Laurent doet alles net even anders GESPREK VAN DE DAG Hulp voor Nederlander in Thaise gevangenis Begrijpend lezen Rockpriester brengt koninklijke familie tot tranen bij huwelijk Belgische prins MAANDAG 14 APRIL 200 DAGELIJKS LEVEN Prins Laurent, zijn bruid Claire en depriester Guy Gilbert tijdens de dienst in de kathedraal in Brussel. Foto: Reuters/Thierry Roge /MEV/R.OUW V/W /)l>/P&L,MOTIVE&R. AMJ MENSELIJK De politie van de Indiase deelstaat Assam heeft in de nacht van zaterdag op zondag een groot bosgebied uitgekamd, omdat ze vreesde dat rebellen uit de re gio negen mensen hadden ontvoerd. De vermisten doken gisteren op. Ze bleken een nacht lang door een kudde WILDE OLIFANTEN te zijn BELAAGD. De ne gen, onder wie een Russische medewerker van een Indiase oliemaatschappij, hadden zaterdag op weg naar huis panne gekregen. Toen de chauffeur het voer tuig probeerde te repareren, bezette een kudde wilde olifanten een brug in de buurt van de gestrande groep. Na de reparatie, duurde het uren voordat de ne gen verder konden rijden. In Assam zijn verscheidene gewapende groepen actief die vechten voor autonomie of onafhankelijkheid voor de deelstaat. Het Hollywood-stel CA THERINE ZETA JONES en MICHAEL DOUGLAS hebben gedeeltelijk gelijk gekregen in de rechtszaak die ze hadden aange spannen tegen het Britse tijdschrift Hello! Het blad publiceerde stiekem ge nomen foto's van hun hu welijk in 2000 en schond daérmee de exclusieve overeenkomst die Zeta Jones en Douglas voor an derhalf miljoen euro had gesloten met concurrent, OK! Het commerciële ver trouwen was door de pu- blicatie geschaad, oor deelde de Britse Hoge Raad. De foto's vormden echter geen inbreuk op de privacy, zoals Douglas en Zeta Jones hadden ge- eist. Ze wilden daarvoor een schadevergoeding van bijna 740.000 euro. Groot-Brittannië kent echter geen privacywet geving en de Hoge Raad verwierp daarom die eis. Foto: Reuters Minister De Hoop Scheffer van bui tenlandse zaken zet zich sinds enkele dagen in voor de vrijlating van Ma- chiel Kuijt. Deze Amsterdamse marktkoopman zit al zes jaar in een Thaise cel op verdenking van drugs handel. Volgens zijn moeder verblijft haar zoon in een 'erbarmelijke hel' en is hij onschuldig. Ze put hoop uit het feit dat de minister zich nu ook voor de vrijlating van haar zoon inspant „Dit wordt echt de week van de waar heid. Ik verwacht dat er nu snel van uit Thailand een uitspraak komt over het lot van Machiel", zegt mevrouw P. Kuijt. Ze is opgelucht dat minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken nu ook een bijdrage heeft gele verd om haar zoon uit een Thaise ge vangenis op borgtocht vrij te krijgen. Vorige week schreef de minister een brief aan zijn Thaise ambtgenoot Sathirathai, waarin hij om vrijlating vraagt van Machiel Kuijt. Het is deze week precies zes jaar gele den dat Kuijt (35) in Thailand werd opgepakt op verdenking van drugs handel. Kuijt was daar op vakantie met een Italiaanse vriend. Beiden werden ingerekend, nadat zijn ex- vriendin en moeder van zijn twee kinderen was gearresteerd voor het bezit van vijfhonderd gram heroïne. De vrouw werd veroordeeld tot 33 jaar gevangenisstraf. Ze heeft altijd ontkend dat Kuijt en zijn vriend ook maar iets met drugshandel te maken hadden. Desondanks zaten beiden bijna vijfjaar vast eer het tot een rechtszaak kwam. In maart vorig jaar werden de twee bij gebrek aan bewijs vrijgesproken door de rechtbank in Bangkok. De Italiaan kon naar huis, maar Kuijt bleef vastzitten. Het Thaise openbaar ministerie tekende in zijn zaak hoger beroep aan. Het kan nog zeker een jaar duren voor zijn zaak behandeld wordt. De ouders van Kuijt zijn wanhopig. „Onze zoon verblijft in een erbarme lijke hel. Hij zit met drie tot vijf men sen in een stinkende cel. Dat doe je toch niemand aan", zegt zijn moeder. „We gaan er minimaal twee keer per jaar heen. Maar sinds kort hebben de Thaise autoriteiten de bezoektijden ingekort. We mogen hem nu nog maar twee keer per week 25 minuten bezoeken. Vraag niet hoe. In een be tonnen ruimte zit hij met een hele boel andere gedetineerden achter tra lies. Iedereen schreeuwt er naar el kaar. Het is net Artis." Kuijts advocaat G. Knoops spande be gin dit jaar een kort geding aan tegen de Nederlandse Staat. Hij eiste dat die zich meer zou inzetten om zijn cliënt vrij te krijgen. De eis werd afgewezen, maar de rechter bepaalde wel dat de staat zoveel mogelijk moet doen om te bewerkstelligen dat Kuijt op korte termijn vrijkomt. Dat resulteerde nu dus in een brief van minister De Hoop Scheffer aan zijn Thaise collega. De ouders van Machiel Kuijt hebben inmiddels een hulpfonds opgericht. Daaruit hopen zij het verblijf van hun zoon in Thailand te kunnen financie ren en hem praktische steun te verle nen. GPD Met de smartelijke zucht van een 6-jarige die het leed van de hele wereld torst, vraagt mijn zoon of hij nu 'al weer' moet lezen. Het 'weer' van 'alweer' rekt hij uit als een stukje verdroogd elastiek. Bij de 'r' knapt het, waar door 'lezener een beetje bij bungelt. En zo is het bij hem ook. Lezen is voorlopig nog geen passie, zoals bij zijn zus, maar een corvee. Een noodzakelijk corvee, vinden wij zijn ouders). Zolang uit een onderzoek in 35 landen blijkt dat Zweedse kinderen bij het begrij pend lezen een voorsprong hebben op Nederlandse, houden we hem na het avondeten op een moyenne van twee bladzijden. Meten is weten, zegt een vriend van mij altijd, als hij het aantal keren dat hij met zijn vriendin vrijt in een spreadsheetje invoert. Uit mijn eigen schooltijd kan ik me alleen de Cito-toets herinneren als moment waarop werd getoetst hoe je ervoor stond. En dan was het nog de meester die met zijn ervaring jouw leerprestaties be ter dacht te kunnen wegen dan zo'n (smalend uitge sproken) 'testje'. Tegenwoordig word je als kind al op de peuterspeelzaal meegezogen in één grote toets- stroom, die pas opdroogt op het moment dat na een langen arbeidzaam leven ook je eigen levenssappen beginnen te verdampen. De ouderlingen van de plaatselijke kerk hebben de moed al opgegeven, maar deze week kregen we nog wel de juf van mijn zoon op periodiek huisbezoek. En zoals met alle zaken waarvan je het ergste verwacht, viel ook dit mee. Hij leest goed, is getoetst opAVI-niveau 3, ter wijl hij nog niet verder dan AVI-niveau 1 hoeft te zijn. Ik knik geïnteresseerd (terwijl ik me koortsachtig af vraag wat AVI is), maar mijn vrouw lijkt er niks geks aan te vinden. Zelf laat ze hem na de maaltijd lezen op AVI-niveau 4 en 5. Maar dat zou kunnen, denkt de juf, want ze heeft hem nog niet 'doorgetoetst' (ze heeft nog 33 kinderen in de klas. die ze ook allemaal moet toet sen). Als de juf ons heeft verlaten en mijn vrouw ook even uit zicht is, spijker ik mijzelf op internet bij over de AVI (Analyse van Individualiseringsvormen-niveaus. 'De negen AVI-niveaus onderscheiden zich van elkaar op woord-, zins- en tekstkenmerken en de leesindexA van Brouwer. Deze index is gebaseerd op een formule waar in de woordlengte (gemiddeld aantal lettergrepen per woord) en de zinslengte (gemiddeld aantal woorden per zin) van de tekst zijn opgenomen.' Die formule luidt: Leesindex A =195- (2/3) xWL-2xZL. Daarbij staat WL voor 100 x aantal lettergrepen/aantal woorden en ZL voor het aantal woorden/aantal zin nen. Hoe hoger het gemiddelde aantal lettergrepen per woord is en/of hoe hoger het gemiddelde aantal woor den per zin, des te moeilijker is de tekst. Zelden een onbegrijpelijker tekst over begrijpend lezen tot me genomen. Bij het vorige grote onderzoek naar de leesvaardigheid van de jeugd stond ons land internationaal nog op de 21ste plaats. De overheid heeft sinds die tijd fors gein- De tranen vloeiden zaterdag rijkelijk tijdens de huwelijksmis van de Bel gische prins Laurent en Claire Co ombs. Aanstichter was de Franse rockpriester Guy Gilbert, die er in slaagde de ganse Belgische konink lijke familie aan het snotteren te krijgen met een persoonlijke over denking. Zijn opmerkingen over lief de en trouw, en zijn moderne versie van de parabel van de verloren zoon, raakten het koninklijk gehoor, dat een geschiedenis heeft van hu welijksleed en opstandige kinderen, diep in het hart. De langharige Gilbert (67), vriend van de prins, brak met alle con venties en met de orde van de dienst die hem slechts enkele mi nuten spreektijd toekende. Ruim twintig minuten hield de charis matische Fransman een 'preek', die de eerdere meer obligate woor den van kardinaal Godfried Dan- neels deden verbleken. „De mis kwam eindelijk tot leven", aldus een priester na afloop op de Vlaamse televisie. „Jarenlang hebben we jaloers ge keken naar Nederland waar predi kanten de diensten van het ko ninklijk huis voorzagen van een persoonlijke noot, waar iedereen meezingt en aandachtig naar de preek luistert." Een verwijzing naar de huwelijksdienst van Wil- lem-Alexander en Maxima en de uitvaart van prins Claus. Gilbert werkt in Parijs met zwerf jongeren. Hij probeert deze op te vangen en een nieuw perspectief te geven. Het is werk om moede loos van te worden, geeft Gilbert toe, maar dat weerhoudt hem er niet van met veel vallen en op staan door te gaan. Zeven jaar ge leden kreeg hij voor zijn werk een prijs van prins Laurent en toen is hun vriendschap begonnen. „Jij velt geen oordeel over mijn boef jes. Jij vraagt ze niet wat ze hebben uitgespookt of in welke gevangenis ze hebben gezeten. Je neemt ze zoals ze zijn en dat waarderen ze in jou", prees Gilbert de prins. Het tutoyeren deed alom wenk brauwen fronsen, maar paste bij de onconventionele Laurent, die tijdens de toespraak op het puntje van zijn stoel zat. Met opgeheven duim prees hij het experimentele Nederlands van de priester. Gilbert kreeg de kathedraal plat door over Laurent te spreken als 'het laatste kuiken dat het nest verlaat'. „Mijn Nederlands is goed, want u be grijpt wat ik zeg", zei hij tegen zijn schaterende gehoor. Het was het onverwachte hoogte punt van de bruiloft van de rebelse jongste zoon van koning Albert en koningin Paola, die in de Brits-Bel gische Claire Coombs (29) einde lijk een geschikte partner heeft ge vonden. Tot het optreden van Gil bert verliep alles nogal stijfjes, on danks de ontspannen sfeer op het Brusselse stadhuis, waar Laurent (39) zijn 'Oui, ja' al uitsprak voor dat burgemeester Freddy Thiele- mans de wettelijk voorgeschreven vragen in alle drie landstalen (Ne- Prinses Laurentien en prins Constantijn waren er ook bij. Foto: Reuters/Francois Lenoir Prins Lsurent pinkt tijdens de balkonscène een traantje weg. Foto: Reuters/Vincent Kessler derlands, Frans, Duits) had kun nen stellen. Laurent moest zijn ja woord nóg een keer geven. Op het stadhuisbalkon volgde daarna de enige openbare kus van het paar. Het spannendste moment bleef overigens buiten beeld. De politie moest bij de kathedraal een ruit inslaan van een afgesloten volgau to omdat de ringen van het paar daarin waren achterbleven. Père Gilbert kon de kleinoden tijdig ze genen en aan het bruidspaar over handigen. Laurent brak daarna ongetwijfeld het wereldrecord ring aan de vinger schuiven'. Waar deze handeling vanwege door hitte en zenuwen opgezwol len vingers meestal moeizaam ver loopt, was het bij Claire zo gepiept. Pieter van Vollenhoven had aan het eind van de mis de belangrijke taak om als één van de negi tuigen het huwelijksregister kenen. Van Vollenhoven is vriend met Laurent, wat gei zijn hameren op verkeersve en Laurents voorliefde voor auto's en roekeloos rijden c kelijk mag worden genoem De Oranjes werden verden genwoordigd door de prins Margriet en Laurentien en j Constantijn. Er waren maai regerende koningshuizen vi genwoordigd. "Werkloze' vo huizen, die leven van dit soi beurtenissen, waren echter aanwezig, inclusief de in Br woonachtige prins Carlos jr van prinses Margarita de B< de Parme. Hans Jacobs vesteerd in het onderwijs. Maar het waren toch vooral de ouders die voor de grote sprong voor waarts zorgden door hun kinderen te stimu leren met het voorlezen van boeken, het vertellen van verhalen of het zingen van liedjes. Meer dan de helft van de ouders doet dat, blijkt uit onderzoek, en dat is helemaal waar. Bij ons thuis stimuleert ook de helft van de ouders het leesge drag van mijn zoon. Maar daar gaat nu een eind aan ko men. Als we Bulgarije en Letland al achter ons hebben gelaten, moet ook Zweden een te nemen hobbel zijn in de interland die 'Begrijpend lezen' heet. Ik leg 'Een lange reis' van John de Jonge en Henk Hokke (voor beginnende lezers na ongeveer acht maanden leesonderwijs) terzijde, neem mijn zoon op schoot en begin voor te lezen. „I tradgarden l&gett gammalt hus, och i huset bodde Pippi Lüngstrump. Niet-begrijpend kijkt hij me aan. Maar we zijn dan ook nog maar net begonnen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2