Achttien jaar voor Van der G. IETS ffE Leidsch Dagblad Leidse scholieren aan de dood ontsnapt Moord Lisse: ook lijk man gevonden verkopen? Belasting stuurt brief over te hoge teruggave Leidsch Dagblad uagi Familie vol woede en ongeloof Leidse wetenschapper in actie voor museum Irak 'Syrië moet bewijzen dat het geen schurkenstaat is' did maken zorgen over iloze Ali leubeleid oopt eizaam' [geld voor deren hoger euro itaal wil af van s Slaaghwijk Jen niet voor i tersteden dingen College it focus op li Dgrafie ed Bomans in van cultuur pas ke zijn als er een Imum aan ij eriële welstand is AMENTAAR VAN DER G. Ji .1 lo ihtbank in Amsterdam olkert van der G. achttien opgelegd. Een Ievenslan- iel angenisstraf, de hoogst a ke sanctie, vinden de 'fs niet op zijn plaats. sl ee zou elk perspectief op scyxr in de samenleving ver- n. Het openbaar ministe- waarschijnlijk tegen deze in hoger beroep. Te- rant de moordenaar van -e] rtuyn verdient levenslang. G. heeft niet alleen met verstand een politieke gepleegd, maar ook een op de democratie. S' ange gevangenisstraf de regel opgelegd aan lige moordenaars. Een oudige moordenaar kan het leven worden opge- ou als sprake is van gruwelij- istandigheden. Zo bezien Jan der G. inderdaad niet Adellijk in aanmerking voor die wel wordt omschre- levend begraven worden, r G. heeft geen strafblad heeft met vijf gerichte Fortuyn van het leven ïJ '"te d. de daad van Van der G. n de recente geschiedenis, ftolang geleden dat in Neder- iemand om zijn politieke Hngen is vermoord. Moord 71 dukldg niet in onze poli- 'flljradities. Daarom waren de op de moord zo onge- ël en emotioneeL Duizen- jensen gingen de straat op. nfod werd in rouw onderge- uedd, omdat Fortuyn op het lond een belangrijke rol in lerlandse politiek te gaan delijke aanslag werd vlak le verkiezingen gepleegd. er' slag van de verkiezingen ^kleurd d or de moord. werd overladen met pro- fttmmen, gevestigde politie- al tijen gedecimeerd. De ge- zijn tot op de dag van ig merkbaar. Van der G. veinig last van zijn gewe- tiad bij het voorbereiden st |n daad en evenmin spijt bl' i Met de straf die de m ank hem nu heeft opge- hij over ruim elf jaar weer ffl. Het is te hopen dat het tshof in hoger beroep an- irdeelt hneider Dagblad nr. 43207 los dinsdag 15 APRIL 2OO3 SPRINTERS NR. 43207 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 den haag/anp - De belas tingdienst stuurt deze week een miljoen belastingbeta lers een brief en een folder om hen te waarschuwen voor een te hoge voorlopi ge teruggave. De kans is groot dat zij bij hun aan vraag voor een (maande lijkse) voorlopige terugga ve, geen rekening hebben gehouden met het schrap pen van een aantal aftrek posten. Volgens het ministerie van financiën heeft het Belas tingsplan 2003 gevolgen voor onder meer de aftrek van lijfrentepremies en de fietsaftrek. Deze aftrekpos ten zijn geschrapt nadat de aanvraag voor een voorlo pige teruggave moest wor den ingediend. Als de be lastingbetaler zijn aanvraag niet corrigeert, zal dat bij de definitieve aanslag als nog gebeuren. De belastingdienst biedt op zijn website de moge lijkheid om een correcte berekening te maken van de toegestane aftrekpost voor lijfrente. Die geldt al leen nog voor mensen met een pensioengat. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'JAÏRIH ïnm Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMÜV 4K Postcode Telefoon n controle nabezotgng) Ophef over belastingtruc leiderdorp - Provinciebestuur- der Van der Sar wil het water schap De Oude Rijnstromen er van weerhouden een omstre den belastingtruc toe te passen bij de herbouw van het vorig jaar afgebrande gemaal Nieuw koop in Ter Aar. Via een zoge heten sale lease backconstructie bespaart het waterschap ruim 300.000 euro op de herbouw kosten van 3,5 miljoen euro. Het is provincies en gemeenten verboden de regeling toe te passen, een verbod bij de wa terschappen is op komst. De Oude Rijnstromen neemt mor genavond een besluit. Pagina R5 Ontslagen bij keukengigant ter aar - De keukengigant Hans Verkerk sluit 13 van de 27 filialen. Bovendien wordt ook de montageafdeling opgeheven en verhuist het hoofdkantoor per 1 mei van Ter Aar naar Al phen aan den Rijn. Voor tien tallen personeelsleden wordt ontslag aangevraagd. De reor ganisatie is een gevolg van de economische malaise in de keukenbranche. Maar ook fa lend management zou hebben geleid tot de drastische ingreep. Zanger Dikke Leo overleden helmond - Volkszanger Dikke Leo uit Helmond is gisteren overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Dikke Leo Kuijpers scoorde in de jaren zeventig en tachtig enkele hits, zoals de Slij pers uit Parijs en Puntje erin, puntje eruit. Kuijpers is blijven optreden tot een ernstige ziekte hem dat enkele jaren geleden onmogelijk maakte. Hij is 72 jaar geworden. amsterdam/gpd - De rechtbank in Amsterdam heeft Volkert van der G. vanmorgen veroordeeld tot achttien jaar cel voor de moord op Pim Fortuyn op 6 mei 2002. Volgens de rechtbank is overtuigend bewezen dat Van der G. Fortuyn met voorbedach ten rade, 'na rustig overleg en kalm beraad', heeft vermoord. Tegen de verdachte was levens lang geëist. De rechtbank vindt dit echter een te zware straf voor een enkelvoudige moord. In de rechtszaal aanwezige fa milieleden en aanhangers van Fortuyn reageerden met woede en ongeloof. Zij vinden dat Van der G. tot levenslang had moe ten worden veroordeeld. Of het openbaar ministerie (OM) in be roep gaat, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet duidelijk. Volgens rechter Frans Bauduin moet de hoogste straf met grote terughoudendheid worden op gelegd. Daarvoor was onvol doende reden. Zo hoeft voor herhaling niet te worden ge vreesd. Als de uitspraak gehandhaafd blijft, kan Van der G. na ruim elf jaar vrij man zijn. Door ver vroegde invrijheidstelling hoeft hij maar maximaal tweederde van zijn straf uit te zitten. Bo vendien gaat de tijd dat hij in voorarrest heeft gezeten (van zijn aanhouding tot zijn veroor deling) nog van een tijdelijke straf af. Dat Van der G. een jarenlange gevangenisstraf zou krijgen, stond al vrijwel vast. Het bewijs tegen hem was overweldigend. Zo had hij bij zijn aanhouding, luttele minuten na de aanslag, het moordwapen bij zich. Ook hij had kruitsporen en DNA- sporen van Fortuyn op zijn li chaam en kleding. In november bekende Van der G. de moord te hebben gepleegd, omdat hij de LPF-voorman zag als een als maar groter wordend gevaar, vooral voor kwetsbare groepen in de samenleving. Volgens de rechtbank heeft van der G. de rechtsorde 'buitenge woon geschokt', niet alleen door de wijze waarop hij de moord heeft gepleegd, maar ook door het risico te nemen dat hij ook anderen had kunnen doden. De rechtbank nam het advies van het Pieter Baan Centrum over dat Van der G. bij het ple gen van zijn daad volledig toere keningsvatbaar was. Voor straf vermindering, bijvoorbeeld om dat politici uitspraken hadden gedaan over zijn schuld, zag de rechtbank geen reden. Pagina Binnenland: Meer over Volkert van der G. door Theo de With leiden - Archeoloog Diederik Meijer van de Leidse universiteit is door Unesco gevraagd zitting te nemen in eeri commissie die zich buigt over de toekomst van het vernielde Nationale Muse um van Bagdad. De Unesco, de cultuurtak van de Verenigde Na ties, houdt donderdag een spoedconferentie in Parijs om nog te redden wat er te redden valt van de geplunderde schat kamer van Irak. Meijer, die universitair hoofddo cent archeologie van het nabije oosten is, heeft het museum di verse keren bezocht. „Elk muse umstuk is volstrekt onvervang baar. Het gaat om restanten van de Mesopotamische cultuur die van ver voor de christelijke jaar telling dateren. Op die plek ligt de bakermat van de westerse beschaving en is de basis gelegd voor wetenschappen als astro nomie en landmeetkunde." Het Nationale Museum telde 170.000 voorwerpen. Het is nog onduidelijk hoeveel daarvan resteert, maar Meijer vermoedt dat het weinig is. Ook de bom vrije kelders bleken niet veilig voor de plunderaars. De Leidse wetenschapper toont een foto van een harp met stierenkop uit 2500 voor Christus, die gevon den is in de koninklijke begraaf plaats te Ur. „Dit is een van de topstukken van het museum, maar er zijn er zoveel meer." Het is van het grootste belang dat de geroofde kunst zo snel mogelijk kan worden opge spoord. Een van de twee touringcars waarmee de leerlingen op weg waren naar Parijs brandde volledig uit. Foto: EPA/Avs ROC-leerlingen op tijd weg uit brandende bus na botsing op snelweg België door Marijn Kramp Politie vermoedt motief in de relatiesfeer door Anton Diedrich leiden - Leerlingen van het ROC Leiden zijn gisterochtend op een Belgische snelweg aan de dood ontsnapt. De leerlingen toerisme - allemaal rond de 20 jaar - waren op weg naar Parijs in twee bussen van de Noord- wijkse touroperator Beuk toen een bestelwagen op de achterste bus inreed. De bestuurder van de bestelwagen kwam om in de brand die bij de botsing ont stond. De scholieren slaagden erin uit de vuurzee te ontko men. Zes van hen liepen lichte verwondingen op. De bussen reden rond 9.45 uur op de E17 toen ter hoogte van Waasmunster de deur van de voorste bus plotseling openging. Er bleek een probleem met de luchtdruk te zijn, reconstrueert docent Bert van der Spek de ge beurtenissen. Besloten werd om bij de eerstvolgende mogelijk heid de snelweg te verlaten. Die diende zich volgens een bordje binnen een paar kilometer aan. Maar voordat ze die afrit bereik ten kwamen de bussen tot stil stand in een file. Toen die file was opgelost bleek het probleem met de luchtdruk ook betrekking te hebben op de versnellingsbak want de chauf feur kreeg de voorste bus niet meer in de eerste versnelling. De bussen bleven met de gevaren- lichten aan op de eerste rijbaan staan. De automobilist van de bestelbus van een Belgisch be veiligingsbedrijf ontweek de bussen echter niet. „Hij is waar schijnlijk in volle vaart op de De ROC-leerlingen worden bij hun terugkeer uit België door hun ouders opgevangen. Foto: Mark Lamers achterste bus gereden want er stonden helemaal geen remspo ren op het wegdek." Het bestelbusje vatte direct vlam en binnen 2 3 minuten stond ook de geramde bus van Beuk in brand. De leerlingen wisten de bus snel te ontvluchten. Via de voorkant van de bus werden ze naar een deur in het geluids scherm geleid. Daarachter heb ben ze gewacht tot de brand weer het vuur had geblust. De 101 leerlingen en hun zes bege leiders zijn vervolgens in het Ko ninklijk Atheneum in Sint- Niklaas opgevangen door de plaatselijke burgemeester en een groot team hulpverleners van het Rode Kruis, de politie en slachtofferhulp. Rond een uur of één 's middags werd de groep bij de school op gehaald door twee nieuwe bus sen van Beuk en werd de terug reis aanvaard. Ondertussen was bij het ROC Leiden het calami teitenplan in werking getreden en waren alle ouders - voor zo ver dat mogelijk was - op de hoogte gesteld. Velen van hen waren rond half vier 's middags aanwezig op de parkeerplaats van de afdeling Toerisme op het Lammenschanspark. Daar slo ten ze hun geschrokken kinde ren in de armen. Pagina Ri: 'Ik ga voorlopig geen touringcar meer in' lisse - Vermoedelijk bestaat een verband tussen de moord op een 41-jarige vrouw uit Lisse, gistermorgen in de Van Ostade- straat, en het even verderop ge vonden stoffelijk overschot van een man. De dode man werd gevonden aan de Jachthaven- dam, op ongeveer honderd me ter afstand van de plaats waar om tien over half acht 's mor gens de vrouw werd doodge schoten. De identiteit van de man is op dit moment nog niet bekend. Een getuige meldde gistermor gen vlak na de schietpartij al dat zij de dader in de richting van het parkje had zien wegrennen. Daar trof de politie enige uren later het ontzielde lichaam aan van de man. De politie heeft re den om aan te nemen dat de twee slachtoffers elkaar kenden, en vermoedt dat het motief van de moord in de relatiesfeer ge zocht moet worden. Waarom de politie de beide za ken met elkaar in verband brengt, wil politiewoordvoerder J. Nelemans nog niet zeggen. En ook of bij het lichaam van de man een wapen is gevonden, wil hij niet kwijt. Dat laatste zou de vermoedens bevestigen dat de man eerst de vrouw heeft vermoord en later de hand aan zichzelf heeft geslagen. i De technische recherche heeft het onderzoek op het lichaam van de dode man afgerond. Beneden aan de rand van de sloot werd de vermoedelijke dader van de moord op een 41-jarige Lissese gevonden. Foto: Hielco Kuipers Het lichaam van de man werd aangetroffen in de struiken aan de rand van een slootje, naast de haven van Lisse. Woningen staan er niet in de buurt. De po litie heeft twintig rechercheurs op de zaak gezet. Zeer binnen kort hoopt zij de zaak te hebben opgelost. „We zoeken in elk ge val niet naar een derde persoon in verband met deze misdrij ven", aldus Nelemans. as-saliyah/afp-rtr - De Britse minister van buitenlandse zaken Jack Straw heeft Syrië vandaag opgeroepen te bewijzen dat het geen 'schurkenstaat' is. Straw wil opheldering over de be schuldigingen dat Syrië onder dak biedt aan gevluchte leiders van de Iraakse regering en-dat het massavernietigingswapens bezit. Hij weigerde Syrië een 'schurkenstaat' te noemen, zo als de Verenigde Staten gisteren nog deden. „Wij gebruiken an dere omschrijvingen. Syrië heeft de kans aan te tonen dat het niet in die categorie hoort", zei Straw tijdens een bezoek aan het Amerikaanse centrale com mando in Qatar. „Het is erg be langrijk dat Syrië deze nieuwe realiteit onder ogen ziet en con structief meewerkt met ons en de Verenigde Staten." Straw, die bezig is aan een rond reis door het Golfgebied, deed een beroep op de VN-Veilig heidsraad om de verdeeldheid over de oorlog in Irak achter zich te laten en de huidige situa tie in Irak als realiteit te accepte ren/De landen die zich tegen de oorlog hebben verzet, moeten 'ophouden met spelletjes spe len'. De VN kunnen een belangrijke rol spelen in de wederopbouw van Irak, maar dat is volgens Straw afhankelijk van een 'con structieve benadeling van de Veiligheidsraad, met name van de vijf permanente leden'. Daar mee doelde hij op de Verenigde Staten, Frankrijk, Rusland, Chi na en Groot-Brittannië. Pagina Oorlog in Irak: Groot-Brittannië en VS botsen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1