Sharon bereid voor vrede nederzettingen op te geven BUITENLAND Afghanistan vermoedt hergroepering Taliban Weinig enthousiast 'ja' van Hongaren voor EU SARS maakt meer slachtoffers in steeds groter gebied Keuze Malta voor EU bij 'Aantal vermiste toeristen vorige week nog in leven' Vooruitgang in crisis Korea verkiezingen bevestigd Doden bij busongeval Chaotische gang naar de stembus in Nigeria isa-uitbraak eugdbajes ulo- Uit een jeugdgevan- n de Braziliaanse stad iulo zijn zaterdag 121 ge erden ontsnapt. De jon- tussen de 17 en 20 jaar estormden massaal de n van de strafinrichting, e de bewakers overwel- i, De politie zette meteen ootscheepse zoekactie ilcele uren laten zaten ze- n van de ontsnapte gede- len weer vast. Jongeren aliaanse gevangenissen i over hun slechte behan- Opstanden en uitbraken in de orde van de dag. jlen bij ongeluk gaalse boot i - Een ongeluk met een iot in Bangladesh heeft rmoedelijk meer dan >rd mensen het leven ge let overvolle schip ver aterdag tijdens een storm i rivier ten noorden van ifdstad Dhaka. Tegen de ;rd opvarenden konden n gered. Na een dag zoe fden meer dan honderd tn nog altijd vermist. De ien van drie opvarenden iborgen. Twee eerdere ikken met veerboten n deze maand in Bangla- ian 120 mensen het leven. deren dood ;eweld Atjeh atjeh - Een 10-jarig is zaterdag om het leven ïen bij een vuurgevecht I rebellen en soldaten in onesische provincie At en 12-jarig meisje raakte gevaarlijk gewond. Ge- n Atjeh kostte zaterdag ig twee burgers het leven, wie een jongen in de tie- ftijd. Het vuurgevecht olgens de politie uit na- jellen een legervoertuig hinderlaag hadden ge- laderhand vonden solda- een rijstveld het dode en haar zwaargewonde innetje. De meisjes wer- •troffen toen ze verstop- aan het spelen waren. >dbad in aurant calpa - Acht mannen n zaterdagavond met AK- chinegeweren een bloed- ingericht in een restau- de Hondurese stad San Sula. Elf mensen werden d en zeven raakten ge- Volgens de politie heeft islag vrijwel zeker te ma- et een oorlog tussen jendes. In een achterka- in het restaurant vond de vijf kilogram cocaïne. bereid tot "wapening t - Het verboden Ierse likeinse Leger (IRA) lijkt tot verdere ontwape- Dat is gebleken uit een in uitgegeven verklaring terreurorganisatie. De gname van de IRA heeft Dp doen toenemen dat er chot kan komen in het I-Ierse vredesproces. Lon- Dublin hebben nog niet ;eerd. De Britse premier n zijn Ierse ambtsgenoot n afgelopen week de pre- ie van een blauwdruk ïen vredesregeling nog uit. vonden dat er nog te vooruitgang was ge in de besprekingen met itrokken partijen. Ze ver- i daarbij impliciet naar Beds uitblijven van de cru- intwapening door de IRA. idstraf voor maanslag hi - Een Pakistaanse iank heeft vanochtend lannen veroordeeld voor kenheid bij de bomaan- Drig jaar op het Ameri- e consulaat in Karachi, mannen hoorden de itraf tegen zich uitspre- e andere twee kregen le- inge gevangenisstraf. Een verdachte werd vrijge- en. Een auto volgeladen splosieven ontplofte in ju- Jge jaar tijdens de och- )its voor het consulaat, ij kwamen twaalf Pakista- n het leven. oving met iddoeken pore - Een overvaller in pore heeft vanochtend ge- ierd twee winkels op de- wijze - met een hand- te beroven. In een super- kocht hij een droogdoek, >te die om zijn gezicht en e terug bij de toonbank, dreigde de winkelbedien- t een keukenmes en eiste loud van de kassa. Drie ter wilde de man de truc en keer uithalen bij een nestation, maar dat mis- Het station verkocht na- geen handdoeken. De rok toen maar meteen les en vluchtte met 1300 pore dollars (700 euro). hong kong-utrecht/anp-gpd - China heeft 74 nieuwe gevallen van de ernstige longziekte SARS gemeld. Ook zijn er weer vier mensen aan de ziekte overle den. De Wereldgezondheidsor ganisatie WHO heeft dat van daag meegedeeld. SARS heeft zich in het weekein de uitgebreid. Niet alleen het aantal doden is gestegen, ook het gebied waar de ziekte heerst is groter geworden. Zij heeft de noordelijke Chinese provincie Binnen-Mongolië bereikt. Het is de eerste keer dat er melding is gemaakt van SARS-gevallen zo noordelijk in de volksrepubliek. De haard van de epidemie zou in de zuidelijk provincie Guangdong liggen en vervol gens zijn 'overgeslagen' naar de aangrenzende metropool Hong Kong. Daar meldden de autori teiten dat er in het weekeinde vijf mensen zijn bezweken aan de ziekte. Doden werden ook gemeld uit Canada (3), Singapo- mmuiden-algiers - Ten minste een aantal van de 31 buiten landse toeristen die in Algerije worden vermist, onder wie de 35-jarige Arjen Hilbers uit IJmuiden, zouden in elk geval op 8 april nog geleefd hebben. Dat zei de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Benita Ferrero-Waldner, zaterdag bij haar terugkeer uit Algerije. De minister zei hoop te hebben geput uit dit bericht, maar waar schuwde ook voor al te veel op timisme. „We weten niet waar de vermisten zijn", zei ze. Sinds eind februari zijn in de Algerijn se Sahara zeven groepen van in totaal 31 buitenlanders vermist geraakt. Het betreft naast Hil bers tien Oostenrijkers, zestien Duitsers en vier Zwitsers. Ferrero-Waldner, die in Algerije met president Bouteflika sprak over het lot van de vermiste toe risten, zei niet hoe ze erbij kwam dat zeker een aantal van de vermisten op 8 april nog leef de. Volgens het Duitse tijdschrift Der Spiegel vermoedt het Duitse openbaar ministerie, dat de toe risten zijn ontvoerd door een buitenlandse terreurgroep, ver moedelijk islamitische terroris ten. Ook de Algerijnse autoritei ten zouden hiervan overtuigd zijn. De ouders van Hilbers hebben sinds 19 februari niets meer van hun zoon gehoord. Hilbers trok samen met drie Duitse motor vrienden door het gebied. Het Algerijnse leger zoekt al weken met helikopters, terreinwagens en nachtkijkers het gebied af. In totaal zijn daar zo'n 1200 men sen bij betrokken. Vandaag zijn de vader en een broer van Hilbers naar Berlijn afgereisd, waar ze zullen worden bijgepraat door de Duitse over heid. Moeder Hilbers: „We ver wachten eigenlijk niet zo veel van het bezoek, maar zeker heidshalve gaan we er toch heen. Onze angst dat hij niet meer zou leven is veranderd in hoop. En hoop doet leven." re (2), China (2) en Vietnam (1), waarmee het aantal doden door de ziekte is opgelopen tot boven de 130.1n de hele wereld zijn volgens de Wereldgezondheids organisatie WHO waarschijnlijk bijna 3300 mensen besmet met de ziekte, van wie meer dan 1300 in China en ruim 1150 in Hong Kong. In Europa zijn 52 'verdachte' gevallen. Nog nie mand is als gevolg van de ziekte overleden in Europa. Utrechtse onderzoekers melden seoul/rtr-anp - Zuid-Korea heeft een plan opgesteld dat een einde kan maken aan de crisis rond Noord-Korea. Daarin stelt Seoul voor dat Pyongyang zijn omstreden nucleaire program ma bevriest in ruil voor de leve ring Van energie. Noord-Korea heeft recent een kernreactor opgestart omdat het zegt kernenergie nodig te heb ben. Dat is volgens het stalinisti sche land het directe gevolg van de gestaakte levering van Ameri kaanse olie. De VS stopten die levering nadat was gebleken dat Noord-Korea ondanks afspra ken een kernprogramma had. Pyongyang stapte vervolgens uit het verdrag dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. V De Amerikaanse president Bush reageerde gisteren tevreden op de 'goede vooruitgang' die in het conflict is geboekt. Noord- Korea gaf zaterdag aan bereid te zijn tot de multilaterale dialoog waar de Verenigde Staten om hebben gevraagd. een doorbraak te hebben be reikt in het onderzoek naar de bestrijding van SARS. Zij zijn er in geslaagd binnen dierlijke cel culturen coronavirussen te blokkeren. Een coronavirus is naar alle waarschijnlijkheid ook de veroorzaker van SARS. Door het Utrechtse onderzoek is een wetenschappelijke basis gelegd voor het zoeken naar een ge neesmiddel dat ook bij mensen zou kunnen werken. Professor Rottier, viroloog van de faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht en leider van de onderzoeks groep, wil zich niet uitlaten over de tijd die het daadwerkelijk op de markt brengen van een ge neesmiddel tegen SARS nog zal vergen. „Nu dit voor dierlijke coronavirussen is aangetoond, moeten we dit ook voor het SARS-virus doen. Als dit ook lukt, moeten we het in een proefdiermodel testen. Maar dat is nog niet voorhanden." valletta/dpa-anp-afp - De piO- Europese Nationalistische Partij heeft de parlementsverkiezing van zaterdag op Malta gewon nen. Dat betekent dat de weg voor toetreding van Malta tot de Europese Unie vrij is. De nationalisten kregen 51,7 procent van de stemmen, zo bleek uit de gisteren bekendge- athene - Reddingswerkers zoeken naar overleven den in een bus die gisteren verongelukte in Grie kenland. Daarbij kwamen zeker 21 mensen, voorna melijk scholieren, om het leven. Drieëntwintig per sonen raakten gewond. Het ongeluk deed zich voor doordat een lading triplex van een vrachtwagen viel.- Foto: EPA/Fani Tripsani maakte officiële uitslag. De op positionele socialisten kregen 47,6 procent van de stemmen en de kleine ecologische partij Altemattiva Demokratika 0,7 procent. De uitslag betekent dat er aan de samenstelling van het parlement niets is veranderd. De opkomst was 96 procent. De verkiezing was van doorslag gevende betekenis voor de toe treding van het land tot de Eu ropese Unie. Als de socialisten hadden gewonnen, hadden zij het Maltese EU-lidmaatschap geblokkeerd, hoewel bij een re ferendum op 8 maart de meer derheid van de Maltezers voor toetreding stemde. De uitslag van het niet-binden- de referendum stond in Malta ter discussie. Aan het percenta ge ja-stemmers (53,6) twijfelde niemand, maar de Labour Party zette als erkend tegenstander van toetreding tot de Unie vraagtekens bij he^feitelijk aan tal voorstanders, umdat 91 pro cent van de stemgerechtigden in maart de moeite nam naar de stembus te gaan, was volgens Labour-leider Alfred Sant eigen lijk slechts 48 procent van de Maltezers voor toetreding. Premier Fenech Adami en zijn Nationalistische Partij vielen La bour hard aan over die demo cratische optelsom, omdat vol gens hen een dergelijke hoge opkomst juist de geldige uitslag van het referendum onder streepte. Bovendien had de La bour Party zelf kiezers opgeroe pen het stembiljet ongeldig te maken, tegen te stemmen of weg te blijven. Feit is dat Malta zaterdag het referendum dun netjes overdeed. jeruzalem/ap - Israël is bereid om in het belang van vrede enke le joodse nederzettingen op de Westoever op te geven, maar al leen als de Palestijnen hun eis op geven dat Palestijnse vluchtelin gen de gelegenheid krijgen om terug te keren naar Israël. Dat zegt de Israëlische premier Ariel Sharon in een interview met de krant Haaretz van gisteren. Sha ron zegt ook dat de uitkomst van de oorlog tegen Irak nieuwe mo gelijkheden heeft geschapen voor een oplossing van het Israëlisch- Palestijnse conflict. „De Arabische wereld in het al gemeen en de Palestijnen in het bijzonder zijn geschokt. Daar door is de mogelijkheid ont staan om sneller een akkoord te bereiken dan de mensen den ken", zegt Sharon. Maar of er werkelijk vrede tot stand komt hangt volgens Sharon van de Palestijnen af. Die moeten an dere leiders kiezen en de strijd tegen het terrorisme aangaan. De onlangs door de Palestijnse leider Yasser Arafat tot premier benoemde Mahmoud Abbas, met wie Israël wel zaken denkt te kunnen doen, kan volgens Sharon de sleutel vormen tot een vredesovereenkomst. Sharon gaat in het interview met Haaretz ook in op zijn beden kingen tegen een stappenplan voor de vestiging van een Pales tijnse staat van de partijen die een bemiddelende rol spelen in het Midden-Oosten. Een delega tie onder leiding van Dov Weis- glass, directeur-generaal van het kantoor van Sharon, is zaterdag naar de Verenigde Staten ver trokken om vijftien bezwaren toe te lichten die Israël tegen het plan heeft. Volgens het plan, dat de VS heb ben opgesteld met de Europese Unie, de Verenigde Naties en Rusland, moet een Palestijnse staat in 2005 een feit zijn. Sha ron zegt, dat de meeste Israëli sche bezwaren tegen het plan te maken hebben met veiligheid en niet gericht zijn tegen de in houd, maar tegen de formule ring van het plan. Ook wil Israël dat een volgende stap uit het plan pas wordt gezet als de voorgaande volledig is uitgevoerd. De Palestijnen wil len dat het plan wordt uitge voerd volgens een strikt tijd schema. Sharon, die de afgelopen drie decennia een van de belangrijk ste krachten is geweest achter de uitbreiding van de joodse ne derzettingen in Palestijns ge bied, zegt in het interview voor het eerst dat er nederzettingen opgeheven zullen moeten wor den. In het verleden zei hij slechts dat Israël om een akkoord met de Palestijnen tot stand te bren gen pijnlijke concessies zou moeten doen, maar hij wilde nooit zeggen dat hij daarmee doelde op de ontmanteling van nederzettingen. Een woordvoer der van de kolonisten, Yoshua Mor-Yosef, noemde Sharons uitlatingen verraad. Strijd over nieuw Palestijns bestuur De Palestijnse leider Arafat en de nieuwe premier Mah moud Abbas zijn het nog al tijd niet eens over de samen stelling van een nieuw Pales tijns bestuur. Een gisteren door Abbas voorgelegde lijst met namen voor ministers posten is door Arafat afgewe zen, aldus Palestijnse bron nen. JCern van het dispuut is de vrees van Arafat dat hij te veel macht gaat kwijtraken. Het is door de onenigheid nog altijd onduidelijk wan neer Abbas de nieuwe re- geerploeg kan presenteren. Na het aantreden van een nieuw Palestijns bestuur kan er mogelijk weer schot ko men in het volstrekt vastgelo pen vredesproces. Onder an deren de Amerikaanse presi dent Bush heeft gezegd met Abbas zaken te willen doen. Met Arafat wil Bush, net als Israël, niets te maken heb ben. kabul/ap - In het oosten van Af ghanistan zijn zaterdag vier mannen omgekomen toen hun auto ontplofte. Volgens een re gionale legercommandant wa ren de mannen vermoedelijk van plan een terreuraanslag te plegen met explosieven die klaarblijkelijk per ongeluk zijn afgegaan. Onder de doden in Karwan Sarui ten oosten van de stad Khost waren twee Pakistanen en een Jemeniet. De vierde was een Afghaan. Volgens een regionale commandant werkte hij voor heen voor de inlichtingendienst van de Taliban in Kabul. Hij zou een maand geleden ook betrok ken zijn geweest bij een raketbe schieting op een Amerikaanse basis in het gebied. De com mandant zei niet te weten wat het doelwit van de geplande aanslag was. De auto was een taxi uit het aangrenzende Pakis tan. In de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft zich gisteravond een luide explosie voorgedaan. Vol gens de politie is een raket inge slagen in een van de oostelijke buitenwijken, niet ver van de plaats waar vorige week een ra ket insloeg bij het hoofdkwartier van de internationale vredes macht ISAF, tegenover de Ame rikaanse ambassade. De Afghaanse autoriteiten ver moeden dat restanten van de Taliban bezig zijn zich te her groeperen om de regering van president Karzai te destabilise ren. In de afgelopen weken zijn veiligheidstroepen met Taliban slaags geraakt in de provincies Badghis in het noordwesten en Paktika en Kandahar in het zui den. De Taliban en hun al-Qaed- abondgenoten zijn in het grens gebied tot dusver ongrijpbaar voor de Verenigde Staten gelei de coalitiestrijdkrachten, die met 11.500 militairen in Afgha nistan jacht op hen maken. De commandant van de coalitie troepen, McNeill, hoopt dat Pa kistan meer troepen inzet voor de grensbewaking en dat pa trouilles aan weerszijden van de grens beter op elkaar af worden gestemd. McNeill zei niet te weten of Osa ma bin Laden nog leeft, maar Taliban-leider mullah Omar is zeker meer dan eens de grens overgestoken. Het probleem is dat weinig mensen weten hoe Omar eruit zijet. „Zeer hoge Af ghaanse leiders zeggen mij dat zij mullah Omar niet zouden herkennen als hij de kamer bin nen zou lopen. Hij is bijna een spook", aldus de generaal. partijen in het parlement de toetreding. Maar Fidesz organi seerde op de dag van het refe rendum zelf nog een grote bij eenkomst waarop keer op keer werd benadrukt dat de EU ook veel negatieve gevolgen kan hebben. Vooral voor ouderen, kleine boeren en de vaak laag opgeleide bewoners van de uit gebreide flatwijken rond grotere steden. Toch bestond vooraf op basis van opiniepeilingen al zoveel zekerheid over de uitslag, dat bij voorbaat al een feestprogramma was georganiseerd om de toe treding in 2004 te vieren. In tal van grotere steden vonden za terdagavond feestelijkheden plaats, met vuurwerk, vuureters, popgroepen en lasershows. De lage opkomst was een duide lijke domper op de feestvreug de, want er was vooraf op aan zienlijk meer gehoopt. De 46 procent zijn overigens wel ge noeg om het referendum geldig te laten zijn, in tegenstelling tot landen als Slowakije en Polen, waar over enkele weken min stens 50 procent van de kiesge rechtigden naar de stembus móet. Van de tien kandidaat-le den hebben Malta en Slovenië al hun jawoord gegeven. Veronika Uhlar was wel gaan stemmen, vóór. „Maar we moe ten maar zien was het wordt", zegt ze de dag erop. „Ik heb toch niet echt een idee wat de EU uiteindelijk voor ons gaat betekenen." door onze correspondent Runa Hellinga warri - Mensen in de Nigeriaanse stad Warri houden hun handen omhoog bij het passe ren van een controlepost van de oproerpolitie. De parlementsverkiezingen in Nigeria ver liepen dit weekend op veel plaatsen chaotisch. Zeker zes mensen zouden om het leven zijn gekomen. In delen van drie staten moet de verkiezing opnieuw omdat de uitslag daar nietig is verklaard wegens fraude en pogingen daartoe. De eerste parlementsver kiezingen sinds het einde van het militaire bewind in 1999 zijn de opmaat voor een hele reeks verkiezingen in Nigeria: op 19 april worden een nieuwe president en nieuwe gou verneurs gekozen, op'3 mei nieuwe gemeenteraden. Foto: AP/George Osodi Boedapest -„Kuilend feest de Hongaar", schreef een Hon gaarse krant een paar dagen vóór het Hongaarse EU-referen- dum onder een foto van twee zeer serieus kijkende politici op een feestelijke EU-manifestatie. En huilend feestte de Hongaar dit weekend ook een beetje. Bij na 84 procent van de kiezers stemde zaterdag 'ja' op de vraag of het land lid van de Europese Unie moet worden, een uitslag waar de regering meer dan blij mee kan zijn. Maar de opkomst was laag en zelfs de ja-stemmers deden dat niet altijd vol enthou siasme, maar eerder vanuit de overtuiging te kiezen tussen twee kwaden. Dat geldt uiteraard niet voor alle Hongaren. Jongeren zijn over het algemeen duidelijk voor lid maatschap net als, zo bleek, de bewoners van de grotere pro vinciesteden. Maar vooral in de dorpen overheerst de twijfel. Daar was de opkomst (landelijk 46 procent) dan soms ook ex treem laag. Er waren dorpen waar niet meer dan 13 procent van de kiesgerechtigden de moeite nam om naar de stem bus de gaan. Het pessimisme van velen was gevoed door de conservatieve oppositie. Oppositiepartij Fi desz, die tot een jaar geleden zelf de regering uitmaakte, on dersteunt net als de drie overige

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7