Forse omzetdaling tegenvaller Philips SRunoit ECONOMIE Zakgeld kinderen laatste jaren flink gestegen Japan overvleugelt paradepaardje Grundig Spaar Select sluit vijf callcenters Grootste boorplatform Papierwinkel kost bedrijven vele miljarden Buitenlands betalingen banken grat Eneco bepli uitstel vrije energiemai Coalitie: Douwe Egberts financiert slavendrijvers Te lang werken bij pretpark Six Flags Lelystad - Pretpark Six Flags in Biddinghuizen is gisteren door de economische politierechter veroordeeld tot 25.000 euro boete, waarvan de helft voor waardelijk. Bij het pretpark zijn tientallen overtredingen van de arbeidstijdenwet geconstateerd in het seizoen van 2001. Veel jonge krachten draaiden in de topweken soms werkdagen van meer dan tien uur. Six Flags wijt de overtredingen aan het zelf in dienst nemen van zo'n 700 seizoensmedewerkers. Het park werkte daarvoor met uit zendkrachten. Volgens direc teur Schonenberg zijn de zaken nu goed voor elkaar. Six Flags opent dit weekeinde de deuren. Britse Invensys wil af van Baan londen - Het Britse Invensys wil af van softwarebedrijf Baan dat het drie jaar geleden kocht. De industriële automatiseerder zegt geld nodig te hebben voor pensioenverplichtingen en schuldvermindering. Invensys schreef dit jaar al fors af op Baan. dat in 2000 voor 711 mil joen euro werd overgenomen. Het Nederlandse IT-bedrijf telt 3000 werknemers, van wie er 1000 in Nederland werken. In vensys. dat dit jaar al driekwart van zijn beurswaarde verloor, wil nog meer bedrijfsonderde len verkopen. Weer invallen bij chemieconcerns brussel - Inspecteurs van de Europese Commissie hebben eind vorige maand invallen ge daan bij chemiebedrijven in vier lidstaten op verdenking van kartelvorming bij oplos middelen, waterstofperoxide en ontharders. Eurocommissaris Monti wilde geen namen van ondernemingen noemen. Het Belgische Solvay, het Franse Atofina en de Duitse bedrijven BASF. Degussa en Celanese hebben zelf bekendgemaakt bezoek te hebben gehad. BASF kreeg in 2001 al een boete van 296 miljoen euro voor prijsaf spraken bij vitamineprepara ten. Degussa moest 118 miljoen betalen wegens afspraken voor methionine. Tientallen banen weg bij Oilily alkmaar - De Alkmaarse kle dingfabrikant Oilily gaat zijn lo gistieke activiteiten uitbesteden aan een Twents bedrijf. Daar door verdwijnen enkele tiental len banen. Werknemers in de distributie kunnen 'meeverhui zen' met hun werk. Voor dege nen die dat niet willen vraagt Oilily ontslag aan, aldus direc teur Eyssen. Oilily is bezig alle activiteiten tegen het licht te houden. Nieuwe CAO bij warenhuizen V&D utrecht - De circa 13.000 werk nemers in warenhuizen van V &D krijgen dit jaar een loons verhoging van 2,25 procent. Daarnaast gaat het winkelbe drijf een bedrag dat neerkomt op 0,25 procent van de loon kosten extra investeren in scho ling van zijn personeel. Dat hebben vakbonden en Vroom Dreesmann gisteren afgespro ken in een nieuwe CAO, die een looptijd kent van een jaar. Vangstverbod in Oostzee langer brussel - Eurocommissaris Fischler (visserij) heeft het vangstverbod voor kabeljauw en schol in de Oostzee met an derhalve maand uitgebreid tot 1 juni. De lage visstand noopt volgens Fischler tot deze nood maatregel. Eerder was al een verbod opgelegd voor de maan den juni, juli en augustus. Daardoor is het visseizoen pas weer geopend vanaf 1 septem ber. ABN op Belgische pensioenmarkt amsterdam - ABN Amro heeft een eerste stap gezet om zich in te vechten op de Belgische markt voor pensioenen. De bank kondigde gisteren een sa menwerking aan met het Belgi sche Acerta, dat pensioenen van ABN Amro Life Capital gaat verkopen. De bank verwacht veel van de nieuwe activiteit, omdat relatief weinig Belgen een aanvullend pensioen heb ben geregeld. Boete voor Duitse cementindustrie bonn - Duitse cementbedrijven moeten 660 miljoen euro beta len. Het is de hoogste boete die het Bundeskartellamt ooit heeft opgelegd. De bedrijven zouden sinds de jaren zeventig illegale afspraken hebben over het ver delen van quota en gebieden. Marktleider HeidelbergCement AG gaat in beroep. Dit concern is aangeslagen voor ruim 250 miljoen euro. dinsdag 15 april 2oo3 Zakgeld en apparaten 70Apparptenbezit_ kinderen naar utrecht/anp - Ouders hebben het zakgeld voor hun kinderen de laatste jaren flink verhoogd. Zo hebben 8- en 9-jarigen in 2,5 jaar hun wekelijkse zakcentje zien verdubbelen tot 2 2,50 euro. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) on der bijna 4000 kinderen van 8 tot 14 jaar. „Het lijkt erop dat de kinderen de afgelopen jaren hebben ge profiteerd van de gestegen inko mens van de ouders", aldus het Nibud. Dat komt volgens het in stituut mede door de prijsstij gingen. De invoering van de eu ro heeft de kinderen ook geen windeieren gelegd. Volgens het Nibud heeft zeker de helft van de ouders vorig jaar het zakgeld naar boven afgerond bij de om rekening van de gulden naar de euro. Verreweg de meeste kinderen krijgen zakgeld: van de 8-jarigen 84 procent en dat loopt op tot circa 95 procent van de 13-jari- gen. De meesten krijgen het zakgeld eens per week. Basis schoolleerlingen krijgen vrijwel geen kleedgeld; ongeveer twee uit een klas van twintig kinde ren. Zo gauw kinderen naar de middelbare school gaan, krijgen zij vaker kleedgeld. Bijna een kwart van de 13-jarigen valt in deze 'regeling'. De helft van de kinderen doet wel eens een klusje voor geld. Jongens steken meer de handen uit de mouwen voor geld dan meisjes. Ook weten jongens de beter betaalde klusjes te be machtigen. Zij wassen bijvoor beeld vaak de auto. Dat is het best betaalde klusje en levert ge middeld 2 euro per auto op. Meisjes helpen vaker in het huishouden en krijgen over het algemeen 1,50 euro per klus. Jongens en meisjes geven hun geld ook anders uit. Jongens ko pen vaker computerspelletjes en speelgoed. Meisjes spenderen meer aan boeken, tijdschriften en cadeautjes. Snoep, cd's, vi deo's en dvd's vinden alle kin deren erg belangrijk. „Jonge kin- Rotterdam - In het Rotterdamse havengebied wordt met hulp van drijvers uit Zuid-Korea en onderdelen uit de Amerikaanse staat Texas het grootste boorplatform van Nederland gebouwd. Het 130 meter hoge gevaarte, de Kizomba-A, wordt door het Leidse offshorebedrijf Heerema samen met ABB gebouwd in op dracht van oliemaatschappij Esso. Als het drijvende platform over een halfjaar klaar is, gaat het per schip naar Angola, waar het op 1200 meter diepte op zee naar olie gaat boren. Het platform krijgt verblijfsruimte voor 80 personen en wordt bevestigd aan twee meter brede heipalen. Het bouwsel kost ruim 650 miljoen dollar. Foto: ANP/Ton Borsboom deren gaan over het algemeen goed met geld om", stelt het Ni bud vast. „Wel maakt een op de vier kinderen ruzie met hun ou ders over geld." Als ze iets graag willen hebben terwijl hun zakgeld al op is dan gaat 60 procent eerst sparen en 10 procent gaat ervoor klussen. Hoe jonger, hoe spaarzamer volgens het instituut. Jongens zeggen vaker te sparen (80 pro cent) dan meisjes (70 procent). Bijna een kwart van de kinderen vraagt geld aan de ouders als ze iets niet zelf kunnen kopen. Naarmate de kinderen ouder worden, kloppen ze sneller bij de ouders aan. „Meisjes zijn be tere onderhandelaars dan jon gens", constateert het Nibud. Meisjes blijken ook iets vaker over geld te praten dan jongens, hoewel geld nog niet echt een gespreksonderwerp in de klas is. Jongens fantaseren weer vaker over geld en wat ze ermee kun nen doen. Wat kinderen zouden doen als ze heel rijk zouden zijn staat bij jongens een pc en computer spelletjes in de top-3 en bij meisjes het mobieltje en kle ding. Verder zeiden volgens het Nibud opvallend veel kinderen een villa met zwembad te willen kopen. De kinderen hebben al allerlei dure apparatuur in hun bezit. 8 jr. 9 jr. 10 jr. 11 jr. 12 jr. 13 jr. Zakgeld per week (maximum) CE |7J0] delft/anp - Jaarlijks is het be drijfsleven 9 miljard euro kwijt aan de administratie voor diver se overheidsdiensten. Een in 2000 in het leven geroepen commissie-Linschoten moest die lasten flink terugdringen, maar is daarin slechts ten dele geslaagd. Daarom moet de commissie la ger dan was bedoeld (tot 2003) aan. de slag blijven, vindt com missielid Kamps, voorzitter van de Algemene Bond van Uit zendondernemingen. Volgens Kamps ligt de oorzaak van de nog altijd te grote papierwinkel aan de rijksambtenaren die te weinig oog hebben voor de ge volgen van nieuwe wetten en voorschriften. Kamps wil een cultuuromslag op de departementen. „Reke ning houden met de uitvoe ringskosten van een wetsont werp zit nog niet in de denkwe reld van de ambtenaar." Hij er kent wel dat vaker dan voorheen andere oplossingen worden ge zocht als blijkt dat een wets voorstel voor ondernemers te kostbaar is. In 1994 oordeelde de Kamer dat de kosten die kleven aan het pa pierwerk in acht jaar met een kwart zouden moeten worden verminderd. De daling bleef vol gens MKB Nederland beperkt tot 7 procent. amsterdam/gpd - Niet het ver lies van 69 miljoen euro maar de omzetdaling van 14 procent was vanmorgen de grootste tegenval ler bij de presentatie van de re sultaten van Philips over het eer ste kwartaal. Het elektronicacon cern blijft ervan uitgaan dat op korte termijn de economie niet herstelt. De omzetdaling van 7,6 naar 6,5 miljard euro schrijft Philips gro tendeels toe aan de waardeda ling van de dollar en het ver minderde consumentenvertrou wen. De winst van 9 miljoen eu ro in het eerste kwartaal van 2002 sloeg om in een verlies. Het bedrijfsresultaat daalde van 73 naar 32 miljoen euro. In een verklaring noemt topman Kleisterlee het positief dat het eerste kwartaal 'opnieuw heeft aangetoond dat Philips in staat is om ondanks ongunstige eco nomische omstandigheden een positief operationeel resultaat te bereiken. Het grootste deel van het verlies komt nog steeds van de divisie Halfgeleiders. Het negatieve re sultaat liep op van 108 naar 178 miljoen euro. Dat was voor 65 miljoen te wijten aan de kosten van reorganisaties en versnelde afschrijvingen. Philips blijft er van uitgaan dat Halfgeleiders door de aangekondigde maatre gelen in het vierde kwartaal weer winstgevend zal zijn. Positieve uitschieters waren net als vorig jaar de divisies Licht en DAP (scheerapparaten, koffie zetters e.d.). licht zag het be drijfsresultaat stijging van 152 naar 173 miljoen euro en was daarmee de grootste winstma ker. Het resultaat van DAP steeg van 51 miljoen naar een nieuwe record van 81 miljoen euro. Het resultaat van Consumen ten-Elektronica steeg wel van 51 naar 73 miljoen euro, maar het breda/gpd - Financieel dienstverlener Spaar Se lect sluit vijf callcenters in Rotterdam, Eindhoven, Venlo, Leiden en Almelo. Werkstudenten en op roepkrachten, 30 tot 40 per callcenter, zien hun (bij)baan wegvallen. De callcenters in Tilburg, Zwolle, Hengelo en Groningen blijven open. .Adviseurs gaan zelf hun afspraken maken. Dat verhoogt de kwaliteit. De callcentra gaan niet dicht omdat er weinig meer te doen zou zijn", be nadrukt de onlangs teruggetreden topman Van Dijk. Commercieel directeur Razenberg stelt dat de personele gevolgen van de sluiting meevallen. „Het gaat om ruim 30 mensen per kantoor, maar dat zijn geen volledige banen. Veel studenten wer ken maar één of twee avonden per week. De call- centermanagers hebben een andere functie aan geboden gekregen." Begin 2002 telde Spaar Select nog 32 vestigingen, bijna allemaal met een eigen callcenter. Het aan tal vestigingen is teruggebracht naar 17 (verdeeld amsterdam/anp - Geld 0\ ken binnen de Europese wordt binnenkort gratis. B vragen vanaf juli geen gel< voor buitenlandse beta van particulieren naar E den. Dat doen ze ondei van eurocommissaris stein. Die heeft bepaald geen verschil mag zijn binnenlandse en buiten tarieven die banken rekeni Nieuwe Europese regels ten geldopnames in het h land in 2002 al gratis, onn gebruik van de geldaut binnen Nederland dat 0 ABN Amro, Rabobank en willen hetzelfde principe ren bij het overmaken va Nu rekenen banken nog euro's. Een overboeking wel aan een aantal voorw; voldoen. Het bedrag ma groter zijn dan 12.500 ei moet worden gestort op e kening binnen de Eu Unie. Bovendien moeten klanten gebruik maken v Europese rekeningnumm de ontvanger en het sped temationale nummer van bank. Voor zakelijke k wordt het tarief gelijkgeö met het binnenlandse, ven betalen enkele centi betalingsopdracht. bleef aan de magere kant. Voor al deze divisie heeft volgens Phi lips te lijden van de zwakke dol lar en de terughoudendheid van de consument. Het resultaat van Medische Systemen verbeterde van 27 naar 70 miljoen euro. Behalve de slechte marktom standigheden spelen ook de op lopende pensioenkosten Philips parten. Positief is dat de voorra den een laagterecord hebben bereikt van 12,1 procent van de omzet. Het bezuinigingsplan om de kosten nog dit jaar met 1 miljard euro terug te brengen ligt volgens het elektronicacon cern op schema. De overhead kosten zijn inmiddels met 277 miljoen verlaagd en de integra tie van overgenomen bedrijven heeft bij Medical Systems een besparing van 214 miljoen op geleverd. Het aantal werkne mers daalde in het eerste kwar taal van 170.087 naar 166.394. over 12 locaties), waarvan er nu nog vier een call center hebben. De beursmalaise, de barre economische tijden en de zware kritiek dat financiële tussenpersonen als Spaar Select klanten slecht voorgelicht zouden hebben over de risico's van beleggingsproducten, brachten het bedrijf in zwaar weer. Vorig jaar wer den bijna alle franchisenemers uitgekocht en het aantal callcentra fors teruggebracht. „Intussen hebben we onze totale kosten bijna gehalveerd. De sluiting van de callcentra is daar nog een uit vloeisel van." Razenberg zegt dat de vierkoppige directie 'gema tigd optimistisch' is over de toekomst van Spaar Select. „Het is zeker niet zo dat het water ons aan de lippen staat, al denken mensen dat misschien als we centra sluiten. Inderdaad zijn klanten voor zichtiger met effectenlease, maar dat soort pro ducten verkopen we sinds vorig jaar al bijna niet meer. We richten ons nu met name op hypothe ken. Dat loopt naar behoren." Eneco-topman Blom Foto: ANP/Toussaint Klui amsterdam/ANP - Energ rancier Eneco, met twee n klanten in de Randstad, de laatste fase van de libe ring van de energiemarkt derland wordt uitgesteld man Blom noemde uitsti een half jaar tot een jat standig om het risico van nistratieve chaos zoveel lijk uit te sluiten. ,Als doet, moet je zeker weti het goed gaat", zei hij gi bij de presentatie van de fers over 2002. Volgens de huidige pl kunnen per 1 januari 2004 miljoen huishoudens hun gas- en stroomleverancit zen. Het is het sluitstuk liberalisering van de ei markt. In opdracht van h nisterie van EZ onderzoe l commissie of die eerder 11, stelde datum wel haalbaar De voorlaatste stap was h geven van de markt voor delgrote bedrijven. Dat soepel verlopen. Veel betil die veranderden van le t cier, wachten nog altijd c 1; correcte rekening. Nuon en Essent willen vi r nog vasthouden aan de il spronkelijke datum. „M r hebt je collega's nodig a )i voor de klanten succesvol ti ten verlopen", zei de voerster van Nuon. Brant eniging EnergieNed wil vóór de zomer duideli komt. „Het is nu nog te om een definitief standpin te nemen." den haag/anp - Koffiebrander Douwe Egberts koopt zijn koffie in Kenya en Brazilië waar arbei ders als slaven leven. Kinderar beid, slechte hygiëne, extreem lage lonen en seksueel misbruik zijn aan de orde van de dag, zegt de Koffiecoalitie na onderzoek op de plantages. Volgens de Koffiecoalitie, waar toe onder meer FNV Bondgeno ten, CNV Bedrijvenbond, Novib en Pax Christi behoren, houden de toeleveranciers zich niet aan internationale regels. De Koffiecoalitie eist dat DE, on derdeel van het Amerikaanse Sara Lee, zich inzet voor verbe tering van de omstandigheden op de plantages. Daartoe bood de organisatie de koffiebrander gisteren een petitie aan. In Kenya werden ruim 200 ar beiders ondervraagd. Daaruit bleek dat ze maximaal 1,50 euro per dag verdienen en vaak zelfs minder dan 1 euro. De werk druk is zo hoog dat kinderen moeten meehelpen. Arbeiders weten niet hoe ze met pesticiden moeten omgaan, waardoor veel ongelukken ge beuren. „We krijgen geen be schermende kleding. De chemi caliën bewaren we in ons eigen huis, in de kamer waar ook onze kinderen slapen", zei een pluk ker. Opzichters vallen vrouwelij ke werknemers geregeld lastig. Als vrouwen een klacht indie nen, lopen ze de kans te worden ontslagen, stelt de Koffiecoalitie. In Brazilië verdienen de meeste arbeiders op onderzochte plan tages minder dan het mini mumloon en hebben geen vast contract. Vaak is er geen elektri citeit of stromend water en is de toegang tot gezondheidszorg beperkt. Douwe Egberts zegt al geruime tijd een gedragscode voor zijn toeleveranciers te hanteren. De ze omschrijft hoe de plantages moeten omgaan met onder meer arbeidsomstandigheden en het milieu. Op verzoek van DE onderzoekt KPMG of het toezicht op de naleving van de gedragscode kan verbeteren. De koffiebrander wil met de Koffiecoalitie rond de tafel gaan zitten om standpunten uit te wisselen. Neurenberg/anp - Grundig was ooit een van de paradepaardjes van de Duitse elektronica-indu- strie. Gisteren werd surseance aangevraagd en het faillissement dreigt Concurrentie van de Ja panners en ex-partner Philips is het bedrijf te veel geworden. Vo rige week moest de directie uit de krant vernemen dat het Turk se Beko geen interesse meer had in een overname. Daarop greep de raad van com missarissen in. Topman Kohl- hammer moest plaatsmaken voor advocaat en accountant Braun, die vaker bij noodlijden de bedrijven instapt. Eerder dit jaar mislukte al een maanden lange vrijage met het Taiwanese Sampo. Het is maar goed dat oprichter Max Grundig het allemaal niet meer hoeft mee te maken. Hij overleed in 1989 op 81-jarige leeftijd, na het bedrijf tot 1984 bijna 40 jaar te hebben geleid. Op de puinhopen van de Twee de Wereldoorlog bouwde Grun dig nabij Neurenberg zijn eerste radio, waarna in 1947 de groot schalige productie begon. Het merk bleek een succesnum mer en was een staaltje van het Duitse Wirtschaftswunder van na de oorlog. In de jaren vijftig volgde de eerste tv, tot de set topbox voor intemet-tv in de ja ren negentig. Grundig bereikte zijn hoogte punt in de jaren zeventig. De onderneming telde 30 fabrieken en bijna 40.000 werknemers. In 1980 dook ze voor het eerst in de verliezen doordat bedrijven als Sony en Matsushita sterk op kwamen, waarna het ook be laagde Philips in 1984 als part ner instapte. Daarmee verdween Max Grun dig van het toneeL Het Neder landse elektronicaconcern kreeg het voor het zeggen, hoewel het maar 32 procent van de aande len in handen had. De familie Grundig speelde met een meer derheidsbelang een rol op de achtergrond. Grundig bleek een blok aan het been voor Philips. Er kwamen vele managers uit Eindhoven, maar zij wisten het Duitse merk Het hoofdkantoor van het noodlijdende Duitse elektronicaconcern Grundig in Neurenberg. Foto: EPA/Claus Felix niet sterk te positioneren tegen de internationale slagkracht uit Japan. Grundig werd uiteindelijk bijna gemarginaliseerd tot een Duits merk. Hoewel Philips zich tot 2004 had gecommitteerd aan Grun dig, trok topman Cor Boonstra bereid in 1996 de stekker eruit. Het werd een pijnlijke schei ding, met veel verwijten over en weer. Grundig betichtte Philips zelfs van 'zwijnerij' toen ei uit Eindhoven werd getwij aan de boekhouding van partner. Een schikking eni r, reddingsactie van de Duits j dustrie volgden. Hoeveel h.z avontuur Philips heeft gek j: niet bekend. Onder aanvoering van de nebouwer Anton Kathrein bouwde het bedrijf een ni< bestaan op, zonder al te v succes. Weliswaar was er winst kort na het vertrek vi Philips, maar in 2001 volgt schok met een verlies van miljoen euro op een omze 1,28 miljard euro. Over 201 len de verliezen ook in de l j tallen miljoenen lopen. j Grundig is Grundig niet mij,. Er werken nog maar 280011 nemers. Een groot hoofdk j. toor siert nog de horizon v r Neurenberg. Waarschijnlij wacht Grundig eenzelfde li de Duitse merken Telefunl en Schneider: voor weinig opgaan in de merkenporte le van de grote jongens.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6