OORLOG IN IRAK Snelle victorie voedt vrees voor arrogantie VS Amerikaanse overwinning roept in Rusland pijnlijke vragen op Optimisme in Israël na val Bagdad Tikrit laatste belangrijke doelwit Amerikanen Speelkaarten met foto's verspreid Primakov wilde Éftreden Saddam Qioskou - De Russische ex-pre- ïier Jevgeni Primakov heeft ak voor de oorlog in Irak ge- robeerd Saddam Hussein tot treden te bewegen. Dat ver- lde hij donderdag aan de jssische pers. De Russische •sident Vladimir Poetin uurde Primakov op 17 maart ior een speciale missie naar ak, drie dagen voordat de irlog begon. „Als u van uw ndt houdt en van uw volk, iu u de post van president in Irak moeten verlaten", zou rimakov tegen Saddam heb- ezegd. Deze reageerde jlgens Primakov met opmer- ngen die niets met de kwestie maken hadden en de vast- ïlling dat de voormalige Sov- tunie hem tijdens de Golfoor- igvan 1991 eveneens had jorgesteld af te treden. "30.000 Irakese Vluchtelingen' - enéve - Ongeveer 30.000 Ira- ezen die hun huizen zijn ont- acht hebben zich verzameld ij de grens met Iran. Ze lijken chter niet de grens over te wil- in en wachten op wat er ver- er gaat gebeuren, zei woord- jerder Ron Redmond van de N-vluchtelingenorganisatie nhcr gisteren. Een team van e UNHCR is donderdag naar e Iraans-Iraakse grens gegaan m te kijken hoe het met de - uchtelingen is. Iraanse he chten spraken toen van een - intalvan 100.000 mensen, laar het bleken er veel minder zijn. Desondanks hebben ze jlgens de Unhcr meer hulp odig. Iran heeft inmiddels jedsel water en medicijnen ;stuurd en om hulp verzocht in internationale organisaties. '"Hulpverleners jan AZG bevrijd mus - De twee medewerkers in Artsen zonder Grenzen die *1 ids vorige week werden ver- ist in Bagdad, zijn vrijgelaten, jlgens Artsen zonder Grenzen eeft het tweetal zich gister- liddag telefonisch gemeld bij Bt hoofdkantoor in Parijs. De anse coördinator en de Suda- ;se logistiek medewerker ma in het goed. De twee mede erkers werkten met vier colle- ,'s in het al-Kindi-ziekenhuis het noordoostelijke deel van igdad, toen ze een week gele- in verdwenen. Artsen zonder enzen vermoedt dat de lakse autoriteiten de twee ge- ingen hielden, maar volgens in woordvoerder van Artsen ider Grenzen in Nederland ,at nog altijd niet duidelijk, ar aanleiding van de vrijla- J jg heeft de hulporganisatie isloten de activiteiten in Irak hervatten. zaterdag 12 april 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De oorlog in Irak is militair bijna gewonnen, en nog snel ook. Maar wat nu? De wereld houdt de adem in, om dat zij maar één ding wil weten: kiezen de VS opnieuw voor de arrogante eigengereidheid waarmee George Bush en zijn haviken in de aanloop naar de oorlog internationaal zoveel kwaad bloed hebben gezét? Of is Washington bereid om de wrok en frustratie over de gang van zaken in de Verenigde Na ties in te slikken en oude vrien den opnieuw de hand te reiken? Het eerste slagveld dat op doemt is de wederopbouw van Irak. De afkeer van de spelbe dervers - Frankrijk, Duitsland en Rusland - is groot bij de be langrijkste beleidsmakers in Washington. Er is twijfel over de kiacht van de VN, en Irak wordt als 'te belangrijk' gezien om zijn toekomst aan anderen over te laten. Aan de overkant van de Atlanti sche Oceaan leeft grote achter docht over de 'ware bedoelin gen' van het Witte Huis, en is eigenlijk alleen reconstructie onder VN-paraplu bespreek baar. Het verzet tegen een ver kapt Amerikaans protectoraat in Irak is groot, omdat dat wordt gezien als voedingsbo dem van nieuwe conflicten en Irak en daarbuiten. Het debat over de vraag hoe veel geld de buitenpost Bagdad de Amerikanen waard moet zijn, is al begonnen. Is straks wel aan het Amerikaanse pu bliek uit te leggen dat in de VS ambtenaren ontslagen moeten worden wegens geldgebrek, terwijl in Irak het staatsappa raat overeind wordt gehouden met Amerikaans belastinggeld? Laat de Europeanen meedoen voor ze van gedachten veran deren, zo is het Witte Huis al geadviseerd. Dat vraagt wellicht te veel grootmoedigheid van Bush. Ongetwijfeld willen de VS graag dat de internationale gemeen schap mee betaalt - Frankrijk en Rusland zouden hun oude leningen aan Irak kunnen schrappen - maar tot nu toe lijkt het er op dat Amerika zelf wil bepalen wie het in Irak voor het zeggen krijgt en hoe. De VS hebben het vuile werk gedaan en gaan over de buit, nietwaar? De angst voor de arrogantie van supermacht Amerika reikt verder dan de wederopbouw van Irak. Er is het afgelopen jaar een diep wantrouwen ge groeid tegen de VS, vooral te gen de persoon Bush, die zich te zeer op zijn gemak lijkt te voelen in zijn rol van 'sheriff van de wereld'. Hij heeft er op gehamerd dat het in Irak niet alleen ging om verboden wa pens, maar op termijn ook om de veiligheid van de VS en de wereld. Deze oorlog is de eerste uitvoe ring van zijn preventieve doc trine. De angst buiten de VS is groot dat Irak pas de eerste oorlog in een rijtje is. Het Witte Huis probeert die onrust weg te nemen - Irak is 'uniek' - maar tot op de dag van van daag is er geen geloofwaardige verldaring gegeven voor de vraag waarom Irak een groter gevaar vormde voor de VS dan Syrië, Iran of Noord-Korea. Ook de grandioze ideeën over een nieuwe wereldorde, die le ven bij mensen als vice-presi dent Dick Cheney, minister Donald Rumsfeld en staatsse cretaris Paul Wolfowitz van de fensie - zijn niemand ontgaan. Het gevaar van het snelle suc ces in Irak is dat zij Bush verder sterken in zijn overtuiging dat internationale instituties een beperkt nut hebben, bedreigin gen van de veiligheid aange pakt kunnen worden met pre ventieve militaire acties en de Arabische wereld via interven ties opgeschud kan worden. Daar staat tegenover dat de oorlog voor veel onrust in de wereld heeft gezorgd en het anti-Amerikanisme heeft aan gewakkerd. Het snelle militaire succes en de blije gezichten in de Iraakse steden hebben de wereldopinie nog niet erg heb ben doen bijdraaien. Dat komt voor een deel omdat mensen buiten de VS een andere oorlog hebben gezien dan Amerika nen. Terwijl de zwaar verbran de 12-jarige Ali Ismael Abbas, door Amerikaanse bommen beroofd van zijn armen en zijn hele familie, de aandacht trok van India tot Londen, zagen de kijkers in VS slechts militaire heroïek en weinig Iraaks bur gerbloed. Dat de Amerikanen en Britten gemakkelijk over het Iraakse le ger walsen, maakt de oorlog in de ogen van tegenstanders bo vendien niet achteraf gerecht vaardigd. Niemand heeft sym pathie voor Saddam Hussein, iedereen ziet hem graag gaan. Maar de kritiek blijft. Was deze oorlog de enige mogelijkheid om hem te verdrijven en het gevaar van massavernietigings wapens het hoofd te bieden? Ontstaat zo wel een stabiel Irak? Is het gevaar voor terro risme verminderd? Dat kan ertoe leiden dat Bush zijn krijgshaftige opstelling tempert, in de hoop dat het concept van preventief ingrij pen al afschrikkend genoeg werkt. Hij kan veel goodwill te rugwinnen als hij werk maakt van zijn belofte om zich in te zetten voor de totstandbren ging van Palestina en voor een democratisch en voorspoedig Irak. Zeker is dat de doorsnee Amerikaan niet op nóg een oorlog zit te wachten. In eigen huis moet de president eerst maar eens zorgen dat hij de economie op orde krijgt. Amerikanen halen mozaïek van Bush uit hotel bagdad/afp - Amerikaanse mi litairen hebben gisteren het mozaïek van George Bush, de vader van de huidige president, verwijderd uit het Rashid hotel in Bagdad. De Iraakse presi dent Saddam Hussein had het mozaïek laten aanbrengen om dat de beeltenis van de presi dent die de vorige Golfoorlog begon dan zou dienen als deurmat. Een bezoek aan het wereldbe roemde hotel was in het verle den een verplicht onderdeel voor buitenlandse bezoekers aan Bagdad. Zo moesten bij voorbeeld de VN-wapenin specteurs het Bush-portret be rieden, wat in de islamitische wereld als grove belediging geldt. De Amerikaanse militairen hebben van het mozaïek alleen het gezicht verwijderd. De nek en de schouders zijn nog te zien, evenals de Engelse tekst 'Bush is een crimineel'. oldaten vinden wapenarsenaal igdad - Amerikaanse solda- n hebben gisteren in Bagdad in privé-collectie wapens ont- ikt van Saddam Husseins ion Oday. Het wapenarse- lal, bestaande uit tientallen iremoniële wapens die Oday irmoedelijk cadeau heeft ge- egen, werd aangetroffen in in verlaten onderkomen van Baath-partij. Waarschijnlijk aren plunderaars de Amerika- :n al voor geweest. Er werden jnderden dozen aangetroffen n handwapens in te bewaren, aar zonder inhoud. Niet alles as echter verdwenen. Er lagen Dg tientallen vergulde en ver- Iverde militaire wapens. furkse minister telt bezoek uit ^ikara - De Turkse minister a buitenlandse zaken Gül feeft zijn bezoek aan Syrië, dat por morgen gepland stond, jtgesteld. Gül noemde de ont- kelingen in noord-Irak als den voor het uitstel en zei dat fe situatie daar zijn volledige indacht vereist. Gül ontkende kt de Verenigde Staten in- loed hebben gehad op de be- psing. De VS beschuldigen frië ervan Irak te hebben ge kund tijdens de oorlog. U-Douri blijft /N-ambassadeur york - De Iraakse ambas- leur bij de Verenigde Naties, •hammed al-Douri, heeft iteren verklaard dat hij nog ijd de vertegenwoordiger is n Irak zolang er geen opvol- r bekend is. „Nu is er de be- !tting. Er zal een machtswis- 'ling plaatshebben en dan ordt een ander benoemd' ii al-Douri gisteren in New )rk. Donderdag ontstond ver- ring over de verblijfplaats al-Douri, die zelfs onder- :g zou zijn naar Nederland, inderdagochtend bleek hij in wYork echter een onder- •ud te hebben met de secre- ds-generaal van de Verenigde tties, Kofi Annan. as sayliyah - De Amerikaanse militaire leiding heeft de troepen van de coalitie speelkaarten met de foto's van 55 gezochte Iraki's ver strekt. Het gaat om personen die opgepakt of gedood moeten wor den. Dat heeft de Amerikaanse militaire woordvoerder brigade-gene raal Brooks gisteren gezegd tijdens een persconferentie van het Cen traal Commando van de coalitie in Qatar. Hij zei dat ook affiches zijn verspreid met foto's van de Iraki's. Brooks stelde dat Iraakse leiders en hun medwerkers naar het buitenland proberen te vluchten. Hij zei dat de Amerikanen de snelweg A11 naar Syrië controleren. De Amerikanen vermoeden dat hooggeplaatste Iraki's via die weg naar Syrië proberen te ontkomen. Foto: EPA/Paul Richards door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Heeft Israël bij de Amerikaans-Britse inval in Irak een opruiende rol gespeeld? Berich ten met die strekking in Arabische en sommige westerse media lijken evenzeer overdreven als de suggestie dat premier Ariel Sharon in Washing ton de lakens uitdeelt. Dat neemt niet weg dat de successen van de coalitie hebben gezorgd voor een optimistische stemming in de Israëlische re gering. Het algemene oordeel is dat de strategische toe stand in het Midden-Oosten in Israëls voordeel is veranderd, al betwijfelen sommigen dat Amerika de toekomst van Irak naar zijn hand kan zetten. De voorspelling dat president George Bush nu Is raël en de Palestijnen zal dwingen de 'routebe schrijving', het vredesplan van het 'kwartet', uit te voeren neemt niemand serieus. Op verzoek van de VS heeft Israël zich de afgelo pen weken koest gehouden. „Dit is niet onze oorlog", zei Sharon voortdurend. Het gasmasker alarm is nog steeds van kracht, maar de enigen die de maskers plichtsgetrouw meedragen zijn de ministers van defensie en onderwijs. De Israëliërs hebben vanuit hun leunstoelen kunnen toekijken hoe de Amerikanen en de Britten zich het vuur uit de sloffen liepen. „Nu het regime van Saddam Hussein is gevallen, hoop ik dat de Palestijnen beseffen dat de wereld is veranderd", zei minister van defensie Shaul Mofaz. Inderdaad rolde afgelopen week een schokgolf door de Palestijnse gebieden, die des te harder aankwam doordat de Arabische media aanvankelijk de indruk hadden gewekt dat Sad dams troepen hevig verzet boden. Een Palestijnse winkelier in Ramallah vertelde dat hij speciaal een tv-schotel had aangeschaft om de strijd in Bagdad op de voet te kunnen vol gen. „Ik was ervan overtuigd dat dit een van de grote slagen uit de geschiedenis zou worden, waarbij een Arabisch leger de binnendringende kruisvaarders zware verliezen zou toebrengen", zei hij. „Nu ik Amerikaanse soldaten op hun ge mak door het centrum van Bagdad zie lopen, is het alsof een dolk in mijn hart is gestoken." Na de vernederingen van 1948,1956,1967,1973, 1982 en in zekere mate 1991, heerst er in de Ara bische wereld opnieuw een gevoel van totale ver slagenheid. Israël hoopt dat de val van het Iraakse regime niet alleen psychologische, maar ook praktische gevolgen zal hebben voor het conflict met de Pa lestijnen. De afgelopen twee jaar heeft Saddam Hussein ongeveer dertig miljoen dollar laten uit betalen aan de nabestaanden van Palestijnse ple gers van zelfmoordaanslagen. Mede daardoor beschouwden veel Palestijnen hem als de enige Arabische leider die bereid was zijn nek uit te ste ken voor hun zaak. Op de Westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook zal niemand openlijk zeggen dat hij niet langer bereid is zijn leven te wagen in de strijd tegen Israël nu de geldelijke beloning is weggevallen, maar het moreel móet er wel onder lijden. De Israëlische regering gaat ervan uit dat de VS het Midden-Oosten willen reorganiseren. Met hun onuitgesproken dreiging vanuit Irak linksaf te slaan willen ze druk uitoefenen op Syrië, dat een aantal Israël slecht gezinde organisaties gast vrijheid verleent. Zo wordt het gewapende verzet in de Palestijnse gebieden voor een deel georga niseerd door de in Damascus gevestigde leiders van de Harnas en de Islamitische Jihad. Zonder Syrische steun krijgt ook de Hezbollah in Libanon het uiterst moeilijk. De sji'itische bewe ging heeft enkele duizenden Katyusha-raketten, die een groot deel van Israëls noorden kunnen treffen. Israël verwacht ook Amerikaanse druk op Iran. De ayatollahs voorzien de Hezbollah van wapens en instructie, en werken met Russische hulp aan een nucleaire optie. De Amerikaans-Britse coalitie is zich bewust van de frustratie in de Arabische wereld. De Britse premier Tony Blair zegt bij iedere gelegenheid dat de veelbesproken 'routebeschrijving' naar een Israëlisch-Palestijnse vrede eindelijk op tafel moet komen. Met die geste wil hij niet alleen de Arabieren, maar ook de critici van het Iraakse avontuur binnen zijn eigen partij voor zich win nen. Toch lijkt ook na de val van Bagdad de kans op uitvoering ervan gering. Israël moet er niets van hebben en het Witte Huis, de Nationale Veilig heidsraad en het Pentagon hebben er geen be lang bij het Sharon moeilijk te maken. Bush wil zijn mede-conservatieven, die door dik en dun Israël steunen, niet als vijanden. De andere part ners in het kwartet - de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Naties - hebben in de aanloop naar de inval in Irak zoveel diplomatieke averij opgelopen dat hun toch al geringe invloed verder is afgenomen. Sharon maakt zich weinig zorgen. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De snelle overwinning van het Amerikaans-Britse leger in Irak brengt veel Russische ge neraals in verlegenheid. Ze voorspelden een 'tweede Viet nam', geen Amerikaanse zege tocht. Nu komen de pijnlijke vragen. Waarom verloor het Russische leger duizenden sol daten bij de bestorming van Grozny, terwijl de Amerikanen bijna moeiteloos het veel grote re Bagdad veroveren? De meeste generaals lijken het nog niet te kunnen bevatten. Amerikanen trekken als bevrij ders door de straten van Bag dad, de Iraakse bevolking is in extase, Saddam Hussein valt overal van zijn sokkel. Het zijn verbijsterende beelden voor de Russische militairen die de afge lopen weken uitblonken in doemscenario's. Een enkeling denkt alsnog gelijk te krijgen. „Nu begint een partizanenstrijd tegen de Amerikanen", zei ge neraal b.d. Machmoed Garajev, maar erg overtuigend klonk het al niet meer. De Russische generaals zijn van tactiek veranderd. Ze geven in middels de Irakezen er van langs. Watjes zijn het, zo luidt het oordeel. „De Irakezen staan daar als idioten te zwaaien naar de Amerikanen", vindt voorma lig minister van defensie Dmitri Jazov. „Zo verdedig je toch niet je moederland", meent ook Joe- ri Rodionov, generaal en promi nent parlementariër. „Ze spre ken over zelfmoordaanslagen, maar gooien nu hun vuisten in de lucht." Minder praatjes hebben Vlad Atsjalov en Igor Maltsev. Een paar weken geleden waren de twee gepensioneerde driester- rengeneraals nog in Bagdad om de Irakezen te adviseren bij de verdediging van hun stad. „De Amerikaanse tanks worden ver brand en de infanterie afge slacht", voorspelde Atsjalov. Het liep iets anders. De onderschei ding die de generaals kregen in Irak zal voorlopig wel de laatste zijn in hun carrière. Ook de rest van de militaire elite in Rusland zit in een moeilijk parket. Onvermijdelijk komen nu de vergelijkingen tussen het Amerikaanse optreden in Irak en het bloedige Russische optre den in Tsjetsjenië. Een militaire specialist die donderdag bij het radiostation Echo Moskiy kritiek durfde te uiten op de Ameri kaanse troepen, werd met sar casme onthaald. Droogjes merkte een luisteraar op: „Die Amerikanen hebben in drie we ken tijd minder mensen verlo ren dan wij bij de bestorming van Grozny in één dag." De vergelijking met Tsjetsjenië is inderdaad pijnlijk. Hoewel Grozny tien keer zo klein is als Bagdad deed het Russische leger er in 1995 en 2000 een maand over om de stad te veroveren. Zeker vijfduizend Russische sol daten kwamen om en er vielen tienduizenden gewonden. De stad werd bovendien volledig in puin gebombardeerd. Deson danks zijn de Russische solda ten negen jaar na het begin van de gevechten nog steeds hun le ven niet zeker in Grozny. „Veel mensen in Rusland beginnen zich af te vragen waarom ons le ger zo inefficiënt is vergeleken met het Amerikaanse en Britse leger", merkt de onafhankelijke analist Pavel Felgenhauer in de The Moscow Times op. „Een goede vraag", vindt kolo nel b.d. Sergej Petsjnikov, tegen woordig adviseur in het Russi sche parlement, de Doema. „En we moeten eerlijk zijn. Het Amerikaanse leger is professio neler, moderner en wordt beter geleid." Maar lang niet iedereen wil toe geven dat het Russische leger een voorbeeld kan nemen aan de voormalige aartsvijand. De Amerikanen hebben gewoon geluk gehad met de Irakezen als tegenstander, vindt bijvoorbeeld Vladimir Golovin, eveneens ac tief als militair adviseur in de Doema. „De Tsjetsjenen hebben een andere mentaliteit: die ren nen niet weg, maar schieten. In Tsjetsjenië ben je pas een echte man als je vecht. De Irakezen slaan gewoon op de vlucht. Daarom hebben de Amerikanen een Grozny weten te voorko men." Het Russisch leger valt niets kwalijk te nemen, kortom. De wil tot kritisch zelfonderzoek ontbreekt volkomen bij de mili taire elite, constateert Felgen hauer. Liever wordt nu het Ame rikaanse succes gebagatelli seerd. Veel generaals menen dat de overwinning van de Amerika nen te danken is aan de sterke propaganda. Hierdoor zouden de Irakezen het al snel in hun broek hebben gedaan. Ook wordt gezegd dat de overwin ning veel minder eenduidig is dan hij nu lijkt. Er zouden in werkelijkheid duizenden Ameri kanen om het leven zijn geko men. Allemaal afleidingsmanoeuvres, oordeelt Felgenhauer. Veel ge neraals willen voorkomen dat de bezem gehaald wordt door het veel te grote, inefficiënte en corrupte Russische leger. Fel genhauer: „Onze generaals wil len geen modern leger." door Frans van den Houdt den haag - Tikrit, de geboorte plaats van Saddam Hussein, is een belangrijk symbool van zijn macht. De coalitietroepen in Irak gaan ervan uit dat als Sad dams regime nog een laatste po ging zal doen terug te slaan, dat in Tikrit gebeurt. Het Ameri kaanse ministerie van defensie zegt dat duizenden leden van de Republikeinse Garde zich heb ben teruggetrokken in de stad. Ook de plaatselijke bevolking bestaat hoofdzakelijk uit Sad- dam-aanhangers. Ter voorberei ding van een opmars van de grondtroepen is Tikrit de afgelo pen dagen al diverse keren zwaar gebombardeerd. Tikrit is een woestijnstadje dat, 140 kilometer ten noorden van de Iraakse hoofdstad Bagdad, ligt ingeklemd tussen een snel weg en de rivier de Tigris. De ruim 60.000 inwoners zijn over het algemeen rijker en beter af dan de gemiddelde Irakees. Dat heeft alles met Saddam te ma ken, die in 1937 in het aangren zende dorpje al-Auja is geboren. Volgens goed Arabisch gebruik verloochent de leider zijn af komst niet. Saddam heeft in Tikrit daarom kwistig gestrooid met goed be taalde baantjes, mooie wegen, betere scholen en ziekenhuizen en luxere gebouwen. Ook heeft de plaats zijn eigen Saddam- museum, een majestueuze, met mozaïek ingelegde toegangs poort en een pretpark. Boven dien is hier 's lands grootste concentratie van Saddam-af- beeldingen te vinden. Overal staan standbeelden van de Iraakse leider en werkelijk op ie dere lantaarnpaal en kale muur is een portret van Saddam ge schroefd of getekend. Saddam was extra trots op zijn geboorteplaats omdat hier ook de grote islamitische strijder Sa- In Tikrit raken steeds meer gebouwen beschadigd door de bombardementen. De stad is het laatste grote doelwit van de Amerikanen. Foto: AP/Samir Mezban ladin, geboren in 1138, vandaan komt. Een van zijn grootste overwinningen was de verove ring van Jeruzalem in 1187 op de kruisvaarders. Ook wist hij van Egypte een verenigde isla mitische staat te maken. In Tikrit bevinden zich diverse belangrijke militaire bases en paleizen van Saddam. Eén ervan wordt beschouwd als een van zijn grootste paleiscomplexen, vier vierkante kilometer groot. Op het terrein staan naast de presidentiële villa's, boerderijen, weelderige tuinen en vijvers met eilandjes en luxe gastenverblij ven voor prominente leden van Saddams Baath-partij. Dit hele complex zou via tunnels ver bonden zijn met Bagdad. De Amerikanen beschouwen Ti krit als een belangrijk politiek centrum van Irak en geloven daarom dat hier een schat aan belangrijke informatie te vinden is over Saddams politieke en mi litaire handelen. Ze hopen hier ondermeer dokumenten te ont dekken over zijn mogelijke arse naal aan chemische en biologi sche wapens. De prijs die de inwoners van Ti krit betalen voor hun speciale positie is dat ze, evenals tijdens de eerste Golfoorlog in 1991, ook nu weer voortdurend wor den gebombardeerd. De VS zijn erop uit zoveel mogelijk militai re eenheden in en rond Tikrit via de lucht uit te schakelen voordat ze de stad bestormen. De Amerikanen willen voorko men dat ze tijdens hun opmars in een sooit van 'ambush alley (een weg van hinderlagen) te rechtkomen, zoals eerder het geval was nabij de zuidelijke stad Nasiriya. Het stelsel van ondergrondse tunnels rond Ti krit is een perfecte uitvalsbasis voor Saddam-getrouwen die gu errilla-aanvallen willen uitvoe ren op de coalitietroepen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5