REGIO Nederland maakt zich op voor 'nieuwe' ra; Het leven is mooi op Palmzondag Brand is nooit leuk, maar 77?°" duingebied herstelt zich snel' struiken Alphens bedrijf vindt het weer eens tijd voor de jojo noem maar op. En na- NAVRAAG leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres^ Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem MAANDAG 14 Al OORLOGSDAGBOEK Het natuur- en waterwingebied Meijendel in Wassenaar is 4,5 hecta- 0 armer. Door de aanhoudende droogte had het vuur er gistermiddag vrij spel. Ook op tal van andere plekken in Nederland brak het afgelopen weekeinde brand uit. Even navraag doen bij PETER VAN DEURSEN, al dertig in dienst bij Staatsbosbeheer. UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, vrijdag 14 april LEIDEN/OEGSTCEEST - Het tolhek op Haarlemmertrekvaart: fietsers en auto's samen op de weg. Binnenkort mogen hier in de ochtend en avondspits alleen nog maar (brom)fietsers rijden. Tijdstippen waarbinnen door scholieren per fiets het meest gebruik gemaakt wordt van deze smalle weg. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Enig idee hoe het gisteren is misgegaan met het stuk van 4,5 hectare met bomen en struiken in Wassenaar? „Ik ben er niet bij geweest, want het terrein is niet van ons. Boven dien had ik een dag vrij. Ik heb de brand wel op televisie gezien. Zo'n brand is nooit leuk, maar voor het duingebied is het geen ramp. Dat herstelt zich in een maand of anderhalf. Bomen en struiken daarentegen ben je wel kwijt." Hebt u nog aanbevelingen i>oor het nietsvermoedende publiek? „Het is een open deur, maar de mensen moeten, zeker in droge tij den, niet roken in de duinen. Eén si garetje kan al fataal zijn. Op drukke dagen zoals gisteren is er relatief weinig toezicht. Vroeger plaatsten we nog wel eens waarschuwingsbor den als er brandgevaar dreigde. Maar dat doen we niet meer, omdat dat pyromanen zou kunnen aan moedigen om straffeloos brand te stichten. Wel gaan we acht keer per jaar met papierprikkers het duinge bied in. Hoe schoner het terrein is, hoe minder kans op brand. Want zelfs een stukje glas kan onder in vloed van de zon brand veroorzaken als de omgeving kurkdroog is." Moeten we in Nederland bang zijn voor 'Australische toestanden'? „O nee, hier is alles veel kleinschaliger. De brandweer is gauw ter plekke en ook Staatsbosbeheer is paraat. Wij hebben op diverse plaatsen vuurzwepen klaarliggen, waarmee je beginnende bran den kunt uitslaan. Wist je trouwens dat dat ook het geval is bij ho tel Duinoord? Daar stuurt de eigenaar de kelners en de rest van het personeel met vuurzwepen naar buiten om het vuur te lijf te gaan. Voor hen neem ik mijn petje af." Stel dat u weerman was, welke voorspelling zou u dan graag doen voor morgen? „Ik houd ook wel van mooi weer, maar ik zou toch een zwoel buitje aankondigen. Alles moet groen worden, dan is er ook min der brandgevaar." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning ANNO 1903, Dinsdag 14 April LEIDEN - Aan het plan tot oprichting van het gemeentelijk slacht huis is heel wat strijd voorafgegaan. Op verre niet allen waren met de ze nieuwigheid ingenomen en zagen er het heil, laat staan de nood zakelijkheid van in. Toch is het tot de oprichting gekomen en wie thans eens den Maresingel langs wandelt, merkt reeds, dat het Slachthuis voor het gebruik gereed is. Men krijgt door een oppervlak- kigen kijk van den Singel niet dien grootschen indruk van de verschil lende gebouwen, als wanneer men het inwendige, de inrichting van het gansche bedrijf aan de hand van een deskundige waarneemt. Alle slachthuizen zijn niet gelijk. In hoofdzaak vinden twee typen in de practijk hun toepassing, het kamersysteem en het halsysteem. Het halsysteem wordt thans bijna uitsluitend en is ook in Leiden, waar men terecht profijt heeft getrokken van de nieuwste vindingen op dit gebied, toegepast. Doordat het gelegenheid geeft het geheel gemakkelijk te overzien, is de controle er minder moeilijk, de reini ging sneller, en gaat het transport vlugger. Hierbij komt nog dat, doordat de slagers en hun gezellen naast elkaar en voor elkaar zicht baar werken, er een zekere naijver tusschen hen ontstaat, waar de behandeling en daardoor de qualiteit van het vleesch bij wint. Lee Eure (30) studeert interna tionale betrekkingen aan de Webster University in Leiden. Hij komt uit Florida. In de vori ge Golfoorlog was hij soldaat in het Amerikaanse leger. „Er zijn nog steeds geen che mische wapens gevonden en de olievelden 'overleven' de oorlog tot nu toe ongeschon den. De oliestroom zal snel op gang komen en de VS zul len de wereldeconomie weer op gang helpen door de transportkosten te verlagen. Intussen vind ik niet dat Amerikaanse soldaten de standbeelden van Saddam moeten neerhalen. Dit is geen oorlog tegen politieke of culturele symbolen. Laat de Irakezen dat zelf maar doen. Ik vind ook dat het gevaarlijk is voor de VS om sommige plaatselijke groepen meer te steunen dan andere. Dat zul len ze nog betreuren in de toekomst, zoalp in het verle den wel vaker het geval was. Het aantal burgerdoden is in middels enorm hoog en er wordt ook al gesproken over oorlogsmisdaden. Ameri kaanse soldaten hebben een gebrek aan discipline ge toond met het uitkiezen van hun doelen. De beschieting van ongewapende journalis ten in het Palestine-hotel is mogelijk zo'n misdaad. Verder is lang niet alles zoals het door CNN wordt ge toond. Niet overal in Irak is steun voor de Amerikanen en Saddam is nergens te vinden. Wel ligt de regering van het land in puin. Maar een opge legde machtswisseling heeft geen rechtsgeldigheid, al wordt dat nu wel heel erg snel vergeten. De Verenigde Staten worden bovendien slordig. Er wordt op grote schaal geplunderd in Irak. Het leger moet daar snel controle over krijgen. Plunderaars moeten meteen worden gestraft. De hebzuchtige en arrogante Bush-regering moet ook toe staan dat andere landen meehelpen aan de wederop bouw van Irak. En wie geeft Amerika het recht om te be palen welke politieke kop stukken moeten worden ge ëlimineerd? Ik vraag me ook af hoe het kan dat de VS falen in hun pogingen om humanitaire hulp te verlenen, terwijl ze wel in staat zijn om een grootscheepse militaire cam pagne te voeren. Het leger faalt net zo hard bij het be schermen van de historische waarden van Irak. Dat gebrek aan respect voor het cidturele erfgoed heeft al geleid tot het plunderen van musea. Ik heb pas nog met mijn zus ter in Amerika gesproken. Zij vertelde me dat de Ameri kaanse media niet meedelen hoeveel burgerdoden er in Irak zijn gevallen. Niet dat dat het Amerikaanse volk zou in teresseren. De meeste men sen denken dat er al chemi sche en biologische wapens zijn gevonden en vinden dat veel belangrijker. De regering Bush kondigt wel aan dat er massavernietigingswapens zouden zijn gevonden, maar maakt niet bekend dat tests vervolgens aantonen dat het om onschuldiger stoffen gaat. Hoeveel Amerikanen die deze oorlog steunen, zouden af weten van de genocide die momenteel aan de gang is in Congo of van de humanitaire ramp in Zimbabwe? De rege ring heeft ze niet verteld dat ze dat erg moeten vinden, dus maalt niemand er om. Zou er ooit een moment ko men dat het Amerikaanse pu bliek voor zichzelf kan den ken, in plaats van zich als door de overheid geïnstru eerde robots te gedragen? Godzijdank zijn er volgend jaar verkiezingen. Het is toch beschamend dat de VS (de regering, het Congres en de kiezers) zoveel geld willen spenderen aan oorlog, terwijl veertig procent van het Ame rikaanse volk niet eens verze kerd is?" Lee Eure Heeft u het ooit erger meegemaakt? „Helaas wel. Ik loop al een tijdje mee en kan me nog herinneren dat ik eens verbrande eenden op hun nest aantrof. Dat zijn akelige beelden." preek recensie Jos van Duinen Ds. P. van Ankeren, kerkdienst voor mensen met een verstandelijke handicap. Dorpskerk, Hoofdstaat 19, Leiderdorp. Zondag. 15 00 uur „We zijn er bijna, maar nog niet", roept de dominee. De kerkgangers, opgewonden, enthousiast en vol ver wachting: „Helemaal!" Dan weer de dominee: „En weten jullie waar we nog niet helemaal zijn?" De kerk, nog enthousiaster: „Pasen!" De dominee: „En wat is dat precies, Pasen, weten jullie dat?" Het blijft stil in de kerk, een meisje uit het kinderkoor valt hem bij. „Dat is dat Jezus weer is op gestaan." „Klopt", zegt de dominee, „en dat is volgende week. Dat is bijna. Vandaag is het Palmzondag." Voorzien van ge baren en eenvoudige taal verhaalt dominee van Ankeren aan een kerk vol verstandelijk gehandicapten wat Pasen is. „Jezus doet onderweg aller lei wonderen. Lazarus wordt door Je zus weer levend gemaakt. Hij was eerst ziek, doodgegaan, en heel veel mensen hebben dat gezien. Zo wordt Jezus een echte 'Idol'. Kennen jullie dat? Ze vinden Hem zo goed dat Hij de koning moet worden, en dat ze met palmtakken naar Hem gaan zwaaien." Van Ankeren pakt vervolgens drie vlaggen, de Zweedse, de Noorse en de Deense, en zwaait er als een beze tene mee rond. „Wij hebben hier geen palmbomen met palmtakken, en deze vlaggen had ik toevallig thuis liggen. Staat wel leuk, hè? Zo zag het er ongeveer uit. Maar er zijn ook mensen die Jezus vervelend vinden, die Hem een kopje kleiner willen ma ken. Die zorgen er voor dat Hij ge vangen wordt genomen, en sterft aan het kruis. Maar met Pasen staat Jezus weer op. De dood heeft niet het laat ste woord. Voor Hem niet, en voor ons niet. En om dat te onthouden - want ze vonden het vroeger ook al moeilijk - hebben ze een soort ge heugensteun gemaakt: Pasen." De Dominee tovert een palmpasen- stok met broodhaan, zuurstokken, mandarijnen en andere lekkernijen omhoog. De kerk lacht. Als het kin derkoor gaat zingen, lopen enkel ge handicapten richting koor en gaan dirigeren, meedeinen, meezingen. Op de kerkbanken spelen dergelijke taferelen zich af. Er wordt geschud, geklapt, gelachen en gezongen. Van Ankeren brengt de onvoorspelbare dienst vanmiddag op een even in drukwekkende als integere manier. Hij loopt door de kerk en vraagt of er nog mensen zijn die ergens voor wil len bidden. Alles, van de dieren tot Irak, wordt even serieus genomen door de dominee, en krijgt aandacht. Lientje vertelt hem over een overle den familielid. Van Ankeren bidt tot God: „Soms worden mensen geboren en dan zijn we blij. Maar soms gaan ze dood en dat is best heel moeilijk. Daarom vragen we U of U met de overleden familie van Lientje wil zijn." De bijbel is als een cadeau ingepakt, en mag door iemand worden uitge pakt. Als Van Ankeren vraagt wie het cadeau vandaag wil uitpakken, rea geert de halve kerk. Kelvin is de ge lukkige. De dominee loopt naar hem toe, en helpt hem met uitpakken. Kelvin is trots, zo trots dat hij moeite heeft het boek weer af te st j Ankeren loopt met de bijt naar het altaar. „Lieve God, [j vandaag weer lezen uit Uv Ij len." Het geluk straalt van de i delijk gehandicapten af. Ze hier duidelijk naar toegeleefi tepunt van de dienst is de r( Terwijl de organist boven in zijn best doet, lopen de kei in optocht door de kerk. 'Kijk eens om je heen'. Ha vals, maar vooral uit volle en te borst. De wandelaars zijn voorzien tamboerijn, sambabal, of a luidsvoorwerp. De dominf voorop, en trekt als een lol de muzikale verstandelijk capten achter zich aan. De de zittende achterblijvers a ze optreden voor een groot En: „We hebben allemaal zijn allemaal raar, en toch 1 broertjes en zusjes van el) toch houden we van elkaar.' lied is afgelopen vult een scheurend applaus de kerk. 1 het leven mooi. Nederland weet het nog niet, maar binnen een paar maanden wordt de jeugd gegrepen door een nieuwe rage. Zij gaat massaal jojoën. Vorig jaar bedacht de in Alphen gevestigde groothan del in speelgoedartikelen Canenco dat het weer eens tijd wordt voor de jojo. „Iedereen heeft het vroeger wel eens gedaan. Een keer in de zes jaar keert het als rage terug", weet inkoper Martijn Kuenen. Vanaf vandaag laten wereldkampioenen uit Zuid-Amerika tien weken lang in heel het land zien waartoe kunstenaars met een jojo in staat zijn. Zij verzorgen op uitnodiging van Canenco demonstraties op plaatsen waar de jeugd sa mendromt. Kinderen mogen zelf meedoen aan de demonstraties en trucs als walk the dog, spinner en loop-the-loops uitproberen. En ze mogen ook deelnemen aan wedstrijden, die dan weer yo-yo-wedstrijden heten. In septem ber vindt de landelijke yo-yo-finale plaats. Jojo of yo-yo? Kuenen zelf heeft zich er niet zo erg in verdiept. Zeker is dat het oorspronkelijke spel met de twee houten schijven en een touwtje vernoemd is naar de Franse variant. Hoe wel afbeel dingen van de jojo al uit de oude Griekse tijd stammen, is de naam afge leid van het 'joujou de Normandie'. Zoals de schrijver Multatuli al eens te berde bracht, en ook het woordenboek van Van Dale aangeeft. Maar als de wereldtitelstrijd om de hoek komt kijken, praten we ineens over yo-yo. „En daar om brengen wij het spel ook als yo-yo op de markt. Wij willen de jeugd ook laten zien wat je allemaal met een jojo kunt doen. Het lijkt al weer een eeuwigheid geleden, maar iedereen heeft het vroeger wel eens gedaan. Nu ligt het accent op het showelement. Daarom laten we iedereen ook zien wat je er al- lemaal mee kunt. Dat doen we op scholen, in pretpar ken, op boulevards, tuurlijk ook in Alphen en Leiden en omgeving. Alleen is het programma nog niet definitief klaar." Volgens Kuenen zal de jeugd andermaal gegre pen worden door de jojo-koorts. „We kunnen van tevoren niet zeggen of het aanslaat. We hebben immers geen glazen bol. Maar we pas sen een beproefde marketingstrategie toe. Het is al een paar keer bewezen dat die werkt We hebben dan ook de verwachting dat het op nieuw een rage gaat worden." Om zijn woorden kracht bij te zetten, wijst hij erop dat zijn groothandel binnen twee maan den een miljoen jojo's denkt te verkopen. Dat zijn er 300.000 meer dan zes jaar terug. „We zijn eind vorig jaar al met onze campagne be gonnen. We importeren de jojo's uit China en Hongkong. Het duurt een maand om ze te la ten maken en een maand om ze per schip naar Nederland te vervoeren. Je hebt in de voorbe reiding dus wel enige tijd nodig. Nee, echt forse winst maken we er niet op. Het is een super leuk speeltje, met een relatief lage aans j waarde, waar je veel lol mee kunt hebb Kuenen. Zelf kan hij 'een beetje jojoën'. Zijn kiel hij vooal bedrijfsmatig uit het lanceren j nieuwe rage, waar zijn Canenco trouw tent op heeft. Maar denk maar niet dat er met de jaren cooler uit komt te zien. laatste keer hadden we jojo's met een I lingssysteem en gewichtjes, die er voor dat de jojo bijna automatisch over het terugrolde. Nu hebben we gekozen vo< derwetse houten as en het katoenen to We gaan terug naar af." Maar de mogelijkheden van de Diablo, Spider's Web lijken dit keer onbegrena het de wereldkampioenen van de Arge jojo-manager Juan Palasimo. Zij zullen j derlandse jeugd eens leren jojoën, voo j Wim van Inkoper Martijn Kuenen raakt op het speelplein met gemak zijn jojo's kwijt aan de leerlingen van De Kameleon in Alphen aan den Rijn. Foto: Henk Bouwman -v ■t*h ifflrw» PREEKTIJGERS L

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10