Nederland nest voor radiopirate MEDIA Zonder tijdschriften kan Annemarie van Gaal niet leven Wereldomroep snijdt in radio en televisie 'Dokter' Pieter Storms in touw J Omroep doet weinig voor laag opgeleide Tweederde van alle Europese illegale zenders huist in ons land Introduct van persoi computer Andere Tij Ochtendshow Radio 10 FM Hilversum - De Nederlandse radio krijgt er op 5 mei weer een nieuwe ochtendshow bij. Radio 10 FM start dan met Tom en Dave in de morgen. Tom Mulder en Dave Donkervoort presenteren elke werkdag tus sen 7.00 en 10.00 uur een vrolijk en informatief programma. Bij na alle commerciële radiosta tions hebben nu een ochtends how. NOS behoudt schaatsrechten Hilversum - De Nederlandse kampioenschappen schaatsen zijn zeker nog tot en met 2006 te zien bij de NOS. De KNSB en de NOS hebben dat in een con tract vastgelegd. Eerder dit jaar sloot de NOS al een contract met de Internationale Schaats bond (ISU) over de World Cup wedstrijden. HMG neemt Dewi onder haar hoede Hilversum - Idol Dewi heeft een contract getekent bij televi siebedrijf HMG en platenmaat schappij BMG. Dit is de eerste keer dat HMG. via haar nieuwe afdeling RTL Licensing nauw betrokken is bij de opbouw van een carrière van een popartiest. HMG en BMG verzorgen het gehele creatieve proces (liedjes keuze, videoclips en promotie) rondom de debuut-cd van De- dinsdag 15 april 2003 Bladenmaakster gespecialiseerd in uitgaven voor 'powervrouwen' door Gijsbert Spierenburg Hilversum - „De nieuwe uitgeverij wordt een groot succes. Alle zeven of acht bladen. Geloof me: ik heb zelfs geen spoortje twijfel." Welke media-ondememer durft dat tegenwoordig nou nog te zeggen? Annemarie van Gaal (40) wél. Ze zegt het met een granieten vanzelf sprekendheid die past bij de prominente plek waar haar uitgeverij AM Media is gevestigd, in de Amsterdamse PC Hooftstraat. Voorheen re sideerde Edgar Vos er. Nu dreunt er een boor en slaat er een hamer. Stof dwarrelt neer. Nog even en het mooiste redactielokaal van Neder land is verrezen. Succes verzekerd, redeneert ze. „Het maken van bladen is gewoon mijn ding. In elke vezel van mijn lichaam voel ik een blad. Ik heb het helemaal in mijn vingers. Alle facetten: con cepten bewaken, verhalen uitzetten, teksten redigeren, advertenties verkopen, bladen ver kopen. Ik sta boven de kennis van het bladen maken. Het klinkt misschien een tikje arro gant, maar wie mij een béétje kent, weet dat ik dat zo absoluut niet bedoel." In Moskou bouwde Annemarie van Gaal in tien jaar tijd Independent Media vanuit het niets op met haar vroegere VNU-partner Derk Sauer. De onderneming groeide uit tot de grootste uitgeverij van kranten en publieksbla den van Rusland. Begin dit jaar verkocht Van Gaal haar laatste aandelen in deze onderne ming. Hoewel de Nederlandse bladenmarkt verza digd lijkt, moet AM Media uitgroeien tot een uitgeverij van zo'n zeven h acht bladen. De eerste titel verschijnt op 25 april, het AM Ma gazine. Enig marktonderzoek is er niet ver richt, want dat noemt Van Gaal 'de grootste geldverkwisting' op uitgeversgebied. „Als je een blad in je handen houdt, voel je gewoon of het goed is of niet." Annemarie van Gaal vertrouwt op haar gevoel én op de 'power' van de moderne Nederland se vrouw van boven de dertig. „AM Media wordt een echte vrouwenbladen-uitgeverij met overigens een man, Mike Belinfante, aan het hoofd. Zoals de vrouwen zich op het ogen blik in Nederland ontwikkelen, is er geen maandblad dat bij hen past. De moderne Ne derlandse vrouwen van boven de dertig zijn behoorlijk zelfstandig met veel aandacht voor uiterlijk en innerlijk. Het zijn vrouwen die be hoefte hebben aan artikelen die dicht op de huid zijn geschreven. Zij hoeven geen blad meer te lezen voor raad en daad. Boven de dertig heb je geen vragen meer als 'Kan één keer vreemdgaan je je relatie kosten?'. Op die leeftijd weet je dat wel." Van Gaal beschrijft de toon van AM Media als 'tongue in cheek'. „Ik bedoel de toon van die mooie onderkoelde Britse humor. Maar verder wel degelijk serieuze interviews en serieuze ar tikels. En vooral geen gezweem. Dat doen de mannen maar. Ik merk het voortdurend in mijn omgeving: mannen die er steeds maar om heen draaien om te zeggen wat ze feitelijk bedoelen, terwijl vrouwen bij besprekingen Annemarie van Gaal: „Ik elke vezel van mijn lichaam voel ik een blad." Foto: GPD meteen het gespreksonderwerp op tafel leg gen. Staccato-vrouwen - ik mag dat wel. AM Media moet uitgroeien tot een redactie team met zo'n zestig zeventig mannen en geschiktste omvang. Iedereen kent elkaar en op die manier bereik je de meeste synergie. Ze blikt even terug op haar tijd in Rusland. „In Moskou heb ik in het begin echt met mijn voe- vrouwen. „Zo'n groep is voor een uitgeverij de ten in de modder gestaan. Het werkwoord 'hard werken' dekt hier nauwelijks de! Na twee jaar voor VNU in Rusland te gewerkt, besloten Derk en ik in 1992 o Moskou te blijven. Voor eigen rekenin| eigen risico. Het was een keihard geve het bestaan. Tien jaar later gaven we d tentitels uit en veertien publieksbladei en maandbladen. Alleen Cosmopolitai al door meer dan drie miljoen Russen Voor mij was het toen gedaan, ik had i geven wat in me zat. Het was tijd om ti keren naar Nederland." Geld is niet de drijfveer van deze geboi burgse zakenvrouw. „Dat is nooit een voor me geweest. Als geld in Rusland i drijfveer was geweest, had ik het daari red. Je moet nu eenmaal een andere 'c hebben." Na haar terugkeer in Nederland werd1 interim-directeur van de Telegraaf Tij< ten Groep. Maar daarbij werd ze 'jurid dwars gezeten' door haar vroegere we VNU, stelt ze. Deze week werd bekend Telegraaf een belang van twintig proci AM Media heeft ingenomen. Annemarie van Gaal zit met AM Medii maal op haar plek, vindt ze. „Het levei nu leid is het mooiste dat ik me kan vc len. Elk moment van de dag realiseer i hoe gelukkig ik ben. Nederland is mijn het uitgeven van bladen blijft boeiend naar mijn hart en ik doe wat er in mijn zit. Media is mijn vak. En zonder tijdsc kan ik niet leven." Eigen nieuwsduiding in Studio NL verdwijnt hilversum/mediaredactie - De Wereldomroep gooit volgend jaar het roer om. Er komen min der Nederlandstalige radio-uit zendingen in Europa en het te levisieprogramma Studio NL (onderdeel van BVN-tv) stopt. In dit programma duidt de We reldomroep het Nederlandse nieuws. De radio-uitzendingen in ande re talen worden beperkt. De re organisatie kost zeventien ba nen en bespaart 3,5 miljoen eu ro. Dat heeft directeur Lodewijk Bouwens gisteren aan de onge veer driehonderd personeelsle den van de Wereldomroep laten weten. In januari stuitten de plannen van Bouwens nog op een muur van verzet Hoofdre dacteur F. Eland was onvol doende gekend in de inhoude lijke veranderingen en het plan den haag/anp - De Raad voor Cultuur is niet blij met de ont wikkelingen bij de publieke om roepen. De netprofilering van de publie ke omroep is onvoldoende, jon geren en lager opgeleiden ko men bij de publieken nog steeds te weinig aan bod en lang niet alle programma-afspraken wor den nagekomen. Dat laatste ging van tafel. Bouwens zegde inspraak toe onder de voor waarde dat de bezuinigingsdoel stelling bleef. De nu gepresenteerde plannen zijn in hoofdlijnen hetzelfde als destijds. In totaal verdwijnt een kwart van de banen bij de We reldomroep (71 functies). Daar voor komen 54 nieuwe functies terug en zeventien functies ver dwijnen. Volgens Bouwens zijn daarbij gedwongen ontslagen onvermijdelijk. Hoeveel weet hij niet „Het voorkomen van ont slagen was me een lief ding waard geweest. Maar niet ieder een is over te plaatsen. Aan de andere kant kan het meevallen, omdat sommige medewerkers met pensioen gaan. In het reorganisatieplan is geld vrijgemaakt voor nieuwe activi teiten, waaronder een Arabische geldt vooral op het gebied van Nederlands drama. Op dat gebied is er zelfs volgens het adviesorgaan sprake van een achteruitgang. De Raad denkt daarom dat het beter is als er minder geld direct naar de om roepverenigingen zelf gaat. De geldstroom zou voor een groter percentage via de NOS moeten lopen, zodat die meer 'grip' kan website gericht op het Midden- Oosten. Ook komen er extra ra dio-uitzendingen voor Surina me en de Antillen. Daarvoor wordt samenwerking gezocht met stations aldaar. Ook komen er extra radio-programma's ge richt op de landen die tot de EU gaan toetreden. In januari wilde Bouwens nog extta aandacht besteden aan Turken en Arabieren in Neder land om daarmee de integratie te bevorderen. Daar is nu geen geld meer voor. Verder blijft de Portugese afdeling deels ge handhaafd. Die maakt niet lan ger radioprogramma's, maar een gaat een website onderhou den. De vakbonden hebben nog niet gereageerd. „We moeten de plannen eens rustig op een rijtje zetten", aldus CNV Media. krijgen op het totaalaanbod. De Raad pleit voor meer heden daagse muziek en de verwezen lijking van een themakanaal voor kunst en cultuur. De moei zame verhouding tussen film wereld en omroep is een van de oorzaken dat het filmklimaat in Nederland ondanks de stimule ringsmaatregelen nog onvol doende floreert. zwolle/anp - Nederland vormt een reservaat voor radiopiraten. Dat concludeerde een medewer ker van het Agentschap Telecom gisteren tijdens een bijeenkomst over de eerste resultaten van de actie 'Etherflits' van deze instel ling. Die actie begon 12 maart en heeft als doel illegale radiozen ders uit de lucht te halen. Het agentschap komt tot deze conclusie omdat Europees ge zien 62 procent van alle etherpi raten in Nederland huist. De overige 38 procent is verdeeld over de andere landen. Een ech te verklaring voor deze cijfers heeft het agentschap, dat onder deel is van het ministerie van Economische Zaken, niet „Het zit blijkbaar in onze genen", grapt projectmedewerker E. Rutjes. Ook binnen Nederland is het strafbare feit duidelijk gecon centreerd in bepaalde regio's. Zo zitten de meeste piraten in de noordelijke en oostelijke pro vincies. „Precieze aantallen ontbreken", vertelt Rutjes. „Op internet stel len de piraten dat er in totaal 2700 van dergelijke zenders zijn. De ene zendt vijf minuten uit, de andere de hele dag. Wij gaan uit van achthonderd 'serieuze' piraten. Ongeveer 70 procent daarvan zendt uit in het noor den en het oosten." De actie Etherflits richt zich daarom vooral op die gebieden. De afgelopen maand waren de controleurs meestal in Twente Archieffoto. Medewerkers van de Amsterdamse piraat Radio Patapoe. Foto: GPD/Menno Boermans actief. In dat gebied zorgde dat voor een afname van de verbo den uitzendingen met 25 pro cent. Rutjes vindt dat nog te weinig en hoopt dat uiteindelijk een reductie van 50 procent wordt bereikt. De actie duurt in principe een jaar en op dit moment zijn er circa veertig zenders uit de lucht gehaald. De controleurs nemen de apparatuur in beslag en de len een boete van 1100 euro uit. Bij herhaling loopt dat op naar 2250 euro per overtreding per week. Die herhalingsboete is wel nodig, omdat zenders soms al snel weer in de lucht zijn. En omdat het agentschap zich nu vooral richt op Twente wanen Groningse piraten zich blijkbaar veilig, want daar namen de acti viteiten toe. Piraten zelf balen van de actie en leggen een verband met de toekomstige verdeling van com merciële radiozenders. Met die verdeling verdient de overheid geld, en de piraten vinden dat zij daar het slachtoffer van wor den. Het agentschap 1 suggestie van de hani actie bereiden we al I voor en toevallig valt hi men met de herverdelin ether. Maar illegaal u mag gewoon niet en dal wij conttoleren", zi woordvoerster. In een normale period ren controleurs alleen c ten over de ontvangst, ze zelf actief op zoek n ten. „En dan sporen Twente de meest uiteet zenders op", vertelt 1 hen. „Zo komen we namen 'Strak en nat', 'De nai 'lomp en onbenullig'. S het jongeren die met 1 een schuur uitzenden uitzenden zien als aJ voor een stapavond. F om te worden gepakt v een kick en als ze tegen lopen, hoesten ze snel op om weer uit te kum den." Maar de controleurs koi oudere piraten tegen di hun missie beschouwer derlandstalige-, Tirol Schlagermuziek de eth slingeren. „Die muziek hoor je ar melijk niet op de radi klaart een conttoleur. PI artiesten als Gea Hul Grad Damen hoor je na legale zenders, ook nie dio Oost. Daar wil dezt rie piraten iets aan doen KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Ajax-Milan NOS 3.304 2. Journaal (zo, 20 u) NOS 3.242 3. Baantjer RTL4 2.635 4. Kopspijkers VARA 2.356 5. Goede tijden slechte tijden RTL4 2.083 6. Journaal (wo, 18 u) NOS 2.034 7. Vermist TROS 1.718 8. Juventus-Barcelona NOS 1.679 9. 1 tegen 100 TROS 1.619 10. Laat ze maar lachen RTL 4 1.561 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (di) NOS 320 2. Klokhuis NPS 259 3. Pokemon FOXK 232 4. Grabbit the rabbit VPRO 221 5. Keepvogel VPRO 200 6. Bevlogen VPRO 198 7. Buurman en buurman VPRO 190 8. Kunstknuts VPRO 185 9. Bulten VPRO 182 10. Hamtaro FOXK 180 Marktaandelen in Nederland 1 12,2 (12,1) Nederland 2 19,3 (15) Nederland 3 8,5 (8,2) RTL 4 18,3 (18,9) - RTL 5 3,8 (5,4) - Yorin 6,2 (5,3) SBS 6 9,7 (12,1) - NET 5 4,7 (5,1) - V8 3,2 (3,6) - Veronica 0,6 (0,7) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister- onderzoekvan de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. Hilversum - Daar waar instan ties de regels alleen in hun eigen voordeel uitleggen, duikt Pieter Storms van het SBS-programma Breekijzer op. Vandaag een extra lange aflevering over niet-erken- de ziektes. Want voor veel men sen die aan 'vage' ziektes lijden, is het leed niet te overzien. Op de gebruikelijk Storms-ma- nier, de auto stopt voor de deur van de instantie die dwarsligt en de programmamaker springt er uit om het op te nemen voor zijn cliënt, wordt het leed van drie mensen belicht. Extra in deze aflevering is, dat dieper wordt ingegaan op de proble men van de mensen die Storms helpt. Zo raadpleegt hij medici en reist ondermeer naar Duits land en de Verenigde Staten af om bepaalde therapieën te be kijken. Wat Storms betreft, bevalt deze aanpak wel. Het programma wordt er iets minder gejaagd door en richt zich iets minder op de persoon en meer op het probleem waarmee de bena deelde kampt Dus als het aan Storms ligt, komen er meer van dit soort lange uitzendingen. Vanavond is onder andere te zien hoe Anne uit Hoogvliet een carrière in de muziek vaarwel moest zeggen als gevolg van het chronisch vermoeidheidssyn droom ME. Ze onderging jaren lang diverse therapieën, zonder resultaat Een ligrolstoel zou haar wat mobieler maken, maar Voorzieningen Gehandicapten Breekijzer duikt in extra lange aflevering in niet-erkende ziektes Breekijzer Pieter Storms bij zijn vervoermiddel. Foto: Ton Kastermans Rotterdam denkt daar anders over. Na veel getouwtrek weet Storms uiteindelijk de rolstoel te regelen. Ook komt Albert uit Druten aan het woord. Hij heeft fybromial- gie, ook wel bekend als weke de- len-reuma. Als gevolg hiervan heeft hij voortdurend pijn in zijn rug, nek en benen en is chro nisch vermoeid. Albert heeft in het verleden wel eens in de wao gezeten, maar wist op eigen kracht er uit te komen, totdat hij begin 2000 niet meer in staat was om te werken. Toen gaf de keuringsinstantie UWV/Gak niet thuis. Wat de keuringsarts betteft kan Albert best werken, terwijl een keuringsarts elders in het land mensen met vergelijkbare klach ten juist afkeurde. Het is onrecht waar Storms graag tegen te hoop loopt. In deze kwestie is het Gak erg hals starrig en heeft Storms nog geen goed resultaat behaald. Anita uit Lichtenvoorde werd in mei 1996 van achteren aangere den, met als gevolg een whip lash. Na diverse therapieën was ze medisch 'uitbehandeld' en haar lichamelijke klachten werden als psychisch afgedaan. Anita be landde in een rolstoel en lag bij na twee jaar in bed, totdat ze in contact kwam met de Ameri kaanse arts dr. Alfred O. Bonati. Hij opereert patiënten op endo- scopische lasertherapie en be haalt hiermee verbluffende re sultaten. Ook bij Anita: ze werd in een rolstoel de kliniek bin nengereden en kwam lopend van de operatietafel. Zorgverze keraar Amicon gelooft echter niet in wonderen en weigert de kosten van honderdduizend eu ro te vergoeden omdat de be handeling 'experimenteel' zou zijn. Inmiddels heeft Storms de ver zekeraars wel zover dat ze on derzoek gaan doen naar deze en andere therapieën. Maar dat is maar onderzoek, aldus een on tevreden Storms. Hij wil geld zien. Ook deze zaak laat hij voorlopig niet los. Dolf Rogmans Breekijzer Special over niet-er- kende ziektes, SBS 6, 21.25 uur. Hilversum - Het leven vooral het werk van m nen Nederlanders is dl ste twintig jaar ingrijpe wijzigd door de onstuij opmars van de person computer. Het NPS-proramma A Tijden besteedt vanavi aandacht aan de intto van de pc in 1983. In c kreeg EBM Nederland diepste geheim twinft raten uit Amerika aart verd, de eerste pc's of derlandse bodem. Bij werd het personeel tol ingewijd in de nieuwe ratuur, die veel sneller iedereen had verwach markt veroverde. Secri sen bleken veel sneller kunnen werken en daa veel productiever te wo en ook voor voorraadal straffe bleek het appan geschikt. Het eerste bedrijf dat d ging gebruiken was, vei senderwijs, Marcandi.l Marine Cantine Dienst precies bijhield hoevefl pen chocola en flessen! op de schepen van de I ninklijke Marine doorh gingen. In Andere Tijden tteedl een geharnaste tegenst van de pc aan: schrijvd lem Brakman. De introductie van de Andere Tijden, vanai 20.30 uur, Nederland 5j VB vol

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10