LEIDEN REGIO Teylingen College focust op fotografie S)000m2 woonpj^^D Geen extra maatregelen om duinbranden te voorkomen "I' R5 OONVISIE Ipen haarden ider rookkanaal Verontwaardiging over belastingtruc waterschap Ruzie over recht van overpad rijder schept Ie vrouw Een 84-jarige ien is gisteravond geschept door rijder die zonder gel- i reed. De man, een jerdorper, haalde straat een auto in en op het zebrapad fd. Ze is naar het [gebracht. dinsdag 15 APRIL 2OO3 bü De stichting Vrien- iC en het bestuur van club kunnen weer Dat werd gister- lelijk na een spoed- gvan de Vrienden' eken geleden nog stuur in de clinch la- :commodatie en Bestuurslid Dick de im-voorzitter, kon dat de verschillen tot het verleden be- ruzie leidde tot het in voorzitter Albert 27 mei kiest ASC bestuur. door Nancy Ubert oegstgeest - De poes. Het konijn. De hond. En de parkiet. Welk huisdier eigenlijk niet. Maar ook de bos tulpen die staat te verwel ken tussen de miniaturen op het dressoir. Het spannende lijnen spel van een lichtmast. Het ge waagde portret van een puber in de zandbak. Honderdvijftig foto's moet de jury maandagmiddag in het Teylingen College Oegstgeest beoordelen. De opnamen zijn ge maakt door leerlingen van de school. De jurering blijkt een bij na onmogelijke opgave. Net als hun leeftijdsgenoten van andere scholen verdiepen leer lingen van het Teylingen College zich in kunst en cultuur. Ook voor het eindexamenvak Cultu rele en Kunstzinnige Vorming (CKV) hopen zij aan het eind van dit schooljaar een voldoen de te halen. Voor het eerst staan docenten en leerlingen van het voormalige Duinzigt dit jaar uit gebreid stil bij het vak fotografie. Fotografie is laagdrempelig, vindt Bob Houwefing, leraar beeldende vorming en CKV. „We zijn eigenlijk via internet op dit idee gekomen. Onze school heeft een eigen site en op het moment dat daarop nieuwe fo to's staan neemt het aantal be zoekers fors toe." Kiekjes zijn 'hot'. Niet alleen de plaatjes cfie via de mobiele telefoon of de computer worden verspreid, ook de traditionele afdruk is een absolute must voor de jeugd. Vooral meiden koketteren daar mee. Naast de schoolboeken zit tegenwoordig een klein fotoal bum in de rugzak. „De perfecte opstap naar meer, naar kunst", meent Houwefing. Leerlingen van 3 VMBO en 4 Havo van Teylingen hebben twee maanden de tijd gekregen om hun gedachtegoed op de ge voelige plaat vast te leggen. Van af donderdag is het resultaat te zien op een expositie in de school. Na de officiële opening worden drie winnaars bekend gemaakt. Maar zover is het nog lang niet als de jury zich over de tiental len plaatjes buigt. Hielco Kui pers, vaste fotograaf van deze krant, is een van de mensen die een oordeel mag vellen. Met hem beoordelen drie docenten en twee leerlingen (hun 'jonge' stemmen tellen voor één) de af drukken. De opdracht die de scholieren moesten vervullen, bood alle ruimte. Ze mochten kiezen uit categorieën als portret, geënsce neerde foto, beeldverhaal, digi tale collage, 'Duinzigt' en fijnen en vlakken. Populair is het on derwerp portret. Blondines, brunettes en een enkele stoere bink spatten van de gevoelige platen. Ook de eigen school is een gewild onderwerp. Het bevalt professional Kuipers niet dat hij 'appels met peren moet vergelijken'. Drie prijzen mogen er uitgedeeld worden. Voor de drie beste foto's. „Hoe kun je de ene categorie nu aan de andere spiegelen." Toch we ten de juryleden met elkaar een werkwijze te vinden. Ieder mag eerst vijf foto's nomineren. Ver volgens mogen ze ieder per soonlijk uit de 25 plaatjes weer de drie beste kiezen. Telkens worden de foto's die het niet hebben gehaald weggehaald. Niet met blote handen. Ben je gek! Vingerafdrukken mogen echt niet achterblijven. Witte Ka toenen handschoenen heeft Houwefing aangetrokken, om geen spoortje achter te laten. In de volgende ronde mogen de (advertentie) dit progamma omvat: bankstellen, eetkamers, salontafels, kasten, [fauteuils in diverse stoffen en hout soorten, ntisch modern Romantisch klassiek. Moderne zitmeubelen voor U op maat gemaakt zithoogte, zitdiepte, hoogte rug aanpasbaar ek de uitgebreide relaxfauteuilstudio Woonvisie Specialist en laat u ibreid informeren omtrent mogelijkheden op het ed van de meest actuele fauteuil die ook bij u past. op maat gemaakt. zithoogte, zitdiepte, hoogte rug aanpasbaar MELODY Leverbaar elektrisch en met gel. ATHENA TOP FLAME AA J QUEEN iJgel in 2 betalen oninginrichting nwering Bij aankoop van een open haard een ets kado t.w.v. 56,75 QUEEN WONING- EN PROJECTINRICHTING ijectinrichting ubelen Voor iedere bezoeker aan onze nieuwe - meubelshowroom hebben wij een leuke surprise!! ;jT^- Lammenschansweg 138 2321 JX Leiden Tel: 071 - 5323848 www.wj-zirkzee.nl e-mail: zirkzee bv@zonnet.nl Openingstijden: Ma. »an 13.00 tot 18.00 uur Di t/m vr van 09.00 tot 18.00 uur D„ koopavond van 18.00 tot 21.00 uor Za. van 09.00 tot 17.00 uur juryleden op twee foto's een stem uitbrengen. Daarna wordt het pas echt spannend. „Horizon die recht loopt." „Maar dit is pas echt een prachtige reportage." „Een ge durfde compositie." „Een ju weel van een portret." Het gaat hard tegen hard. Welke leerlingen in de prijzen vallen? De jury weet het zelf niet. Op geen van de plaatjes staat de fotograaf vermeld. CKV- docente Mireille Gelauf gaat morgen beakijken van wie de drie winnende foto's zijn. En donderdagmiddag weet de hele school dat door Marieta Kroft leiderdorp - Provinciebestuur- der Van der Sar is, net als het ministerie van financiën, ver ontwaardigd over de belasting truc die het waterschap De Ou de Rijnstromen uithaalt bij de herbouw van het vorig jaar afge brande gemaal Nieuwkoop. Door gebruik te maken van leemtes in de wet, kan het wa terschap ruim 320.000 euro op de kosten van 3,5 miljoen euro besparen. „Als overheid moet je geen gekunstelde plannetjes be denken om goedkoper uit te zijn. Dan geef je geen goed sig naal af naar buiten." Van der Sar, die verantwoorde lijk is voor het toezicht op de waterschappen in Zuid-Hol land, neemt vandaag of morgen contact op met De Oude Rijn stromen. Morgenavond moet het algemeen bestuur een be sluit nemen over het voorstel van dijkgraaf en heemraden om de belasting te omzeilen. De ministeries van financiën en binnenlandse zaken zijn even eens fel gekant tegen de zoge noemde sale lease back-con structie die De Oude Rijnstro men wil toepassen. In het kort komt de regeling erop neer, dat het waterschap het gemaal voor de herbouw verkoopt aan een stichting die speciaal met dat doel is opgericht. Die stichting verhuurt het gemaal vervolgens weer aan het waterschap. In te genstelling tot het waterschap, dat een overheidslichaam is, kan een stichting de BTW over de aankoop wel terugvragen aan de Belastingdienst. Zo hoeft het waterschap meer dan de helft van de BTW die is verschuldigd bij de herbouw van het gemaal niet te betalen. Na tien jaar komt het gemaal weer in han den van De Oude Rijnstromen. Op 1 oktober 2001 verboden beide ministeries de provincies en de gemeenten al om zulke constructies op te zetten. De waterschappen konden ze de regeling nog niet verbieden, omdat die onder het ministerie van verkeer en waterstaat vallen. Staatssecretaris Van Eijck van fi nanciën is nu toch bezig om via een wetswijziging een stokje te steken voor de truc. Maar om dat het nog een tijd duurt voor dat die wet van kracht wordt, stuurde hij de Unie van Water schappen half februari een brief met daarin het dringende ver zoek dergelijke praktijken niet meer uit te voeren. „Water schappen hebben een voor- beeldftinctie", schrijft hij. „De overheid draagt zorg voor de naleving van wet- en regelgeving en moet niet zelf de mazen van de wet opzoeken." Dijkgraaf en heemraden zijn zich bewust van de morele be zwaren die kleven aan de belas tingtruc. In hun voorstel aan de verenigde vergadering komen ze hier uitgebreid op terug. Ze sus sen hun geweten met het feit dat de Hoge Raad, het hoogste rechtsorgaan, recentelijk nog heeft uitgesproken dat de con structie legaal is. Zoals het er nu uitziet, is een meerderheid in de verenigde vergadering voor de constructie. Drie commissies die er de afge lopen weken over vergaderden, waren overwegend positief. De overkoepelende Unie van Waterschappen geeft geen ad viezen over het al dan niet toe passen van de regeling. „Elk wa terschap maakt zijn eigen afwe ging", zegt hoofd financiën Van Heemst. „We vinden het be langrijk dat een waterschap zo'n besluit op een open, democrati sche manier neemt. Zolang wij niet weten wanneer die wetswij ziging komt, zien wij geen reden om in te grijpen. Het is een kwestie tussen de provincie, die toezichthouder is, en het water schap." Gedeputeerde Van der Sar staat echter met lege handen. „Ik be treur het dat de Oude Rijnstro men het zo wil doen, maar sancties ontbreken." den haag/voorschoten - Jarenlang mochten ze een zelf aangelegd pad door de achtertuin van de buren gebruiken om bij hun ach terdeur te komen. Nu mag het niet meer van de buur vrouw en dus stapte Voor schotenaar Ronald Karre- mans naar de rechter. Samen met hun drie jonge kinderen wonen Karre- mans en zijn vrouw aan de Leidseweg in Voor schoten. Hun eigen voor deur komt uit op de druk ke straat. Onveilig, vinden de ouders, die dan ook blij waren met de oplossing door de tuin van de buren. „Het is altijd goed gegaan. We hadden een hekje neergezet en een tegelpad aangelegd, zodat onze kin deren niet met smerige voeten bij de buren naai binnen zouden stappen", aldus mevrouw Karre- mans. Aan het recht van over pad, afgesproken met buurman Van der Geer, kwam een eind toen die overleed. De 82-jarige we duwe liet plotseling een schutting plaatsen, waar door de kinderen van Kar- remans het pad naar hun achterdeur niet meer kun nen gebruiken. De buren kwamen er in onderling overleg niet uit, en omdat Karremans de situatie voor zijn kinderen erg on veilig vindt, stapte hij naar de rechter. Rechter Kalbfleisch pro beerde gisteren tijdens het kort geding te bemiddelen tussen de buren, maar dat lukte niet. Hij doet daar om op 23 april uitspraak. 'Voorlichting kan mensen op verkeerde ideeën brengen' door Jan Preenen en Coen Polack regio - Duinwaterbedrijf Zuid- Holland, Staatsbosbeheer en de brandweer nemen geen extra maatregelen om duinbranden, zoals afgelopen weekeinde in het natuurgebied Meijendel in Wassenaar te voorkomen. Woordvoerder Marijke Poppe- lier van Duinwaterbedrijf Zuid- Holland (DZH): „Duinbranden zijn een natuurlijk fenomeen en daarom moeten we niet willen dat ze nooit voorkomen. Begrijp me niet verkeerd: het is niet de bedoeling dat het hele duinge bied afbrandt, maar we gaan ook niet het hele duingebied preventief nathouden. Bij de brand in Meijendel is zondagmiddag 4,5 hectare na tuurgebied verwoest. De oor zaak is nog niet bekend. De Wassenaarse brandweer sluit niet uit dat het vuur door de droogte en de felle zon spon taan is ontstaan. Stomps: „In deze tijd is het gevaar van duin branden altijd het grootst. In de zomer zijn de sapstromen op gang gekomen. Dat is nu nog niet het geval. Alles is vries droog. Vooral de grassen en de struiken. Met het vooijaarszon- netje kunnen die flink opwar men. Met bomen ligt dat wat anders. Vergelijk het met een plant in een pot of een bak. Die heeft een kleiner reservoir dan een boom." De brandweer is huiverig voor teveel aandacht voor duinbran den. „We kunnen voorlichting geven'", aldus brandweercom mandant J. Peschier van Noord- wijk. „Maar dat kan sommige mensen juist op verkeerde idee- en brengen." S. Stomps, bos wachter van Staatsbosbeheer, beaamt dat: „Het liefst willen we dat hier helemaal geen publici teit aan wordt besteed. Als we waarschuwingsborden neerzet ten en mensen erop attent ma ken, lopen we juist extra risico. Dat is het advies dat het hoofd kantoor in Driebergen ons geeft. Bovendien kunnen we niet overal tegelijk zijn. Daarvoor is het gebied te groot. We zijn ex tra alert, meer kunnen we niet doen." Stomps is actief in Hol lands Duin, dat zich uitstrekt van de grens van Noord- en Zuid-Holland tot de Wassenaar- se Slag. Dat gebied bestrijkt hij met vijf collega's: een opzichter en vier veldmedewerkers. De afgelopen maanden zijn er ook in Hollands Duin enkele brandjes geweest. Volgens Stomps zijn die veroorzaakt door 'jongens die liepen te klooien'. In alle gevallen kon het vuur snel worden gedoofd. Vori ge maand brandde drie a vier honderd vierkante meter gras en struiken af in de Coepelduynen achter het voormalige hotel Helmhorst aan het einde van de Koningin Astridboulevard. „Bij het slaan van een damwand die de afscheiding vormt tussen de twee appartementencomplexen die daar moeten komen en de zuidduinen sloegen vonken over op de droge grond erachter. In een mum van tijd sloeg het vuur om zich heen. Omwonenden konden de schade door snel in grijpen beperkt houden. Zij gin gen het vuur met tuinslangen te fijf en voorkwamen dat wonin gen met rieten kappen in de brand vlogen. Peschier „Dat is een uitzonde ring. Over het algemeifc valt het in de duinen nog wel mee. Er zijn af en toe duinbrandjes, maar die blijven beperkt tot en kele tientallen vierkante meters. Ik kan me één grote brand her inneren. Dat was ten noorden van het zweefviiegveld in de noordduinen. Daar vlogen zo'n twintig jaar geleden enkele hec tares in de brand. Verder valt het reuze mee. Het probleem is dat we in de duinen in Katwijk en Noordwijk niet de beschik king hebben over bluswater. We moeten ons behelpen met vuur- zwepen, een soort bezems met aluminium flappen, waarmee het vuur wordt uitgeslagen." Die methode is het afgelopen weekeinde ook toegepast in Meijendel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17