TIMEX Graafschap wil mogelijke degradatie aanvechten SPORT 'Paula RadclifFe valt buiten elke categorie' Het zoveelste kunstje van Joop Brand Uilenberg:Lurling moest rood hebbeny FLORA LONDON MARATHON 200 KNVB-directeur geeft club geen kans in rechtszaal Roddick snel uitgeschakeld Tuintje er Gun naar Ajax ledric van der Gun rolgend seizoen terug ectie van Ajax. De jeelt momenteel op jij Willem II, maar ren gekregen dat hij om is op de eerste n Ajax. Van der Gun ArenA nog een con- 05. Met de rentree Ier Gun een nieuwe ix, de club waar hij jen 2000-2001 door- Vitesse en scheiden Titesse en Mike Snoei raar. De Arnhemse te gisteren met de se trainer overeen- over de financiële af- ran het contract. 1 bijna drie weken ge- on-actief gezet als er van Vitesse. Onder de 39-jarige coach jormalige subtopper iderste regionen in ie. is blijven rouw i(r De spelersgroep h al de club niet naar s jet leiden. Het faillis- i larmee donderdag a financiële proble- ;edreigd, is gisteren n. Tijdens een bij- net de technische g aad van commissa- Is aarden de spelers h at zij het seizoen i onder salaris afina- rervang er faterreus - PSV neemt v an il de zekerheid een t aan mee naar de ld oor de wedstrijd n finales van de Am- 0 [en FC Utrecht. ii Ronald Waterreus b Bd niet fit. Hij heeft ihechtingen van de a rond de lies. Daar- g -jarige Yves Lenaerts roep opgenomen, e e vervanger voor ti per Frank Kooiman, li djl Miinchen lit DFL yem München is de Duitse equiva- Eredivisie NV ge- récordkampioen trekt tit de DFL na een ti schil over een be lt i miljoen euro. Op n irder gemaakte af- n tr de verdeling van a »elden ontving de club van Duitsland n 21 miljoen euro. i| DFL bestond er ook n leime afspraak tus- München en de p -groep. ikker Race 3e E^k Dekker neemt 1 aan de Amstel De renner van Ra- te vorige week in de Baskenland zijn y sloot in overleg met ydmg dat zijn niveau om te starten in derlandse wedstrijd ldbeker. Dekker afgelopen maanden ieblessure en keerde art in de Grote Prijs ik terug. Hij won d overigens meteen. P ,i Goor zegt oop af ot I - Volleyballer Bas de r heeft geen trek in te in het nationale is leeft de 295-voudige p al gisteravond aan ei Bert Goedkoop la- i ,Het Oranje-boek g' [jaar dichtgeslagen ti dicht", zei de 31-ja- ït iman van Piet le ynamo. Goedkoop I Goor gevraagd of ni chikbaar wilde stel- n. t kwalificatietoer- kl et Europees kampi- si mei in Macedonië. itels gaat rd met fusie Ot1 o< ledenvergadering ei vereniging De Sleu- in avond vrijwel una- n ird gegaan met de in X dat ook op v >e Vliet speelt. De ?n idt op 1 juli op te 11 club gaat daarmee i met een verhui- e et clubhuis van VCL it verkoopt zijn kanti- n 000 euro aan de ge- )0 den. Met een deel ie d wil de nieuwe fu- ar Z (Groene Hart 1 1extra kleedkamers tiet is de bedoeling ui e Boys het clubhuis Deze club vergadert (ver de verhuizing •ark De Vliet. dinsdag 15 april 2003 zeist/gpd - Vitesse is zaterdagavond bij Fey- enoord fors benadeeld door scheidsrechter Ben Haverkort. De maker van het winnende doelpunt voor de thuisploeg, Anthony Lur ling, had niet meer op het veld mogen staan. Dat zegt Jaap Uilenberg, scheidsrech- terscoördinator van de KNVB, op de website van de voetbalbond. Vlak voor het einde van de officiële speeltijd, bij een stand van 1-1, schopte Lurling naar de treiterende doelman Dragoslav Jevric van Vitesse. Arbiter Haverkort zag het niet, maar consulteerde zijn grensrechter en deed het voorval vervolgens slechts af met de gele kaart. Ten onrechte, vindt Uilenberg. „Naar mijn mening was hier sprake van een geweldda dige handeling (trappen van of naar een te genstander) die met een rode kaart moet worden bestraft. Niet belangrijk is of het trappen raak was of niet. In beide gevallen is een rode kaart op zijn plaats." Intemetscheidsrechter Uilenberg gaf zijn kritiek gisterochtend door aan Haverkort, wiens beslissing grote gevolgen had. De winnende treffer van Anthony Lurling (2-1) hield Feyenoord in de race om plaatsing voor de Champions League. Voor het in de gradatienood verkerende Vitesse stapelden de problemen zich nog verder op. Uilenberg, die wekelijks zijn mening geeft over arbitrale vraagstukken uit het weekein de, is het wel eens met de extra tijd die Ha verkort bijtelde. Officieel was de blessuretijd van vier minuten al verstreken toen de win nende treffer viel. Wissels (Rankovic voor Martel) en blessures (Jevric) rechtvaardig den de 'extra extra tijd' die Haverkort bijtel de. Paula Raddiffe passeert de finish in Londen. Foto: Reuters doetinchem/gpd - Directeur Henk Kesler van de KNVB denkt niet dat De Graafschap een kans maakt als de Doetinchemse club bij degradatie naar de rechter zou stappen om zo alsnog een plaats in de eredivisie af te dwingen. De Graafschap-voorzitter Derk Haank overweegt een gang naar de rechtbank, omdat hij vindt dat een aantal andere eredivisieclubs op grond van hun financiële pro blemen niet in de hoogste klasse thuishoort. De Stichting FC Twente'65 werd vorige week failliet verklaard en FC Utrecht zou volgens Kesler gerommeld hebben met de fi nanciële cijfers bij de licentie- aanvraag van dit seizoen. Haank rept van competitiever valsing, omdat zijn club zich keurig aan de regels heeft ge houden én schuldenvrij is. Hij vindt daarom dat de eredivisie volgend seizoen desnoods uit negentien in plaats van achttien clubs moet bestaan. „Wij had den ons ook in de schulden kunnen steken en waren dan misschien hoger geëindigd, maar dat hebben we niet ge daan." „Ik vind het een beetje onzinnig idee van De Graafschap", rea geert Kesler. „Dan zou de KNVB iets gedaan moeten hebben wat de bond te verwijten valt en dat is niet zo. Ja, ik heb gezegd dat FC Utrecht de boel belazerd heeft en daar neem ik geen woord van terug. De conse quentie had kunnen zijn dat de KNVB FC Utrecht uit de compe titie had gehaald, maar dat heb ben we niet gedaan. Daar is dus nu niets meer aan te verande ren." „De Graafschap heeft wel een punt waar men het heeft over de wijze waarop het licentiesys teem in elkaar zit", vervolgt de directeur van de KNVB. „In Duitsland is FC Kaiserslautem wel gestraft (de ploeg van trai ner Erik Gerets kreeg onlangs een boete van 125.000 euro op gelegd en begint volgend sei zoen met drie strafpunten aan de competitie, omdat gerom meld was met de cijfers, red.). Maar in Nederland is dat nu nog niet mogelijk." „Aan de ene kant snap ik De Graafschap wel", stelt Kesler. nijmegen/gpd - Paula Radcliffe deed zondag wat bijna niemand voor mogelijk had gehouden. Ze liep de marathon van Londen in een verbluffende tijd: 2.15,25. De Engelse atlete lijkt geen grenzen te kennen. Kan ze ooit mannelijke toppers verslaan? Atletiekkenners over de onge looflijke prestatie van Paula Radcliffe. Jos Hermens, oud-atleet en at- letenmanagen „Paula Radcliffe valt buiten elke categorie. Het is ongelooflijk dat ze in Londen Ndereba vier mi nuten achter zich liet, dat is toch ook echt een wereldtopper. Ik denk dat ze nog harder kan als de omstandigheden hele maal perfect zijn. Maar ik zie haar geen 2.12 lopen bijvoor beeld. Paula gaat redelijk goed met haar lichaam om, gunt zichzelf aardig wat rust, maar toch ben ik bang voor de mara thon in Athene volgend jaar. Als het daar heel heet is en zij gaat voluit, kan het zomaar zijn dat ze nooit meer de oude wordt. Ik denk niet dat de topvrouwen de topmannen ooit voorbij gaan. Vrouwen hebben meer mentale veerkracht, dat wel, maar ze missen een stukje kracht." Anton Engels, fysiotherapeut van diverse topatleten onder wie Haile Gebreselassie: „Het is verbijsterend wat ze heeft gepresteerd, echt extreem. Toen ze vorig jaar 2.17 liep dacht ik al: Harder kan niet. Maar of ze nu nog sneller kan? Moeilijk. Ik denk niet dat we mee gaan maken dat ze een mannelijke toploper verslaat. De A/rouw heeft toch een ander ge stel. Uit onderzoek is gebleken dat vrouwen beter zijn gebouwd voor ultralange afstanden, maar de marathon is niet lang ge noeg. Mannen hebben sterkere spieren en daardoor een hogere snelheid." Ellen van Langen, oud-atlete en atletenmanagen .Abnormaal gewoon wat Rad cliffe heeft laten zien. Ik denk dat weinig mensen zich beseffen hoe hard ze gaat. Dit is een van de scherpste wereldrecords in de hele atletiek. Of ze harder kan? Ik dacht al dat deze tijd nooit kon, dus ik weet het echt niet. Ik denk niet dat mannen het op de marathon ooit van vrouwen gaan verliezen, omdat het mannelijk lichaam nou een maal sterker is. Maar aan de an dere kant, vrouwen zijn geeste lijk veel sterker. Ze kunnen die per gaan, het is niet voor niets dat vrouwen kinderen krijgen en mannen niet. Maar dat is psy chologie van de koude grond." Gerard Nijboer, bondscoach lange afstand: „Het is edht een ongelooflijke prestatie, maar ik vraag me af hoelang haar lichaam dit houdt. Wat Radcliffe kan, is voor weinig atletes weggelegd. Ze kan veel pijn verdragen. Maar als ze zo doorgaat denk ik dat het over twee of drie jaar afgelopen is met toptijden. Dat is op zich niet erg, het ligt eraan wat ze wil. Ik vond 2.17 voor een vrouw eerst onwaarschijnlijk, maar nu kijk ik er niet echt van op als Radcliffe nog sneller gaat. 2.12? Dat zou zomaar kunnen." Luc Krotwaar, marathonloper. Liep de marathon van Rotter dam zondag in 2.19.46: „Ongelooflijk zeg, echt waar. Ze was mij gewoon voorbij gelo pen. Ik zou niet weten hoe het voelt om door een vrouw te worden ingehaald, maar ik denk dat ik vooral vol bewondering zal zijn. Die vrouw kan nog meer, maar wat, dat weet ik echt niet." „Het is altijd zuur voor een club om onderaan te staan. Mensen worden dan creatief en gaan uit zoeken of gerechtelijke proce dures een kans van slagen heb ben. Maar ik geef ze nul procent kans. Hoe ik dat weet? Ik ben vroeger zelf advocaat geweest." Mr. Eric Vilé, jurist én ex-voor- zitter van de sectie betaald voet bal van de KNVB, zegt dat De Graafschap zich eerst moet wenden tot de licentiecommis sie. „Daar zal voorzitter Haank de kwestie aan de orde moeten stellen. Als de licentiecommissie óf daarna de beroepscommissie tot de conclusie komt dat er grote fouten zijn gemaakt bij het verstrekken van een licentie, dan pas kan de club naar de burgerrechter." UITSLAGEN BASKETBAL monte carlo - Voor Andy Roddick (foto) zit het tennistoernooi in Monte Carlo er na de eerste ronde alweer op. De als nummer 3 geplaatste Amerikaan kon op het sterk bezette graveltoernooi uit de Masters Series de hoge verwachtingen tegen de Spanjaard Albert Portas niet waarmaken. Roddick verloor in twee sets van de qualifier. Foto: Reuters/Pascal Deschamps New York. NBA. Washington Wizards - New York Knicks 79-93, Atlanta Hawks - Orlando Magic 100-84, De troit Pistons - Cleveland Cavaliers 89-88, New Jersey Nets - New Orleans Hornets 87-74, Dal las Mavericks - Seattle Supersonics 109-106, Utah Jazz - San Antonio Spurs 83-91, Golden State Warriors - LA Clippers 113-122 PRIJSVRAGEN Lucky Day 3073. 10.13.15.18.25.26.27.38,44 46.47.53 59. 62.64.68.72.73.75.79 (Onder voorbehoud van typefouten). Monte Carlo. Mannen, Masters Series, 2,2 mil joen euro. Eerste ronde: Ferrero (Spa/1) - Arthurs (Aus) 6- 4 6-1, Portas (Spa) - Roddick (VSt/3) 7-6 6-3, Nalbandian (Arg/6) - Gasquet (Fra) 6-4 6-0, Schüttler (Dui/8) - Santoro (Fra) 6-1 6-2, Kuerten (Bra/10) - Fish (VSt) 3-6 6-1 6-0, Lo pez (Spa) - Corretja (Spa/12) 7-6 6-3, Clement (Fra) - Gonzalez (Chl/14) 6-4 6-3, Ljubicic (Kro) - Za bal eta (Arg) 6-3 7-6, Gaudio (Arg/13) - Ferrer (Spa) 7-5 6-2, Mantilla (Spa) - Sargsi- an (Arm) 6-0 7-5, Volandri (Ita) - Stepanek (Tsj) 6-4 6-3, Martin (Spa) - Olivier Rochus (Bel) 6-3 3-6 6-2, Spadea (Vt) - Joezjni ((Rus) 6-1 6-2, Horna (Per) - Mathieu (Fra) 6-4 6-4, Vicente (Spa) - Escudé (Fra) 6-4 6-3, Norman (Zwe) - Lapentti (Ecu) 6-3 6-3 Amelia Island. Vrouwen, 585.000 euro. Eerste ronde: Barna (Dui) - Toeljaganova (Oez) 6-0 7-5, Morigami (Jap) - Dominikovic (Aus) 6- 2 6-2, Zvonareva (Rus) - Granville (VSt) 6-7 6- 3 6-1, Pratt (Aus) - Bielik (VSt) 2-6 7-5 6-0, Garbin (Ita) - Perry (VSt) 4-6 7-5 6-2. Craybas (VSt) - Sequera (Ven) 3-6 6-2 6-2, Vakoelenko (Oek) - Frazier (VSt) 6-2 6-4, Vento-Kabchi (Ven) - Bartoli (Fra) 7-5 6-0, Likovtseva (Rus) - Foretz (Fra) 6-1 6-2. De tweede vader van veel voetballers gaat als hoofd opleidingen aan de slag bij ADO Den Haag door René Dons den haag - Joop Brand is 66 jaar, maar volgens de dokter is hij biologisch gezien niet ouder dan 45. De tweede vader van veel voetballers begint in de zo mer aan een nieuwe uitdaging. De inwoner van Haarlem, gebo ren in Rotterdam, wordt hoofd opleidingen van ADO Den Haag. Velen in de voetballerij hebben hem deze keuze afgera den, maar Joop Brand laat zich door niets en niemand weer houden. Het wordt zijn zoveel ste kunstje. Kan niet, bestaat niet voor Joop Brand. Bij Vitesse begon hij zes jaar geleden met de opbouw van een professionele jeugdop leiding. Gesteund door ex-voor zitter Karei Aalbers werden na drie jaar het hoogste A-, B- en C-elftal kampioen van Neder land. Volgens de planning zou na zes jaar de helft van de selectie moeten bestaan uit spelers uit de eigen opleiding. Dat aandeel is veel groter en dat is volgens Joop Brand het probleem van het huidige Vitesse. „Ik heb gezegd dat zonder een goede jeugdopleiding Vitesse al failliet zou zijn geweest. Het is verschrikkelijk wat er op dit mo ment aan de hand is in Arnhem. Henk ten Cate, Mike Snoei en ik hebben de overstap van Sparta naar Vitesse gemaakt om er de vierde topclub van Nederland van te maken. Dat is gelukt, maar het succes was van korte duur. De selectie is de afgelopen tijd verzwakt. Te veel goede spe lers zijn verkocht, daarom staat Vitesse er nu op de ranglijst zo dramatisch slecht voor. Laat ik hier maar niet te veel over zeg gen, want na een interview in Voetbal International lag er in eens een aangetekende brief op mijn deurmat. Ontslag op staan de voet, omdat ik mij in een stukje grievend uitgelaten zou hebben. Mijn advocaat Eric Vilé heeft er hard om gelachen. Ik krijg drie maanden salaris uitbe taald. Ik heb nu veel vrije tijd, maar ik verwacht daf er in Arn hem ontwikkelingen zullen ko men waardoor ik ook de laatste maanden gewoon voor mijn geld kan werken. Ik denk dat het ware verhaal over Karei Aalbers en Vitesse binnenkort naar bui ten komt en dit zal voor veel mensen een verrassende wen ding hebben." Joop Brand draagt het hart op zijn tong. „Ik kom uit de Rotter damse wijk Blijdorp. Voetballen deed ik bij Xerxes met onder an deren Coen Moulijn. We kon den elke middag bij die club te recht. Vergis je niet. Xerxes heeft grote voetballers voortgebracht. We hebben daar echt fantasti sche partijen gespeeld en daar leerde je ook voor jezelf opko men. Die mensen van Xeixes stonden dag en nacht voor de jeugdvoetballers klaar. Altijd was er een veld en een bal be schikbaar. Op mijn zeventiende jaar werd ik verkocht aan DFC. Ik ging voor elfduizend gulden naar de statige Dordtse club, Coen Moulijn Vertrok voor 21.000 gulden naar Feyenoord. Ik ben daarna in Dordrecht Joop Brand: „Bij de KNVB zitten academici die het voetbal benaderen als een computerspelletje." Foto: GPD/Evert-Jan Daniels gaan wonen en combineerde het voetbal met de handel. Hier na ging ik in militaire dienst. Ik werd door DFC aan het Amers- foortse HVC verhuurd. In mili taire dienst werd ik tijdens een sportdag voor de sportschool geselecteerd. Later ben ik in dienst getreden bij het CIOS in Overveen. Daar heb ik veel trai ners en ex-voetballers meege maakt. Na weer een jaar bij DFC te hebben gespeeld ben ik naar Heracles Almelo verkast. In het tweede jaar was ik speler/aan voerder/trainer. We speelden toen voor 23.000 mensen in het oude stadion van Heracles. Daarna ben ik hoofd opleidin gen, trainer en manager geweest bij onder meer Go Ahead Eag les, FC Amsterdam, AZ, Volen- dam, Go Ahead (nu als trainer), Sparta, Telstar, AZ (nu als hoofd opleidingen), VW, Sparta en Vi tesse." „Ik heb dus in alle delen van Nederland gewoond en gewerkt, maar ik ben mij altijd wel Rot terdammer blijven voelen. Mijn moeder woont er nu nog. Ze is 95 jaar. Mijn vader heeft de 100 gehaald. Snap je nu waarom ADO Den Haag zich geen zor gen hoeft te maken over een 66- jarige Joop Brand? Als ik het fy siek niet aan zou kunnen, dan had ik geen nieuwe baan meer geaccepteerd. Ik kom net terug van een week wintersport. In Oostenrijk heb ik beginners les gegeven. Ik ben ook nog skile raar. Ik vind het fantastisch als ik zie dat die mensen na drie tot vier dagen op een goede manier van de moeilijkste pistes afko men. Met mijn conditie is het goed gesteld. Bij Vitesse werkten wij zeven dagen in de week. Voor dag en dauw vertrok ik vanuit Haarlem of Noordwijk, waai- ik 's zomers woon, naar Arnhem en 's avonds na de file ging ik pas terug. Nu vraag ik mij wel eens af hoe ik het volge houden heb." ADO Den Haag wil dat Joop Brand zijn succes bij Vitesse in het Zuiderpark herhaalt. „Bij de KNVB zitten academici die het voetbal benaderen als een com puterspelletje. Spelers krijgen nummers en moeten zich hou den aan loop- en spellijnen. Het worden echte robotten. Voetbal is juist improvisatie, dat maakt deze sport leuk. Ik ben meer een praktijkman. Ik hoef bij ADO Den Haag geen kantoor. Ik sta op het veld, ik wil het gras rui ken. Alle kinderen krijgen van mij een eigen bal. Daarmee moeten ze eerst leren omgaan. De kinderen moeten bij mij ook drie keer tien minuten per dag oefeningen doen met een bal. Dat is dertig minuten per dag en zo'n 180 uur per jaar. Die trai ningen pikken zij voor het eten en voor het slapen gaan even mee. Als ze de bal beheersen, dan gaan we pas kijken naar spelbeheersing en daarna pra ten we pas over tactiek. Ik ben het met Johan Cruijff en Marco van Basten eens dat je kinderen vrij moet laten. Ze moeten zelf het voetbal ontdekken." ACHTERLIJN Zelf had hij er waarschijnlijk geen last van, hij feestte en hoste netzo blij en vrolijk en uitgelaten als de andere spelers van Quick Boys. Maar op de middag dat de Katwijkse club kampioen werd, leek het net alsof er bo ven zijn hoofd een klein don ker wolkje hing in de strakblau we lucht. Zo'n wolkje met een tekst erin: ze willen me niet meer, ik moet weg. Remco Tuinen- burg is de eerste keeper van Quick Boys 1. Soms jaagt hij de supporters de stui pen op het lijf met een rare uit trap, maar zeker in het begin van dit seizoen pakte hij pun ten voor de kampioensploeg, onder meer door tivee penalty's te stoppen. Behalve doelman is hij ook aanvoerder. Tuinenburg is een nette jongen met wie je aan kunt komen bij de sponsors, een speler die de taal spreekt van de supporters, een slimme voetballer die weet wat hij wel en niet moet zeggen tegen een journalist. Als aanvoerder is de 31 -jarige keeper van grote waarde in een team van jonge voetballers met weinig grote monden, dat een coachende speler ontbeert. Het is op zijn minst merkwaar dig dat de eerste keeper en de aanvoerder in de winterstop, toen Quick Boys een van de fa vorieten was voorde titel, te horen dat het niet zeker was of hij eerste keeper zou blijven. Er moest aan de toekomst van Quick Boys worden gedacht. Aan Peter Kromhout werd ge vraagd of hij drie keer in de week wilde gaan trainen, zodat hij mis schien eerste keeper zou worden. Kr omhout wil de dat niet, en dus kwam de technische staf weer bij Tuinenburg terug. Na een perio de van 'ver warde gevoelens' maakte de doelverdediger twee weken ge leden bekend dat hij vertrekt bij Quick Boys. Maar 'gevoel en verstand' zijn nog steed^ptet el kaar in strijd, liet de AÉfaenaar zaterdag weten in het Leidsch Dagblad. Hij gaat waarschijn lijk naar ARC, maar Katwijkse supporters proberen hem op andere gedachten te brengen met de actie 'En Tuintje nog een jaar'. Een paar jaar geleden vond PSV-trainer Erik Gerets het niet meer in het belang van de club dat Ronald Waterreus eerste keeper zou blijven. Hij haalde de Joegoslaaf Servio Kralj naar Eindhoven. Ronald Waterreus is nog altijd de eerste keeper van PSV. Je moet je nooit uit het veld la ten slaan, en al helemaal niet uit het doel kreeg Janet van Dijk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19