'Eens komt de dag dat je wordt gebeten' MEDIA rerschil tussen droom en daad 'Ik hóór thuis in Israel' 3Balen dat Henk Westbroek weg moet3 Fans willen Kl-Sahaf als ommentator fan de BBC demol en eworks grote ns op soap Jake Willers' liefde voor mestkevers, bloedzuigers en spinnen hdc 648 zaterdag 12 april 2003 ^ersum/mediaredactie - is al een paar dagen stil d de Iraakse minister van jrmatie Mohammed Sa- Al-Sahaf. Tot groot ver- it van zijn fans. Die zijn i actie gestart om de BBC lewegen hem als com- ntator in dienst te nemen, iaeed Al-Sahaf het ooit tot [imentator zal schoppen, laar zeer de vraag. Voorlo- is het zelfs onduidelijk of minister van Informatie wel in leven is. Vast staat hij wel over talent he ilet. De man heeft zich zo- in de Arabische als Wes- wereld razend populair laakt door de Amerikaan- in Britse troepen uit te elden voor alles wat min- fraai is. Ook hield hij stug dat het Iraakse regime twinning op overwinning Icte terwijl op de achter- ad de in Bagdad opruk- de Amerikaanse troepen oren waren. de website petitiononli- :om hadden zich gisteren ïonderd mensen gemeld in Saeed Al-Sahaf een de BBC-commentator Handige zakenlieden ben inmiddels een T-shirt taakt met de beeltenis van iahaf en de tekst 'We are ontrol'. Voor vijftien Brit- londen (zo'n 25 euro) is T-shirt te bestellen. Via itball365.com hebben al ;r dan 2.500 mensen het nood aangeschaft. isum/anp - Tv-producen- Indemol en Eyeworks ma de meeste kans om een ve weekeindeserie voor de iepen op Nederland 2 0, TROS, BNN) te maken, in met IdtV zijn zij de enige jcenten die nog in de race jm de lucratieve opdracht »n te halen. Dat bleek giste- iit een beslissing van de epen. ■ndemol zijn twee concep- jeselecteerd en van Eye- 5 en IdtV allebei één. In to- neemt de omroepleiding deeën nader onder de loep. at Endemol (John de Mol) iyeworks (Reinout Oerle- hebben afgesproken sa- te werken - mocht een van ie opdracht binnenhalen - in zij nu de meeste kans op ipdracht. De klus is de ste sinds de afgelopen vijf In de afgelopen maanden den zich veertien tv-produ- m bij de omroepen. Rond pei volgt het definitieve be- In oktober moeten de op- ïs beginnen, waarna de se- inaf januari 2004 op de buis n moet zijn. RADIOGEZICHT Heiligste stukje grond, De Tempelberg, centraal in film Lindwer door Monique Brandt amsterdam - Hij is weer even te rug. Willy Lindwer (1946) reist vrijwel voortdurend heen en weer tussen zijn woonplaatsen: het stille Amstelveen en hectisch Jeruzalem, waar hij op steen worp afstand van de oude stad een appartement bezit. Nu scharrelt hij rond in het met boeken volgestouwde kantoor onder zijn riante woning aan de Amstel, waar ook zakenpartner- /joumalist Bernard Hammel- burg aan het werk is. Over een week of twee vliegt hij wederom naar Jeruzalem, de stad die de hoofdrol speelt in zijn tweedelige serie De Tempel berg is van mij, die de komende twee maandagavonden bij de NCRV te zien is. In de films gaat Lindwer uitgebreid in op het diepgewortelde, eeuwenoude conflict rond misschien wel het heiligste stukje grond op aarde: de Tempelberg. Voor moslims is het de derde heilige plaats na Mekka en Medina, voor christe nen is het de plaats waar Jezus vaak kwam bidden en joden be schouwen de heuvel als het hei lige der heilige: de plek waar de Tempel heeft gestaan. Nu is de heuvel vooral een slag veld waar al heel wat bloed is vergoten en het symbool van de diepe kloof tussen de verschil lende culturen. Het geweld rond het brandpunt waar in 2000 de tweede intifadah uitbrak, is voorlopig niet ten einde, zo luidt de trieste conclusie na het zien van de films. Persoonlijk De film is de laatste toevoeging aan het rijke oeuvre van Lind wer, dat inmiddels tientallen films en documentaires omvat. Films over onderduikers, over joodse oorlogspleegkinderen, over de Joodse raad, een met een Emmy bekroonde film over het leven van Anne Frank en haar familie in Auschwitz, over 'zijn' Israël, maar ook realityse- ries zoals die over het reilen en zeilen in de rechtbank. In ieder geval onderwerpen waarbij de zwarte kant van de mensheid in meer of mindere mate aan het licht komt. Voor de cineast was De Tempel berg vooral een logische samen smelting van zijn werkwijze en zijn activiteiten in Israël. „Ik maak al jaren films die te maken hebben met mijn eigen joodse identiteit, dingen die mij per soonlijk raken: joodse en chris telijke religie, de holocaust, de oorlog. Wat Israël betreft: ik kom er al sinds de jaren zestig. In 1995 maakte ik een driedelige film over Jeruzalem ten tijde van de moord op Rabin. Ik woonde toen al in Jeruzalem, en kwam er achter dat die Tempelberg een essentieel element is in de stad. Zonder Tempelberg zou er geen Jeruzalem zijn." Op dat moment werd het idee geboren later nog eens nader in te gaan op de problematiek rond de Tempelberg. Het om streden bezoek in september 2000 van de toenmalige opposi tieleider Sharon aan de heilige plek en het daardoor opnieuw opgelaaide geweld, zorgde er voor dat Lindwer kort daarna startte met de uitwerking. Jeruzalem beschouwt Lindwer als zijn 'thuis'. „Ik heb hier geen wortels. Ik ben in Amsterdam geboren, maar dat is het dan. Mijn ouders zijn voor de oorlog uit Polen gevlucht en in Amster dam terecht gekomen. Na de oorlog waren mijn ouders gefo cust op Israël. Ik voel me er erg op mijn gemak en vind het er heerlijk. Mijn liefde voor het land, het heilige land, stijgt ver boven de politieke situatie uit. Ik zit er niet vanwege Sharon of Arafat, ik hóór thuis in Israël." In dat land werkt Lindwer al weer aan nieuwe projecten. Zo is hij bezig met een film over Jit- zhak Rabin, niet als staatsman of strateeg, maar als amateurfil mer. Rabin was een verwoed filmer. Ik heb de beschikking over zijn 8 mm-archief, een schatkamer aan materiaal dat een beeld geeft van de jaren zes tig door zijn ogen." Mythe Verder komt er een tweedelige serie over de vraag waarom er vanuit Nederland tijdens de oorlog zoveel joden zijn gede porteerd. „Lang heerste de my the dat Nederland zo goed was geweest voor de joden. Nu ko men we er achter dat het wel meeviel met die 'hulp' die joden werd geboden. Een aantal be langrijke vragen is gewoon nooit beantwoord: hoe zit het met de roof van joods geld en bezittin gen, waarom zijn de terugbeta lingen nooit fatsoenlijk geregeld, hoe kan het dat de overlevenden uit de concentratiekampen zo'n derland is minder maakbaar dan we graag denken bosch - Het geloof in de baarheid van de samenle- is na Fortuyn helemaal te- De VPRO liet zich inspire- loor dit- typisch Nederland- igrip. Onder de titel Maak- [Nederland zendt Tegen- Vanaf morgen een vierluik Ie eerste twee afleveringen en er meteen goed in: het iiment met de opvang van terjarige asielzoekers 's) in campus Vught. przoek van de Tweede Ka- wordt in Vught gekeken een menselijk, maar hard ïeleid uitpakt gericht op de Menselijk, omdat de jon- ngens en meisjes tot hun iende verjaardag in Neder- ÏÏiogen blijven en ook nog opleiding krijgen. Hard, it ze daarna echt terug en naar het land van her- it. De kinderen wonen in- in een kamp. In het geval (ught liever aangeduid met 'oord campus. unentaire-maakster Sarah kreeg, als enige journalist, ms binnen de hekken van 'ampus een antwoord te ïn op de vraag of deze van de Tweede Kamer ook elijkheid is geworden. We- ng volgde ze alle verwikke- n. vanaf het moment dat vorig jaar de onvrede onder na's opborrelde - en het af- I begint - tot de dramati- finale waarin de eerste ng campusbewoners mas- ïn voorgoed het kamp ver- tweedelige documentaire geen compleet beeld en plfs wat onevenwichtig. De keer en scholing van de bekers, twee wezenlijke Scène uit het vierluik Maakbaar Nederland.Foto: VPRO elementen van het campusmo del, worden amper belicht. Toch is het beeldverslag nauwelijks minder dan een juweeltje. Er ontrolt zich een beeldverhaal dat van begin tot het einde boeit. Zonder vragen of inter views, slechts begeleid door een beknopte gesproken introductie en een enkele toelichtende zin. Niets is zo indringend en gena deloos als de kale werkelijkheid. Met dank aan de gebeurtenis sen. Die waren spannend ge noeg. Het verhaal toont de botsing tussen twee werelden. We zien de ama's, die een boodschap hebben gekregen die ze niet ho ren willen - je moet terug - en in een keurslijf worden gedrukt van allerlei absurde regeltjes dat hen tegenstaat. We zien hun la cherig ongeloof om de vernede rende en absurde trekken van een bedacht systeem. Hoe ze de kont tegen de krib gooien en feilloos de zwaktes en tegenstrij digheden blootleggen van een star regime en zijn onwennige uitvoerders. Ze wurmen een voet tussen de deur en drukken door. Het levert pijnlijke en hilarische scènes op. Zo wordt een vreug devolle promotie van ama's op touw gezet - meer vrijheidrood shirt - maar haken de feestvar kens bokkig af. Later wordt een clubje dat zich aan het oproer onttrekt opzichtig beloond met snacks: een bak frikadellen, ook voor de moslims, die als sigaren worden 'opgestoken'. Meer nog dan over de ama's gaat de documentaire over de uitvoerders van wat in Den Haag is bedacht: de leiding van de campus, de coaches, hun co ördinatoren en de voogdij-in stelling Nidos, die formeel het gezag voert over de ama's. Over hun krampachtige geworstel met regels en methodiek (een dag slecht scoren: 7 eurocent boete), hun gestuntel in de communicatie met de ama's, hun machteloosheid en soms totale paniek. De beelden worden ontluiste- In de serie Insects of Heil wil Jake Wilier juist de schoonheid en het nut van insecten laten zien. Zoals van Sheila, zijn Chileense vogelspin. Foto: National Geographic Channel door Monique Brandt hilversum - Mestkevers, kakker lakken, schorpioenen, bloedzui gers, muskieten, duizendpoten, krabben, vogeletende spinnen: voor de Brit Jake Willers kan een beest niet geleedpotig genoeg zijn. Waar een ander een hevige passie voelt opvlammen bij een spelletje voetbal, een schilderij van Jackson Pollock of het aan schouwen van een Belle de Lond- res theeroos, voelt Willers zich zelf opbloeien bij het zien van al lerhande kruipend of vliegend gedierte. Als presentator van Insects from Hell, vanaf vanavond wekelijks te zien bij National Geographic Channel, laat hij kijkers op aan stekelijke wijze meedelen in de passie die hij als jongetje al koesterde. „Terwijl ik met wor men en mieren in de modder speelde, trapten de andere kin deren ze dood", aldus Willers, in het dagelijks leven directeur van het Shepreth Wildlife Park, even buiten Cambridge en erkend deskundige op het gebied van insecten. Het park werd in de jaren ze ventig opgezet door zijn vader. Aanvankelijk was het een die renopvang, en waren er geiten, schapen en andere boerderijdie ren te vinden. Nadat het werd opengesteld voor publiek werd het aanbod drastisch uitgebreid. Nu herbergt het natuurpark tweeduizend dierensoorten, va riërend van Bengaalse tijgers, poema's, lynxen, grijze wolven tot wasbeertjes, vogels, slangen, reptielen en natuurlijk insecten. „In feite ben ik opgegroeid tus sen de dieren", aldus Willers, die niet bij zijn vader woonde, maar wel regelmatig in Shepreth te vinden was. „Ik woonde bij mijn moeder en zij was al even dol op dieren. Het huis was be volkt door slangen, schorpioe nen, tarantula's, gekko's. Op mijn vijfde had ik een spin als huisdier, toen ik elf jaar was had ik een keizerschorpioen. Mijn lievelingdier was Tina, een hert dat een ongeluk met ene auto had overleefd en daardoor twee gebroken poten had opgelopen. Het ene kind heeft een hond, ik had Tina." Zijn dierenliefde ging overigens niet helemaal over rozen. Op zijn vijfde werd hij in zijn knie gebeten door een leeuwenjong in het circus die onder de ban ken ronddoolde, op zijn dertien de werd hij aangevallen door een honingbeer. Tijdens tv-op- namen werd hij in zijn wang ge beten door een boa constrictor die als een levende sjaal om zijn nek hing, tot hij in paniek raakte toen een cameraman iets te dichtbij probeerde te komen. Een jachtspin beet hem in zijn voet en nog onlangs, tijdens de opnamen, werd hij aangevallen door een spin met voor een spin reusachtige kaken. „Tja, zulke dingen gebeuren als je met dieren werkt", zegt Wil lers nonchalant. „Eens komt de dag dat je wordt gebeten, daar valt niet aan te ontkomen. In feite valt het nog mee, als je be denkt met hoeveel gevaarlijke dieren ik dagelijks te maken heb. Ik hou altijd maar in mijn achterhoofd dat de dieren er niets aan kunnen doen, het is zeg maar niet persoonlijk. Er wordt soms gesold met dieren en dat is hun enige vorm van verdediging." Schoonheid In de serie Insects from hell zien we Wilier rondreizen door Euro pa en het Krugerpark in Zuid- Afrika, waar hij op zoek gaat naar allerlei vreemde, bizarre, bijzondere insecten. „De pro- grammatitel bekt lekker, maar in feite wil ik juist de schoonheid en het nut van insecten laten zien. Insecten zijn vreselijk be langrijk voor het hele eco-sys- teem. Zonder insecten waren we nergens. Daarbij zijn ze vaak ook nog eens verbluffend mooi, met prachtige kleuren, ingeni euze schilden en prachtige vor men. De meeste mensen lopen met een grote boog om een kak kerlak of mestkever heen, ook al door al die films en series waar in insecten als dodelijke mon sters worden neergezet. Als je ze van dichtbij bekijkt zie je juist hoe prachtig ze zijn. Ik hoop dat ik mensen zo van hun angst voor insecten kan afhelpen'.' Niet alle scènes helpen daar aan mee. Zo zien we Willers afdalen in een grot vol gevaarlijke viool- spinnen. Zij dragen een gif met zich mee dat menselijk weefsel aantast. Eén beet veroorzaakt vreselijke wonden. Op een an der moment zien we hoe de spinnendeskundige door een onhandige manoeuvre een spin kwijtraakt die hem vervolgens tracht te bijten. „Dat was een enorme tegenvaller. Twee we ken waren we op zoek naar dat dier, tot we er eindelijk één von den. En toen ontsnapte hij ook nog. Dat is het probleem met in de natuur filmen. Zit je urenlang in een moeras in Louisiana om eén bepaald soort muskieten te filmen, houdt de camera er mee op. Kapot. Of de camera werkt en dan zijn er problemen met het geluid, nét op het moment dat je op een zeldzame kakker lak stuit. Die blijft natuurlijk niet op je wachten. Maar dat maakt h^t ook weer erg spannend, je zult het zien." Insects from Hell, vanavond om 19.00 uur via National Geo graphic Channel. kille ontvangst kregen? Hoe kon het allemaal gebeuren? Die vra gen laten me niet los. Het is alle maal natuurlijk ook tamelijk re cent. Wat is nu vijftig, zestig jaar? Er zijn nog steeds heel veel mensen in leven die slachtoffer waren." Zelf stelde hij zich die vragen al in de jaren zestig, als student van de Amsterdamse filmacade mie. Lindwer, opgegroeid in een traditioneel joods huishouden dat scherp was getekend door de oorlog, debuteerde nog tij dens zijn studie met een - nooit vertoonde - film over de rol van de Nederlandse politie in bezet tingstijd. Het ging om een ge dramatiseerd deel - met hoofd rollen voor Rutger Hauer en Maxim Hamel - en een docu mentaire. „Ik ga altijd uit van mezelf met filmen. Mijn ouders die onder gedoken zaten, mijn familie die verraden is en weggevoerd en nooit meer teruggekomen. Mijn vader is zijn hele familie in de oorlog verloren, mijn moeder ook. Ik ben er mee opgegroeid, met oorlog, het ligt heel dichtbij. Het houdt me enorm bezig. Die oorlog gaat eigenlijk nooit over. Ik heb gelukkig mijn films om me in te uiten." De Tempelberg is van mij, maandag 14 en 21 april in NCRVs Dokument, 23.00 uur op Nederland 1. Naam: Hadassah de Boer Leeftijd: 32 Radioprogramma: TROS Muziekcafé Zender: Radio 2 Altijd al bij de radio willen werken? Ik had nooit zo'n beeld van wat ik wilde. Ik heb Frans en Culturele studies gedaan. Met Frans heb ik nooit wat gedaan. Mijn Frans is gênant voor iemand die het gestudeerd heeft. Het leek me wel leuk om op een cul tuurredactie te werken. Zo ben ik voor mijn stage bij AT5 terechtgekomen. Daar ben ik ook tv-programma's gaan presenteren. Hoe ben je bij de radio terechtgekomen? De TROS belde me vorige zomer op of ik Muziekcafé wilde presenteren. Ik heb met een ja gezegd maar moest wel eerst nog even bevallen. Ik was toen hoogzwanger. Waarom ze mij wilden weet ik eigenlijk niet. Ik denk dat ze me kenden van AT5 of van RTL 4 waar ik 8 afleveringen van een talk show heb gedaan met Sylvana Simons. Radio-cv? TROS Muziekcafé is mijn enige programma op de radio tot nu toe. Wat herinner je van je allereerste uitzending? Dat het ontzettend moeilijk was om de goe de toon te vinden. Dat viel me vies tegen. En ik wist niet hoe je een plaat moest aankon digen. Ik had geen enkele radio-ervaring. Ik had van tevoren maar één keer geoefend met jingles enzo. Wat is leuk aan radiomaken? De directheid is leuk. Net als live-tv. Radio is ontspannender om te maken dan tv waar je ook nog eens op drie camera's moet letten. Radio is luchtiger en vrijer dan tv. Laatst belde iemand op het laatste moment af om dat zijn vrouw aan het bevallen was. Dat los je op de radio dan makkelijk op door een extra plaat te draaien. Hadassah de Boer. Foto: TROS Is radiomaken moeilijk? Ja, het komt helemaal op je stem aan. Als je op televisie je zin niet afmaakt, kun je met gebaren nog wat. Op de radio moet je heel goed formuleren. Ik ben nog wel eens wat warrig. En ik merk nu ik radio maak dat ik bepaalde stopwoordjes heb. Nee, ik zeg niet welke. Dan gaat iedereen daar op letten. Het gaat al beter. Ik werk er aan. Wat voor presentator ben je? Ik ben in eerste instantie journalist en inter viewer. Ik ben geen entertainer. Als ik mijn collega Daniël Dekker in zijn programma hoor zeggen dat de TROS-vlag weer lekker staat te wapperen dan klinkt dat heel nor maal. Dat past bij hem. Maar als ik aan het begin van mijn programma zeg dat er weer lekker veel mensen in de studio zitten, dan voelt dat al heel gek aan. Heb je een ritueel tijdens het presenteren? Nee daar waak ik voor. Straks kan ik niet meer goed presenteren als dat of dat er niet is. Ik heb wel een gewoonte en dat is dat ik altijd zit te schrijven als een band aan het spelen is. Word je wel eens herkend aan je stem? Als ik word herkend is het door mijn tv-pro- gramma's. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, altijd en overal. In de keuken, in de auto. Als ik thuis kom gaat meteen de radio aan. Ik sta er mee op, maar ga er niet mee naar bed. 's Avonds gaat de buis aan. Dat moet ik ook allemaal bijhouden. Ik luister naar Ra diol, 2 of 3. Commerciële zerrorers volg ik niet. Dat heeft niets met de zenders te ma ken maar met het feit dat ik er geen tijd voor heb. Favoriete programma? Ik vind veel programma's leuk. De TROS Nieuwsshow, Radio 1 Journaal, Spijkers met Koppen en Henk Westbroek op 3FM. Ik vind het echt balen dat hij weg moet. Hij weet veel van muziek. Nu moeten het in eens allemaal cabaretiers zijn. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? David Bowie en Red Hot Chilli Peppers. Voor welk programma zou de je overstap naar tv maken? Ik presenteer nu al tv-programma's bij AT5 en BVN-tv. Een mediaprogramma als De Gids zou ik wel willen doen. Susanne van Velzen Willy Lindwer: „Ik heb hier geen wortels. Ik ben in Amsterdam geboren, maar dat is het dan." Foto: GPD rend wanneer head of campus Jan van de Wijst verdwaasd tot de ontdekking komt dat de an archie is uitgebroken. Of wan neer zijn opvolger Charles Wies- sner wanhopig de geest in de fles probeert terug te duwen, maar letterlijk zijn hand over speelt en zelfs coaches tegen zich in het harnas jaagt. Een antwoord op de hamvraag - is maakbaarheid een illusie? - geeft het beeldverslag over Vught niet. De kijker mag het zelf zeggen. Hardliners en sof ties zullen ieder argumenten vinden om hun gelijk te onder strepen. Het experiment duurt nog voort. De regels zijn inmid dels versoepeld, de bewoners vervangen, de rust ietwat terug gekeerd. Een derde aflevering zou daarom misschien wel het antwoord kunnen geven. Stephan Jongerius Maakbaar Nederland, vier zon dagen bij VPRO's Tegenlicht, Ne derland 3, 21.05 uur. i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 33