toelaatbaar in W4-gebied LEIDEN REGIO hurchil of toch Churchill, dat is de vraag Dansschool Leiderdorp wordt apostolische kerk L Kommer, kwel en samba tijdens voorleesftnale LaWïüli net Oorzaak brand in Meijendel nog onduidelijk R3 :f bewoners iraak bij illolaan' Stil asfalt noodzaak roken been lanrijding HOTEN - Een 19-jarige uit Voorschoten heeft ag haar been gebroken aanrijding op de Rouw- an. Volgens de politie de vrouw plotseling de -1 tijdens een spel met en. Een 24-jarige auto- st zag haar te laat en kon eer stoppen. De vrouw is bracht naar het Rijnland r huis in Leiderdorp. «Je prestaties lansgroepen maandag 14 april 2003 Wassenaarse Fay Lagerveld derde van Zuid-Holland V 3 jvvouDE - De zeven jazz- toepen van gymnastiek-, n turnvereniging Meer- 1 Zoeterwoude hebben ig tijdens de voorrondes Nederlandse Kampi- appen jazz dans in De ede prestatie geleverd, jep (D-categorie tot en gen jaar) kreeg een gou- k. Drie groepen (B tot en jaar, A tot en met 16 jaar i jaar en ouder) horen in ze 14 juni in Nieuwegein strijden in de finale. eest - Mensen die in de van de Apollolaan in eest wonen, moeten de crijgen om van meet af i praten over de groot se nieuwbouw in hun )at vinden CDA en Pro- f Oegstgeest. Zij hebben ïouder Steens en Meester dat zij zo snel mogelijk n nkbordgroep in het leven i roepen. oject Apollolaan is een 1 iperatie die uit verschei- uzzelstukjes bestaat. Het ds Lyceum Oegstgeest, 1 intrum La France en Dt ïtrum Rustenborch gaan 10 den. Ook speelt de ge- met de gedachte een 0i i sporthal te bouwen. IS< it allemaal in elkaar moet !0 is nu nog onduidelijk. 'n invulling van de plannen 01 le komende tijd gewerkt, s fractievoorzitter De Kok t CDA is nu het moment "Irgers te laten meedenken aten over de plannen. De ssieven steunen hem Maar burgemeester en (ïders lopen nog niet voor een klankbordgroep Apollolaan. Ier Meester zegt, dat zij iet de direct betrokken aan tafel wil zitten en een later stadium met lenden. Steens voegt toe dat de tijd dringt overleg met een klank iep de boel kan vertra- Kok vindt dat geen goed pt „Straks zijn de plan tijd, maar regent het be- hriften. Hoeveel vertra- rert dat niet op?" door Coen Polack leiden - Een meisje dat door haar moeder afgeranseld wordt met de slang van de stofzuiger. Een jongen die door zijn vader geslagen en achtergesteld wordt omdat hij niet wil sporten maar liever films maakt. Een jongen die zo gepest wordt in de Idas dat hij zich verdrinkt in een meertje. Als je niet erg ingevoerd bent in de hedendaagse kinder literatuur zou je na de provinci ale finale van de Nationale Voorleeswedstrijd denken, dat het één en al kommer en kwel is wat basisscholieren vandaag de dag in hun boeken lezen. Negen meisjes en één jongen streden zaterdagmiddag in het Leidse Volkshuis om de titel 'voorlees- kampioen' van Zuid-Holland. Ondanks de zware kost die voorgelezen wordt, is de finale een vrolijk feest Dat komt voor al doordat de presentatie in handen is van de twee zangers van de muziekgroep Samba Sa lad, die Nederlandstalige liedjes over swingende ritmes uit La- tijns-Amenka zingen. Ze openen de wedstrijd met een liedje geti teld 'In je hoofd', een ode aan de fantasie. Volgens Samba Sa lad kan in je hoofd alles wat je maar wilt waar worden; van spelen met een monster tot knuffelen met een tijger. Voor de voorlezers is een me tershoge stoel met kleurige, ster vormige kussens neergezet en ze worden door Samba Salad door een zonnig melodietje be geleid terwijl ze met een ladder tje op de hoge stoel klimmen. Zodra het woord aan de voorle zers is, blijkt dat ze weinig bood schap hebben aan zonnige mu ziek en grenzeloze fantasie. De gekozen passages zijn vaak ui terst gewelddadig, hard-realis- tisch en laten weinig aan de fan tasie van de jonge lezertjes over. Grootste 'boosdoener' is abso luut schrijfster Carry Slee. Vijf van de tien finalisten klimmen op de stoel met een boek van haar hand onder hun arm. Het oeuvre van Slee bestaat uit boe ken met titels als 'Spijt', 'Kap pen' en 'Pijnstillers' en de hoofdpersonen hebben het zon der uitzondering 'niet zo fijn thuis'. Ook voorleeswedstrijd-fa- voriet 'Blauwe Plekken' van An ke de Vries is uit de kast ge haald. Rosanne van Smoorenburg van basisschool De Kleine Wereld uit Leimuiden bijt het spits af. Ze zet meteen de toon van de middag met een fragment uit Carry Slee's 'Razend'. Later leest ook Ilse Kalisvaart uit Hazers- woude-Dorp uit het werk van Slee. Meteen valt op waarom de boeken vol ellende het goed doen in de voorleeswedstrijd. In de scènes zit veel dreiging, geru zie en geschreeuw. Als voorlezer kun je daar flink scoren door veel emotie en intonatiever- schillen in de ruzies te leggen. Sommige ouders luisteren ge roerd naar de schrijnende ver halen, anderen lachen een beet je als een boer met kiespijn om de ellende die zich maar blijft opstapelen. Maar vinden de kin deren al dat geweld nu echt leuk? Willen niet liever boeken vol fantasie? Voorlezer Rosanne: „Je kunt in ruziescènes heel veel verandering in je stem leggen. Daardoor wordt wat je voorleest spannender." Rosanne leest thuis eigenlijk van alles. „Maar in de boeken van Carry Slee zit ten veel verschillende dingen. Ik vind ze spannend omdat ze echt gebeurd kunnen zijn, en dat vind ik vaak gewoon leuker dan fantasie." Na een lang juryberaad, waarin volgens de jury ook bijna ruzie was uitgebroken, worden de winnaars bekend gemaakt. An- nelou Izeren uit Pijnacker mag zich Voorleeskampioen 2003 noemen. Annelou: „Of ik het verwacht had? Wat denk jij nou? Mijn fans hadden meer vertrou wen in me dan ik zelf. Ik vond het echt heel eng. De andere voorlezers waren ook heel erg goed." Annelou gaat naar de landelijke finale in het Utrechtse Vredenburg. Amy van der Stig- gel van basisschool De Contra bas uit Capelle aan den IJssel werd tweede. Rosanne van Smoorenburg uit Leimuiden: Je kunt in ruziescènes heel veel verandering in je stem leg gen. Daardoor wordt watje voorleest spannender." Foto: Henk Bouwman Fay Lagerveld van de Nuts- school in Wassenaar gaat met de derde prijs naar huis. De jury vond dat zij goeie spanning leg de in haar voorlezen van een fragment uit 'Ik ben veel liever zoals wij' van Nynke Klompma ker. Verder was de jury erg te spreken over haar prettige stem. „Ik was erg zenuwachtig", zegt Fay. „Ik heb tijdens de voorron des natuurlijk ook al een paar keer voor publiek gelezen, maar nu was de zaal veel groter en waren er veel meer mensen." door Janneke Dijke leiderdorp - Als de doorgaande wegen in het W4-gebied in Lei derdorp worden bedekt met een laag zeer stil asfalt, is de herrie nét toelaatbaar. Dat blijkt uit be rekeningen die het bureau Goudappel Coffeng in opdracht van de gemeente Leiderdorp maakte. Rond de Brede School die de gemeente aan de Ericalaan wil bouwen blijft het echter la- waaiiger dan toegestaan. Goudappel Coffeng heeft in de berekeningen rekening gehou den met een foutmarge en een ontheffing die de provincie mag verlenen. Doet het bureau dat niet, dan is het te rumoerig in de wijken rond rijksweg A4. De be rekeningen voor het gebied rond de snelweg zijn nodig van wege het W4-plan, het verdiept aanleggen van de rijksweg. Rondom de snelweg komen huizen, bedrijven en wegen. De Brede School, die de Kastan- jelaanschool vervangt, moet meer lawaai trotseren dan toe gestaan, omdat er geen stil asfalt kan worden aangelegd. De school komt vlak bij een roton de waarvoor deze asfaltsoort niet geschikt is. Leiderdorp wil ontheffing bij de provincie aan vragen voor de overschrijding. Bij de wijk Holtlant blijft het la waai wel binnen de grenzen, maar neemt het met meer dan anderhalve decibel toe, een merkbaar verschil. Ouders van leerlingen van de Kastanjelaan- school en bewoners van Holt lant uitten gistermiddag na het verschijnen van het geluidsrap port kritiek. Volgens hen hou den de onderzoekers er geen re kening mee dat er bedrijfsbe- bouwing komt langs de A4. „Tij dens de bouw ontstaat er ver keersoverlast, en daarna komt er verkeer bij van mensen die er gaan werken. Daar zijn deze cij fers niet op gebaseerd", stelt Ka rin Laurens namens de ouders. Ook missen de Leiderdorpers samenhang met andere plan nen, zoals het plaatselijke ver keersplan (IWP) en het lucht kwaliteitsrapport van TNO, dat op zijn vroegst woensdag ver schijnt. Holtlantbewoonster Ita van den Enden: „Molkenboer zegt steeds dat hij niet met Holt lant praat over het IWP zolang het TNO-onderzoek er niet is. Nu gaat hij dinsdag wel met raadsleden praten, een dag voor het TNO-rapport verschijnt." Een ander punt van kritiek is dat het lawaai van de A4 niet bij het onderzoek is betrokken. „Als je ergens staat hoor je van ver schillende kanten lawaai, maar in het rapport staat het lawaai per richting. Dat blijft daardoor net onder de norm." Tenslotte hadden de bewoners liever ech te metingen gehad, dan compu terberekeningen. Wethouder Molkenboer is tevre den dat het rapport aantoont dat het mogelijk is binnen de norm te komen. De A4 blijft bui ten beschouwing omdat de ver diepte snelweg geen lawaai ver oorzaakt, zegt hij. De wethouder benadrukt dat Goudappel Cof feng voor de berekeningen is uitgegaan van een worst case- scenario. In plaats van de 4.200 voertuigen die ieder etmaal over de Achthovenerweg rijden, gaan zij uit van 8.800 voertuigen. Het kan dus alleen maar meevallen, stelt Molkenboer. Op 24 april is er een informatieavond over de rapporten. vervolg van voorpagina wassenaar - Hoe de brand in Meijendel is ontstaan, is voor alsnog onduidelijk. Brandweer- voorlichter Marcel Koene: „Ik weet dat de duinen op dit mo ment heel erg droog zijn. Het zou zelfs kunnen zijn dat de brand gewoon door de zon is ontstaan." Ook al is het gebied niet voor bezoekers toegankelijk; Koene sluit niet uit dat mensen de oor zaak van het vuur zijn geweest. „Wandelaars die echt willen, weten altijd wel een gaatje in het hek te vinden, of ze klimmen er overheen om een bijzonder stukje natuur te zien." Volgens Koene is het in ieder geval aan de grote hoeveelheid wande laars en fietsers te danken dat de brand zo snel gesignaleerd is. Bij het blussen had de brand weer problemen om bij de vuur haarden te komen. Koene: „De paden in Meijendel zijn niet al lemaal verhard, dus is het lastig om overal te komen en ook om de weg te vinden. Je hebt gidsen nodig. Medewerkers van Duin waterbedrijf Zuid-Holland heb ben ons prima geholpen." Volgens woordvoerder Marijke Poppelier van Duinwaterbedrijf Zuid-Holland is de brand ingrij pend. „We hebben ieder jaar duinbrandjes", zegt Poppelier. „Maar ze zijn nooit zo groot als deze. De schade is moeilijk in geld uit te drukken. Het gaat vooral om flora en fauna. Dit stukje duin was een chuilplaats voor reeën. Het duurt zeker twee jaar voordat de natuur de schade weer enigszins hersteld heeft." Dansschool Ka- rel van der Lin den begint binnenkort een tweede leven als Nieuw- Apostolische Kerk. Montagefoto irijkt het wapen van Lei- loven het bord in de mid- erm van de Churchilllaan logte van de Jacob van lenlaan. De dienst Bou- en Wonen meldt op het verk dat er wordt gewerkt e verbetering van de ver veiligheid van de Churchi De directie van de werk lieden wordt gevoerd door igenieursbedrijfvan de ge- ïte Leiden. Eenzelfde bord aan de andere kant van de chilllaan bij de kruising le Haagweg. Wie goed de borden kijkt, ziet dat chilllaan is geschreven met iel L. Waarschijnlijk heb- :ebij Bouwen en Wonen verstand van bouwen dan geschiedenis. We zullen het geheugen van de ambtenaren even opfrissen. Wmston Leonard Spencer Churchill (1874-1965) werd op 10 mei 1940 hoofd van de En gelse coalitieregering en hij loodste het land door de don kere jaren van de Tweede We reldoorlog. Beroemd zijn Chur chill's woorden gericht aan het Engelse volk: 'Ik heb niets an ders te bieden dan bloed, zweet en tranen.' Churchill was een groot staatsman en dat vond men ook in Leiden. Tijdens zijn bezoek aan de Sleutelstad op 10 mei 1946, ruim een jaar na de bevrijding, maakte hij een rondrit door de stad in een open wagen. 'Voor geen buitenlander is ooit zoo grootsche ontvangsten eerbe- Een van de borden met een gebrek aan de Churchilllaan. Foto: Hielco Kuipers I Ml «1X74 yfl De Blauwe Steen, die ai 700 (aar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 toon door de Sleutelstad bereid als bij de plechtigheden van de zen middag, zo viel in het Leidsch Dagblad te lezen. Maar déze buitenlander was dan ook geen vreemdeling. Door hagen van'onstuimig eerbetoon reed de bevrijder van Europa, van Nederland, van Leiden, als vader van ons herboren volk, naar de zetel van de Leidsche Academie, die hem eerde met Iwar hoogste waardigheid, daartoe gerechtigd omdat zijzel- ve door haar karaktervolle hou ding der afgelopen jaren zich waardig had getoond, om dezen ontembaren strijder voor vrij heid en recht te huldigen. Zijn traditioneele sigaar en telken- malen herhaalde karakteristieke V-teeken, lieten er geen twijfel aan, dat dit de man was, die ons in de donkerste uren onzer ons verzet'. Churchill bezoekt niet alleen het Academiegebouw waar hij een eredoctoraat krijgt, maar doet ook nog het stadhuis en studentensociëteit Minerva aan. Daar worden de borrrelen- de studenten nog dagelijks aan zijn bezoek herinnerd. Toen Churchill de grote zaal van de studentensociëteit aan de Bree straat betrad, sprak hij de woor den: Ifeel tremendous forces in this room. Dat deze grote man zoiets Over hun vereniging zei, streelde de studentenego's in hoge mate. En dus lieten ze de ze uitspraak van Churchill ver eeuwigen op een van de socië teitsmuren. Naar deze staatsman is dus een van de drukste en belangrijkste verkeersaders van Leiden ge noemd. Jammer dat we, bijna 67 jaar na zijn bezoek aan deze stad, de naam van de naar hem vernoemde straat niet eens meer correct kunnen schrijven op een bord langs de openbare weg. Eric-Jan Berendsen door Ruud Sep leiderdorp - Dansschool Karei van der Linden aan de Prinsen hof in Leiderdorp is verkocht aan de Nieuw-Apostolische Kerk. Op 24 mei houdt de dans school een slotfeest, een week later krijgt de kerk de sleutel en begint de interne verbouwing. Een paar maanden later kan de Nieuw-Apostolische gemeente verhuizen van haar huidige kerkgebouw aan de Hoge Rijn dijk in Leiden naar het nieuwe Leiderdorpse onderkomen. De verkoop wordt is vooral een gevolg van het feit, dat Karei en Corien van der Linden met de vut gaan. „We hebben jarenlang heel hard gewerkt: weken van tachtig tot honderd uur. Ik wilde altijd tot mijn 57ste of 58ste werken. Volgende week word ik 56. Ja, het is iets eerder gewor den." Verkoop van de dansschool aan een andere dansschoolhouder bleek geen optie. Van der Lin den: „Eén dansschoolhouder uit de regio wilde huren, maar dat was voor ons niet interessant." Het gebrek aan belangstelling weerspiegelt de magere jaren waarin de dansscholen in te recht zijn gekomen. „De jeugd komt sinds drie jaar helemaal niet meer in de dansschool. Dat is bij iedereen, hoor. De grootste groep bezoekers is tegenwoor dig rond de vijftig." Sinds de dansschoolhouders hun gebouw begin vorig jaar stilletjes in de verkoop deden, is er vooral veel gepraat met de ge meente Leiderdorp. Met het oog op alle ontwikkelingen in de omgeving van de Engelendaal, waaronder de sloop van de Mu- zenhof. Het idee was om de zaal tijdens de periode van sloop voor allerlei activiteiten te ge bruiken. Na die tijd zou het pand gesloopt kunnen worden om plaats te maken voor appar tementen. Maar hoewel de ge meente keer op keer verzekerde dat ze het gebouw heel graag wilde hebben, kwamen ze niet tot zaken. „Nadat we een jaar gepraat hadden en ze in februari van dit jaar opnieuw een dead line hadden laten lopen, heb ik de makelaar opdracht gegeven om te gaan praten met de kerk. Toen waren we er met een maand uit", vertelt de dans schoolhouder. De Nieuw-Apostolische Kerk had vorig jaar april al van zijn belangstelling voor de dans school blijk gegeven. „We zitten in Leiden in een pand uit 1893 dat op de monumentenlijst staat", vertelt voorganger Boet Slothouwer. „Het onderhoud werd erg duur. Daarom kwam de kerideiding in Amersfoort een paar jaar geleden met het idee om een stuk grond te ko pen en een nieuw gebouw neer te zetten. Maar in Leiden is to taal geen bouwgrond te koop. Alleen in Voorschoten was iets, maar de wethouder wilde daar geen grond verkopen aan een Leidse kerk." Toen Van der Linden de onder handelingen met de gemeente Leiderdorp staakte, was de deal met de kerk snel gesloten. Van der Linden: „Waar in de regio vind je zo'n ruimte op zo'n loca tie" Slothouwer: „Ja, het is uniek. Ik vind het schitterend mooi hier." De dansschool kwam voor de kerk als een ge schenk uit de hemel, ook omdat relatief veel gemeenteleden uit Leiderdorp komen. Met een vrij bescheiden interne verbouwing is het gebouw heel goed ge schikt te maken voor de kerk. De grote danszaal wordt opge deeld in een hal, een zondag school, een kinderkamer en de eigenlijke kerkruimte. Hoewel Slothouwer nog niet de buurt in is geweest om zichzelf voor te stellen ('Dat doe ik wel tegen de tijd dat we het gebouw als kerk gaan openen') is het nieuws inmiddels wel tot de bu ren doorgedrongen. „Er is neu traal op gereageerd", vertelt Van der Linden. „Ach, het wordt in ieder geval een stuk rustiger voor de buurt." De Nieuw- Apostolische Kerk heeft alleen op woensdagavond en zondag morgen een dienst en trekt dan zo'n zeventig vaste bezoekers. (advertentie) KUNSTSTOF 'Wv I KOZIJNEN MET mimcand VKGKEURMERKÏ KOZIJNEN ■"J'.MIJII.IU.M'I.UII.IJJ.IM ITOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF RELIËF KOZIJNEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11