Boswachter hoopt op foutje KNMI GESPREK VAN DE DAG Dubbelstep, een rollator met een jeugdig elan Zorgen over zonnig weer en regenmeter op Sahelstand Overspannen Bosbranden bij extreme droogte Vergeleken met het overdadige brui loftsfeest vorige week spenderen ac teur Russell Crowe en zijn bruid Da nielle Spencer wel erg weinig geld aan hun HUWELIJKSREIS. Het paar is afgelopen weekeinde gesig naleerd in 'rundvleeshoofdstad' Rockhampton, in het oosten van Au stralië. Volgens de regionale krant Brisbane's Courier Mail zijn de Os car-winnaar en zijn vrouw op huwe lijksreis met de auto. Afgelopen vrij dagavond werden ze gesignaleerd in een restaurant waar je voor drie dol lar al een hoofdgerecht krijgt. Later zou Crowe ónder het genot van een fles huiswijn van nauwelijks acht dollar handtekeningen hebben uit gedeeld aan voorbijgangers.Ik woon hier, maar als ik een filmster of zangeres was, dan was Rockhampton de laatste plaats waar ik op huwelijksreis naartoe zou gaan", zei een vrouw die een hand tekening van Crowe had bemach tigd. Foto: "Reuters Regisseur Pieter Kuijpers gaat een FILM maken over de spectaculaire DIAMANTROOF met de magnet rondoos die augustus 2001 in Am sterdam plaatshad. Kuijpers, van wie morgen de debuutfilm Van God los in première gaat, heeft de rech ten gekocht van het boek Aan de haal. Daarin doen twee journalisten het verhaal van hun gesprekken met de diamantdief. ,,Het is een prach tig, absurd-liefdesverhaal", moti veert de regisseur zijn keuze. ,,Een dikke jongen wordt verliefd op een prostituee en doet alles voor haar. Bovendien hangt er een zweem van avontuur rond de roof die mij enorm trekt." De 26-jarige Dennis P. werd in januari veroordeeld tot 2,5 jaar celstraf omdat hij de gehele be drijfsvoorraad diamanten van zijn werkgever Gassan Diamonds had ontvreemd. P. liep het bedrijfspand - uit met een magnetrondoos waarin hij de circa 8000 diamanten had verstopt met een inkoopwaarde van een kleine 7 miljoen euro. De motie ven waren geldgebrek, een hardnek kige gokverslaving en de liefde voor een werkneemster van een Hilver- sumse seksclub. Actrice Angelina Jolie trekt de ko mende vijf jaar meer dan 1,3 mil joen dollar uit om het HONDERD OLIFANTENWOUD in Cambodja te beschermen, zo zei gisteren een woordvoerder van Cambodian Vision in Development, dat het project co- ordineert. Met het geld wordt een arbeidsprogramma opgezet voor dorpsbewoners in het woud zodat die voor hun inkomen niet meer van de houtkap afhankelijk zijn. Ook krijgen ze onderricht over bosbe heer. Jolie werd verliefd op Cambod ja toen ze er in 2000 verbleef voor opnames van de film Lara Croft: Tomb Raider. Ze adopteerde er een kindje en reisde met het VN-agent- schap voor de vluchtelingen door het noordwesten, waar duizenden mensen ontheemd zijn na jarenlang geweld onder het regime van de Ro de Khmer. In het afgelegen woud wonen de laatste wilde tijgers en oli fanten van Cambodja. Foto: Reuters De politie heeft gisteren een 55-jari- ge man in het zonnetje gezet die af gelopen zaterdag een overvaller wist te overmeesteren. De HELD ontving een paar pennen, een flesje wijn en waardebonnen. Henk Schoolder- man, die in Australië woont en in Deventer op familiebezoek is, zag hoe een man een oudere vrouw be roofde die net geld had gepind. Hij ging achter de overvaller aan en wist hem na een vechtpartij tegen de grond te werken. Schoolderman raakte daarbij zelf gewond. Een held wil hij zichzelf allerminst noemen. Hij vindt wat hij heeft gedaan name lijk de normaalste zaak van de we reld. ,,Elke man is toch eigenlijk een agent, dat is je plicht." School derman vindt het ook een slechte zaak dat kinderen er al op jonge leeftijd in wordt gehamerd dat het beter is om weg te lopen als ze wat zien gebeuren. ledereen moet vroeg of laat zijn verantwoordelijk heid nemen in deze maatschappij. Rechten heb je niet, die krijg je!" Het mooie weer no digt uit tot POOTJE BADEN. Ook voor het jonge ijsbeertje in Ouwehands Die renpark, dat op 11 december werd ge boren. Verder dan zijn pootjes ging het ijsbeertje gisteren niet in het water, hoewel het onwaar schijnlijk lijkt dat hij het te koud vond. Foto: ANP 'üNTi'l'AW NOU 'ULH I MENSELIJK Het testpanel had wel lol bij het uitproberen van de steprollator. Foto: GPD/Ab Hakeboom De welbekende rollator heeft jeugdig elan ge kregen. De gebruiker hoeft niet meer achter het wagentje te lopen, maar kan steppen. Omdat het om een dubbelstep gaat, met twee steps en twee achterwielen, ligt het ver voermiddel stabiel op de weg. In Scandinavië is de dubbelstep van het merk Esla razend populair. „Er rijden er tiendui zenden", zegt directeur Vincent Gooiker van het gelijknamige bedrijf uit Hengelo dat de rollator van Finse makelij importeert. Gooi ker introduceert de step voor ouderen in sa menwerking met zorggroep De Leiboom in Nederland. Woon- en zorgcentrum Huize Salland in Deventer heeft de primeur. Daar staan enkele steps om uit te proberen. Twee bewoners, beiden lid van de cliënten raad van Huize Salland, waren gisteren be reid de nieuwe vinding uit te testen. Ze hoef den niet zo nodig met naam en toenaam in de krant. Het oordeel van het testpanel: 'Wel een leuk speelgoedje, maar niet geschikt voor een bejaardenhuis. Hij gaat nog behoorlijk hard en is moeilijk te wenden. Ik vraag me af voor wie deze step is bedoeld. Want ik geloof niet dat mensen die normaal met een rollator lopen, hiervan gebruik gaan maken. Deze mensen lopen al zo onzeker, dit gaat ze te snel.' Het testpanel peinst er in elk ge niet over met de step de openbare weg gaan. „Maar misschien is het te vroeg o al een oordeel te vellen, het is nog te ni Gooiker bevestigt dat de dubbelstep ni doeld is voor mensen die een rollator i hebben. „Die mensen zijn al slecht ter en je hebt wel kracht in je benen nodig met de step vooruit te komen. Ik gebrui ook niet de naam rollator. In principe is dubbelstep voor mensen die nog niet a een rollator toe zijn, maar die niet meei sen. Als je niet meer op de fiets durft te pen is dit een mooi alternatief. Het is ve maar je haalt wel wat snelheid. Je mobi gaat erop vooruit." De rollatorstep is voorzien van twee handremmen, is opvouwbaar, kan 1201 dragen en weegt zelf 17,3 kilo. Gooiker, allerlei soorten steps importeert en ver! delt, beschouwt het project in Deventer een echte proef. Het is de bedoeling om op andere plekken enkele steps neer te om uit te proberen. GPD Boven de Veluwe wordt met vlieg tuigjes gepatrouilleerd vanwege brandgevaar. In de zomer niets bij zonders, maar wel begin april. Het is droog in Nederland en het blijft droog, zegt het KNMI. „Het is extreem droog", zucht Ro nald Kling. „Ik geloof dat het de af gelopen maand maar één dag ge regend heeft Het is nu echt brandgevaarlijk." Kling is bos wachter op de Veluwe. De droogte in het natuurgebied is niet alleen te zien aan de regenmeter, die op Sahelstand staat, maar ook aan de natuur. „Het bos ziet er grauw en grijs uit", zegt de boswachter met een bezorgde blik op de bladeren en de bomen. „De lariks loopt uit, maar verder niets. Er waren eerder al wel wat bosbesjes uit, maar die hebben een klap van de vorst ge kregen. Daardoor ziet het er hier en daar nog een beetje winters uit." De Veluwe is zó droog dat de brandweer een extra oogje in het zeil houdt. Sinds zaterdag is er luchtbewaking. De Veluwe wordt dagelijks vanuit een vliegtuig in de gaten gehouden, zodat de blusbri- gade in geval van brand zo gauw mogelijk uit kan rukken. Het risico van brand is aantoon baar aanwezig. Gisteren ging veer tien hectare heidegebied aan het Rouwven bij Wïntelre in vlammen op. Zondag moest de brandweer branden blussen in Drenthe en het duingebied Meijendel bij Was senaar. Ook ontstonden er her en der bermbrandjes naast het spoor. Voor de Veluwe en tal van andere natuurgebieden geldt nu alarmfa se rood. De droogte van de afgelopen we ken is uitzonderlijk, maar niet uniek. „Maart van dit jaar staat niet in de toptien van droogste maartmaanden van de afgelopen eeuw", zegt meteoroloog Rob Sluijter van het KNMI. „De maand februari ook niet" De droge cijfers tonen wel aan dat de neerslag in februari en maart minder dan normaal was. In fe bruari viel er gemiddeld 21 milli meter, terwijl het gemiddelde ge woonlijk 47 millimeter is. En in maart viel er gemiddeld 23 milli meter, terwijl dat de laatste jaren gemiddeld 65 millimeter was. April is voorlopig ook droger dan door gaans, maar Rob Sluijter durft niet te voorspellen of dat zo blijft. Ook bij het KNMI kennen ze de waar heid van de weerspreuk: april doet wat ie wil. De droogte in de natuur hangt niet alleen van de neerslag af, maar ook van de zon. Want hoe warmer het weer, hoe meer water er ver dampt en des te droger het dus wordt. Uit cijfers van weerweter Rob Sluijter blijkt dat de gemiddel de verdamping in maart één milli meter per dag is en in april bijna Een tijdje geleden stond ik in mijn onderbroek bij de buren omdat ik mijn kind kwijt was. Dat viel mee: ik bleek gelukkig alleen mijn werkgeheugen kwijt te zijn. Overspannen. Door onbeheersbare hersengolven op een verlaten strand geworpen. Acute breinstaking. De cen trale vraag in mijn leven was vanaf dat moment hoe het evenwicht te hervinden. Ook ben ik een volle dag met roken, en twee dagen met drinken gestopt. De eer ste stap was een reconstructie van mijn leven de afgelo pen twee jaar. Eén week vakantie in totaal. Teveel ver snipperingen onzekerheden in het bestaan. Al drie maanden geen telefoongesprek van langer dan een mi nuut gevoerd. Altijd haast. Iedere bezigheid beleefd als een vorm van oponthoud, want snel door naar volgen de klus. Die klus helaas opnieuw ervaren als vorm van oponthoud. Aangeboren onvermogen om in het nu te leven en de zorgen van morgen tot morgen te bewaren. Stresscompensatie door bij vlagen uitzinnig uitgaans- gedrag. Helder. Ik had de muur gezocht en die inder daad gevonden. Boem is ho. En we zijn ook geen dertig meer. Inderdaad. Maar wat nu? Dag één. Thuis blij ven, niet denken aan werk en veel slecht voetbal kijken. Dag twee. Eerste poging om rustig een boek te lezen. Dag drie. Poging tot rustig lezen opgegeven, arts be zocht en gevraagd naar yoga-cursus die hij ooit eerder had aanbevolen. Cursusleider niet gebeld. Dag vier. Door onbewust gestuurd toeval onder de slaapbank oud krantenknipsel aangetroffen, waarin een gedrags deskundige het vierslagstelsel propageert: mensen!, hou je activiteiten divers en stel niet altijd de vraag of iets fi nancieel nut heeft dan wel de carrière bevordert'Doe eens iets met plantjes. Maak puzzel met kind. Doe klei ne klusjes. Besluit genomen om klusje te doen mét kind samen. Is dubbelslag in vierslagstelsel. Dag zes. Hoofd pijn over wélk klusje dan. Op zoek naar klusje zonder directe nutsvraag of praktisch rendement. Telt, indien samen met kind gedaan, bovendien als driedubbelslag in vierslagstelsel. Genezen is mooi, efficiënt genezen mooier. En buitenlucht, ook altijd goed. Beste keus dus overduidelijk creatief klusje op balkon. Buiten en toch dicht bij huis. Dag zeven. Windmolen! Er is op het bal kon nog geen windmolen' Yes! Ontspannen nutteloos klusje met affectieve buurtbonus. Want buren zien windmolen en zeggen dan 'wat een leuke windmolen'. Dag acht. Besluit tot windmolenbouw gevallen. Mate rialen gezocht in berging. Gevonden één piepschuimen bol (restant voorstelling). Diverse stokken (restant tent). Plastic golfplaat (restant plantenbakontwerp). Kind mag, zoals beloofd, helpen met bouwen windmolen. Blijkt buitengewoon onpraktisch. Kind heeft nog te weinig constructief inzicht en stelt voortdurende basis concept ter discussie. Kind gaat verdrietig naar bene den en maakt in haar eentje puzzels. Papa vervaar digt eerste versie windmolen. Wieken en bolle body direct geverfd in knaloranje en gifgroen (restant voorstelling). Windvlagen doen natte verfin strepen van draaiende molen afspatten. Ramen slaapka mer schoongemaakt. Echtgenote trapt in decou- peerzaagdie naast bed is blijven liggen. Geen leuke reactie op windmolen. Overspannen windmolenaar legt zich op bed en gaat zap pend op zoek naar slecht voetbal. Veendam vecht tegen VW, slaap wil desondanks niet komen. Wind buiten neemt toe. Molen dreigt bonkend over rand balkon te slaan. Opgestaan, windmolen plat op tegels gelegd. Natte groene en oranje verf op handen niet tijdig gezien. Verf op kleren, bed dengoed en deurknoppen. Door echtge note uitgekleed en in warm bad gegooid. Die avond boos naar café vertrokken, men- sen beledigd en daarna uur lang met het hoofd op een tafel gelegen. Volgende dag definitief voorgoed gestopt met drinken. Verder alles goed. Een brandweerman bestrijdt de brand in het Brabantse natuurgebied Rouwven bij Wintelre. Daarbij ging gisteren 14 hectare heidegebied verlorei Foto: ANP/Bert Jansen twee. Tijdens droge en zonnige aprildagen loopt dat nu op tot bo ven de drie millimeter. Een ver damping die normaal bij een zo merse juli hoort. „Dat betekent dus meer verdamping en dus ook meer verdroging in deze tijd van het jaar." Maakt de landbouw zich al zor gen? Jack Luiten van de landbouw organisatie LTO Nederland heeft de boeren nog niet horen brom men. „Over het algemeen is het een voorspoedig voorjaar voor de landbouw. Het moet natuurlijk niet te lang droog blijven, maar voorlopig is er geen reden voor ongerustheid." In de glastuinbouw vallen zelfs zonnige geluiden te beluisteren. De maanden februari en maart waren de zonnigste van de afgelo pen honderd jaar en dat was te merken in de kas. „De productie en de kwaliteit zijn tot nu toe bui tengewoon", knikt tuinder Frans Hoogervorst tevreden. „De kwali teit van de bloemen was veel eer der dan normaal op zomemiveau; de komkommers en de tomaten doen het erg goed." 1976: In Stroe, 't Harde, Harskamp en Schaarsbergen verbranden grote bos- en heidebieden. 29 mei 1992: Bij Nistelrode (Noord-Brabant) brandt vijf hectare bos af. 5 augustus 1995: Van de Loonse en Drunense duinen gaat 5 hectare natuur gebied verloren. 11 augustus 1995: Bij Kootwijk op de Veluwe gaat 100 hectare bos in vlam men op. De automobilist die de brand ontdekt probeert nog het vuur te blussen. Een weggegooide sigarettenpeuk is vermoedelijk de oorzaak. 3 april 2002: Bij Radio Kootwijk wordt 50 tot 60 hectare heide en bos door brand verwoest. Een halve hectare hei in Stroe brandt af nadat twee jonge tjes met een aansteker hebben gespeeld. I hectare 10.000 m2 Maar als voorzitter van de glas tuinbouwers van LTO Nederland wil Frans Hoogervorst ook meteen de andere kant van de medaille to nen: „De prijzen zijn niet best en door de nachtvorst hebben we vaak en duur moeten stoken. Sommige mensen zullen wel zeg gen dat tuinders altijd wat te kla gen hebben, maar het is echt zo: veel winst hebben we uiteindelijk niet van al die uren zon." De droogte lijkt nog geen nadelige gevolgen voor de binnenscheep vaart te hebben. Hier en daar heeft de binnenvaart wel last van enige beperkingen door laag water, maar secretaris Robert Zwiers van de schippersvereniging Schuttev j vindt het te vroeg om de rode te hijsen. „Het is nog niet ech probleem. Het wordt pas oppie sen als het waterpeil bij Lobit der de acht meter zakt." i De ogen blijven wel waakzaai L de waterstanden en op de bai e meter. Meteoroloog Harry Ge D van het KNMI: „Voorlopig lijk ;i zonnige en droge weer aan te v den. Tot na de paasdagen. Mi 1< april blijft een moeilijke maai 1 voor meteorologen. Vorig wei ;i vroor het nog acht graden en week wordt het misschien we graden. Er kan van de ene op ander dag veel veranderen." J Van boswachter Ronald Kling het KNMI er met de voorspeÜ a voor morgen al helemaal naai t< ten. Hij hoopt op een stevige Itii Voor het bos. Tegen de brand ai die tijd blijft hij boswandelaai ei met een gezonde dosis wantn »e wen bekijken, want hij weet:u negen van de tien gevallen zij n mensen die bosbrand veroon n ken." u a; Mick Salet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2