Verwijderingsbevel niet nodig bij molen- 'Dat zou ik nog geen tien meter v 'Ik heb een route Critici verwijten Leids college vals spel rond Rijn Gouwe Lijn aaghwijk krijgt gezinscentrum in Lokaal van Verre Overlast komt volgens politie niet van alcoholisten Rt REGIO [OK houdt eede veld gewaagd leriment Floraband lansschool derdorp wordt utollsche kerk jplasser draagt zich - Een 26-jarige man uit ind en een Lissenaar (21) jdagnacht op de Mors- arresteerd. Agenten be- i één van hen op wild- n en wilden hem beboe- pikten hij en zijn maat er ontstond duw- en rk. Een agente (22) raak- ond aan haar kaak toen verdachte een trap tegen rvan de politieauto gaf moment dat zij de ander lin de wagen zette. i rijdt door anrijding - Een 25-jarige Rijnsbur- d zaterdagavond door lij met zijn auto op de an de Korte Mare en de [racht geen voorrang gaf a fietser die van rechts !t fietspad kwam. De het en bezeerde zijn knie. hand van het kenteken e automobilist achter- De fietser reed overigens iet verkeer in. door Wim Koevoet leiden - Burgemeester W. Lem- stra en politiecommissaris P. de Meij voelen niets voor toepassing van verwijderingsbevelen in het gebied rondom Molen de Valk. Dat is te lezen in een notitie die binnenkort wordt besproken in de Leidse raadscommissie be stuur en veiligheid. Volgens de burgemeester en de commissaris is de overlast rond Molen de Valk afkomstig van een groep jongeren en mensen van Antilliaanse afkomst. „Voor een belangrijk deel gaat het hier niet om alcoholverslaafden, maar om drugsverslaafden." Ex tra surveilleren en meer toezicht helpen beter dan de verwijde ringsbevelen, denken de twee. Voor De Burcht en het Van der Werfpark blijft de politie het in strument van verwijderingsbe velen wél gebruiken. Maar de verwachting is dat die niet meer zo vaak nodig zijn. De dreiging die ervan uitgaat, werkt preven tief, is de ervaring. In de zomer van 2000 werden de verwijderingsbevelen 122 keer gebruikt in het Van der Werf park en elf keer in de omgeving van De Burcht. In vijf gevallen werden de bevelen genegeerd en volgde aanhouding. De poli tie spreekt van 'een vaste dader groep van ongeveer vijftien per sonen'. In de zomers van 2001 en 2002 zijn verwijderingsbeve len 'nagenoeg niet gebruikt'. Lemstra en De Meij erkennen dat met alleen wegsturen de problemen van overlast veroor zakende alcoholisten niet wor den opgelost. „De groep over lastveroorzakers verplaatst zich naar plekken waar de verwijdé-1 ringsbevelen niet gelden." Daar komt nog bij dat nog altijd geen opvang voor alcoholvef- slaafden is geregeld, zodat dë politie hen ook nergens naaf kan verwijzen. Enige tijd gele1-1 den opperde Lemstra 'de moge1 lijkheid van een over water ver plaatsbare opvang, die in wandelgangen al snel de zuip- schuit werd genoemd. Nadien iS daar niets meer van vernomen. De Meij schrijft in de evaluatiê van de verwijderingsbevelen dat ze waardevol zijn gebleken,; maar dat ze een andere beteke nis hebben gekregen: ze dienen nu als uiterste middel, als stok achter de deur. De commissaris wil ze dan ook in stand houden, „maar uitbreiding is vooralsnog niet nodig". F Raad wist niet van discussie over sneltram in Karlsruhe door Robbert Minkhorst leiden - Een referendum over lightrail in de Duitse stad Karls ruhe heeft ervoor gezorgd dat de sneltrams daar ondergronds gaan. De discussie in Karlsruhe - hét voorbeeld voor de Rijn Gou we Lijn in Leiden - speelde juist in de periode dat politieke par tijen in Leiden een besluit moesten nemen over de lightrail én over een referendum over het tracé. De gemeenteraad is echter nooit over de perikelen in Karlsruhe geïnformeerd. Twee wijkcomités en de Stichting Openbaar vervoer Op Maat (STOOM) betichten het college van vals spel. De afgelopen jaren hebben bur gemeester en wethouders van Leiden herhaaldelijk Karlsruhe aangehaald als het ging over de manier waarop een stedelijke regio met lightrail moet om gaan. Door het centrum van de Zuid-Duitse stad rijden ook sneltrams. Sinds het netwerk van sneltrams echter flink is uit gebreid, is ook de kritiek op het tracé door de binnenstad van Karlsruhe gegroeid. Uiteindelijk besloot de plaatselijke politiek zélf om een referendum uit te schrijven. De uitkomst van dat referen dum luidde dat een meerder heid van de inwoners (55 pro cent) zich uitsprak voor een tunnel in de binnenstad. De op komst was hoog: 74 procent. Het stadsbestuur heeft de voor keur van de bevolking overge nomen. De Stichting Openbaar vervoer Op Maat (STOOM) vindt de ge beurtenissen in Karlsruhe pi kant. Zeker gezien de timing van het referendum daar. Dat was in september vorig jaar. Een maand later besliste de Leidse politiek over het tracé van de Rijn Gouwe Lijn. In STOOM hebben de mensen zich ver enigd die de aanleg van lightrail in Leiden 'kritisch willen vol gen'; onder andere de bewoners en de wijkverenigingen die zich tegen het binnenstadstracé keerden. Zij probeerden - tever geefs - een referendum over de tracékeuze te organiseren. De gemeenteraad wees hun ver zoek af. De raad had die informatie nooit mogen worden onthou den, zeggen F. van Oosten, E. de Heer en T. van Leeuwen van STOOM. „Dit is kwalijk", aldus Van Oosten. „Gebeurt er iets met hét voorbeeldproject voor Leiden en je verzwijgt dat, dan is dat op z'n minst selectief infor matie geven." Ze beseffen dat zij de discussie over het tracé en het referendum daarover heb ben verloren. Maar, zegt Van Leeuwen, „die discussie is dus op basis van verkeerde argu menten gevoerd." STOOM wil dat de Leidse poli tiek zich opnieuw buigt over een tramspoor door de Breestraat. Die wens uit de belangengroep ook in een brief aan de gemeen»- teraad. De brief is ook onderte kend door het wijkcomité Tuin; stad/Staalwijk en de wijkvereni- ging Professoren- en Burge- meesterswijk. „Nu moet Karls ruhe ook het voorbeeld voor Leiden zijn", vindt Van Oosten. „Op grond van de ervaringen die de stad heeft opgedaan, gaan ze het spoor weghalen om het beter te doen, onder de grond. Het zou dwaas zijn als je niet leert van die ervaringen. STOOM kiest zelf voor een tun neltracé door de binnenstad Dat mag dan duurder zijn, maar komt ten goede aan je verkeers veiligheid en biedt economische voordelen. Van Leeuwen wijst op een studie van de Grontmij naar vertakkingen van de Rijn Gouwe Lijn. In de toekomst kon de frequentie van trams in <Je Breestraat wel eens flink worden opgevoerd. Hij verwacht niet dat winkeliers zitten te wachten op 'een bewegende muur'. De Heer: „En in het slechtste geval komen de straten twee keef open te liggen, als later voor eep tunnel wordt gekozen. Is dat dan efficiënt?" Hoofd voorlichting M. Brackel van de gemeente laat weten dat het niet bij het college is opge komen om de raad te informe ren over de perikelen in Karsl- ruhe. „Waarschijnlijk zagen de wethouders dat niet als rele vant." HDC971 LEIDEN maandag 14 APRIL 2003 -4 tarijn Kramp In Lokaal van Verre in de Leidse Wijk wordt binnenkort een gezins- M geopend. Dit centrum biedt -n ondersteuning bij de opvoeding Un kinderen en moet een kweekvij- K» buurtmoeders worden. Moeders kunnen voor de nodige "hang in de wijk zorgen, legt J. Pie- 'van de Raad en Daadwinkel uit. ger, toen iedereen elkaar in de wijk ende, had je de buurthulp. Dat wil- 5 weer een beetje terug krijgen met 'zinscentrum. Vrouwen, maar ook 'en, kunnen in dit centrum terecht activiteiten, hulp, cursussen en maar op." 'e samenhang kan de Slaaghwijk pvoedkundige steun gebruiken. De- agenoemde achterstandswijk met ociale woningbouw kent meer nro- blemen dan veel andere buurten. Pieter- sen: „Het gemiddelde inkomen in de wijk is laag, het aantal alleenstaande moeders is hoog. Er wonen relatief veel buitenlan ders waarvan een deel moeite heeft met de integratie. Er zijn mensen met flinke schulden, anderen komen de deur bijna nooit uit en vereenzamen. Kortom: heel divers." Ook blijkt uit gegevens van de GGD dat een deel van de kinderen in de wijk slechte voeding krijgt. Er is bij een paar kinderen zelfs sprake van ondervoeding, weet Pietersen. „Soms is dat het gevolg van verwaarlozing en soms is het simpel weg onkunde. Dan blijkt dat bij de ou ders niet bekend is dat alleen maar chips eten zeer ongezond is." Het gezinscentrum dat in een aantal an dere steden al met succes draait, wil dit soort problemen aanpakken door middel van cursussen en voorlichting over ge zonde voeding. „We hebben al van rede lijk wat mensen gehoord dat zij daar be hoefte aan hebben." Ook hebben de ini tiatiefnemers het plan om een keer per week een warme maaltijd voor de over blijvers van de basisscholen tegenover het Lokaal van Verre te bereiden. „De aanwezigheid van een mooie restaurant keuken in het Lokaal van Verre is natuur lijk een groot voordeel waar we graag ge bruik van maken." Daarnaast hebben bewoners aangegeven een vriendendien stensysteem op te willen zetten. „Dus dat de ene bewoner een fiets repareert in ruil voor een avondje oppassen ofzo. Behalve dat je het zo betaalbaar houdt, leren buurtbewoners elkaar ook kennen." Een gezinscentrum is een lang gekoester de wens in Slaaghwijk. Al enige jaren probeert de wijkgroep dit centrum te rea liseren. Het eerste jaar van het centrum wordt grotendeels gefinancierd met geld dat beschikbaar is voor het grotesteden- beleid en met een deel van het Onze Buurt Aan Zet-budget. Voorwaarde van een tegemoetkoming uit deze laatste pot, die wijkbewoners naar eigen inzicht kun nen aanwenden, is dat er geen activitei ten mogen worden gesubsidieerd die ge volgen hebben voor de gemeentelijke be groting. Pietersen: „Om het gezinscentrum toch langer dan een jaar te kunnen laten be staan hebben we een coördinator aange steld die fondsen gaat werven. Ook heeft wethouder Buijing toegezegd dat we voor onze activiteiten wel een beroep kunnen doen op subsidiepotjes die al bestaan. Als we bijvoorbeeld een taalcursus voor buitenlandse vrouwen beginnen kunnen we subsidie aanvragen uit het gemeente lijke opleidingsbudget ofzo. Op die ma nier moeten we de financiering in de toe komst waarborgen." Vijfde editie Leidse Sloepenrace door Timoteus Waarsenburg leiden - Met broodjes, frisdrank en rood aangelopen hoofden genieten de roeiers van het zon netje voor een grote witte tent op het plein aan de Beesten markt. De meeste aanwezigen hebben zich zaterdag net in het zweet geroeid tussen het water terras van Annie's Verjaardag en de Beestenmarkt. Voorbijgan gers inspecteren ondertussen de afgemeerde boten. De binnenstadsrace over 400 meter Leidse gracht is voor de deelnemers aan de vijfde Sloe penrace een opwarmertje. Voor het publiek is dit onderdeel het hoogtepunt. Overal langs het parcours blijven mensen kijken naar de sloepen die met veel ge weld door het water ploegen. „Mijn god", zegt een vrouw die bij Webster University aan de Boommarkt de boten langs ziet scheren. „Dat zou ik nog geen tien meter volhouden." Zij niet. Voor de meeste deelnemers is deze race - bij de mannen én de vrouwen gewonnen door KWV De Kaag - slechts een warming- up voor het echte werk: de grote ronde van elf kilometer over het Galgewater, de Rijn, het Rijn- Schiekanaal, de Oude Rijn, de Herengracht, Nieuwe Rijn en te rug naar de Beestenmarkt. Maar liefst 26 roeiploegen de den zaterdag mee aan alweer de vijfde editie van de Leidse sloe penrace. Een vrolijk voorjaarse venement dat een gezellige sfeer geeft in de stad. Zeker op de Beestenmarkt. Tussen de uitrus tende roeiers staan twee roei- trainers. „Mij niet gezien", gie chelt Margreet Heesboom. „Ik ben eigenlijk in de stad om te winkelen. En nu ik dit zo zie, vind ik het leuk om naar die bo ten te kijken. Maar je denkt toch niet dat ik op zo'n apparaat ga zitten? Dat laat mijn conditie niet toe." Ze is waarschijnlijk niet de enige bezoeker die er zo over denkt. De meeste 'droog- roeiers' zijn deelnemers aan de sloepenrace. Voor hen is de sloepenrace na melijk meer dan alleen een ge zellig dagje peddelen in Leiden. „De Leidse Sloepenrace is de eerste officiële wedstrijd van het seizoen en telt mee voor het Ne derlands kampioenschap sloeproeien in de Kromhout klasse", zegt Rien Mustert. Hij is niet alleen medeorganisator van de Leidse Sloepenrace maar ook roeicommissaris van Koninklijke Watersportvereniging De Kaag. Van de 26 deelnemende teams zijn er slechts acht louter voor de gezelligheid gekomen. De overige twaalf heren- en zes da- mesploegen roeien ook om het Nederlands kampioenschap. „Er worden in totaal zeven grote wedstrijden in Nederland ge roeid. De beste vijf tellen mee voor het Nederlands kampioen schap", weet Mustert. Het sloeproeien is tegenwoordig zeer populair. Niet alleen als wedstrijdsport, maar ook of misschien zelfs vooral als vorm van waterrecreatie. Toch was het sloeproeien ooit een uiterst serieuze aangelegenheid. „De Kromhout-whalers, waar tijdens de Leidse Sloepenrace in wordt geroeid, zijn de sloepen zoals die vroeger gebruikt werden bij de walvisvaarders. Echte red dingssloepen dus", vertelt Mus tert. De naam 'Kromhout' dan ken deze sloepen aan de Am sterdamse werf die ze bouwt. Even na twaalven maken de eer ste boten zich op voor de lange afstand. „Die wedstrijd is echt heel serieus", zegt Mustert. „We gebruiken een dubbele klok om de tijd op te nemen. En voor de uiteindelijke klassementsbepa ling gebruiken we een verdeel sleutel waar de handicap van el- - Er is geen sprake van jbyclub DIOK zijn tweede an de Smaragdlaan moet laan de voetbalverenigin- icos en Leiden. Bij DIOK tote commotie ontstaan iet bestuur dat bericht in rant moest lezen. Volgens neente zou DIOK in de list niet twee velden nodig i, maar één. Het veld dat nt, zou door Docos en kunnen worden ge- Na spoedoverleg tussen en Sportbedrijf Leiden is meente echter op dit unt teruggekomen, uder A. Pechtold port) heeft het bestuur I0K inmiddels een ex- ief geschreven. Hij be- het bericht en betreurt ens dat het voor zoveel heeft gezorgd, terwijl het lelijk op een pijnlijk mis- nd berust. „DIOK is en e eerste huurder van het ter beschikking staande Dmplex met een hoofd- n een trainingsveld", zo Pechtold. s hem is het wel de be- g om in overleg met het ledrijf Leiden te kijken riere mogelijkheid om ef- er om te gaan met de hui- eldcapaciteit, waarbij de n van veranderingen bij etbalverenigingen Docos Leiden in ogenschouw ge- moeten worden, er behoefte zijn om het igsveld van DIOK voor an- doeleinden te gebruiken, elooft de wethouder eerst mgbyvereniging te over- l Als er voetbalwedstrij- aats moeten vinden, volgt Brdere discussie over het ior geschikt maken van dit ldus de wethouder, stuur van DIOK is blij met efvan Pechtold. Voorzitter 1 Kemps laat weten dat altijd open staat voor ge ien met de gemeente over Bciënter gebruik van het eveld. „Op dat veld wordt egelmatig door Leiden ge- Maar liefst 26 roeiploegen deden zaterdag mee aan alweer de vijfde editie van de Leidse sloepenrace. Een vrolijk voorjaarsevenement dat een gezellige sfeer geeft in de stad. Foto: Henk Bouwman 4 ke boot in verrekend wordt. Wie als eerste over de finish komt, hoeft niet de eerste plaats te krijgen. Voordat een sloep deel mag nemen aan officiële wed strijden, moet die eerst 'gesleept worden'. Zo worden gewicht, diepgang, weerstand en water verplaatsing gemeten. Afhanke lijk van die resultaten krijgt een boot een handicap mee." Win naars van zaterdag zijn bij de dames Ferox Katwijk en in de categorie heren of gemengd de ploeg van Ferox heren 1. Mustert vindt de jaarlijkse sloe penrace niet meer uit Leiden weg te denken. „Er komt veel publiek op af. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat ook de gemeente Leiden eens mee gaat doen aan de wedstrijd. Volgend jaar wil ik een gemeenteteam aan de start zien." Eén minuut gratis boodschappen grissen in de Kopermolen door Floor Ligtvoet leiden - Shoppen in een winkel zonder af te hoeven rekenen. Deze droom werd werkelijkheid voor vier Leidse prijswinnaars. Zij mochten, na het insturen van een envelop met winkel bonnetjes ter waarde van vijfen zeventig euro, zaterdag één mi nuut lang gratis winkelen. Karin de Rooy en Tineke Buis waren voor openingstijd welkom in de C1000 van winkelcentrum de Kopermolen. De twee andere prijswinnaars konden een half uur later hun slag slaan bij Al- bert Heijn. De gelukkigen mochten niet geheel vrijuit graaien in de buurtsupers. Non food-producten zoals compu ters konden niet worden meege nomen en van alle producten mocht er per merk één artikel in het winkelkarretje belanden. Het kan de pret van de deelne mers niet dnikken. „Ik ben gis teren nog even gaan kijken en heb alvast een route uitgestip peld", vertelt Tineke Buis vrolijk. Haar man gaat vandaag voor haar gratis winkelen. „Ik heb net een operatie aan mijn duim ge had en mijn grijpvermogen is daardoor sterk afgenomen. Daarom gaat hij in mijn plaats." Cor Buis knikt. „Ik heb opdracht van haar gekregen over wat ik allemaal mee moet nemen." Al ruim voor tijd staat hij te trappelen van plezier. „Wat doe je als je karretje vol zit? Mag je dan een nieuwe pakken?", vraagt hij aan bedrijfsleider Henk van Essen. „Vergis je niet", lacht Van Essen, „een mi nuut is zo om, maar ik zal voor de zekerheid wat extra winkel wagentjes halen." Buis is gerust gesteld. Hij is er stellig van over tuigd meerdere karren vol bood schappen mee naar huis te ne men. Zijn vrouw probeert het enthousiasme wat te temperen. „Het gaat niet om de hoeveel heid, Cor. Alles wat je pakt is al Een van de winnaars van het minuutje gratis winkelen in actie in de Merenwijkse C1000. Foto: Henk Bouwman meegenomen. Het blijven ca deautjes." Zo denkt Karin de Rooy er ook over. Door haar slechte knie kan ze moeilijk lopen: „Ik kom toch niet zo ver", legt ze uit. „On danks dat vind ik het wel grap pig dat ik mee mag doen. Ik wil in ieder geval een flesje wijn voor mijn buurman meenemen, en iets voor mijn dochter. Zij hebben me de laatste tijd zo ge holpen, ze verdienen iets leuks." De Rooy is als eerste aan de beurt. Op haar gemak loopt ze op de rekken wijn af en begint met inladen. Van de fles Musca det bestudeert ze zelfs nog even het etiket. „Sneller joh, gewoon pakken", roept Cor Buis de vrouw bemoedigend toe. Pas als de laatste seconden wegtikken verliest De Rooy haar beschei denheid en grist ze alsnog enke le pakken waspoeder mee. „O, wat geestig is dit", roept ze na afloop. Tussen de achttien flessen wijn voor allerlei familie leden en kennissen ligt ook nog wel iets puur en alleen voor zichzelf, geeft ze na lang door vragen ietwat gegeneerd toe. „Deze wasverzachter, die vind ik zó fijn." Cor Buis' aanpak verschilt als dag en nacht met die van zijn voorganger. Al na een seconde komt hij armen en ogen tekort. Als een grijpmachine pakt hij al les wat hij tegenkomt en gooit de levensmiddelen in de winkel wagen of daarnaast. Binnen een mum van tijd liggen er chips op de grond en laat hij een bloedig spoor achter. „Cor, stop eens", gilt zijn vrouw. „Je bloedt en maakt de hele winkel vies." Be drijfsleider Van Essen kalmeert haar. „Het bloed komt van het vlees." De minuut is om. Een beetje te leurgesteld kijkt Cor naar zijn buit. „Het gaat toch sneller dan ik had verwacht." De vijf extra karretjes heeft hij niet nodig ge had. De twee gevulde winkelwa gentjes ontlopen elkaar nauwe lijks in waarde, blijkt bij de kas sa. De boodschappen van beide deelnemers komen net boven de honderd euro. De Rooy is met haar wijnvoorraad tien euro 'duurder' uit.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9