Rijke landen voor opbouw Irak ECONOMIE Pensioenfondsen spreken hun creativiteit aan 02 gaat na overname onder oude naam door Hoeveel zeggensch; krijgt Irak over oli< Apple aast op muziekdivisie van Universal Vossdiep in het diepe gegooid G-7 geeft nieuwe VN-resolutie unanieme steun 'Witte goud' gedolven Van Ardennefel tegt kwijtschelding schulc Unilever vindt vertraag betaling AH onaccepta Zorg ABN-topman voor dominant VS den haac/gpd - ABN Amro-top- man Groenink maakt zich grote zorgen over de toenemende economische en politieke do minantie van de VS. De bankier \Teest dat de Amerikaanse hou ding leidt tot nieuwe barrières voor ondernemingen van bui ten de VS, die wereldwijd zaken willen doen. Groenink vindt dat Europa zich moet verzetten te gen een door de regering-Bush omarmde visie 'dat Amerika eenzijdig zijn wil moet kunnen opleggen'. In NRC Handelsblad zei hij dat zijn bank voorbereid moet zijn op een toekomst, waarin de wereld weer in blok ken uiteenvalt. i Meer mensen erop uit met paasdagen leidschendam - Koepelorgani satie Toerisme Recreatie Neder land (TRN) venvacht dat onge veer 750.000 Nederlanders tij dens de paasdagen vakantie vieren of een dagje uitgaan. Dat zouden 150.000 binnenlandse toeristen meer zijn dan vorig jaar. Tweederde van de Neder landse vakantiegangers blijft in eigen land. „Dat zijn er 100.000 meer dan in 2002 en dat heeft alles te maken met het feit dat Pasen dit jaar drie weken later valt. Dat geeft meer kans op mooi weer, de meeste attractie parken zijn al open en de bol len staan in bloei", aldus een TRN -woordvoerster. 'Banen voor bond hét belangrijkst' den haag - Werkgelegenheid is het belangrijkste waar een vak bond zich voor moet inzetten, gevolgd door loonsverhoging. Dat blijkt uit een enquête van FNV. De vakbond vroeg bijna 3000 leden en niet-leden naar de belangrijkste taken van vak organisaties. Inzet voor werkge legenheid is met stip het be langrijkste antwoord. Ruim een derde vindt dat de eerste priori teit van een vakbond. Volgens de FNV heeft dat te maken met het hoge aantal reorganisaties en saneringen van de laatste ja ren. Loonsverhoging komt op de tweede plaats. Andere pun ten die veel werden genoemd: solidariteit en opkomen voor gelijke rechten. Metromuntje New York uit de gratie new york - Na tientallen jaren zijn nut te hebben bewezen gaat het muntje voor de metro in New York verdwijnen. Vanaf 4 mei is het muntje met het vijf- kantige gaatje niet langer gel dig. Nieuwe technologie en be lastingtechnische problemen deden de muntjes de das om. parus/washington/rtr/anp - Computerfabrikant Apple heeft zijn oog laten vallen op de mu- ziekactiviteiten van het Franse mediaconcern Vivendi Uni versal. De belangrijkste reden is de verhevigde belangstelling van Apple voor de exploitatie van onüne-muziek. De Los Angeles Times maakte vrijdag voor het eerst melding van gesprekken tussen Apple en Vivendi. Diverse media bericht ten het afgelopen weekeinde dat de onderhandelingen in een cruciale fase zitten. De betrok ken bedrijven ontkenden noch bevestigden de berichten, maar volgens ingewijden willen de Amerikanen voor het eind van deze maand de knoop hebben doorgehakt. De Vivendi-dochter Universal Music is een van de grootste platenmaatschappijen ter we reld. Ze heeft bekende sterren als Eminem, Shania Twain, U2 en Bon Jovi onder contract. Ap ple kan die muziekrechten goed gebruiken. Het concern fabri ceert onder andere de mp3-spe- ler iPod, die volgens Apple een succesnummer is. Verder rust Apple zijn computers steeds meer uit met multimedia-moge- lijkheden (muziek, films). Apple zou 5 tot 6 miljard dollar willen uittrekken voor Universal. Vivendi kan het geld goed ge bruiken om zijn schuldenlast te verminderen. Die bedroeg eind vorig jaar 12,3 miljard euro. hdc 158 maandag 14 april 20q fïï'MI jlïïln •)"!-■ j Mf 1 hoogezand - E ij de scheepswerf Bodewes in Hoogezand werd afgelopen zaterdag de Multi Purpose Container Vessel Vossdiep gedoopt en vervolgens tewatergelaten. Het schip is 118 meter lang en 15 meter breed. Door het zelf ontwikkelen van enkele nieuwe scheepstypen heeft de Groningse scheepswerf de laatste zes maanden tien nieuwe orders kunnen boeken. Dit is opmerkelijk omdat er steeds meer casco's van schepen gebouwd worden in lagelonenlanden zoals Roemenië, Oekraïne en Polen. Foto: ANP/Dennis Beek door John Wanders Washington - G-7, de groep van zeven rijkste landen ter wereld, heeft in Was hington eensgezind haar steun uitgespro ken voor een nieuwe VN-resolutie over Irak, gericht op de wederopbouw van het land. De binnenkort door de Veiligheids raad aan te nemen resolutie moet een ein de maken aan de economische sancties te gen Irak. De resolutie - waarvan de Amerikanen eind vorige week de noodzaak nog niet inzagen - baant tevens het pad voor een aanzienlijke steunoperatie van het IMF en de Wereldbank. Van zijn ooit bloeien de economie is na het schrikbewind van Saddam Hussein, drie oorlogen en twaalf jaar sancties, weinig meer over. Irak be hoort nu qua levensstandaard tot de armste landen ter wereld. Maar de oliere serves maken financiering van de her stelwerkzaamheden mogelijk. De ministers van financien en de presi denten van de centrale banken van de G- 7-landen(VS, Japan, Duitsland, Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië en Canada) spraken elkaar dit weekeinde in de marge van de voorjaarsvergadering van IMF en Wereldbank. Ze zegden toe op korte termijn onder handelingen te beginnen over verlichting van de Iraakse schuldenlast. De Ameri kaanse onderminister van defensie Wolfowitz riep de voornaamste schuldei sers op de schulden, of in ieder geval een groot deel ervan, kwijt te schelden. Allereerst dient te worden vastgesteld hoe groot die schuldenlast van Irak feite lijk is. Vaststaat dat het land onder Sad dam Hussein forse schulden heeft opge bouwd bij met name Rusland, Frankrijk en Duitsland, dezelfde drie landen die zich sterk hebben gekeerd tegen de Ame rikaans-Britse invasie van Irak Schattin gen lopen uiteen van 60 tot 100 miljard dollar. Potentieel twistpunt is in hoeverre de nieuwe regering van Irak mag worden aangeslagen voor de schuldenlast van het verjaagde regime. De recente tv-beelden van het contrast tussen de noden van het Iraakse volk enerzijds en de weelde waarin zijn machthebbers leefden anderzijds, tonen pijnlijk duidelijk aan hoe eenzijdig het aangetrokken buitenlands kapitaal ten goede kwam aan de elite rondom Sad dam Hussein. Het zou volgens sommige betrokkenen van grote onrechtvaardig heid getuigen als gewone Iraakse burgers met terugwerkende kracht worden belast voor de pracht en praal waarin zijn on derdrukkers leefden. Vertegenwoordigers van arme Afrikaanse landen onderstreep ten dat diezelfde logica ook voor hen zou moeten opgaan. Ruwe schattingen van de wederopbouw- kosten van Irak lopen uiteen van 20 mil jard dollar per jaar tot 600 miljard dollar in de komende tien jaar. De eerste zorg van IMF en Wereldbank is het herstel van de voedsel- en watervoor ziening in Irak en het weer aan de praat krijgen van de (geplunderde) ziekenhui zen en scholen. Zodra de veiligheid dat toelaat, zullen de organisaties afvaardi gingen sturen om de hersteloperatie in kaart op gang te brengen. amsterdam/gpd - Het mobiele telefoniebedrijf 02 keert terug naar de oude naam Telfort na de overname door Greenfield Capital Partners. De financiële dienstverlener betaalt 25 mil joen euro voor de Nederlandse dochter van het Britse mm02. Geruchten over de verkoop van het verliesgevende 02 Neder land deden al enige tijd de ron de. Greenfield nam vorig jaar augustus al het Nederlandse te- lecombedrijf Enertel over. Met de koop van 02 bevat de te- lecomportefeuille van de finan cieringsmaatschappij nu zowel vaste als mobiele activiteiten. „We zullen in de toekomst ons telecompakket nog verder uit breiden want wij geloven dat deze markt in de toekomst weer groei zal kennen", aldus Green- field-directeur Bolhuis. De lage prijs is opmerkelijk. In het verleden is diverse malen het prijskaartje van 200 miljoen genoemd. Bolhuis kon vanmor gen niet zeggen waarom moe derbedrijf mm02, dat de afgelo pen jaren 2 miljard euro in de Nederlandse dochter investeer de, met deze veel lagere prijs ak koord is gegaan. „Het waren pit tige onderhandelingen, maar uiteindelijk ging mm02 met 25 miljoen akkoord." „Veel andere partijen zullen zich nu achter de oren krabben", voegde bestuursvoorzitter Ton aan de Stegge van 02 Nederland daaraan toe. „Hebben we hier niet iets laten liggen, zullen ze zich afvragen." Het hernieuwde Telfort zal schuldenvrij van start gaan. Bij de overname is bijna 200 miljoen euro aan schuld te ruggezet naar mm02. Bij 02 Nederland werken nu 715 mensen. Aan de Stegge ver wacht dat er uiteindelijk 550 ba nen overblijven. „Die teruggang zal vooral via natuurlijk verloop tot stand komen." vierlingsbeek - De oogst van asperges is op dit ogenblik in volle gang. Bijvoorbeeld in het Brabantse Vier lingsbeek waar de 'delvers van het witte goud' - begunstigd door fraai zonnig weer - aan de slag zijn tus sen de met plastic afgedekte bedden. Foto: ANP/Bert Beelen door Maurice Wilbrink Zeist - De pensioenfondsen PGGM en ABP, samen goed voor vier miljoen klanten, brachten vo rige week goed en slecht nieuws: de pensioenen zijn gewaarborgd, maar ze worden duurder en so berder. De lange glijvlucht op de aandelenmarkten heeft de reser ves gesloopt en bestuurders moeten zorgen dat het systeem niet kopje ondergaat. Alles is ge oorloofd: forse premieverthoging, geen of onvolledige indexering van de pensioenuitkeringen en de werknemer moet weer wat langer doorwerken. Wie dacht dat een flink herstel van de beurskoersen al die maatregelen overbodig maakt, komt bedrogen uit. Extra rende ment op aandelen gaat de ko mende tien jaar direct naar de buffers, liet PGGM-topman De Beus weten. Ambtenaren en onderwijzers, verzekerd bij het ABP, gaan vol gend jaar 19 procent pensioen premie betalen, zo'n 6 procent meer dan in 2002. Werknemers in de zorg en welzijn, aangeslo ten bij PGGM, zien de premie stijgen van 7,6 procent in 2002 naar 13 procent in 2004. Wie al met pensioen is kan rekenen op toenemend koopkrachtverlies zolang de beurzen blijven kwak kelen. In de marktsector is het al niet anders. Daar moeten werkge vers soms flink bijstorten om te zorgen dat het pensioenfonds aan z'n verplichtingen kan blij ven voldoen. Het comfortabele eindloonsysteem (pensioen op basis van 70 procent van het laatstverdiende salaris) is hier eigenlijk al niet meer de norm. Middelloon (een uitkering op basis van het gemiddeld ver diende loon) rukt op en steeds meer werknemers moeten ge noegen nemen met een jaarlijk se werkgeversbijdrage, die ze zelf aanvullen en beleggen zon der dat de uitkomst vast staat bij hun pensionering. Enkele honderden fondsen zijn nu bezig noodmaatregelen uit te voeren om het vermogen op peil te houden. Ze moeten voldoen aan de nieuwe normen die de toezichthouder, de Pensioen- en Verzekeringskamer (PVK), vorig najaar formuleerde. Tegelijker tijd zijn de bestuurders in een strijd gewikkeld met de PVK over de snelheid waarmee weer nieuwe buffers kunnen worden opgebouwd, zodat de fondsen ook in de toekomst tegen een schok op de aandelenmarkten kunnen. PGGM en ABP vinden dat de PVK hen meer de tijd moet ge ven om weer reserves te kwe ken. Ze eisen een grotere vrij heid van handelen, en daarin staan deze fondsen niet alleen. Door met een vrij rigide norm te komen, zette de PVK vorig jaar hoog in. Dat heeft veel creativi teit losgemaakt bij de fondsbe stuurders, waardoor de PVK- houding inmiddels wat soepeler is: de fondsen worden beoor deeld op hun specifieke situatie. En die kan flink verschillen. Er zijn sterk vergrijsde fondsen met veel gepensioneerden en nog maar een kleine groep werknemers. De mogelijkheden om daar vooral via de premie iets te doen aan het fondsver mogen zijn beperkt. Het ABP is hard op weg zo'n fonds te wor den. Nu al wordt daar meer uit gekeerd aan pensioen dan er binnenkomt aan premie. PGGM is echter een fonds met relatief veel jonge deelnemers. Daar breekt pas in 2013 dat moment aan. Dat maakt de noodzaak om iets te doen aan de vermogens positie minder urgent dan bij het ABP. Alle fondsen zijn intussen sterk gebaat bij langjarige loonmati ging. De Beus van PGGM zei dat de loonontwikkeling eigenlijk belangrijker is voor zijn fonds dan de beursontwikkelingen. Nu nog gaat PGGM uit van een jaarlijkse looninflatie van 4,8 procent. De Beus hoopt dat percentage in de nabije toekomst te kunnen verlagen naar 3 procent waar door de kosten veel lager uitko men. Dat is ook een stuk pretti ger onderhandelen met de strenge PVK. Premievrij pensioen Werknemers van Unilever betalen ook in 2003 geen pensioenpremie. Het con- cempensioenfonds Progress is ondanks economische te genslag nog steeds rijk ge noeg om alle verplichtingen te voldoen. Dat is opmerke lijk gezien de malaise bij an dere fondsen. Het pensioen vermogen nam in 2002 met 513 miljoen af tot 2,9 miljard euro. De pensioenverplich tingen zijn licht gestegen tot ruim 2,3 miljard euro. Als ge volg daarvan daalde de dek kingsgraad tot 126 procent aan het einde van 2002. Nu bedraagt de dekkingsgraad ongeveer 120 procent. Dit is aanzienlijk lager dan in de af gelopen jaren, maar nog flink boven de eis van de toezicht houder: 105 procent. Pro gress ziet geen reden haar beleggingsbeleid te verande ren. door onze correspondent Bob Kroon genève - Behalve het volk van Irak is ook zijn olie 'bevrijd'. En wie dat in handen krijgt, controleert de toekomst van het land, de wereldolieprijs en misschien zelfs het lot van het machtige oliekartel OP EC, dat in 1960 in Bagdad werd opgericht. Onder de woestijnbodem van Irak ligt een tiende van 's werelds oliereserves, zo'n 110 miljard vaten. Die olie, belooft George Bush, is 'eigendom van het Iraakse volk', maar het nieu we bewind krijgt het zeker niet op een presenteerblaadje aangereikt. Als de door Was hington gesteunde Iraakse oppositie eenmaal in het za del zit, dan zitten Anglo- Amerikaanse maatschappijen als ExxonMobil, Chevron en BP straks op de eerste rang, terwijl hun Franse, Russische, Italiaanse en Chinese rivalen voorlopig het nakijken heb ben. Die laatsten sloten met Sad dam Hussein contracten voor meer dan 1000 miljard dollar. Door de sancties kwam daar niets van terecht, maar de contracten zouden nog steeds rechtsgeldig zijn. Het Russische Lukoil heeft al aan gekondigd zijn Iraakse con tracten met 'hand en tand' te zullen verdedigen, al is het niet zeker bij wie zij straks moeten aankloppen. Een dochterfirma van het Amerikaanse Halliburton, waar vice-president Dick Cheney tot 2000 de scepter zwaaide, heeft nu al een con tract van het Pentagon in de wacht gesleept om oliebran- den te blussen en de installa ties weer productierijp te ma ken. Zelfs in de VS vraagt men zich af waarom hiervoor geen inschrijving is geopend. Maar het Pentagon zegt geen enkele andere con tant in staat was deze m ke klus op korte termijn klaren. Olieanalisten in Genève zen op de plannen van] hington om de Iraakse i rijkdommen, die in 197 staatseigendom werden klaard, mettertijd weert ten privatiseren. Dat zot primeur zijn, want de m olieproducerende landi schouwen hun olie a naai bezit, dat alleen op tractbasis door buitenla maatschappijen mag w geëxploiteerd. Volgens 1 Amerikaanse Baker Inst in Houston wordt het p seringsmodel serieus b< ken en doorgesproken i de Iraakse oppositie. Als Amerikaanse en Brit multinationals (plus mi schien Koninklijke/Shé genaar zouden worden de Iraakse olie, kunnen kenen op een storm vai zet in de rest van de we Voorlopig is dit dan ook maar één van de opties over wordt gepraat, zegt of America Securities g( stellend. Maar bankana laten er weinig twijfel ot bestaan dat het interiml wind aan 'coalitiemaats pijen' als Exxon, CheVrc ConocoPhilip, Occident troleum en BP voor het van dit jaar de eerste pr tiecontracten zal gunne De Europese Commissi heeft echter al laten do< schemeren dat iedere vt keursbehandeling in str met het reglement van i Wereldhandelsorganisa Bovendien botst een do VS gedicteerde toewijzii van oliecontracten met 'olie-voor-voedselprogr ma' van de VN. Dat is w waar tijdelijk opgeschot maar niet geannuleerd. door John Wanders Washington - Nederland is bij monde van staatssecretaris Van Ardenne(ontwikkelingssamen - werking) tegen kwijtschelding van de schulden die Irak heeft opgebouwd bij IMF en Wereld bank. In Amerikaanse regerings kringen klonk dit weekeinde de roep om kwijtschelding. Van Ardenne echter meent dat Irak 'als de olie weer gaat stro men' heel goed in staat zal zijn de eigen broek op te houden en tegelijkertijd zijn schulden af te lossen. De armste landen, voor al die op het Afrikaanse conti nent, hebben voor hun ontwik keling het geld veel harder nodig dan Irak, stelt Van Ardenne. Irak beschikt na Saudi-Arabië over de grootste oliereserves ter we reld. „Het weinige geld dat we heb ben, dient te gaan naar de ver betering van de watervoorzie ning in de armste landen, naar de bestrijding van aids en naar de opbouw van het onderwijs in die landen. De Iraakse schul denlast saat wat ons betreft niet bovenaan, qua prioriteiten", zo zei Van Ardenne gisteren op de voorjaarsvergadering en Wereldbank in Wash Zoals Van Ardenne dit de de Nederlandse rege tegenwoordigde bij de bank, vervulde haar col nister Hoogervorst(fii op papier diezelfde ro IMF. Hoogervorst vert dag alweer naar Nederi voor de IMF-vergadei begonnen. Reden was het stuklope ultieme formatiepoginj CDA en PvdA. Hoogervorst koos er ii met zijn politiek leid voor om de IMF-bijeen laten schieten, om zat Den Haag aanwezig te zijn bij VVD-beraad ov< matie. Hoogervorst' taken in ton werden waargenon president Wellink van derlandsche Bank en de rier-generaal van Fe „Het belangrijkste dat d ter in zijn agenda had st gesprek met de presidei Internationale Ontwil bank, heeft normaal plaatsvinden", ondei Hoogervorst' woordvoei rotterdam/anp - Was- en voe- dingsmiddelenconcem Unilever gaat niet akkoord met een latere betaling door Albert Heijn. Het supermarktconcern wil rekenin gen van leveranciers later beta len om daarmee kosten te be sparen. „Wij gaan daar niet in mee", aldus een woordvoerder van Unilever zaterdag. Unilever onderzoekt stappen die het tegen Albert Heijn kan nemen. Het concern ziet af van juridische actie. Het niet leveren van artikelen behoort tot de mo gelijkheden, aldus de woord voerder. Het concern zegt niet te zijn ge ïnformeerd door Albert Heijn over de latere betaling. „We hebben geen brief ontvangen. We merkten het doordat de re keningen niet werden betaald." Een woordvoerder van Albert Heijn is verbaasd. „We hebben Unilever enkele weken geleden al geïnformeerd over de andere betaling." De woordvoerder weet niet wat het supermarktconcern gaat doen als Unilever de poot stijf houdt. „Het is te vroeg daar iets over te zeggen, maar het is zeker dat voor Unilever géén uitzon dering op het nieuwe betalings systeem wordt gemaakt." Met de drie verschillende wf schappijen van Unilevi afspraken over de beta zijn volgens de Unileva voerder allemaal opger dertig dagen. Bij een andere leveranc Albert Heijn is de aco heid minder groot. CSM cent van zoetwaren dingsingrediënten, is in met Albert Heijn over lingstermijn. Een woon kan daar niets anders gen dan 'we verwachte er wel uitkomen'. Het is niet de eerste kee bert Heijn en Unilever i de haren vliegen. Eii weerde de supermarkt van Unilever uit de si om zo gunstiger voor en een lagere prijs te bi Uiteindelijk werd de sc oorlog na een week on delen bijgelegd. Het oprekken van de b termijn zorgt volgens Heijn voor een belangr tenbesparing. Het geldt leen voor de superma! maar ook voor andere d het concern zoals Etos Gall en Deli XL In tot het om ongeveer 12.000 ciers.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6