Nieuwe tractor voor Kapkitano SPORT 2 Canadees Mike Weir verrassende winnaar Masters-toerno® Max van Heeswijk: 'Dit had mijn dag moeten worden' Nijboers record v( Maase onbereikb. Kenyaans dorp kan weer even vooruit na overwinning William Kiplagat Nationale waterpoloteai zeker van deelname aan Sensationele triomf Henin charleston De Waalse tennis ster Justine Henin-Hardenne heeft gisteren voor een sensatio neel resultaat gezorgd. Zij ver sloeg in de finale van de Family Circle Cup te Charleston de fa voriete Amerikaanse Serena Wil liams met 6-3 en 6-4. Serena Williams, winnares van de vier grandslams op rij, was dit jaar nog ongeslagen en had zich tot doel gesteld in 2003 geen enkele wedstrijd te verliezen. Cipollini: nog één Giro en Tour brussel - Nog één Giro d'Italia en nog één Tour de France. Daarna stapt Mario Cipollini definitief af. De Italiaanse wiel renner. heersend wereldkampi oen, liet in het weekeinde in in terviews in België weten dat zijn afscheid aanstaande is. Afscheid Jordan zonder prijs Miami - Michael Jordan krijgt niet het afscheid dat hij ver dient. Ondanks de 91-87 over winning op de Miami Heat, heeft de basketballegende de Washington Wizards niet naar de play-offs kunnen leiden. De Milwaukee Bucks en Orlando Magic eisten met zeges op de Toronto Raptors (105-103) en de Indiana Pacers (98-86) de laatste plaatsen in de Eastern Conference op. Varsity weer voor Nereus houten - De Amsterdamse roeivereniging Nereus heeft op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Houten in exact dezelfde sa menstelling de overwinning in de klassieke Varsity geprolon geerd. Gerard van der Linden, Thomas Dirksmeier, Tijs Groot en Gijs Vermeulen en stuur- vrouw Mai Thieme hielden in de finale van de Oude Vier de kwartetten van Okeanos, Thêta, Orca, Skoll, Skadi en Aegir (in die volgorde) van zich af. Handbalsters SEW kampioen kwintsheul - De handbalsters van Zeeman Vastgoed/SEW hebben de landstitel veroverd. De ploeg uit het Noord-Hol landse Nibbixwoud won ook de tweede wedstrijd van de best- of-three in de finale play-offs van Van der Voort/Quintus. Vo rig jaar moest SEW in de finales de titel gunnen aan Hellas uit Den Haag. Verlies Admirals in laatste minuut Amsterdam - Amsterdam Ad mirals heeft de eerste thuiswed strijd van het seizoen niet om kunnen zetten in winst. In de Amsterdam ArenA bleek Barce lona Dragons in de slotfase net iets te sterk; 10-7 (0-3 0-0 7-0 0- 7). Erik Eggens neemt revanche valkenswaard - Motorcrosser Erik Eggens heeft in het Val- kenswaardse zand revanche ge nomen voor zijn slechte sei zoensdebuut twee weken terug in de Grote Prijs van Spanje. De 25-jarige Drent eindigde op zijn KTM 125 cc in de Grote Prijs van Nederland als tweede; ach ter de Belg Steve Ramon, maar voor zijn land- en ploeggenoot Mare de Reuver. Audina eerste in Incheon inch eon - Mia Audina heeft het open Koreaans badminton kampioenschap op haar naam gebracht. De Nederlandse was in Incheon in de finale van het grandprixtoernooi (vijf sterren) te sterk voor Wang Chen uit Hongkong: 11-3 10-13 11-0. Ze verdiende behalve belangrijke punten voor de wereldranglijst ook 17.000 euro met haar over winning. Rudie Kemna wint in Drente hoogeveen - Rudie Kemna (BankGiroLoterij) heeft voor de tweede keer in successie de Ronde van Drenthe op zijn naam geschreven. De sprinter uit de Twentse plaats Deumin- gen klopte zijn 24 medevluch ters in de sprint in Hoogeveen. De tweede plek ging naar de Duitser Eric Baumann, voor diens landgenoot Ralf Grabsch. Van Schuppen stelt teleur Rotterdam - Anne van Schup pen had zich via de marathon van Rotterdam willen plaatsen voor de wereldkampioenschap pen later dit jaar in Parijs. Ze stelde haar doel op 2 uur en 32 minuten, maar kwam er bij lan ge na niet in de buurt. De 42-ja rige atlete finishte uiteindelijk in 2.35.52. maandag 14 APRIL 20( augusta/anp - Tiger Woods' dwingelandij kwam een keer niet voor. The 67th Masters kreeg in de spannendst mogelijke ontknoping een verrassende winnaar. De 32-jarige linkshandige Canadees Mike Weir versloeg op de eerste extra hole de 35-jarige Amerikaan Len Mattiace. Beide subtoppers van de wereldranglijst be ëindigden de 72 holes in drie dagen op 281 slagen, zeven onder de standard van Augusta National. Dit was twee beter dan de rest van het veld aangevoerd door de Amerikaan Phil Mickelson, ook al een linkshandige golfer. Ti ger Woods prutste wat op de derde hole van de finaleronde (double-bogey) en strandde bij zijn dubbele titelverdediging op de gedeelde 15de plaats. Van de beide finalisten kon Mike Weir de beste referenties overleggen. Hij won dit seizoen de Bob Hope Classic en het Nissan Open in het Amerikaanse circuit. Hij mengde zich ook van af ronde een in de strijd om het begeerde groene colbert. Len Mattiace was in de omlopen een en twee een onderste-middenmoter. De man uit Flori da klom naar de gedeelde achtse plaats in ron de drie met een mooie 69'er en speelde de fi nale als supervedette: 65 slagen bij de moei lijkste pinposities was uitzonderlijk. Hij sloeg een eagle op de dertiende hole en maakte nog zes birdies toen hij zich meldde op de laatste afslagplaats. Daar ging hij in de fout. „Het was niet door de zenuwen van de mogelijke over winning", legde Mattiace later uit. „Op hole achttien heb ik steeds lopen worstelen met drie bogeys en slechts één par." Mattiace speelde pas zijn eerste Masters als prof. In 1988 was hij als een van de vijf ama teurs een keer uitgenodigd na een mooie pres tatie. Als prof boekte hij in 2002 pas na twaalf jaar proberen in 220 toernooien zijn eerste overwinning: Nissan Open, kort nadien ge volgd door de St. Jude Classic. Zo kwam hij in The Masters om daar voor sensatie te zorgen. In het zicht van het clubhuis vol mannen met groene colberts maakte Mattiace als klasse mentsleider zijn enige fout. Hij sloeg zijn bal in het bos, moest vervolgens opzij spelen naar de fairway en maakte op de green met grote moeite een bogey. Zou zeven onder par ge noeg zijn? Mike Weir had de eerste helft van de slotronde dubbel geluk. Ten eerste maakte hij al op de derde hole zijn achterstand van twee slagen goed op zijn medespeler Jeff Maggert. Deze oud-wereldkampioen matchplay sloeg in de bunker van hole drie de bal tegen zijn eigen li chaam en moest twee strafslagen incasseren op zijn kaart. Weir zelf produceerde een birdie en nam weer de leiding over van de man aan wie hij deze in de derde omloop had ver speeld. Een ander geluk voor de Canadees was het fa len van Tiger Woods. De nummer één van de wereld ging eveneens op de derde hole in de fout. „Ik deed daar alles verkeerd", zei de uit tredende kampioen na afloop. „Een mentale blunder en daar ben ik niet meer overheen ge komen." Weir had zijn verzwakkingen van zaterdag ge analyseerd en verstouwd. Hij speelde op de slotdag zeer solide, vooral op de greens. Alle putts binnen twee meter gingen erin. Illustra tief voor zijn eindzege was dat hij in 72 holes op de spiegelgladde greens slechts één drie- putt had. Mattiace speelde een uur voor We nam op hole dertien met een eagle d Weir over en bleef aanvallen om h komen. Dat lukte met nog twee bir bleef ogenschijnlijk doodkalm. Hij zijn kansen af. Toen hij op de vijftii een birdie maakte, wist hij dat hij gi met Mattiace. De resterende drie hij het evenwicht in stand. Weir kon gelijk door naar de eerste p le. Mattiace's slag naar de green wa sastreus: in het bos. Weir sloeg op he het putt-oppervlak. De ontknoping Toen Mattiace miste voor een vijf van dichtbij twee slagen over om ti Het laatste tikje was niet te missen. door Pim van Esschoten Rotterdam - Marktwaarde, ook in de marathon draait het daar om. William Kiplagat liep in 1999 de marathon van Amsterdam in een magnifieke 2.06,50. Die top tijd leverde de Kenyaan het jaar daarna hoge bedragen op voor starts in Londen en Chicago. Maar Kiplagat kon het amper waarmaken. Nieuwe toptijden bleven uit en dat ging hij merken in de portemonnee. Zijn manager Jos Hermens had hem vooraf aan Rotterdam met nadruk gewezen op het belang van een nieuwe toptijd. Kiplagat begreep de boodschap, zocht voor z'n training weer zijn oude groep op en richtte zich vier maanden lang op deze dag in Rotterdam. Vier jaar na die mooie dag in Amsterdam, won hij in Rotterdam. Niet alleen Kiplagat (30) en zijn familie op de boerderij in het dorp Kapkitano kunnen voorlo pig weer even vooruit „Mis schien koop ik een nieuwe trac tor", zei de dolblije Kiplagat gis teren. Zo profiteert de hele ge meenschap in Kapkitano mee, want Kiplagat helpt al jaren mee aan de bouw van een nieuwe kerk. „Ik denk dat ik nu een nieuwe piano en versterker voor de kerk ga kopen." In Kapkitano heeft Kiplagat ook nog een groep jonge atleten on der zijn hoede. Misschien was hij in de afgelopen jaren wel te druk met het tonen van zijn goede wil („Ik wil graag mijn bij drage leveren aan mijn gemeen schap") om de focus op de ma rathon gericht te houden. De boodschap van Hermens had Kiplagat in ieder geval goed begrepen. Drie, vier keer voerde hij gisteren het tempo op. Pas bij de laatste poging - een kilo meter voor de meet - moest Jo- sephat Kiprono hem laten gaan. Kiprono was evengoed blij. In Rotterdam won hij twee jaar te rug in 2.06,50, opmerkelijk ge noeg dezelfde tijd waarmee Kip lagat in Amsterdam furore maakte. „Maar vorig jaar trof ik het slecht met marathons in slecht weer. Ik ben blij", zei Kiprono, „dat ik weer een tijd van 2.07,53 heb gelopen." Goed voor z'n marktwaarde im mers. Daarom ook komen jon gelingen, debutanten en voor malige toppers zo graag naar Rotterdam. In de havenstad is weliswaar niet het grote geld te verdienen, het vlakke parkoers en de nagenoeg perfecte organi satie maken toptijden mogelijk. Toch heeft Hermens ook voor Rotterdam, de marathon waar hij zelf race-director is, een boodschap. De tijden van de toppers waren gisteren rap, maar niet genoeg om internatio naal aan te klampen bij de top- marathons in de wereld. Daar voor is het volgens Hermens no dig om de starttijd van twaalf naar tien uur in de ochtend te verschuiven. „Met de groep die we vandaag hadden, de hazen die liepen als een klok, had het dan een minuut sneller ge kund." En die ene minuut telt zwaar in door Fardau Wagenaar Rotterdam - Het NK in Rotter dam zou een strijd worden tus sen Luc Krotwaar en Kamiel Maase, dat was een zekerheid. Krotwaar is meervoudig kampi oen van Nederland op de mara thon, Maase is Nederlands re cordhouder op de vijf en tien ki lometer. Dat beloofde een boei ende strijd om het goud. Maar hoe grillig de marathon is, bleek maar weer op het asfalt van Rot terdam. Maase pakte met overmacht de Nederlandse titel en haalde de li miet voor de Olympische Spelen. En de strijd met Krotwaar? Die was al afgelopen voordat ie goed en wel begonnen was. Krotwaars lichaam haperde, waardoor hij na een paar kilometer al kans loos was voor de gedroomde eindsprint op de Coolsingel. Het betekende óók dat de Eindhove- naar er nog zo'n loodzware en onvoorspelbare marathon tegen aan moet gooien om kans te ma ken op 'Athene'. Kamiel Maase zuchtte een keer diep. „Ik wil nu het liefst op bed liggen, ik voel me verre van jo fel." Het was ruim anderhalf uur nadat hij in twee uur, tien minu ten en 28 seconden over de fi nish kwam. De atleet uit Wage- ningen was meteen na de laatste stap op een stretcher gaan lig gen, de benen omhoog, opstaan lukte niet meer. Zijn energie was achtergebleven, ergens bij de Kralingse Plassen. „Ik kan me niet herinneren dat ik zo kapot ben geweest" De 31-jarige hardlopei twee uur daarvoor gei start gegaan. In een p dans liep hij zijn Meegesleurd door zi voortgeduwd door he Bondscoach Gerard N hem vanaf een motoi Nederlands record Maase danste, hij 2.09,01, die diezelfde 1980 liep, in het vii toen- Hij schudde later toen hij het momei tussen de 30 en 35 herbeleefde. „Ik hai geen energie meer mezelf ongelooflijk tej de bijna! Ik hoop niet in beeld ben gewee: zag er niet uit. Ik hi moment overwogen stappen." Maase ble< Nijboer bleef roepen pen! Anders haal je niet.' De seconden tikten v sprintte. Hij redde het seconden over. Maas< de Olympische Spelet ker. „Ik weet alleen i ik voor de tien kilora marathon ga. Ik nej marathon, maar mis; ik dan beter eerst eer reldrecordhoudster P cliffe kan gaan praten ding. Hopelijk heeft me. Het is heel moeili in balans te krijgen. 0 derde marathon weet hoe ik het voor elkaa gen om niet opeens pen." De latere winnaar William Kiplagat (3) loopt soepel over de Erasmusbrug. Foto: ANP de concurrentie met steden als Chicago, Berlijn, Londen maar ook Parijs. Het zijn marathons die steevast finishen rond het middaguur, het moment waar op in Rotterdam burgemeester Opstelten met het kanon de lo pers wegschiet. Een jaar geleden liep de tempe ratuur in Rotterdam snel op en moest winnaar Simon Biwott genoegen nemen met 'slechts' 2.08,39. Toen al zwengelde Her mens de discussie over een start in de frisse ochtenduren aan. „Maar hadden we vandaag het weer van zaterdag gehad, was dit helemaal geen issue ge weest", wierp directeur Mario Kadiks tegen. Wat hem betreft is het weer te onvoorspelbaar om er zeker van te zijn dat een vroe gere start zoveel beter is. Nog af gezien van de omvangrijke orga nisatorische gevolgen. „Die zijn gigantisch." En vooralsnog blijft geen jonge, onervaren of gevallen atleet uit Rotterdam weg, omdat het tijd stip van vertrek niet bevalt. „Ik kom volgend jaar weer", lachte José Manuel Martinez na afloop. Vorig jaar debuteerde hij in 2.09,55 en werd derde in Rotter dam. Nu weer, maar in 2.08,09. „Okay, de wind in de laatste ki lometers viel tegen en ik had graag in de 2.07 gelopen. Maar zolang ik hier elk jaar sneller kan lopen..." eindhoven/kiev/anp - De beide nationale waterpoloploegen hebben zich geplaatst voor het Europees kampioenschap. De vrouwen dwongen zaterdag in Eindhoven het startbewijs af door de overwinning op Tsje chië. Het nationale zevental nam in Eindhoven tevens de eerste hor de op de lange weg naar de Olympische Spelen volgend jaar in Athene. De ploeg won in De Tongelreep ongeslagen het EK- kwalificatietoernooi. Na inschie- tertjes tegen Groot-Brittannië (20-2) en Tsjechië (16-6) bewees Oranje gisteren tegen Spanje over een vaardige ploeg te be schikken. De geslepen Spaanse vrouwen werden met 7-3 (2-1 1- 1 1-0 3-1) teruggewezen. De Spaanse verdediging con centreerde zich op Carla Quint. De 30-jarige ijzersterke midvoor van Polar Bears, topscorer in Eindhoven met 12 doelpunten, had constant drie Spaansen op haar lijf hangen. Daarvan profi teerden Danielle de Bruijn en Hanneke Kappen. Het in de Ita liaanse competitie spelende duo nam vijf van de zeven treffers voor zijn rekening. De overwin ning had groter kunnen uitval len als de ploeg van Metz een tikkeltje zorgvuldiger met de overtalsituaties (3 uit 7) was om gesprongen. De Nederlandse waren gistermiddag van vreugde. Een ta deropstanding was ge een startbewijs op I Slovenië. „We hebbe afgedwongen", jubeli coach Johan Aantjes. taal vlak hebben we kracht getoond." Oranje ontsnapte week in Kiev aan eei De EK-kwalificatierei met een verrassende tegen Frankrijk, wa team van Aantjes g( meer mocht maken, laag tegen de ongenai reldkampioen Spanje calculeerd, maar het nationale zeventa knappe reeks. Tegen (6-5) en Duitsland (8 afgelopen weekeinde stollende ontknopinf eens zijn we dus de de rest", stelde Aai slechte start heeft 1 zorgd dat we hier al finales hebben ges pi bovenop kwam ook een griepgolf. Het v maal spannend en i best twijfels gehad. M delijk konden we gen druk omgaan en daai de kwalificatie niets gen. We waren na S de beste ploeg." door Harm Vonk ROUBAix - In één klap was de hemel een hel geworden. Max van Heeswijk realiseerde het zich gisteren toen hij een uurtje na aankomst terugkeek op Parijs-Roubaix. Hij vocht tegen zijn tranen, maar ook die zege was hem niet gegund. Van Heeswijk kon zijn emoties niet meer de baas en barstte in tranen uit. De Hel van het Noorden had de lachende Limburger gebroken. En met hem zijn hoop op een podi umplaats. „Want dat had er zeker in gezeten", snotterde de 30-jarige, die op kasseienstrook 6, Le Moulin de Vertain, na een val loste uit de kop groep. Voor eventjes was Parijs-Roubaix wer kelijk een Hel geworden; Van Hees wijk was een gebroken man. Eentje met superbenen weliswaar, maar daar had 'La Reine des Classiques' (de Ko ningin onder de klassiekers) nog nooit rekening mee gehouden. De US Postal-renner had zich zo veel voorge steld van Parijs-Roubaix, hij voelde de supervorm al in de semi-klassieker Gent-Wevelgem. En nu stond hij met lege handen, een bebloede elleboog en een pijnlijke schouder. „Het liefste wil ik nu even stoppen met fietsen. Ik heb zo de balen... Tsjonge, hier doe je nou alles voor, hier heb je nou zo veel voor getraind." Zijn goede voorjaar (met een podium plek in Omloop Het Volk) leek giste ren in Parijs-Roubaix een bekroning te krijgen. Wat Museeuw niet lukte, kon Van Heeswijk wèl: in zijn eentje dicht te hij met nog zestig kilometer te gaan het gat naar de kopgroep. „Toen Jo han stopte, was het mijn beurt. Het lukte, terwijl het verschil toch ruim 45 tellen was." Samen met ploeggenoot Ekimov vormde Van Heeswijk een sterk front in de kopgroep van twaalf.Als ik niet was gevallen, had er zeker een podi umplaats ingezeten. Helemaal toen we met z'n tweeën waren, hadden we nog leuke dingen kunnen doen. Mijn benen waren super, ik had een super dag. Dit had m'n dag moeten worden. Ik had hier zó naar toegeleefd, me er zo veel van voorgesteld. En dan ge beurt dit... Blijkbaar is het mij niet ge gund." Een lekke band op de 21ste kassei enstrook, zijn tweede tot dan toe, sloopte de Limburger. „Ik reed op de zijkant van de strook en toen ik lek reed, gleed mijn voorwiel onderuit. Op dat moment zijn alle kansen weg, want je komt nooit meer terug. Het was over en uit." Ook Rabobank bleef niets bespaard. 'La Reine' had lak aan alle goede be doelingen van ploegleider Theo de Rooij en de zijnen om vier man over te houden in de finale en veegde ri goureus de vloer aan met de oranje hemden. „Welkom in de ziekenboeg", lachte Karsten Kroon zuurtjes, terwijl hij om zich heen keek in de bus. Te genover hem zat Steven de Jongh die klaagde over een pijnlijk bekken, op de bank lag Sven Nys met een zeer bovenbeen. Jan Boven werd onder de douche behandeld aan talloze schaaf- plekken en een pijnlijk bovenbeen en Kroon zelf had last van rug en longen. Matthew Hayman haalde de eind streep in Roubaix, met een openlig gende elleboog. Alleen Robert Hunter (die na afloop krampverschijnselen vertoonde), Roy Sentjens (die eerder afstapte) en Mare Wauters (vierde) bleven verschoond van tuimelpartij- en. Nys en Boven brengen morgen een bezoek aan het ziekenhuis. Het grootste deel van de gedupeerden maakte deel uit van een massale val partij al vóór de eerste kasseienstrook, bij Troisvilles. Kroon: „Daar lagen zo'n vijftig man op de grond. Iedereen zat te dringen om op de kasseien van voren te zitten. Wij zaten ook voorin, maar de eerste die viel reed op de vijf tiende stek. Ik viel zelf op mijn buik. Toen er iemand op mijn rug dacht ik dat ik kapot ging. zelfs aan een ingeklapte Ton Jan Boven hield het lang vo vond het na drie valpartijen de. „Na twee keer bleef ik df nooit afstappen, maar de d< was zo hard dat ik wel mo me slecht en zielig, heb ve lopen gaat niet en ik voel tig. Maar ja, dit hoort bij P baix; nu was het droog en maar nu wordt er gewoon gereden." Ook Hayman relativeerde „Parijs-Roubaix rijden is vensgevaarlijk, maar het Als je bang bent om van je len, moet je hier niet aan staan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18