BUITENLAND 'IRA doet te weinig voor vredesproces' President Wit-Rusland is weer welkom in EU f- Onderzoekers ontrafelen SARS-virus Scholier doodgeschoten -ion te ziek om uit te zitten siDe 93-jarige Maurice st» in Frankrijk veroordeeld jaar gevangenisstraf we- ali jn rol bij de deportatie 00 joden tijdens de 3 Wereldoorlog, is te ziek 11 straf uit te zitten. Dat 'cji drie door een rechter rezen artsen vastgesteld, werd vorig jaar septem- I n vrijheid gesteld vanwe- leeftijd en gezondheid, dde tot veel protesten. terk in VS E r aangeklaagd p^drk - De Amerikaanse Kerk is op- aangeklaagd wegens sek- nisbruik van kinderen, wintig slachtoffers eisen ljoen dollar schadever- gvan een bisdom in de ew York. De klagers be- 5g igen ruim tien priesters diocees Rockville Centre Island) van misbruik. Zij len bisschop Murphy en kerkelijk leiders affaires jen verdoezeld. De >n strekken zich uit van jaren zestig tot in de jaren Pj, igvan de vorige eeuw. (napping helikopter eri provence - Drie door de Ia als 'gevaarlijk' bestem- la ^yangenen zijn gisteren n helikopter ontsnapt uit vangenis in Zuid-Frank- e helikopter was eerder it door onbekenden die ot dwongen boven het van de gevangenis van 5 te vliegen. Daar gooiden touw uit waarmee de ge ien de helikopter konden w men. Vervolgens vloog V( istel naar een stadion in -Povence, waar een auto ond. ecokevangst n lelgisch jacht ei :e i france - De Franse e op het Caribische ei- lartinique (Franse Antil- left gisteren op een Belgi- icht 1100 kilo cocaïne t. Drie Belgische opva- i zijn aangehouden. Het e Lafayette werd vanuit egtuig van de douane t en voor de kust bij Fort nee doorzocht. Blair en Ahern woedend over uitblijven oproep tot ontwapening door Louis Burgers londen - De Britse en Ierse premiers, Tony Blair en Bertie Ahern, zijn nog ontevreden over het nieuwe ontwape ningsvoorstel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Na een lang telefoongesprek hebben zij de katholie ke IRA opgeroepen meer duidelijkheid te geven over de voorgenomen ontwapening en het aanvaarden van de vrede. De IRA beschikt nog over grote voorraden illegale wapens. Elk vredesplan voor Noord-lerland staat of valt met de verdere ontwapening van de separatisten. De twee premiers vinden dat de IRA nog steeds onvol doende doet om het vredesproces weer op gang te brengen. Tot woede van Blair en Ahern weigerde de IRA afgelopen week nog in te gaan op de oproep tot ontwa pening. Dat leidde weer tot het mislukken van de top ontmoeting van Blair en Ahern in Belfast. Bij die gele genheid wilden beide regeringsleiders hun vredesplan presenteren. Dat is nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. De nieuwe verklaring van de IRA wordt door beiden wél gezien als een stap voorwaarts. De weigering van de IRA leidde in het weekeinde ook tot een woedende reactie uit Washington. Het Witte Huis liet weten dat president Bush vorige week niet voor niets naar Noord-lerland was afgereisd. Voor zijn reis had hij harde toezeggingen dat de IRA zou komen met een ontwapeningsinitiatief. Centraal in het plan van Groot-Brittannië en Ierland staat het herstel van het zelfbestuur in Noord-lerland. Ook wordt het doorgaan van de regionale verkiezingen in mei geregeld. Ulster staat sinds oktober weer onder direct bestuur van Lon den na een politieke crisis in de provincie. De IRA maakte gisteren bekend dat het nieuwe voorstel ele menten bevat over ontwapening, wapenstilstand en de opheffing van de eigen organisatie. Het moet uiteinde lijk leiden tot vrede. Ondertussen is gebleken dat de lei ders van Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, een ontmoeting hebben gehad met oud-premier en leider van de protestante Unionisten, David Trimble. Ook de speciale afgezant van president Bush, Richard Haass voerde gisteren gesprekken met Noord-Ierse parlemen tariërs. Volgens voorzitter Mitchel McLaughlin van Sinn Fein is het onwaarschijnlijk dat de IRA eenzijdig zal aankondigen dat de oorlog in Noord-lerland voorbij is. Hij zei gisteren dat zo'n bekendmaking pas mogelijk is wanneer de beide regeringen hun concept voor een vre desregeling hebben gepubliceerd. „Ik weet niet waar de regeringen mee komen, maar ik weet wel dat zij de Re publikeinse beweging in zijn totaliteit aanvaarden als een serieuze partij, die betrokken is bij het zoeken van een oplossing." Eerste stap naar snelle test om ziekte te herkennen vancouver-hamburg/anp-afp - Canadese wetenschappers heb ben de genetische code gebro ken van het virus dat zeer waar schijnlijk de besmettelijke long ziekte SARS veroorzaakt. Nu het virus is ontrafeld, kan mogelijk een snelle test worden ontwik keld om te bepalen of iemand de ziekte heeft opgelopen. Momenteel bestaan er drie ver schillende tests om te bepalen of iemand het Severe Acute Res piratory Syndrome heeft opge lopen. Maar de uitslag daarvan kan dagen op zich laten wach ten en tegen die tijd kan de pa tiënt al zijn overleden. De ont wikkeling van een SARS-vaccin is nog ingewikkelder en kan dan ook nog lang op zich laten wachten. Het lijkt er op dat het onder zochte genoom een compleet nieuw coroqavirus is, zo ver klaarde een onderzoeker van het British Columbia Cancer Agency tegen de New York Times. Dat het virus geen verbanden heeft met bekende virussen, kan het onderzoek naar de bron ervan, mogelijk een dier, bemoeilijken. Volgens een woordvoerder van de Wereldgezondheidsorganisa- Ziekte verspreidt zich in Europa Voor het eerst heeft de longziekte SARS zich binnen Europa ver spreid. In een ziekenhuis in Londen ligt een Brit die de laatste tijd niet in het buitenland is geweest, maar de ziekte toch heeft opgelopen. Alle Europeanen die tot nu geïnfecteerd raakten, lie pen de ziekte in het buitenland op. In Hong Kong zijn gisteren zeven mensen aan de ziekte overleden. Dat is het grootste aantal slachtoffers op een dag, sinds de ziekte daar begin maart uitbrak. Het dodental in Hong Kong komt daarmee op 47. Ook zijn er in de stad gisteren opnieuw veertig mensen besmet geraakt. De ge neeskundige dienst van de Canadese stad Toronto vermoedt dat ongeveer dertig mensen SARS hebben opgelopen tijdens de be grafenis van een slachtoffer van de ziekte. Ook twee artsen die de betrokkene hebben behandeld zijn vermoedelijk besmet. tie WHO is de snelheid waarmee het virus is ontleed 'verbijste rend'. „Pas drie weken geleden werd bekend dat het om een co ronavirus gaat. Vergeet niet dat het jaren duurde om het virus te vinden dat aids veroorzaakt. De manier waarop de wetenschap pers hebben samengewerkt is geweldig." De wetenschappers uit Vancouver hebben de gene tische code op de website van hun onderzoeksinstituut gezet (www.bcgsc.bc.ca). Zo kunnen onderzoekers uit de hele wereld aan de bestrijding van de ziekte werken. Een Duits bedrijf uit Hamburg is in Maleisië en de VS begonnen met de gratis verspreiding van tests om de longziekte bij pa tiënten snel te identificeren De biotechnische onderneming Ar- tus zegt de proef te hebben ont wikkeld met het Bernhardt- Nocht Instituut voor tropische ziekten in Hamburg. Het duurt volgens Artus slechts twee uur om te weten te komen of ie mand door SARS is getroffen. luxemburg/anp - Hoewel de mensenrechtensituatie in zijn land nog steeds te denken geeft, is president Loekasjenko van Wit-Rusland weer welkom in de Europese Unie. De Europese ministers van buitenlandse za ken besloten gisteren het inreis- verbod dat zij vorig najaar in stelden, in te trekken. Dat maakt de weg vrij voor Loekasjenko's deelname aan de EU-toetre- dingstop, morgen in Athene, al staat hij niet op de lijst van ge nodigden. Wit-Rusland is een directe bum- van de EU zodra Polen en Litou wen in mei 2004 lidstaat wor den. Een half jaar geleden waren de ministers de slechte staat van dienst van Loekasjenko zo zat dat zij een visaban afkondigden. De druppel die de emmer deed overlopen, was de gedwongen sluiting van de missie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) in de hoofdstad Minsk. Begin dit jaar ging de missie weer open. Niettemin hekelen de EU-ministers de almaar ver slechterende situatie op het ge bied van de mensenrechten. De schendingen staan 'haaks' op de Europese democratische nor men. Niet voor niets herinneren de ministers de president aan nog steeds niet ingeloste toezeg gingen van een jaar geleden dat hij zijn best zou doen om het lidmaatschap van Wit-Rusland van de Raad van Europa te ver dienen. De visamaatregelen golden de president en enkele vertrouwe lingen, onder wie ministers. Portugal deed er niet mee aan, om Loekasjenko in december te kunnnen ontvangen voor een OVSE-conferentie. De EU-ministers besloten ver der de bestaande sancties tegen Myanmar, het voormalige Bur ma met een jaar te verlengen. Het gaat maar mondjesmaat be ter in het land. Positief is het op heffen van het huisarrest van oppositieleidster Aung San Suu Kyi in mei 2002, maar de Unie roept het militaire bewind op haar volledige bewegingsvrij heid te gunnen en een echte po litieke dialoog te beginnen. An ders dreigt zij de sancties, zoals een visaban, bevriezing van te goeden en een wapenembargo, uiterlijk dit najaar uit te breiden. dinsdag 15 april 2003 - w - new Orleans - Een 15-jarige leerling is gisteren in de gymzaal van een middelbare school in New Orleans, in de Amerikaanse staat Louisiana doodgeschoten. Drie meisjes raakten gewond, een van hen ernstig. De drie werden neergeschoten door een schutter met een AK-47 machi negeweer. Korte tijd na de schietpartij kon de politie vier verdachten aanhouden die met een auto waren gevlucht. Het ging om jongeren tussen de 15 en 19 jaar. De politie kon niet zeggen of het leerlingen van de school zijn. Volgens scholieren ging het mogelijk om een wraakactie na een ruzie en was de jongen het doelwit van de aanslag. Door een gat in het hek bij de gymzaal kon de schutter ongemerkt de school binnenkomen. Op een andere school in Louisiana, in Shreve- port, raakte gisteren een leerling zwaargewond toen een klasgenoot een meegebracht vuurwapen liet zien en daarbij per ongeluk de trek ker overhaalde. Foto: AP/Bill Haber Is het u ooit opgevallen dat het leven leuker wordt als je flexibel bent? Als het om flexibiliteit gaat, kunt u met de Opel Meriva alle kanten op. Schuif de achterstoelen voorwaarts, achterwaarts of naar de zijkant. Klap elke stoel plat. Wilt u vijf zitplaatsen? Vier, drie of twee? Dankzij het revolutionaire FlexSpace® kunt u uw auto indelen zoals u wilt. Moeiteloos. Telkens weer. Dat is 100% flexibel. Dat is de nieuwe Opel Meriva. Vanaf 16.950,-. Prijs incl. BTW en BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Gem. brandstofverbr. en C02-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benz.motoren kms/liten van 12,2 tot 13,9. Liters/100 km: van 8,2 tot 7,2. C02 gr/km: van 196 tot 173. www.opel.nl Opel. Fresh thinking - better cars.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5