OORLOG IN IRAK Blair profiteert van snelle afloop oorlog Tegenstanders van oorlog betogen nu tegen bezetting Al-Saadi kent de wapengeheimen van Irak Gevonden krijgsgevangenen overgevlogen naar Koeweit Amerikanen veroveren thuisbasis van Saddam Moskou steunde tot het laatst toe Saddam Hussein maandag 14 april 2oo3 lebben broer Saddam jgton - Amerikaanse mi- hebben een halfbroer Iraakse president Sad- iissein in handen. Het is Ibrahim al-Tikriti, die in de buurt van de Sy- grens is opgepakt. Met ededeling bevestigde ïerikaanse regerings naris de geruchten die ie deden over de aan- g van Saddams half nat ban is een van de 52 ran het regime die zijn imen in het door de anen vervaardigde iel met de afbeeldingen ldam en zijn meestge- vertrouwelingen. Hij is iroer van Saddam uit •ede huwelijk van diens lebben profiel Saddam De Amerikaanse achten in Irak beschik- er dè dna-profielen van a Hussein en andere kken van het gevallen bewind om hun identi- lie van hun resten te vaststellen. De Ameri- commandant generaal Franks heeft dat zon- !gd. iotheek in id gestoken - De Iraakse Nationale leek is gisteren door raars beroofd en in ;estoken. Dit heeft een »ever van het Franse reau AFP ter plaatse ge leerd. De bibliotheek be- lan buitengewoon kost- icumenten. Het in 1961 vde, nu in brand gesto sis van de Wijsheid evens onderdak aan het ^Nationaal Archief. menei maant ue sji'iten n - De Iraanse geestelijke lyatollah Ali Khamenei e Iraakse sji'iten gisteren nd de wanorde in hun beëindigen en de leer islam te volgen om de liteit na de val van het I van Saddam Hussein te ian. Khamenei noemde Ireigen van mensen en ren van hun bezit 'een onde, vooral onder de i omstandigheden'. •eits team oliebrand koeweit-stad/ap - De zeven Amerikanen die gisteren na drie weken krijgsgevangenschap door Iraakse militairen werden overgedragen aan Amerikaanse mariniers, zijn overgevlogen naar Koeweit. Daar zijn ze me disch onderzocht. De verplichte debriefing volgt nog. De zeven verkeren in goede ge zondheid, al hebben twee van hen kogelwonden. De Amerika nen verklaarden in krijgsgevan genschap ruw te zijn behandeld, maar wel medische zorg te heb ben gehad. Toen de mariniers hen aantroffen, hadden de ze ven versleten pyjama's aan. Onder de zeven bevinden rich vijf soldaten van een onder- houdsdivisie die op 23 maart bij Nasirya door Irak krijgsgevan gen werden gemaakt nadat ze een verkeerde afslag hadden ge nomen. Een van hen is de 30-ja- rige Shoshana Johnson, de enige vrouw van het gezelschap. De overige twee krijgsgevangenen vormden de bemanning van een Apache-gevechtshelikopter die op 24 maart werd neergescho ten. Hoe de soldaten precies in Ame rikaanse handen terecht rijn ge komen, is onduidelijk. Volgens woordvoerders van de mariniers droegen Iraakse soldaten de ze ven op eigen initiatief over aan de Amerikanen, in de buurt van Samarra langs de weg van Bag dad naar Tikrit. Maar volgens de majoor die verantwoordelijk was voor het overvliegen van de voormalige krijgsgevangenen naar een door Amerikanen be heerst vliegveld bij Bagdad, had den de mariniers de zeven Ame rikanen gevonden toen ze in Samarra huizen doorzochten. De al eerder uit Iraakse krijgsge vangenschap bevrijde Ameri kaanse soldate Jessica Lynch is terug in de Verenigde Staten. Na te zijn behandeld in een Ameri kaans legerhospitaal in Duits land landde de zwaar gewonde 19-jarige zaterdag in gezelschap van enkele tientallen andere ge wonde soldaten op een lucht machtbasis vlakbij Washington, waar ze in een militaire kliniek werd opgenomen. Familieleden die eerder naar Duitsland waren afgereisd, be geleidden Lynch op haar reis in een ambulancevliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens hen heeft de soldate pijn en gaat ze een langdurige periode van revalidatie tege moet, maar zal ze het zeker red den. Twee Amerikaanse krijgsgevangenen, slechts gekleed in pyjama, worden naar een vliegtuig gebracht. Foto: AP/Wally Santana door Louis Burgers londen - De oorlog in Irak zal nog wel even du ren, maar voor Tony Blair kon het verloop van het conflict tot nu toe niet beter zijn. De Britse premier heeft hoog spel gespeeld. Door de snel le nederlaag van het Iraakse regime is zijn posi tie voorlopig onaantastbaar. Partij en volk lijken te aanvaarden dat de oorlog een afgesloten hoofdstuk is en dat het leven verder gaat. De aangekondigde terugtrekking van het vlieg- dekschip Ark Royal en enkele squadrons straaljagers en de geleidelijke terugkeer van or de en rust in Basra en - in mindere mate - Bagdad vergroten Blair's geloofwaardigheid. Nog maar weinig Labour parlementariërs blij ken bereid zich openlijk uit te spreken tegen diens optreden. De nieuwe Labourvoorzitter Ian McCartney denkt dat pogingen van afde lingen om parlementaire voorstemmers te wippen, gedoemd zijn te mislukken. Terwijl de eerste gevallen Britse militairen in middels rijn begraven, lijkt het gevoel toe te nemen dat de oorlog uiteindelijk toch recht vaardig was, zoals Blair vanaf het begin heeft volgehouden. Daar doen de plunderingen en het geweld waarmee het einde van het regime van Saddam Hussein werd gevierd, weinig aan af. Met president George Bush zal hij nu aan vre de voor Irak moeten werken. Nog belangrijker is dat hij, als uitgesproken voorstander van Europese samenwerking, de relaties met kan selier Gerhard Schroder en president Jacques Chirac binnen de EU zal moeten herstellen. Hij moet Frankrijk en Duitsland tegemoet ko men, en dat kan hem problemen in eigen land bezorgen. De relatie met de EU, en met narrte met de 'angsthazen' (Frankrijk, Duitsland), dreigt de verdeeldheid in Groot-Brittannië over Europa alleen maar te verdiepen. Tegenstanders van de EU zien in het succes van de coalitie tegen Irak de bevestiging dat Londen zich nauwer dient te verbinden met de VS. De nauwe economische betrekkingen met Eu ropa doen daar niets aan af, vooral niet nu het aan deze kant van het Kanaal net iets beter gaat dan op het continent. Voor regelmatige bezoekers lijkt het er daarnaast op alsof het Verenigd Koninkrijk, vooral mentaal, elke keer wat verder van Europa is afgedreven. Over een aansluiting bij de euro durven op dit moment zelfs de meest geharnaste voorstan ders niets te zeggen. Naar verluidt zou ook het ministerie van financiën adviseren om af te zien van het beloofde referendum. In ieder ge val besliste het kabinet dat minister van finan ciën Gordon Brown over dit heikele punt moest zwijgen in rijn recente begroting. Met een enkel wederzijds bezoek of telefoon gesprek van een half uur kunnen de ver scheurde relaties nauwelijks worden verbe terd. Zolang Blair het fundamenteel oneens blijft met Chirac en Schöder over de rol van de VS in de komende jaren en over de relatie tus sen Europa en Washington, kan de breuk niet echt worden gelijmd. Blair heeft, nadrukkelijker dan Bush dat deed, zich uitgesproken voor betrokkenheid van de VN bij de wederopbouw van Irak. Daar kan een opening liggen. Niet voor niets kreeg Blair afgelopen weekeinde nog een telefoontje van Chirac, waarin deze aandrong op betrokken heid van de VN bij de benoeming van een tij delijke bestuurder in Bagdad. Het geloof in eigen kunnen en de rechtvaar digheid van een oorlog tegen Saddam Hussein hebben Blair een statuur in eigen land ver schaft die te vergelijken is met die van rijn voorganger Margaret Thatcher na de herove ring van de Falklands. Het leverde haar, tegen alle verwachtingen in, een verkiezingsoverwin ning op. Blair is nog een aantal jaren verwijderd van de volgende verkiezingen. Hij mag hopen dat de Britse economie in de tussentijd niet sterk ver slechtert. Sinds de nederlaag van George Bush sr.vader van de huidige president, tegen Bill Clinton in 1991, weten we dat de kiezer snel vergeet en liefst stemt op basis van de inhoud van rijn portemonnee. it - Koeweitse brand den hebben gisteren de oliebrand in het Iraakse ieila-veld geblust, net ten in van de grens met Koe- en Amerikaanse leger eerder zei dat de coali- pen nu alle duizend n in de olievelden van ak onder controle heb- et Koeweitse team was in etrokken bij het blussen ikken van ruim 730 bran- oliebronnen in Koeweit, en aangestoken door trekkende Iraakse bezet- nje wijst zeven omaten uit - Spanje heeft gisteren Iraakse diplomaten tot aae non gratae' bestem- i gelast binnen drie et- het land te verlaten. Vol- en woordvoerder van het erie van buitenlandse za- Spanje volgens diploma- onventies niet verplicht sluit toe te lichten. De ikgelastigde, Abdela- fcsein, is niet uitgewezen imbassade hoeft even- -sluiten, aldus de Spaan- irdvoerder. sl in Jemen r diplomaat De regering van Jemen [isteren besloten politiek verlenen aan de ambas- van Irak bij de Arabische lohsen Khalil. Khalil, die 92 tot 1997 ambassadeur en is geweest, had een k om asiel ingediend na ame van Bagdad op 9 Shalil, die rijn huidige uitoefende in de Egypti- oofdstad Caïro, wordt i een etmaal in de Jeme- hoofdstad Sanaa ver- londen-parijs-berlijn/ anp-dpa-rtr - Tienduizenden vredesactivisten rijn zaterdag de straat opgegaan in een aantal Europese hoofdsteden, maar ook in de Verenigde Staten, In dia en Bangladesh waren beto gingen. In de meeste plaatsen was het thema niet langer de oorlog tegen Irak, maar de be zetting van dat land door de Verenigde Staten en hun bond genoten. In Nederland bleef het slechts beperkt tot een paar honderd demonstranten in Amsterdam en Rotterdam en een handjevol mensen in Heerlen. In Rotter dam was de sfeer bij de demon stratie, die vertrok van het Schouwburgplein, af en toe grimmig. In de Maasstad waren maar een paar honderd mensen opgekomen. Onder hen bevon den zich aanhangers van de Arabisch Europese Liga (AEL) en de stichting Al Aqsa. De le den van de AEL vroegen zich af wie het volgende slachtoffer wordt van de Amerikaanse 'oor logszucht'. „Waar stopt de agressie van de VS?" De leuzen in Rotterdam waren politiek ge tint. „Naar de hel met Israël." Op het Amsterdamse Museum plein was zaterdag een demon stratieve kranslegging. Voor een symbolische omsingeling van het Amerikaanse consulaat wa ren te weinig mensen op de been gekomen. Het werd voor de ruim honderd demonstran ten dus een wandelingetje om het consulaat. Slechts 20.000 mensen kwamen opdagen op de oorlogsdemonstratie in Londen. Foto: AP/Sean Dempsey Wiebe de Lange van het organi serende Amsterdams Platform voor de Vrede verbaasde zich niet over de geringe opkomst. „Het ging hier niet om een lan delijke demonstratie, zoals een paar weken geleden toen tien duizenden mensen hier op het Museumplein demonstreer den." Volgens hem was de kort durende actie ook zeker geen mosterd na de maaltijd. „Wat we horen over de chaos in Bag dad is verschrikkelijk. Het lijkt erop dat de Amerikanen een be zettende macht worden." In andere steden in de wereld was het aantal betogers minder dan de organisatoren hadden verwacht en ook minder dan tij dens de demonstraties in de af gelopen weken. „Het is goed dat Saddam weg is, maar wij mogen niet vergeten dat deze oorlog illegaal is en dat die wordt gevoerd zonder toe stemming van de Verenigde Na ties. Het is een zeer gevaarlijk precedent van preventief aan vallen", zei de Pakistaanse poli ticus en voormalig internatio naal cricketer Imran Khan zater dag in een toespraak tot demon stranten in Hyde Park in Lon den. Hij zei dat geen enkel land 'rechter, jury en beul' mag rijn. Volgens de organisatoren waren in Londen 100.000 mensen de straat opgegaan, maar de politie hield het op 20.000. In Parijs tel de de politie 11.000 betogers en in Berlijn 15.000. In de Italiaanse hoofdstad Rome telden de orga nisatoren honderdduizenden deelnemers, maar de politie kwam niet verder dan 50.000. Ook in de Spaanse stad Barcelo na liepen de schattingen uiteen: de politie telde 25.000 deelne mers en de organisatoren onge veer 200.000. In de hoofdstad Madrid waren volgens de orga nisatoren 300.000 Spanjaarden op de been, maar volgens de politie 5000. In de Bengalese hoofdstad Dha ka en in de Indiase havenstad Calcutta lag het aantal demon stranten ook op enkele tiendui zenden. In Dhaka zagen de deelnemers hoe poppen ver brand werden die de Ameri kaanse president Bush en de Britse premier Blair voorstelden. In Calcutta (India) vormden 15.000 personen een menselijke ketting rond de Amerikaanse en de Britse ambassade. In de Amerikaanse hoofdstad Washington betoogden onge veer 10.000 Amerikanen tegen de oorlog en ook tegen de ver meende pro-Bush-berichtge- ving van Fox News, The Was hington Post en The New York Times. Het kwam tot opstootjes tussen de massaal aanwezige politie en de betogers. Een klein aantal de monstranten werd gearresteerd. In de Canadese steden Montreal en Toronto gingen ook duizen den de mensen de straat op. bagdad-tikrit/anp-afp - Ameri kaanse legereenheden hebben vanochtend het centrum van Ti krit, de geboorteplaats van Sad dam Hussein in handen gekre gen. Volgens journalisten ter plaatse is de situatie er kalm. Iraakse soldaten en een groot deel van de inwoners rijn de stad ontvlucht. In buitenwijken zou nog worden geschoten, mo gelijk door inwoners die zich muiters van het lijf proberen te houden. Als de val van Tikrit wordt be vestigd, komt na 26 dagen oor log een definitief einde aan het bewind van Saddam Hussein. Tikrit was de laatste grote Iraak se stad die nog niet in handen van de Amerikanen was. De jacht op Saddam Hussein en rijn getrouwen gaat echter door. Van de ex-dictator ontbreekt voor zover bekend nog ieder spoor. Ook richten de Amerika nen hun pijlen steeds meer op Syrië. Het buurland van Irak zou leden van het regime opvangen en volgens de Amerikanen che mische wapens hebben. Maandagochtend stonden ver schillende Amerikaanse tanks in het centrum van Tikrit. Volgens een Amerikaanse sergeant ont moetten rijn eenheden geen te genstand toen ze de stad bij het ochtendgloren binnenreden. Een woordvoerder van het Ame rikaanse centrale commando er kent dat Amerikaanse militairen in Tikrit staan en dat ze 'geringe tegenstand' hebben ondervon den. Hij weigert te zeggen dat de stad is gevallen of helemaal on der controle van de Amerikanen staat. Bij hun opmars naar Tikrit stuit ten de Amerikanen gisteren nog op onverwacht hevig verzet Volgens lokale leiders dachten de inwoners van de stad dat rij werden aangevallen door de Koerden. „Wij hebben geen pro blemen met de Amerikanen." De plaatselijke krijgsheren pro beerden nog te onderhandelen over de overgave van de stad, maar die besprekingen rijn vol gens Arabische media mislukt. In de hoofdstad Bagdad probe ren de Amerikanen ondertussen met behulp van Iraakse politie mannen de rust te herstellen. Gezamenlijke patrouilles moe ten een einde maken aan de da genlange anarchie en chaos. Zaterdag meldden zich een groot aantal sollicitanten. Die worden uitgebreid onderzocht omdat de Amerikanen geen le den van de voormalige geheime dienst of elite-eenheden accep teren. door Patrick Selbach Rijswijk - Met de onverwachte overgave zaterdag van Amir Hamudi Hasan al-Saadi hebben de Amerikanen plotseling een sleutelfiguur van het omstreden Iraakse wapenprogramma in handen. De 'wetenschappelijk adviseur' van president Saddam Hussein hield zich volgens in lichtingendiensten vele jaren bezig met onder meer de ont wikkeling van Iraakse biologi sche en chemische wapens. Al-Saadi, die de militaire rang van generaal heeft, maakte za terdag in een vraaggesprek met de Duitse zender ZDF alvast duidelijk dat rijn land geen massavernietigingswapens meer heeft. Voor de Amerikaans-Brit se aanval op rijn land was dan ook geen enkele grond, aldus de in Groot-Brittannië opgeleide chemicus. Hij heeft bovendien ook geen idee waar rijn baas Saddam Hussein is. Al-Saadi, getrouwd met een Duitse vrouw en woonachtig in Bagdad, heeft de afgelopen twintig jaar een belangrijke rol gespeeld in het omstreden Iraakse wapenprogramma. De voormalige minister van militai re industrialisatie was onder meer direct betrokken bij het ontwikkeling van wapens tijdens de oorlog met Iran in de jaren tachtig. Ook bij de modernise ring van de Iraakse scud-raket- ten speelde hij een rol, zo stellen defensiedeskundigen. Na de Golfoorlog van 1991 heeft al-Saadi volgens de VS gezorgd voor een hervatting van de wa penontwikkeling. Onder ande ren tegen de Amerikaanse zen der ABC zei al-Saadi eerder dat juist na die oorlog is besloten tot ontmanteling van het program ma. Begin dit jaar ontkende al- Saadi overigens dat het regime verantwoordelijk was voor een gifgasaanval op Iraakse Koerden in 1988, een van de dieptepun ten van Iraks recente geschiede nis. „De Koerden rijn nooit ver gast door onze regering", zei hij in januari tegen ABC. De presidentieel adviseur is door de VS geplaatst op een za terdag verspreide lijst van de 52 meest gezochte leden van het Iraakse regime. Al-Saadi vindt zichzelf overigens niet behoren tot de 'Iraakse top'. „Ik ben een technisch persoon, een techno craat en niet iemand die in de politieke hiërarchie staat", aldus de Irakees in januari. Naar eigen zeggen hebben zo wel Amerikaanse als Britse func tionarissen gepoogd hem voor de jongste oorlog te laten over lopen. Al-Saadi heeft dat nooit overwogen. „Ik heb een familie, een uitgebreide familie, alle al- Saadis, een hele stam. Daar wil ik rijn als Irak wordt aangeval len." Al-Saadi stond voor de jongste oorlog geregeld in contact met buitenlandse functionarissen als contactpersoon voor de VN-wa- peninspecteurs en als de facto woordvoerder van Saddams re gime. Hij verdedigde steeds de door Irak gewenste aanwezig heid van een staatsvertegen- woordiger bij gesprekken tussen de VN en Iraakse wetenschap pers. Hij trok ook fel van leer tegen beschuldigingen van de VS over vermeende banden tussen Irak en het terreurnetwerk al-Qaeda. De Amerikaanse bewijsvoering tegen Irak werd door al-Saadi afgewimpeld. De Irakees repte van 'gefabriceerde leugens' die alleen dienden om de VS een 'vals motief te geven rijn ge boorteland aan te vallen. De presentatie van de Ameri kaanse minister Powell in de Veiligheidsraad, bedoeld om het gevaar van Irak aan te tonen, deed al-Saadi af als een 'show vol waanzinnige veronderstel lingen'. Met alleen een sporttasje in rijn hand verliet Al-Saadi zaterdag zijn huis in de Iraakse hoofd stad. Hij schakelde een Duitse tv-ploeg in om alles te filmen en Al-Saadi was een van de mensen die op het kaartspel stond dat de Amerikanen gemaakt hadden voor het opsporen van hoogge plaatste Irakezen. Foto: AP rijn 'veiligheid te garanderen'. Intussen is al-Saadi in Ameri kaanse detentie geplaatst. „Jullie zullen nog wel zien dat ik altijd de waarheid heb gesproken", zei hij kort voordat hij in een, Amerikaans legervoertuig werd afgevoerd. londen/gpd - Tot het laatste toe steunde Moskou het bewind in Bagdad. Zo zouden nog in sep tember vorig jaar agenten van de Iraakse geheime dienst, de Moekabarat, een opleiding heb ben gevolgd in Moskou. Britse journalisten in Irak vonden in het hoofdkwartier van de Moekabarat in Bagdad versla gen en foto's van de opleiding van agenten aan het Speciale Trainingscentrum in Moskou. Ook zou de Russische regering voorafgaand aan de oorlog op grote schaal geheime informatie hebben doorgespeeld aan Sad dam Hussein. Volgens het verslag in het Britse zondagsblad The Observer blijkt dat het Iraakse bewind dossiers en computers met gegevens over massavernietigingswapens wist te verbergen. De verslagge ver vond in het hoofdkwartier van de Moekabarat notities waarin veiligheidsagenten op dracht kregen de dossiers en de apparaten mee naar huis te ne men. Dat gebeurde kort voordat de VN-inspecteurs in Bagdad te rugkeerden. Ook zou de agenten rijn opgedragen de inspecteurs vriendelijk te benaderen en goed op hun woorden te letten. Het verslag laat in het midden of de inspecteurs de betrokken dossiers en computers alsnog wisten te traceren. Het toont wel aan dat het Iraakat bewind er alles aan gelegen was de inspec teurs een rad voor ogen te draai en. Er werd voorts nadrukkelijk voor gewaarschuwd dat de in specteurs op een onverwacht moment binnen konden vallen. The Sunday Telegraph meldt dat Saddam Hussein onder meer door de Russen vergaarde gege vens kreeg over telefoonge sprekken die de Britse premier Tony Blair voerde met rijn Itali aanse collega Silvio Berlusconi. Moskou hield de Iraakse leider voorts op de hoogte van Russi sche wapenverkopen. Vorige maand zeiden de VS dat met Russische hulp stoorzen ders rijn gebruikt die geleide bommen van hun baan moes ten brengen. De Russen ontken den.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5