben als materiaal gediend waarmee de 'kladderaars' hun grieven hebben kenbaar gemaakt. Volgens de rijkspolitie in het dorp zullen er heel wat manuren moeten worden geïnvesteerd om de verf te verwijderen. 'Jeugdwerk hoeft niet' is één van de kreten die op het gemeentehuis is geschilderd. "We weten dus wel uit welke hoek de wind waait," vertelt een woordvoerder van de politie. "Alleen we kun nen het nog niet hard maken". Burgemeester Verhoef, die de laatste maanden druk aan het jeugd werk binnen zijn gemeente heeft gesleuteld, legt in geen enkele rich ting een link. "En als er mensen zijn die aan de Schakeljeugd den ken, dan kan ik me dit nauwelijks voorstellen. Er was dit weekeinde in dit dorpsdeel een bazaar waar zoveel saamhorigheid was, dat ik ge woon niet wil geloven dat we hier moeten zoeken." ANNO 1978, maandag 17 april LEIDEN - Zo'n vijfentwintig kinderen leefden zaterdagmiddag op straat hun fantasie uit in een tekenwedstrijd van museum De Laken hal. De wedstrijd was opgezet rondom de opening van de tentoon stelling over 'Cobra in Nederland'. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: 8.M. Essenberg. C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. OORLOGSDAGBOEK Saddamthe movie'deel 1 tot en met 83 Leidenaar Thomas Erdbrink (27) is oud-medewerker vari het Leidsch Dagblad. Hij woont te genwoordig in Teheran, waar hij Midden-Oosten-correspon- dent is voor NRC Handelsblad. Momenteel vertoeft hij als oor logsverslaggever in de stad Ti krit, het voormalig machtscen trum van Saddam. De bevrijding van de laatste Iraakse stad, Tikrit, verliep net zo als alle andere veldslagen. Een paar mannen met machi negeweren schoten wat op Amerikaanse troepen en die stuurden er bommenwerpers op af om met de muggen af te rekenen. Serieuze tegenstand kon je dit niet noemen, vertel de een Amerikaanse soldaat me. „De meeste Iraakse strij ders gaan letterlijk en figuur lijk in rook op." Tikrit zou het bolwerk zijn ge weest van Saddam Hoessein. Het hoofdkwartier, de ge boorteplaats, het machtscen trum. Mijn verwachtingen over de stad waren hoogge spannen; straten van goud, dat soort werk. Maar toen we de stad naderden en ik zag nog steeds overal die schapen langs de weg, bleek dat al snel een illusie. Het was eigenlijk een Iraakse stad als alle ande re met het verschil dat hier (nog) niet werd geplunderd. Het hoofdkantoor van de par tij van Saddam Hoessein, de Baath, was daarom nog maagdelijk onaangeraakt. Tientallen verschillende por tretten van de 'Grote Oom' lachten me toe. Op de bu reaus van de receptiekamer lag een laag stof. Klaarblijke lijk was al lang geleden beslo ten dat het gebouw een mo gelijk doelwit was. Eén trap hoger was de ingang tot de Baath-bioscoop; welke kas krakers daar in het verleden werden vertoont, werd me niet duidelijk, maar plotseling begon de plek voor me te le ven. Ik stelde me voor hoe de geüniformeerde mannen in keurige rijtjes op de stoelen zaten, hun ogen gericht op het scherm, waar ook weer het portret van Saddam op was geschilderd. Die moet dus altijd als een soort geest op de achtergrond van de film te zien zijn geweest. 'Saddam, the movie', deel 1 tot en met 83. Dat soort werk. Een licht bundel viel door het ventilat orgat, wat het allemaal nog spookachtiger maakte. Het was het geluid van Ameri kaanse bommenwerpers dat me uiteindelijk deed besluiten het gebouw te verlaten. Bui ten stonden de twee plunde raars klaar die niet naar bin nen durfden, omdat ze vrees den dat het gebouw een doel wit voor de Amerikanen was. Het schilderij van de Iraakse president dat ik had geplun derd wilden ze niet. „Daar hebben we er al genoeg van." Verder was er bijna niemand op straat, behalve dan de Amerikaanse soldaten uit Io wa, Kentucky en Alabama, die met hun tanks wat rond re den. Soms staken Irakezen hun hoofden buiten de deur, maar voor de rest was Tikrit een dode stad. De Amerikanen verzamelden zich op het centrale plein, vlak bij een standbeeld van Saddam Hoessein op een paard. Een restaurantje open den snel zijn deuren voor de nieuwe klandizie, maar de soldaten hadden lunchpak- ketjes met snoep en ander voedsel uit hun vaderland. Teleurgesteld zat de eigenai languit op een stoel. Geen werk, geen inkomen. De glo euze bevrijding van Tikrit \y een feit, alleen jammer dat( bevrijders geen kebab atea oegstgeest - Opkruiend ijs, de zon die weerkaatst op het diepblauwe bevroren Baikalmeer. Vis, heel veel vis op een geïmproviseerde steengrill. En zeshonderd kilometer heel hard trappen op je fiets om je einddoel te bereiken. Voor Herbert- Jan Anholts (32) uit Oegstgeest was dit iets meer dan een week geleden nog dagelijkse kost In een maand tijd reed hij samen met nog dertien ande ren op speciale fietsen over het bevroren Siberi-" sche Baikalmeer. „Waarom kom je niet in de len te, vroegen alle Russen mij. Ze verklaarden me voor gek, wie fietst er nu in de winter, in de zo mer is het Baikalmeer veel mooier. Maar als ik de zon zie ondergaan op die ijsvlakte en ik zie al die verschillende kleuren: er bestaat niets mooiers." Het is niet de eerste keer dat Anholts zich aan de koude tocht over het Baikalmeer waagde. Ook in 2000 maakte hij de tocht met twee an dere vrienden. Ze reden eerst in vier maanden tijd van Nederland naar voormalig Rusland, en vervolgens nog een maand over het Siberische meer. „De voorbereiding was toen alleen lang niet zo goed", zegt Anholts. Bij min vijf graden overdag, en min dertig 's nachts, hadden ze het toch kouder dan verwacht. „Onze schoenen waren niet warm genoeg. We hebben een paar keer bevroren tenen gehad." Daar was dit keer geen sprake meer van. Hoe wel het af en toe best koud kon worden in hun tentjes op het ijs, maar met de speciale laarzen die ze aanhadden, en speciale fietsen met 800 'spikes' konden ze de kou, het ijs en de sneeuw goed aan. Het viel allemaal best wel mee. De kou is ook zo vergeten als je de natuur ziet, en onderweg telkens weer aardige mensen te genkomt, zegt Anholts. „Het is als een warme deken. Ze zijn zo vriendelijk en gastvrij. In 2000 fietsten we met zijn drieën, en werden we over al binnen gevraagd, maar ook met veertien man was dat zo. Auto's stoppen voor je, en la den vóór veertien man vis uit, met augurken. En natuurlijk met een glaasje wodka erbij." An deren reden zestig kilometer om ze hardge kookte eieren en een flesje cola te brengen. „Omdat ze het zo fantastisch vonden wat we deden." Maar het meest geroerd was Anholts misschien nog wel van het jongetje dat 120 ki lometer achterna reed om ze hun verloren landkaart terug te brengen. „Die waren we on derweg verloren. Het stond vol met coördina ten, en die hebben de Russen zelf niet eens om- Herbert-Jan Anholts pauzeert tijdens de lange tocht door ijskoud Siberië. Publiciteitsfoto dat het Amerikaanse legerkaarten zijn. Ze had den de kaart dus goed kunnen gebruiken, en toch komen ze 120 kilometer rijden, om het aan ons terug te geven. Zoiets vind ik echt fan tastisch. Dat overkomt je in Nederland niet." Rusland heeft echt zijn hart gestolen. In 1998 reed hij voor het eerst met zijn fiets door Azië, voor zeven maanden, en hoewel hij Pakistan, Nepal en Tibet echt fantastisch vond, na zeven maanden 'begon het ook wel te irriteren.' „Zo- Martine Zeijlstra dra je 's ochtends uit je tent kwam, zaten ei mensen op hun hurken om je heen. Kijken je doet. En ze draaien aan je versnellinge moet iedere keer zo opletten. Je wordt 01 binnen gevraagd, maar je komt er ook I niet meer weg, ook al ben je vreselijk moe is erg onbeleefd om weg te gaan." Dat is he Rusland nog nooit overkomen. „Als je een gaapt sturen ze je meteen naar bed toe. En laten ze je met rust. Echt een verademing." De reislust en de zucht naar avontuur zat! waarschijnlijk altijd al in het bloed, denkt holts. Het fietsen echter niet. „Ik deed vn wel aan triatlons, en was wel altijd bezig mijn grenzen te verleggen. Te kijken hoe mijn uithoudingsvermogen was, hoe lai kon volhouden." Zijn vriend Ralph Tuyn hem aan, en sindsdien fietsen ze samen om wereld. „Als je alleen maar gebruik maald bussen en treinen als backpacker mis je zd Je stopt nooit bij de kleine plaatsjes, en doen wij wel. Op de fiets leer je de mensfl de cultuur echt goed kennen." En Anholts en zijn vriend zijn niet de enige daar zo over denken. Dit jaar fietsten ze al z'n veertienen, in de toekomst hoopt Anl nog meer mensen enthousiast te maken.) gaat zich dit jaar bezig houden om een re ganisatie op te zetten, die half georganist fietsreizen naar het Baikalmeer op te zetten is zeker vraag naar. Een doelgroep die nog is aangeboord. Het is een groepsreis, die i organiseerd, maar aan de andere kant: er is mand die je tent opzet, en die uitgebreid je gaat koken. Je moet het allemaal zelf dot is niemand die helpt." Dat stevig moeten poten spreekt bepaalde mensen wel aan, d hij. „Als ik zag dat sommigen mensen nil uitgang van Schiphol wilden opzoeken tot reis was afgelopen, wil dat wel wat zeggej hadden het zo naar hun zin gehad. Ze w geen afscheid nemen." Anholts heeft inmiddels zijn baan als ICL Rijnsburg alweer opgepakt, en blijft voorl zitten waar hij zit. „Ik heb een erg leuke li en als je zo vaak hebt gereisd als ik ben j zo weer in Nederland gewend." Wel gaat! de achtergrond meehelpen het reisburfl van de grond te krijgen. En wat er ook gaa beuren met zijn reisplannen, het moet alq combinatie ijs en fiets zijn. „Want dat vil het allermooiste. Naar Frankrijk krijg je raj meer." KLANKBORD Oubollig? Misschien wel, maar wat maakt dat uit? Een bloe mencorso is wel degelijk van deze tijd, vindt een grote meerderheid van de bezoekers van www.leidschdagblad.nl. Twee derde van de stemmers kan het corso niet missen, van de rest hoeft deze fleurige tra ditie niet zo nodig. Een greep uit de reacties: P. Puute, Leiden: „Totaal mee oneens, alleen de bloe men moeten ontdaan worden van gif, er moet met ecobollen worden gewerkt. Heerlijke na tuur, gecombineerd met cul tuur. De carnavalsoptocht wordt toch ook niet afgeschaft in Limburg?" G. Julien, Leiden: „Oneens. Bloemen Bloemen en nog eens Bloemen." A. Stol, Leiden: „Oneens. Nostalgie vinden we toch alle maal zo prachtig? Moet dit dan verdwijnen? Ik vind van niet, dan kan je ook 3 oktober wegstoppen, want dat is al leen een vreet- en zuipfeest." G. Verheijen, Lisse: „Oneens. Het is echt iets van deze streek." W.Hoogerdijk, Heinkens- zand: „Oneens. Ik ben gebo ren en getogen in de Bollen streek. Waarom zou het corso niet meer van deze tijd zijn? Onze nationale trots is van al le tijden." J. van der Hulst, Hillegom: „Eens. Het bloemencorso is misschien dan wel leuk voor de toeristen en goed voor de afzet van bloembollen, maar in de huidige vorm - ook al zijn de ontwerpen van Heieen Valstar vemieuwender - vind ik dat de bloembollensector blijft hangen in het toch wat oubollige imago." P. van Braak, Beinsdorp: „Oneens. Het corso is het leukste feest van het jaar." A. van Rijn-Vrolijk, Lisse: „Oneens. Een wereldevene ment waar we zuinig op moe ten zijn." R. Genuit, Oegstgeest: „On eens. Het corso is een pracht van een promotie voor de Duin- en Bollenstreek en een stimulans voor het toerisme." J. Loeber, San Anselmo, VS: „Oneens. Jullie zijn gek, wij wonen in Amerika en wij vin den het prachtig." De kabinetsformatie sleept zich al weken voort. Niemand kan het eens worden, er mist 'chemie' en geld. De stelling waarop u tot en met maandag kan reageren luidt daarom: Om uit de politieke proble men te komen, is een nieuwe gang naar de stembus onver mijdelijk Reageren kan via de post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden of via de website: ww- w.leidschdagblad.nl Een bloemencorso i meer van deze f Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „Waarom zou een bloemencorso niet van deze tijd zijn? Het past juist als attractie/toeristenitem in deze streek: denk aan Tiel en het Fruitcor- so. Wel zou het corso voor wat be treft de opzet wat gemoderniseerd kunnen worden. Sinds midden jaren tachtig staat de ontwikkeling van het corso stil. Wat praalwagens, een mu ziekcorpsen een losse opgedirkte au to bomvol reclame is toch wel het beeld wat op mijn netvlies gebrand staat. Misschien wat minder recla me, meer kwaliteit, een andere op zet. Ik weet dat veel vrijwilligers dagen in touw zijn om al les weer op tijd rond te krijgen. Ik heb daar heel veel res pect voor." Dennis Salman (30) uit Noordwijk, werkzaam bij Noordwijkse woning- bouwstichting en actief lid Lijst Nieuwe Politiek: „Daar ben ik het mee eens, zonder te zeggen dat het corso moet ver dwijnen, hoor. Het is een oubollig evenement waar men niet echt meer voor warmloopt, getuige de tanende belangstelling langs de route. Dat ligt niet aan de altijd vriendelijk wui vende en vaak wat oudere 'jongeda mes' in veel te kleine pakjes, maar aan de bijna truttige themakeuze en opzet van het corso. Praalwagens moeten opgeleukt worden met mu ziek en commercie moet a minder nadrukkelijk aan wezig zijn. Het 'lokken' van jongeren kan door er iets omheen te orga- - niseren, zoals een feest M v met dj's en artiesten in veiling Flora en als dresscode kleurige, vrolijke zomerkleding." Pieter Stam (51) uit Katwijk, dominee: „Zo'n corso is erg jaren vijftig, zestig. Vroeger ging ik nog wel eens kijken, nu niet meer. Het is steeds hetzelfde liedje. Een beetje verandering zou geen kwaad kunnen. Vernieuwing zou goed zijn, al weet ik niet precies op welke manier. Zulk soort dingen moeten met hun tijd meegaan. Mis schien een leuk paviljoen, hier op het plein? Anita, wat vind jij ervan, is het corso niet meer van deze tijd? Ik zit hier in een strandtent, dus ik vraag het ook even aan deze me vrouw. Oh, zij voelt wel wat voor een cocktailcorso. Nou goed, wij vinden het corso inderdaad niet meer van deze tijd." Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Waarom is een corso niet meer van deze tijd? Een bloemencorso is toch een leuk volksvermaak? Het wordt gratis aangeboden door de tuinders en komt door verschillende gemeen ten. En je ziet toch altijd veel men sen langs de kant staan te kijken als het corso voorbijkomt. Nee hoor, het is goed zoals het is. Iets verbeteren kan natuurlijk altijd, maar grote ver anderingen lijken me niet nodig. Je hebt elk jaar al een ander thema en er is veel animo voor het evenement. Nee, het corso moet niet verdwijnen. Berend Stolk (48) uit Leiderdoi intensive-carespecialist in Dijk ziekenhuis: „Het plaatsen van schaars gekle medemensen, slechts gehuld in pen is van elke tijd. Reeds bij de de Romeinen werd de laurierkii als kledingstuk gebruikt. Een de tal jaren terug werd speciaal ter structie van het belang van het mencorso het begrip flower pov gelanceerd. Kortom: handhaaf! corso. Een roestige tractor meti tjes en Miss Lisse halen elk jaar CNN. Dat doen Bos en Balkenei ze niet na."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14