GESPREK VAN DE DAG Warming-up van een loop-verslaafde Geïnspireerd door zelfhelend vermogen van de leeuw Paul Rosenmöller staat morgen aan de start van zijn eerste marathon Even koning DAGELIJKS LEVEN B-F.AJ Jij (iESTVfT MtuT Wl<fAi G.4D Vi=lïy/)JU/WE:,UlT5£W£!'3. De beschuldigingen van prinses Margarita zijn haar moeder, Irene van Uppe-Biesterfeld zwaar geval len. Dat heeft Irene gistermorgen gezegd in Den Haag tijdens een toespraak voor de bond van schoonheidsspecialisten. „Het le ven kan zo zwaar worden, zo vol stress", aldus Irene, die refereerde aan 'een dochter die ineens bui tengewoon veel aandacht vraagt'. „Het is belangrijk elkaar niet af te vallen, er is al genoeg oorlog", al dus Irene, die na afloop werd afge schermd van de pers. Ze wilde geen verder commentaar geven op de familieruzie die de ko ninklijke familie nu al twee maan den in haar greep houdt. De prin ses - die haar adellijke titel overi gens zelf niet meer gebruikt - vindt steun in de natuur bij het overwin nen van tegenslagen.Als we ons weer herinneren dat we deel uit maken van het grote geheel, kan er (Prinses) Irene weet dat het leven zwaar en vol stress kan zijn. Foto: GPD/Harmen de Jong veel veranderen in je leven. Dan ben je nooit meer alleen: het wa ter, de zon, de bomen en dat paard in de wei zijn deel van jou. Dat kan je helpen op eenzame en moeilijke momenten." Dierlijke eigenschappen 'inspire ren' haar, zoals het 'zelfhelend ver mogen van de leeuw, die gewond zich terugtrekt en zijn wonden likt tot hij weer gesterkt tevoorschijn komt'. Sinds haar dochter Margarita en schoonzoon Edwin de Roy van Zuydewijn begin februari de aan val openden op de koninklijke fa milie, die hen zou negeren, dwars zitten en benadelen, is Irene (63) niet meer in de openbaarheid ge treden. Ze zou zich, indachtig de haar inspirerende leeuw, in het buitenland hebben teruggetrokken om te ontsnappen aan alle media- aandacht die de uitlatingen van Margarita en Edwin ontketenden. Margarita was bijzonder hard over haar 'zweverige' moeder, die ze onder andere verweet liefdeloos te zijn en haar financiële afspraken niet te zijn nagekomen. Koningin Beatrix, die ook flink onder vuur kwam van het paar, zei twee \vi ken geleden in een voorgelezen verklaring te hopen dat Irene ei haar dochter aan het schandaal een einde konden maken. Prinses Irene oogde in het Haa| Congrescentrum opvallend oni spannen. Ze negeerde het feit dat de met meer aandacht hadden voor de dingen die ze niet zei, dan over haar 'natuurlijke bespiegeling» „Ikzelf ben de natuur als partni gaan beschouwen in mijn eigei werk en leven. Ik heb veel tijd b steed om mezelf te leren kenne Een diep zelfonderzoek, dat ert heeft geleid dat ik mezelf min o meer accepteer", zo hield Irene haar bijna geheel vrouwelijke gi hoor voor. Hans Jacobs MENSELIJK Een FLITSPAAL in het centrum van Arnhem breekt alle bij de Gelderse politie bekende RECORDS. In zes weken tijd heeft de camera al ruim 13.000 hardrijders betrapt. De be keuringen zorgen er niet voor dat het rustiger wordt op het kruispunt waar de paal staat. De flitspaal heeft vol gens schattingen in anderhalve maand al zeker 700.000 euro aan bekeuringen opgeleverd. Maar dat was niet het doel van de maatregel. Daarom krijgt de camera zo snel mo gelijk opvallende politiestrepen, zo dat automobilisten beter zien dat ze kunnen worden geflitst. Mocht dat ook niet helpen, dan wil de Ver keerspolitie weggebruikers op het kruispunt gaan ondervragen om er achter te komen waarom zij de re gels overtreden. Een DOODGEWAAND Australisch meisje is donderdag na vier jaar bo ven water gekomen, terwijl haar ver meende moordenaar voor de rechter stond. De inmiddels 18-jarige Nata sha Ryan hield zich verborgen in het huis van haar 26-jarige vriend, op nauwelijks een kilometer afstand van de woning van haar moeder in Rockhampton in Queensland. De te rugkeer van het meisje viel samen met een proces elders in Queens land tegen haar vermeende moorde naar, de 51-jarige Leonard John Fraser. Deze zat al een levenslange straf uit wegens moord op een meis je van 9, maar werd ook vervolgd voor de vermeende moord op Ryan en drie andere vrouwen, die hij te genover undercoveragenten in de gevangenis heeft bekend. Een 38-jarige OVERVALLER van een winkel in Amsterdam heeft er donderdag alles aan gedaan om ge arresteerd te worden. De gewapende man wachtte na zijn daad vergeefs op de politie op een BANKJE IN HET VONDELPARK in de hoofd stad, zo verklaarde de politie giste ren. De man toonde bij de overval een vuurwapen aan de betreffende winkelier en griste een pakje siga retten weg. Na te hebben gemeld dat hij in het park op de politie zou wachten, verdween de overvaller. De politie kwam echter niet snel ge noeg naar de zin van de man waarop deze naar het politiebureau ging. Volgens de politie had de man be hoefte aan onderdak. Hij zit nog vast. Secretaressen die vermoeden dat hun baas de jaarlijkse Secretaresse dag gaat vergeten, kunnen hem her inneren via een speciale website (www.kliklijn.nu). Ruim twee weken na de start hebben 327 secretares sen hun baas via de SECRETARES SE KLIKLIJN al 'verklikt'. De bazen worden dan met een e-mailtje herin nerd aan de naderende datum van 17 april. ,,De secretaressen kunnen opgeven waarom zij niet vergeten mogen worden op deze dag", vertelt Joren van der Pluijm van Pluimen. ,,De antwoorden variëren van 'als ik er niet ben, kan hij net zo goed ook vrij nemen' en 'Ik ben tenminste John bestendig' (van de secretaresse van John). Hiermee gaan we de ba zen natuurlijk confronteren." Wan neer de secretaresse alsnog wordt vergeten, kan zij dit ook melden via de kliklijn. De bazen krijgen dan weer tips toegestuurd om de blun der goed te maken. De SIMPSONS, de maffe familie uit het industriestadje Springfield, komen mo gelijk op het WITTE DOEK. Volgens de producer van de succesvolle Amerikaan se tekenfilmserie zijn er vergevorderde plannen voor zeker drie films in de ko mende jaren. Dat meldde de krant Times gisteren. Donderdag kwam de driehon derdste aflevering van de serie uit, die inmiddels al veertien jaar bestaat en daarmee de langstlopende tekenfilmserie is. In zeventig landen zijn de Simp sons inmiddels te zien. Kenmerkend voor de serie is dat het over dingen gaat die in het echte leven normaal zijn, maar tegelijkertijd een absurde wending krij gen. De Simpsons waren al vanaf het begin een groot succes, het werd een grote hype over de hele wereld. Bepaalde zinnetjes uit The Simpsons zijn zelfs stan daard geworden in het Engelse taalgebruik zoals 'Doh!', 'Aye Carumba!' en 'Don't have a cow, manl'.Foto: Reuters Paul Rosenmöller: „Ik probeer een langzaam lopend motortje te worden." Foto: GPD/Cees Zorn Paul Rosenmöller doet morgen ein delijk wat hij altijd al wilde en gaat van start in de marathon van Rot terdam. De voormalige voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van GroenLinks maakte de afgelopen maanden serieus werk van zijn loophobby en stevent af op een tijd van rond de drie uur dertig. Met dank aan de looptrainer en de body guards. Gisteren was ik even koning. Jaren geleden heb ik iets soortgelijks meegemaakt. Toen was ik even onder daan. In die tijd - ja sorry, ik ben zestig dus dan zeur je wel eens over vroeger - speelde ik in een toneelstuk. De hoofdrol was in handen van een oude actrice bij wie het ego hoog in het vaandel stond. Zij speelde in dat stuk de koningin van een of ander ver land. Om het een beetje met haar uit te houden spraken wij - jonge acteurs - met elkaar af om haar ook in bus en kleedkamer als diezelfde vorstin te behandelen. „Wij passeren nu Boxtel, mevrouw, en we zullen over circa 20 minuten op onze plaats van bestemming te Eind hoven arriveren of „Mag ik voor de pauze alvast een consumptie voor u reserveren, mevrouw?" en meer van die flauwigheden om het leven met de oude da me - God hebbe haar ziel - een beetje uit te houden. Als beloning hoorden we haar ooit zeggen dat er over provo's en ander langharig tuig veel kwaad geschre ven werd maar dat zij 'reuze positieve ervaringen had met de jeugd van tegenwoordig. Nu ik zelf haar leef tijd heb, schaam ik me wel een beetje. En overgrote ego's gesproken: tel het aantal keren eens dat het woord 'ik' voorkomt in de eerste vier zinnen van deze column. Maar terzake: gisteren was ik dus koning. Ik reed met de auto naar Amsterdam om Ton van Duinhoven te bezoeken. Het begon ermee dat alle stoplichten op groen stonden tussen mijn woonplaats en het centrum van de stad. In de parkeergarage reed juist na mijn binnenkomst een auto weg uit het eerste parkeervak na de inrit. Even later ging de liftdeur open zodra ik op het knopje had gedrukt. Het voet gangerslicht bij de ingang van het Vondelpark sprong op groen toen ik aan kwam lopen. Ik was nog niet overgestoken of vlakbij het Holland Casino begon een draaiorgel te spelen. Op het Max Euweplein passeerde ik het meters grote schaakbord. Juist op dat moment werd de eerste zet gedaan. Het was alsof alles en ie dereen gewacht had op mij om met het leven te fee- onderdeel van de marathon van Rotterdam. Foto: GPD/Victor van Breukelen van Nijmegen. In de zomermaanden van 2002 be gon zijn marathontraining reeds, maar dat wist hij toen nog niet. Het waren de spannende tijden na de moord op Pim Fortuyn en di verse bedreigingen maakten het noodzakelijk dat Rosenmöller en zijn gezin door een legertje body guards werden beveiligd. De loop sport bleek een fijne uitlaatklep, met de bodyguards aan zijn zijde. „Sportieve gasten. Professionele, prettige jongens. Zij vonden het ook leuk, dat lopen." De loop groep Rosenmöller was geboren en maakte bossen en weilanden van zijn huidige woonplaats Drie bergen onveilig. Morgen staat Paul Rosenmöller, 46 jaar oud, 1.82 lang en zo'n 70 kilo zwaar aan de start van zijn eerste marathon. Zijn lichttijd: ergens tussen de 3.30 en de 3.45 uur. Uit lopen is een doel op zich, maar Rosenmöller ontdekte de afgelo pen maanden onvermoed loopta lent bij zichzelf. Wat te denken van een halve marathontijd van 1.32 (Schoorl) en een 15 kilometertijd van 1.04 (Zevenheuvelenloop)? Inmiddels is Rosenmöller opgeno men in een zogenoemd 'Dream- team' van het maandblad Runner's World en krijgt hij wekelijks tips van een ervaren atletiektrainer. Sindsdien zweert Rosenmöller bij een fatsoenlijke warming-up. En hij leerde opnieuw lopen. De romp moet meelopen met het li chaam", doceert hij. „Gaat het lin kerbeen naar voren, dan moet de rechterschouder mee. Je corrigeert het lichaam met je romp." Hij moet nog Ieren langzaam te lo pen. „Probeer een langzaam lo pend motortje te worden. Lopen met de rem erop, heel moeilijk. Dus loop ik met hartslagmeter. Een hartslag van 140, dat kan ik lang volhouden." Hij pfaat al als zo'n loopgelovige, zo'n te serieuze marathonloper, die geen oog meer heeft voor de rest van de wereld. „Ha ha. Ik heb niets met dogmati ci. Pas liep ik zelfs door de sneeuw. Normaal denk je: ik ga morgen wel, want het moet wel leuk blij ven en je maakt mij niet wijs dat zo'n marathon gezond is. Maar ik ben nu in het stadium dat ik loop- verslaafd ben. Ik wil nu elke dag. Dat kan niet. En ik wil harder. Maar dat mag niet van de trainer." Al die tijd. Tijd voor een warming- up, tijd voor een goede duurloop - Rosenmöller geniet van de weelde die tijd heet en heeft al drie dertig- kilometerlopen gemakkelijk door staan. Het moet haast wel vol doende zijn om morgen de meet ginnen. Ik was de koningin wier verschijnen op der tig april het startsein geeft voor zaklopers, mu ziekkorpsen en revérences. Heel Amsterdam had achter mijn rug afgesproken om mij en alleen mij het begin der dingen te laten we zen. Eén dag kalief, dat was ik. Was gezellig trouwens bij Ton Duin. De oude actrice kwam ook nog even ter spra ke: „Die nam op het toneel geen pauzes, die nam vakanties.En voor wie bij het theater wil, nog even deze wisecrack van de oude meester: „Ik had de pest aan al die ac teurs die bij iedere rol zichzelf als de maat der dingen zagen. Kijk eerst eens naar de schrij ver, kijk eerst eens om je heen, dacht ik dan. Toen ik weer buiten liep, scheen de zon, het carillon speelde, de bomen stonden in bloei en het stoplicht sprong op rood. aan de Coolsingel te halen. Vroeger was het anders. In zijn gen als fractievoorzitter van GroenLinks moesten de duurl jes altijd 'even tussendoor'. Tï voor een marathon? Uitgeslot In een programma van Astrid L Joosten moest hij zelfs ooit neel zeggen tegen het aanbod van Gl rard Nijboer om - voor een goet doel - de marathon van Twentef lopen. Dat kon hij zijn gezin, da^ hij als politicus toch al jaren en stig verwaarloosde, echt niet aar doen, vond Rosenmöller. Maar in de afgelopen jaren boi de hij toch aan een degelijke b< conditie, want tijdens buitenla se reizen naar de Antillen, Afrik Canada en New York gingen st vast de loopschoenen mee de 1 fer in. Menigmaal holde hij me Jaap of Eimert het hotel uit, die onbekende stad in. De mooiste loopervaring was ii New York, Central Park. Dat ge te denken. „Mooi om daar te lo pen. Dat decor. Ik moest denke aan Dustin Hoffmann. Marath man... Ben heel benieuwd wat denk als ik in Rotterdam over d eindstreep kom. Wordt het: 'Di nooit weer,' of toch: Volgend j; New York"?" Wessel Penning Hardlopen deed hij al meer dan twintig jaar. Als jonge vakbonds man holde hij al regelmatig op loopschoenen door Rotterdam. „Groene Hilledijk af, park bij de Daniël den Hoed in en dan weer terug. Strompelend thuis de trap weer op." Zo ging het tot ver in 2002. Af en toe een blokje. Een keer per week, een half uurtje. Zelden verder, zel den vaker en soms een half jaar ook helemaal niet. „Maar die marathon van Rotter dam is een van die lang gekoester de wensen", zegt Paul Rosenmöl ler. „De ken de route, ik ken de am biance. Heb jaren langs het par cours gestaan en maatjes uit de haven aangemoedigd." Ooit zou hij zelf meelopen, wist hij. Toch was tijdens alle loopjes in zijn Rotterdamse en Haagse jaren de marathon nooit een doel op zich. Veel meer waren die trai ningskilometers ideaal om, zoals Rosenmöller het noemt, eens de zinnen te verzetten. Het is volgens hem niet voor niets dat (voormali ge) Haagse politici als Eimert van Middelkoop (ChristenUnie), Jan Pronk (PvdA) en Jaap de Hoop Scheffer (CDA) fervente lopers zijn geworden. 'Eimert en Jaap' wer den door vele gezamenlijke trai ningslopen zelfs maatjes van PauL Rosenmöller „Het is niet alleen het luie zweet dat je kwijtraakt met hardlopen. Je laat ook de Haagse sores achter. Ideaal als voorberei ding op spannende algemene be schouwingen of een moeilijk par tijcongres." Tijdens een van die vele blokjes besefte Paul Rosenmöller dat hij De Erasmusbrug vormt een bekend de politiek uit wilde. „Met mijn vrouw samen heb ik dat besluit ge nomen, maar tijdens een van de loopjes wist ik het zeker: het was goed om er nu een punt achter te zetten." Op een persconferentie op 15 no vember vertelde hij de pers dat hij de politiek vaarwel zei en dat zijn volgende doel het lopen van een marathon was. Twee dagen later liep hij, samen met Jaap de Hoop Scheffer, een opvallend snelle Ze venheuvelenloop in de omgeving

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2