zonder basketbal lenieuwd naar een leven SPORT Y wil mooie dingen laten zien op de marathon' JMijn bijdrage blijft beperkt tot het veld triska van Zegveld (27) neemt afscheid van BV Leiderdorp zaterdag 12 april 2003 is leuker als ik had kunnen zeg gen dat we ooit Nederlands kampioen zijn geworden, maar nee. Dat is niet erg, dat is jam mer." Ze speelde ruim tien seizoenen in het Leiderdorpse vlaggen schip, voor het merendeel in de eredivisie. Het regime van drie keer per week trainen en een wedstrijd is niet het struikelblok. „Ik wil niet meer 'moeten'. De druk van het drie keer trainen om speeltijd te krijgen heb ik naast me neergelegd. Ik heb het nodig om goed te kunnen spe len." De drang om eens iets anders te doen overwint het van de passie voor de sport. „Ik heb er altijd plezier aan beleefd en basketbal is een deel van mijn opvoeding geweest. Ik heb er veel voor te ruggekregen, maar op een of an dere manier mis ik sociale con tacten. Natuurlijk heb ik in wel een leven buiten basketbal, maar spontaan ergens langs gaan of op zaterdag met een ro- seetje op een terras gaan zitten is er niet bij. Vriendinnen pas sen hun leven aan mij aan en met familieuitjes kon ik nooit mee. Ik koos ervoor, maar ben ook geleefd en gestuurd door het basketbal. Ik ben benieuwd hoe ik straks met de vrijheid omga. Het is een gevoel. Ik weet niet precies wat de doorslag heeft gegeven. Misschien de combinatie met een fulltime baan. Dat is best pittig." Zelfs op de basisschool waar ze werkzaam is, werd met haar re kening gehouden. Avondverga deringen waren steevast op de trainingsloze maandag. Haar zus bracht haar op het idee de pabo te doen. Lesgeven werd, net als basketbal, een passie. „Ik trainde altijd al jeugdteams, dus onbewust had ik wel feeling voor het omgaan met kinderen. Het is zo apart om met kinderen te werken. Ze zijn zo eerlijk en zo open en ik kan ze veel mee geven. Mijn leerlingen komen met krantenstukjes naar school. De innige band die ik met hen opbouw, maakt dit werk bijzon der." De raakvlakken met de sport zijn er ook. „In beiden wil ik presteren en daar komt veel bij kijken. In een klas met 29 leerlingen kun je geen moment verslappen. Je moet continu scherp zijn, want je kan niet ge wisseld worden. Tijdens een wedstrijd probeer ik als captain mee te denken met verschillen de speelsters. Niet iedereen is hetzelfde 'leerbaar'. Dat merk ik in de klas ook." De 1.86 meter lange center liet zich nooit verleiden tot een overstap naar andere clubs. De veilige haven die Leiderdorp haar bood was de ene reden, de morele verplichting naar de club de andere, aanbiedingen waren er wel. Groningen, Lieshout en Landsmeer toonden interesse. „Soms denk: ik had het moeten doen. Leiderdorp moet het in de organisatie van een paar men sen hebben. Ik heb heel erg veel waardering voor wat ze doen, maar het blijft amateuristisch. Ik had wel eens willen zien hoe ze het bij een andere vereniging toegaat, ook al gaat het overal waarschijnlijk hetzelfde. Ik heb ook nooit künnen doen. Het is toch mijn vereniging. Vorig jaar belde iemand namens Lands meer. Die zei dat hij me daar voor nooit had durven bellen, juist omdat ik volledig met Lei derdorp geïdentificeerd word." Medespeelsters zeggen dat ze niet geloven, dat ze dinsdag werkelijk haar laatste wedstrijd speelt. Van Zegveld geeft toe dat ze de deur niet definitief in het slot gooit, maar dat de openge laten kier heel erg klein is. „Ik wil heel veel andere dingen pro beren. Daar had ik vroeger geen behoefte aan, maar nu wel en dat is een teken. Dan kan ik be ter stoppen, voordat ik het niet meer leuk vind of dat anderen gaan zeggen dat ik mijn beste tijd gehad heb. Ik ga echt niet op de bank voor de televisie zit ten en ik ben ook niet bang dat ik iets mis. Maar er zijn andere dingen. Af en toe een boek le zen, vrienden uitnodigen voor een etentje. En ik moet hoogno dig een naaicursus gaan volgen, want er zijn geen broeken in mijn maat te vinden." Jolly Jumpers -BV Leiderdorp zaterdag 20.30 uur DOSR - Docos zondag 14.00 uur zege in Maassluis en een bonte avond in Katwijk Ik hoop op een klinkende John van der Meer, DOSR-routinier door Loman Leefmans roelofarendsveen - John Van der Meer stapte vlak voor het kerstreces over van Katwijk naar derdeklasser DOSR. Mede door zijn inbreng en hoofdklasse-er varing maakt de club uit Roelof- arendsveen morgen kans op een periodetitel. Daartoe volstaat een gelijkspel tegen Docos dat moet winnen om in de race voor het kampioenschap te blij ven. Het belangrijkste duel van het jaar gaat echter aan de 30- jarige routinier voorbij. Afgelo pen week liep hij een forse bles sure aan zijn enkel op. Daarmee is zijn seizoen, met of zonder nacompetitie, definitief voorbij. Dat is balen. „Dat ik niet kan werken is heel wat erger dan dat ik niet kan voetballen. Ik kreeg afgelopen zondag in de wedstrijd tegen Al- tior een schop tegen mijn enkel. In het ziekenhuis werden foto's gemaaki "n daarop werd niet helemaal duidelijk of er een breukje te zien was. Voor de ze kerheid ben ik gespalkt en kan ik nauwelijks lopen. Het is jammer dat ik de rest van het seizoen moet toekijken." Waarom stapte je halverwege het voetbaljaar over naar de club in je woonplaats? „Ik voetbalde jarenlang bij Kat wijk, daarna bij Argon en aan het begin van het huidige sei zoen ging ik weer terug naar Katwijk. Ondanks dat onze sla gerijen veel tijd opslokken, wilde ik toch proberen zo lang moge lijk op een hoog niveau te blij ven spelen. Met goede voetbal lers om je heen, speel je nu een maal zelf ook beter en lekkerder. In het laatste halfjaar bij Katwijk speelde ik nauwelijks. Daarom heb ik in december overschrij ving aangevraagd. Het stond vast dat ik ooit bij DOSR zou te rugkeren, ik volgde die vereni ging nog bijna wekelijks. Op het moment dat het zover was, moest ik me ook neerleggen bij het feit dat ik een stapje terug deed." Is het spel van DOSR door jou komst verbeterd? „Ik zou dat niet overdrijven. Het elftal draaide al behoorlijk op het moment dat ik erbij kwam. Het voetbal was niet altijd su per, maar we haalden redelijk veel punten. Ik kon met name aan jongere spelers bepaalde dingen aangeven en veranderen en ik heb wel het idee dat ze wat hebben opgestoken. De laatste drie wedstrijden gingen verlo ren. Misschien had dat te ma ken met het komende, belang rijke inhaalduel met Docos, nog uit de tweede periode. Ze zullen zonder mij verder moeten en daar heb ik wel vertrouwen in. Ga me nou niet vragen of DOSR eventueel wat te zoeken heeft in de tweede klasse. Ik vind dat een zinloze vraag die veel te vaak wordt gesteld. Schaf die klasse dan af als niemand er wat te zoeken heeft. Wie promoveert, is tweedeklasser, zo simpel is dat. Het zou de eerste keer zijn in de clubhistorie. Je gooit mis schien geen hoge ogen in het eerste seizoen, maar er is niets fout aan het hoogste nastreven." De weg is nog lang, maar stel dót DOSR promoveert, dan moet er toch wel wat verande ren. „DOSR is goed te vergelijken met WSB uit Noordwijkerhout. Dat is ook een club waar de bin ding met het dorp groot is en het voetbal nog écht leeft. WSB is een paar jaar geleden de weg omhoog ingeslagen door een wat professionelere aanpak van onder meer de trainingen. De jeugd krijgt er extra aandacht want daar wordt de selectie uit eindelijk ook beter van. Nee, spelers halen en betalen in de mate zoals bij WSB gebeurt, dat wordt bij DOSR niet gepikt, maar er is een tussenweg. Alleen al het opvoeren van de trai ningsintensiteit kan een paar plaatsen op de ranglijst sche len." Is er op dat punt misschien een rol voor jou weggelegd? In de technische staf? „Voorlopig lever ik alleen een bijdrage op het veld. Het werk en mijn gezin gaan voor. Ik kan mezelf niet in drieën delen. Meer tijd om aan de club te spenderen, heb ik gewoon niet. Als ik zoiets zou ambiëren dan wil ik het goed doen ook. Wie weet komt het er ooit nog van." niel Maase morgen in actie in Rotterdam RANDJE BUITENSPEL wee wedstrijden en dan zit op voor Van Zegveld, die aalfjarige leeftijd bij BV rdorp begon en er nooit wegging. In de kwartfinale e playoffs treft de ploeg ond landskampioen Jolly ers in een best-of-three. tweede wedstrijd, dinsdag Bloemerd, is het normaal )ken voorbij. Tenzij Lei- rp voor een stuntje zorgt, 1 dat zit er niet nu de ploeg g gehandicapt is geraakt. ;e van der Voort, Kika Stij- I Kee Brinks zijn gebies de Amerikaanse point- Burgundie Porter vertrok r dan gepland terug naar ;enigde Staten vanwege de 1 op Irak. van Zegveld: adden dit jaar het beste I waarin ik ooit gespeeld let is jammer dat mijn Sa an zo wordt afgesloten. Je jaar hebben we ergens oe gewerkt. Ik was ervan ligd dat we vierde of vijfde >n kunnen eindigen, maar dlemaal in duigen geval- nder dat iemand er iets >n doen." r geboorteplaats Zoeter- was ze keeper in een lalteam. Eenmaal in Lei- rp reden haar ouders haar ie keer per week naar de lalvereniging, maar ze wa- t al snel zat. „Ik was ook loogvlieger. Met vriendin- in school ging ik mee naar tbal. Ik mocht gelijk mee Dgere teams." egveld bleef als enige over ts wat als een gouden ge- 3i kan worden aangeduid, jgdteam waarin ze op- e speelde jaarlijks mee t landskampioenschap, raren eeuwige tweede Den Helder. In de junio- dden we twee keer mak van Den Helder gewon- laar Sandra Wagemaker aakten geblesseerd en we en het beslissingsduel. Het Krotwaar niet vergeten. In Rot terdam gaat het ook nog om de Nederlandse titel en Luc heeft dat marathonpasje. Hij heeft ook de ervaring, al is mijn per soonlijk record sneller." Maase vreest het 'Coolsin- geldrafje', dat herinnert aan de laatste kilometer in 1999, toen hij in Rotterdam als haas door liep naar de finish. Ook in Syd ney waren de laatste kilometers een martelgang. „Uit tests blijkt dat ik een hoge verbranding van koolhydraten heb. Dat kón ook nu problemen geven. Ik ver bruik blijkbaar veel. Loop je de 10.000 meter onder de 28 minu ten, ga je dus zo'n 22 kilometer per uur. Dat loop je op super- benzine, niet op diesel. Maar een marathon is vier keer ver der. Het is een zwak punt bij mij." Toch wil Maase de komende ja ren „mooie dingen laten zien op de marathon". Het verbeteren van het nationaal record van Gerard Nijboer (2.09,01) noemt hij „een groot doel." En dan: „Ik wil in Europa bekend staan als een goede marathonloper. Dan wil ik ook in Berlijn, Londen of New York lopen. Met mooie tij den. Marathon is mooie tijden lopen. Het spreekt aan als je 2.08 of 2.09 achter je naam hebt. En dat wil ik." Klinkt eerzuchtig. Ijzig, presta tiegericht. Maase: „Als je er zo mee bezig bent, is dat toch ook logisch. Ik ga niet voor niets vier keer per jaar op stage." „Lopen," zegt hij, „betekent voor mij heel veel. Maar niet al les. Als ik in Leiden ben, wil ik naar die prachtige musea. Ik ben deze week naar het Con certgebouw geweest. Ik kan niet acht weken in Font Romeu zit ten, zoals Greg van Hest. Drie, vier weken Kenia is mooi, twee maanden zoals Luc trek ik niet. Dan ga ik de andere dingen te zeer missen." Suick Boys wordt kampioen. Tenminste, ik hoop het. Ik een zwak voor de Katwij- kers, vanwege die mooie blauw wit gestreepte shirts en dat prachtige hoofdveld in de Zuid- duinen. Ik heb trouwens ook een zwak voor Katwijkers en dat komt omdat ik een jaar of vijf met ze heb gevoetbald. Of het nou een fanatieke kerkganger of een even fanatieke kerkverlater betreft, op een Katwijker kun je bouwen. Hij is recht door zee en behulpzaam. En ik hoor hem graag 'hopen wind en bergen water' zeggen. Op z'n Katteks dan natuurlijk. Vanmiddag kan het gebeuren, in Maassluis, dus wie straks richting Rotterdam moet, kijk uit, want óver de A13 trekken enkele duizenden Katwijkers oostwaarts. Het zal me niets ver bazen als op pagina 730 van te letekst vroeg in de middag een file tussen Den Haag en Rotter dam staat. Of het nou om de W Katwijk of Quick Boys gaat, als er in het dorp van Ou wehand (364 keer in het telefoonboek), Van Duijn (466 keer) dan wel Van Duyn (355 keer) en Van der Plas (896 keer) een kampioen schap zit aan te komen, breekt de gekte uit. Op zulke momenten zoek ik, als het even kan, dekking. Wie dit hoekje van de krant vaker leest, weet dat ik allergisch ben voor de geschminkte medemens. Of het moet mijn dochter van drie ënhalf zijn die vindt dat zij iets te vieren heeft. Volwassenen die op hun wangen de vlag van hun land of de kleuren van hun club kalken, grappig bedoelde kleren aantrekken en iets stompzinnigs op hun hoofd zetten, bezorgen mij ontstellende jeuk tussen de schouderbladen. Oranjesuppor ters, aanhangers van Ajax, Fey- enoord of Quick Boys, zodra ze voor lui gaan lopen, blijf ik lie ver uit hun buurt. De krant keek van de week op alle mogelijke manieren vooruit naar de kampioenswedstrijd van vanmiddag. Onder andere met de vriendin van een verde diger en van haar begreep ik dat ook de Katwijkse spelersvrou wen zichzelf vandaag ernstig zullen toetakelen. De meiden gaan supporteren met blauw jCertjan van Geen i - Ze wil even extra bena- en dat ze het basketbal niet Dat is voor Mariska van ld niet de reden om (al) op ge leeftijd te stoppen. De jilaar van BV Leiderdorp wil s uitvinden of er nog meer ben benieuwd naar een le- inder basketbal. Het is tijd eer te zien en ik heb einde- rust om dit fantastische stuk af te sluiten", zegt Van ld. i idam/gpd - In de Rotter- j marathon van 1999 liep haas door naar de finish. rej zo'n marathon', verbeet il Maase na afloop de pijn. ney 2000 werd hij dertien- de olympische klassieke d. Wil de loper van Leiden k zich morgen in Rotter- kwalificeren voor Athene dan moet het sneller dan uur. En dat wil hij. 'De I hon, dat is mooie tijden En dat wil ik.' Zatopek was net als jij tleet die marathonloper Hij zei: 'marathonlopers c n, maar ze zweten geluk- gespoten haren, in blauwwitte rokjes en trekken een paar voet balkousen van hun mannen aan. Goeie genade. Ik zou me dood schamen en van afgrijzen geen bal meer raken als mijn vrouw e op de tribune zo bij ging ziiien. Ik moet het nog zien hoor, dat er vanmiddag voor die opgedirkte Quick Boys-dames wat te vieren valt. Zo goed als zeker kampi oen zijn is één, daadwerkelijk de.titel binnen slepen is twee. En tussen één en twee kan nog een heel verschil zitten. Sinds de overwinning van een paar we ken geleden op concurrent Hoek speelt Quick Boys met samenge knepen billen en is er niet meer gewonnen. Excelsior Maassluis hoeft zich in deze competitie nergens meer druk om te maken en dan kunnen er twee dingen gebeuren: de spelers geloven het wel en doen een stapje opzij voor de aanstaande kampioe nen, of ze spelen frank en vrij hun beste wedstrijd van het sei zoen en geven de stiknerveuze titelpretendenten een draai om hun oren. In dat geval zullen de trainers Gert Aandewiel en Arjen van der Werf hun jongens nog flink over de bolletjes moeten aaien om ze weer op te kalefateren voor de resterende tivee competitiewed strijden. OfTerLeede moet Quick Boys vandaag een handje helpen door Hoek nog een keer pootje te lichten. In dat geval mag Quick Boys zo meteen zelfs dik verliezen. Maaralleen al voor Aandewiel en Van der Werf, leuke, slimme kerels die altijd op de aanval spelen, hoop ik op een klinkende zege in Maassluis en een bonte avond in Kativijk. Als ik er maar niet bij hoef te zijn. Van de top naar de diepste krochten van het amateurvoet bal, van Quick Boys naar Leid- sche Boys en het gedonder aan de Boshuizerkade. Omdat de wethouder zich er mee is gaan bemoeien, komt er toch een fu sie. Maar dan eentje zonder Leidsche Boys, de enige club van de Kade, waar nog een beetje le ven in zit. De Boys gaan alleen verder omdat ze geen trek heb ben in een samenlevingsver band met UDWS, in hun ogen een zooitje ongeregeld met een eerste elftal vol An tilianen die met geld hierheen zijn gelokt. Een tijdje terug stond in de krant een brief vatten Leidsche Boy die opmerkte mt zijn club UDWS niet alleen afwijst omdat het spelers betaalt. 'Dat is niet de ware reden', schreef hij ge heimzinnig waarop ik hem op riep zich nader te verklaren. Dat heeft hij gedaan. Althans een beetje. De samenstelling van het ledenbestand van UD WS staat de heren en dames van Leidsche Boys niet aan en dit kun jezelf wel invulle?i', mailt hij mij. Maar dat invullen kost me toch de nodige moeite. Hij zal met 'de samenstelling van het ledenbestand' toch niet op die gekleurde spelers uit het eer ste elftal doelen? Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@>hdc.nl Mariska van Zegveld: „Ik kan beter stoppen, voordat ik het niet meer leuk vind of dat anderen gaan zeggen dat ik mijn beste tijd gehad heb." Foto: Mark Lamers eet niet precies wat hij lee heeft bedoeld. Zou ik iterpreteren, dan denk ik lanatletiek wat klinisch is. marathon loop je niet die rondjes. Je bent vrijer, in de training. Ik trek in Wageningen de deur me dicht en weet meestal nraar ik naar toe ga of uit- elk geniet van een baantrai- maar het is toch anders sen duurloop in het bos r poespas. Luc Krotwaar iet zwerven noemen. Ja, ;eniet ik. Het gelukkige voor jou een passie, je hebt atletiek ook wel a ijzige, prestatiegerichte ns omschreven. iri t ook. Maar ik ben ook de e kant gaan zien. De bui- ot van de sport is serieus, ik heb spectaculaire slot- tten na internationale 0 rijden meegemaakt. Dat is Kamiel Maase (op kop): „Ik ben nog onervaren in de marathon, ik heb houvast nodig. Ga ik te snel van start, kom ik mezelf op 35 kilometer tegen. Lastig." Foto: GPD/Theo van Zwam de andere kant. Neem Haile Ge- brselassie. Een doodserieus at leet, maar verre van ijzig. Hij staat daar altijd met een enorme smile. Maar zodra het startschot klinkt is de smile weg, dan is hij meedogenloos. Dan is de smile een grijns geworden." Wordt de passie niet af en toe een frustratie? Je kunt als Eu ropeaan nog zo goed zijn, uit eindelijk zijn de Afrikanen al tijd beter. „Valt wel mee, die frustratie. Je blijft toch dromen... Op de baan ben ik kansloos voor de medail les. Maar in Athene, de olympi- (advertentie) alvereniging v.v. Leiden zoekt voor de Junioren A selectie een TRAINER liet seizoen 2003 2004. De A junioren is een groep ambitieuze jongens, t leuk vinden om op het gebied van voetbal veel bij te leren. In deze groep allen een aantal jongens die de mogelijkheden hebben om door te groeien het eerste elftal. Zie je het als een uitdaging om deze jonge mannen verder ;eleiden in hun carrière, bel dan voor meer informatie met R Hoogstraten. >6-11362909 sche marathon van volgend jaar, dan is het meer tactisch. Er kan van alles gebeuren. Iemand struikelt over een tak, een hond steekt plotseling over. In Sydney werd de Brit Jon Brown vierde, hij had bijna een plak. En als hij bijna een plak had, waarom ik niet?" De frustratie over bijvoorbeeld Mohammed Mourhit (betrapt op EPO-gebruik) is groter? „Ja, Mourhit heeft drie Europese records gelopen. Akelig scherpe tijden, waar je nu aan mag twij felen. Het oude Europees record op de 10.000 meter van Antonio Pinto stond op 27.12,47 minu ten en dat zou ik misschien ooit nog kunnen aanvallen. Niet die 26.52,30 van Momhit." „In 1999 was ik haas in Rotter dam, voor onder andere Julio Rey. Ik ken hem, paai' keer mee gebabbeld, grappen gemaakt. Leuke vent. Ik haas hem naar een goede tijd. Later bleek zijn plasje in Rotterdam positief. Verdomme, denk je dan. Ik dacht dat hij aardig was." Nu niet meer? „Nee, niet echt. Van die doping baal je. Een Keniaan of Ethio piër krijgt in zijn leven niet zo veel kansen. Als hij beter is, dan is dat zo." In september vorig jaar, op be zoek in Athene, is het vlamme tje voor de olympische mara thon gaan branden? „Die keuze zat er al langzaam aan te komen. Op dat parkoers gaat het na zo'n 30 32 kilome ter langzaam omlaag. Met die lange passen van mij, liggen daar mogelijkheden. Normaal wordt die pas als nadeel gezien. Maar daar? Wie weet. Ik maak me geen illusies, ik ga me niet ongelukkig voelen als ik geen plak haal. En als ik realistisch ben, moet ik tevreden zijn als ik in Athene beste Europeaan word." „Ik ben nog onervaren in de marathon, ik heb houvast nodig. Ga ik te snel van start, kom ik mezelf op 35 kilometer tegen. Lastig. Ik kan me dus beter in houden. En eh... laten we Luc

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27