LEIDE Weg vrij voor preventieve fouilleringen Poes is lief en zusje ook REGIO Horecabaas of stuurman? ie wond? Gevallen 'Overlast zwervers in Leiden moet deze zomer aan banden' et mijn fiets' Lorg bij busbrand ijs voor ireless :iden R1 ROC Leiden helpt leerlingen met kiezen Moordverdachte moet naar PBC Scholieren Lucas van Leyden fotograferen hun leven Leidsche Boys koord met uizing Chaos blijft uit vernieuwing londheidszorg seieren zoeken eidse Hout I-Kinderen tot 10 jaar •n zondag, Eerste Paas- pnd het Theehuis en de thter gelegen vijver in de jHout paaseieren zoeken, biklagen die een ei vin- hjgen een pannenkoek i glaasje limonade in het uis. Het zoeken naar de &en begint om 11.00 uur ien initiatief van uitbater d Stöxen. De deelname «sterdam - De stich- less Leiden, die zich in- jr gratis, draadloos in- heeft gisteren de Vosko 5 voor Jonge Netwerkstrij- r wonnen. De Leidse stich- eg de prijs van zevendui- ïro uitgereikt tijdens een lurs in de RAI. Trofee is ingesteld netwerkbedrijf uit a, en is bedoeld indere initiatieven op 1 van internet. De jury liem in het toekennen trofee aan Wireless Lei- let uitrollen van een netwerk voor gratis itemet verdient volgens 'op z'n minst een lande- s Leiden wil het prijzen- gebruiken voor het ti van nieuwe nodes. Dat Iders op hoge gebouwen 1 WiFi-radiosignaal uit- Computergebruikers in binnenstad kunnen leen antenne opvangen. woensdag l6 APRIL 2003 door Ma rijn Kramp leiden - „Hier staat dat ik goed ben met mensen, dus dan moet ik bij jullie zijn, geloof ik." Da- niëlle wappert met de uitslag van haar beroepskeuzetest voor de adviseuses van de afdelingen 'zorg en welzijn' van het ROC Leiden. Ze wil wel eens horen wat die opleidingen haar te bie den hebben, maar besluit dat ze daarna, toch ook even doorgaat naar de stand van de afdeling toerisme. „Ook mensenwerk tenslotte." Daniëlle is een van de honder den leerlingen die gisteren de kans benutten om zich eens goed voor te laten lichten over de mogelijkheden in het mid delbaar beroepsonderwijs. En dan met de nadruk op 'haar' mogelijkheden. Want tijdens de studiekeuzedag staat de leerling centraal en niet het riante stu dieaanbod van het ROC Leiden. Dus geen flashy presentaties, in drukwekkende decors, en hippe gastsprekers, die leerlingen moeten verleiden tot een oplei ding aan het ROC Leiden, maar gewoon gedegen advies. En als dat niet afdoende is, kunnen ze ter plaatse een afspraak maken met Chooz, het ROC-bureau bij het Centraal Station dat speciaal voor studie- en beroepskeuze is opgericht. Het ROC Leiden, legt communi catie medewerker A. Oerlemans uit, is vorig jaar met deze 'back to basic' studiekeuzedag begon nen, toen uit enquêtes keer op keer naar voren kwam dat een heel grote groep leerlingen maar geen keuze kan maken. „Deze groep is vol lof over de informa tie die ze op reguliere voorlich tingsdagen krijgen, maar on danks dat wisten zij toch nog niet wat ze wilden doen. Die groep leerlingen willen wij van dienst zijn met deze middag en avond." De leerling staat op deze studie keuzedag dus centraal bena drukt Oerlemans. „Dat houdt dus ook in dat we bezoekers doorverwijzen naar opleidingen buiten het ROC Leiden." Dat dit geen loze belofte is ondervinden Lia en haar zoon Clement als zij de bijna 150 vragen van de be roepskeuzetest hebben inge vuld. Na en half uur lang keuzes maken tussen horecabaas en stuurman, soldeerbout en rea geerbuis, marktonderzoeker en verkeersregelaar, blijkt Clement hoog te scoren in het rijtje grafi sche vormgeving en media. Maar die opleiding biedt het ROC Leiden niet aan. Daarvoor moeten ze naar Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Zwolle. Qement verliest zijn aandacht „Den Haag vind ik eigenlijk wel ver genoeg." Nu ja, misschien vraagt hij nog wel een keer in formatie op over de opleidingen journalistiek of grafische vorm geving maar eerst wil hij toch wat meer weten over de afdeling toerisme. Daar kwam hij ten slotte voor. Lia praat door met de ROC-ad- viseur over haar uitkomst. Ze heeft het eigenlijk meer voor de aardigheid ingevuld, maar nu ze er over nadenkt is het misschien best wel weer eens aardig om een opleiding op te pakken. En terwijl moeders met de adviseur doorpraat over de mogelijkhe den voor volwassenen bij het Veel interesse voor nieuwe techniekopleiding De interesse voor de nieuwe techniekopleiding MTS-Plus overtreft de verwachtingen van het ROC Leiden. De directie had gedacht de nieuwe praktische techniekopleiding te starten met 54 leerlingen maar deze prognoses zijn onlangs bij gesteld. Verwacht wordt dat de opleiding start met 60 80 deelnemers. De nieuwe opleiding vervangt de traditionele middelbare techniekop leiding en kenmerkt zich door een heel andere manier van leren. Elke leerling krijgt onderwijs op maat en gaat zeer praktijkgericht aan de slag. De theorie wordt geleerd aan de hand van prak tische projecten. De opleiding is, volgens J. Atteveld van de afde ling techniek, bovendien zeer geschikt voor leer- 5 niet weten welke technische rich ting ze op willen. Deze twijfelaars kunnen de flexibele opleiding zodanig inrichten dat zij in het begin uitgebreid kennismaken met alle rich tingen. Als ze dan een keuze hebben gemaakt kunnen ze zich gaan richten op hun specialisa tie. De bedoeling is dat de leerlingen en docenten van deze opleiding intensief gaan samenwerken met het bedrijfsleven. Het ROC Leiden onder zoekt momenteel of die samenwerking gestalte kan krijgen in een leerbedrijf. Dit bedrijf kan dan worden opgenomen in de grootse nieuwbouw- plannen die het ROC Leiden heeft voor haar schoolgebouwen op het Lammenschanspark. ROC Leiden, vindt Qement een nieuwe studie: die van plafond en Moeren van het computerlo- kaaL door Wim Koevoet leiden - Voor de Leidse politie is er geen beletsel meer om in het uitgaansgebied Nieuwe Beesten markt en directe omgeving tot preventief fouilleren over te gaan. De raadsleden hebben gis teravond in de raadscommissie bestuur en veiligheid namelijk overeenstemming bereikt met burgemeester W. Lemstra, offi cier van jusvtitie R. Steen en poli tiecommissaris P. de Meij over het protocol. Hierin staan de voorwaarden voor het toepassen van het nieuwe politie-instru- ment. Het akkoord vertoont alle ken merken van een compromis. Niemand is er écht blij mee. Groenlinks is en blijft tegen preventief fouilleren, de PvdA gaat er tegen heug en meug mee akkoord, net als D66 en de WD, Leefbaar Leiden en - in iets min dere mate - het CDA zouden het liefst verder gaan dan het proto col toelaat. In elk geval zal de politie alleen de eerste keer dat ze preventief fouilleert van tevoren bekend maken. Want het middel moet wel het element van een verras sing in zich houden. „Anders hoeven criminelen, als ze iets in Leiden willen, alleen maar de advertenties te lezen", aldus R. de Rooij van de WD. Preventief fouilleren moet ase lect, dat wil zeggen willekeurig, zo is verder in het protocol te le zen. Er zal 'oppervlakkig en kort' worden gefouilleerd, volgens De Meij. „Niemand wordt tegen de muur gezet." Officier van Justi tie Steen verwacht dan ook wei nig klachten. „In Amsterdam zijn 12.000 mensen gefouilleerd en zijn twee klachten binnenge komen." Maar de fracties zien tal van problemen, bijvoorbeeld op het gebied van softdrugs. Steen bood na een warrige discussie enige duidelijkheid. Soft drugs voor eigen gebruik worden ge doogd maar niet in het veifig- heidsrisicogebied. Daar worden ze afgenomen. „En krijg je ze niet meer terug." Ook was er enige discussie over de vraag of de politie moet be schikken over concrete aanwij zingen dat het onveilig is op de Nieuwe Beestenmarkt alvorens zij tot fouilleren over gaat Maar Lemstra, De Meij en Steen vin den dat er aanwijzingen vol doende zijn die fouilleren recht vaardigen. Ze wijzen op de cij fers: veruit de meeste gewelds delicten komen voor op de Nieuwe Beestenmarkt en omge ving. Over de toepassing van ca meratoezicht in dit gebied, praat de gemeenteraad binnenkort. leiden/den haag - Een 39-jarige Leidenaar die begin dit jaar gepro beerd heeft zijn vrouw te vermoorden door haar uit het raam te du wen, moet voor een psychisch onderzoek naar het Pieter Baan Cen trum. Dat stelde de rechter gisteren vast tijdens een korte tussen tijdse zitting. Het Pieter Baan Centrum moet vaststellen of de man toerekeningsvatbaar was ten tijde van het misdrijf. De man houdt vol onschuldig te zijn en wil niet meewerken aan het onderzoek. De vrouw liep op 3 januari gebroken ruggenwervels op toen ze uit het raam viel. De verdachte zou haar ook met een mes hebben toe getakeld in haar gezicht. Mn Schoonhoven ran voorpagina haag - Het meisje j dat haar eerdere ver- q vals waren. „Maar hoe |dan aan die brandplek iet", wilde de rechter |„Ik ben gevallen met was het antwoord, triemen op de polsen afkomstig zijn van de Marokkaans gebakken. Bedreigd c niet, „maar ja, als je it flap je er wel eens wat triciteitskabel waar- s geslagen 'was maar dun' en dat van die lontkalker had ze hele- tonnen. :elf toch niet de keel knijpen? Denk erom, u jder ede. Als u liegt, gaat r die deur direct uit!", e rechter. „En ik raad u om weer te gaan huilen! to verklaring geven! fee dat op de zitting wel werd, was dat de ruzie wader en dochter was na de zomervakantie, pige meisje had in Ma li man ontmoet en haar vader was het daar klaarblijkelijk niet mee eens. Ze was met de vriend uit geweest zonder haar vader in te lichten. Bij wijze van straf verbood de vader haar om met hem te trouwen. „Hij was boos, en dat accepteer ik", zei de dochter vergoelijkend. „Hij heeft me één keer geslagen, maar daarna niet meer." De verdachte 'schaamt zich dood' over de hele zaak, ver klaarde hij. „Wat ben ik tekort gekomen in de opvoeding? Mijn leven is kapot. Maar ik ben al leen bang voor God." Op de publieke tribune brak groot tumult los toen de officier van justitie haar eis uitsprak: drie jaar gevangenisstraf waar van één voorwaardelijk. De dochter verliet huilend de zaal. Woedende familieleden bons den op de ruit en schreeuwden Allahu Akbar (God is de groot ste). De rechter stuurde ze daarop weg, maar een zevental parket wachten moest dat bevel af dwingen en voorkomen dat de familieleden de rechtszaal bin nendrongen. De rechter doet op 29 april uit spraak. n Kramp Napraten over de af- ':ende busbrand van a maandag, bij de ver- igent informeren hoe t met verloren gegane i contact leggen met tau Slachtofferhulp. Die leid biedt het ROC Lei- oiddag aan hun stu- irisme die begin deze ukken waren bij een 1 op de Belgische snel- b van 92 leerlingen en 6 p waren in twee bussen Noordwijkse touringcar- 'c op weg naar Parijs een werkweek wachtte i bezienswaardighe- ctiviteiten. Ter hoogte elgische Waasmunster de studiereis echter f bussen bij wegwerk ten op de El7 in de file terechtkwamen en een bestel bus op de achterste bus inreed. Bij het ongeluk kwam de chauf feur van de Belgische bestelbus om het leven. Vier ROC'ers lie pen lichte verwondingen op. De bestelbus en de geramde tou ringcar van Beuk brandden vol ledig uit. Hoewel de opvang in België en later op de dag bij te rugkomst in Leiden goed was geregeld, merkt het personeel van ROC Leiden dat betrokke nen nog veel vragen hebben over praktische zaken zoals de afhandeling met de verzekering van kwijtgeraakte bagage. Om de betrokkenen die nu een week vrij hebben, gelegenheid te ge ven er nog eens samen over te praten is er vanmiddag een bij eenkomst belegd waarbij verte genwoordigers van Beuk, GG en GD, Bureau Slachtofferhulp en de verzekeringmaatschappij aanwezig zijn. leiden - De Leidse gemeenteraad wil al les op alles zetten om deze zomer de overlast van dak- en thuislozen op een groeiend aantal plekken in Leiden te bestrijden. Daarvoor lijkt een opvang voor alcoholisten nodig. Zonder zo'n plek hebben verwijderingsbevelen ook weinig zin, stellen de raadsleden, om dat het probleem zich dan verplaatst. De gemeenteraad wil koste wat het kost bereiken dat deze zomer de politie doeltreffend kan optreden tegen de overlast die reeds nu wordt ervaren op de Lange Mare, in en rond het Van der Werfpark, rondom De Burcht, Molen de Valk en het Bevrijdingsmonument. Burgemeester W. Lemstra kreeg daar om gisteravond van zo'n beetje alle woordvoerders in de raadscommissie bestuur en veiligheid op zijn kop, om dat hij nog altijd geen opvangplek voor alcoholisten heeft aangewezen. Van verschillende kanten - CDA, WD, Leefbaar Leiden - werd er op aange drongen om ook verwijderingsbevelen te gebruiken rondom Molen de Valk, waar, nu de zon weer schijnt, een grote groep jonge Antillianen, overlast zou veroorzaken. Omwonenden, aanpalen de horecabedrijven en passerende toe risten klagen er steen en been over. En CDA-fractievoorzitter W. Bleijie stelde dat het gezuip rond het Bevrijdingsmo nument ook geen vertoning is. Lemstra denkt dat hij de problemen rond het monument en de molen de baas kan met extra politiesurveillances. Hij wees erop dat de bewuste Antilla- nen een drugsprobleem hebben en dat ze dus niet naar de keet voor alcoholis ten kunnen. Voor junkies is een aparte gebruikers ruimte met medisch personeel nodig en de kosten daarvan, zo'n drie ton, zijn te hoog. door Ma rijn Kramp leiden - Doodshoofden, dikke poezen, een jachthaven, en ge nadeloos geportretteerde ouders die zo te zien nog niet zijn inge speeld op een kind met fotoca mera. JeUe (6) bijvoorbeeld heeft zijn moeder gefotografeerd op het moment dat zij haar mond opendoet om er een stuk choco la in te steken. Ze was jarig, ver telt hij erbij. En zo zijn er nog een paar duizend foto's, gescho ten door leerlingen van de ba sisschool Lucas van Leyden. Soms blokkeert een vinger het beeld, trekt er een grote rode vlek door de foto of is het gepor tretteerde familielid op het plaatje onthoofd. Ook zijn er se ries met nagenoeg identieke fo to's, vertelt Marjolijn van der Est die als ouder bij de school be trokken is en op het idee kwam voor het project. Met de steun van winkeliers van de Doeza- straat en het Fonds 1818 kon ze. het plan ook daadwerkelijk uit voeren. Onder de noemer 'Hoe Leef jij' kregen de 280 leerlingen van de Vlietvestiging van de Lucas van Leydenschool een wegwerpca- meraatje mee. De tien eerste fo to's op het rolletje zijn inmid dels afgedrukt en krijgen een plaatsje in een tentoonstelling op school. Het doel van het fo tografieproject is om kinderen op een speelse manier kennis te laten maken met verschillen in levensstijl. Tess (12) heeft een paar melige foto's van haar doodshoofden gemaakt. Ze is gek op skeletten en verzamelt ze al een paar jaar. Jack, het grootste doodshoofd, doet dienst als knuffelbeest. Dat is haar lieveling die bij haar in bed mag. Daar praat ze ook te gen, vertelt ze grinnikend, want een beetje vreemd is het natuur lijk wel. Met een groot doods hoofd in bed. Ook heeft ze een foto gemaakt toen ze met haar vriendin in de stad was. Met kle- dingtassen in haar hand en aan het fietsstuur poseert zij voor De oto's die Tess, Rihane, Kelly, Layla (op de achterste rij), Emma, Bas en Jelle met een wegwerpcameraatje maakten, hangen morgen tussen paar duizend soortgelijke kiekjes in de Lucas van Leydenschool. Foto: Mark Lamers De foto's die Tess, Rihane, Keil een Waag. Ik heb namelijk al kle- dinggeld, legt Tess uit. Ook staat haar make-up tafeltje op de fo to, want zichzelf opmaken vindt ze heel leuk, en haar klaslokaal. „Ook dat is misschien een beet je vreemd aan mij. Maar ik vind leren echt heel leuk, omdat je el ke dag weer iets nieuws ontdekt. Dat vind ik spannend." Kelly (9) heeft ook gefotogra feerd waar zij van houdt. In haar geval is dat knikkeren en haar speelmaatjes. Omdat ze graag buiten speelt, heeft ze de omge ving van haar huis in Zuidwest vastgelegd. Dat heeft Layla (11) ook gedaan. Zij is na de zomer verhuisd van de Uiterstegracht naar het Steneveltpark in Noord. Naar een mooier en groter ap partement. Ze heeft met haar camera de oevers van de Zijl met zijn jachthaventjes en plantsoenen afgestruind en van haar lievelingsplekjes een plaat je gemaakt. Rihane (10) is ook net verhuisd naar een groter huis. Zij heeft vooral veel plaat jes gemaakt van het interieur. Haar eigen slaapkamer en de mooie nette slaapkamer van haar ouders. Het ziet er allemaal spik en span uit en dat is niet voor de foto gedaan, verzekert Rihane. Haar moeder is heel erg netjes en zorgt ervoor dat er nooit rommel is in huis. Bas (6) heeft een paar foto's van zijn poes gemaakt. „Maar in het echt is hij wel veel dikker dan op deze foto." Hij pakt een ander plaatje uit zijn stapeltje waarop een breed uit liggende dikke ro de poes prijkt. „Zo lijkt hij meer", vindt Bas. Bas is gek op zijn poes, die naar 'poes' luistert maar ook wel Snoessie wordt genoemd en officieel Kiddycat heet. „Poes was er al voor mij. Hij is drie jaar ouder. En hij wordt wel 15 jaar, denk ik, dus hij blijft nog een hele tijd hier bij mij." Bas heeft ook nog wat fo to's van zijn zusje gemaakt. „Die is ook wel lief." En van zijn lie velingsplekje in huis. De bank bij de centrale verwarming. „Daar lig ik graag omdat poes daar ook altijd komt. Dan slapen we samen." Ook Emma (8) heeft haar die ren, de grote zwarte labrador Tuffy en twee duiven, gefotogra feerd. „Als ik nog even had kun nen wachten dan had ook het nieuwe kuiken er op gestaan. Want toen ik de foto nam was de vrouwtjesduif aan het broe den." De rest van haar foto's zijn ook buiten gemaakt in de volkstuin of in de achtertuin van hun huis aan de Rijn en Schie- kade. Ze houdt niet zo van bin nen zitten. „Ik ben gek op de tuin en ik vind het heel leuk om mijn vader te helpen met de planten enzo." Alle foto's, en dat zijn er bijna 3000, worden donderdag ten toongesteld in de basisschool aan de Vliet. Aan de hand van de foto's kunnen de leerlingen verschillen bij elkaar thuis ont dekken, vertelt Van der Est. „Sommige kinderen leven in twee huizen of bij een van de ouders of hebben, zoals Rihane, al veel oudere broers en zussen. Of neem de mate waarin kinde ren meehelpen in het huishou den, gelovig zijn, en ga zo maar door. Dat soort thema's kunnen aan de hand van dit project ge spreksonderwerp worden." De scholieren zijn benieuwd naar de foto's van hun schoolgeno- ten. Of ze veel verschillen zullen aantreffen, weten ze niet, maar Emma hoopt van wel. „Verschil is leuk. Want dan kom je bij an dere mensen andere dingen te gen. Stel je voor dat je bij ie mand gaat spelen en die heeft precies dezelfde dingen in het zelfde huis. Dan is dat toch hart stikke saai." Leerlingen die nog steeds niet weten welke beroepsopleiding bij hun past, konden gisteren terecht bij de studiekeuzeadviseurs van het ROC Leiden. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13