De meester van het wachten flikt het weer Ajax maskeert problemen met zege In we zwaaien met zn allen naar De 'Als dat maar geldig is' Van Petegem schrijft na Ronde van Vlaanderen ook Parijs-Roubaix op zijn naam rbluffend reldrecord >r Radcliffe tagat wint rathon van terdam SPORT maandag 14 APRIL 2003 i/gpd - Er lijkt geen maat daan als Paula Radcliffe start van de marathon jot. Een jaar geleden de- Je de 29-jarige Britse in [met 2.18,56 waarmee ze m wereldrecord van Ca- [Ndereba miste. Een half Ier in Chicago lukte dat [7,18 alsnog. En gisteren - h Londen - kwam ze tot [bluffende aanscherping; i „Het was vandaag voor- imijn hoofd erbij te hou- jen dame kent nu al geen meer op de klassieke af- iNdereba bond gisteren |d met haar aan, maar fi- ïefst vierenhalve minuut haar. En in de rangorde [en is de Kenyaanse toch t nummer twee. Maar k lijkt te lopen in een ca- voor zichzelf, ergens tus- nelste mannen en vrou- Itandigheden waren bij- aL Er stond wat wind", 1 afloop. ,,Maar het leek de wind de hele weg in had." Aan zo'n gevoel je atleet meer dan ha- grover voorafgaande aan zoveel gedoe was ge- n de Britse hoofdstad is litie dat de vrouwen drie eerder dan de mannen Om het wereldrecord laar Londen te halen zet- ganisatie negen manne- zen in. Wereldfederatie wide in, maar stond de liet toe de vrouwen fles- ken aan te reiken of uit te houden. 3 vond het niks, dat mis, en had liever vast en aan de traditie van 1 only'. Paula Radcliffe eken geleden al op zich maken. ,,Ik geloof dat ik tonder hazen even hard vrouwenrace sensatio- lor Radcliffe's fabuleuze bij de mannen was het Ie strijd. Vijf toppers lie- ast elkaar de Mali op. rgat, Stefano Baldini, Ge- Abera, Joseph Ngole- Abdelkader El Mouaziz 10m het hardst na de 42 er. Een specialiteit die iet best beheerste. Zijn 12.07,56. Peter van Petegem leidt de kopgroep in Parijs-Roubaix. Foto: ANP/Vincent Jannink UDWS-coach fluit duel vijfde klasse door Lom an Leef mans leiden Er is geen trainer die zo vaak de schuld van een verloren partij aan de scheidsrechter geeft als Per Crispijn. Gisteren het de UDWS-coach zich van een andere kant zien. Toen de arbiter voor het duel tussen buurman LFGen Stompwijk '92 niet kwam opdagen, nam hij de fluit ter hand. Stompwijk won met 1-4. Volgens Stompwijk-trainer Wil lem Luiten deed Crispijn het perfect. Toch kan het optreden van de trainer in het zwart nog een staartje krijgen. „Als dat maar geldig is", aldus de ge schrokken Wijnand Rijsdam, scheidsrechtersbaas bij de KNVB. Het treffen in de vijfde klasse zou worden geleid door arbiter Frits Zwart. Een halfuur voor aanvang was er nog geen spoor van de scheidsrechter te beken nen. Rijsdam: „Dat klopt. Hij zou hebben afgezegd, maar daar wist ik niets van. Om even voor twee uur werd ik door LFC ge beld, maar op zo'n korte termijn kon ik geen vervanger meer re gelen. Ik heb ze wat alternatie ven aangedragen van scheids rechters uit de buurt." Omdat derdeklasser UDWS gis teren niet in actie kwam, had Crispijn zich voorgenomen om de wedstrijd van LFC te bezoe ken. „Ik zei voor de grap: 'geef hier die fluit, ik doe het wel'. En tot mijn stomme verbazing kreeg ik er een gele en een rode kaart bij en kon ik beginnen. Beide par tijen gingen akkoord, wat is het probleem?" Crispijn is net zo tevreden als Luiten over zijn prestatie. „Het ging wel lekker. Een foutje ma ken we allemaal wel eens, maar iedereen was tevreden. Alleen bij UDWS lagen ze natuurlijk in een deuk." Het verbaast Rijsdam dat de wedstrijd is doorgegaan onder leiding van Crispijn. „Hij staat niet op de officiële scheidsrech- terslijst. Het is te vroeg om een oordeel te vellen, maar ik ben bang dat die wedstrijd moet worden overgespeeld. Mis schien dat de KNVB ook denkt: blij dat het is gespeeld, niet meer over zeuren." Het treffen in de vijfde klasse eindigde in een 4-1 overwinning voor Stompwijk '92. Voor de be zoekers scoorden Martijn Droog, Tim van Rijn, Toby van Marwijk en Jeroen Ramakers. De enige LFC-treffer kwam op naam van Abdel Habti. door Ad Pertijs roubaix - Vijfjaar achtereen was Parijs-Roubaix het exclusieve do mein van de ploeg van Patrick Lefevere. Zijn blok was een be grip in de Hel van het Noorden. Dit jaar zou het niet anders zijn, voorspelden de kenners. „Van daag hebben we gezien hoe on voorspelbaar de koers is", zei Ser- vais Knaven dan ook na afloop van de droge, snelle ioie editie van Parijs-Roubaix. In de laatste 50 kilometer was de Nederlander de enige poortwachter die de burcht van Quick Step overeind moest zien te houden. Het lukte hem niet. Quick Step beet in het stof en Peter van Petegem (van Lotto-Domo) trok na de Ronde van Vlaanderen ook de tweede droomklassieker van het voorjaar naar zich toe. „Ik ben blij voor Peter. Ik per soonlijk ben tevreden met mijn zevende plaats. Maar de ploeg zal er niet tevreden mee kunnen zijn", vertelde Servais Knaven, die 36 seconden na de winnaar de wielerbaan van Roubaix bin nenreed. Kopman Johan Mu seeuw volgde pas op 4.33. De Leeuw van Vlaanderen boog het hoofd ver voor de finish van de koers waarin hij nog een keer had willen vlammen. „Het ging mis toen Johan lek reed", dacht Knaven. Dat was op meer dan zeventig kilometer voor de finish. Vandenbroucke was op dat moment al uit koers. Museeuw werd nog wel terugge reden naar de groep, maar voor aan was de hel reeds losgebar sten. Specialisten als Van Pete gem, Tafi, Vainsteins, Van Hees- wijk, Pieri en Mattan openden de koers. Knaven was als enige van zijn ploeg mee. „Lange tijd volgde de groep met Johan op kleine achterstand. Ik zat te ho pen op zijn terugkeer en onder wijl probeerde ik het tempo vooraan te drukken door steeds in het eerste of tweede wiel te kruipen. Dat kost kracht." Ach ter hem sleurde de Twent Bram Tankink op kop voor Museeuw. Samen met Cretskens en Boo- nen. Het lukte de helpers niet het gat te dichten. De Hel lag er gisteren kurkdroog bij. „Dat maakte volgens mij niet het verschil", dacht Knaven. Het was eerder de samenloop van omstandigheden geweest, die de nederlaag had ingeleid. „Vandaag waren we geen blok en zelf was ik na alle inspannin gen net niet goed genoeg meer om in de slotfase mee te sprin gen met Van Petegem en Wau- ters. Zo eerlijk moet je ook zijn." Met vier kopmannen (Mu seeuw, Knaven, Vandenbroucke en Boonen) was Quick Step aan het karwei begonnen. Lotto-Do mo gokte op één man: Van Pe tegem. Op het moment dat hij voorop zat, wisten de anderen (onder wie Van Bon) wat te doen: afstoppen. Van Petegem reed voorop in een groepje met twaalf renners, onder wie enkele rappe lieden (Vainsteins, Van Heeswijk, Nazon), maar de ploeg twijfelde geen moment. Lotto-Domo kon het spel zo ook spelen omdat voorin meren deels eenlingen reden. Nu trokken Aldag en Pieri de fi nale open. Ze vielen aan en pak ten 35 seconden voorsprong. Ekimov overbrugde de kloof al leen. Aldag loste. Op de drie ki lometer lange vier-sterren- strook van Gruson sloeg vervol gens Van Petegem zijn slag. Wauters sloeg het bruggen hoofd, via welk hij linea recta naar Pieri en Ekimov reed. De meester van het afwachten flikte het weer. „Het is mijn manier van koersen en ik vind het prachtig zo. Alleen de streep telt Ik rijd met mijn kop, mijn hele leven lang al. Als anderen dat af keuren, neem ik dat op deze manier graag voor lief." Ploeggenoot Aart Vierhouten (die voor het Bos van Wallers lek reed en daarmee was uitgescha keld) snapte de kritiek al even min. „Hij wordt afgeschilderd als een flierenfluiter, maar wei nigen trainen zo hard als hij. Geloof me,als hij echt te veel zou drinken, had hij er hier niet Op de baan maakte Van Pete gem het karwei af als een vol leerd baanrenner. „Tegenstan der vast zetten bovenin, jezelf naar beneden laten vallen, de elf er op gooien en bingo." Van Petegem is de achtste ren ner ooit die in hetzelfde jaar de Ronde van Vlaanderen en Pa rijs-Roubaix wint. De vorige was Roger de Vlaeminck in 1977. De dubbel pakken, dat was zelfs het blok van Lefevere nog niet ge lukt. door André Hoogeboom breda - Cijfermatig was er op de overwinning van Ajax niets aan te merken. Het werd 0-3 in Bre da tegen NAC en daarmee bleef de voorsprong van één punt op Feyenoord intact. Maar de cij fers verbloemden het magere spel van de landskampioen, die gaandeweg het drukke seizoen steeds meer op het tandvlees begint te lopen. In Breda wei gerde NAC de gelijkmaker te scoren, waarna de 0-2 van Andy van der Meyde het verzet defini tief brak. Niet alleen de blessurelijst baart Ronald Koeman zorgen. De trai ner moest gisteren ook consta teren dat de samenwerking tus sen Rafael van der Vaart en spits Zlatan Ibrahimovic steeds moei zamer verloopt. Dat zou kunnen komen door vermoeidheid, zo filosofeerde Koeman na afloop. Met name in het overnemen van de posities stagneert de wis selwerking. „Maar ik mis ook de scherpte en de frisheid, die zij eerder in het seizoen wel had den." Toch wees hij vooral Ibrahimo vic als schuldige aan. De Zweed se spits is de laatste tijd ernstig uit vorm en zijn optreden giste ren vormde daarop geen uitzon dering. Vooral het terugverdedi- gen, het zoeken van de vrije ruimte als Van der Vaart ook voorin verschijnt, gaat moei zaam. Maar ook Van der Vaart heeft nog niet de frisse onbe vangenheid terug waarmee hij furore heeft gemaakt op de Ne derlandse velden. Daarmee laait opnieuw de dis cussie op of hij als linkermid denvelder niet van meer waarde is voor een elftal. Het was wel licht geen toeval dat Van der Meyde de derde goal scoorde na een slim passje van Van der Vaart. Vanaf de linkerkant. In de spits bij Ajax gaat de speler na drukkelijk op zoek naar doel punten en loopt daarmee Ibra himovic vaak voor de voeten. De slijtageplekken in het jonge team bleven gisteren zonder ge volgen. Omdat NAC helemaal geen spitsen heeft. De Bredase ploeg heeft, zo zei trainer Ten Cate gisteren, 'gemaakte spit sen', die steeds voor de moei lijkste oplossing kiezen. Dat werd vooral duidelijk in de tweede helft, toen NAC een zwaar overwicht had en enkele aardige kansen kreeg. Ajax was vlak voor rust op 0-1 gekomen door een fraaie treffer van Wes ley Sneijder. Het was zijn eerste voor Ajax 1. De middenvelder stond na een comer van Van der Meyde zo vrij als een vogeltje en krulde de bal fraai in de boven hoek. Het moment was nuttig. Al in de beginfase had Ajax op voorsprong kunnen komen, maar Ibrahimovic leverde het bewijs van zijn tanende vorm. Vrij voor Babos liet de Zweed zich vallen, hopend op een strafschop. Hij had de kans om direct te scoren verspeeld. De jacht van NAC op de gelijk maker betekende dat Ajax voor in meer ruimte kreeg. Vooral Andy van der Meyde wist daar van te profiteren. Eerst werd hij gelanceerd door Sneijder, later door Van der Vaart De produc tieve bui van de vleugelaanvaller was een van de weinige plus punten aan de kant van Ajax, maar zou uiterst nuttig kunnen zijn op weg naar de finale van de competitie. NAC: Babos; Colin, Penders, Schen- ning en Gudelj; Feher; Slot (76. Diba), Schreuder en Bobson (82. Abdellaoui); Boussaboun en Engelaar. AJAX: Lobont; De Jong (17. Bergdol- mo), Yakubu, Chivu en O'Brien; Sneij der, Van der Vaart en Maxwell (60. Witschge); Pienaar, Ibrahimovic (74. Litmanen) en Van der Meyde. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die met Martin Hersman, Jan Siemerink en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de prestaties van marathonlopers Kamiel Maase en Paula Radcliffe in de herhaling. „Kamiel Maase verkeert mo menteel in de vorm van zijn leven. Er wordt veel van hem verwacht tijdens de komende Olympische Spelen, volgend jaar in Athene. Meestal moet hij zijn meerderen erkennen in lopers van het Afrikaanse con tinent, Ethio- piërs en Kenia- nen. Maar ook zij mogen maar met drie atleten per land aan de start verschij nen en het par cours in Grie kenland is voor een flink deel helling-af. Ge zien de lengte van Kamiel is dat in zijn voordeel. Giste ren ging het in Rotterdam na dertig kilometer mis. Het war me weer schijnt hem parten gespeeld te hebben. Het was een domper dat Kamiel niet aan het 'eeuwenoude' Neder lands record van Gerard Nij- boer kwam, maar bijna was hij ook nog tekort gekomen voor de limiet om naar de Spe len te mogen. Gelukkig haalde hij die tijd nog wel, al was het maar op een paar seconden. Kamiel Maase is één van de at leten die mij het gevoel geeft dat er in Athene misschien ein delijk weer een atletiekmedail- le te halen valt voor Neder land, na een paar mindere ja ren. Met jongens als Maase en Simon Vroemen ziet het er nu - één jaar voor de Spelen - goed uit. Na dit marathon- weekeinde kan ik ook niet heen om de sensationele pres tatie van Paula Radcliffe, die in Londen het wereldrecord voor vrouwen verpulverde. Radcliffe deed maar een kleine vijf minuten meer over de klassieke af stand dan Maase. Wat het nog op vallender maakt is dat ze een Euro- peaanse loopster is, en niet zoals zo vaak%en Afrikaanse. Misschien is het een rare gedachte van mij, maar ik zie in de verre toe komst nog wel gebeuren dat het verschil tussen de beste mannelijke en vrouwelijke marathonlopers nihil is. De vrouwen boeken nog zó veel progressie, terwijl het bij de he ren in secondes vooruitgaat. Ik heb erover na zitten denken, maar ik kon geen andere sport bedenken waarin de marge tussen de seksen zo gering is. Peter Blangé uit Oegstgeest is re cordinternational volleybal. Hij is vooratter van de atletencommissie van NOC'NSF en lid van de Europe se atletencommissie. tk Boys aanhang uitzinnig en van goed gedrag in Maassluis wnan Leefmans luis - Op het veld stelde bys zaterdag de titel in de bsse A veilig door de 0-4 Excelsior Maassluis. Dat lerdag niet de enige winst Mtwijkers. Wat zich voor, «1 na de wedstrijd rond- Iveld voltrok, mag ook als feiwinning worden be- Jd. Een emotioneel volks in 2500 Katwijkers zonder len onvertogen woord viel. «loog 'voor de aanvang van de ijd is het Excelsior-terrein kwit gekleurd door de be supporters van wie liot aantal in carnavaleske fagaan het feestje be- dixbroek domineert de be mode als symbool ft onoverwinnelijke dorp ibist. Als de twintig bus- f de hoofdmoot van de Bg arriveren, is het com- |n Excelsior omgetoverd Katwijkse enclave in het pWestland. Waar het <l*ld ons wacht, wint het dijke songfestival. Blauwe tinmen en oranje fakkels |en het begin van de wed- lan. tdstrijd woege goal van Jan ?is 'we worden kampioen' pele maar toepasselijke e lang wordt aangehou- 'aama is het een uur lang 'sül, het is spannend, en concurrent Hoek staat ook met 1-0 voor. Het duel kent weinig hoogtepunten en dus ook wei nig reden tot opwinding. Drie doelpunten in de slotfase veran deren alles. Rond de reservebank van Quick Boys verzamelen zich aan het einde van het treffen de reserve spelers en begeleiders. Een trio pechvogels leeft zich uit. De ge schorste basiskrachten Arie van Rijn, Derek van der Plas en Eef Schoneveld hangen boven op de dug-out en rammen uit balo righeid met hun vuisten op het plexiglas. „Natuurlijk is het ba len dat ik niet mee kan doen", zegt een vrolijke Schoneveld met een biertje in de ene hand en een sigaretje in de andere. „Maar zoals je ziet, lijd ik er niet echt onder." Als spits Remco Torken zijn pu- bliekswissel heeft gehad en zich uitbundig laat feliciteren, mel den zich twee bomen van sup porters bij hem en eisen zijn shirt op. Met: „Echt, ik mag hem niet weggeven, we moeten nog twee wedstrijden", redt hij zich uit de benarde situatie. Achter hem heeft coach Arjan van der Werf een bolknak zo groot als een keukenrol aangestoken en hij pronkt daar nadrukkelijk mee richting de aanhang; de kampioenssigaar is aangesto ken. De spelers lopen tijdens het op onthoud na de vierde treffer, als de scheidsrechter met bestuurs leden van beide clubs overlegt, in polonaise over het veld. Tij dens deze heisa probeert trainer Gert Aandewiel zich als enige nog serieus met de wedstrijd be zig te houden. Als het eindsig naal heeft geklonken, rennen honderden Katwijkers het veld paar ogen het niet droog hou den. De ontlading in beeld. Hendrik van Beelen schreeuwt het uit, met links van hem Peter Timmermans. Met pruik en bril heeft Eef Schoneveld zich vermomd. Foto: Cees van Hoogdalem op om de spelers op de schou ders te nemen. De chaos is be gonnen. De chaos De typische kampioenstaferelen met hossen en zingen volgen. Het veld wordt in beslag geno men door de menigte, maar elf talbegeleider Kees van Rijn houdt zich nog even buiten het strijdgewoel. Hij bekommert zich om een paar man die in rolstoelen langs de lijn staan en deelt de eerste tranen met hen. „Er zit een vriend van me bij die het de laatste tijd moeilijk heeft gehad. Mijn aandacht ging naar hem uit", zegt hij later. Katwijk- se gemeenschapszin in optima forma. Ook Gert Aandewiel is niet zo'n fuifnummer. „De ontlading is toch veel groter voor spelers en supporters dan voor een trainer. Zij waren nog jong toen mijn lichting kampioen werd, nu ma ken ze het zelf mee. Ik laat ze." Terwijl de spelers worden be dolven onder felicitaties, high fi ves en omhelzingen is er nog een betrokkene die zich aan het massale feestgedruis onttrekt; Bert Verdoes, de man die al ja ren de aanstaande tegenstan ders van Quick Boys analyseert. „Natuurlijk is dit top voor de club. Feesten? Man, ik kom net terug van AS WH. Die moest ik als mogelijke tegenstander in de race om de amateurtitel toch aan het werk hebben gezien." Als de spelers een halfuur later eindelijk de beslotenheid van de kleedkamer kunnen opzoeken, wuiven honderden fans hen uit. „En we zwaaien met z'n allen naar De Krom", is de tekst waar mee rivaal Katwijk het kan doen. Toevallig loopt Arie van Rijn, de enige speler met een Katwijk verleden, bij het betreden van het spelerstunneltje zijn vader en moeder tegemoet. Hun ou derlijke trots ontlaadt zich in een innige knuffel waarbij drie De kleedkamer Van Rijn is al snel van de emo ties bekomen. Daar heeft ver zorger Hans Ultee wat langer voor nodig en Torken troost hem in een hoekje. Het is tijd voor de onvermijdelijke lol van het gekleed onder de douche zetten van trainers, begeleiders, bestuursleden en anderen die zich in de buurt wagen. Oud spelers als Alphenaar René van Meggelen en de Hagenaars Pa trick Petrici en Marnix van der Gun komen weifelend felicite ren. Het zijn drie van de vele 'buitenlanders' uit de recente, magere jaren van Quick Boys waarop binnen de club nogal eens kritiek is geuit. Toch wordt hun aanwezigheid zeer op prijs gesteld. Kees van Dijk: „Fantas tisch van die gasten om hier te komen. Dit zegt toch wat over de binding die ook voormalige spelers nog met de club voelen." De supportersbussen staan op het punt te vertrekken in de richting van het gemeentehuis voor de beruchte balkonscène en daarmee keert de rust weer. Een enkele fan blijft achter, zijn blauwwitte gezichtsverf is uitge lopen, zijn broek hangt op half zeven en zijn lichaamstaal ver raadt dat hij de festiviteiten al leen mét moeite tot diep in de avond gaat volhouden Het is de 19-jarige Rein Nijgh, speler van het zestiende. „Niets mooier dan dit op mijn leeftijd mee te maken", stamelt hij. „Een kam pioenschap én oud genoeg zijn om het te beseffen en te ont houden voor later. Ik ben geluk- kig."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17