ECONOMIE Concorde bliksemsnel naar de vut Overwaarde hypotheek: oppassen met woonlasten 1.1 Consument dol op nieuwe zuivel en frisdrank Corus aast op overname in België Strop KLM bij verkoop van Buzz Gebrek aan prestatieloon rnetfraude drievoudigd mond - Het aantal meldin- yan fraude via internet is i jaar verdrievoudigd. In to- avamen ruim 48.000 klach- linnen. De totale schade rauduleuze praktijken is lopen tot 54 miljoen dol- egenover 17 miljoen in Dat blijkt uit cijfers van nternet Fraud Complaint er (IFCC), gevestigd in de nigde Staten. Bijna de helft alle klachten gaat over vei- >n. Niet leveren van bestel- lullen staat op de tweede ts. Het totale aantal inter- lachten kwam uit op 00. Daarbij zitten ook mel en over ongewenste recla- jinnendringen in de com- j|r en kinderporno. in outlet centre or Roosendaal o endaal - Roosendaal 6 |t waarschijnlijk de derdfe in Nederland met een fac- outlet centre. Gisteren wer- ïe plannen gepresenteerd een complex dat plaats aan 80 winkels en 400 tot tanen schept. De gemeente o ;rzoekt samen met de Mc- fc on Development Groep de g laarheid. Begin mei hoopt 2 imeente uitsluitsel te ge- waama over 1 tot 1,5 jaar 5 de bouw wordt begonnen. 5 maanden later kan het j jlex zijn deuren openen. 5 irland telt al twee centra merkartikelen tegen gere- erde prijzen worden aan- 2 den, in Lelystad en in mond. di stopt met jrkoop druiven' erdam - Supermarktketen 0 stopt voorlopig met de ver- 1 van druiven. Dat zeggen u- en consumentenorga- 6 ies als Stichting Natuur en u en Goede Waar Co. Al- 5 n nog niet reageren. De 5 igenorganisaties meldde g ïgs dat de druiven bij Aldi te veel landbouwgif 0 en bevatten. Dat was ge in uit een onderzoek van De organisaties dreigden ien kort geding als ze wei- in de druiven uit te schap- e halen. Dat geding is {j opig van de baan. Met Lidl 3 in de clubs inmiddels eg te voeren over garanties 'schonere' druiven. j eranciers AH gen later geld j dam - Albert Heijn gaat de 5 iingen van zijn leveran- later betalen. De super- 1 tketen wil hierdoor een 5 lelangrijke kostenbespa- i ealiseren. De maatregel ook voor de andere on- ilen van het Ahold-con- zoals Etos, Gall Gall en 6 lhandel Deli XL. Deze maatschappijen hebben in met Albert Heijn circa 10 leveranciers. Uit onder- bleek AH met kortere be- istermijnen te werken dan oncurrenten. „Wij hebben ïze betalingstermijnen ge- t", zei de woordvoerder. ftijdsindicatie mputerspelletje iosch - Europese produ- tn gaan samen hun com- ;spelletjes voorzien van jdsindicatie en pictogram- De nieuwe regels moeten tomen dat kinderen in iking komen met geweld- ksgames. Op de spelletjes elevisie, los) komen de igrammen geweld, grof ebruik, griezel, seks, drugs scriminatie te staan. De uidingen beschrijven sa- met de leeftijdsindicator rat voor spelletje het gaat. nderverdeling van de leef- n is boven 3, 7,12, 16 of 18 In Nederland gebeurt de ificatie door het Nicam. zaterdag 12 APRIL 2003 rijswijk/anp - Sneller dan enig ander passagiersvliegtuig. Dat geldt niet alleen voor de 2200 ki lometer per uur waarmee de Concorde de Atlantische Oceaan overvliegt. Ook de razende vaart die deze week is ingezet om het supersonische toestel het lucht ruim te doen verlaten, kenmerkt het unieke karakter van het Frans-Britse prestige-object. De vervroegde uittreding van deze icoon van de luchtvaart is het einde van een tijdperk. De Concorde symboliseert de na oorlogse periode waarin de overheid de economie in Euro pa meer bepaalde dan de markt. Regeringen en genationaliseerde bedrijven vormden de drijvende krachten achter het supersnelle vliegtuig. Prestige en een gemeenschap- Grootste misser •rley S nisch directeur van BOAC, de voorloper van British Air ways: „De Concorde is het grootste, duurste en twijfel achtigste project dat ooit in de ontwikkeling van ver keersvliegtuigen is onderno men. De keus voor een su personisch toestel was een spectaculaire misser voor de Europese luchtvaartindustrie, waardoor Amerikaanse fabri kanten - vooral Boeing - de lucratieve markt konden do mineren voor grote, subsoni- sche vliegtuigen die vliegrei zen bereikbaar maakten voor de massa". pelijke visie over de voortrek kersrol van de staat brachten de Concorde in de lucht, zonder dat daar voldoende vraag tegen over stond. De gigantische kos ten van de indrukwekkend ogende vliegmachines zijn nim mer gedekt. De Concorde heeft in de 27 jaar van zijn vliegende bestaan alleen maar verlies gele den. De Franse fabrikant Aerospatia le en de Britse vliegtuigbouwer British Aerospace (voorheen BAC) hebben het toestel gepro duceerd. De nimmer op enige bescheidenheid betrapte Franse president Charles de Gaulle was in 1963 zijn naamgever. Concor de staat voor verheven begrip pen als eensgezindheid en broe derschap. Tussen die introduc tie en de eerste commerciële vlucht op 21 januari 1976 werd ruim 1,5 miljard euro gespen deerd aan onderzoek, ontwerp en productie. Veertien toestellen van Air Fran ce en British Airways voerden dagelijks vluchten uit tussen Pa rijs of Londen en New York. Een Concorde biedt plaats aan tus sen de 92 en 144 passagiers en telt maar één klasse: de eerste klasse, met een stoelprijs van 4000 tot 7000 euro. In totaal hebben circa vier mil joen mensen de transatlantische vlucht van net iets meer dan 3 uur beleefd. Westwaarts vlie gend betekent deze tijdsduur dat het toestel eerder landt dan het is vertrokken. Touroperators van de vliegmaatschappij zeg gen daarom met enige trots dat de Concorde sneller vliegt dan de zon. De Concorde oogt futuristisch met zijn 62 meter lengte, zijn Deltavormige vleugels en be weegbare gekromde neus. Het toestel beschikt over de krach tigste motoren ter wereld: vier Een Concorde van Air France landt op de luchthaven Charles de Gaulle in Roissy, even buiten Parijs. Op 31 mei gebeurt dat voor de laatste maal. Foto: AP/Nicolas Duchesne Rolls Royce/Snecna Olympus 593 Turbojets. Voor hen die minder door tech niek en snelheid zijn geïmpo neerd, zijn de supersonische verkeersvliegtuigen echter voor al gigantische luchtvervuilende en geluidproducerende appara ten. Dat is een van de redenen waarom de Concorde zo weinig op Schiphol te zien was. Volgens milieuactivisten veroorzaakt de Concorde zoveel lawaai dat de kassen van glastuinbouwers bij Aalsmeer er door sneuvelen. De geluidshinder leidde ertoe dat het Frans-Britse pronkju weel zijn vliegsnelheid over land moest matigen en nimmer is in gezet op het lucratiefste traject ter wereld, dat tussen Los Ange les en Tokyo. De symboliek van snelheid en futurisme was voor de Sovjets aanleiding om de Concorde te klonen met de ToepolevTu-144. Van deze 'Concordski, stortte in 1973 een exemplaar neer tijdens een luchtvaartshow bij de Fran se hoofdstad. Dergelijke rampspoed bleef de echte Concorde bespaard tot het dramatische ongeluk van 25 juli 2000 op luchthaven Charles de Gaulle, bij Parijs. Dat had weinig van doen met de kwali- door Achille Prick den haag/gpd - Mona Verwen- yoghurt bleek afgelopen jaar het meest succesvolle nieuwe pro duct in de supermarkt. De 'volle yoghurt met stukjes fruit' was goed voor een weekomzet van 190.000 euro. Op plaats twee eindigde een nieuw groen flesje van Heineken zonder statiegeld en de derde plaats werd ingeno men door de limonade van Fan- ta met de nieuwe smaak Exotic. De producenten in de categorie- en zuivel en dranken onder scheiden zich daarmee duidelijk als sterkste vernieuwers. Dat blijkt uit onderzoek van bu reau Resources in opdracht van het vakblad Foodmagazine. De onderzoekers stellen vast dat er vorig jaar 8.000 nieuwe produc ten zijn gelanceerd, waarbij ove rigens gediscussieerd kan wor den over de definitie van 'nieuw'. Meestal gaat het im mers om een nieuwe smaak, een andere verpakking of een andere variatie op een bestaand product. „Toch vonden wij de nieuwe fles van Heineken echt vernieu wend", licht onderzoeker Laur- eijsen van Information Resour ces toe. „Het long neck flesje speelt in op gemak: geen statie geld, dunner glas, dus lichter, en in makkelijk draagbare verpak kingen. Gezien de tweede plaats blijkt dat de consument dat zeer kan waarderen, al vinden wij ook dat de winnaar van vorig jaar, Senseo Crema, een hoger innovatief karakter had. Daar werd echt een nieuwe manier van koffiezetten en drinken neergezet. Wat dat betreft was 2002 geen topjaar." Het succes van Mona Verwen- Top 20 nieuwe producten 1 Mona Verwenyoghurt 2 Heineken 250ml-flesjes eenmalig glas 3 Fanta Exotic 4 Lay's Mediteraneas 5 Bacardi Breezer Cranberry 6 Coca Cola light Lemon 7 Senso Crema Mocca Gourmet Dubbelfrisss light 9 Friesche Vlag melk hersluitbare plastic fles zonder statiegeld 10 Hero Multifruit 11 Iglo PZA Big 12 Yakult Light 13 Duyvis Tijger Africa Mix 14 Bref WC Duo Activ 15 Friesche Vlag Breaker 16 Hertog Zuivelzacht 17 Campina melk hersluitbare plastic fles zonder statiegeld 18 Mona Vlaflip 19 Mona Dubbelpudding 20 Mickey's Avonturen vruchtenlimonade met vitaminen yoghurt verklaart Laureijsen vanuit de trend tot 'verluxing' in het eten. Gewone pudding is niet meer genoeg. Mensen wil len méér. Dat zag je twee jaar geleden al met de Slagroomvla van Campina, die toen de beste introductie was. Volgens Laur eijsen is het geen toeval dat in de top-20 van nieuwe produc ten vooral de zuivelproducten dominant zijn. „Campina en Friesche Vlag beseften een aan tal jaren geleden al dat ze moes ten vernieuwen; nu plukken ze de vruchten." Vernieuwing is voor A-merken één van de belangrijk bestaans rechten, daar trekken ze nieuwe klanten mee en stralen ze uit dat de consument bij hen terecht kan voor de laatste trends. In onderzoek en reclame worden dan ook vele miljarden euro's geïnvesteerd. Dat bij Mona de vlag uitging na het succes van de Verwenyoghurt is niet on denkbaar, want in de levens middelen is tachtig procent van de nieuwe producten binnen een jaar geflopt, binnen twee jaar negentig procent. Uit de top 20 blijkt dat gemak en gezondheid heel belangrijk zijn voor de consument. „De light- trend is nog lang niet ten einde, elk jaar weer komen er fight-va- rianten op de markt van be staande producten en die sco ren altijd goed. Neem Yakult, dat speelt op zichzelf al in op gezondheid en dan kun je je af vragen of light dan nog wat toe voegt. Nou, zeer zeker: Yakult light eindige vorig jaar op de twaalfde plek." Maar zijn er vorig jaar ook echt compleet nieuwe producten succesvol op de markt gezet? Laureijsen komt weer uit bij zui vel. „Friesche Vlag Breaker en Hertog Zuivelzacht zijn echt nieuw. Breaker is een combina tie van yoghurt en granen in een gemaksverpakking en dat is echt nieuw. Zuivelzacht combineert ijs met yoghurt en lijkt met de 16de plaats minder van belang, maar dat is niet terecht. In de wintermaanden loopt de ver koop van ijs nou eenmaal terug, maar desondanks haalt dit pro duct een weekomzet van 85.000 euro. Een knaller en heel be langrijk voor de categorie ijs." teit van de vliegmachine. Het toestel stuitte bij de start op een restant van een metalen strip. Het ongeval kostte 113 mensen het leven en dwong de maat schappijen de overige dertien toestellen aan de grond te hou den. Die kwamen een jaar later uit de revisie als nog veiligere machines met nog meer ruimte en uitgerust met nog luxere stoelen. De teerling was echter geworpen en geregeld kampten toestellen sindsdien met techni sche mankementen die het ima go behoorlijk beschadigden. Daarbovenop kwam de malaise in de luchtvaart, veroorzaakt door Pieter van Hove londen - Staalconcern Corus heeft belangstelling in de over name van de dompelverzinklijn in het Belgische Flémalle van branchegenoot Arcelor. In de installatie, die staal voorziet van een dun laagje zink, heeft het Brits/Nederlandse bedrijf een belang van 33 procent. Met de overname van de resterende aandelen is een onbekend be drag gemoeid. Volgens een Corus-woordvoer- der worden momenteel binnen de raad van bestuur de moge lijkheden op een rijtje gezet. „Met de overname is ongetwij feld veel geld gemoeid en Corus heeft niet meer zo veel in kas." Met de mogelijke aankoop van de dompelverzinklijn kan Cörus zich nog meer richten op de au tomobielindustrie. Arcelor, het enkele jaren geleden opgerichte fusieproduct van Arbed, Arcela- ria en Usinor, moet van Brussel de staalcapaciteit inkrimpen omdat zij anders een te domi nante positie op de Europese staalmarkt inneemt. De interesse van Corus voor de overname van de dompelver zinklijn werd onlangs duidelijk op een bijeenkomst van de Eu ropese ondernemingsraad toen topman Pettifor zei zeer veel in teresse te hebben in de installa tie. Volgens de Brit behoort de verzinklijn tot de top drie van Europa. Corus heeft het eerste recht op koop van de installatie en beschikt in IJmuiden al jaren over een eigen verzinkinstalla- tie. Dsitieve keerzijde van de stagnerende huizen- tis dat een eigen huis eerder binnen bereik Makelaarsvereniging NVM heeft deze week tend dat door de stabiliserende huizenprijzen ge hypotheekrente de lasten van een koopwo- zowel voor één- als tweeverdieners makkelij- unnen worden opgebracht. Is de financiële polsstok dan nog tekort is, zijn anken wel zo creatief deze met een stukje ge- tiehypotheek te verlengen. Dat sommige ou- en grootouders zich door de intensieve recla- impagne van de Rabobank bijna moreel on- Inik gezet voelen bij te springen, is een ander aal. blijft het uitkijken geblazen om de woonlas- 0t op of over het maximaal haalbare op te "in. Tot een paar jaar geleden hadden starters foot risico onder ogen te zien. Dat was niet aan of het salaris; dat zag er wel zonnig uit. niet de waardeontwikkeling van het gekochte Die ging jaar op jaar met flinke percentages oog. Het grootste risico was een relatiebreuk en, zeg, vijfjaar. Bij ontvlechting van het hu- li kon dan toch voor beide partijen een schuld resteren. Na zo'n vijf jaar was dat financiële risico door de waarde ontwikkeling niet meer zo groot. Op dit moment zijn daar de arbeidssi tuatie, salarisgroei en waardeontwik keling van de huizen heel duidelijk bijgekomen. Nu zullen de huizenprij zen in het instap- en middensegment waarschijnlijk niet zo snel in elkaar zakken, maar zekerheid is er niet en forse waardegroei is komende jaren ook niet te verwachten. Dus is het echt oppassen met maximale finan ciering. Zo wordt in de Nationale Hypothe- kenkrant van de Van Bruggen Advies groep, die deze week bij velen op de deurmat viel, nog reclame gemaakt voor de startershypotheek. Die houdt in dat men meer leent dan nodig is om het huis, inclusief bijkomende kosten, te financieren. Dat meerdere, genoemd wordt in het voorbeeld 10.000 euro, wordt gebruikt om de woonlasten de eerste vijfjaar te drukken. Door de salarisstijgin gen kunnen de hogere maandlasten na vijf jaar wel opgebracht kunnen worden. Is de verwach ting. EIGEN BEU R S Jos van Rijsingen Nu is de Van Bruggen Adviesgroep in vergelijking met sommige andere aan bieders - bijvoorbeeld de 'Geniaal in geld' Gelink Aviesgroep - nog een witte raaf in hypothekenland. Steeds wordt, terecht, benadrukt dat eerst de per soonlijke financiële situatie en leefwen- sen in kaart moeten worden gebracht. Voor zover mensen overwaarde te gelde willen maken en willen beleggen, wor den nu uiteraard defensieve investerin gen aanbevolen, tot aan betrekkelijk veilige obligaties toe. De Gelink Groep maakt reclame met én een nieuwe auto, én een luxe badkamer én nog lager woonlasten op de koop toe. Als men tien jaar of langer geleden een huis heeft gekocht, weinig hypo theek meer heeft en een forse over waarde in de stenen heeft zitten, valt er inderdaad wel wat te doen. Het maakt echter nogal verschil of de overwaarde wordt geconsumeerd of op een spaarrekening of in een andere defensieve beleg ging wordt gestopt. In dat laatste geval is er altijd nog geld beschikbaar om de lasten dragelijk te houden als er in de persoonlijke sfeer iets veran dert. Als de financiële buffers niet zo groot zijn, is het in ieder geval verstandig de hypotheekrente voor een langere periode vast te leggen. Het is verleidelijk een variabele of één jaar vaste rente van pakweg 3 tot 3,5 procent af te spreken, maar voor 1,5 tot 2 procent meer is er 15 jaar ze kerheid. De Van Bruggen Adviesgroep rekent voor dat het verschil tussen het kopen van een huis van 200.000 euro of het huren van een huis (aan- vangshuur 600 euro per maand) na tien jaar 55.000 euro bedraagt. In het voordeel van de ko per. Daarbij wordt wel uitgegaan van een waarde stijging van 4 procent per jaar, die er op dit mo ment even niet inzit. Onduidelijk is ook of alle ex tra lasten van een eigen huis (onderhoud!) zijn meegenomen. Toch hoeft huren niet altijd een slechte optie te zijn. Voor 60-plussers, die hun stil gegroeide ver mogen te gelde willen maken, kan het zelfs een ideale oplossing zijn. Er komt komende jaren meer aanbod van luxe huurhuizen en -apparte menten. Geen besognes meer over de eigen wo ning en op de bankrekening staat al het geld om naar eigen goeddunken te besteden. Misschien zelfs om de woning voor kind of kleinkind moge lijk te maken. door de gevolgen van overcapa citeit en de terreuraanslagen van 11 september 2001. Zo telde dinsdag de AF-002 slechts twaalf bezette plaatsen. Voor Air Fran ce betekent het schrappen van de zeven toestellen een kosten reductie van 30 a 50 miljoen eu ro. De vut voor de Concorde zal volgens British Airways topman Rod Eddington in stijl plaats hebben. Er komen speciaal vluchtprogramma's met geredu ceerde prijzen en allerlei pro motieactiviteiten. De supersoni sche toestellen vinden in diverse musea hun definitieve hangar. door Richard Mooyman Amstelveen - De verkoop van de Britse dochter Buzz aan Rya- nair heeft de KLM een dubbele strop opgeleverd. De lucht vaartmaatschappij blijkt op te draaien voor een afvloeiingsre geling voor 470 van de 600 Buzz-personeelsleden. Ook werd gisteren bekend dat de KLM 3,8 miljoen euro minder krijgt dan de afgesproken 23,9 miljoen euro. De kosten van het mislukte prijsvechtavontuur stapelen zich daarmee op. Na drie jaar besloot de KLM de verlieslij dende dochter te verkopen aan Ryan air. Topman O'Leary dreigde de vakbonden de zaak meteen te sluiten als zij dwars zouden gaan liggen. Volgens het Britse dagblad The Guardi an verklaarde O'Leary dat hij door de KLM was opgezadeld met 'shitty' vliegtuigen die veel te duur in het gebruik zijn. Ook de luchthavens waarop Buzz vloog waren 'shitty" en duur, terwijl het bedrijf te veel men sen in dienst had. Slechts 130 van de 600 werknemers mogen nu blijven. Voor de afvloeiing van de over wegend Britse werkers draait nu onverwachts de KLM op. „Deze mensen krijgen een soci ale regeling aangeboden naar Britse maatstaven", aldus een KLM-woordvoerder. Hij kon nog niet zeggen hoeveel dat gaat kosten. Voorzitter H. Pope- fier van de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel (VNC) noemt O'Leary 'de onbe trouwbaarste werkgever die er rondloopt'. De KLM neemt vol gens hem de taak op zich om de werknemers van Buzz niet helemaal tussen wal en schip te laten vallen. ECONOMIE WIJZER De overvloed in de jaren negen tig van de vorige eeuw bracht de toenmalige minister-president Wim Kok ertoe het vaderlandse topmanagement te betichten van 'exhibitionistische' (foutje: hij bedoelde exorbitante) zelf verrijking. Immers: in de pers verschenen berichten dat de Nederlandse topmanager in toenemende mate in de voet sporen van zijn of (enkele) haar grote Amerikaanse voorbeeld trad. En dat is een lucratieve bezig heid: binnen tien jaar is de ver houding tussen het gemiddelde salaris van een werknemer en dat van de Amerikaanse Chief Executive Officer (het equivalent van de Neder landse voorzitter van de Raad van Bestuur) opgelo pen van ongeveer 1:40 tot plusminus 1:400. Niet alleen stegen in de won derjaren negentig de basissalarissen van topmannen en -vrouwen in het bedrijfsleven veel sneller dan die van Mien en Jan Modaal, maar daarnaast deed de beurs een grote duit in de zak via optie- en andere regelingen. De deugdelijkheid en wenselijk heid van deze vorm van presta tiebeloning stonden in bedrijfs- kringen niet ter discussie. Kritiek daarop werd weggezet als mis plaatste moraliteit of zielige ja loersheid. De economische the orie gaf een leuke steun in de rug: door de belangen van aan deelhouder en manager te ver enigen, wordt het topmanage ment voorzien van een prikkel die iedereen ten goede komt. Alle bedrijfsbelanghebbenden hebben baat bij stijgende aan delenkoersen. Niet alleen de aandeelhouder en manager worden vrolijk van een goed ge vulde reële of virtuele porte monnee, maar ook de overheid en werknemer pikken een graantje mee via hogere belas tinginkomsten en financierbare pensioenuitkeringen. Ergo: de morele oprisping van Wim Kok heeft geen enkel materieel ver volg gekregen. Met de dramatische inzakking van de mondiale beurzen in de jaren vanaf 2000 kwam ogen schijnlijk een lelijke kink in de kabel van zelfverrijking. Volgens de economische prikkeltheorie horen de daaropvolgende con sequenties erbij: op slechtere prestaties volgen lagere belonin gen. Recente berichten stem men echter tot nadenken. In het dramatische jaar 2002 is in de VS de kloof tussen het ge middelde salaris van een werk nemer en de gemiddelde belo ning voor een topmanager weer Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen dieper geworden. De loonstij ging voor werknemers is blijven steken op een gemiddelde van ruim 3 procent, terwijl de belo ningen voor topmanagers met gemiddeld 15 procent zijn opge lopen. Wat is hier aan de hand? De ca sus van Corus is illustratief. Co rus balanceert op de rand van de afgrond. Alles wijst erop dat de fusie tussen British Steel en Hoogovens een faliekante mis lukking is. Jaar na jaar wordt verlies op verlies gestapeld. Na dat de Nederlandse rechter de verkoop van de aluminiumtak aan het Franse Pechiney had te gengehouden, heeft de Britse CEO Tony Pedder noodge dwongen het goud omrande hazenpad gekozen. Als de banken de krediet kraan dichtdraaien, is een faillissement onvermijdelijk. De ze week heeft Co rus echter bekend gemaakt dat de bo- nusregefing is aan gepast. De maxi mumbonus voor 'uitzonderlijke prestaties' - whate ver that may be - is verhoogd van 50 naar 60 procent van het basissalaris. Het argument: in deze barre tijden moet het topmanagement van een extra prikkel worden voor zien. Een flankerende redene ring die ook altijd te hulp kan worden geroepen is dat bij eco nomische tegenwind topmana gers een risicopremie verdienen in het licht van de opgelopen ontslagkans. Een vervelende conclusie dringt zich op: ondanks alle fraaie the orie en dito retoriek is in de top- managementpraktijk van alle dag de relatie tussen beloning en prestatie nogal zwakjes. Door bijvoorbeeld de bonussen te verhogen, de samenstelling van het pakket aan te passen en/of de meetlat op te reldcen kan worden voorkomeffdat het top management daadwerkelijk de prijs voor mindere prestaties moet betalen. De veel geroemde matigende invloed van de aan deelhouder is ver te zoeken. In Nederland leeft in veel finan ciële en politieke kringen de hoop dat paal en perk kan wor den gesteld aan doorgeschoten topmanagementbeloningen door de invloed van de aandeel houder te vergroten. Merkwaar digerwijs zijn juist in het aan deelhouderparadijs op aarde - de Verenigde Staten - alle topsa- larisstoppen doorgeslagen. Het is de vraag of een hernieuwd moreel beroep k la dat van Wim Kok zal helpen. Ik vrees dat een vergelijkbare roep om matiging van Jan Peter Balkenende stilzwijgend zal worden genegeerd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9