REGIO Zorg over onderwijs kinderen met gedragshandicaj 'Zoeterwoude moet projecten schrappen' Leiderdorp bevorde: gezondheid inwonei LEIDERDORP Hoogmadeseweg 60a Leiderdorp 'Bij de conceptie moet j al kinderopvang regelei dinsdag 15 april 2003 'Met de rugzak los je de problemen niet mee' zoeterwoude - Zoetervvoiide moet een of meer omvangrijke plannen schrappen. Daarvoor pleitten Progressief Zoeterwou de (PZ) en CDA-raadslid H. Klein gisteravond in een verga dering over de financiële toe komst van de gemeente. Die is zo somber, dat wethouder Van der Kooi (financiën) geen ande re mogelijkheid ziet dan de be lasting vanaf 2004 jaarlijks met minstens tien procent te laten stijgen, de riool- en afvalstoffen heffing te verhogen en precario- belasting in te voeren voor nuts bedrijven als Nuon en Hydron. Volgens PZ hoeft de belasting niet zo sterk te stijgen. De oppo sitiepartij denkt dat de gemeen te veel geld uitspaart als zij het project dorpskern laat voor wat het is'. In de dorpskern streeft de gemeente naar uitbreiding van het winkeloppervlak. Hier voor moet een aantal huizen ge sloopt worden. ,„Het econo misch klimaat is niet gunstig voor dit soort projecten aldus fractievoorzitter Ooijendijk CDA-raadslid Klein drong er ook bij het college op aan om een keuze te maken. Hij vindt dat de gemeente wel met erg veel grote projecten bezig is: de opknap beurt van industrieterrein Grote Polder, het project dorpskern, en de Meerburgerpolder. Vol gens wethouder Van der Kooi schiet de gemeente niks op met het schrappen van die plannen, omdat die kostendekkend zijn. Alle raadsleden zijn het erover eens dat de gemeente geen pre- cariobelasting voor nutsbedrij ven moet invoeren. Die zouden dan moeten betalen voor kabels en leidingen in Zoeterwoudse grond. Volgens de fracties levert dat veel administratieve romp slomp op en is de burger uitein delijk de dupe, omdat de bedrij ven de kosten doorberekenen. Volgende week donderdag pra ten de fracties verder over de lastenverhogingen. door Martine Zeijlstra oegstgeest - De rugzak. Veel mensen denken daarbij aan een ding dat ze da gelijks op hun rug hijsen. Voor het Des kundige Ouders Cluster 4 (DOC 4) uit Oegstgeest is de rugzak een heel andere last. De wet leerlinggebonden financie ring, oftewel de rugzak, moet een op lossing bieden voor kinderen met een gedragshandicap zoals ADHD en autis me. Met de rugzak vol geld zouden zij in het reguliere onderwijs speciale hulp kunnen 'kopen'. Leuk idee, maar absoluut geen oplos sing, vindt Tom Hoogenboom (44) van DOC 4. „Je lost de wachtlijsten er niet mee op binnen het speciaal onderwijs, omdat ook de gewone basisscholen al met lerarentekorten zitten. Die zitten vaak niet te wachten op kinderen met gedragsproblemen. Ik maak me grote zorgen." Hoogenboom is niet de enige. De gym zaal van de Prof. Dr. Leo Kannerschool zit vol met bezorgde ouders van kinde ren met een gedragshandicap. „Wat heb ik eraan als ik extra begeleiding voor mijn kind kan inkopen, als er niet eens genoeg leraren zijn? Daar sta je dan met je rugzakje, je hebt niet eens mensen om het geld aan uit te geven", zegt een vader verontwaardigd. „We moeten inderdaad heel creatief met het geld omgaan", beaamt Mirjam Moons, coördinator ambulante bege leiding van kinderen met een gedrags handicap in onder meer Oegstgeest, Leiden en Den Haag. „Misschien dat er leraren zijn die hun takenpakket tijde lijk willen uitbreiden, of dat een klas- senassistent kan helpen. Maar het is niet alleen een probleem binnen het regulier onderwijs. Ook in het speciaal onderwijs is het een drama. Waar halen we het personeel vandaan om deze kinderen te begeleiden?" Welke scholen willen kinderen met een gedragshandicap hebben, vragen veel ouders zich af. „Ik heb een zoontje dat eerst op een gewone school zat, maar dat ging niet. Hij volgt nu speciaal on derwijs, maar denk maar niet dat de school staat te springen om hem weer terug te nemen. Want Jantje loopt niet snel genoeg mee, en dan is hij al gauw een vervelend manneke." De rugzakwet verplicht scholen niet om een kind op te nemen, alleen om goed te onderbou wen waarom ze een land niet willen hebben. Moons: „Scholen in Rotter dam hebben alles op alles gezet om de ze kinderen niet aan te nemen. Maar er zijn gelukkig ook scholen die wel heel erg hun best doen." „Je moet je als ouder natuurlijk wel goed bedenken of je je kind naar een klas wil doen waar wel dertig kinderen zitten. Kan je kind dat aan? Natuurlijk is het een mogelijkheid, en zitten er ook al kinderen met een gedragshandicap op gewone basisscholen, maar scepsis is wel terecht. Het blijft lastig." Daar sluit Petra Spuijbroek van het Centrum voor Autisme zich bij aan. Er zitten mo menteel 120 autistische kinderen in het regulier onderwijs, en sommigen gaat het erg goed. „Maar er zijn ook minder mooie verhalen. Sommige kinderen zit ten thuis omdat het niet langer meer gaat." De rugzak die eigenlijk is bedoeld om ouders van kinderen met een gedrags handicap meer keuzevrijheid te geven, (advertentie) maakt het eigenlijk alleen maar inge wikkelder. „Hoe moet ik nu kiezen of ik mijn kind naar het gewone onderwijs stuur of niet? Ik vind dat echt een dil- lemma. Wat als ik de verkeerde beslis sing neem. Dat is toch geen keuze", zegt een wanhopige moeder. „Ik vraag me überhaupt af of ik nog wel wat te kiezen heb", zegt een andere moeder. „Mijn kind zat eerst in het speciale on derwijs, werd overgeplaatst naar het gewone, maar dat lukt niet. Nu ben ik bijna gedwongen om met de rugzak toch voor het gewone onderwijs te kie zen. Want voor het speciale onderwijs bestaat een lange wachtlijst." De ouders, Moons en DOC 4 vragen zich af of ze met de rugzak niet worden afgescheept. „Het hele plannetje gaat niet eens door als we pas achteraf, na een jaar worden betaald door de rege ring", zegt Moons. Als vastgesteld is dat een kind geschikt is voor het gewone basisonderwijs, en er een school en be geleiding is gevonden, moet de school het bedrag uit de rugzak zelf voorschie ten. De gewone school krijgt het geld na een maand terug, maar speciale scholen pas na een jaar. „Dat gaat ti koste van ons eigen personeel. Dan loopt alles in het honderd. We kunn helpen, mits we eerder betaald krij gen." Een echte oplossing lijkt niet vooi den, maar toch is Tom Hoogenboi (44) van DOC 4 tevreden na de infq matieavond. „Ouders hebben rechtj deze informatie, en als we zo samd komen hoeft niet iedereen iedere kt weer het wiel uit te vinden. Er is ecl behoefte aan zo'n avond. De matei isingewikkeld, en ouders weten elk nog niet echt te vinden. Maar deze avond heeft goed aangetoond wat nog allemaal mis is, en dat er wel d lijk reden is om ons zorgen te mak< Ik heb zelf ook een gedragsgehandi zoontje, en daar pieker ik nu ook o net als andere ouders. Maar we bei ken veel meer als we echt een stem hebben. We hoeven niet alles voor te koek te slikken, want de rugzak geen oplossing voor het probleem de wachtlijsten. Maar het doet me goed dat de opkomst zo groot was. ben nog lang niet uitgeknokt." door Martine Zeijlstra oegstgeest - Ze was een beetje naïef tijdens haar zwanger schap, vijf en een half jaar gele den, vertelt Wendelien Tönjann (34) uit Oegstgeest. „Ik dacht dat het wel goed zou komen met de kinderopvang. Ik kende de ver halen wel, maar ik dacht dat het wel mee zou vallen. Achteraf beseft ze dat ze geluk heeft gehad met haar buur vrouw, die haar vertelde over een nieuwe kinderopvang in Leiden waar ze vrijwel meteen terecht kon. Inmiddels ligt haar derde baby in de box, en zet Tönjann zich als steunfractielid van de WD in Oegstgeest er voor in om andere ouders aan kinderopvang te helpen. „Met een eerste kind op komst, kom je op een wachtlijst van twee jaar te staan. En dan heb ik het nog niet eens over de pro blemen in de buitenschoolse opvang. We mogen niet zeggen dat het hopeloos is, maar dat is het natuurlijk wel." Tönjann kwam tot die conclusie na een paar dagen intensief bellen met de kinderopvang in Oegstgeest en Leiden.,,We wilden graag we ten of het nu echt zo erg is met de kinderopvang in Oegstgeest. Dat moeten we nu beamen. De soep wordt inderdaad zo heet gegeten als ze wordt opge diend", vindt WD-bestuurslid John Vroom (51). „Eigenlijk moet je op het mo ment van de conceptie al de kinderopvang regelen", aldus Tönjann. Ze weet waar ze het over heeft. Want nadat haar eer ste kind twee jaar op de crèche in Leiden had gezeten, koos ze toch voor Oegstgeest.Als ik dat niet had gedaan, kon ik in de problemen komen als mijn kind naar de basisschool gaat. Kinde ren die op de crèche va Stichting Kinderopvang geest hebben gezeten, gaai melijk voor als ze naar de tenschoolse opvang moetei Maar als je al gelukkig ben een plaats bij de naschools vang, leef je nog niet probl loos. „Moet je om half vijf werk je drie kinderen opl die verspreid door Oegstge de opvang zitten." Toch v riiet klagen. „Ik ben allan dat ik wat heb." Andere ouders hebben he melijk niet allemaal zo goe troffen met de kinderopva Oegstgeest, suggereert Tön „Natuurlijk is dit een prob dat de hele randstad tre Amsterdam en Utrecht veel erger dan in Oegst| maar hier is het ook aardij blematisch." Tönjann, en de andere VVD'ers niet langer alleen maar pi „Niet lullen maar poet vindt Vroom. „Je hebt natu te maken met ambtenarer leid, vergunningen en a andere regels. Toch wille proberen een oplossing te den. Om te beginnen wille horen hoe werkende oude gen dit probleem aank Wellicht kunnen we samei plan maken." De eerste aanzet wordt vai gegeven: de liberalen he een 'brainstormactie' in I restaurant Het Witte Hii Oegstgeest. Die is niet allee doeld voor VVD'ers, maar elke ouder die met opvan blemen zit of heeft Vroom: „Ouders komen zelf met goede ideeën. Töi knikt. „Ik heb met mijn I afgesproken dat we om be alle kinderen van school I Die simpele afspraak s< veel rijd." Medici niet in de rij voor zorgbouleva leiderdorp - Leeft de Leiderdor per ongezond? Dat niet. Maar het kan beter, en daarom heeft het Leiderdorpse gemeentebe stuur een nota 'lokaal gezond heidsbeleid' geschreven. Met maatregelen als de bouw van een zorgboulevard bij het Rijn land Ziekenhuis, regelmatig overleg met zorgverleners en een sportproject voor 55-plus- sers wil Leiderdorp de gezond heid van de inwoners bevorde ren. De politiek buigt zich er morgenavond over. Om te weten te komen wat er op medisch gebied beter kan in Leiderdorp nam de GGD in op dracht van de gemeente dertig interviews af met hulpverleners en andere mensen die betrok ken zijn bij de plaatselijke ge zondheidszorg. Eén van de op vallendste plannen die Leider dorp naar aanleiding van de in terviews bedacht, is de bouw van een zorgboulevard bij het Rijnland Ziekenhuis. Rond het ziekenhuis moeten bedrijven komen om geld te verdienen voor de verdiepte aanleg van de snelweg. Het zou goed zijn als dat bedrijven zijn in de medi sche sector, vindt wethouder Roest (CDA/economische za ken). „De aanwezigheid van het ziekenhuis moeten we beter promoten", zegt Roest. „Je moet praktische zaken beter combi neren." De medici staan voor alsnog niet in de rij. Wel is een particulier kraamzorgbureau ge ïnteresseerd, meldt Roest. Andere maatregelen om d zondheid van de inwoné bevorderen lijken minder taculair, maar zijn minste nodig, blijkt uit de nota. N gesprek tussen gemeent zorgverleners besloot voortaan twee keer per jaa die mensen om tafel te zitti Inwoners van de gem moeten meer sporten, blij cijfers van de GGD: 48 pi van de mensen beweegt o doende. Vooral ouderen ei geren zitten teveel stil. Het bedoeling dat het sportp voor 55-plussers een vt krijgt. De gemeente wil dat dit wekelijkse sportuurtje lichting wordt gegeven ovt zonde voeding. Om jon achter de computer vand< krijgen is een jeugdsportpa oplossing, denkt de gemi Met deze pas kan een jo kennis maken met sportch De hulpverleners steunen meentelijke plannen vo( bouw van een woonzorj plex en het oprichten van tijken voor meerdere huis en andere zorgverleners het loket voor wonen, z< welzijn dat de gemeente nieuwe sociaal cultureel tram wil openen, is een plan, zo blijkt uit de inter Dat loket kan pas in 2006 maar het gemeenteb vraagt zich af of dat niet t duurt. Misschien komt z< ket er al eerder, maar dan gemeentehuis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16