Leiden niet voor astersteden' Leids biotechbedrijf groeit als kool LEIDEN REGIO atwijkse stichting krijgt geld voor kunstwerk niet bij elkaar iteeds verder van het vuur R3 ritiek stedenbandorganisaties Paasmarkt regionale Rotaryclubs levert twintigduizend euro op Twee jaar celstraf geëist na steken met bierglas dinsda6 15 april 2003 t Robbert Minkhorst - De investeringen van Lei stedenbanden steken bij die van steden als en Eindhoven. Leiden linig; Haarlem en Eindho- len beduidend meer en tijd aan de vriendschaps den met steden in het buiten college wil korten op de ste- janden. Ambtenaren moe- minder tijd steken in de re- met Oxford, Buffalo City d-Afrika), Juigalpa (Nicara- Torun (Polen) en Krefeld. subsidie zou voortaan gaan Buffalo City en Juigalpa. De bf tie die wethouder M. Rab- r|g (Groenlinks/internationale en lariteit) daarover liet maken, vj t hij echter onder druk van politiek moeten intrekken. L wethouder wijt deze politic al' lederlaag deels aan de harde (rc ek van de stichtingen die de p, len warm houden met de en. Zij voorspelden dat de tussen de bevolking en b0 bestuur van Leiden met de zustersteden zouden 'ver- zolipen'. Bovendien sprak uit notitie geen enkele waarde- ;voor het werk dat de stich- iat en doen. renkt als ze waren over de ,|jj ieloze' notitie van Rabbae hun werk, besloten de 1 zitters van de stedenband- p, nisaties zelf maar een nieu- rc, te maken. Die is nu naar 3bae gestuurd én naar de RS Iscommissie onderwijs en r. uur, waar internationale so- ve iteit onder valt. jij stichtingen stellen dat Lei- li juist meer geld en tijd moet :n in de vriendschapsban- die ook als zeer waardevol ten worden beschouwd, en kan ook een groter be roep doen op fondsen en op EU-subsidies. „We zijn er ge woon rijker door geworden", schrijven ze. „Er zijn ook ver plichtingen aangegaan en ver wachtingen gewekt." De organi saties wijzen erop dat Leiden met zijn stedenband met Buf falo City internationale roem heeft vergaard - door juist ook contacten te laten ontstaan tus sen scholen, musea en maat schappelijke instanties. Deze ci ty wide approach wordt gepre zen door bijvoorbeeld de VN. Voorbeelden van hoe het ook kan, zijn Haarlem en Eindho ven. Leiden kan 'nog een hoop leren' van deze twee vergelijkba re steden, stellen de stichtingen. Ook Haarlem en Eindhoven hebben een Zuid-Afrikaanse zusterstad - maar daar gaat meer geld en tijd aan op dan in Leiden. Leiden geeft de stichting Stedenband Leiden - Buffalo Ci ty 4.550 euro subsidie. Haarlem heeft een budget van 54.300, Eindhoven een nog hoger bud get. Jaarlijks investeert Eindho ven 804.000 euro in alle steden banden; Haarlem geeft dit jaar 262.700 euro uit De ingetrokken notitie van Rabbae meldde een bedrag van 81.000 euro. Volgens de stedenbandorganisaties wer ken Haarlem en Eindhoven ook professioneler. De organisaties spreken zich niet uit over banden die Leiden wil aangaan met een stad in Ma rokko, Suriname of Turkije, 'herkomstlanden' van de alloch tone gemeenschappen. Bewust niet, blijkt. „Nieuwe ambities kunnen niet zomaar uit het be staande budget worden gefinan cierd, daarvoor is nieuw geld nodig. Duidelijk is dat het ge meentelijk budget nu al te klein is om de aangegane verplichtin gen met de zustersteden tot uit voering te brengen." Directeur Joost Holthuis in het laboratorium van zijn Leidse biotech bed rijf OctoPlus. Dit is het kloppende hart van het bedrijf, waar nieuwe toedieningsmethoden voor medicij nen worden bedacht. Foto: Hielco Kuipers Omzet OctoPlus jaarlijks 25 procent hoger door Marjolein Hendriks leiden - Biotechbedrijf OctoPlus barst uit zijn voegen. De verwerking van genees middelen tot bruikbare medicijnen blijkt een gat in de markt. Dit jaar haalt de Leidse firma een omzet van zeven mil joen euro. In 1995 begon directeur Joost Holthuis (49) met hoogleraar Daan Crommelin (54) van de Universiteit Utrecht aan het avontuur. Inmiddels heeft de Leidenaar 85 mensen in dienst. Zijn omzet groeit gemiddeld met 25 pro cent per jaar. „We zijn steeds professio neler geworden." Het motto van OctoPlus luidt het juiste geneesmiddel, op het juiste moment, op de juiste plaats. Het Leidse bedrijf krijgt opdrachten van farmaceutische bedrij ven om onder meer poeders en oplossin gen om te zetten in toedienbare vormen als injecties en capsules. Daarnaast ont wikkelt het bedrijf sinds 2002 eigen ge neesmiddelen op basis van ontdekkingen van universiteiten. Tot nu toe heeft Oc toPlus veertig producten in opdracht van zijn internationale klanten ontwikkeld. Dit jaar wil het bedrijf nog eens 23 nieu we medicijnen of toepassingen maken. Zo werkt Holthuis samen met het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) om een nieuw geneesmiddel te ontwik kelen voor middenoorontsteking. Ook begint OctoPlus binnenkort met een Amerikaans bedrijf kleine gouden bolle tjes met eiwitten te maken die zich in tu moren nestelen. Daardoor kunnen de tu moren niet verder groeien. „We willen onze ervaring met anderen combineren ten behoeve van het product. Wij doen geen research, dat doen de universiteiten waarmee wij werken. Wij zorgen voor de ontwikkeling. Het doel is om die nieuwe technologie in bedrijf te brengen." Het was een bewuste keuze van Holthuis om OctoPlus in Leiden te stationeren. De sleutelstad kreeg de voorkeur boven Am sterdam en Utrecht. „Negentig procent van onze klanten zit in het buitenland. We werken samen met bedrijven in Noord-Amerika, Azië en Europa. Leiden is wat dat betreft een gunstige plek. Je zit dicht bij Schiphol. Bovendien staat ons bedrijf in het zogeheten Bio Science Park, in een hightech omgeving. Dat geeft het een positieve uitstraling." De verwachting is dgt OctoPlus in 2005 meer dan honderd werknemers heeft. Het gebouw is nog geen drie jaar oud, maar Holthuis gaat alweer op zoek naar een projectontwikkelaar om zijn bedrijf uit te breiden. „We zijn er nog niet uit of we iets nieuws gaan bouwen. We kunnen natuurlijk ook extra ruimte huren." rk en provincie weigeren bijdrage aan Monument Omgekomen Zeelieden ■li lux - Teleurgesteld in de de provincie en het Kat- se bedrijfsleven. Willem van 'las van de Stichting Monu- it Omgekomen Katwijkse ieden is mentaal 'geknakt' Je provincie voor de tweede een subsidieaanvraag van DO euro heeft afgewezen. 'n lat ook de Nederlands-her- nde kerk en de Katwijkse re- het indringende verzoek een bijdrage niet hebben ge honoreerd, blijft Van der Plas met een onoverbrugbaar lijkend gat van 100.000 euro zitten voor het monument, dat aan de Bou levard geplaatst moet worden. Alleen de gemeente Katwijk heeft 28.000 euro toegezegd. Van der Plas vindt het een aan fluiting voor Katwijk dat de pro vincie het werk van Gerard van der Leeden, met daarop de 265 ingegraveerde namen van om gekomen zeelieden, heeft afge wezen omdat het 'niet kunstzin nig genoeg is'. „De drie Katwijk se kunstenaars die het kunst werk hebben beoordeeld, wor den door hun collega's van de provincie kennelijk niet serieus genomen. Volgens mij is er sprake van kinnesinne onder de kunstenaars." Van der Plas heeft geen goed woord over voor de provincie. „We kregen te horen dat de hele procedure maar opnieuw ge daan moest worden. Dat zou betekenen dat we tot begin 2006 moeten wachten op een beslis sing. Ik vraag me werkelijk af waartoe die subsidiepotjes van de provincie dienen." Van der Plas vindt ook de rol van de Nederlands-hervormde kerk merkwaardig. „Ik weet dat ze onlangs een legaat van acht miljoen euro hebben gekregen. Waarom kan er dan niet iets af voor ons? Ik mag wel elke keer mijn girootje invullen voor een bijdrage, maar als wij voor een legitiem doel een bijdrage vra gen, dan krijgen we nul op re kest. Ze geven als reden dat er geen christelijke grondslag ach ter zit. Als ik je vertel dat 90 pro cent van die omgekomen zeelie den in de kerk kwam, zet ik vraagtekens achter hun motive ring." Van der Plas heeft geen zin om in Katwijk met de collectebus langs de deur te gaan. Dat gaat hem veel te ver. Hij is in '89 al begonnen met het verzamelen van de namen. In '95 werd be sloten een monument in het le ven te roepen. „Acht jaar later is er nog niks. Dat zorgt bij de na bestaanden voor veel verdriet. Bij de laatste vergadering kregen een paar het te kwaad." De 5000 euro die de stichting van het Meerburgfonds heeft gekregen zijn al opgegaan aan het inhuren van een extern bu reau en testen van materiaal. Van der Plas wacht nu eerst af wat de inspanningen overleve ren om de kosten te drukken. „Als we een begroting op papier hebben, dan kijken we wel wat de volgende stap is. Ik ben hier door uit het lood geslagen. In Katwijk hebben ze allemaal de mond vol over het monument. Maar als het om geld gaat, wordt het angstig stil." LEIDEN WÏJK LADDER morskwartier - Liefhebbers van bingo kunnen morgen van af 20.00 uur in het gebouw van de speeltuin in het Morskwar- tier aan de Damlaan 2a mee doen aan de Paasbingo. houtkwartier - Kinderen in de leeftijd van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag 23 april met de IVN Kindernatuurclub een speur tocht maken. Daarvoor gaan de kinderen naar Oud-Poelgeest. De Kindernatuurclub wordt op de laatste woensdag van de maand gehouden van 14.00 tot 16.00 uur in het Koetshuis in de Leidse Hout. Per keer zijn de kosten één euro. Inlichtingen over deze activiteiten bij Els Witte, telefoon 5213620. pancras - In buurthuis de Pan- crat is maandag, tweede paas dag, om 13.30 uur de mogelijk heid om te klaverjassen. Woensdag 23 apnl kunnen 50- plussers in het buurthuis om 13.30 uur bingo spelen. Beide keren is de zaal om 12.30 uur open. Buurthuis de Pancrat is te vinden aan de Middelste- gracht 85. filosofie - April is de 'Maand van de Filosofie', dit jaar met als thema: de vreemdeling. In de Wassenaarse Openbare bi bliotheek geeft dr. Jeroen Bons, docent van de vakgroep litera tuurwetenschap aan de Leidse universiteit, donderdag 24 april om 20.00 uur de lezing 'Filoso fie en politiek'. Bons gaat tij dens de lezing in op de kijk van Aristoteles op burgers en vreemdelingen. De lezing is ge schikt voor beginners en gevor derden in de filosofie. Kaarten voor deze lezing kosten 3 euro en kunnen gereserveerd wor den bij boekhandel De Kier, te lefoon 5113397. binnenstad - Gilde Leiden ver zorgt elke dinsdag-, donderdag en zondagmiddag een stads- /hofjeswandeling langs monu menten en hofjes in historisch Leiden. De wandelingen, die onder leiding staan van een gids, beginnen om 14.00 uur vanaf het Koetshuis bij de Burcht. Deelname kost 2,25 eu ro. Wie op een andere tijd met het Gilde wil wandelen kan contact opnemen met R. Kraan, telefoon 5219603. haacweg - In wijkservice Cen trum Vogelvlucht is dinsdag 22 april van 19.30 tot 22.00 uur een workshop windgong. Een wind- gong wordt buiten opgehangen en met een klein beetje wind klinken er dan tonen door de tuin of over het balkon. Het maximale aantal deelnemers voor deze workshop is 15. De kosten bedragen 8 euro. In schrijving bij het wijkservice centrum aan de Boshuizerlaan 5. 1/ van der Meijden is weg ld de brandweer en de ambu- n cedienst. Vrijdag nam hij na in jaar afscheid van 'zijn' Hij is nu met, zoals dat lai heèt, 'functioneel leef- intslag'. Het werk dat Van Meijden de laatste jaren ti ïd -hij was hoofd van de uit- 10 dienst, plaatsvervangend nmandant van de Leidse tdweer en hoofd van de s ibulancedienst- is inmid- overgedragen. Aan twee ralgers. Want Van der Mij- was een werkpaard. Kan ti brandweer wel zonder deze irgieke baas? „Jawel, ook'na ijn vertrek zal de brandweer tekend blijven functione ren", lacht Van der Meijden. „Maar ik heb hier inderdaad veel gedaan." De brandweercarrière van Van der Meijden ontstond eigenlijk in zijn diensttijd. „Ik werd als dienstplichtig soldaat bij de Luchtmacht ingedeeld. En daar kwam ik bij de lucht machtbrandweer. Iets wat me heel goed bevieL En zo kwam ik op het idee om na mijn diensttijd van het brandweer vak mijn beroep te maken." Een vacature bij de Leidse brandweer in 1965, leek Van der Meijden dan ook op het lijf geschreven. „Op 1 maart van dat jaar ben ik in Leiden be gonnen als brandwacht in op- Dé'-Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Bfeestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van "Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 leiding. De laagste functie die er bestond binnen de brand weer. Ik had natuurlijk wel wat ervaring, maar alleen op het terrein van vliegtuigbranden. Dat kwam natuurlijk best goed uit, met Vliegveld Valkenburg om de hoek. Maar alle overige disciplines moest ik nog le ren." De eerste jaren draaide Van der Meijden steeds 24-uurs- diensten. „Je zat dan 24 uur op de kazerne. Overdag gewoon werken en 's avonds paraat om uit te rukken. Dat hoefde na tuurlijk niet elke avond, dus ik- hield veel tijd over om te stu deren." En dat deed hij ook. Eerst klom hij naar het mid denkader, de onderofficieren. „Uiteindelijk ben ik zelfs op de Brandweer Academie beland in Arnhem. Zo ben ik na vele jaren zelfs officier geworden." Nadeel van deze opwaartse carrière was, dat met elke pro motie de afstand tot het echte bluswerk groter werd. „Het is inmiddels ai heel wat jaren ge leden dat ik echt branden bluste", beaamt Van der Meij den. „Onderofficier, dat is ei genlijk de mooiste baan bin nen de brandweer. Die gaat als eerste naar de brand toe, moet ter plaatse besluiten nemen en heeft de leiding tijdens de bluswerkzaamheden. Hoe ho ger je in de 'brandweerboom' komt, hoe verder je eigenlijk van het vuur raakt. Hoewel ik af en toe nog wel even stiekem een brandweerspuit vasthield. Het blijft mooi om een vuur te blussen. Buitenstaanders den- kenaltijddateen groot vuur leiden - De Paasmarkt van de samenwerkende regionale Rota ryclubs in de Leidse Waag heeft 20.000 euro opgeleverd. Het geld is bestemd voor de cam pagne 'Polio de Wereld uit' van de Wereld Gezondheidsorgani satie WHO. De Rotarians van Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest verkochten kleding, schil derijen, antiek, curiosa, servies goed, kaas en wijn voor het goe de doel. Aan het einde van de markt maakte Unicef bekend dat het nog eens 10.000 euro toevoegt aan dit bedrag, uit de opbrengsten van de Unicefloop die op zaterdag 14 juni in Lei den gehouden wordt. De Wereld Gezondheidsorgani satie heeft zich ten doel gesteld om de ziekte polio uit te roeien. Inmiddels is zo'n 99 procent van de wereldbevolking ingeënt, maar de laatste loodjes wegen het zwaarst. De WHO werkt nu in moeilijk toegankelijke gebie den. Ook moet er een mondiaal controlesysteem komen. De kosten hiervoor bedragen één miljard euro tussen 2002 en 2005. Rotary International wil tachtig miljoen bijeenbrengen, de Nederlandse rotarians heb ben een bijdrage van twee mil joen beloofd. Kees van der Meijden begon op i maart 1965 als brandwacht in opleiding bij de Leidse brandweer. Vo rige week nam hij na 38 jaar als hoofd van de uitrukdienst afscheid. Foto: Taco van der Eb voor brandweermensen het mooiste werk is. Dat klopt niet Een klein brandje is het leukste om te blussen. Kort knokken tegen het vuur met snel resul taat Dat is het meest dankbare werk." Toch zijn het vooral een paar grote branden die veel indruk hebben achtergelaten op Van der Meijden. „De brand in Huis ter Duin in 1990 zal mij altijd bijblijven. Daar kwamen drie brandweerlieden om. Zo'n verlies van collega's is drama tisch, Je rukt uit om hulp te verlenen. Het is verschrikkelijk als je met minder mensen thuiskomt dan waarmee je ver trekt En de brand in het LUMC een paar jaar terug. Toen moest heel Natologie worden geëvacueerd. Dat was enorm bikkelen om al die ba- bytjes en patiënten op tijd weg te halen. Branden waar kinde ren of baby's bij betrokken zijn» dat zijn gebeurtenissen waar je echt mee moet leren omgaan." Maar er waren natuurlijk ook hoogtepunten. Zoals het on derbrengen van de Eerste Hulp Dienst (EHD) bij de brand weer. „Eind jaren tachtig werd de EHD van de GGD naar de brandweer verplaatst om dat dat ook een eerstelijns hulpor ganisatie is. Het ging toen nog om louter ziekenvervoer. Een witte auto met een rood kruis erop die als een soort taxi zie ken en gewonden zo snel mo gelijk bij een ziekenhuis afle verde. Vergelijk dat maar eens met de Ambulancedienst van vandaag de dag. Nu zijn am bulances rijdende behandelka mers met gespecialiseerd per soneel. Terugldjkend op mijn tijd bij de brandweer en ambu lancedienst, kan ik tevreden zijn. Het zijn nu professionele, volwassen organisaties die door goede mensen geleid worden." Afscheid met een gerust hart dus. „Jazeker. Maar het on voorspelbare van het brand- weerwerk, dat zal ik wel gaan missen. Datje aan de bak moet als je pieper gaat. Ik denk dat ik dat nog het meeste ga Timoteus Waarsenburg den haag/leiden - Tegen een 26-jarige man zonder geldige verblijfsstatus is gisteren voor de rechtbank in Den Haag wegens een dubbele poging tot dood slag een celstraf van dertig maanden, waarvan zes voor waardelijk geëist. De man wordt ervan verdacht begin maart van dit jaar met een gebroken bier glas twee bezoekers van café Odessa aan de Hogewoerd in Leiden te hebben neergestoken. De twee slachtoffers kunnen van geluk spreken dat zij het er levend vanaf brachten. De jong ste van het stel, en 21-jarige man, werd in zijn nek vlak bij de slagader geraakt. Het andere slachtoffer, een 25- jarige man, kreeg een glas in zijn rug gestoken. De scherf miste zijn long op een haar na. Beide mannen hadden enkele weken nodig om te herstellen. Dankzij een paar oplettende ge tuigen, kon de politie de dader kort na de steekpartij in zijn wo ning aanhouden. Tegenover de politie ontkende de man betrok ken te zijn geweest bij een vechtpartij. Hij wees naar een groepje Antillianen als daders om zichzelf vrij te pleiten. Tijdens de behandeling van de strafzaak voor de Haagse recht bank gisteren zei de man zich door de drank en drugs nauwe lijks meer te kunnen herinneren wat zich die avond in het café heeft afgespeeld. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15