Syrië stijgt met stip op hitlijst Bush IETS |TÉ Katwijk juicht om kampioenschap Quick Boys verkopen? 'Plundering archeologisch museum Bagdad een ramp' stortplaats afgesloten I Rulleren! c ïblad Leidsch D Liagi Vrouw doodgeschoten in Lissese Van Ostadestraat 'Damascus moet meewerken' Van der G. vrijwel zeker in hoger beroep bij levenslang Brand legt 4,5 hectare duin in de as Geen plek voor naakt in Katwijks Museum Zomers karakter IM E NT AA R SYRIË it alle weerstand van tuwen in Irak is ge- t de Amerikaanse ih alvast een voor- j genomen op een moge- Biet met Syrië. Zijn drei- poorden roepen herinne- bp aan de opmaat tot de legen Irak. Ook nu wor- :huldigingen geuit over van chemische wapens, wordt gevraagd om 'me ng1 van het regime, ven, het regime in Da- bestaat niet uit lieverd- 1 Syrische bewind is ge- ip dezelfde politieke he als de Baath-partij van Hussein. Sterker nog, de artij werd in 1943 in Sy- richt De doelstelling was verven van Arabische su- ïit en eenheid, gebruik- van een gewelddadige lur naar stalinistisch ideologische gronden ie directe steun aan de beweging die aanval- op Israël en, in het op Zuid-libanon. Ijpelijk dat de Ameri- een schot voor de boeg te voorkomen, dat Hussein en zijn kliek zoeken en krijgen id Syrië. Maar de be- dat Saddam Hus- massavemietigingswa- Syrisch grondgebied ;eslagen, lijkt uit de :pen. Datzelfde geldt aantijging dat Syrië zelf r chemische wapens be- Deze onbewezen stellin- ien de aandacht af van dat de VS nog steeds het liet hebben geleverd dat er massavernietigingswa- schikL it van chemische en bio- wapens was de recht- ng van de oorlog tegen steeds is er niets ge- Dat geeft te denken. De wetenschappelijke advi- i Saddam Hussein, gene- nir al-Saadi, heeft na zijn herhaald, dat zijn land Seen massavernietigings- meer heeft De VS zullen rst zijn ongelijk moeten 'n, voordat zij Syrië en Arabische staten met een •edreigen. hneider de editie leidse ipenrace rie in erdorp net ten normen Petegem rijft historie arijs-Roubaix Lowell lompromis is een regenscherm, een slecht dak Israël: voor vrede maandag 14 APRIL 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch HÜ Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43206 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 SPRINTERS Directeur Rijksmuseum van Oudheden geschokt door roof en vernielingen door Theo de With leiden - Een ware nachtmerrie. Zo ken schetst J.R. Magendans, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, de plundering van het archeologisch mu seum in Bagdad. Uit het museum wer den de afgelopen dagen circa 170.000 voorwerpen geroofd en vernield. „Je moet er toch niet aan denken dat honderden mensen zich op het Rapen burg in Leiden verzamelen om de hele collectie mee te nemen op steekkarretjes en kruiwagens", aldus Magendans. Ge schokt en met afgrijzen nam zij afgelo pen weekeinde kennis van de plunderin gen in de Irakese hoofdstad. „Het is een ramp, een regelrechte ramp. Ieder wel denkend mens zal dat toch met mij eens moeten zijn." Persoonlijk kent ze de collectie van het museum in Bagdad niet, maar het Rijks museum van Oudheden heeft wel veel contacten met buurland Syrië. Conserva tor Peter Akkermans leidt daar elk jaar de archeologische opgravingen en onlangs had het Leidse museum nog een drukbe zochte tentoonstelling met kunstschatten uit Syrië in huis. „Die regio is heel be langrijk geweest voor de ontwikkeling van onze beschaving. Ik stel me voor dat ook het archeologisch museum in Bag dad een afspiegeling was van de cultuur van dat tweestromenland." „Je weet dat dit soort dingen gebeurt in een oorlog. In Kabul was het niet anders. Het blijft echter een verschrikking. De collectie van het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden telt 80.000 voorwerpen. In Bagdad was die dus twee keer zo groot. Dat moet een enorme culturele rijkdom zijn geweest. Het vreselijke van plunde ringen is dat die voorwerpen onder hon derden mensen verdeeld worden. Daar door wordt het des te moeilijker ze ooit nog te traceren." Magendans zegt daarover: „In principe kun je beter met een bende kunstrovers te maken hebben. Die zijn gemakkelijker te achterhalen. Het is te hopen dat de collectie goed gefotografeerd en gearchi veerd is. In dat geval kunnen foto's op in ternet worden gezet, in de hoop op die manier nog een en ander terug te vinden. Zo nu en dan duikt er op de internatio nale antiekmarkt een gestolen stuk op. Nee, als museum zullen wij zoiets nooit kopen. Wij hanteren als musea een ge dragscode en kopen alleen via officiële kanalen. Ze zijn bij ons aan het verkeerde adres. Wij schakelen direct de politie in." Uneso, de cultuurtak van de Verenigde Naties, heeft na de plunderingen in Bag dad bij de Amerikanen en Britten aange drongen op een betere bescherming van het culturele erfgoed in Irak. „En te recht", zegt RMO-directeur Magendans. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■U'.'IJ rrrr lisse - Een nog onbekende vrouw is vanmorgen doodge schoten in de Van Ostadestraat in Lisse. Even na acht uur hoor den omwonenden twee mensen ruzie maken op straat, gevolgd door ongeveer zes schoten. De dader, een man waar nog geen signalement van bekend is, ren de weg in de richting van het naburige parkje. Een politiehelikopter ging met een de lucht in om de omgeving af te speuren naar de voort vluchtige dader. Uit Den Haag werden politiehonden aange rukt om bij het speurwerk te helpen. Voorlopig tast de politie nog in het duister over de pre cieze toedracht en de aanleiding van de schietpartij. De politie was vanmorgen nog lang sporenonderzoek aan het doen. Agenten doorzochten de kleren van de dode vrouw in de hoop papieren aan te treffen die haar identiteit konden uitwijzen. De straat werd afgezet om alle sporen veilig te stellen. De poli tie hoopt lege kogelhulzen te vinden. „We weten nog niet eens met zekerheid hoe vaak er is geschoten", zegt woordvoer der J. Nelemans. Postcode Telefoon door onze verslaggever John Wanders Washington - Terwijl Ameri kaanse mariniers Saddams ge boortestad Tikrit binnendrongen, het laatste bastion van het geval len Iraakse regime, gaf president Bush gisteren in Washington een scherp signaal af aan Iraks buur land Syrië. „Het Iraakse voor beeld bewijst dat wij serieus werk maken van het stoppen van massavernietingswapens", waar schuwde de Amerikaanse presi dent. Hij tekende daarbij aan dat Syrië volgens zijn informatie be schikt over chemische wapens. Syrië doet intussen alle beschul digingen van de Amerikaanse re gering af als leugens. De Amerikaanse minister Powell van buitenlandse zaken onder streepte op zijn beurt dat Syrië er 'heel onverstandig' aan zou doen indien het onderdak zou bieden aan gevluchte Iraakse leiders. Powells collega Rums feld van defensie zei gisteren voor de Amerikaanse televisie 'met zekerheid' te weten dat Sy rië een vluchthaven is geworden voor hoge functionarissen van Saddams schrikbewind. En de Amerikaanse commandant in de Golf, generaal Franks, liet met nadruk weten dat zijn man schappen in Irak veelvuldig worden geconfronteerd met verzet van Syrische huurlingen. Gevraagd of na Irak nu mogelijk Syrië - dat met Iran, Noord-Ko- rea (en voorheen Irak) deel uit maakt van de door Bush gety peerde 'As van het Kwaad' - aan de beurt is, antwoordde de Amerikaanse president: „Ze moeten slechts meewerken." De plaatsvervangend ambassa deur van Syrië bij de VN, Imad Moustapha, noemde de reeks van klachten 'een campagne van desinformatie' die bedoeld is om de aandacht af te leiden van de 'humanitaire ramp' in Irak. Hij ontkende dat leden van het regime van Saddam Hussein in Syrië worden opgevangen. De Iraakse ambassadeur bij de VN, Mohammed Al-Douri, is echter zaterdag in Syrië aangekomen, iets was Moustapha niet tegen sprak. Moustapha nodigde VN-wapen inspecteurs uit naar Syrië te ko men om naar massavernieti gingswapens te zoeken. Hij merkte daarbij op dat zij meer kans hebben die te vinden in Is raël. De Britse minister van buiten landse zaken Jack Straw heeft vandaag gezegd dat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten niet van plan zijn na Irak Syrië aan te vallen. Hij voegde daar in een interview met de Britse zen der BBC aan toe dat Damascus wel een aantal belangrijke vra gen moet beantwoorden. Zie verder pagina Oorlog in Irak amsterdam/gpd - Volkert van der G. gaat vrijwel zeker in ho ger beroep als hij morgen voor de moord op Pim Fortuyn tot le venslang wordt veroordeeld. Van der G's advocaat Böhler heeft dat bevestigd. Van de 21 levenslang gestraften in Nederland heeft alleen een AH-overvaller geen hoger be roep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank. De man wilde geen herhaling van het proces uit respect voor de slachtoffers (twee doden en een zwaargewonde) van de gewa pende overval op het AH-filiaal in Oosterbeek Een levenslange gevangenisstraf voor Van der G. zou een unicum zijn in de Nederlandse straf- rechtgeschiedenis. De zwaarste straf is nog nooit opgelegd aan een persoon die een moord pleegde zonder eerder veroor deeld te zijn. Volkerts advocaten achten daarom levenslang 'on denkbaar'. „Hoe bijzonder de moord op Fortuyn ook is." De strafzaak tegen Volkert van der G. valt volgens de raadslie den niet te vergelijken met de zes zaken die de afgelopen tijd tot een levenslange gevangenis straf hebben geleid. In vijf van de zes zaken ging het om ver dachten die meer mensen had den vermoord. De zesde zaak betrof een verdachte die op dracht gaf tot liquidatie en ook werd veroordeeld voor een reeks andere delicten. Diverse strafrechtspecialisten geven de advocaten gelijk Ook zij verwachten niet dat morgen de zwaarste straf wordt uitge sproken. Sinds 1945 is 21 keer levenslang opgelegd. De spelers van Quick Boys vieren het kampioenschap op het bordes van het Katwijkse gemeentehuis, met duizenden toegestroomde supporters. Foto: Cees van Hoogdalem door Loman Leefmans katwijk/maassluis - Tientallen bussen met voetbalsupporters waren er voor naar Maassluis afgereisd, om het verwachte kampioenschap alvast op het veld van Excelsior Maassluis te vieren. En toen de titel van Quick Boys na de 0-4 winst eenmaal een feit was, kwamen er later op de dag nog eens dui zenden fans naar het gemeen tehuis in Katwijk om het elftal te huldigen. Katwijk vierde massaal het kampioenschap van Quick Boys in de hoofd klasse A Heel even, enkele minuten voor het einde van de wedstrijd in Maassluis, leek de stemming een beetje grimmig te worden. Vlak nadat Mathijs van der Plas het vierde doelpunt voor Quick Boys scoorde en het eindsig naal nabij was, wilden veel uit zinnige supporters niet meer terug achter de reclameborden. Het duel dreigde door arbiter Van Heusden te worden ge staakt. Dat werd zelfs de tech nische staf van Excelsior Maas sluis - die zich daarvoor had ge- ergerd aan de stormlopen op het veld na elke goal - te dol. Op zijn aanraden werd nog en kele momenten doorgespeeld en kwam er geen kink in de feestmiddag. De Maassluizenaren waren voor de rest vol lof over het ge drag van de naar schatting 2500 Katwijkers op hun complex. Dat mag ook wel, de toegangs kaarten en de baromzet hielpen de club die in financiële nood zit een beetje uit de problemen. De goede wil van de thuisploeg bleek ook uit het feit dat Quick Boys in het eigen tenue mocht spelen terwijl Excelsior de trico lores in de kast hield en in het reservetenue aantrad. Het veld gaf een uur na de wed strijd de aanblik alsof er zojuist een popconcert had plaatsge vonden. Honderden plastic be kertjes, etensresten, confetti, schroeiplekken van vuurwerk en een verdwaalde blauwe pruik lagen bezaaid over tien tallen vierkante meters. Maar dat, en de commotie na de vier de goal, waren de enige smetjes op het verder vlekkeloos verlo pen voetbalfestijn. Sport 1: 'En we zwaaien met z'n allen naar De Krom' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM 02 gaat weer Telfort heten den haag - Het Nederlandse mobiele telefoniebedrijf 02 gaat weer Telfort heten na de overname door Greenfield Ca pital Partners. De keuze voor de oude naam is vooral ingegeven door het feit dat Telfort nog een naamsbekendheid heeft van 95 procent, zegt topman Aan de Stegge. „We zullen ons vooral als een lokale bespeler van de telecommarkt profileren." De telecombedrijven Scarlet en Versatel die ook interesse had den voor 02 visten achter het net. Pagina Economie Filipijnse overheid verbiedt lachen Manila - In de strijd tegen de besmettelijke longziekte SARS hebben de Filipijnse autoritei ten een verbod afgekondigd op lachen en spreken in alle liften van de luchthaven in de hoofd stad Manila. Ook mensen die op de grond van het Ninoy Aquino International Airport spugen, kunnen rekenen op een boete. Dat heeft de alge meen directeur van de luchtha ven vandaag bekendgemaakt. Pagina Buitenland Straat door Coen Polack wassenaar - Bij een brand in het Wassenaarse natuurgebied Meijendel is gistermiddag 4,5 hectare natuurgebied verwoest. Omdat de watertoevoer lastig was, moest de brandweer het vuur 'uitslaan' met matten. Er werden ongeveer vijftig brandweermensen ingezet van onder meer de korpsen in Den Haag, Nootdorp en Wassenaar. De brandweer kreeg rond één uur 's middags ruim vijftig mel dingen binnen van de brand. Veel wandelaars en fietsers za gen het vuur van afstand om dat de plek waar de brand woedde niet voor publiek toe gankelijk is. Om ongeveer drie uur had de brandweer het vuur onder con trole. Het gebied is vanaf de grond lastig te overzien, daar om werd de blusactie vanuit een politiehelikopter gediri geerd. Meijendel is 1875 hectare groot en bestaat uit duinen, bossen en grasvlakten. Pagina R3: Oorzaak brand nog onduidelijk door Rob Onderwater katwijk - Gênant en pijnlijk, vindt de kunstenares het. Maar bij het Katwijks Museum spreken ze van 'een storm in een glas water'. Voor schilderijen met vrouwelijk naakt van de Voorschotense kun stenares Henriëtte Abas is afgelopen zaterdag geen plek in het museum, waar de eerste Katwijk- se kunstbeurs wordt gehouden. De commissie die zich met de opstelling van de schilderijen bemoeide, vindt dat het naakt niet kan en dus worden de doeken van Abas in een 'achterafkamertje' gezet. En hoewel voorzitter H. Schonenberg de werken van de kunstenares kunstzinnig vindt, blijven ze uit het zicht. „Te recht", vindt medewerkster J. van der Plas van het museum. „Ik vind dat dit niet kan. Ergens anders misschien wel, maar in Katwijk denken we er an ders over. Dit is een christelijk dorp." De kunste nares uit Voorschoten hoort de discussie een tik keltje gelaten aan. „Ik vind het eigenlijk een beetje gênant en pijnlijk", zegt Abas. De een vindt de ge schilderde dame pornografisch, de ander functio neel naakt. Abas zelf: „Ik geloof niet dat dit een vrouwonvriendelijk schilderij is." Organisator C. van der Plas vindt alle opwinding over de doeken overdreven. Hij beweert dat er voor de drie doe ken van Abas simpelweg geen plaats was. Wel voor één. schilderij. „Maar er werd geëist dat alle schilderijen werden tentoongesteld. Daar wilden wij niet aan. Schrijf maar op dat het een storm in een glas water is." Voor Abas hoeft het dan allang niet meer. Voor de eerste kunstbeurs is afgelopen, laat ze haar doeken weghalen. De 'omstreden' naakten van kunstenares Henriëtte Abas. Foto: Frans Roomer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1