Geruimd pluimvee naar de stort BINNEN-& BUITENLAND Balkenende: Het zat er gewoon niet in De schuld bij de ander leggen, dat is het devies 'Kabinet met CDA en WD is een sociale ramp' Destructiebedrijf kan overvloed kadavers niet meer aan Tóth was ingelicht voor Boonstra's beurshandel Aardbeving in Italië SARS bereikt Indonesië en de Filipijnen Letselschadebureau zou via artsen klanten ronselen T/r VT/ Herben hoeft geen excuses zo jaar voor bbele moord haag - Voor het gerechts- i Den Haag is gisteren ig jaar cel geëist tegen een nge Hagenaar. Hij zou zijn rige zus en haar 13-jarige ter in hun woning op bru- ze hebben vermoord. De :iding zou een familieruzie eld zijn geweest. De twee jen werden met een in levendraaier in hun hoofd ej ils gestoken. j ete voor lizinga ?dkHT - Oud-voorzitter van de le neen Christelijke Politie- (ACP) Kruizinga is giste- ;ei eroordeeld wegens ver- ne ering, valsheid in geschrif- het doen van een valse b tingaangifte. De rechtbank recht legde hem negen rt iden voorwaardelijke ge- o enisstraf en een boete van ie )0 euro op. tser bekent ord Den Haag maag - Een 17-jarige Duit- eeft bekend dat hij een 19- Hagenaar in de nacht van ip nieuw heeft neergesto rt liet het openbaar mi- ie gisteren weten. Het toffer werd in de vroege :nd van 1 januari ernstig nd aangetroffen in een vij- het Haagse Zuiderpark. •rdachte is op 3 maart de Duitse autoriteiten uit- erd aan Nederland. izenplaag kost 1.000 bomen kanaal - Een muizen- heeft meer dan 100.000 n tussen het Groningse kanaal en Musselkanaal ven gekost. Het gaat om robinias, die zijn aange- als belegging en waarvoor ilen zijn uitgegeven. Hon- n particulieren uit heel rland hebben via de Rot- mse firma Robinia Gold estoken in het bomen- :t, met als doel na twintig net de kap van de bomen, e verdienen. dste man i) overleden jk - De oudste man van land, Frederik Botter- is afgelopen dinsdag iden. Hij is 107 jaar ge en. Het zorgcentrum St. Hooglanderveen (ge- te Amersfoort), waar hij Öe, heeft dat gisteren be- d. Volgens de statistieken G. Timmermans in Erme- judste man in het land. 106 en op 30 november re aanklacht en juwelier i - Het openbaar minis- Breda heeft een opval- ware aanklacht tegen de rgse juwelier Pijnenburg iteld. De juwelier wordt lleen doodslag op een 26- overvaller verweten. Hij e Amsterdammer, toen hij «grond lag, ook tegen het 1 hebben getrapt. Voor de- '1' ad én het afvuren van e kogels op een andere aller, legt het openbaar -|terie de juwelier dubbele ig tot doodslag ten laste. )e ir wordt hij vervolgd voor al vuurwapenbezit. De wordt 24 april door de ,n bank in Breda behandeld. -z ert Heijn op s voor grasei - Albert Heijn gaat in gen voor Pasen zijn klan- agen over te stappen van 10 rel - naar graseieren. Dit eieren wordt gelegd door loemde graskippen, die rU iervriendelijker leven lei- 'j Vrijwilligers van de Die- sscherming delen bij zestig upermarkten kleine doos- et twee graseieren uit. j itorming maakt de aan kaping in - De Duitse politie heeft middag na 4,5 uur met lestorming een einde ge- rt aan de kaping van een eldekkerbus door een vluchtige bankovervaller, i bestorming werden ver- dene schoten gelost. Vol de politie is de 46-jarige nemer gewond geraaid; bleven de twee gijzelaars ieerd. ia executeert ters veerboot na - Drie Cubanen die vo- veek een veerboot kaapten ia een kort proces gisteren cuteerd. Vier andere be- enen kregen levenslang, ens vier anderen ontvin- traffen van twee tot dertig Ze hadden een veerboot ipt en eisten voldoende 'stof om de Verenigde Sta- k kunnen bereiken. zaterdag 12 april 2003 Overname Endemol was al bekend weert/gpd - Het ministerie van landbouw gaat geruimd pluimvee vanaf vandaag on der de grond stoppen op de stortplaats van energiebedrijf Essent in het Limburgse Linne. Het is een noodgreep omdat des tructiebedrijf Rendac in Son te weinig ca paciteit heeft. Het storten van dode kuikens, kippen en kalkoenen is een laatste redmiddel in de strijd tegen de vogelpest, aldus woord voerder Oomen van het ministerie. „Er worden meer kadavers aangeleverd dan er verwerkt kunnen worden." De de structie van geruimd pluimvee werkt vol gens hem als een 'viertrapsraket'. „Rend ac verwerkt dagelijks 1400 ton. Van wat overblijft, gaat iedere dag 100 ton naar de vuilverbrander in Duiven en 100 ton ver dwijnt in vriesruimtes om later door Rendac te worden verwerkt. Pas als al de ze middelen zijn uitgeput, gaan we over tot storten", aldus Oomen. De AVR in Duiven mag tot eind mei eieren en pluimveekadavers van preventief ge ruimde bedrijven verwerken. De vuilver brandingsinstallatie heeft hiervoor een ontheffing van de provincie Gelderland gekregen. Op de stortplaats in Linne kunnen dage lijks 500 tot 600 ton pluimvee worden ge stort. Dat zijn grofweg 300.000 volwassen kippen. Mocht Linne vol raken, dan wijkt het ministerie uit naar de stortplaats in Altweerderheide in de gemeente Weert. Om verspreiding van de vogelpest te ver kleinen, wordt alleen pluimvee gestort dat preventief of wegens welzijnsproble men is geruimd. Het transport gebeurt met ontsmette en lekvrije trucks. De ka davers gaan in grote zakken en worden op de stortplaats met grond afgedekt. Na zes weken ruimen in de Gelderse Val lei en delen van Brabant en Limburg, zijn meer dan twaalf miljoen stuks pluimvee geruimd. Gisteren zijn voor de eerste keer ook 1600 Duitse kippen preventief geruimd. Het ging om twee bedrijven in de buurt van Heinsberg, net over de Duitse grens. Ze liggen binnen drie kilo meter van een kalkoenbedrijf in het Mid den-Limburgse Koningsbosch waar ver moedelijk vogelpest heerst. Woordvoerder Bosten van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen: „We heb ben gelukkig maar enkele kleine pluim veehouderijen aan de grens met Neder land. De situatie kan dramatisch veran deren als het virus Munsterland bereikt. Daar zitten ruim tien miljoen stuks pluimvee." De Duitsers hebben in de bufferzone de zelfde maatregelen getroffen als in Ne derland. Er geldt een vervoersverbod voor kippen en eieren. In de rest van Duitsland is een verlicht regime inge steld. Boeren en transporteurs zijn ver plicht hun handelingen te registreren. rome - Het noorden van Italië is gisteren opgeschrikt door een aardbe ving. Honderden mensen vluchtten in paniek de straat op en sommige oude gebouwen raakten beschadigd. Twee mensen raakten gewond. De beving had een kracht van 4,6 op de Schaal van Richter. Het epi centrum lag even ten zuiden van Alessandria, op zo'n 75 kilometer ten oosten van Turijn. De aardschokken waren te voelen in verschillende noordelijke steden, zoals Milaan, Turijn en Genua. In Sant'Agata Fossili viel een stenen kruis van het dak van de dorpskerk. Foto: EPA/Luca Zennaro hong kong/ap - Indonesië en de Filipijnen hebben gisteren hun eerste geval van SARS ge meld, waarmee de ziekte nu twintig landen bestrijkt. In beide gevallen ging het om buitenlan ders die China, Hong Kong of Singapore hadden aangedaan. SARS (severe acute respiratory syndrome) heeft zich ook genes teld aan boord van een Ma leisisch cruiseschip. Singapore maakte gisteren bekend dat een vrouwelijk bemanningslid van de Superstar Virgo op 7 april in Maleisië was opgenomen met SARS en dat op 9 april een twee de bemanningslid is opgeno men in Singapore. Beiden zijn afkomstig uit India. De rederij, Star Cruises, verklaarde dat de volgende twee reizen die het schip vanuit Singapore zou ma ken, zijn afgelast. Hong Kong, dat gisteren twee nieuwe sterf gevallen en 61 nieuwe ziektege vallen meldde, heeft zijn maat regelen om de epidemie in te dammen verder verscherpt. Mensen die met SARS-patiënten in aanraking zijn geweest mo gen de stad niet meer verlaten. In Hong Kong zijn tot nu toe 32 mensen aan SARS gestorven en 1059 met de ziekte besmet. We reldwijd zijn nu zeker 116 men sen overleden, op een totaal van 2700 besmettingen. amsterdam/anp - Sylvia Tóth, voormalig vriendin van Cor Boonstra, hoorde een dag voor dat de oud-Philipstopman een groot pakket aandelen Endemol kocht dat de onderneming zou worden overgenomen. Zij werd op dinsdag 7 maart 2000 gebeld door topman John de Mol, die haar vertelde dat de definitieve overnamekandidaat binnen een week zou worden gekozen. Tóth ontkent dat ze dit aan Boonstra heeft verteld. Sinds de breuk in hun relatie, in decem ber 1999, hadden ze nog maar sporadisch contact, zo bleek gis teren op de tweede dag van de voorkenniszaak tegen Boonstra. De gewezen topman belde haar nog wel, in een poging de relatie te redden. Dat waren echter puur persoonlijke gesprekken, aldus Tóth. Gisteren waren geen getuigen aanwezig in de rechtszaal. De rechters citeerden uit de eerdere verhoren van diverse kopstuk ken die bij de zaak zijn betrok ken. Naast Tóth hebben onder anderen John de Mol, Philips' fi nanciële bestuurder Jan Hom men, oud-Aholdtopman Cees van der Hoeven en beursbaas George Möller een verklaring af- gelegd. Justitie eist Boonstra's winst van 250.000 euro op de Endemol- aandelen op. Boonstra's raads man Italianer maakte daar giste ren bezwaar tegen. Volgens hem is zijn cliënt slechts aansprake lijk voor de aankoop van 2100 aandelen. In totaal werden er 5200 stukken op zijn naam ge kocht. De rest van het pakket is aangeschaft door de vermo gensbeheerder vein Boonstra bij de Belgische KBC-bank. emmen/gpd - Het letselschade- bureau Pals in Emmen is boos op artsenorganisatie KNMG. Het kantoor vindt dat hun advo caten ten onrechte worden be schuldigd van louche praktijken. Volgens de KNMG worden me dici geronseld om patiënten voor juridische bijstand door te sturen naar Pais. Artsen zijn ge waarschuwd dat ze voor de tuchtrechter kunnen worden gesleept wanneer ze met Pais in zee gaan. Het advocatenkantoor, met ves tigingen in Emmen, Den Haag, Apeldoorn en Maastricht, pikt dat niet en dreigt een rechtszaak te beginnen als de KNMG haar uitspraken niet herroept. De raadsman van Pais erkent dat fysiotherapeuten schriftelijk zijn benaderd door het letsel schadebureau. In de brief staat dat het advocatenkantoor pa tiënten die door een verkeers- of bedrijfsongeval letsel hebben opgelopen, juridische bijstand kan verlenen. Therapeuten die namen van patiënten met kans rijke schadezaken doorspelen, krijgen daarvoor een vaste en aantrekkelijke vergoeding. De KNMG vindt dat het letsel schadebureau hiermee een ethi sche grens heeft overschreden. Volgens de beroepsorganisatie probeert Pais artsen handlanger te maken van letselschadeadvo caten, waardoor hun onafhan kelijk positie wordt aangetast. Het advocatenkantoor vindt die beschuldiging onterecht. Vol gens hun raadsman blijft Pais de gewraakte brieven versturen. Ook huisartsen kunnen binnen kort post van het letselschade bureau verwachten. (advertentie) Op Texel bloeien in juni miljoenen wilde orchideeën. Extra reden om nu te komen! Boek via www.texel.net of bel VVV Texel 0222 314741 den haag/gpd - 'Ik heb het niet gedaan, het was die ander'. Dat is de boodschap die de politieke leiders Balkenende (CDA) en Bos (PvdA) met alle macht naar buiten willen brengen, nu de formatie is mislukt. Een oude politieke wet luidt immers: wie breekt, betaalt Alle interviews hebben één doel: de schuld bij de ander leggen. Bos doet dat in duidelijke be woordingen. „Ik voel me grote lijks bedonderd", zei hij luttele minuten na de breuk. Ferme taal, maar niet verstandig, meent communicatiedeskundi ge Dig Istha. „Als je slecht nieuws brengt, moet je van te voren altijd even zitten en een glaasje water drinken. Anders zeg je misschien dingen waar je later spijt van krijgt. Je blijft na tuurlijk een politiek leider." Balkenende pakt het rustiger aan. „De chemie was onvol doende", was zijn eerste reactie. Persstrateeg Ton Elias noemt dat een typische 'staatsman- aanpak'. Een premier gooit niet met modder. Alleen blijft het de vraag of Balkenende nu de schuld wel duidelijk genoeg in de schoenen van Bos schuift. Feit is dat de breuk diepe spo ren heeft getrokken. De slechte relatie tussen PvdA en CDA et tert nog lang door, denken beide deskundigen. Elias: „Reken maar dat de spindocters van beide partijen komend weekein de hard zullen werken. Voorlo pig zullen interviews groten deels zijn gevuld met beschuldi gingen over en weer." door Sylvia Marmelstein Amsterdam - FNV-voorzitter De Waal vindt het 'treurig' dat de formatiege- sprekken tussen CDA en PvdA zijn ge klapt. Het gevolg is volgens hem rampza lig omdat er de komende maanden weer geen afspraken kunnen worden gemaakt om de exploderende werkloosheid aan te pakken. Wat was 11 eerste reactie op het stuklopen van de formatie? „Ik dacht meteen: gelukkig leven we in een klein land. Als ons land groter was geweest was de hele wereld in de proble men gekomen. Ik had het liefste gezien dat het CDA en de PvdA samen zouden gaan regeren. Dat biedt de beste garan ties voor een sociaal beleid. Het bijna ak koord tussen de partijen zag er ook hele maal zo slecht niet uit. Het moest wel bij geschaafd worden omdat er te weinig ge ïnvesteerd werd in sociaal beleid. Toch zie ik ook positieve kanten aan het stuk lopen van de gesprekken. In het bijna ak koord zou de koppeling worden losgela ten. Voor de vakbeweging onacceptabel. Dat is nu gelukkig van de baan." Voorlopig. „Ja, want als het CDA in een volgende re gering komt - en daar ga ik van uit - kan de koppeling weer onderwerp van ge sprek worden. Dat is voor mij een hele grote zorg. Ook andere plannen die de partij heeft drukken de koopkracht van de werknemers. En de partij wil te weinig geld investeren in sociale plannen. Mijn grote angst is dat het CDA nu verder gaat met de WD. Wat daarvoor plannen uit rollen weten we inmiddels. De WD wil zeker ontkoppelen en de WAO flink ver slechteren. Een sociale ramp." Voorlopig kan de vakbeweging niet pra ten met de politiek over plannen. Wat gaat de FNV nu doen? „We hebben voorlopig geen kabinet om plannen mee te maken. We kunnen dus geen afspraken maken over het behoud van werkgelegenheid en over belangrijke zaken als de WAO. We zullen dus onze eigen koers gaan varen. Afspraken maken over die onderwerpen via CAO's bijvoor beeld. Ook wil ik een volgend kabinet waarschuwen. Komt er een kabinet dat inzet op ontkoppeling en met plannen komt die inhakken op de koopkracht van werknemers dan valt er met ons niet meer te praten over een gematigde loon ontwikkeling. We zullen doen wat we zelf denken dat goed voor ons is." (advertentie) www.haagsehogeschool.nl De kans is ineens weer reëel dat de LPF zal deelnemen aan een nieuwe regering. Wat na de val van het kabinet in oktober nog ondenkbaar leek, lijkt nu toch nog te gebeuren: CDA en WD gaan doorregeren met de lijst Pim Fortuyn. „Vanzelfsprekend is het nog niet", zegt fractievoorzitter Her ben. „Eerst een lijmpoging on dernemen en als dat niet lukt moeten CDA en WD met D66 gaan regeren. Ik schat de kans op regeringsdeelname van de LPF in op minder dan 50 pro cent." Vertrouwen is volgens Herben de basis om tot afspraken te ko men. Vertrouwen, of beter het gebrek eraan, is juist de reden dat WD en CDA de samenwer king met de LPF opzegden. Her- advertentie) I 16 april, 18.00 tot 21.30 uur j ben heeft dan ook geen behoef te zichzelf bij de beide partijen in de aanbieding te doen. „Wij hebben de stekker er niet uitge trokken. Laat de partijen het eerst maar met D66 proberen, als een lijmpoging tussen CDA en PvdA er tenminste niet meer inzit." Herben weet dat hij uiteindelijk geen nee kan zeggen als geen andere meerderheidscombina tie mogelijk is. „Als het moet in het landsbelang kun je natuur lijk geen nee zeggen. Een min derheidskabinet van CDA en WD gedogen zal ik echter nooit doen. Dan gaat de WD weer tornen aan de gekozen burge meester en de gemeentelijke herindeling. Dat zijn juist zaken die wij graag willen behouden." „Voor wij eventueel aanschui ven wil ik wel van CDA en WD horen dat de LPF zich het afge lopen halfjaar een stabiele en betrouwbare regeringspartner heeft getoond. Die erkenning wil ik. Ik hoef geen excuses, maar wil wel van ze horen dat we een betrouwbare partner zijn. Daar is nog wel een goed gesprek voor nodig." door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest den haag - Jan Peter Balkenende is gesloopt. Sinds hij anderhalf jaar geleden aantrad als CDA-lei- der heeft hij vier verkiezingscam pagnes, de val Vjan zijn kabinet en twee formaties achter de rug. En de derde staat op het punt te be ginnen, nu de formatie met de PvdA na 2,5 maand op niets is uit gelopen. Waar bij PvdA-leider Bos een dag na de mislukking de emotie nog in alles doorklinkt, oogt Bal kenende onbewogen als altijd. „De concrete aanleiding voor de breuk was het financieel pakket waarover we het niet eens kon den worden. Als je 20 miljard euro eist van de samenleving, kun je geen verantwoording ne men voor een pakket dat de economische groei en de werk gelegenheid onderuit haalt. Maar het was niet alleen een verschil in visie waardoor het misliep. Uiteindelijk ging het om gebrek aan onderling ver trouwen en chemie." Volgens Balkenende liep de for matie steeds moeizamer. „Op een gegeven moet je eerlijk zijn en de knoop doorhakken. De geloofwaardigheid van de poli tiek komt in het geding als je nodeloos blijft proberen er iets van te maken." Als voorbeeld noemt hij de kwestie-Irak. „We zijn er wel uit gekomen, maar alleen door te stellen dat we het eens waren CDA-leider Balkenende wordt belaagd door de pers. Foto: ANP/Robin Utrecht dat we het oneens waren. Dat gebeurde keer op keer, het was een mechaniek waarin we de verschillen van elkaar accep teerden, maar die bleven na tuurlijk wel sluimeren. Balkenende blijft erbij dat het CDA het echt heeft geprobeerd. „Het was geen onwil om met de PvdA te breken, maar het resul taat van een proces. Het zat er gewoon niet in. Achteraf kun je stellen dat we eerder hadden moeten inzien dat we er echt niet uit zouden komen." De verziekte sfeer droeg niet bij aan een oplossing. Keer op keer gaven de secondanten van de onderhandelaars openlijk af op de andere partij. Zo twijfelde de tweede man van het CDA Ver hagen steeds aan de eerlijkheid van Bos. „Het is niet alleen de PvdA te verwijten dat de sfeer slecht was", geeft Balkenende toe. „Het ging over en weer. Zelf heb ik altijd goede gesprekken gehad met Bos. Tot op het laatst toe. Daarom hebben we afgelo pen woensdag ook tegen elkaar gezegd dat de sfeer beter moest. Als dan de dag daarna blijkt dat dat weer niet gebeurt, moet je een conclusie trekken." Hij spreekt de beschuldiging van Bos tegen dat het met name de CDA'ers uit de rechterflank zijn geweest die doelbewust hebben aangestuurd op een breuk. „Verhagen en ik hebben altijd op één lijn gezeten. De fractie was nauw betrokken bij het proces en natuurlijk maakt iedereen andere inschattingen. Men was ontevreden over de Irak-ruzie, maar er is wel beslo ten verder te gaan. Na de pro- vinciale-statenverkiezingen in maart bleek dat de kiezer deze coalitie wilde. Ik heb steeds met Bos gesproken met in mijn ach terhoofd dat ik er samen met hem uit wilde komen. Op een gegeven moment kreeg ik echter het gevoel van de fractie: het zit er niet meer in. Daar heb ik re kening mee te houden." Het ziet er naar uit dat nu toch gebeurt wat Balkenende in de verkiezingscampagne van janu ari wilde: een kabinet met de WD. „Lijmen met de PvdA lijkt me niet erg zinvol op basis van het gebleken wantrouwen. Ook een minderheidskabinet is niet aan de orde als je een stabiele regering wilt. Dan zijn weer meerdere opties mogelijk: Paars-3 of CDA en VVD met een derde partij. Andere partijen moeten nu kleur bekennen." WD-leider Zalm heeft al aange kondigd dat hij het CDA in de onderhandelingen 'helemaal zal uitkleden'. Maar Balkenende waarschuwt: „De les van de af gelopen twee maanden is dat je geen regering kunt vormen zon der onderling vertrouwen en respect voor eikaars standpun ten." Dus zal de WD het CDA niet het vel over de oren moeten halen. Als derde partij is de LPF niet langer melaats voor Balkenende. Voor de verkiezing^ noemde hij een nieuwe samenwerking met de LPF nog ongeloofwaar dig. Dat ligt nu anders. „Sinds het vertrek van de ruziënde Heinsbroek en Bomhoff in okto ber hebben we prettig samenge werkt. We weten wat we aan el kaar hebben. Als ik zie hoe LPF- bewindslieden als De Boer en Van Eijck functioneren, dan merk je duidelijk een verschil met de periode daarvoor. We zijn nu een paar maanden ver der. Met de PvdA lukt het niet. Er is nu een andere werkelijk heid. Nederland moet wel gere geerd worden." Wat Balkenende betreft, kan hij van zo'n volgend kabinet ge woon premier blijven. „Ik heb nooit signalen gekregen dat ik beter plaats kan maken voor een ander."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3