OORLOG IN IRAK tandbeelden dictators zeer vergankelijk oment van waarheid nadert voor tunnels Bush populair bij Arabische humoristen Korporaal Chin met vlag de geschiedenis in Nachtmerriescenario's niet uitgekomen HDC 155 ZATERDAG 12 APRIL 2003 ntoon Oosting T- Een schrale troost voor 0 Hussein: met de vernie- zljn standbeelden kan de leider zich straks meten ote despoten en tirannen in, Mao, Egyptische farao's ieinse keizers. Want hoe n machtig deze leider ook veest, zo weinig stand van hen zijn er nog over. m kan nog zo gevreesd veest; zodra hij is overle- alin) of het met zijn is gedaan (Saddam Hus- ieemt het volk of het leiderschap wraak en et z'n woede op de stand- 1 en andere symbolen grote leider. Als cultuur- :a vindt Marliete Hal- a dat eigenlijk wel een ammer. Uiteindelijk gaat om beelden die sym- lan voor een stuk ge- •nis van een land of volk. tsma vraagt zich dan ook ang dat andere beroem - bool van Saddams macht igdad, het beeld van de ote armen met de zwaar te t nog uithoudt voordat prooi valt aan de volks- II woesten van beelden t als de oprichting daar- ug tot de oudste tijden, iring van goden en afgo- Dr de aanbidding van zo oud als de mens- lies is terug te leiden tot ht die mensen aan beel- •kennen, aldus Halberts- hoogleraar verbonden Erasmus Universiteit am. Maar zodra een lacht krijgt, loopt het ook :o op vernietiging. Als Net als Saddam Hussein afgelopen week werd tijdens de Hongaarse Opstand in 1956 Stalin omvergetrokken. Foto: GPD/AP/Arpad Hazafi een van de oudste en bekendste voorbeelden noemt zij het ver haal uit het Oude Testament waarin God Mozes de opdracht gaf het Gouden Kalf te vernieti gen omdat er concurrentie dreigde voor het geloof in die god. Daarmee was de afgoderij niet uitgeroeid. Naast die van goden en godinnen lieten ook tal van heersers als de Egypti sche farao's, Assyrische konin gen en Romeinse keizers ten te ken van hun macht in alle uit hoeken van hun rijken beelden van zichzelf neerzetten. Maar net zo snel als ze versche nen, zijn veel beelden verdwe nen. De eerste klus die een nieuwe leider aanpakte, was vaak het volledig verwijderen van alle beelden van zijn voor ganger. „De Romeinen hadden er zelfs een term voor, damnatio memoriae, het uitwissen van alle herinnering. Dat was dus een vreselijke straf want dan werden alle beelden die aan jou herin- De sloop van de beelden in Bagdad deed denken aan de Berlijnse Muur die in 1989 letterlijk viel. Foto: AP/Lionel Cironneau nerden, uitgewist. Was je uitge gumd uit de geschiedenis", ver telt Halbertsma. „Daarom vin den we ook het vernielen van grafstenen tegenwoordig nog zo erg. De vandaal vergrijpt zich dan aan de herinnering van mensen terwijl het objectief na tuurlijk slechts om de beschadi ging van een stuk steen gaat." Velen toveren de televisiebeel den uit 1989 nog zo op het net vlies. Toen viel de Berlijnse Muur en stortte het Warschau Pact ineen. Uit weerzin over veertig jaar communistische overheersing verdwenen in de voormalige DDR en de andere Oostblokstaten overal de beel den van Engels, Marx en Lenin. Halbertsma: „Het is een uiting van het verlangen van mensen net te doen alsof die tijd er nooit is geweest." Ook de christenen hebben geprobeerd zoveel mo gelijk herinneringen aan het heidense Romeinse rijk uit te wissen. Zo is er volgens Hal bertsma van al die beelden van Romeinse keizers bijna geen en kele overgebleven. Behalve een bronzen ruiterbeeld van Marcus Aurelius waarvan de christenen dachten dat het de eerste chris telijke keizer Constantijn was. De Russische leiders na Stalin waren zich kennelijk goed be wust van de agressie die beel den kunnen oproepen en het gevaar van damnatio memoriae. Want nadat in 1956 alle beelden van Stalin waren neergehaald, hebben zijn opvolgers zich nooit meer in standbeelden la ten 'vereeuwigen'. Ook de standbeelden van de grote Chi nese leider Mao zijn vrijwel ge heel verdwenen. Dat dictators als Saddam Hus sein en wijlen Kim II Sung wél nog zoveel beelden voor zichzelf hebben opgericht, is volgens Halbertsma dan ook tekenend voor de armzalige status van het soort regimes in dat soort lan den. „Het oprichten van stand beelden voor jezelf geldt tegen woordig als een bijna kinderlijk aspect van het mens zijn. Een beetje zielig zelfs. Het zegt ook iets over je beperktheid. Veel van dat soort leiders hebben nooit het buitenland bezocht en ook nooit iets anders gezien." De macht van beelden blijkt ook uit het verhaal van de vondst in de vijftiende eeuw van een Grieks Venusbeeldje in het Toscaanse Siena. „Volgens het christelijke geloof was het een afgodsbeeld. Maar ze durfden het beeldje toch niet te vernieti gen uit angst voor wraak. Ze hebben het toen weer begraven op het grondgebied van de Flo- rentijnen waarmee Siena in oor log was." Zo'n oplossing zou Halbertsma ook graag aan de hand doen van al die beelden stormers die nu zoveel vernie len. „Stop ze weg of begraaf ze zodat er in ieder geval iets van overblijft." ^rk/anp - De Amerikaanse marinier Ed- "£hin legde woensdag korte tijd een Ame- Je vlag over het hoofd van het grote beeld *pdam Hussein in Bagdad. De beelden Ti optreden gingen over de hele wereld en Tld is de 23-jarige een van de helden van jog in Irak. Zeker omdat hij de ketting pnd de nek van 'Saddam' en het beeld s jelijk neerstortte temidden van juichende tT glas een krankzinnige ervaring. Als die Ji, Irakezen, die onder je staan te roepen, jat mag doen. Ik ben er nog steeds be- jvan", zei de Newyorker Chin donderdag 3ie Amerikaanse zender ABC. aijporaal is geboren uit etnisch Chinese ou- Birma. Zij gingen naar New York toen 3lfchin pas een week oud was. Zijn ouders ^verloofde zagen de beelden vol onge- "Dat is mijn zoon. Ik dacht: 'Hij gaat ge- 'fenis schrijven!!"', aldus vader Chin don- lategen ABC. ep vernam pas achteraf dat het draperen itjAmerikaanse vlag op het hoofd van Sad- ~j»t veel internationale discussie heeft ge- 'ider meer in de Arabische wereld. „Ik ijn best om de ketting om de nek te leg- ik legde de vlag op zijn hoofd." Volgens ilgde hij gewoon orders van zijn com- nt. Die besloot overigens de vlag weer jlaten wegheden, omdat ook er ook Irake- het beeld waren die hun afkeer over de :ten blijken. igrijpt achteraf wel dat sommige mensen •orden aan de Amerikaanse vlag, omdat jelijk kon worden gezien als een teken Amerikaanse bezetting. Volgens de ma- dat helemaal niet de bedoeling. Het :hts de bijdrage van zijn collega's aan de jke stemming. Die was er op het Pentagon toen dat iraakt op 11 september, precies zo'n ik als .Newyorker, het komt dan alle- ;n beetje bij elkaar. Het was een inspan- het team, en dat maakte het nog beter, Korporaal Edward Chin legt de Amerikaanse vlag over het gigantische hoofd van Saddam Hussein. Foto: AP/Laurent Rebours rk/ap - Volgens de geruchten strek- mysterieuze tunnels van Irak zich uit ntallen kilometers. Ze verbinden pa legerbases en huizen waar leden van kostbaarheden of massavemie- apens zijn verborgen. Maar of dat nog niemand. Amerikaanse troepen die nachtkij- zetten om ondergronds te gaan, zijn een nieuw soort slagveld. Ze geen plattegronden, geen licht en over wat ze zullen aantreffen, soort regime waarmee we te ma- ben zijn de tunnels de ideale plaats ens te verbergen, te schuilen of te pen", zegt luitenant Mark Kitchens, oerder van het Amerikaanse Centra- ando.' Saddam Hussein zou zo veel hebben gebouwd dat vrijwel alles dergronds kan bevinden: troepen, ook de president zelf. eninspecteurs van de Verenigde Na- enkele jaren geleden allerlei tips chten doorgespeeld over tunnels, woordvoerder Ewen Buchanan. En hebben de stad al-Tuwaitha ten van Bagdad ingenomen, waar zich ondse laboratoria, opslagruimtes en tendige kantoren zouden bevinden terrein van het Iraakse Agentschap omenergie. In veertien gebouwen hoge radioactieve stralingsniveaus getroffen en kernafval, specteurs van het Internationale Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) heb ben de stad voor de oorlog in Irak bezocht. De voormalige IAEA-inspecteur David Al bright, die tussen 1992 en 1997 inspecties deed in Irak, betwijfelt echter of de inspec teurs ook het ondergrondse complex heb ben bezocht. Amerikaanse militairen doorzochten dins dag op het vliegveld van Bagdad een onder gronds complex van twaalf kamers met marmeren vloeren, drie meter hoge pla fonds en fluorescerende verlichting. Ze von den sigarettenpeuken, theezakjes en andere spullen die wezen op recent vertrek - maar geen Irakezen. „We moeten uitzoeken waai' ze zijn gebleven", zei commandant Lee Fet- terman. „Er zijn geen aanwijzingen." Amerikaanse troepen overmeesterden maandag op het vliegveld een Iraakse kolo nel die in een tunnel artillerie aan het inroe pen was. Andere Amerikaanse militairen vonden achter een deur een tunnel onder de bagage-afhaalruimte. De tunnel was zes meter hoog en zes meter breed en strekte zich honderden meters uit in alle richtingen - maar Irakezen waren er niet. Al enige jaren doen berichten de ronde dat Servische, Duitse en Chinese bedrijven tun nels en bunkers hebben gebouwd in Irak. De ruimtes zouden onder meer van palei zen naar geheime schuilplaatsen leiden. De Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld herhaalde die claims in december om aan te tonen dat de VN-wapeninspec teurs hun werk niet goed deden. „Ze heb ben kilometers en kilometers en kilometers ondertunneling", zei Rumsfeld. „Ik weet niet hoe inspecteurs op de aardbodem kun nen weten wat zich in de ondergrondse fa ciliteiten afspeelt." Hussein al-Shahristani, een wetenschapper die werd opgepakt door Saddam Hussein en vluchtte tijdens de Golfoorlog van 1991, ver telde in februari in het Amerikaanse televi sieprogramma 60 Minutes dat Saddam plannen voor een 'metrostelsel' onder Bag dad aan het leger had gegeven met de op dracht het stelsel aan te leggen, niet voor de metro maar voor het verbergen van massa vernietigingswapens. „We nemen aan dat het een complex netwerk is van meer dan 100 kilometer", zei al-Shahristani. De Irakees heeft de tunnels echter nooit zelf gezien. En volgens Patrick Garrett van de denktank Globalsecurity.org heeft bijna nie mand de tunnels gezien. „Er zijn op het mo ment veel speculaties, maar geen enkele of ficiële bevestiging of officiële beelden", zegt hij. Het Amerikaanse leger heeft zich sinds de ervaringen met de tunnels van al-Qaeda en de Taliban in Afghanistan in ieder geval voorbereid op de Iraakse tunnels. In de Cali- fomische Mojave Woestijn hebben kilome ters oude mijntunnels al in 2001 de bestem ming van Centrum voor Tunnel Oorlogvoe ring gekregen voor militaire oefeningen. washington/ap - Irak heeft geen gifgas en geen biologische wapens gebruikt. Het heeft maar elf oliebronnen in brand gestoken en geen honderden. Israël zette zich schrap voor Scud-raketten die nooit kwamen. Sad dam Hussein zou nergens voor terugdein zen om aan de macht te blijven, heette het voor de oorlog. Amerikaanse militaire plan ners hielden met het ergste rekening, maar nu de strijd in Irak gestreden lijkt te zijn, is geen van hun nachtmerriescenario's uitge komen. Er zijn geen terreuraanslagen geweest op Amerika. Irak heeft geen heiligdommen ver woest om de schuld in de schoenen van de coalitie te schuiven. Iraakse militairen heb ben zich wel vermomd als burgers, maar niet in nagemaakte Amerikaanse of Britse uniformen gekleed bloedbaden aangericht onder de Irakezen. Misschien hebben de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de daadkracht van de Iraakse leiders overschat. Of de coalitie heeft de Iraakse verdedigers met de snelle opmars naar Bagdad overrompeld. Het is ook moge lijk dat Saddam, om wat voor reden ook, niet in staat was zijn meedogenloosheid te botvieren. „Ik denk dat Saddam zo slecht is als wij denken, maar misschien hebben wij aangenomen dat hij grotere vrijheid van handelen had dan hij in werkelijkheid had", zegt militair historicus James Carafano. Een autoritair bewind vereist per definitie gecentraliseerde controle. Het is mogelijk dat het Iraakse leiderschap wel degelijk op dracht heeft gegeven de oliebronnen in brand te steken, chemische wapens in te zetten of raketten af te vuren naar Israël, maar dat de orders zijn genegeerd.Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog zat Hitier ook in zijn bunker te schuiven met divisies om Berlijn te verdedigen. Niemand had toen de moed om te zeggen dat de divisies verdampt waren en dat de Russen aan de deur stonden. Misschien is dat hier ook ge beurd", aldus Carafano. Wellicht wilde Sad dam uit vrees voor een coup de Republi keinse Garde niet 'te dicht bij de troon' heb ben en heeft hij de divisies daarom niet naar Bagdad teruggetrokken. Er zijn veel redenen aan te dragen waarom Irak geen chemische of biologische wapens heeft gebruikt. De troepen konden er niet meer bij komen, ze hebben ze nooit gehad, ze wilden de coalitie geen rechtvaardiging voor de invasie geven, ze hadden niet de middelen om ze te verspreiden, of ze had den ze vernietigd toen de wapeninspecteurs van de Verenigde Naties ernaar kwamen zoeken. Mogelijk heeft Saddam er ook van afgezien om die wapens te gebruiken omdat het tegenover de enorme vuurkracht van de coalitie toch weinig had uitgemaakt. „Hij had misschien een of twee salvo's kunnen geven, maar niet de duizenden die nodig waren om iets voor elkaar te krijgen", aldus Carafano. Phil Anderson, verbonden aan het Center for Strategie and International Studies (CSIS), denkt dat Irak wel over massavernie tigingswapens beschikt, maar dat Saddam ze niet durfde te gebruiken. „Saddam Hus sein was of is een lafaard. Hij is niet iemand die zichzelf opoffert, niet iemand die onbe vreesd is." Anthony Cordesman, militair ex pert van CSIS, denkt dat de luchtmacht van de coalitie heeft verhinderd dat het Iraakse leger die wapens uit hun bergplaatsen kon halen en in elk geval systemen om ze te ver spreiden heeft vernietigd. In het begin van de oorlog schoot Irak wel een twintigtal raketten af naar Koeweit, de uitvalsbasis van de grondtroepen van de co alitie. De meeste Melen zonder schade aan te richten in zee of in de woestijn, andere werden uitgeschakeld door Patriot-raketten. Slechts één raket veroorzaakte enkele lichte verwondingen toen die insloeg voor een winkelcentrum in Koeweit. Israël vreesde voor een herhaling van de Golfoorlog van 1991, toen Irak 39 Scud-ra ketten op Israël afvuurde. Als Irak al Scud- raketten bezat, dan heeft de snelle inname van twee luchtmachtbases in het westen van Irak door speciale eenheden van de co alitie het afvuren ervan waarschijnlijk ver hinderd. Speciale eenheden stoorden ook de Iraakse commandolijnen en bezetten olievelden. Zij vergaarden informatie over waar de Iraakse leiders zich mogelijk ophiel den. „Deze operaties waren moedig, creatief en effectief', zegt Michael O'Hanlon van het Brookings Institution, een denktank in Was hington. „Ze hebben verhinderd dat enkele nachtmerriesceriario's zijn uitgekomen." door onze correspondent Cees van Zweeden amman - De amusementswaar de van de Iraakse minister van informatie al-Sahhaf, die door bleef liegen terwijl de kogels hem om de oren vlogen, zal hij nooit halen. Maar als humorist trekt Hisham Yanis (58) ook vol le zalen. „Het is misschien wrang", zegt hij. „Maar deze oorlog is goed voor mij." Yanis gaat door voor de beste, zo niet enige komediant in Jor danië, een land dat niet bekend staat om zijn gulle lach. „Ik was al gezegend met karakters als Saddam Hussein en de Egypti sche president Hosni Mubarak", zegt hij. „Nu is daar ook nog George Bush bijgekomen." „Bush is interessant om zijn ver meende gebrek aan intelligen tie", meent Yanis. In een van zijn grappen zit de president sa men met de paus en een schoolmeisje in een vliegtuig dat is geraakt door Iraaks afweerge schut. Er zijn slechts twee para chutes, en Bush acht zichzelf belangrijk genoeg er daarvan één op te eisen. De paus zegt te gen het meisje: 'Neem jij die an dere maar; ik ben al oud'. Het kind antwoordt: 'Dat hoeft niet. Bush is net met mijn rugzak naar beneden gesprongen'. Yanis, die ooit voor de Arabi sche dienst van de Britse BBC werkte, is niet de enige die garen spint bij de oorlog. In Duitsland, een ander land dat tegen de oorlog is, zei humorist Harald Schmidt: „Bush moet deze oor log zelf afmaken, hij heeft geen zoon die het voor hem kan doen." In Israël, dat de oorlog wel steunt, bracht het dagblad Maariv aan het begin van de oorlog een foto van gevangen genomen Amerikaanse solda ten. Het onderschrift luidde: 'Fantastische prestatie van de Verenigde Staten. Ondanks de zandstorm zijn zeven Amerika nen er al in geslaagd Bagdad te bereiken'. In Rusland wijdde Izvestia zijn halve voorpagina aan oorlogssa tire. 'Saddam beweert dat hij een vliegtuig heeft neergescho ten', zo gaat een grap over de talrijke ongelukken aan Ameri kaanse zijde. 'Maar Bush zegt: 'Dat is een leugen. We hebben het vliegtuig zelf neergehaald'.' Sommige grappen reizen de halve wereldbol over via sms. In Jordanië bestaan inmiddels 'ar chitecten' van oorlogsgrappen, die niets anders doen dan hun oeuvre per mobieltje versprei den. In een grap vraagt een journalist: 'Meneer Bush, heeft u bewijzen dat Saddam massa vernietigingswapens heeft?' Hij antwoordt: 'Tuurlijk, we hebben de bonnetjes bewaard'. Hoe verdeeld de wereld ook is over de oorlog, humoristen aller landen hebben zich verenigd. „Bush zegt dat Saddam kernwa pens heeft", meldde een Ameri kaanse cabaretier. „Dat is slecht nieuws. Maar het goede nieuws is dat hij alleen een kameel heeft Humorist Yanis. Foto: GPD om ze van af te gooien." Er zijn ook grappen over de Ara bische wereld, zoals die over de dictator die 99,99 procent van de stemmen kreeg. 'Dat bete kent dat slecht 0,01 procent niet voor u heeft gestemd, presi dent', rekent een van zijn mede werkers hem voor. 'Wat wilt u nog meer?' De dictator ant woordt: 'Zijn naam'. „Ook Bush is een belangrijk in spiratiebron voor ons, ook al omdat hij relatief nieuw is", zegt Yanis. „Tony Blair daarentegen is een ramp. Hoort u ooit grap pen over hem? Blair is veel intel ligenter en gepolijster." Taboes zijn er niet in Jordanië, een land dat niet bekend staat om zijn democratie. Zijn toneel stuk over Bin Laden werd gezien door koning Abdullah, hoewel Yanis daar pas later achter kwam. „Ik werd op het paleis uitgenodigd en gecomplimen teerd met het stuk", zegt hij. „Het bleek dat de koning ver momd als islamitische sjeik in de zaal had gezeten." Een keer werd hij aangevallen door iemand uit het publiek, die snel door omstanders werd ge grepen. En een keer bedreigde de Iraakse ambassadeur hem met wraak, omdat Saddam Hus sein de grappen over zijn per soon niet bijster waardeerde. Maar verder heeft hi^ooit pro blemen gehad in zijn twaalf jaar lange loopbaan. Yanis heeft zijn eigen theater, dat 340 plaatsen heeft en elke avond vol zit, maar reist soms ook rond. Tot 1995 trad hij zelfs op in Israël, eèn land dat hij bewondert om zijn humor. Volgaarne zou Yanis naar Ame rika gaan om zijn grappen te testen die het in Jordanië erg goed doen. „Bush ging een keer met vice-president Dick Cheney lunchen", zegt hij. „Nadat Che ney zijn bestelling had geplaatst, keek Bush op de menukaart en vroeg het dienstertje om een quicky (vluggertje). Het meisje liep woedend weg; ze dacht dat met Bush er wat meer moraliteit in het Witte Huis was gekómen. Cheney keek op de kaart, en zei: 'George, ik geloof datje het ver keerd hebt uitgesproken. Het is niet quicky, maar niiirhe.'"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7